PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

deniSun
31-03-15, 21:57
Επίσης εάν βάλω το Modem σε άλλο IP range πχ. 192.168.2.χ (αντί για το ίδιο με το 192.168.1.x που έχω στο υπόλοιπο δίκτυο)
έχω πρόσβαση.

Προσπαθώ να βάλω και το modem στο ίδιο IP range με το υπόλοιπο δίκτυο (πχ. ΟΛΑ στο 192.168.1.x)

Καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς διαφορετικό subdomains για το modem.
Δεν είναι θέμα ταχύτητας ή τίποτε άλλο αλλά αυτό είναι το καλύτερο στήσιμο.

- - - Updated - - -


Καλησπέρα! μολις πριν απο λιγο προβληματα με το ιντερνετ, ειδα στο 711 μνημη free κατω απο 4MB και ειχε αποσυνδεθει το ppoe client, και ειδα cpu usage 100% και για ποση ωρα δεν εκανε τιποτα, μετα επεσε το cpu usage και συνδεθηκε. Και αλλες στιγμες εχω δει προβληματα με το ιντερνετ, δεν ειναι τελικα θεμα DNS, και με DΝS της 4net τα ιδια κανει. Εχει αρχισει μαλλον να τα παιζει το 711. Ξερει κανεις κανα κολπο εκτος αυτο με το profile να δω αναλυτικα την χρηση της RAM οπως γινεται στο linux πχ? εστω με εντολες κονσολας....

Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι κάποιο θέμα στην δρομολόγηση ή στο QoS όπου τα πακέτα μπαίνουν σε αέναα Loop και η cpu usage εκτινάσσεται.

teodor_ch
31-03-15, 23:09
Έβαλα τελικά διαφορετικό subdomain και τις ρυθμίσεις παρακάτω.
Μόνο έτσι κατάφερα να κάνει το MK το pppoe client και πλέον το vigor δεν έχει καθόλου ίντερνετ (δε με ενδιαφέρει προς το παρόν).

Οπότε έχω και σοβαρό modem και καταπληκτικό router :)

Προχωράω σε QOS και Firewall.
Έφτιαξα και το no-ip με script. Όλα καλά!

Στο speedtest.net μου βγάζει 11ms ping!
Με συγχρονισμό

ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 1023000 17663000 9 16

Απο το ftp.ntua.gr κατεβάζω με ~1,000kb/sec. Δεν είναι λίγο?

- - - Updated - - -

Καταπληκτικά!

Έβαλα ένα USB stick της Cosmote για mobile internet και αμέσως μου πέταξε νέο interface για ρυθμίσεις!

Σκέφτομαι να το βάλω σαν fail safe σύνδεση για το συναγερμό του σπιτιού :)
Η εναλλαγή μεταξύ των pppoe clients μπορεί να γίνει εύκολα μέσα απο το interface ή θέλει script?

esma
31-03-15, 23:43
Όταν λέτε subdomain εννοείτε subnet;

teodor_ch
31-03-15, 23:51
Όταν λέτε subdomain εννοείτε subnet;

εγώ εννοώ το
192.168.1.χ
192.168.2.χ

Nikiforos
01-04-15, 06:33
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι κάποιο θέμα στην δρομολόγηση ή στο QoS όπου τα πακέτα μπαίνουν σε αέναα Loop και η cpu usage εκτινάσσεται.

Καλημέρα! εχεις καμια ιδεα πως να το βρω αυτο? το QoS ειναι αυτο που εχεις γραψει εσυ στο αντιστοιχο θεμα δεν εχω αλλαξει κατι. Για την δρομολογηση τωρα εννοεις του ιντερνετ ετσι? εχω και Ipv6 λες να εχει σχεση με αυτο?

deniSun
01-04-15, 22:45
Καλημέρα! εχεις καμια ιδεα πως να το βρω αυτο? το QoS ειναι αυτο που εχεις γραψει εσυ στο αντιστοιχο θεμα δεν εχω αλλαξει κατι. Για την δρομολογηση τωρα εννοεις του ιντερνετ ετσι? εχω και Ipv6 λες να εχει σχεση με αυτο?

Ένας τρόπος για να δεις αν ανεβαίνει το cpu usage είναι να παρατηρήσεις το traffic από το:
ip > firewall > connections

jvam
05-04-15, 13:11
Μερικές παρατηρήσεις και μια ερώτηση! Πήρα ένα 951-2n να το εγκαταστήσω σε μια ταβέρνα γιατί χρειάζονται σταθερή σύνδεση. Είναι το 2ο μου Mikrotik ακόμα στα πρώτα μου βήματα αλλά μ' αρέσουν πολύ οι δυνατότητες τους!! Λίγο δύσκολα στο σετάρισμα αλλά μετά είναι σκυλιά!
Είχε έρθει με το ROS 5.xx και προσπάθησα να το αναβαθμίσω στην 6,27 μέσω Netinstall αλλά δεν μπορούσε να το βρει με τίποτα όσα Reset και αν προσπάθησα να κάνω... Οπότε μετέφερα την αναβάθμιση στο Files και έκανα επανεκκίνηση. Απο τότε όταν κοπεί το ρεύμα ή η τροφοδοσία τότε κολλάει και δεν μπορεί να ξεκινήσει σωστά, αναβοσβήνoντας το LED του ACK ρυθμικά και κανένα LED απο τις Ethernet ports. Μετά χρειάζεται πάλι RESET για να επανέλθει αλλά χάνει τις ρυθμίσεις φυσικα! Ναι έχω κάνει Backup αλλά κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα θα πρέπει να πηγαίνω προσωπικά να το φτιάχνω πάλι με το λαπτοπ μου, όχι και πολύ βολικό φυσικά!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω παρα να περιμένω καμμιά καινούργια αναβάθμιση πάλι.

Και είχε ISDN όπου δεν μπορούσα να κάνω κλήση PPPOE χρειάζεται ISDN Package που δεν υποστηρίζεται πλέον απ' ότι έχω δεί παρ' όλο απο το κατάστημα που το αγόρασα με διαβεβαίωσαν ότι θα έπαιζε!
Τέλος το Cloud δεν μου δουλεύει αλλά νομίζω πώς θα πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα γιατί παίζει σαν Access Point το Mikrotik και τραβάει το Ιντερνετ απο ένα HUAWEI ISDN Modem.

deniSun
05-04-15, 13:59
Μερικές παρατηρήσεις και μια ερώτηση! Πήρα ένα 951-2n να το εγκαταστήσω σε μια ταβέρνα γιατί χρειάζονται σταθερή σύνδεση. Είναι το 2ο μου Mikrotik ακόμα στα πρώτα μου βήματα αλλά μ' αρέσουν πολύ οι δυνατότητες τους!! Λίγο δύσκολα στο σετάρισμα αλλά μετά είναι σκυλιά!
Είχε έρθει με το ROS 5.xx και προσπάθησα να το αναβαθμίσω στην 6,27 μέσω Netinstall αλλά δεν μπορούσε να το βρει με τίποτα όσα Reset και αν προσπάθησα να κάνω... Οπότε μετέφερα την αναβάθμιση στο Files και έκανα επανεκκίνηση. Απο τότε όταν κοπεί το ρεύμα ή η τροφοδοσία τότε κολλάει και δεν μπορεί να ξεκινήσει σωστά, αναβοσβήνoντας το LED του ACK ρυθμικά και κανένα LED απο τις Ethernet ports. Μετά χρειάζεται πάλι RESET για να επανέλθει αλλά χάνει τις ρυθμίσεις φυσικα! Ναι έχω κάνει Backup αλλά κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα θα πρέπει να πηγαίνω προσωπικά να το φτιάχνω πάλι με το λαπτοπ μου, όχι και πολύ βολικό φυσικά!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω παρα να περιμένω καμμιά καινούργια αναβάθμιση πάλι.

Και είχε ISDN όπου δεν μπορούσα να κάνω κλήση PPPOE χρειάζεται ISDN Package που δεν υποστηρίζεται πλέον απ' ότι έχω δεί παρ' όλο απο το κατάστημα που το αγόρασα με διαβεβαίωσαν ότι θα έπαιζε!
Τέλος το Cloud δεν μου δουλεύει αλλά νομίζω πώς θα πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα γιατί παίζει σαν Access Point το Mikrotik και τραβάει το Ιντερνετ απο ένα HUAWEI ISDN Modem.

α) Καμία σχέση δεν έχει το θέμα της σταθερότητας της γραμμής με το οποιοδήποτε ρούτερ.
Αν το αγόρασες για θέμα σταθερότητας τότε απλά πέταξες τα λεφτά σου.
Το θέμα της σταθερότητας έχει να κάνει με την ποιότητα της γραμμής σου αρχικά και με το πόσο καλά συνεργάζεται το modem με το dslam σου.

β) Σχετικά με το θέμα της αναβάθμισης που λες.
Αρχικά ρίξε ξανά το 6.27 από πάνω βάζοντας το npk στο files και κάνοντας restart.
Επίσης έλεγξε αν σου έκανε update το fw:

*** Update FW
System > Routerboard > Upgrade
Μετά κάνε reset όλες τις ρυθμίσεις:

*** Reset Configuration
System > Reset Configuration
No Default Configuration
Do Not Backup
Κάνε όλες τις ρυθμίσεις που θες και δοκίμασε ξανά να κάνεις restart.

γ) Το αν είναι pstn/isdn ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει καμία σχέση με το αν το λειτουργείς σε ΡΡΡοΕ client.
Είσαι σίγουρος ότι το έστησες έτσι και όχι κάπως διαφορετικά;
Κανένα ρούτερ δεν έχει περιορισμούς για το αν θα συνδεθεί μέσω pstn/isdn ή οτιδήποτε άλλο modem.

jvam
05-04-15, 14:23
α) Εννοώ όταν είναι 20-30 χρήστες το Mikrotik μπορεί να τους διαχειριστεί χωρίς κολλήματα και επιπλέον με Queue Trees διαμοιράζεται ισόποσα το εύρος ζώνης ανάλογα με τους συνδεμένους χρήστες κάτι που το απλό router δεν μπορεί να το κάνει.

β) Θα το δοκιμάσω.

γ) Το έστησα με PPPOE Client όπως και με το PSTN που είχα στήσει παλαιότερα αλλα δεν μπορούσε να κάνει Authenticate. Εννοείτε πως το HUAWEI ήταν σε Bridge mode. Ίσως να χρειαζόταν άλλη ρύθμιση εκεί δεν είμαι σίγουρος!

RyDeR
05-04-15, 14:28
Είχα πάρει για φίλο πέρυσι το RB951Ui-2HnD. Τώρα δεν το βρίσκω διαθέσιμο, ποιο είναι το αντίστοιχο μοντέλο σήμερα;

- - - Updated - - -

'Ακυρο, το ξαναβρήκα. Για κάποιο λόγο ψάχνοντας routerboard ή mikrotik στο skroutz δεν το εβγαζε.

deniSun
05-04-15, 16:58
α) Εννοώ όταν είναι 20-30 χρήστες το Mikrotik μπορεί να τους διαχειριστεί χωρίς κολλήματα και επιπλέον με Queue Trees διαμοιράζεται ισόποσα το εύρος ζώνης ανάλογα με τους συνδεμένους χρήστες κάτι που το απλό router δεν μπορεί να το κάνει.

β) Θα το δοκιμάσω.

γ) Το έστησα με PPPOE Client όπως και με το PSTN που είχα στήσει παλαιότερα αλλα δεν μπορούσε να κάνει Authenticate. Εννοείτε πως το HUAWEI ήταν σε Bridge mode. Ίσως να χρειαζόταν άλλη ρύθμιση εκεί δεν είμαι σίγουρος!

α) οκ
β) οκ
γ) Δώσε το Log που σου εμφανίζει κατά την διάρκεια που προσπαθεί να κάνει connect.

- - - Updated - - -


Είχα πάρει για φίλο πέρυσι το RB951Ui-2HnD. Τώρα δεν το βρίσκω διαθέσιμο, ποιο είναι το αντίστοιχο μοντέλο σήμερα;

- - - Updated - - -

'Ακυρο, το ξαναβρήκα. Για κάποιο λόγο ψάχνοντας routerboard ή mikrotik στο skroutz δεν το εβγαζε.

Mikrotik RB951G 2HnD αν και υπάρχει και αυτό που ψάχνεις.
Η διαφορά είναι στο ότι το G διαθέτει 1000άρες ether ενώ το U μόνο 100άρες και το ότι το G διαθέτει μόνο PoE in ενώ το U και PoE out.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Nikiforos
07-04-15, 17:46
Καλησπέρα! έμαθα σήμερα ότι το www.linkshop.gr (http://www.linkshop.gr) σε συνεργασία με την Mikrotik διοργανώνουν το 1ο Mikrotik User meeting στην Ελλάδα συγκεκριμένα στην Αθήνα. Περισσότερα εδώ : http://mum.mikrotik.com/2015/GR/info για να μπορέσετε να μπείτε μέσα πρέπει να κάνετε register και να δηλώσετε συμμετοχή. Εγώ δεν δηλώνω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι ώρα θα είναι και θα είναι καθημερινή και δουλεύουμε κιόλας. Οποιος ενδιαφερεται ας το πει και εδω μήπως και μαζευτουμε και γνωριστούμε και από κοντά αν μας βολεύει η ώρα! Το meeting θα γίνει εδώ αλλά δεν ξέρω ώρα ακόμα http://www.njvathensplaza.gr/en/directions http://mum.mikrotik.com/2015/GR/venue εδω μπορειτε να δειτε φωτος απο διαφορα αλλα meetings ΜUM (Mikrotik User Meeting) ανα τον κοσμο : http://mum.mikrotik.com/gallery/main.php

deniSun
07-04-15, 22:15
Καλησπέρα! έμαθα σήμερα ότι το www.linkshop.gr (http://www.linkshop.gr) σε συνεργασία με την Mikrotik διοργανώνουν το 1ο Mikrotik User meeting στην Ελλάδα συγκεκριμένα στην Αθήνα. Περισσότερα εδώ : http://mum.mikrotik.com/2015/GR/info για να μπορέσετε να μπείτε μέσα πρέπει να κάνετε register και να δηλώσετε συμμετοχή. Εγώ δεν δηλώνω ακόμα γιατί δεν ξέρω τι ώρα θα είναι και θα είναι καθημερινή και δουλεύουμε κιόλας. Οποιος ενδιαφερεται ας το πει και εδω μήπως και μαζευτουμε και γνωριστούμε και από κοντά αν μας βολεύει η ώρα! Το meeting θα γίνει εδώ αλλά δεν ξέρω ώρα ακόμα http://www.njvathensplaza.gr/en/directions http://mum.mikrotik.com/2015/GR/venue εδω μπορειτε να δειτε φωτος απο διαφορα αλλα meetings ΜUM (Mikrotik User Meeting) ανα τον κοσμο : http://mum.mikrotik.com/gallery/main.php

Αναφέρθηκε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/870285-1o-MikroTik-User-Meeting-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-16-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85-2015) Νικηφόρε. ;)

Nikiforos
07-04-15, 22:45
καλα πως δεν το ειχα δει? πολυ στραβωμαρα λεμε....σορρυ! :cry::(

deniSun
07-04-15, 22:47
Δεν πειράζει.
Καλά έκανες και το ανέφερες και εδώ.
Είναι πολύ καλή προσπάθεια.
Μακάρι να έχει επιτυχία.
Ελπίζω σύντομα και στην Θεσσαλονίκη.

Nikiforos
07-04-15, 22:49
Ναι οντως πολυ καλη, δεν εχω δει να λεει ωρα καπου εχεις δει εσυ κατι? ειναι καθημερινη τοτε και δουλευω και δεν ξερω αν θα μπορω να παω, αν με βολευει η ωρα και βρω παρεα θα παω αλλα πρεπει να δηλωσουμε συμμετοχη απο πριν φυσικα.

deniSun
07-04-15, 22:52
Δεξιά στην agenda (http://mum.mikrotik.com/2015/GR/agenda) ;) :lol:

Nikiforos
07-04-15, 22:55
Πωπω πολλες ωρες! και φυσικα εργασιμη μερα για μενα οποτε δεν μπορω να παω....κριμα! :cry: anyway πρεπει να βγω, καληνυχτα!

deniSun
07-04-15, 23:03
Πωπω πολλες ωρες! και φυσικα εργασιμη μερα για μενα οποτε δεν μπορω να παω....κριμα! :cry: anyway πρεπει να βγω, καληνυχτα!

Οι ώρες δεν είναι πολλές.
Περίμενα να ήταν 8-8 όπως στα συνέδρια που γίνονται μία μόνο μέρα.
Αν πάει καλά, θα πρέπει να βάλουν την άλλη φορά περισσότερα θέματα σε δύο μέρες με δύο παράλληλες αίθουσες.
Αλλά ας δούμε τι απήχηση θα έχει και μετά...

Papashark
08-04-15, 18:44
Καλημέρα! τα adsl router που δινουν οι παροχοι δεν εχουν, τουλαχιστον εγω δεν εχω δει ποτε κανενα να εχει vlans!!! ενα αλλο που εχω στην δουλεια Airties live που εχει παπαδες αυτο ναι εχει.....αλλα εκει μου ειναι αχρηστο.

Αυτά που δίνει ο ΟΤΕ από ότι θυμάμαι έχουν, άλλωστε έτσι ρυθμιζουν την 4η πόρτα να είναι σε άλλο δίκτυο για την IpTV του. :)

Nikiforos
08-04-15, 18:50
Α ναι και αυτο ειναι εχεις δικιο το W300 εχει τοτε το εχω στην ακρη αλλα δουλευω σαν adsl modem και μονο το ΖΤΕ της 4νετ που δεν εχει.

Papashark
08-04-15, 18:50
Καλησπέρα! μολις πριν απο λιγο προβληματα με το ιντερνετ, ειδα στο 711 μνημη free κατω απο 4MB και ειχε αποσυνδεθει το ppoe client, και ειδα cpu usage 100% και για ποση ωρα δεν εκανε τιποτα, μετα επεσε το cpu usage και συνδεθηκε. Και αλλες στιγμες εχω δει προβληματα με το ιντερνετ, δεν ειναι τελικα θεμα DNS, και με DΝS της 4net τα ιδια κανει. Εχει αρχισει μαλλον να τα παιζει το 711. Ξερει κανεις κανα κολπο εκτος αυτο με το profile να δω αναλυτικα την χρηση της RAM οπως γινεται στο linux πχ? εστω με εντολες κονσολας....

Όσοι βάζετε το Mikrotik να σηκώνει το pppoe, να βάζετε πάντα authenticate στο bandwidth test.

Κάνε και μια αναβάθμιση, υπάρχει περίπτωση κάποιο πακέτο να έχει memory leak, shit happens (σπάνια) ....

Nikiforos
08-04-15, 18:54
Ευτυχως εδω και μερες τωρα δεν εχει προβλημα, αναβαθμιση εννοεις το ROS? τελευταια εκδοση εχω σε ολα τα μηχανηματα μου.

Papashark
08-04-15, 18:54
Μερικές παρατηρήσεις και μια ερώτηση! Πήρα ένα 951-2n να το εγκαταστήσω σε μια ταβέρνα γιατί χρειάζονται σταθερή σύνδεση. Είναι το 2ο μου Mikrotik ακόμα στα πρώτα μου βήματα αλλά μ' αρέσουν πολύ οι δυνατότητες τους!! Λίγο δύσκολα στο σετάρισμα αλλά μετά είναι σκυλιά!
Είχε έρθει με το ROS 5.xx και προσπάθησα να το αναβαθμίσω στην 6,27 μέσω Netinstall αλλά δεν μπορούσε να το βρει με τίποτα όσα Reset και αν προσπάθησα να κάνω... Οπότε μετέφερα την αναβάθμιση στο Files και έκανα επανεκκίνηση. Απο τότε όταν κοπεί το ρεύμα ή η τροφοδοσία τότε κολλάει και δεν μπορεί να ξεκινήσει σωστά, αναβοσβήνoντας το LED του ACK ρυθμικά και κανένα LED απο τις Ethernet ports. Μετά χρειάζεται πάλι RESET για να επανέλθει αλλά χάνει τις ρυθμίσεις φυσικα! Ναι έχω κάνει Backup αλλά κάθε φορά που κόβεται το ρεύμα θα πρέπει να πηγαίνω προσωπικά να το φτιάχνω πάλι με το λαπτοπ μου, όχι και πολύ βολικό φυσικά!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω παρα να περιμένω καμμιά καινούργια αναβάθμιση πάλι.

Και είχε ISDN όπου δεν μπορούσα να κάνω κλήση PPPOE χρειάζεται ISDN Package που δεν υποστηρίζεται πλέον απ' ότι έχω δεί παρ' όλο απο το κατάστημα που το αγόρασα με διαβεβαίωσαν ότι θα έπαιζε!
Τέλος το Cloud δεν μου δουλεύει αλλά νομίζω πώς θα πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα γιατί παίζει σαν Access Point το Mikrotik και τραβάει το Ιντερνετ απο ένα HUAWEI ISDN Modem.

Αν δεν σου παίξει σωστά με την αναβάθμιση που σου είπαν, δοκίμασε να ξαναπεράσεις το software με netinstall.

(το netinstall θα το βρεις στα downloads της mikrotik)

airbus
08-04-15, 18:57
[QUOTE=Papashark;5655607]Όσοι βάζετε το Mikrotik να σηκώνει το pppoe, να βάζετε πάντα authenticate στο bandwidth test.

που ειναι αυτο και τι κανει ακριβως?

Papashark
08-04-15, 19:09
Ευτυχως εδω και μερες τωρα δεν εχει προβλημα, αναβαθμιση εννοεις το ROS? τελευταια εκδοση εχω σε ολα τα μηχανηματα μου.

ναι :)

deniSun
08-04-15, 21:59
Όσοι βάζετε το Mikrotik να σηκώνει το pppoe, να βάζετε πάντα authenticate στο bandwidth test.

Κάνε και μια αναβάθμιση, υπάρχει περίπτωση κάποιο πακέτο να έχει memory leak, shit happens (σπάνια) ....

Τι εννοείς με τα authenticate και bandwidth test;

Nikiforos
09-04-15, 06:34
Τι εννοείς με τα authenticate και bandwidth test;

Καλημερα, οταν κανουμε b/w test εχει να βαλεις username και pass αυτο λεει προφανως, εγω κανω συχνα αλλα στις ασυρματες ζευξεις για να δω τι ψαρια πιανουν....τωρα για το ppoe client τι σχεση εχει ομως δεν εχω καταλαβει.

jvam
09-04-15, 12:01
β) Σχετικά με το θέμα της αναβάθμισης που λες.
Αρχικά ρίξε ξανά το 6.27 από πάνω βάζοντας το npk στο files και κάνοντας restart.
Επίσης έλεγξε αν σου έκανε update το fw:

*** Update FW
System > Routerboard > Upgrade
Μετά κάνε reset όλες τις ρυθμίσεις:

*** Reset Configuration
System > Reset Configuration
No Default Configuration
Do Not Backup
Κάνε όλες τις ρυθμίσεις που θες και δοκίμασε ξανά να κάνεις restart.

γ) Το αν είναι pstn/isdn ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει καμία σχέση με το αν το λειτουργείς σε ΡΡΡοΕ client.
Είσαι σίγουρος ότι το έστησες έτσι και όχι κάπως διαφορετικά;
Κανένα ρούτερ δεν έχει περιορισμούς για το αν θα συνδεθεί μέσω pstn/isdn ή οτιδήποτε άλλο modem.

β) Ναι ήταν 3,07 και το έκανα 3,22! Θα προσπαθησω να βάλω και το RouterOS 6.28 rc20 μήπως δω να ξεκινάει σωστά!

γ) Δεν μπόρεσα να βγάλω κλήση σωστά με το HUAWEI HG530 ISDN σε Bridge Mode γι αυτό και απλά το έκανα να μοιράζει το Ιντερνετ δυναμικά απο το HUAWEI. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως δεν δουλεύει το IP-> Cloud απομακρυσμένα γιατί πιθανόν δεν βλέπει σωστά τις IP του παρόχου. Πιθανόν να χρειάζεται κάποιο Firewall rule ή κάτι άλλο!

153601

deniSun
09-04-15, 13:36
β) Ναι ήταν 3,07 και το έκανα 3,22! Θα προσπαθησω να βάλω και το RouterOS 6.28 rc20 μήπως δω να ξεκινάει σωστά!

γ) Δεν μπόρεσα να βγάλω κλήση σωστά με το HUAWEI HG530 ISDN σε Bridge Mode γι αυτό και απλά το έκανα να μοιράζει το Ιντερνετ δυναμικά απο το HUAWEI. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως δεν δουλεύει το IP-> Cloud απομακρυσμένα γιατί πιθανόν δεν βλέπει σωστά τις IP του παρόχου. Πιθανόν να χρειάζεται κάποιο Firewall rule ή κάτι άλλο!

153601

β) Να αποφεύγεις τις rc εκδόσεις.
Έχουν πολλά bugs.
Εξ άλλου συνήθως η ΜΤ δίνει stable έκδοση κάθε μήνα.
Οπότε δεν σε πειράζει να περιμένεις λίγο ακόμα για την 6.28 stable.

γ) Μάλλον δεν βάζεις σωστά σε bridge το Huawei.
Όπως το έχεις στημένο δεν σε εξυπηρετεί και πολύ το ΜΤ.
Από την στιγμή που το Huawei το βάζεις να παίζει και αυτό σαν ρούτερ.
Οπότε οποιοδήποτε fw και qos θα περνάει και από τους αντίστοιχους κανόνες του Huawei.

jvam
09-04-15, 13:42
β) Δουλεύει τέλεια με το firmware update που έγινε και δεν κολλάει στην επανεκκίνηση πλέον ευχαριστώ πολύ! Δεν χρειάστηκε να βάλω και την rc έκδοση!

γ) έχεις δίκιο φίλε μου, θα προσπαθήσω να το ξανασετάρω σε Bridge mode αφού βρώ ένα μεγάλο κουτί πλαστικό να προφυλάξω τα modem απο την υγρασία λόγω ότι είναι κοντά στην θάλασσα η ψαροταβέρνα αυτή!! Φυσικά και με αεραγωγούς να φεύγει η θερμότητα απο μέσα!

Σε ευχαριστώ πάλι για μια ακόμη φορά και ελπίζω στο σεμινάριο που θα πάω να πάρω πιο σφαιρικές γνώσεις γύρω απο τον θαυμαστό κόσμο του RouterOS!

deniSun
09-04-15, 13:45
β) Δουλεύει τέλεια με το firmware update που έγινε και δεν κολλάει στην επανεκκίνηση πλέον ευχαριστώ πολύ! Δεν χρειάστηκε να βάλω και την rc έκδοση!

γ) έχεις δίκιο φίλε μου, θα προσπαθήσω να το ξανασετάρω σε Bridge mode αφού βρώ ένα μεγάλο κουτί πλαστικό να προφυλάξω τα modem απο την υγρασία λόγω ότι είναι κοντά στην θάλασσα η ψαροταβέρνα αυτή!! Φυσικά και με αεραγωγούς να φεύγει η θερμότητα απο μέσα!

Σε ευχαριστώ πάλι για μια ακόμη φορά και ελπίζω στο σεμινάριο που θα πάω να πάρω πιο σφαιρικές γνώσεις γύρω απο τον θαυμαστό κόσμο του RouterOS!

Δεν ανεβάζει θερμοκρασία οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερο.
Αν δεν το χτυπάει ο ήλιος και βρίσκεται σε σκιά, θα είναι μια χαρά.

xhaos
09-04-15, 13:49
γ) έχεις δίκιο φίλε μου, θα προσπαθήσω να το ξανασετάρω σε Bridge mode αφού βρώ ένα μεγάλο κουτί πλαστικό να προφυλάξω τα modem απο την υγρασία λόγω ότι είναι κοντά στην θάλασσα η ψαροταβέρνα αυτή!! Φυσικά και με αεραγωγούς να φεύγει η θερμότητα απο μέσα!


κοίτα, παραθαλάσσια εδω 2 RB σε κουτιά εξωτερικού τύπου. π.χ. http://www.made4mikrotik.eu/prodotti/base-station-enclosure/URB3N3S/URB3N3S_overview.page

βροχή, ήλιος, αέρας, αλμύρα, δεν κάνουν κιχ.

Nikiforos
09-04-15, 13:54
Καλησπέρα! εγώ στην Αθήνα το 433ΑΗ και στο εξοχικό το 911 τώρα (πριν εκει ηταν το 433ΑΗ) τα εχω σε τετοιο, οτι καλυτερο εχω δει ever! http://computers.xpatit.gr/266-Outdoor/1506-Maxlink-Alubox-aluminum-waterproof-universal-mounting-box.html μονο ενα 411 ειναι σε ενα πλαστικο κουτι αλλα ειναι και πανελ μαζι! και οι δικες μου φωτος http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20141006_170924_zpsc355d5ff.jpg και http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/RB4334.jpg
δεν λεω φυσικα οτι δεν υπαρχουν και αλλα καλα κουτια, ομως θα προτιμω παντα απο αλουμινιο γιατι τα πλαστικα με τον καιρο και τον ηλιο καιγονται, και φυσικα αποφευγουμε δια ροπαλου τα ηλεκτρολογικα που εχουν τσιμουχες απο πανω και στα πλαγια, γιατι καποια στιγμη θα βρουμε το RB να κανει το μπανακι του....

Nikiforos
13-04-15, 12:41
Καλημέρα! Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! το 711 μου την έκανε την κουτσουκέλα του χτες....ενώ το Μ.Σαββατο και πριν είχα στο εξοχικό κανονικά ιντερνετ το Πάσχα δεν....τελικά είδα πως είχε κολλήσει το 711 στην Αθήνα. Ευτυχώς μέσω του 433ΑΗ που είναι στο ίδιο subnet στο IP-ARP το έδειχνε κανονικά, έτσι με δεξί κλικ εκεί κάνουμε telnet ή Mac telnet, έκανα telnet και μπήκα. Ελεγε στα logs ότι έμεινε απο RAM!!! system ran out of memory συγκεκριμενα. Μετά απο reboot δούλεψε κανονικά και πάλι. Στα γραφήματα δεν υπάρχει κάτι να δείχνει τι έγινε ή να δειχνει τερμα την ram. Ομως είδα τώρα ότι έχω μια ip απο port scanning. Υπάρχει περίπτωση το port scanning να τρωει την RAM και να μου κολαει το συστημα? το 711 εχει 32MB RAM και free εχω συνηθως καπου 4MB μπορει και λιγο λιγοτερα. Και αλλες 2 φορες που ειχε κολλησει ετσι παλι ειχα ips απο port scanning. Το κακο ειναι οτι μετα παραμενει κολλημενο και θελει επανεκινηση για να ξαναδουλεψει σωστα....και αυτο μπορω να το κανω απομακρυσμενα μονο απο pc, γιατι δοκιμασα απο κινητο-tablet και απο web και απο ειδικα προγραμμα για winbox που εχει στο google play αυτο που εκανα με pc δεν το καταφερα!
Πως γινεται να γλιτωσω απο αυτους για να μην το κανει αυτο? εχω οτι εχουμε πει απο firewall αλλα και που τους κοβω η ram καταναλωνεται και ειναι αργα μετα....
και κατι αλλο εκλεισα το OVPN SERVER γιατι για αγνωστο λογο δεν συνδεετε το 951 απο το εξοχικο και τωρα εχω μικροτερη καταναλωση RAM απο το free 3,5-4ΜΒ τωρα εχω 5,6!
Μπορω βεβαια στην αναγκη να μετακομισω τον openvpn server στο 411 που εχει το openwrt ή στον nas server που το εχει και ετοιμο και με μενου, για να ελαφρωσω την καταναλωση RAM κι αλλο.

deniSun
13-04-15, 18:49
Από port scanning δεν μπορεί να σου καταναλώσει τόση μνήμη.
Στα γραφήματα δεν πρόλαβε να καταγράψει πότε άρχισε να καταναλώνει μνήμη;
Στις μπλοκαρισμένες ΙΡ του fw βλέπεις τίποτε;

Nikiforos
13-04-15, 22:32
Οχι δεν δειχνει τιποτα στα γραφηματα, δειχνει οτι ειχε μεινει ελευθερο δεν δειχνει να πηγε τερμα ποτε.
Οσον αφορα τις καταγεγραμενες ip's, μια ip βλεπω τιποτα παραπανω. Και αλλες 2 φορες που τερματισε η RAM παλι ειχα καταγραφη επιθεσεων, οποτε υποθετω οτι ειναι απο αυτο.
Ομως οταν μενει free πχ κατω απο 4MB δεν μπορει να τα φανε οι επιθεσεις? ποιος ξερει τι τροπους δοκιμαζουν. Δεν βλεπω αλλον λογο ολο τον καιρο να ειναι οκ και οποτε γινει αυτο μια στο τοσο, να εχει τελειωσει η RAM και να εχω καταγραφη ip's απο hackerikes επιθεσεις.
Για αρχη τα VPN και το ip cloud θα μετακομισουν σε αλλο μηχανημα για να ελευθερωσω και αλλη ram και βλεπουμε.

deniSun
13-04-15, 23:10
Οχι δεν δειχνει τιποτα στα γραφηματα, δειχνει οτι ειχε μεινει ελευθερο δεν δειχνει να πηγε τερμα ποτε.
Οσον αφορα τις καταγεγραμενες ip's, μια ip βλεπω τιποτα παραπανω. Και αλλες 2 φορες που τερματισε η RAM παλι ειχα καταγραφη επιθεσεων, οποτε υποθετω οτι ειναι απο αυτο.
Ομως οταν μενει free πχ κατω απο 4MB δεν μπορει να τα φανε οι επιθεσεις? ποιος ξερει τι τροπους δοκιμαζουν. Δεν βλεπω αλλον λογο ολο τον καιρο να ειναι οκ και οποτε γινει αυτο μια στο τοσο, να εχει τελειωσει η RAM και να εχω καταγραφη ip's απο hackerikes επιθεσεις.
Για αρχη τα VPN και το ip cloud θα μετακομισουν σε αλλο μηχανημα για να ελευθερωσω και αλλη ram και βλεπουμε.

Νομίζω ότι αυτά που του βάζεις να κάνει είναι πάρα πολλά σε σχέση με την μνήμη.
Θα σε πρότεινα να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο για να μην παιδεύεσαι.

Nikiforos
14-04-15, 06:47
Νομίζω ότι αυτά που του βάζεις να κάνει είναι πάρα πολλά σε σχέση με την μνήμη.
Θα σε πρότεινα να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο για να μην παιδεύεσαι.

Καλημέρα! αυτό έχω καταλάβει και εγώ, δεδομένου όμως ότι εκτός αυτό, έχω ενα 411 με openwrt, έναν Linux nas server και ένα 433ΑΗ θα μοιράσω μερικές υπηρεσίες στα άλλα, στο 711 θα μεινει μονο ppoe client και το firewall-rules-nat και queues αν και παλι τα βρισκει σκουρα δεν ξερω αν το nat και τα queues μπορουν να ειναι στο openwrt ενω το ppoe client να ειναι στο ROS μπορω να δοκιμασω ομως.
Ηδη μετακομισα dns, ip cloud και τα pptp vpn στο αλλο RB (433ΑΗ), στο 411 (Openwrt) ειναι ο dhcp server, wifi ap απο πριν και θα βαλω εκει και τον openvpn server. Με τις ελαφρύνσεις που έκανα κέρδισα free περίπου 2ΜΒ ακόμα....πολύ καλό αν αναλογιστούμε ότι πολλές φορές τα free έφταναν λίγο πάνω από τα 3MB και τώρα πάει και στα 5. Αν και δεν φαινεται απο καπου πιστευω τα queues και τα firewall mangle-rules κτλ τρωνε την περισσοτερη ram. To αφηνω ετσι προς το παρον και θα δουμε, αν ξαναγινει αυτο με την ram θα δω αν μπορω να μετακομισω τα queues στο 411-openwrt. Moλις βρω χρονο θα στησω απο την αρχη openvpn server στο 411 με Openwrt με πελατη ROS client (951 στο εξοχικο) αλλα και συνδεση απο κινητο κτλ θα γραψω στα αντιστοιχα θεματα. Πιθανως την επομενη εβδομαδα.

Υ.Γ τα παιδέματα είναι για να μαθαίνουμε καλύτερα....:p:oneup:

Nikiforos
15-04-15, 21:37
Τελικά σήμερα βρήκα στα logs αλλες 2 επιθεσεις απο hackers με το κλασικο πλεον port scanning, δεν επαθε τιποτα το 711 αυτή την φορα, αλλα πριν απο λιγο ειχα λιγο υψηλο cpu usage μεχρι κοντα στα 50% και στο tools-profile εδειχνε ψηλα οπως παντα το idle, και μετα ακολουθουσαν το unclassified και management, αυτα τι ειναι ακριβως γνωριζει καποιος? ποιες υπηρεσιες δλδ? τωρα κατεβηκε χαμηλα παλι κατω απο 8%. Η ram συνεχεια free κοντα στα 5MB. Δεν είχα κανενα απολυτως προβλημα στην παροχη ιντερνετ ομως.

Y.Γ σορρυ δεν με αφηνε να κανω edit....γιατι τοσο γρηγορα δεν μας αφηνει και πρεπει να ξαναγραφουμε? :down:

xhaos
16-04-15, 08:10
πάντως εμένα τα port scanner rules, δεν έχουν μαζέψει ΠΟΤΕ κίνηση. Βέβαια ίσως για αυτό να φταίει οτι μη Ελληνικές συνδεσεις επιτρέπω μόνο στο torrent.

deniSun
16-04-15, 08:23
Όσες φορές είχα port scanner ήταν από κάποια ΙΡ από torrent, την οποία την έβαζε σε αποκλεισμό.
Αυτό συμβαίνει 1/100 όταν κατεβάζω torrent.

- - - Updated - - -


Τελικά σήμερα βρήκα στα logs αλλες 2 επιθεσεις απο hackers με το κλασικο πλεον port scanning, δεν επαθε τιποτα το 711 αυτή την φορα, αλλα πριν απο λιγο ειχα λιγο υψηλο cpu usage μεχρι κοντα στα 50% και στο tools-profile εδειχνε ψηλα οπως παντα το idle, και μετα ακολουθουσαν το unclassified και management, αυτα τι ειναι ακριβως γνωριζει καποιος? ποιες υπηρεσιες δλδ? τωρα κατεβηκε χαμηλα παλι κατω απο 8%. Η ram συνεχεια free κοντα στα 5MB. Δεν είχα κανενα απολυτως προβλημα στην παροχη ιντερνετ ομως.

Y.Γ σορρυ δεν με αφηνε να κανω edit....γιατι τοσο γρηγορα δεν μας αφηνει και πρεπει να ξαναγραφουμε? :down:

Καλό είναι να δεις από τα γραφήματα αν είχες κάποια αύξηση στην μνήμη την ώρα του port scanner.
Αν δεν σου ανέβασε την χρήση μνήμης, τότε δεν ήταν από αυτό.

bannedteam
16-04-15, 10:01
πάντως εμένα τα port scanner rules, δεν έχουν μαζέψει ΠΟΤΕ κίνηση. Βέβαια ίσως για αυτό να φταίει οτι μη Ελληνικές συνδεσεις επιτρέπω μόνο στο torrent.

αν δεν έχεις καποιο service πάνω στην ΙΡ/πόρτα σου ή καποιο dynamic DNS δύσκολα θα σε βρουν

xhaos
16-04-15, 10:22
εχω και από τα δυο. Απλα είχα δει ότι όλες οι επιθέσεις ήταν από το εξωτερικό. Και βασικά απο Κίνα, Ρωσια και κάτι λίγα από ΗΠΑ. Οπότε επιτρέπω στο FW να εμφανίζει τα service μου μόνο σε IP από Ελλαδα.

Papashark
16-04-15, 12:30
scriptάκι και blacklist όσους σας κάνουν port scan.

Μια χαρά την έχει την δυνατότητα το RouterOS

Nikiforos
16-04-15, 13:35
πάντως εμένα τα port scanner rules, δεν έχουν μαζέψει ΠΟΤΕ κίνηση. Βέβαια ίσως για αυτό να φταίει οτι μη Ελληνικές συνδεσεις επιτρέπω μόνο στο torrent.

Καλησπέρα! τι εννοεις με αυτο? πως το κανεις αυτο?


Όσες φορές είχα port scanner ήταν από κάποια ΙΡ από torrent, την οποία την έβαζε σε αποκλεισμό.
Αυτό συμβαίνει 1/100 όταν κατεβάζω torrent.
Καλό είναι να δεις από τα γραφήματα αν είχες κάποια αύξηση στην μνήμη την ώρα του port scanner.
Αν δεν σου ανέβασε την χρήση μνήμης, τότε δεν ήταν από αυτό.

και εμενα τους κανει αποκλεισμο, τα ιδια που εχεις γραψει στο how to εχω και εγω. Δεν ειχα αυξηση μνημης αλλα ουτε και cpu usage ιδιαιτερα εκτος εκεινα που ειπα. Αλλα δεν βλεπω και αλλον λογο να κολαγε με την ram αφου οσες φορες εχει κολλησει ειχα δει port scanners! ποιος αλλος λογος να ειναι και να γινεται σπανιως?


εχω και από τα δυο. Απλα είχα δει ότι όλες οι επιθέσεις ήταν από το εξωτερικό. Και βασικά απο Κίνα, Ρωσια και κάτι λίγα από ΗΠΑ. Οπότε επιτρέπω στο FW να εμφανίζει τα service μου μόνο σε IP από Ελλαδα.

Eυχαριστουμε για το κολπακι, εκανα edit το μυνημα μου εδω, θα το δω οταν παω σπιτι :)


scriptάκι και blacklist όσους σας κάνουν port scan.
Μια χαρά την έχει την δυνατότητα το RouterOS

μα και τωρα το κανουμε αυτο με την blacklist και χωρις script http://wiki.mikrotik.com/wiki/Drop_port_scanners , αλλα ισως αλλαζουν ip και επανερχονται, δεν ειναι δυσκολο τροπους και εγω ξερω....

xhaos
16-04-15, 13:56
Καλησπέρα! τι εννοεις με αυτο? πως το κανεις αυτο?
καλο θα ηταν αυτο που λες στο αντιστοιχο θεμα του firewall αν θες να μας γραψεις πως γινεται!



http://www.adslgr.com/forum/threads/858118-Mikrotik-IPv4-IPv6-firewall?p=5660073#post5660073

το είχα γράψει και παλαιότερα, στο αρχικό thread. αλλά έχει χαθεί από ότι βλεπω.

Γενικά εχω αρκετά διαφορετική προσέγγιση στο στήσιμο του Mtik μου γιατί παίζω πολύ με static ips, και ip ranges, οποτε όλα (fw, mangle) τα κάνω βάση της λογικής που εχω.
για αυτό και δεν διαβάζω πολύ το thread.

Nikiforos
16-04-15, 13:58
Ναι δυστυχως εχουν χαθει στα απειρα μυνηματα, ειναι δυσκολο να βρουμε κατι, γιαυτο και ο Deni μας εχει κανει αλλα θεματα να γραφουμε εκει τα σχετικα, να τα βρισκουμε ευκολα. Καλα κανεις ο καθενας οπως τον βολευει. Ωραια τα κολπακια σου μπραβο! εγω δεν τα πιανω ευκολα αυτα τα κολπα δυστυχως, θελω πολυ διαβασμα και ασχολια και δεν εχω χρονο καθολου :(
Το ειδα οτι εγραψες και εκανα edit το προηγουμενο μυνημα μου. Ευχαριστουμε για το κολπακι νομιζω ειναι πολυ χρησιμο. Μπορω να κοψω ετσι και τους port scanners με μικρες αλλαγες?

xhaos
16-04-15, 14:49
port scanners απο Ελλάδα δεν έχω δεί ποτέ. η λογική μού είναι. 1. επιτρέπω σύνδεση βάση port. 2. βάση geolocation 3. κόβω όλα τα άλλα. για αυτό βλέπεις οτι έχω και κανόνα που κόβει τη Κίνα πχ και επιτρέπω μόνο απο Ελλάδα το ssh μου. διπλός έλεγχος δηλαδή. τούς κανόνες port scan τους έχω μην βρεθεί κανένας απο Ελλάδα ή μην παίξει μόλυνση απο το lan

Nikiforos
16-04-15, 18:06
Καλησπέρα! δυστυχως τωρα πριν λιγο μετα τα updates του Arch παει το 711 παλι κολησε τι να δω 100% cpu usage δειτετις φωτος παρακατω, μετα κολησε εντελως το εβγαλα απο το ρευμα να ισιωσει και δεν φτανουν αυτα πηρα μετα και 10αρα ip πισω απο ΝΑΤ απο 4net!!!! http://www.adslgr.com/forum/threads/872626-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-ip-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-nat-%CE%B7-Forthnet?p=5660256#post5660256
τι λετε απο το profile να το προκαλει βγαζει κανεις ακρη γιατι εγω οχι! θα δω τι μπορω ακομα να μετακομισω στο 411 με το openwrt και αν δεν δω προκοπη θα παρω σαν το 951 που εχω στο εξοχικο αυτο το ακριβοτερο που ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.