PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

airbus
20-11-15, 10:46
καλως. το δικο μου ρουτερ το πηγα πισω στην 6.33 και εβαλα τα νουμερα.
σε λιγο θα κανω downgrade και των πελατων και δεν ξανασχολουμε με αναβαθμισεις στους πελατες αφου ετσι κι αλλιως δε προσφερει τιποτα καινουργιο.

deniSun
20-11-15, 10:52
καλως. το δικο μου ρουτερ το πηγα πισω στην 6.33 και εβαλα τα νουμερα.
σε λιγο θα κανω downgrade και των πελατων και δεν ξανασχολουμε με αναβαθμισεις στους πελατες αφου ετσι κι αλλιως δε προσφερει τιποτα καινουργιο.

Οι αναβαθμίσεις δεν είναι άχρηστες.
Στο κανάλι current προσφέρονται futures και ορισμένες φορές έκτακτα bug fixes των current.
Το κανάλι bug fixes περιλαμβάνει επιδιορθώσεις παλαιότερων εκδόσεων.
Κάποιες από αυτές κατά καιρούς, σίγουρα θα αφορά και το δικό σου σύστημα.
Όπως επίσης και κάποια futures που τώρα μπορεί να μην τα έχεις καν σκεφτεί αλλά στην πράξη μπορεί να σου φανούν πολύ χρήσιμα.
Αυτό που έχω τονίσει πολλές φορές εγώ προσωπικά είναι ότι:
1. Κοιτάμε τα relase notes.
2. Αν υπάρχει κάτι που μας ενδιαφέρει ή κάτι που διορθώνει κάποιο στοιχείο που χρησιμοποιούμε προχωράμε σε αναβάθμιση.
3. Αν όχι απλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε στον κόπο.

minas
24-11-15, 13:31
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος layer 3 switch της Mikrotik, από αυτά?
http://cloudcorerouter.com/switches.php

Υποψιάζομαι στο switching δεν θα έχουν κάποιο θέμα, αλλά δεν ξέρω τι μπορούν να σηκώσουν από routing. Επιπλέον βλέπω τα παλιότερα με 600MHz CPU και 128MB RAM, ενώ τα τελευταία με 10 Gbit SFP+ αναφέρουν 400MHz (όμως διαφορετική) CPU και 64MB RAM κσι δεν ξέρω ποιο είναι προτιμότερο.

Άρης13
24-11-15, 21:05
Καλησπερα, εστω οτι εχουμε ενα mikrotik και στην port 1 παιζει το wan με στατικη public ip. Εχουμε στο mikrotik pppoe server που δινει ip's από ένα range πχ 10.1.1.2-10.1.1.200.

Τωρα ο παροχος δινει ενα range με στατικες public ip's. Πως μπορω να δωσω μια στατικη σε πελατη pppoe; Και να εχει ιντερνετ με αυτη την ip, να ανοιγει οποιες πορτες θελει προς το internet

deniSun
24-11-15, 22:42
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος layer 3 switch της Mikrotik, από αυτά?
http://cloudcorerouter.com/switches.php

Υποψιάζομαι στο switching δεν θα έχουν κάποιο θέμα, αλλά δεν ξέρω τι μπορούν να σηκώσουν από routing. Επιπλέον βλέπω τα παλιότερα με 600MHz CPU και 128MB RAM, ενώ τα τελευταία με 10 Gbit SFP+ αναφέρουν 400MHz (όμως διαφορετική) CPU και 64MB RAM κσι δεν ξέρω ποιο είναι προτιμότερο.

Σηκώνουν τα πάντα και σε routing.
Στην ουσία είναι ρούτερ με δυνατότητες switching.
Έχω το CRS109-8G-1S-2HnD-IN.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο block diagram που υπάρχει στην σελίδα της εταιρείας για να καταλάβεις πώς λειτουργεί το routing και switching στα μοντέλα αυτά.
Σου τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Άρης13
27-11-15, 16:20
Καλησπερα, εστω οτι εχουμε ενα mikrotik και στην port 1 παιζει το wan με στατικη public ip. Εχουμε στο mikrotik pppoe server που δινει ip's από ένα range πχ 10.1.1.2-10.1.1.200.

Τωρα ο παροχος δινει ενα range με στατικες public ip's. Πως μπορω να δωσω μια στατικη σε πελατη pppoe; Και να εχει ιντερνετ με αυτη την ip, να ανοιγει οποιες πορτες θελει προς το internet

Καποιος που να ξερει ακριβως;

deniSun
27-11-15, 16:55
Καποιος που να ξερει ακριβως;

Μπορείς να ορίσεις στο range του dns να δίνει από τις στατικές διευθύνσεις που έχεις στην διάθεσή σου.

Άρης13
27-11-15, 17:19
Στο range του pppoe server; Το dns τι σχεση εχει;

Nikiforos
27-11-15, 19:12
Μπορείς να ορίσεις στο range του dns να δίνει από τις στατικές διευθύνσεις που έχεις στην διάθεσή σου.

καλησπέρα! μηπως ηθελες να γραψεις dhcp?

Άρης13
27-11-15, 19:49
Ακομη και να δωσω μια στατικη σε εναν pppoe client λογικα δεν θα εχει ιντερνετ χωρις καποια παρεμβαση αλλη.

deniSun
27-11-15, 20:08
Στο range του pppoe server; Το dns τι σχεση εχει;

sorry
dhcp ήθελα να γράψω.

tgiannak
28-11-15, 17:55
παιδια καλησπερα,

μια ερωτηση για τα mikrotik...

οπως ξερουμε σε οποιοδηποτε ρουτερ (χωρις qos) αν βαλουμε να κατεβαζει ενα αρχειο απο το ιντερνετ τοτε το browsing γινεται λιγο πιο αργο..αν βαλω και 2 αρχειο τοτε γινεται ακομη πιο αργο αλλα ακομη μπορω να σερφαρω...
σε ενα mikrotik που εχω παρει οταν βαζω ενα αρχειο να κατεβαινει δεν μπορω να σερφαρω καθολου! δηλαδη ενω κατεβαζει το αρχειο δεν ανοιγει καμμια σελιδα.. εχω καποιο προβλημα εγω η συμβαινει γενικα στα mikrotik??

deniSun
28-11-15, 19:05
παιδια καλησπερα,

μια ερωτηση για τα mikrotik...

οπως ξερουμε σε οποιοδηποτε ρουτερ (χωρις qos) αν βαλουμε να κατεβαζει ενα αρχειο απο το ιντερνετ τοτε το browsing γινεται λιγο πιο αργο..αν βαλω και 2 αρχειο τοτε γινεται ακομη πιο αργο αλλα ακομη μπορω να σερφαρω...
σε ενα mikrotik που εχω παρει οταν βαζω ενα αρχειο να κατεβαινει δεν μπορω να σερφαρω καθολου! δηλαδη ενω κατεβαζει το αρχειο δεν ανοιγει καμμια σελιδα.. εχω καποιο προβλημα εγω η συμβαινει γενικα στα mikrotik??

Αν δεν έχεις ρυθμίσει το qos είναι φυσιολογικό να υπάρχει αυτή η συμπεριφορά.
Έχω ολόκληρο οδηγό για σετάρισμα του qos με συγκεκριμένους κανόνες που μπορείς να τροποποιήσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Επίσης ένα λάθος που κάνουν πολλοί.
Το ότι έχεις qos στο ΜΤ δεν σημαίνει πάντα ότι θα κάνεις άνετα την δουλειά σου.
Για παράδειγμα...
Έστω ότι έχεις σε έναν ΗΥ ανοικτό κάποιο torrent πρόγραμμα και δεν το έχεις ρυθμίσει (το έχεις με πολλά connections κλπ).
Πολύ απλά το μηχάνημά σου θα σέρνεται (τα υπόλοιπα θα δουλεύουν μια χαρά).
Γιατί;
Γιατί πολύ απλά και ο ΗΥ έχει το λειτουργικό του και αυτό επίσης έχει το δικό του QoS (που τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να ρυθμίσεις).
Έτσι μπουκώνεις το σύστημά σου, δεν μπορείς να δουλέψεις και σου δίνει την εντύπωση ότι φταίει το εκάστοτε ρούτερ.
Αναφέρθηκα στο torrent γιατί αυτό κάνει πολλά connections και πατώνει το σύστημα.

Με απλά λόγια...
Όταν χρησιμοποιείτε τέτοιες εφαρμογές μην ξεχνάτε να κάνετε και τις ανάλογες ρυθμίσεις.
Μην βλέπετε διάφορα video που λένε για αύξηση της ταχύτητας με ανάλογη αύξηση των τιμών των connections.
Απλά δεν γίνεται έτσι γιατί πολύ απλά κάθε δίκτυο διαφέρει.

Επίσης...
Το να έχεις το Χ-πρόγραμμα στην Υ-θύρα και εσύ να ορίζεις λάθος την πόρτα στο QoS τότε πολύ απλά δεν θα παίρνεις τα ανάλογα αποτελέσματα.
Όλα τα προγράμματα δεν έχουν εμφανή τις θύρες που δουλεύουν, χρησιμοποιούν πολλές και τυχαίες.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνετε δοκιμές και να το ψάξετε λίγο περισσότερο.

tgiannak
28-11-15, 19:23
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου ! αλλα κατι δεν εχω καταλαβει...ενα ρουτερ του εμποριου πχ με ΠΑΝΤΑ ανεργοποιημενο qos πως γινεται να κανει balance ??? και το Mikrotik οχι;;;

ανεξαρτητως torrent.. εσυ αμα του κλεισεις τωρα το qos και πας να κατεβασεις ενα αρχειο (πχ μια διανομη linux) θα μπορεις ταυτοχρονα να κανεις browsing?

deniSun
28-11-15, 19:33
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου ! αλλα κατι δεν εχω καταλαβει...ενα ρουτερ του εμποριου πχ με ΠΑΝΤΑ ανεργοποιημενο qos πως γινεται να κανει balance ??? και το Mikrotik οχι;;;

ανεξαρτητως torrent.. εσυ αμα του κλεισεις τωρα το qos και πας να κατεβασεις ενα αρχειο (πχ μια διανομη linux) θα μπορεις ταυτοχρονα να κανεις browsing?

- Άλλο ρούτερ και άλλο "ρούτερ"
- Άλλο ρούτερ και άλλο modem/ρούτερ

Κανένα λοιπόν ρούτερ δεν έχει από default ενεργοποιημένο το QoS.
Θα πρέπει εσύ να στήσεις το QoS όπως και όλα τα υπόλοιπα πχ pppoe client κλπ.

Όλα τα QoS των "ρούτερ", ακόμα και αυτά που μπορείς να τα παραμετροποιήσεις σε μεγάλο βαθμό, έχουν μικρή απόδοση σε δύσκολες συνθήκες.
Το QoS στα ΜΤ, τουλάχιστον στα μοντέλα RB, CR κλπ, δύσκολα μπορείς να τα φέρεις στα όριά τους, δηλαδή να μην σου αποδώσουν (τουλάχιστον σε συνθήκες home/small office).

Ενεργοποίησε τον οδηγό που έχω με τις συνθήκες που έχω και θα δεις την διαφορά.

Για το άλλο που ρωτάς με το torrent.
Αν το κλείσω το QoS και τερματίζω την γραμμή απλά οι άλλοι ΗΥ θα πατώσουν.
Ο ΗΥ με το torrent θα ζορίζεται και αυτός αλλά θα μπορεί πολύ δύσκολα να σερφάρει λόγω του ότι θα δουλεύει το QoS του λειτουργικού.
Αν κρατήσω τις default ρυθμίσεις του utorrent τότε ακόμα και ο ΗΥ που θα κατεβάζει το torrent θα πατώσει.
Γιατί πολύ απλά οι default ρυθμίσεις του ut είναι πολύ επιθετικές.

tgiannak
28-11-15, 19:57
εχω καταλαβει τι λες ακριβως αλλα η απορια μου δεν εχει απαντηθει! μαλλον εγω σε μπερδεψα με τα τορρεντ και δε τα εξηγω καλα. ας τα ξεχασουμε τα τορρεντ εντελως.

παμε απο την αρχη!

παντα βαζω το μοντεμ του παροχου σαν bridge σε ολα τα ρουτερ που ειχα! οποτε μιλαμε μονο για ρουτερ σκετο!

ειχα πριν ενα Linksys e1200 και σε 24 αρα γραμμη κατεβαζα 1 και 2 αρχεια απο το ιντερνετ (ΟΧΙ ΤΟΡΡΕΝΤ) και μπορουσα ταυτοχρονα και εκανα Browsing!

τωρα εβγαλα το linksys και κουμπωσα mikrotik παλι στην ιδια 24αρα γραμμη, βαζω 1 ΜΟΝΟ αρχειο (ΟΧΙ ΤΟΡΡΕΝΤ) και δεν μπορω να κανω browsing σε καμμια σελιδα! ΕΚΤΟΣ αν ειναι https!

δηλαδη αν ειναι http δεν δεν φορτωνει η σελιδα! (ΕΝΩ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΡΧΕΙΟ)

αν ειναι https πχ youtube φορτωνει κανονικα! (ΠΑΛΙ ΕΝΩ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΡΧΕΙΟ)

μολις τελιωσει το αρχειο να κατεβαινει τοτε φορτωνουν και οι Http σελιδες κανονικα!

σορρυ αν σε ζαλισα η αν δε τα εξηγησα απο την αρχη κανονικα αλλα προσπαθω κι εγω να καταλαβω τι γινεται...εχεις ιδεα τι μπορει να ναι;; μια ιδεα μου ειναι οτι φορτωνει την θυρα 80 επειδη κατεβαζει και γιαυτο δεν μπαινει σε Http σελιδες ενω οι Https Θυρα 443 δουλευουν τελεια! γιατι ομως με το Παλιο-linksys δουλευαν ολα που ουτε qos ειχε ουτε τιποτα;;;

deniSun
28-11-15, 20:25
Έχεις ορίσει QoS στο ΜΤ;

tgiannak
28-11-15, 22:00
Έχεις ορίσει QoS στο ΜΤ;

Οχι δεν το εχω σεταρει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι για εναν απλο χρηστη που θελει να κατεβασει ενα αρχειο πρεπει να φτιαξει ολοκληρο qos οταν ενα απλο ρουτερ τον 25 ευρω δουλευει κανονικα..

δηλαδη αμα θελω να κατεβασω ενα αρχειο του 1gb και ταυτοχρονα να σερφαρω με mikrotik πρεπει να του κανω qos? αυτη ειναι η απαντηση σωστα;;;

jkoukos
28-11-15, 22:16
Όλα τα router "των 25€", αλλά και πολλά στην κατηγορία των οικιακών συσκευών, έχουν ένα υποτυπώδες QoS, στην πλειοψηφία κρυφό και χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων. Κάνει μια χαρά την δουλειά για απλή χρήση, αλλά δεν είναι για περισσότερα και πολυπλοκότερα πράγματα.
Τα router που προορίζονται για μεγάλα δίκτυα και βαρύ φορτίο και αυτά των μεγάλων κατασκευαστών που κοστίζουν 3ψήφια+ νούμερα, εξαρχής δεν έχουν καμία ρύθμιση, καθώς θεωρούν ότι υπάρχουν γνώσεις για να ρυθμιστούν κατ' επιλογή του καθενός.
Μην σε ξεγελά η τιμή των Mikrotik. Πρόκειται για κανονικό router, αντάξιο πολύ ακριβότερων συσκευών, που εξαρχής δεν έχουν καμία ρύθμιση, ούτε καν για να συνδεθείς στο διαδίκτυο.

tgiannak
28-11-15, 22:23
Όλα τα router "των 25€", αλλά και πολλά στην κατηγορία των οικιακών συσκευών, έχουν ένα υποτυπώδες QoS, στην πλειοψηφία κρυφό και χωρίς δυνατότητα ρυθμίσεων. Κάνει μια χαρά την δουλειά για απλή χρήση, αλλά δεν είναι για περισσότερα και πολυπλοκότερα πράγματα.
Τα router που προορίζονται για μεγάλα δίκτυα και βαρύ φορτίο και αυτά των μεγάλων κατασκευαστών που κοστίζουν 3ψήφια+ νούμερα, εξαρχής δεν έχουν καμία ρύθμιση, καθώς θεωρούν ότι υπάρχουν γνώσεις για να ρυθμιστούν κατ' επιλογή του καθενός.
Μην σε ξεγελά η τιμή των Mikrotik. Πρόκειται για κανονικό router, αντάξιο πολύ ακριβότερων συσκευών, που εξαρχής δεν έχουν καμία ρύθμιση, ούτε καν για να συνδεθείς στο διαδίκτυο.

ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο σας ειδικα η τελευταια απαντηση με καλυψε πληρως...denisun ξεκιναω με τον οδηγο σου..θα σε ζαλισω για πολυ ακομη :whistle::whistle:

dimitri_ns
28-11-15, 22:41
Οπως τα λέει ο jkoukos
Λίγες δυνατότητες/επιλογές - εύκολη ρύθμιση - μπορεί να κάνει την δουλειά μπορεί και να μην την κάνει
Πολλές δυνατότητες/επιλογές - πολυπλοκότητα - θα σου κάνει την δουλειά

Μια έξυπνη κίνηση από την mikrotik θα ήτανε έτοιμα templates για first time users, να χτυπήσει και την αγορά φθηνότερων routers, ώστε να μην βουτάς κατευθείαν στα βαθειά

deniSun
28-11-15, 23:46
ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο σας ειδικα η τελευταια απαντηση με καλυψε πληρως...denisun ξεκιναω με τον οδηγο σου..θα σε ζαλισω για πολυ ακομη :whistle::whistle:

Κανένα πρόβλημα.
Για αυτό είμαστε εδώ.
Απλά κάνε τον κόπο να γράφεις στο αντίστοιχο θέμα για το QoS.
Εδώ μιλάμε γενικά για ΜΤ.

- - - Updated - - -


Οπως τα λέει ο jkoukos
Λίγες δυνατότητες/επιλογές - εύκολη ρύθμιση - μπορεί να κάνει την δουλειά μπορεί και να μην την κάνει
Πολλές δυνατότητες/επιλογές - πολυπλοκότητα - θα σου κάνει την δουλειά

Μια έξυπνη κίνηση από την mikrotik θα ήτανε έτοιμα templates για first time users, να χτυπήσει και την αγορά φθηνότερων routers, ώστε να μην βουτάς κατευθείαν στα βαθειά

Το webfig είναι αρκετά απλό.
Θυμίζει πολύ τις ρυθμίσεις των modem/router.
Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ γιατί σε μια συγκεκριμένη έκδοση του ROS είχα βρει bugs.
Εξ άλλου όλα αυτά που θέλω δεν μπορώ να τα κάνω χωρίς να λερώσω τα χέρια μου.

Templates δεν χρειάζονται γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται ποτέ να σε καλύψουν.
Υπάρχουν οδηγοί για πολλά πράγματα.
Αλλά και αυτούς θα δεις ότι αν πας να τους χρησιμοποιήσεις με απλό copy/paste θα φτάσεις στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να φας περισσότερες ώρες σβήνοντας/προσθέτοντας δικούς σου κανόνες για την δική σου περίπτωση.
Ποτέ δεν βρήκα κάποιον οδηγό που να με καλύπτει 100%.
Πάντα κάποιος έκανε κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο από αυτό που ήθελα.

kage
30-11-15, 12:25
να ευχαριστησω και εδω τον ανθρωπο που μου σεταρε το rb με teamviewer...
απο τοτε που το στησε ψαχνω για λυσεις για wifi 1st page.βρηκα τις παρακατω.δουλευουν?εχει καποιος αλλες(μπαινεις στο wifi να ανοιγει συγκεκριμενη σελιδα ή facebook page) λυσεις?
1.http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=13&t=49496 ο feklar αναφερει χωρις hotspot και απο κατω ο fewi με δημιουργια hotspot..
2.http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=40772
3.http://www.purplewifi.net/product/license-types/free-wifi-software/ νομιζω πρεπει να φλασαρεις το rb με το δικο τους fw!

deniSun
30-11-15, 13:16
να ευχαριστησω και εδω τον ανθρωπο που μου σεταρε το rb με teamviewer...
απο τοτε που το στησε ψαχνω για λυσεις για wifi 1st page.βρηκα τις παρακατω.δουλευουν?εχει καποιος αλλες λυσεις?
1.http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=13&t=49496 ο feklar αναφερει χωρις hotspot και απο κατω ο fewi με δημιουργια hotspot..
2.http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=40772
3.http://www.purplewifi.net/product/license-types/free-wifi-software/ νομιζω πρεπει να φλασαρεις το rb με το δικο τους fw!

Με απλά λόγια...
Τι θέλεις να κάνεις;

puntomania
30-11-15, 14:32
αν θέλεις welcome page πριν το login, με την λειτουργία hotspot και αφού δημιουργήσεις την σελίδα που θες.. την περνάς στα αρχεία του mk... δεν είναι και πολύ δύσκολο!

kage
30-11-15, 16:40
Οποιος μπαινει στο wifi με απλο κωδικο wpa/wep κτλ. να ανοιγει pop up page του facebook page...

puntomania
30-11-15, 17:11
ρε κόλλημα αυτό με τα λαικ στο φβ....

airbus
30-11-15, 17:24
αυτο με το fb login και εμενα δε μου αρεσε ποτε. μα κυριως μου τι δινει αν δεν εχει και αλλες επιλογες εισοδου. πχ με εμαιλ.
αλλα και παλι με αυτες τις επιλογες αντε εξηγησε σε γεροντακια που εχουν γινει και αυτα tech freaks να κανουν login σε τετοιου ειδους hotspot.
προσωπικα για τα free hotspot, προτιμω το κλασικο wpa2 κωδικο που τον κραταει αποθηκευμενο η συσκευη και ετσι ο πελατης οταν επιστρεφει δε χρειαζεται να ξανακανει login.

puntomania
30-11-15, 18:39
προσωπικά προτιμώ να υπάρχει μια διαφημιστική ή ενημερωτική σελίδα της επιχειρήσεις... με ένα τυπικό login που πατάς μόνο το κουμπάκι...

airbus
30-11-15, 19:25
προσωπικά προτιμώ να υπάρχει μια διαφημιστική ή ενημερωτική σελίδα της επιχειρήσεις... με ένα τυπικό login που πατάς μόνο το κουμπάκι...

υπαρχει καποιο ετοιμο login.html που απλα να σου λεει πατα εδω για να συνεχισεις στο internet, και οχι του στυλ βαλε username & password.
ετσι να εχεις φτιαξει 200 χρηστες στο hotspot (level 4). να μη χρειαζεται ο χρηστης να βαζει στοιχεια.

dimitri_ns
30-11-15, 20:58
προσωπικά προτιμώ να υπάρχει μια διαφημιστική ή ενημερωτική σελίδα της επιχειρήσεις... με ένα τυπικό login που πατάς μόνο το κουμπάκι...

H ύπαρξη διαφημιστικής σελίδας δεν επιτρέπει σε ορισμένες συσκευές (αυτές που δεν έχουν browser) να συνδεθούν στο internet
Γνωρίζω δύο, chromecast και lg remote πιθανότατα και σε τηλεοράσεις με wifi (δεν τόχω δοκιμάσει)
Για να το ξεπεράσεις χρειάζεσαι ένα traveller router me wifi (traveller επειδή είναι μικροί)

puntomania
30-11-15, 22:43
υπαρχει καποιο ετοιμο login.html που απλα να σου λεει πατα εδω για να συνεχισεις στο internet, και οχι του στυλ βαλε username & password.
ετσι να εχεις φτιαξει 200 χρηστες στο hotspot (level 4). να μη χρειαζεται ο χρηστης να βαζει στοιχεια.


ναι αυτό γίνετε... δεν φτιάχνεις όμως 200 χρήστες αλλά έναν, και αν το υποστηρίζει το hardware σου μπορεί να συνδεθούν μέχρι 200!!! έτοιμο δεν ξέρω αν υπάρχει (δε νομίζω) αλλά το φτιάχνεις μόνος σου, αν πάλι σε καλύπτει το υπάρχων... το επεξεργάζεσαι λίγο και είναι έτοιμο, μπορείς επίσης να βγάλεις το πεδίο με το password και να φαίνεται μόνο το username!

- - - Updated - - -


H ύπαρξη διαφημιστικής σελίδας δεν επιτρέπει σε ορισμένες συσκευές (αυτές που δεν έχουν browser) να συνδεθούν στο internet
Γνωρίζω δύο, chromecast και lg remote πιθανότατα και σε τηλεοράσεις με wifi (δεν τόχω δοκιμάσει)
Για να το ξεπεράσεις χρειάζεσαι ένα traveller router me wifi (traveller επειδή είναι μικροί)


ε αυτοί που κυκλοφορούν με τέτοιες συσκευές... ας πιούνε μια μπύρα παραπάνω και ας μην συνδεθούν με το ίντερνετ!

airbus
01-12-15, 10:26
ναι σωστα 1 χρηστη φτιαχνεις με shared user=200. το θεμα ειναι οτι δεν εχω γνωσεις html. οκ σβυνω τη γραμμη με το password. πως ομως το username συμπληρωνεται αυτοματα? επισης δε θελω να φαινεται γραμμη username. θελω ενα κουμπι "continue to internet" που το πατας και μπαινει με το συγκεκριμενο χρηστη του hotspot. ολα τα templates που υπαρχουν στο ιντερνετ ειναι γενικως με username και password login.

puntomania
01-12-15, 14:43
ναι σωστα 1 χρηστη φτιαχνεις με shared user=200. το θεμα ειναι οτι δεν εχω γνωσεις html. οκ σβυνω τη γραμμη με το password. πως ομως το username συμπληρωνεται αυτοματα? επισης δε θελω να φαινεται γραμμη username. θελω ενα κουμπι "continue to internet" που το πατας και μπαινει με το συγκεκριμενο χρηστη του hotspot. ολα τα templates που υπαρχουν στο ιντερνετ ειναι γενικως με username και password login.


χωρίς γνώσεις html.... δύσκολο το βλέπω να βρεις κάτι έτοιμο στα μέτρα σου.

airbus
01-12-15, 14:56
για αυτο το αναφερω μηπως καποιος εχει καποιο ετοιμο και το δημοσιευσει εδω.

Nikiforos
01-12-15, 20:33
Καλησπέρα! καλό μήνα!

What's new in 6.33.2 (2015-Nov-27 15:00):

*) bridge - fixed power-cycle-ping for bridge ports (was affecting all bridge);
*) ethernet - fixed link resetting on power-cycle-ping value change;
*) ppp - fixed dynamic filter rule adding on some firewall filter configurations;
*) pppoe - improved MTU discovery compatibility with other vendors;
*) pppoe - made MTU discovery more robust;
*) pppoe - fixed compliance to RFC4638 (MTU larger than 1488) again;
*) vrrp - fix arp=reply-only;
*) vrrp - do not warn about version mismatch if VRID does not match;
*) vrrp - allow VRRP to work behind firewall and NAT rules;
*) vrrp - fixed on-backup script;
*) dhcpv4 server - fix kernel crash when restoring lease with queue for non-existent server;
*) dhcpv4-client - support /32 address assignment;
*) ssh - fix key exchange when first kex packet follows.

deniSun
01-12-15, 23:42
Το βασικότερο είναι ότι διόρθωσαν το λάθος με το mtu/mru που χάλασαν στην 6.33.1.

puntomania
01-12-15, 23:48
για αυτο το αναφερω μηπως καποιος εχει καποιο ετοιμο και το δημοσιευσει εδω.


εγώ σε μένα... έκανα μια νέα σελίδα με αυτά που θέλω.... και έβαλα ένα κουμπάκι... που το πατάς και σε πηγαίνει στην μαμα login σελίδα... από την οποία αφαίρεσα το πεδίο του κωδικού, και βάζει μόνο το όνομα χρήστη ο πελάτης μου.

Nikiforos
02-12-15, 07:34
Το βασικότερο είναι ότι διόρθωσαν το λάθος με το mtu/mru που χάλασαν στην 6.33.1.

Καλημέρα! καλο μηνα! εγω αναβαθμισα τα δικα μου, ολα καλα :oneup:
γιατι το FW μενει ιδιο σε ολα τα RB's εδω και ποσες εκδοσεις ROS? το εχω απορια αυτο! εχει μεινει στο 3.24 σε ολα!

gfdimopo
02-12-15, 13:24
Καλησπέρα παιδια,

Εχω ενα routerboatd RB751 GL το οποίο το έχω συνδεδεμένο με ενα modem tp link μέσω του οποίου γίνεται κλήση στο πάροχο.

Το πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι το ιντερνετ ορισμένες φορές ψιλοσέρνεται και μόλις κάνω ενα restart to mikrotik φτιάχνει.

Υπάρχει περίπτωση να τα έχει παίξει το tp link? H το mikrotik?

deniSun
02-12-15, 16:20
Καλησπέρα παιδια,

Εχω ενα routerboatd RB751 GL το οποίο το έχω συνδεδεμένο με ενα modem tp link μέσω του οποίου γίνεται κλήση στο πάροχο.

Το πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι το ιντερνετ ορισμένες φορές ψιλοσέρνεται και μόλις κάνω ενα restart to mikrotik φτιάχνει.

Υπάρχει περίπτωση να τα έχει παίξει το tp link? H το mikrotik?

Έχεις ρυθμίσει QoS;
Από κατανάλωση μνήμης σε τι επίπεδα κυμαίνεσαι στο ΜΤ;

- - - Updated - - -


Καλημέρα! καλο μηνα! εγω αναβαθμισα τα δικα μου, ολα καλα :oneup:
γιατι το FW μενει ιδιο σε ολα τα RB's εδω και ποσες εκδοσεις ROS? το εχω απορια αυτο! εχει μεινει στο 3.24 σε ολα!

Προφανώς δεν χρειάζεται επέμβαση σε τόσο χαμηλά επίπεδα για τα futures που περνάνε στις εκδόσεις ROS.

gfdimopo
03-12-15, 16:29
[QUOTE=deniSun;5830095]Έχεις ρυθμίσει QoS;
Από κατανάλωση μνήμης σε τι επίπεδα κυμαίνεσαι στο ΜΤ;

- - - Updated - - -

Δεν γνωρίζω. Απλά το είχα σετάρει με τον οδηγό που ειχε ποσταριστεί στο forum.

να ψάξω και να του περάσω QoS ρυθμίσεις?

deniSun
04-12-15, 01:04
[QUOTE=deniSun;5830095]Έχεις ρυθμίσει QoS;
Από κατανάλωση μνήμης σε τι επίπεδα κυμαίνεσαι στο ΜΤ;

- - - Updated - - -

Δεν γνωρίζω. Απλά το είχα σετάρει με τον οδηγό που ειχε ποσταριστεί στο forum.

να ψάξω και να του περάσω QoS ρυθμίσεις?

Αν δεν έχεις ρυθμίσει QoS θα σου εμφανίζει μπουκώματα όταν κάποια εφαρμογή σου δεσμεύει όλο το bw.
Αν δεν έχεις ρυθμίσει fw τότε μπορεί να δέχεσαι επιθέσεις από έξω.
Έχω οδηγούς και για τα δύο.
Ακολούθησέ τους και τροποποίησέ τους όπου χρειάζεται για να καθίσουν καλύτερα στην δική σου περίπτωση.

airbus
04-12-15, 11:54
η καθε αναβαθμιση φτιαχνει και χαλαει αλλα. χαμος!

What's new in 6.33.3 (2015-Dec-03 16:08):

*) ethernet - fixed 10/100Mbps autonegotiation fails on RB922UAGS ether1 (introduced in v6.33.2);
*) upnp - fixed memory leak;
*) ssh - avoid double session cleanup;
*) email - make password field sensitive in console.

Nikiforos
04-12-15, 12:16
καλημερα! ε μα! γιαυτο λεω εγω οτι ειναι σαν το debian!
bugfix = stable
current = testing
RC = unstable
Αντε παλι να αναβαθμιζω....:twisted: αν και δεν βλεπω κατι που να με αφορα, αλλα για το ψυχολογικο ρε γμτ...:lol:

airbus
04-12-15, 12:25
"το ψυχολογικο" το σταματησα απο την 6.33.1 με την ηττα του pppoe σε 2 πελατες.

Nikiforos
04-12-15, 12:46
"το ψυχολογικο" το σταματησα απο την 6.33.1 με την ηττα του pppoe σε 2 πελατες.

μεχρι και εμενα να γινει καμια στραβη να τα γυρισω ολα σε bugfix! :twisted:

deniSun
04-12-15, 16:15
η καθε αναβαθμιση φτιαχνει και χαλαει αλλα. χαμος!

What's new in 6.33.3 (2015-Dec-03 16:08):

*) ethernet - fixed 10/100Mbps autonegotiation fails on RB922UAGS ether1 (introduced in v6.33.2);
*) upnp - fixed memory leak;
*) ssh - avoid double session cleanup;
*) email - make password field sensitive in console.

Η θλιβερή ιστορία του software development.

Tiven
04-12-15, 17:45
Μόνο bugfix σε όσα έχω... ας ελπίσουμε να μην τα σκατώσουν και εκεί.

manospcistas
04-12-15, 23:30
Αν ενδιαφέρει κάποιον, πουλάω ένα Mikrotik RB951G-2HnD (http://www.adslgr.com/forum/threads/907382).

@ ADSLgr.com All rights reserved.