PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

asimako
19-02-16, 15:00
Υπάρχει στο H108NS η επιλογή "Bridge Interface for PPPoE". Έτσι το είχα εγώ με το ΜΤ από πίσω και είχα 2 public IP.
Αλλά λογικά θα παίξει και με την STB θύρα ο αποκωδικοποιητής και με "καθαρό" bridge mode.

Nikiforos
19-02-16, 18:04
Καλησπερα, για να κανω το ups (αν τελικα παιξει) να συνεργαστει με το RB πρεπει να δει σειριακη πορτα και καλα, απο usb.
Ομως το 109 εχει και serial console (σε μια θυρα ξεχωριστη σαν ethernet) και λεει οτι ειναι πιασμενη, την εχει σαν serial0.
Ξερει κανεις αν γινεται να βαλω αλλη? γιατι οτι και να κανω αλλη δεν παιρνει. Η πρεπει να αποσυνδεσω την κονσολα απο αυτη ?

Αναφορες : http://mum.mikrotik.com/presentations/CZ09/usb09.pdf
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Port
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Serial_Port_Usage
https://www.mikrotik.com/documentation/manual_2.5/System/UPS.html
http://wiki.mikrotik.com/wiki/UPS_scripts

Τελικα πρεπει να παω console και εκανα disable ετσι με αφησε στο μενου UPS να δηλωσω την serial0, αλλα δεν μπορω να δηλωσω usb.
Φυσικα δεν το βλεπει τo UPS, εδω δεν συνεργαζεται με το NAS, παλι καλα που παιζει στο arch και εχει και λογισμικο δλδ!
δεν περιμενω να δουλεψει με ROS....
εχει καμια ιδεα σχετικα με το usb κανεις? μου διαφευγει κατι?

deniSun
19-02-16, 20:00
Δεν ήξερα καν ότι υποστηρίζει διασύνδεση με ups.
Στα default πακέτα δεν βλέπω να υπάρχει το ups.
Μόνο στα extra.

Nikiforos
19-02-16, 20:01
Deni εχω βαλει όλα τα πακετα μεσα απο το zip αρχειο.
UPS δεν τα υποστηριζει ολα, ισως μαλιστα να παιζουν μονο τα APC.
Eβαλα το usbmodem 4G κα εβγαλε και usb2 τωρα. Mπορουμε εννοειτε να αλλαξουμε και ονομα.
καλα ρε γμτ τοσο χωρο εχει δεν μπορουσαν να βαλουν μια θυληκια usb? παρα εχουμε το ματσουκι να κρεμεται? ελεος....
εβαλα ενα στικακι με φωτος και το βλεπω στο files! και με FTP εχει φακελο disk1.
Ok και με SMB τα βλεπει μια χαρα το desktop pc!
Δυστυχως σκληρος εξωτερικος δισκος 2,5" που δεν παιρνει δικια του τροφοδοσια δεν παιζει.....
μηπως αμα ριξω πανω ενα hub με τροφοδοσια θα παιξει? προφανως δεν εχει αρκετη ενταση ρευματος στο usb port.
Εβαλα ενα usb 3.0 hub που εχω με τροφοδοσια ο σκληρος παιζει τωρα κανονικα (τον ακουω δλδ) αλλα δεν τον δειχνει, δοκιμασα και linux forma αλλα και NTFS σκληρο τιποτα....
προφανως θελει μονο FAT32. Το γνωριζει κανεις αυτο?
εδω μιλαει για format http://gregsowell.com/?p=3499 χμμμμμμ.......
δυστυχως εχει οπως υπεθεσα μονο FAT32 και εχει και ext3!!!!
δειτε τις φωτος παρακατω. Καλα δεν εχει στο ROS υποστηριξη NTFS ??? ειναι σοβαροι?
Υποψην εξωτερικος σκληρος χωρις δικια του τροφοδοσια θελει usb hub με ρευμα για να παιξει, το δοκιμασα χωρις το hub και δεν τον δειχνει καν.

deniSun
19-02-16, 20:42
Και εγώ APC έχω, αλλά δεν σκέφτομαι να το συνδέσω με το MT.

Nikiforos
19-02-16, 20:46
εγω θα ηθελα αμα δουλευε αλλα δεν ειναι συμβατο δυστυχως, οπως ειπα και πριν δεν παιζει και στο NAS ενω το Mustek που ειχα πριν επαιζε.
Μπορει να μην ειναι ολα τα μοντελα της APC συμβατα, αλλα λιγο που το εψαξα μαλλον μονο μοντελα της APC παιζουν.
Ωραια φαση ειναι παντως αμα θες να βλεπεις διαφορα πραγματακια απο το ups για να μην ανοιγεις pc ακομα και αλλου να εισαι βλεπεις μεσω του mikrotik.
Πολυ θα ηθελα να παιζει, κριμα....:twisted:
πολυ μου αρεσει αυτο εδω το pdf http://mum.mikrotik.com/presentations/CZ09/usb09.pdf που λεει οτι μπορουμε να κανουμε με μια θυρα USB σε mikrotik routerboard και ειπα να τα δοκιμασω ολα....
ενταξει αυτο με την κινητη και sms το εχω ηδη κανει στο εξοχικο στο 951, καλα εβαλα το στικακι πριν χωρις να κανω τιποτα εκανε interface! ppp-out1 λολ!!!! στο 951 εγω το ειχα φτιαξει.
Μηπως να κανουμε και ενα υβριδικο ιντερνετ με ADSL + 4G να δουλευουν μαζι προστιθοντας την ταχυτητα? :worthy::respekt::lol:
καλη ιδεα αλλα εμενα δεν με παιρνει καθως η καρτα στο στικακι ειναι cosmote whats up twin sim και εκτος οτι θα τα φαω ολα τα data οσο παιζει αυτη το κινητο μου δεν δουλευει!
καλα λεμε ΛΟΟΛ!!!!!
εβαλα επανω ενα usb to ethernet που ειχα και αυτοματα εκανε αλλο ενα Interface ether9!!!!

deniSun
19-02-16, 23:03
Αν πας system > drivers θα δεις ότι υπάρχει κανονικά ο usb controller.
Τώρα γιατί δεν εμφανίζεται στο system > ports είναι μάλλον ιδιοτροπίες του ROS.

Δοκίμασα να βάλω το ups πάνω στο ΜΤ.
Δεν το βλέπει σαν usb συσκευή και δεν προσθέτει το αντίστοιχο port.
Αυτό που βρήκα είναι μάλλον δεν επαρκεί η τροφοδοσία και θέλει εξτρά τροφοδότηση.

Ακόμα και απλό φλασάκι που έβαλα δεν το αναγνώρισε με την μία.
Έπρεπε να κάνω κάποιες αλλαγές από κονσόλα.

Περίεργο αλλά δεν με απασχολεί και πολύ γιατί δεν συνδέω τίποτε στην usb θύρα.
Απλά ήθελα να δοκιμάσω το ups.

Nikiforos
19-02-16, 23:47
Ποιο πανω ειπα οτι οταν εβαλα το usbstick τοτε εβγαλε και το usb στο system-ports, με το ups δεν το δειχνει επειδη δεν το υποστηριζει!
εγω ενα φλασακι ειχα σε FAT32 4GB το εβαλα επαιξε, στο files εβλεπα τα αρχεια και με FTP οκ αλλα και με Samba μια χαρα.
Και τον σκληρο τον ειδε σαν μηχανημα στα resources-usb κτλ (αφου μπηκε πανω σε usb hub με τροφοδοσια αλλιως δεν λειτουργει σωστα), αλλα ομως αμα δεν ειναι FAT32 ή ext3 δεν εχεις προσβαση στα αρχεια του.
Για το UPS δε νομιζω οτι θελει εξτρα τροφοδοσια σε οσους παιζει δεν εκαναν κατι, το εβαλαν και παιζει απλα. Προφανως δεν ειναι υποστηριζομενο μοντελο, οπως διαβασα ελαχιστα παιζουν.
Για μενα οτι εχει usb ειναι πολυ θετικο και χρησιμη θυρα, ειδικα για στικακι δεδομενων 4G πχ αμα χαλασει το ιντερνετ.
Τωρα για κοινοχρηστους πορους πχ σκληρο το κανω και με το nas server που διαβαζει τα παντα και τα κανει δικτυακα σε ολες τις μορφες, οποτε αυτο δεν με καιει.

Oτα βαλω πανω το UPS λεει το παρακατω, απευθειας, χωρις δλδ hub το ιδιο κανει με ή χωρις.
Στο system-resources-usb menu.
Aμα παω ομως στο system-ups και add new ups δεν το παιρνει δεν το βρισκει δλδ.

deniSun
20-02-16, 00:49
Έχω δοκιμάσει με 3 φλασάκια και δεν δούλεψε με κανένα.

- - - Updated - - -

ok το φλασάκι δούλεψε.
Έπρεπε να κάνω reboot έχωντάς το συνδεδεμένο.

Το ups αν και της apc δεν το βλέπει.
Δοκίμασα και με άλλα usb καλώδια, γιατί αυτό που είχα ήταν usb1.0.
Αυτό που έβαλα τώρα είναι usb2.0 αλλά πάλι δεν το βλέπει.

Nikiforos
20-02-16, 07:58
καλημερα, εμενα δεν χρειαστηκε reboot για το φλασακι, το εχω φτιαξει απο linux λες να εχει σχεση? :hmm:
για το UPS δεν ξερω τι να πω, οπως ειδα και στο επισημο forum βασικα μοντελα της APC παιζουν ισως οχι ολα.
Αν εχεις ορεξη να το ψαξουμε πες μοντελο να το δουμε τι λενε γιαυτο.
Για φλασακια, σκληρους κτλ δεν θα ασχοληθω, προτιμω το nas που εχει ολων των ειδων δικτυακες υπηρεσιες και παιζει με ολα τα forma.
To πολυ θετικο της usb port στα RBs ειναι τα δεδομενα κινητης ειδικα σε 4G και οτι μπορεις να στελνεις και να λαμβανεις SMS, αυτο σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις και καρτοκινητη και να ελεγχεις το υπολοιπο σου, ειδικα με ενα script που σιγουρα γινεται μπορεις να το ελεγχεις τακτικα να μην υπερβεις δεδομενα κτλ.

deniSun
20-02-16, 11:30
Αυτό που είδα είναι ότι πολλά από τα τελευταία μοντέλα ups της apc δεν υποστηρίζονται γιατί έχουν γίνει αλλαγές από την apc στο πρωτόκολλο επικοινωνίας.
Θα τους στείλω και ένα email μήπως και το διορθώσουν στις επόμενες εκδόσεις.
Πολύ πυθανόν να έχει διορθωθεί στην 6.34 (σε κάποια υπάρχουν αλλαγές στο πακέτο ups).
Εγώ τρέχω 6.32.

Nikiforos
20-02-16, 12:56
Το UPS μου ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/energenie-eg-ups-034-ups-with-usb-and-lcd-display-1500va-900w-black-p-PER.584209
για το nas που ανεφερα ποιο πριν δεν διαβαζει εκει στοιχεια απο το UPS οπως στο ROS, απλα μπορεις να το κανεις να δωσει εντολη να κλεισει ο nas πριν μεινει απο μπαταρια τo UPS.
Και ευτυχως που δουλευει εστω στο arch desktop μου γιατι την 1η μερα κιολας που το πηρα επαθε ατυχημα, επεσε κατω απο ενα σκαμνακι που το εβαλα να φτιαξω διαφορα και χαλασε η οθονη!!!! τι δεν εκανα μισα τα δειχνει!
δλδ ναι τοσο καντεμια με δερνει! :twisted:

και εδω μερικα χρησιμα πραγματακια σχετικα με την USB στα RB's : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:USB_Features

Warning: On RB2011 and CRS series boards USB devices may not work first time they are plugged in. In such cases power cycle (not reboot) is required.

Note: RouterOS does not support memory slot like SD for USB modems. Use USB hub with USB modem and USB flash instead!".
εμ γιαυτο δεν μου δουλευει η microSD οταν ειναι στο usb 4g modem!

επισης τωρα ειδα τουλαχιστον στο 109 φορτιζει απο την usb θυρα και powerbank...

arissp
25-02-16, 12:02
Καλησπέρα,
Παιδιά αν μπορείτε να με βοηθήσετε....
Είμαι σε εκπαιδευτικό οργανισμό και θέλουμε το διαμοιρασμο ασυρμάτου internet πολλές φορές σε 60 χρήστες ταυτότχρονα....
Έχω παραγγείλει το Mikrotik RB2011UiAS-RM με μια κεραία NanoStationlocoM2 για διαμοιρασμό ασυρμάτου.
Διάβαζα το θέμα σας και πραγματικά είναι πολυ κατατοπιστικό.
Επειδή έχω terminal server (3389 port) που αντιστοιχίζεται σε LAN εσωτερικό υπολογιστή, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι ρύθμιση θα πρέπει να κάνω στο NAT του mikrotik προκειμένου να γίνει ανακατεύθυνση?
Έστω ότι το local ip του υπολογιστή είναι 10.0.0.4
Ευχαριστώ

deniSun
25-02-16, 17:00
Καλησπέρα,
Παιδιά αν μπορείτε να με βοηθήσετε....
Είμαι σε εκπαιδευτικό οργανισμό και θέλουμε το διαμοιρασμο ασυρμάτου internet πολλές φορές σε 60 χρήστες ταυτότχρονα....
Έχω παραγγείλει το Mikrotik RB2011UiAS-RM με μια κεραία NanoStationlocoM2 για διαμοιρασμό ασυρμάτου.
Διάβαζα το θέμα σας και πραγματικά είναι πολυ κατατοπιστικό.
Επειδή έχω terminal server (3389 port) που αντιστοιχίζεται σε LAN εσωτερικό υπολογιστή, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι ρύθμιση θα πρέπει να κάνω στο NAT του mikrotik προκειμένου να γίνει ανακατεύθυνση?
Έστω ότι το local ip του υπολογιστή είναι 10.0.0.4
Ευχαριστώ

Πόσα domain έχεις στο ΜΤ;

PANOS851
27-02-16, 01:50
Καλύτερα είναι να έχεις δυο access point σε 802.11 για 60 άτομα, γιατί δεν πας σε δυο 941 hap στην ίδια τιμή θα έρθει με την m2, και γιατί θες 11db κεραία?

Άρης13
27-02-16, 18:05
Καλησπερα, εστω οτι εχουμε ενα mikrotik και στην port 1 παιζει το wan με στατικη public ip. Εχουμε στο mikrotik pppoe server που δινει ip's από ένα range πχ 10.1.1.2-10.1.1.200.

Τωρα ο παροχος δινει ενα range με στατικες public ip's. Πως μπορω να δωσω μια στατικη σε πελατη pppoe; Και να εχει ιντερνετ με αυτη την ip, να ανοιγει οποιες πορτες θελει προς το internet

Καποιος αν μπορει μια βοηθεια με αυτο;

DVader
29-02-16, 23:14
Καλησπέρα,
Παιδιά αν μπορείτε να με βοηθήσετε....
Είμαι σε εκπαιδευτικό οργανισμό και θέλουμε το διαμοιρασμο ασυρμάτου internet πολλές φορές σε 60 χρήστες ταυτότχρονα....
Έχω παραγγείλει το Mikrotik RB2011UiAS-RM με μια κεραία NanoStationlocoM2 για διαμοιρασμό ασυρμάτου.
Διάβαζα το θέμα σας και πραγματικά είναι πολυ κατατοπιστικό.
Επειδή έχω terminal server (3389 port) που αντιστοιχίζεται σε LAN εσωτερικό υπολογιστή, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι ρύθμιση θα πρέπει να κάνω στο NAT του mikrotik προκειμένου να γίνει ανακατεύθυνση?
Έστω ότι το local ip του υπολογιστή είναι 10.0.0.4
Ευχαριστώ

Θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις απευθείας.....αυτό ! Στήσε VPN στο Mikrotik και μετά την σύνδεση χτυπάς τον terminal server σαν εσωτερικό PC !
Είναι 100% ασφαλέστερο από αυτό που πας να κάνεις...

Γενικά έχετε την αρχή χωρίς VPN μην βγάζεις καμία υπηρεσία δικτύου στο Internet απευθείας !! Είναι κίνδυνος θάνατος !

xhaos
01-03-16, 09:05
Καποιος αν μπορει μια βοηθεια με αυτο;

τα έχεις μπερδέψει και δεν βγάζει νόημα αυτό που περιγράφεις.

σκέψου οτι έχεις ένα pppoe client, το οποιο το βάζεις στο bridge modem port. δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να έχεις εσύ pppoe server, (εκτός και αν εχεις περάσει καλώδιο και χρησημοποιεις vdsl modems για να πας δίκτυο μακριά).

γενικά δεν βγάζει νόημα αυτό που περιγράφεις.

αν θέλεις βοήθεια, γράψε την τοπολογία σου και τι θέλεις να κάνεις, οχι τι νομίζεις (γιατί το έχεις καταλάβει λάθος).

Άρης13
01-03-16, 13:52
τα έχεις μπερδέψει και δεν βγάζει νόημα αυτό που περιγράφεις.

σκέψου οτι έχεις ένα pppoe client, το οποιο το βάζεις στο bridge modem port. δεν έχεις κανένα μα κανένα λόγο να έχεις εσύ pppoe server, (εκτός και αν εχεις περάσει καλώδιο και χρησημοποιεις vdsl modems για να πας δίκτυο μακριά).

γενικά δεν βγάζει νόημα αυτό που περιγράφεις.

αν θέλεις βοήθεια, γράψε την τοπολογία σου και τι θέλεις να κάνεις, οχι τι νομίζεις (γιατί το έχεις καταλάβει λάθος).


Λοιπον εχουμε και λεμε. Ερχεται οπτικη ινα και παει σε media converter, απο το media converter βγαινει ethernet και παει στο Mikrotik. Δεν χρειαζεται να γινει κληση pppoe για να παρω ιντερνετ. Απλως βαζω στατικη ip (public) και παιρνω, ειτε σε pc, είτε σε Mikrotik.

deniSun
01-03-16, 15:53
Λοιπον εχουμε και λεμε. Ερχεται οπτικη ινα και παει σε media converter, απο το media converter βγαινει ethernet και παει στο Mikrotik. Δεν χρειαζεται να γινει κληση pppoe για να παρω ιντερνετ. Απλως βαζω στατικη ip (public) και παιρνω, ειτε σε pc, είτε σε Mikrotik.

Οπότε θέλεις να βγάζεις όλα τα πακέτα από την συγκεκριμένη ether που συνδέεται το media converter.
Μπορείς να έχεις όλες τις ether μαζί σε ένα bridge και να κάνεις το ανάλογο routing με nat.

Άρης13
01-03-16, 21:41
Δεν γινεται η ether1 να ειναι με μια στατικη ip και οι υπολοιπες να βλεπουν αυτη ως gateway αλλα να εχουν κι αυτες στατικες πχ;

deniSun
01-03-16, 22:17
Δεν γινεται η ether1 να ειναι με μια στατικη ip και οι υπολοιπες να βλεπουν αυτη ως gateway αλλα να εχουν κι αυτες στατικες πχ;

Δεν κατάλαβα.
Θέλεις να αποδίδουν όλες οι ether στατικές διευθύνσεις;

manospcistas
01-03-16, 22:37
Ο πάροχος του δίνει κάποιες Public IPs, και θέλει να τις περάσει στον PPPoE Server για να μπορεί να τις κάνει assign στους PPPoE clients του.

badweed
01-03-16, 23:09
Ο πάροχος του δίνει κάποιες Public IPs, και θέλει να τις περάσει στον PPPoE Server για να μπορεί να τις κάνει assign στους PPPoE clients του.

γιατι δεν βαζεις range στο dchp τις ip που σου εχουν δωσει (με mask αναλογο ) ;

xhaos
02-03-16, 08:56
Ο πάροχος του δίνει κάποιες Public IPs, και θέλει να τις περάσει στον PPPoE Server για να μπορεί να τις κάνει assign στους PPPoE clients του.

ναι αλλά γιατί να θέλει να βάλει pppoe server;;;;;; δεν έχει κανένα νόημα.

Άρης13
03-03-16, 10:34
Επειδη χρειαζεται να ειναι με pppoe server. Υπαρχει λυση σε αυτο;

Nikiforos
06-03-16, 23:29
What's new in 6.34.2 (2016-Feb-18 06:31):

*) dude - updated to the latest Release Candidate revision (v6.35rc11);
*) dude - (changes discussed here: http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=8&t=104395);
*) chr - fixed high rate limitation;
*) dhcpv6 client - fix pd hint with empty address;
*) ipsec - fix console peer aes enc algorithm display;
*) l2tp - ipsec peer & policy sometimes was not removed after l2tp interface disable;
*) log - try not to loose disk messages and warn if lost any;
*) lte - fix allowed bands for RBSXTLTE3-7;
*) pptp - fixed kernel crash when receiving fragmented packet with fragmented header;
*) proxy - store error.html on flash if it is available;
*) ssh - fixed connection stalling;
*) ssh - make export verbose work;
*) switch - make "sa-learning=yes" by default when adding Ingress VLAN Translation rules;
*) tile - fixed possible kernel failure with disabled watchdog timer caused by DDoS attack;
*) ups - fix waiting for AC power restore in hibernate mode;
*) winbox - added factory-firmware field to system/routerboard;
*) winbox - fixed email address saving;
*) winbox - fixed multi value field display (i.e. web proxy ports);
*) winbox - fixed incomplete ARP entries are not refreshed;
*) www - fixed www crash.

deniSun
07-03-16, 00:16
What's new in 6.34.2 (2016-Feb-18 06:31):
...

:rolleyes: :whistle:

Nikiforos
07-03-16, 07:44
καλημερα, δεν το ειχαμε βαλει και γιαυτο το εβαλα τωρα!
καλιο αργα παρα ποτε δεν λενε? εννοειτε οτι ειδα την ημερομηνια!
http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard/page148 ποστ #2219 ηταν η προηγουμενη current αρα κανεις δεν το εβαλε!
ως γνωστον βαζω ΜΟΝΟ τις current (stable δλδ οπως λεει η Mikrotik) οποτε τις αναφερω. Και ειχα ξεχασει να την βαλω!
το ειδα χτες οποτε πρεπει να αναβαθμισω ολα τα RBs μου σημερα....

leasedline
07-03-16, 19:05
έχω την 6.34.2

μέχρι στιγμής όλα κανονικά!

Nikiforos
07-03-16, 20:37
καλησπέρα, την εβαλα και εγω σε ολα τα Rb's μου εννοειτε....
απλα ειχα ξεχασει να κοιταξω τοσες μερες και σημερα την ειδα! επισης ειδα οτι κανεις δεν την ειχε αναφερει εδω μεσα γιαυτο την εβαλα σημερα. :oneup:
Εντυπωση παντως μου κανει οτι σε ολα τα μηχανακια το FW παραμενει ακομα στην 3.24.

Tiven
07-03-16, 20:51
Bugfix και ξερό ψωμί.

Nikiforos
07-03-16, 20:58
167878Βλεποντας την σελιδα της τωρα εχει αφαιρεσει την εννοια "stable" απο την current, ενω παλιοτερα οπως ειχαμε πει την ελεγε stable και την bugfix most stable.
Επιτελους καιρος ηταν να δινει καποιος διαχωρισμος σωστος γιατι μας τα ειχε κανει μπαχαλο!
Επισης μπαινοντας με SSH σε RB μου δεν βλεπω να αναφερεται η stable οπως γινοταν πριν με την current.
Mπορουμε δλδ επισημα να πουμε την current οτι ειναι testing. Eμ καλα τα ελεγα εγω οτι θυμιζει κατι σε Debian η υποθεση....:lol:
Αυτο φυσικα δεν αλλαζει κατι για μενα παλι current θα βαζω και ΑΝ ποτε χαλασει κατι τοτε και μονο τοτε θα συζητησω για bugfix :oneup:
Προτιμω να τρωω φρεσκο και οχι ξερο ψωμι :p

εδω λεγαμε για τις εκδοσεις http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard/page146 ποστ #2190 τοτε ελεγε stable.
Βεβαια στο demo ακομα και την νεα current παλι stable την λεει! http://demo.mt.lv/webfig/#Interfaces ΛΟΛ!!!!!!!!!!!!
Στην τελικη οπως νομιζει ο καθενας, εγω απλα την ανεφερα επειδη δεν την ειχε γραψει κανεις και δεν ειχα δει οτι βγηκε νεοτερη. Αφου ξερετε πως εχουν τα πραγματα, αμα δεν χαλασει κατι γιατι να μενεις στην παλια? μια ιδεα ειναι και μονο, μπορει και ΠΟΤΕ να μην γινει τιποτα!

καλα μας τα εχει κανει η mikrotik να μην πω....εβγαλε το stable απο το site της στην current, αμα μπαινω με SSH δεν το λεει πλεον, ομως στο webfg το λεει ακομα! ΛΟΛ!!!!! τι να πει κανεις.....FIX it mikrotik!
καλα γιατι πηγε πανω αριστερα το screenshot? LOL!!!!!
καποιος με bugfix να μας πει τι λεει το αντιστοιχο δικο του απο περιεργεια, δεν εχω καπου για να το δω εγω.

deniSun
08-03-16, 10:25
καλησπέρα, την εβαλα και εγω σε ολα τα Rb's μου εννοειτε....
απλα ειχα ξεχασει να κοιταξω τοσες μερες και σημερα την ειδα! επισης ειδα οτι κανεις δεν την ειχε αναφερει εδω μεσα γιαυτο την εβαλα σημερα. :oneup:
Εντυπωση παντως μου κανει οτι σε ολα τα μηχανακια το FW παραμενει ακομα στην 3.24.

Καλά έκανες και την έβαλες αλλά πέρασε πολύς καιρός.
Και δεν την πρόσθεσε κανείς, μάλλον γιατί οι περισσότεροι είμαστε σε bugfix channel.

- - - Updated - - -


167878Βλεποντας την σελιδα της τωρα εχει αφαιρεσει την εννοια "stable" απο την current, ενω παλιοτερα οπως ειχαμε πει την ελεγε stable και την bugfix most stable.
Επιτελους καιρος ηταν να δινει καποιος διαχωρισμος σωστος γιατι μας τα ειχε κανει μπαχαλο!
...

Πολύ καλά έκανε και έβγαλε την σήμανση stable από την current γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είναι stable η current.
Είναι BETA.
Η μόνη stable είναι η bugfix.
Δεν μπορεί κάτι που περιέχει new futures να είναι stable.
Στο RC ελάχιστα ελέγχονται ώστε να περνάνε αυτόματα ως stable στο current.

Nikiforos
08-03-16, 21:17
Καλησπέρα, μπορεις να μου πεις ή να δειξεις τι γραφει στην bugfix στο webfig πανω δεξια οπως ειναι παραπανω στην φωτο μου? διορθωσε ολα τα αλλα η mikrotik και απο εκει παλι stable λεει την current, ελεος!
ειμαι περιεργος τι γραφει στην bugfix....
κατι λες λαθος DeniSun η RC τι ειναι τοτε που εχει νεοτερα features απο την current?
bugfix = stable
current = testing
RC = beta (ή unstable)

https://en.wikipedia.org/wiki/Software_release_life_cycle

Release candidate

A release candidate (RC) is a beta version with potential to be a final product, which is ready to release unless significant bugs emerge. In this stage of product stabilization, all product features have been designed, coded and tested through one or more beta cycles with no known showstopper-class bug. A release is called code complete when the development team agrees that no entirely new source code will be added to this release. There could still be source code changes to fix defects, changes to documentation and data files, and peripheral code for test cases or utilities. Beta testers, if privately selected, will often be credited for using the release candidate as though it were a finished product. Beta testing is conducted in a client's or customer's location and to test the software from a user's perspective.

Παντως σκεφτομαι μιας και εχω ολα τα πακετα στο CRS109 μηπως το γυρισω σε RC.....τα RB's του ασυρματου δικτου δεν θα τα ηθελα σε RC για να μην δημιουργησω προβληματα στο δικτυο, σε current ομως απο τοτε που εγινε ο διαχωρισμος των εκδοσεων ΠΟΤΕ δεν εγινε το παραμικρο και εχω αρκετα και διαφορετικα μοντελα.
Στο 109 και να γινει κατι μονο εγω θα ενοχληθω και κανεις αλλος.

Tiven
08-03-16, 21:29
Το ψωμί που τρως μπορεί να είναι φρέσκο, όμως αλλάζει η συνταγή κάθε φορά και δεν ξέρεις τι θα φας.

Είμαστε ό,τι τρώμε μην το ξεχνάς αυτό! :p

Nikiforos
08-03-16, 21:33
Οπως ειπα την current την βλεπω εντελως stable απο τοτε που εγινε ο διαχωρισμος, ποιο stable δεν γινεται απλα! οποτε ο καθενας οπως νομιζει.....
λεω να βαλω την RC στο CRS109 να δουμε τι λεει βλεπω απειρα fixes! ωρε παρτυ λεμε θα γινει!!!! :oneup:
Ξεχασα να πω εκδοση 5.26 Legacy = old stable
αραγες μετα απο το παρακατω κατεβατο θα ζησει? :lol::hmm:
So wish me good luck!
οκ το εκανα, οποτε θα δουμε, αμα δεν χαλασει κατι μενει το 109 στην RC αμα χαλασει κατι κανω downgrade στην current παλι.
ΛΟΛ!!!!! εχει FLIP την LCD! καλο!!!! πραγμα που βολευει αφανταστα αμα θελουμε τα UTP καλωδια να ειναι στο πισω μερος και οχι μπροστα!
μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι που να το καταλαβαινω διαφορετικο απο την current, αμα βρω τιποτα σημαντικο οπως το παραπανω θα ενημερωσω :oneup:



MikroTik RouterOS 6.35rc21 (c) 1999-2016 http://www.mikrotik.com/




What's new in 6.35rc21 (2016-Mar-08 09:04):

*) winbox - improved winbox connection loss detection, fixes winbox safe mode;
*) wireless-rep - fixed speed issue when connected with Intel 802.11ac;
*) fetch - fixed TTFP download;
*) snmp - don't group oids for bulk get with maxreps > 1;
*) users - added separate RoMoN policy (Winbox v3.2 and above required);
*) ppp - fixed ppp crash (make it work with Windows clients);
*) l2tp - implemented l2tp and lns fastpath/fasttrack support;
*) cerm - revoked certificates not showing as (R)evoked;
*) console - show RouterOS Version in /interface wireless scan;
*) export - bonding did not show up in global export;
*) export - fixed export when ipv6 address was taken from pool
*) fetch - decrease connection idle timeout;
*) ipsec - better flush on proposal change;
*) webfig - show single item groups as optional values;
*) webfig - sort numeric columns numerically even if they contain some text;
*) winbox - added /interface wireless setup-repeater;
*) winbox - added all the rates settings to the capsman;
*) winbox - added flip-screen option to lcd settings;
*) winbox - added missing eap-ttls-mschamv2 method to wireless security profile;
*) winbox - added support for new settings from wireless-rep package;
*) winbox - disable autostart for wireless scan,snooper,align etc. on open;
*) winbox - fixed typo in "echo reply";
*) wireless - fixed crash when ap is in cap mode (introduced in v6.35rc15);
*) pppoe-client - implemented fastpath support;
*) ssh - fix crash on failed scp read;
*) chr - fixed crash when layer7 firewall option used;
*) gre - fixed memory leak;
*) snmp - fixed dhcpv4 lease hwaddr format according to mib;
*) rb3011 - fixed high cpu load breaks ethernet stats;
*) dude - (changes discussed here: http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=8&t=104395);
*) pppoe - added rfc4679 support;
*) pppoe-server - added pado-delay option;
*) ppp - close connection if peer wants to re-authenticate;
*) winbox - added missing modp8192 to /ipsec peer dh-group;
*) winbox - limit ospf key to 16 symbols;
*) snmp - fix cpu load reporting to 1min average and change oid to 1.3.6.1.4.1.2021.11.10.0;
*) mpls - do not reset VPLS on TE tunnel re-optimize;
*) lcd - add flip-screen option;
*) lcd - security screen did not show ip addresses on ccr;
*) interface queue - fixed "no-queue" on upgrade;
*) fastpath - fixed rare kernel failure;
*) lte - fixed bandlux modem dialing;
*) wireless-rep - fixed qos frame-priroty when nv2 protocol used in station-wds mode;
*) wireless - improved 1-chain 802.11ac station campability with other vendor multichain APs;
*) ssl - optimized certificate update;
*) ospf - fixed crash when getting neighbor router-id in NBMA area;
*) romon-ssh - fixed active addresses for romon user;
*) email - fix send cmd server addr override;
*) lte - added ipv6 support for SXT LTE;
*) ipsec - fix multiple consecutive dynamic policy flush;
*) winbox - added ipv6 firewall missing log option;
*) profiler - classify certificate signing;
*) services - do not show ssh entry under ip services if security package is disabled;
*) queue - added bucket-size setting to queues (derived from max-limit);
*) queue - improve "/queue interface" menu;
*) console - update copyright notice;
*) ip - rename max-arp-entries to less confusing max-neighbor-entries;
*) l2tp - added support for max-sessions;
*) l2tp - added support for proxy authentication when receiving forwarded PPPoE sessions;
*) l2tp - added support for Hidden AVP, it is needed for proxy authentication;
*) ipsec - fix larval SA refresh for display;
*) wireless-rep - added 802.11g/n only band;
*) wireless-rep,capsman - added rate config support;
*) wireless-rep,capsman - added more configuration settings;
*) ssh - simplify login process;
*) ups - fix entering hibernate mode when below battery capacity limit;
*) lte - support for zte mf820s2;
*) hotspot - clean-up all dead entries at once;
*) hotspot - fix possible deadlock;
*) queue-tree - improved nested queue limit calculation;
*) radius - warn radius client if incorrect secret is being used;
*) trafficgen - fix crash when unexpected stream reappears;
*) ipsec - always re-key ph1 because it was possible that ph1 without DPD would expire;
*) system - log time changes;
*) trafflow - fix potential deadlock;
*) certificate - allow manual crl url addition;
*) ipsec - fix fast ph2 SA addition;
*) led - fix crash on assigned interface removal;
*) lte - support Alt38XX modem;
*) tile-crypto - fix minor memory leak;
*) wireless-rep - allow to connect to AP after scan;
*) wireless-rep - fix signal leds;
*) wireless-rep - request interface name for setup-repeater;
*) wireless-rep - adjust roaming scan times;
*) wireless-rep - do not allow empty ssid for AP modes;
*) ccr1072 - fix traffic halting when sfp+ 1-4 or 5-8 where all disabled;
*) ippool6 - fix potential crash;
*) routing - fixed rare kernel failure on different dynamic routing configurations;
*) wireless-rep - fix nv2 protocol;
*) route - do not show duplicate gateway on connected route;
*) wireless - added new package "wireless-rep";
*) wireless-rep - initial support for station roaming for station mode in 802.11 protocol;
*) wireless-rep - added support for wireless repeater mode for 802.11 protocol;
*) wireless-rep - added support for wireless background scan for 802.11 protocol;
*) wireless-rep - added support for saving wireless scan results to file;
*) wireless-rep - added support for wireless scan rounds setting;
*) wireless-rep - added WPS client support;
*) wireless-rep - added STEP feature for the scan-list.

jkoukos
08-03-16, 22:08
Βρε Νικηφόρε, το 'χουμε αναλύσει αρκετά και το λέει και η ίδια η εταιρεία.

At the moment we are still debating how this should work in the long term. Right now:

bugfix = stable, only bug fixes are included, no risky new features (A)
current = latest version with new features and bug fixes also (A + B)
release candidate = nightly build, not much testing, release as soon as usable, includes A + B + C changes that are not thoroughly tested yet
development = alpha/beta of v7 when we release it (not yet available)

Η Bugfix έχει τα παλιά πακέτα. Μόνο αναβαθμίσεις ασφάλειας ή προβλημάτων παίρνει, έτσι την λέμε Stable.
H Current είναι ότι η Bugfix, αλλά παίρνει και νέα πακέτα και δυνατότητες από την RC. Όμως κάποια από αυτά μπορεί να παρουσιάσουν θέμα με συγκεκριμένες ρυθμίσεις που δεν είχαν εμφανισθεί εξαρχής, εξού και το Testing.
Τέλος η RC είναι για δοκιμές νέων πακέτων και δυνατοτήτων. Κάποια από αυτά σίγουρα δημιουργούν πρόβλημα σε άλλα. Έχει δρόμο μπροστά της μέχρι κάποιο πακέτο της ανέβει κατηγορία. Όταν δουν ότι συνολικά πάει καλά, αναβαθμίζεται σε Current και στη θέση της ξεκινά η ανάπτυξη νέας διανομής.

deniSun
08-03-16, 22:15
Οπως ειπα την current την βλεπω εντελως stable απο τοτε που εγινε ο διαχωρισμος, ποιο stable δεν γινεται απλα! οποτε ο καθενας οπως νομιζει.....
λεω να βαλω την RC στο CRS109 να δουμε τι λεει βλεπω απειρα fixes! ωρε παρτυ λεμε θα γινει!!!! :oneup:
Ξεχασα να πω εκδοση 5.26 Legacy = old stable
αραγες μετα απο το παρακατω κατεβατο θα ζησει? :lol::hmm:
So wish me good luck!
...

Και θέτω ξανά το ερώτημα:
Πώς είναι δυνατόν να περιέχει μια έκδοση new features και ταυτόχρονα να είναι stable;
Απλή λογική.
Η current release παίζει αυτή την στιγμή τον ρόλο της beta.
Η RC της alpha.
Και η bug fix της stable.
Πόσο πιο απλά να το πούμε;

Nikiforos
08-03-16, 22:15
@jkoukos Ακριβως αυτα που λες δεν ειπα και ποιο πριν εγω?
επισης προσθεσα ποιο μετα και την 5.26 που λεει Legacy ως old stable (εμπνευσμενος απο το debian).

@Denisun τι ειπα εγω διαφορετικο? επειδη ονομασα testing την current?

Aυτο με το Lcd flip ολα τα λεφτα στην RC τελικα.....τωρα με εβαλε στο τρυπακι να γυρισω αλλιως το 109 αλλα βαριεμαι να αλλαζω τις θεσεις των UTP και εχω και τα 8 πανω!
οχι τιποτα αλλο, αλλα μην παρουσιασει κανα προβλημα και πρεπει να γυρισω στην current.

Eχει πλακα ομως η mikrotik τελικα εβαλα bugfix τωρα στο 109 για να δω τι λεει στο webfig και δεν λεει τπτ απλα νουμερο εκδοσης, ενω στην current γραφει διπλα και (stable) XAXAXAXAXAXAXAXAXA
και την RC την λεει testing, ε γιαυτο λεω οτι στο webfig λεει βλακειες η mikrotiki.....
Το screenshot απο την current και το webfig εδω : http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=167878&d=1457374775
των bugfix και RC αντιστοιχα στις 2 φωτος απο κατω :

teodor_ch
09-03-16, 18:10
Έχουμε ήδη αυτό το modem/router
αλλά λόγω ανεπάρκειας θέλω να το γυρίσω σε bridge μαζί με ένα mikrotik που ρωτούσα παραπάνω.


http://www.draytek.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=2435:vigor2710ne&Itemid=662&lang=en#features

2. ATM Protocol
RFC2684 MPoA (Multiple Protocol over AAL5)
RFC2516 PPPoE (PPP over Ethernet)
RFC2364 PPPoA (PPP over AAL5)
PPPoE Pass-through from LAN/WLAN
Transparent Bridge for MPoA
PPPoE/PPPoA Relay
Multiple-PVC: Up to 4 PVCs



Λογικά γίνεται αυτό που θέλω, σωστά?

Nikiforos
09-03-16, 18:22
αυτο εχει σχεση? http://www.draytek.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=5346&Itemid=293&lang=en

deniSun
10-03-16, 10:00
Έχουμε ήδη αυτό το modem/router
αλλά λόγω ανεπάρκειας θέλω να το γυρίσω σε bridge μαζί με ένα mikrotik που ρωτούσα παραπάνω.



Λογικά γίνεται αυτό που θέλω, σωστά?

Αν δεις το manual θα δεις ότι υποστηρίζει κανονικά bridge 1483 σε πολλές μορφές.

- - - Updated - - -

Winbox3.2 released!



What's new in v3.2:
*) added Close All Windows to Session menu;
*) added New Session command to reset all session info;
*) move Exit command to Session menu and make it exit winbox;
*) added Disconnect command under Session menu that returns to connect window;
*) fixed problem where firewall rule numbers went out of sync when somebody else was moving them around;
*) support new Romon policy (introduced in RouterOS v6.35).

teodor_ch
10-03-16, 12:14
Ωραία σας, ευχαριστώ.

Όσοι έχετε στήσει MK σε επαγγελματικούς χώρους με ανοιχτό wifi και ταυτόχρονα υπάρχει και σπίτι πώς κάνετε το διαχωρισμό?
Με ξεχωριστά ether/vlan/firewall ή κάτι άλλο?

Nikiforos
10-03-16, 13:55
καλημερα! μια λυση που εχω κανει σε μερικες περιπτωσεις ειναι αν ανοικουν ολα τα μηχανηματα που υπαρχουν εκει στο ιδιο subnet με σπιτι, μαγαζι να βαλουμε fw rules ωστε να μην ειναι προσβασιμα απο αλλους δλδ τα rules να αφηνουν να περνανε συγκεκριμενες static ips.
Η αλλη λυση ειναι αλλο subnet στο επαγγελματικο χωρο και αλλο στο σπιτι. Πχ με διαχωρισμο απο ξεχωριστες θυρες ethernet στο RB και ετσι η καθε μια το δικο της subnet.
Επισης ο dhcp server να ειναι διαφορετικος για τον καθε χωρο και να δινει αλλο ευρος ips στην 1η περιπτωση για να μπορουμε να βαλουμε και fw rules, ετσι μπορουμε να δηλωσουμε και το ευρος των ips.
Φυσικα αν θελουμε να βλεπουμε κατι απο τον αλλο χωρο τοτε θα θελουμε VPN.
Θεωρω οτι το σωστοτερο και καλυτερα αναλογα και για τι ειδους επαγγελματικο χωρο μιλαμε ειναι καλυτερη λυση η 2η.
Δλδ αλλο να ειναι πχ ενα μαγαζι οπως υδραυλικα, συνεργειο κατι και αλλο πχ ενα ιντερνετ cafe, αν δλδ εχει πολλους πελατες που θα μπαινουν και σε ιντερνετ ασυρματα τοτε ειναι ποιο safe λυση η 2η.
Aν καποιος εχει κανει υλοποιηση με Vlans επειδη δεν ξερω και εγω θα ηθελα πολυ να μαθω πως γινεται. :)

teodor_ch
10-03-16, 16:56
Σκέτο DHCP και firewall για IP range block δεν το σκέφτομαι καν.
Οποιοσδήποτε βάζει static ip και μπορεί να τύχει να πέσει το private lan.

Η ασφαλέστερη μέθοδος είναι μάλλον με χωριστά Interfaces χωρίς bridge.
Το πρόβλημα είναι όταν απο το private lan (πχ. 192.168.1.0/24) θα πρέπει να αλλάξουμε καμία ρύθμιση σε κάποιο wifi access point που θα βρίσκεται μέσα στο public lan (πχ. 192.168.2.0/24).
Εκτός απο το χειροκίνητο (να αλλάξω καλώδια ή να συνδεθώ σε κάποιο wifi του public lan) και εκτός απο το να κάνω το bridge μεταξύ τους που εκείνη τη στιγμή θα είμαι ξέφραγκο αμπέλι,
υπάρχει άλλη λύση?

Μάλλον το να κάνω το bridge μαζί με firewall rules που θα επιτρέπουν την κίνηση μεταξύ private ether και public ether σε συγκεκριμένες ΙΡ του public lan ο κίνδυνος είναι ελάχιστος δεδομένου του μικρού χρονικού διαστήματος που θα υπάρχει το bridge.

Τέλος, μπορώ να εξασφαλίσω ότι στο public lan κάποιες ΙΡ θα πηγαίνουν ΜΟΝΟ εκεί που θέλω?
πχ. 192.168.2.250 στο wifi AP #1
Ώστε αν κάποιο καλό παιδί βάλει static να μήν κάνει conflict και μου ρίξει και το δίκτυο.

airbus
11-03-16, 14:24
v6.34.3 [current] is released! by strods » 11 Mar 2016, 13:04
What's new in 6.34.3 (2016-Mar-09 10:03):

*) ccr1072 - fix traffic halting when sfp+ 1-4 or 5-8 where all disabled;
*) chr - fixed crash when layer7 firewall option used;
*) fetch - fixed TTFP download;
*) gre - fixed memory leak;
*) lcd - fixed security screen did not show ip addresses on ccr;
*) netinstall - fixed link negotiation for different sfp modules;
*) ppp - fixed ppp crash;
*) queue-tree - improved nested queue limit calculation;
*) ssh - fixed crash on failed scp read;
*) winbox - allow to set multiple dh-groups;
*) winbox - do not show fan statuses in passive cooling CCR1009;
*) winbox - fixed typo in "echo reply";
*) winbox - fixed unset options in /routing ospf interface menu.

kostas2005
16-03-16, 15:46
Mέσα απο το winbox μπορούμε να ρυθμίσουμε ddns?
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα freedns.afraid.
Τι να προτιμήσω σε ddns για να βάλω σε αρκετά κουτιά κάτω απο ενα account?
Λογικά το account θα ειναι πληρωτεο.

Tiven
16-03-16, 16:12
Για το κάθε κουτάκι σου παρέχει ένα hostname η ίδια η Mikrotik χωρίς extra χρήματα.

deniSun
16-03-16, 16:50
Mέσα απο το winbox μπορούμε να ρυθμίσουμε ddns?
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα freedns.afraid.
Τι να προτιμήσω σε ddns για να βάλω σε αρκετά κουτιά κάτω απο ενα account?
Λογικά το account θα ειναι πληρωτεο.
Μπορείς να ορίσεις σχεδόν όλους τους γνωστούς ddns με script.
Αν δεν ξέρεις πώς να το κάνεις υπάρχουν πολλοί στο internet που δίνουν έτοιμα τέτοια script.
Με ένα ψάξιμο στο google θα βρεις πολλά.
Αλλά υπάρχει και το cloud του ROS που δίνεται δωρεάν και είναι κλειδωμένο με το ΜΤ σου.

Και κάτι ακόμα:
Newsletter 71 (http://mt.lv/news71)
Μου άρεσε το hap ac.
Πολύ καλό για αναβάθμιση ασύρματου σε επίπεδου ac.

@ ADSLgr.com All rights reserved.