PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

airbus
03-10-15, 11:13
το user manager ειναι για την υπηρεσια hotspot με voucher και χρηση radius.
επισης μπορεις να κανεις disable και το package mpls

Nikiforos
03-10-15, 19:53
ναι τα ξηλωσα αυτά. το πακέτο lte χρειάζεται καπου; νομιζα πως είναι για το lte interface σε usbstick 4g αλλά τελικά αυτό παίζει με PPP. Δεν τα έκανα τα πακέτα disable τα ξηλωσα εντελώς!

deniSun
03-10-15, 22:21
καλημερα! είμαι εξοχικό και πεδευομαι με το 951, όπως είχα πει έχει cpu usage συνέχεια και δεν φεύγει με τίποτα. Τώρα πήγα να πάρω ένα backup και όλο μεγάλωνε....πέρασε τα 110mb και γέμισε η εσωτερική μνήμη!!!!! εσβησα κάτι αλλά και ξαναπήραν και έφταοσε 108mb!!! πως γίνεται αυτό;;;; πάντα είναι kb! μπήκα μέσα με ftp και βρήκα ένα αρχείο um-before-migration.tar 17.5kb και εναν φάκελο user-manager1 που έχει μέσα ένα αρχείο sqldb 82mb και ένα logsqldb 7mb. Τι είναι αυτά ξέρει κανείς; δειχουν λάθος ημερομηνίες modify 2004!!!!! δεν είχα καν το 951 τότε!!!! Επίσης στα πακέτα βλέπω έχω τα πάντα ενώ δεν χρειάζονται να αρχίσω να ξηλωνω; Το πακέτο user manager χρειάζεται; Το μηχάνημα τρέχει πραγματα που δεν έχω στήσει εγώ πχ ipv6, bgp, ospf κτλ και είναι μέρος του awmn και είναι δύσκολο να το στησω από την αρχή!

Τελικά για την ιστορία εσβησα τα άχρηστα πακέτα και άφησα 10 τώρα χρήση cpu 1-2%. Αυτό που είπα ήταν....και τα αλλά rbs μου δεν έχουν πακέτο user manager. Επίσης εσβησα calea, hotspot, gps, ups, multicast, lcd και αλλά άσχετα. Τώρα το backup έγινε 73.9 kb και όχι 108 mb!!!!

Πολύ μεγάλο μου φαίνεται το μέγεθος του αρχείου που λες.
Εγώ με όλα τα πακέτα ενεργοποιημένα πλην του wireless-fp, το backup μου ~600ΚΒ.

Nikiforos
04-10-15, 09:35
καλημερα! εξηγησα τι έφταιγε, γιατί έγραφε δεν ξέρω, πάντως από εκεί δλδ από το user management έγινε και το cpu usage 100% και κόντεψε να γεμίσει η εσωτερική μνήμη. Ίσως να ήταν bug κάποιας έκδοσης. Αφού δεν μου χρειάζεται καπου τα ξηλωσα και όλα καλά και ωραία:)) Έχω αλλα 4 rbs σε εμένα και 2 δικά μου σε απέναντι σημεία και κανένα δεν έχει μέσα όλα αυτά τα πακέτα που ξηλωσα από το 951....
Τελικά το πακέτο lte χρειάζεται σε κάτι; Ξέρεις κανείς;

deniSun
04-10-15, 16:58
Ίσως κάτι σχετικό με τα mobile networks.
Μήπως βάζεις τα Extra packages;
Εγώ πάντα βάζω τα main packages.
Στη έκδοση με τα main packages δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πακέτα που λες.

Nikiforos
04-10-15, 19:08
Εγω κατεβαζω το πακετο zip και το ειχε μεσα, αλλα δεν βαζω και εγω ολα τα πακετα, τωρα το 951 οπως ειπα δεν το ειχα στησει εγω αλλιως δεν θα ειχα βαλει τοσες σαβουρες (τα λεω ετσι επειδη ΕΓΩ δεν τα χρειαζομαι οχι οτι ειναι αχρηστα!), εδω και πολυ καιρο κανω αναβαθμισεις μεσα απο το γνωστο μενου μεσω ιντερνετ δλδ οποτε αναβαθμιζει οτι υπαρχει ηδη! απλα το LTE το εβαλα εγω μετα επειδη το usbstick 4G δεν επαιζε με LTE interface, τελικα οπως ειπαμε και στο θεμα για το ιντερνετ στα ΜΤ RB's απλα το συγκεκριμενο μοντελο που εχω εγω με το FW που εχει δεν παιζει με LTE interface αλλά με PPP interface που πρεπει να κανεις.
Οποτε υποθετω το LTE πακετο δεν πρεπει να χρειαζεται.

deniSun
04-10-15, 22:34
Εγω κατεβαζω το πακετο zip και το ειχε μεσα, αλλα δεν βαζω και εγω ολα τα πακετα, τωρα το 951 οπως ειπα δεν το ειχα στησει εγω αλλιως δεν θα ειχα βαλει τοσες σαβουρες (τα λεω ετσι επειδη ΕΓΩ δεν τα χρειαζομαι οχι οτι ειναι αχρηστα!), εδω και πολυ καιρο κανω αναβαθμισεις μεσα απο το γνωστο μενου μεσω ιντερνετ δλδ οποτε αναβαθμιζει οτι υπαρχει ηδη! απλα το LTE το εβαλα εγω μετα επειδη το usbstick 4G δεν επαιζε με LTE interface, τελικα οπως ειπαμε και στο θεμα για το ιντερνετ στα ΜΤ RB's απλα το συγκεκριμενο μοντελο που εχω εγω με το FW που εχει δεν παιζει με LTE interface αλλά με PPP interface που πρεπει να κανεις.
Οποτε υποθετω το LTE πακετο δεν πρεπει να χρειαζεται.

Εγώ κατεβάζω το npk.
Το zip περιέχει πακέτα που για τους κοινούς θνητούς είναι άχρηστα.

Nikiforos
04-10-15, 22:47
τα κατεβαζω απλα για να τα εχω, δεν βαζω απο εκει εκτος αν τυχει κατι που πριν δεν το ειχα, οπως το LTE πχ, απο τοτε που υπαρχει η δυνατοτητα αναβαθμισεων μεσω ιντερνετ κανω απο εκει απο το μενου system-packeges δλδ, γιατι καποτε πριν αρκετων εκδοσεων ROS δεν ειχε και βαζαμε χειροκινητα τα πακετα και τοτε καποιοι (οχι απο εδω μεσα, μιλαμε για πολα χρονια πριν γινει το θεμα εδω) λεγανε να μην κανουμε απο τα npk, το γιατι δεν το εχω καταλαβει!

Nikiforos
20-10-15, 19:28
To upgrade, click "Check for updates" in your RouterOS configuration interface, or head to our download page: http://www.mikrotik.com/download

What's new in 6.32.3 (2015-Oct-19 11:13):

*) switch - fixed CRS settings set back to defaults after a reboot;
*) netinstall - include missing RB1200 drivers;
*) firewall - fixed connection-rate matcher;
*) ppp, pptp, l2tp, pppoe: fixed router dead locked if compression was enabled on link;
*) quickset - create proper firewall rules when PPPoE is used for address acquisition;
*) sstp - fixed kernel crash when other party started to fragment ppp packets in the middle;
*) ippool6 - optimize same prefix acquisition;
*) winbox - Shift+Ins & Shift+Del did not work in multi entry fields;
*) winbox - allow to specify ipv6 address in traffic flow target;
*) winbox - allow to specify eap-radius-accounting in CAPsMAN;
*) winbox - allow to enter dns name in email server;
*) ups - fix console oid print;
*) tunnel - fix loopback keepalives on gre and ipip;
*) pptp,l 2tp, sstp, pppoe: do not send data packets before we have negotiated connection with other
side (happens on dial-on-demand interfaces), this brakes when connecting to other party servers;
*) pptp, l2tp, sstp - make it work when add-default-route & dial-on-demand both are enabled;
*) pptp, l2tp, sstp, pppoe clients - fixed problem where they failed to connect
at startup and only reboot helped;
*) nv2 - fixed kernel failure with frame size accounting;
*) ovpn client - fixed crash when ovpn didn't receive it's ip address;
*) lcd - fix slideshow for CCR1072, and possible sign issues for temperatures;
*) winbox - make console notice correct screen size;
*) ssh - allow to specify pass as argument for private key import;
*) winbox - refetch hotspot walled garden hit counter;
*) winbox - added client-connections & server-connections to web proxy status;
*) cerm - fix scep server certificate-reply degenerate PKCS#7 signed-data content;
*) bgp - specific BGP networks were changed to different ones;
*) cerm - allow export for all types except templates;
*) wlan - update brazil-anatel country;
*) winbox - fixed context menu actions to apply to all selected items;

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=2&t=101470

deniSun
20-10-15, 20:08
Πλέον θα βάζω μόνο τις bugfix.

blue1975
20-10-15, 22:25
Την 6.32.3 την ειδα σημερα να παιζει μια χαρα παει σε ενα 433 θα την δοκιμασω σημερα γιατι μου κανει νερα το ppoe στις επανεκιβησεις/διακοπες

puntomania
20-10-15, 23:41
Καλησπέρα στην παρέα, ερώτηση:

στο ρούτερ που έχω (TL470+) αν συνδέσω ένα μικροτικ υπάρχει τρόπος να δουλέψει ως vpn server και μόνο για να συνδέομαι από το κινητό μου στο τοπικό μου δίκτυο?

162341

Nikiforos
21-10-15, 06:34
Την 6.32.3 την ειδα σημερα να παιζει μια χαρα παει σε ενα 433 θα την δοκιμασω σημερα γιατι μου κανει νερα το ppoe στις επανεκιβησεις/διακοπες

καλημερα! εγω τις εβαλα σε ολα τα RB's μου που ειναι σε δικο μου χωρο (5 συνολικα), γιατι εχω αλλα 2 και σε απεναντι θεσεις και ολα καλα.
Αποφασισα να δουλευω μονο με τις current versions, η ιστορια με τις bf με κουραζει πραγματικα ομως...


Καλησπέρα στην παρέα, ερώτηση:
στο ρούτερ που έχω (TL470+) αν συνδέσω ένα μικροτικ υπάρχει τρόπος να δουλέψει ως vpn server και μόνο για να συνδέομαι από το κινητό μου στο τοπικό μου δίκτυο?


Απο την στιγμη που βλεπει δικτυο και ιντερνετ το μικροτικ φυσικα και μπορεις ειτε με pptp, ειτε με l2tp ειτε με openvpn και τα αντιστοιχα στο client.
Το αλλο ρουτερ για ποιον λογο ακριβως χρειαζεται τι κανει? αφου και το adsl router εχεις και το mikrotik ολα router ειναι.

DVader
21-10-15, 09:01
Καλησπέρα στην παρέα, ερώτηση:

στο ρούτερ που έχω (TL470+) αν συνδέσω ένα μικροτικ υπάρχει τρόπος να δουλέψει ως vpn server και μόνο για να συνδέομαι από το κινητό μου στο τοπικό μου δίκτυο?

162341

Αρχικά δεν έχεις το Internet πάνω στο switch αλλά στο 470..Σώστα έτσι το έχω και εγώ ! Αν η μόνη χρήση που θέλεις να κάνεις με το RB είναι το VPN τότε σου είναι εντελώς άχρηστο !Δεν κάνει καμία άλλη δουλειά και τελικά δεν πετυχαίνεις αυτό θέλεις !

Ο ADSL Router που έχεις τι δυνατότητες έχει ? Πίσω από 470 τι πράγματα βρίσκονται ..? Π.χ servers,δίσκοι σε κουτιά με LAN ...PC τι PC ....
TO VPN είναι μια διαδικασία που μπορείς να την βάλεις εύκολα και με ποιό απλό τρόπο κάπου αλλού και μην χαραμίσεις το RB για μια δουλειά και μόνο !

Έτσι όπως το έχεις πάντως δεν κάνει τίποτα ! Τσάμπα καίει η λάμπα !

Φιλικά εεεε.. :p

- - - Updated - - -

ΥΓ... Π.χ Σαν λύση αν το 470 είχε δυνατότητα να στήσεις VPN τότε θα το εβαζες εκεί και τέλος !
Εγώ το VPN το έχω στημένο στο Arch domain controller που έχω και περνάει και από το adsl modem και από το 470 ...
Οπότε για μένα το VPN είναι μια ακόμα λειτουργία του domain controller ...

Κατάλαβες το σκεπτικό ..?:p

Από την άλλη το RB είναι κάτι σαν το 470, μόνο που δεν κάνει balancing εκτός και αν το κάνει και αυτό το μοντέλο που έχεις ..... Βασικά το 470 και το RB σαν μηχανήματα την ίδια δουλειά κάνουν ...Δρομολογούν πακέτα...

Τέσπα κατάλαβες τι θέλω να πώωωωωωωωωωωωωωωω


:p

puntomania
21-10-15, 10:04
Αρχικά δεν έχεις το Internet πάνω στο switch αλλά στο 470..Σώστα έτσι το έχω και εγώ ! Αν η μόνη χρήση που θέλεις να κάνεις με το RB είναι το VPN τότε σου είναι εντελώς άχρηστο !Δεν κάνει καμία άλλη δουλειά και τελικά δεν πετυχαίνεις αυτό θέλεις !

Ο ADSL Router που έχεις τι δυνατότητες έχει ? Πίσω από 470 τι πράγματα βρίσκονται ..? Π.χ servers,δίσκοι σε κουτιά με LAN ...PC τι PC ....
TO VPN είναι μια διαδικασία που μπορείς να την βάλεις εύκολα και με ποιό απλό τρόπο κάπου αλλού και μην χαραμίσεις το RB για μια δουλειά και μόνο !

Έτσι όπως το έχεις πάντως δεν κάνει τίποτα ! Τσάμπα καίει η λάμπα !

Φιλικά εεεε.. :p

- - - Updated - - -

ΥΓ... Π.χ Σαν λύση αν το 470 είχε δυνατότητα να στήσεις VPN τότε θα το εβαζες εκεί και τέλος !
Εγώ το VPN το έχω στημένο στο Arch domain controller που έχω και περνάει και από το adsl modem και από το 470 ...
Οπότε για μένα το VPN είναι μια ακόμα λειτουργία του domain controller ...

Κατάλαβες το σκεπτικό ..?:p

Από την άλλη το RB είναι κάτι σαν το 470, μόνο που δεν κάνει balancing εκτός και αν το κάνει και αυτό το μοντέλο που έχεις ..... Βασικά το 470 και το RB σαν μηχανήματα την ίδια δουλειά κάνουν ...Δρομολογούν πακέτα...

Τέσπα κατάλαβες τι θέλω να πώωωωωωωωωωωωωωωω


:p




Αυτό είναι το δίκτυο όπως το έχω στημένο, και επειδή υπάρχει το μικροτικ και κάθετε... έλεγα να το συμπληρώσω!

162346

DVader
21-10-15, 10:28
Αυτό είναι το δίκτυο όπως το έχω στημένο, και επειδή υπάρχει το μικροτικ και κάθετε... έλεγα να το συμπληρώσω!

162346

Έτσι όπως το βλέπω έχεις πολλές επιλογές !

Εφόσον το έχεις και κάθετε...Τότε:

1. Το 470 θα πηγαίνει πάνω στο RB και το RB στο LAN ως ένα έξτρα στάδιο ασφάλειας ! Εκεί βάλε το VPN πάνω στο RB
2. VPN μπορείς να στήσεις και πάνω στο VDSL Router χωρίς καν να βάλεις το RB....
3. Έχεις το RasPBX ή το NAS (Δεν ξέρω τι είδους είναι αλλά ας πούμε ότι μπορεί να μπεί...Αν δεν μπορεί οκ τότε) Επίσης έχεις και άλλο Mikrotik που μπορείς να το βάλεις ....

Εγώ θα έκανα το 1ο πάντως ! Αν κάποιος θέλει να μπει στο LAN μου να φάει πολλά ζόρια ! Αν δεν είχα το RB τότε θα το έκανα με το 2ο ...

Πάντως έχεις λύσεις ....Αν θέλεις να το κάνεις να δουλέψει κάνε το 1ο ! Το θεωρώ ποιο σωστό από πολλές πλευρές !

- - - Updated - - -

Ξενοδοχείο έχεις ? Τόσα Wifi ..? Τι τα κάνεις ?
:p

puntomania
21-10-15, 10:42
Έτσι όπως το βλέπω έχεις πολλές επιλογές !

Εφόσον το έχεις και κάθετε...Τότε:

1. Το 470 θα πηγαίνει πάνω στο RB και το RB στο LAN ως ένα έξτρα στάδιο ασφάλειας ! Εκεί βάλε το VPN πάνω στο RB
2. VPN μπορείς να στήσεις και πάνω στο VDSL Router χωρίς καν να βάλεις το RB....
3. Έχεις το RasPBX ή το NAS (Δεν ξέρω τι είδους είναι αλλά ας πούμε ότι μπορεί να μπεί...Αν δεν μπορεί οκ τότε) Επίσης έχεις και άλλο Mikrotik που μπορείς να το βάλεις ....

Εγώ θα έκανα το 1ο πάντως ! Αν κάποιος θέλει να μπει στο LAN μου να φάει πολλά ζόρια ! Αν δεν είχα το RB τότε θα το έκανα με το 2ο ...

Πάντως έχεις λύσεις ....Αν θέλεις να το κάνεις να δουλέψει κάνε το 1ο ! Το θεωρώ ποιο σωστό από πολλές πλευρές !

- - - Updated - - -

Ξενοδοχείο έχεις ? Τόσα Wifi ..? Τι τα κάνεις ?
:p


ναι ξενοδοχείο είναι, και τα σπίτια μας μαζί!!! το vdsl router δεν το εξερεύνησα (δεν έχει σημασία που είναι σε bridge-mode?), τα υπόλοιπα δεν θέλω να τα πειράξω.

το raspbx ( http://www.raspberry-asterisk.org/ ) είναι ένα μικρο τηλεφωνικό κέντρο που έβαλα πρόσφατα για 3 εσωτερικά / 2 κινητά / 2 ταμπλέτες, το NAS είναι ένα κλασικό WD My Cloud 2T

DVader
21-10-15, 12:02
ναι ξενοδοχείο είναι, και τα σπίτια μας μαζί!!! το vdsl router δεν το εξερεύνησα (δεν έχει σημασία που είναι σε bridge-mode?), τα υπόλοιπα δεν θέλω να τα πειράξω.

το raspbx ( http://www.raspberry-asterisk.org/ ) είναι ένα μικρο τηλεφωνικό κέντρο που έβαλα πρόσφατα για 3 εσωτερικά / 2 κινητά / 2 ταμπλέτες, το NAS είναι ένα κλασικό WD My Cloud 2T

Κοίτα η καλύτερη λύση το 1ο που σου είπα ! Και βάλτο εκεί ...Αλλιώς στο VDSL ROuter το κοίταξα το μοντέλο και το έχει ..Τώρα βέβαια αν μπείς μέσα στο Router θα δεις καλύτερα και θα επιβεβαιώσεις τα λεγόμενά μου ή όχι ... !!

Αν το είχα πάντως θα το έβαζα το Mikrotik σαν έξτρα firewall και θα το έστηνα εκεί και θα τελείωνε το θέμα ώστε να είναι ποιο ανεξάρτητο από VDSL Router !!

- - - Updated - - -

Εϊδες που το κατάλαβα ....το ξενοδοχείο ...Τόσο Wifi ....

jkoukos
21-10-15, 12:46
Κανένα από τα 2 modem/router δεν έχει VPN. Αυτό που έχουν είναι VPN Passthrough (http://www.tp-link.com/gr/FAQ-558.html) και τίποτα άλλο.

puntomania
21-10-15, 12:54
είμαι πάντα της πρακτικής, μια συσκευή για μια δουλειά και όχι όλα ένα!

απλά το είχα σκεφτεί ως εξής:

στο ρουτερ (470+) ανοίγω την Χ πόρτα που που χρειάζεται το μικροτικ (vpn) για να συνδεθεί κάποιος απέξω και μετά αυτό να δίνει το εσωτερικό δίκτυο προς τα έξω μέσου ενός vpn tunnel!

DVader
21-10-15, 13:04
είμαι πάντα της πρακτικής, μια συσκευή για μια δουλειά και όχι όλα ένα!

απλά το είχα σκεφτεί ως εξής:

στο ρουτερ (470+) ανοίγω την Χ πόρτα που που χρειάζεται το μικροτικ (vpn) για να συνδεθεί κάποιος απέξω και μετά αυτό να δίνει το εσωτερικό δίκτυο προς τα έξω μέσου ενός vpn tunnel!

Και εγώ έτσι είμαι αλλά ορισμένα πράγματα δεν υπάρχει λόγος.... Το να έχεις ένα Router και μάλιστα RB μόνο για VPN.....

jkoukos
21-10-15, 13:12
Κι εγώ θα το έβαζα στο ήδη υπάρχον Mikrotik ή το Raspberry ή ακόμη και σε ένα Fritz (με Freetz).
Βέβαια από την άλλη μεριά, αν χαλάσει η μοναδική συσκευή παίρνει παραμάζωμα και το VPN.

puntomania
21-10-15, 13:14
Και εγώ έτσι είμαι αλλά ορισμένα πράγματα δεν υπάρχει λόγος.... Το να έχεις ένα Router και μάλιστα RB μόνο για VPN.....


Γιατί με την λογική όλα σε ένα, με το μικροτικ 750... που εχω τώρα μόνο για το hospot, θα μπορούσα να κουμπώσω εκεί τα 2 μοντεμ και όλα τα υπόλοιπα. και να γλίτωνα το 470+!

οπότε, εφόσον γίνετε... με την συνδεσμολογία που θέλω... κάνας οδηγός... παίζει πουθενά?

- - - Updated - - -


Κι εγώ θα το έβαζα στο ήδη υπάρχον Mikrotik ή το Raspberry ή ακόμη και σε ένα Fritz (με Freetz).
Βέβαια από την άλλη μεριά, αν χαλάσει η μοναδική συσκευή παίρνει παραμάζωμα και το VPN.

ακριβώς, γιαυτό τα έχω όλα ξεχωριστά και με συγκεκριμένο ρόλο το καθένα!

DVader
21-10-15, 13:34
Κι εγώ θα το έβαζα στο ήδη υπάρχον Mikrotik ή το Raspberry ή ακόμη και σε ένα Fritz (με Freetz).
Βέβαια από την άλλη μεριά, αν χαλάσει η μοναδική συσκευή παίρνει παραμάζωμα και το VPN.

:oneup:

- - - Updated - - -


Γιατί με την λογική όλα σε ένα, με το μικροτικ 750... που εχω τώρα μόνο για το hospot, θα μπορούσα να κουμπώσω εκεί τα 2 μοντεμ και όλα τα υπόλοιπα. και να γλίτωνα το 470+!

οπότε, εφόσον γίνετε... με την συνδεσμολογία που θέλω... κάνας οδηγός... παίζει πουθενά?

- - - Updated - - -



ακριβώς, γιαυτό τα έχω όλα ξεχωριστά και με συγκεκριμένο ρόλο το καθένα!
Επίσης αν θέλεις να μπαίνεις ακόμα και να χαλάσει η συσκευή βάλε σε 2η συσκευή ένα 2ο VPN και καθάρισες !

Από το να έχω ένα Router να κάθετε και να περιμένει πότε θα μπώ.....

puntomania
21-10-15, 13:36
:oneup:

- - - Updated - - -


Επίσης αν θέλεις να μπαίνεις ακόμα και να χαλάσει η συσκευή βάλε σε 2η συσκευή ένα 2ο VPN και καθάρισες !

Από το να έχω ένα Router να κάθετε και να περιμένει πότε θα μπώ.....




μα το θέμα δεν είναι αν κάθετε το ρούτερ... αυτή θα είναι η δουλειά του!

DVader
21-10-15, 15:16
μα το θέμα δεν είναι αν κάθετε το ρούτερ... αυτή θα είναι η δουλειά του!

Πόσο πολύ δουλεύεις μέσω VPN και την χρήση κάνεις ??

puntomania
21-10-15, 15:34
το καλοκαίρι ελάχιστα... το χειμώνα αρκετά, βασική χρήση θα είναι η πρόσβαση στο τηλεφωνικό κέντρο (voip) από το κινητό!

DVader
21-10-15, 15:52
το καλοκαίρι ελάχιστα... το χειμώνα αρκετά, βασική χρήση θα είναι η πρόσβαση στο τηλεφωνικό κέντρο (voip) από το κινητό!

Το αρκετά του χειμώνα όρισε το κάπως καλύτερα ?

puntomania
21-10-15, 16:36
έχει σημασία αν είναι πολύ η λίγο με την χρήστη του μικροτικ για το σκοπό που θέλω¨?

Nikiforos
21-10-15, 17:36
Sorry ρε παιδια αλλα αμα γινεται κατι με μια συσκευη που ηδη εχουμε γιατι να εχουμε και αλλη μεσα στα ποδια μας να καιει και ρευμα? εγω ειμαι της τακτικης οτι μπορει να κανει ενα δεν βαζουμε αλλα να το κανουν! τωρα για ενα VPN θα εχεις αλλο ενα μηχανακι? παραπαει αυτο....
αν μπορει να γινει με κατι αλλο που εχεις, αλλιως βαλε το RB να το κανει και κανε και την δουλεια του αλλου router και βγαλτο και εκεινο, μη σου πω να το κανεις και pptp client και να εχεις το adsl router μονο ως adsl modem οπως κανουμε αρκετοι απο εδω μεσα.
Εγω εχω ενα linux nas server που τρεχει τον asterisk κονσολα, αλλα δεν μπορει να κανει ολα αυτα που κανει ενα RB με Mikrotik ROS οποτε εχω και ενα που δεν εχει ομως wifi γιατι εκτος οτι ηταν 5ghz ειναι και καμμενη η wlan, ετσι εχω και ενα 411 με openwrt για AP wifi και τα αλλα τα κανει το Μικροτικ RB711, ο nas κανει οτι δεν μπορουν τα αλλα 2 ειναι και κατεβαστηρι κιολας.
Στο Μικροτικ εχω και τα VPN για να μπορω να εχω προσβαση στο σταθερο μου απο οπου και να ειμαι και ενα αναποδο για να δινω ιντερνετ στο εξοχικο, θα μπορουσε να τα εχει ο nas αλλα οπως εχει συνηθισει κανεις.
Για παραδειγμα για να μην εχω ανοιχτο το 411 openwrt router-AP και τρωω ακτινοβολια στην μαπα απο κεραια 8dbi μεσα στο δωματιο http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20150203_182719_zpse299749d.jpg, τωρα το εχω κλειστο και παιζω wifi AP απο το adsl "modem" που βρισκεται σε αλλον χωρο.

deniSun
21-10-15, 17:56
Νομίζω ότι να συζητάμε αν θα κάνει ένα ρούτερ 1 ή περισσότερα πράγματα δεν έχει νόημα.
Μπορείς να παρακαολουθήσεις από τις επιλογές του πόσο σε καταναλώνει σε μνήμη και cpu και να αποφασίσεις.

Σχετικά με το αν γίνεται αυτό που έχεις στο σχήμα... Ναι μπορεί να γίνει αλλά δεν βλέπω τον λόγο αφού στο δίτκυό σου υπάρχει ένα ΜΤ.
Μπορείς να στήσεις επάνω του vpn και να συνδέεσαι.
Το έχω κάνει με τον δικό μου εξοπλισμό, με openvpn και μπαίνω χωρίς πρόβλημα και ασύρματα εντός δικτύου αλλά και από εκτός.
Στο συγκεκριμένο νήμα έχω πλήρη οδηγό.
Μπορείς να τον ρίξεις μια ματιά.

Επίσης για το αν θα πέσει το ΜΤ και δεν μπορείς να μπεις, τότε τι θα κάνεις... πολύ απλά να σου πω ότι και 2ο και 3ο να βάλεις με την ίδια λογική αν θα πέσει δεν θα μπορείς να μπεις.

- - - Updated - - -


Αυτό είναι το δίκτυο όπως το έχω στημένο, και επειδή υπάρχει το μικροτικ και κάθετε... έλεγα να το συμπληρώσω!

162346

Εκτός από το fritzbox και sip και raspbx τα άλλα δεν καταλαβαίνω τι κάνουν...

Nikiforos
21-10-15, 17:58
Νομίζω ότι να συζητάμε αν θα κάνει ένα ρούτερ 1 ή περισσότερα πράγματα δεν έχει νόημα.
Μπορείς να παρακαολουθήσεις από τις επιλογές του πόσο σε καταναλώνει σε μνήμη και cpu και να αποφασίσεις.


Ακριβώς αυτό λέω και εγώ και συμφωνώ, αμα υπάρχει το RB βάζει να κάνει και τις άλλες δουλειές οπότε γιατί να υπαρχει και το άλλο router? (oxι αυτο της adsl).

καλά το σχήμα δεν το είχα δει! πως μου ξεφυγε.....βραχυκυκλωσα, θελει πολυ καφε η υποθεση.....

jkoukos
21-10-15, 18:13
Βρε παιδιά το Mikrotik αυτή τη στιγμή δουλεύει μόνο για έλεγχο του Hotspot του ξενοδοχείου σε διαφορετικό υποδίκτυο από το κανονικό.
Οι 2 γραμμές με τον πάροχο, ελέγχονται από το TP-Link που είναι το κύριο router εκτελώνταςί παράλληλα χρέη Load Balancing & Failover. Τα Fritz χρησιμοποιούνται για σύνδεση των τηλεφωνικών συσκευών.
Θέλει να βάλει το 2ο Mikrotik μόνο για VPN, ώστε να δουλεύει ακόμη κι αν βγει off το πρώτο.

deniSun
21-10-15, 18:21
Βρε παιδιά το Mikrotik αυτή τη στιγμή δουλεύει μόνο για έλεγχο του Hotspot του ξενοδοχείου σε διαφορετικό υποδίκτυο από το κανονικό.
Οι 2 γραμμές με τον πάροχο, ελέγχονται από το TP-Link που είναι το κύριο router εκτελώνταςί παράλληλα χρέη Load Balancing & Failover. Τα Fritz χρησιμοποιούνται για σύνδεση των τηλεφωνικών συσκευών.
Θέλει να βάλει το 2ο Mikrotik μόνο για VPN, ώστε να δουλεύει ακόμη κι αν βγει off το πρώτο.

Τώρα για πιο τοπολογία μιλάμε γιατί χάθηκα.
Σε αυτή με το attach file υπάρχει δεύτερο ΜΤ σε ρόλο vpn.
Οι τηλεφωνικές συσκευές γιατί δεν κουμπώνουν πάνω στα δύο fritz με voip ή πάνω στο κέντρο;

jkoukos
21-10-15, 18:32
Ναι, το 2ο Mikrotik τώρα (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=5801495#post5801495) θέλει να το βάλει και μας δείχνει πως είναι στημένο όλο το δίκτυο στο ξενοδοχείο. Προς το παρόν δεν υπάρχει.

Υπάρχουν 2 τηλεφωνικά κέντρα. Ένα Fritz για την PSTN γραμμή κι ένα κανονικό για την ISDN. Τώρα βάζει για δοκιμή και το RasPBX.
Προφανώς τα Fritz συνδέουν μέσω των FXS θυρών αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές, που θα δουλεύουν ταυτόχρονα σε PSTN, ISDN και VOIP τηλεφωνία.

deniSun
21-10-15, 18:36
Ναι, το 2ο Mikrotik τώρα (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=5801495#post5801495) θέλει να το βάλει και μας δείχνει πως είναι στημένο όλο το δίκτυο στο ξενοδοχείο. Προς το παρόν δεν υπάρχει.

Υπάρχουν 2 τηλεφωνικά κέντρα. Ένα Fritz για την PSTN γραμμή κι ένα κανονικό για την ISDN. Τώρα βάζει για δοκιμή και το RasPBX.
Προφανώς τα Fritz συνδέουν μέσω των FXS θυρών αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές, που θα δουλεύουν ταυτόχρονα σε PSTN, ISDN και VOIP τηλεφωνία.

A... ok.

DVader
21-10-15, 19:00
έχει σημασία αν είναι πολύ η λίγο με την χρήστη του μικροτικ για το σκοπό που θέλω¨?

Από όσο καταλαβαίνω η χρήση που κάνεις είναι περιστασιακή και μάλιστα όχι αναγκαία και κρίσιμη ! Για μένα τσάμπα το χαραμίζεις και ναι κάθετε....
Για αυτό σε ρώτησα ..... για να καταλάβω τι χρήση του κάνεις... Όσο για το θα συμβεί αν χαλάσει ....Ναι οκ αμα χαλάσει δεν θα μπορείς να μπείς μέχρι να το φτιάξεις όπου αλλού το βάλεις .... Από την στιγμή που δεν είναι κρίσιμο δεν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα ! Από την άλλη αν το θεωρείς κρίσιμο τελικά και μόνο του να βάλεις το RB πάλι μπορεί να χαλάσει ...Πιθανολογικά είναι το ίδιο οπότε μιά ή άλλη ...Αν θεωρείς ότι είνια κρίσιμο να μπαίνεις πρέπει να έχεις 2 σημεία για VPN έτσι ώστε αν χαλάσει το ένα να έχεις το άλλο !

Η λογική εμένα είναι να μην σπαταλάω πόρους άσκοπα αλλά ταυτόχρονα να κάνω και σωστά την δουλειά μου ... Όχι να γεμίζω μηχανάκια απλά για να λέω ότι έχω πολλά ! :p

Τώρα ο καθένας κάνει ότι θέλει και βολεύει !

puntomania
21-10-15, 20:05
Ναι, το 2ο Mikrotik τώρα (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=5801495#post5801495) θέλει να το βάλει και μας δείχνει πως είναι στημένο όλο το δίκτυο στο ξενοδοχείο. Προς το παρόν δεν υπάρχει.

Υπάρχουν 2 τηλεφωνικά κέντρα. Ένα Fritz για την PSTN γραμμή κι ένα κανονικό για την ISDN. Τώρα βάζει για δοκιμή και το RasPBX.
Προφανώς τα Fritz συνδέουν μέσω των FXS θυρών αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές, που θα δουλεύουν ταυτόχρονα σε PSTN, ISDN και VOIP τηλεφωνία.


Γάτος είσαι!!!

το ISDN κέντρο είναι του ξενοδοχείου, το raspbx είναι το προσωπικό, το φριτζ 5140 το έχω γιατί δίνω και έναν αριθμό βιβα στο κέντρο. τα υπόλοιπα είναι πολύ σωστά για FXO/FXS για το raspbx.

στο θέμα μας τώρα, το έφτιαξα και συνδέομε από το κινητό με PPTP με τον vpn client που έχει. έχω πρόσβαση σε όλο το δίκτυο μου και ιντερνετ από αυτό, δεν συνδέετε όμως το zoiper στο κέντρο!!!



Edit:
το όλο δίκτυο είναι απλωμένο σε ένα μεγάλο κτήριο... διάσπαρτα και όχι όλα σε ένα χώρο!

DVader
21-10-15, 20:14
Γάτος είσαι!!!

το ISDN κέντρο είναι του ξενοδοχείου, το raspbx είναι το προσωπικό, το φριτζ 5140 το έχω γιατί δίνω και έναν αριθμό βιβα στο κέντρο. τα υπόλοιπα είναι πολύ σωστά για FXO/FXS για το raspbx.

στο θέμα μας τώρα, το έφτιαξα και συνδέομε από το κινητό με PPTP με τον vpn client που έχει. έχω πρόσβαση σε όλο το δίκτυο μου και ιντερνετ από αυτό, δεν συνδέετε όμως το zoiper στο κέντρο!!!



Edit:
το όλο δίκτυο είναι απλωμένο σε ένα μεγάλο κτήριο... διάσπαρτα και όχι όλα σε ένα χώρο!

Σε τι το έχεις φτιάξει ...IP πήρες εσωτερικό ... Η κονσόλα του * σε βλέπει ..? Τι βλέπεις στον * ?

puntomania
21-10-15, 20:36
ναι πήρα IP, στο κέντρο εσωτερικό έφτιαξα ένα IAX το οποίο και συνδέετε με το zoiper, έκανα και δοκιμαστική κλήση, κολλάει ο zoiper όμως μερικές φορές!!!

οι δοκιμές στο κινητό μόνο με 3g vodafone και κλειστό το wifi


τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται και στο κακό σήμα!

και τώρα που έχω μόνο την πόρτα 1723 ανοιχτή στο ρουτερ... ας πούμε ότι είμαι ασφαλές?


όταν συνδέομαι από το wifi μου ο * βγάζει την ΙΡ του κινητού και όταν συνδέομαι με vpn βγάζει την ΙΡ του μικροτικ που έχω (192.168.0.14)

DVader
21-10-15, 21:41
ναι πήρα IP, στο κέντρο εσωτερικό έφτιαξα ένα IAX το οποίο και συνδέετε με το zoiper, έκανα και δοκιμαστική κλήση, κολλάει ο zoiper όμως μερικές φορές!!!

οι δοκιμές στο κινητό μόνο με 3g vodafone και κλειστό το wifi


τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται και στο κακό σήμα!

και τώρα που έχω μόνο την πόρτα 1723 ανοιχτή στο ρουτερ... ας πούμε ότι είμαι ασφαλές?


όταν συνδέομαι από το wifi μου ο * βγάζει την ΙΡ του κινητού και όταν συνδέομαι με vpn βγάζει την ΙΡ του μικροτικ που έχω (192.168.0.14)

Όχι ας πούμε ...είσαι ασφαλές ... ! Είσαι ασφαλές...

Αρχικά η 5060 που είναι ο * δεν είναι ανοικτή...και ο άλλος για να μπει στο δίκτυο πρέπει να έχει και στοιχεία !!!

Αν θέλεις άνοιξε άλλο thread υπάρχουν και αλλά που μπορείς να κάνεις για προστασία έξτρα απλά πράγματα αλλά εδώ είναι offtopic πλέον και το λερώνουμε το θέμα !!!

Άνοιξε άλλο thread σχετικό και τα λέμε !

Nikiforos
22-10-15, 14:38
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical Out of memory condition was detected
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical Out of memory condition was detected
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown


αυτα στο 711 ιντερνετ ρουτερ καμια ιδεα τι ειναι αυτα???? :twisted::twisted::twisted::twisted:

DVader
22-10-15, 14:50
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical Out of memory condition was detected
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical Out of memory condition was detected
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown


αυτα στο 711 ιντερνετ ρουτερ καμια ιδεα τι ειναι αυτα???? :twisted::twisted::twisted::twisted:

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=82855
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=82855


Έκανες upgrade τελευταία ...? Βάλε καμιά προηγούμενη που είναι ποιό σταθερή ....Αυτοί αναφέρουν bug
Δές τι εκδόσεις .....

deniSun
22-10-15, 19:05
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical Out of memory condition was detected
sep/29/2015 00:46:57 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical System rebooted because of kernel
failure
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical Out of memory condition was detected
oct/08/2015 01:38:50 system,error,critical router was rebooted without proper
shutdown


αυτα στο 711 ιντερνετ ρουτερ καμια ιδεα τι ειναι αυτα???? :twisted::twisted::twisted::twisted:

Μάλλον το ίδιο πρόβλημα με την υπερχείλιση μνήμης που είχες και παλιότερα.

Nikiforos
22-10-15, 19:31
Καλησπέρα, δε νομιζω πως εχει να κανει με upgrade γιατι το κανει μονο το 711, δεν μπαινω να κοιταω τι κανει και προφανως σε ανυποπτες στιγμες τα κανει αυτα.
Eπισης το kernel failure δεν ειναι το ιδιο λαθος με την μνημη που λεει, αλλο ειναι το ενα, αλλο το αλλο.
Τελικα νομιζω ομως πως δεν φταιει το H/W του που τα κανει αυτα γιατι δεν εχω δει προβλημα οταν ειμαι σπιτι και δουλευω στο pc και δεν εχω πανω πλεον queues/mangle κτλ.
Το συγκεκριμενο 711 υπενθυμιζω οτι μολις το ειχα βαλει στο εξοχικο σε ασυρματη ζευξη στα 5ghz και ενα βραδυ με αστραποβροντια μετα αρχισαν τα γλεντια, συγκεκριμενα μολις περνουσε κινηση απο το link τοτε εκανε reboot με kernel boot failure κτλ. Μετα απο τα πολλα ανακαλυψα οτι η καρτα wireless που ειναι ενσωματωμενη στα 5ghz στο συγκεκριμενο μοντελο ειχε βραχυκυκλωσει, με το πολυμετρο δλδ στο ηχητικο τσεκ ειχε ενωθει το μεσα με το εξω στον κονεκτορα.
Τον εβγαλα και εκανε τα ιδια παλι. Ετσι μπηκε σπιτι στην Αθηνα για ιντερνετ ρουτερ. Και στο εξοχικο ενα 411 που ειχα και εβαλα μια καρτα για Ν, μετα απο αυτο εβαλα ενα συστημα προστασιας που γειωνει το UTP. Να πως επισης πως πριν ειχα και ενα αλλο 411 που με αστραποβροντια ειχε βγει OFF, του αλλαξα 5 πυκνωτες και μετα δουλεψε και ειναι αυτο που εχω με το openwrt αφου δεν το εμπιστευομαι για εξωτερικες ασυρματες ζευξεις πλεον.
Να πω πως εκει εχω POE UTP 65m μεχρι το σπιτι μεσα σε σπυραλ προστασιας κτλ, αλλα ειναι κοντα σε δεντρα και συρματοπλεγμα, ισως να κανει ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες τπτ και γιαυτο εγιναν ζημιες με αστραποβροντια, μετα την γειωση του UTP για αντικεραυνικη προστασια δεν ξαναγινε τπτ.
http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20131102_165625_zpscaeed0eb.jpg
http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/IMG_20131012_172517_zps7c5a247a.jpg
εδω βλεπουμε την γειωση επανω του UTP και που ηταν τοποθετημενα. Τωρα εκει ειναι αλλο 411 με την γειωση χωρις προβλημα.
Οποτε ισως το 711 που εχω για ιντερνετ να μην ειναι θεμα οτι του πεφτει λιγο το H/W αλλα οτι εχει προβληματα το H/W.
Η προστασια UTP ειναι αυτη http://computers.xpatit.gr/287-Surge-Protection/2265-LH-Protector-Overvoltage-protection-of-computer-networks.html
αν ειχε χωρο στο κουτι θα εβαζα και για την κεραια αυτο http://computers.xpatit.gr/287-Surge-Protection/1626-E-zy-EZ-SA6MNB-0-6GHz-Lightning-Arrestor-N-Male-to-N-Female-bulk.html
ομως εχει pigtail η καρτα και συνδεεται απευθειας στην panel κεραια ετσι δεν μου δινει χωρο + οτι με ανταπτορες απο το ενα στο αλλο θα εχω μεγαλη πτωση του σηματος. (εξασθενηση σε db).

teodor_ch
23-10-15, 09:46
Λοιπόν,

είμαι με την 6.30.2
και όταν πάω να κάνω αναβάθμιση μου βγάζει την 6.32.3

Αυτή είναι και καλά η σταθερότερη?
Σε bugfix θέλω να μείνω.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά δε θέλω να το αφήσω και τρύπιο.

puntomania
23-10-15, 09:55
Καλημέρα, υπάρχει τρόπος τα log του μικροτικ.... να έρχονται στο win desktop μας σε στίλ rss feed?

Nikiforos
23-10-15, 10:51
Λοιπόν,

είμαι με την 6.30.2
και όταν πάω να κάνω αναβάθμιση μου βγάζει την 6.32.3

Αυτή είναι και καλά η σταθερότερη?
Σε bugfix θέλω να μείνω.
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά δε θέλω να το αφήσω και τρύπιο.

καλημερα! οπως εχουμε ξαναπει η current ειναι σαν το testing του debian (Μαλλον εγω μονο το εχω πει αυτο....), η bugfix ειναι η stable.
Παρολαυτα εγω προτιμω πλεον να εχω την current οπως και στο debian παντα το testing και ετσι βαζω την τελευταια.
Την εχω σε 5 RBs και δεν εχω κανενα προβλημα, δεν ειναι τρυπια οπως λες, τι θα πει τρυπια αλλωστε? δεν ειναι XP...
Tωρα αναλογα τι χρηση κανει ο καθενας μπορει να εχει προβλημα (δλδ bugs) μπορει και οχι, εγω με τις χρησεις που κανω δεν εχω.
Για να μεινεις σε current δεν εχει στο μενου στο system-packages στο update επιλογη τι ειδους αναβαθμιση θες? εμενα λεει bugfix, current, RC και development αυτο το τελευταιο δεν μου βγαζει κατι ομως.


Καλημέρα, υπάρχει τρόπος τα log του μικροτικ.... να έρχονται στο win desktop μας σε στίλ rss feed?

δεν εχω δει κατι, αλλα πιστευω πως με script αν το μηχανημα εχει ιντερνετ ναι ειναι δυνατον...σε email εστω.....

teodor_ch
23-10-15, 11:33
Για να μεινεις σε current δεν εχει στο μενου στο system-packages στο update επιλογη τι ειδους αναβαθμιση θες? εμενα λεει bugfix, current, RC και development αυτο το τελευταιο δεν μου βγαζει κατι ομως.


μάλλον επειδή έχω καιρό να αναβαθμίσω δεν έχει καν τις επιλογές

Nikiforos
23-10-15, 13:02
μάλλον επειδή έχω καιρό να αναβαθμίσω δεν έχει καν τις επιλογές

Σορρυ εχεις δικιο δεν φαινεται στην 6.30 ξεχαστηκα, το ειχα παθει και εγω!
πρεπει να μην κανεις ετσι τις αναβαθμισεις στην bugfix γιατι αλλιως θα πας σε current!, κατεβαζεις απο την σελιδα το npk ή το zip και ριχνεις οσα αρχεια θες μεσα με copy paste απο win ή με FTP ή απλα το αρχειο npk.
Ενας λογος που βαριομουνα και προτιμησα την current ηταν και αυτος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.