PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

astrea966
28-06-14, 13:25
καταλαβα.οποτε δεν γινεται κατι με την παρουσα διαμορφωση.δεν υπαρχει θεμα με τις ip μιας και αλλαζει και την θυρα στο range που εχω ορισει?απο bridge1 που ειναι το κανει ether2.
μια ακομα απορια.πως μπορω να δω ποιοι υπολογιστες ειναι συνδεμενοι?

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -


Είσαι σίγουρος ότι έκανες ΟΛΑ όσα γράφω;
Την συσκευή την έχεις ορίσει κανονικά ως bridge;
Τις οδηγίες που έχω τις έχω κάνει πολλές φορές.
Αυτή την συμπεριφορά που περιγράφεις δεν την έχω συναντήσει.

ειλικρινα το εχω κανει 5 φορες απο την αρχη.αν καποια στιγμη εχεις χρονο και δεν σου κανει κοπο μπορεις να το δεις και μονος σου.

deniSun
28-06-14, 13:28
Δες εδώ (http://www.mikrotik.com/thedude).

- - - Updated - - -


καταλαβα.οποτε δεν γινεται κατι με την παρουσα διαμορφωση.δεν υπαρχει θεμα με τις ip μιας και αλλαζει και την θυρα στο range που εχω ορισει?απο bridge1 που ειναι το κανει ether2.
μια ακομα απορια.πως μπορω να δω ποιοι υπολογιστες ειναι συνδεμενοι?

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -



ειλικρινα το εχω κανει 5 φορες απο την αρχη.αν καποια στιγμη εχεις χρονο και δεν σου κανει κοπο μπορεις να το δεις και μονος σου.

Αυτό που έλεγες με το teamviewer...
ειλικρινά θα ήθελα να σε βοηθήσω.

xhaos
28-06-14, 13:31
το dude είναι άλλο πράγμα, (το οποίο όταν πήγα να το περάσω σε ενα mtik, το κόλλησε και έπρεπε να το κάνω netistall για να ξανά δουλέψει).
στο IP/DHCP SERVER / leases βλέπεις τι είναι συνδεδεμένο εφόσον δεν έχεις βάλει κάπου static ip.

astrea966
28-06-14, 13:33
αυτο το the dude ειναι εφαρμογη για τα windows?δεν εχει το ρουτερ δικη του επιλογη να δεις τους υπολογιστες που εχουν συνδεθει οπως εχουν καποια αλλα?το fritzbox για παραδειγμα.αν δεν μπορεις με το teamviewer δεν πειραζει.
δεν παρεξηγω.απλα το ειπα μηπως καποιος αλλος δει κατι που μου ξεφευγει

deniSun
28-06-14, 13:37
το dude είναι άλλο πράγμα, (το οποίο όταν πήγα να το περάσω σε ενα mtik, το κόλλησε και έπρεπε να το κάνω netistall για να ξανά δουλέψει).
στο IP/DHCP SERVER / leases βλέπεις τι είναι συνδεδεμένο εφόσον δεν έχεις βάλει κάπου static ip.

Κάνει και απεικόνιση της υπάρχουσας τοπολογίας.
Έτυχε και σου κόλλησε.
Δεν σημαίνει κάτι αυτό.
Μια χαρά εφαρμογή είναι.

- - - Updated - - -


αυτο το the dude ειναι εφαρμογη για τα windows?δεν εχει το ρουτερ δικη του επιλογη να δεις τους υπολογιστες που εχουν συνδεθει οπως εχουν καποια αλλα?το fritzbox για παραδειγμα.αν δεν μπορεις με το teamviewer δεν πειραζει.
δεν παρεξηγω.απλα το ειπα μηπως καποιος αλλος δει κατι που μου ξεφευγει

Άμα θέλεις στείλε μου κωδικούς από το teamviewer σε pm να το ρίξω μια ματιά.
Να είσαι συνδεδεμένες όμως κανονικά με το fritz (όχι σε bridge).

astrea966
28-06-14, 13:39
το dude είναι άλλο πράγμα, (το οποίο όταν πήγα να το περάσω σε ενα mtik, το κόλλησε και έπρεπε να το κάνω netistall για να ξανά δουλέψει).
στο IP/DHCP SERVER / leases βλέπεις τι είναι συνδεδεμένο εφόσον δεν έχεις βάλει κάπου static ip.

αυτο με το dhcp το ξερω.απλα ηθελα να βλεπω και οσους εχουν στατικη ip

Nikiforos
28-06-14, 15:37
Ένα trojan να σου περάσει στον client με ανοικτό το upnp... την έκατσες.
Σε αυτή την περίπτωση δεν τίθεται θέμα fw rules.

Αν ήταν έτσι θα είχε κολλήσει όλος ο κόσμος!!!! τι νομιζεις οτι κανουν στα adsl routers? ολα με UPNP. Αν και εχω linux...αλλά μιας και το ειπες θα το κλεισω για να δω νομιζω το qbittorent κορυφαιος client δεν θελει ανοιγματα πορτων για να παιξει...

deniSun
28-06-14, 17:27
Αν ήταν έτσι θα είχε κολλήσει όλος ο κόσμος!!!! τι νομιζεις οτι κανουν στα adsl routers? ολα με UPNP. Αν και εχω linux...αλλά μιας και το ειπες θα το κλεισω για να δω νομιζω το qbittorent κορυφαιος client δεν θελει ανοιγματα πορτων για να παιξει...

Δεν κατάλαβες τι έγραψα.
Δεν είπα ότι αν το έχεις ανοικτό θα κολλήσεις trojan/warm κλπ.
Είπα ότι ΑΝ έχεις κολλήσει κάποιο trojan/warm ΘΑ ΕΧΕΙΣ πρόβλημα με ανοικτό upnp.
Με το upnp μπορεί οποιοσδήποτε client να ανοιγοκλείνει πόρτες κατά το δοκούν.
Και μόνο η φιλοσοφία του δηλαδή είναι προβληματική.
Χρήση του ρούτερ χωρίς συγκατάθεση κανενός.
Φαντάσου ένα κακόβουλο λογισμικό που μπορεί να κάνει τα παραπάνω χωρίς να το πάρει χαμπάρι.
Δες και εδώ (http://wiki.openwrt.org/doc/howto/upnp) και εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Plug_%27n%27_Play#Problems_with_UPnP).

Το qbittorent δεν το χρησιμοποιώ.
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το utorrent όπου κατεβάζω πάντα στο μέγιστο χωρίς ποτέ να έχω ανοίξει πόρτα στο ρούτερ.
Απλά χρησιμοποιώ NAT-PMP και όχι UPnP.
Δες εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/NAT_Port_Mapping_Protocol).

astrea966
28-06-14, 21:12
επανερχομαι με καινουργιες πληροφοριες.καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο deniSun για την βοηθεια του και τον χρονο που σπαταλησε ωστε να μου σεταρει το ρουτερ απο την αρχη.το θεμα ειναι οτι το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει και παρουσιαστηκε αμεσως μετα το αρχικο σεταρισμα που αρχισα εγω να κανω μερικες αλλαγες ωστε να το φερω στα μετρα μου.προς στιγμην φρικαρα.αφου εγινε η απαραιτητη επαναφορα του backup αρχισα να το ψαχνω βημα βημα για να δω ποτε συμβαινει και γιατι.μετα απο αλλεπαληλες δοκιμες backup-restore βρηκα ποιο ειναι το προβλημα και μου φαινεται παραξενο αν δεν εχει συμβει και σε αλλους αυτο.το προβλημα λοιπον βρισκεται στην καρτελα quick set.οποιαδποτε αλλαγη γινει στην καρτελα αυτη αυτοματως αλλαζει τις ip.ακομα και αλλαγη να μην γινει αρκει να κανω κλικ στο ok η στο apply.και εγω το εκανα πολλες φορες αυτο γιατι εμπαινα στην καρτελα αυτη για να δω τις ασυρματες συσκευες αφου εκανα δοκιμες να κανω reconnect την συνδεση οταν ψαχνομουν με το ipv6 να αλλαξω ip και διαφορα αλλα.ακομα και οταν απλα κοιταζα οταν την εκλεινα εκανα κλικ στο οκ και οχι στο ακυρο οποτε παλι εκανε την αλλαγη.θα παρακαλουσα αν μπορει καποιος να το δοκιμασει στο δικο του να δουμε αν οντως γινεται και σε αλλους η μονο σε εμενα.τωρα παντως το ρουτερ ειναι μια χαρα και δουλευει απροβληματιστα

deniSun
28-06-14, 21:22
επανερχομαι με καινουργιες πληροφοριες.καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο deniSun για την βοηθεια του και τον χρονο που σπαταλησε ωστε να μου σεταρει το ρουτερ απο την αρχη.το θεμα ειναι οτι το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει και παρουσιαστηκε αμεσως μετα το αρχικο σεταρισμα που αρχισα εγω να κανω μερικες αλλαγες ωστε να το φερω στα μετρα μου.προς στιγμην φρικαρα.αφου εγινε η απαραιτητη επαναφορα του backup αρχισα να το ψαχνω βημα βημα για να δω ποτε συμβαινει και γιατι.μετα απο αλλεπαληλες δοκιμες backup-restore βρηκα ποιο ειναι το προβλημα και μου φαινεται παραξενο αν δεν εχει συμβει και σε αλλους αυτο.το προβλημα λοιπον βρισκεται στην καρτελα quick set.οποιαδποτε αλλαγη γινει στην καρτελα αυτη αυτοματως αλλαζει τις ip.ακομα και αλλαγη να μην γινει αρκει να κανω κλικ στο ok η στο apply.και εγω το εκανα πολλες φορες αυτο γιατι εμπαινα στην καρτελα αυτη για να δω τις ασυρματες συσκευες αφου εκανα δοκιμες να κανω reconnect την συνδεση οταν ψαχνομουν με το ipv6 να αλλαξω ip και διαφορα αλλα.ακομα και οταν απλα κοιταζα οταν την εκλεινα εκανα κλικ στο οκ και οχι στο ακυρο οποτε παλι εκανε την αλλαγη.θα παρακαλουσα αν μπορει καποιος να το δοκιμασει στο δικο του να δουμε αν οντως γινεται και σε αλλους η μονο σε εμενα.τωρα παντως το ρουτερ ειναι μια χαρα και δουλευει απροβληματιστα

Τζάμπα παιδευόσουν...
Το είχα αναφέρει σε παλιότερο (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=5433217#post5433217) μήνυμα:

To quick set το δοκίμασα και εγώ αλλά δεν δούλεψε.
Δεν ξέρω γιατί.
Έψαξα μία-μία τις καρτέλες και τις εγγραφές που έκανε αλλά δεν μπόρεσα να βρω τι φταίει.
Έφαγα 1 ώρα στο ψάξιμο και μετά το έκανα βήμα-βήμα με τον τρόπο που αναφέρω.
...
Και μάλιστα απευθυνόταν σε εσένα :p
Αν μου είχες πει ότι κάνεις αλλαγές από quick set θα σου το έλεγα.
Μάλλον πρόκειται για bug του fw.
Παρόλο που κάνει τις ίδιες εγγραφές και ρυθμίσεις παρ όλα αυτά δεν δουλεύει σωστά.

astrea966
28-06-14, 21:42
Τζάμπα παιδευόσουν...
Το είχα αναφέρει σε παλιότερο (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard?p=5433217#post5433217) μήνυμα:

Και μάλιστα απευθυνόταν σε εσένα :p
Αν μου είχες πει ότι κάνεις αλλαγές από quick set θα σου το έλεγα.
Μάλλον πρόκειται για bug του fw.
Παρόλο που κάνει τις ίδιες εγγραφές και ρυθμίσεις παρ όλα αυτά δεν δουλεύει σωστά.

το θυμαμαι αλλα νομιζα οτι αναφεροσουν μονο για το nat που ειχα ρωτησει τοτε.το θεμα ειναι οτι πολλες φορες δεν εκανα ουτε αλλαγη.απλα το οκ πατουσα

deniSun
28-06-14, 21:46
το θυμαμαι αλλα νομιζα οτι αναφεροσουν μονο για το nat που ειχα ρωτησει τοτε.το θεμα ειναι οτι πολλες φορες δεν εκανα ουτε αλλαγη.απλα το οκ πατουσα

Το οκ σημαίνει επιβεβαίωση όλων των εγγραφών που υπάρχουν στο quick set.
Δεν πειράζει όμως...
Τέλος καλό, όλα καλά.

astrea966
28-06-14, 21:59
Το οκ σημαίνει επιβεβαίωση όλων των εγγραφών που υπάρχουν στο quick set.
Δεν πειράζει όμως...
Τέλος καλό, όλα καλά.

με το καλο σε νεες ερωτησεις.βρηκα ενα tutorial για να σεταρω να κανει update dynamic dns και μετα θα ηθελα να δω πως θα μπορεσω να στησω ενα hotspot.κατι απλο τιποτα το ιδιαιτερο

deniSun
28-06-14, 22:35
με το καλο σε νεες ερωτησεις.βρηκα ενα tutorial για να σεταρω να κανει update dynamic dns και μετα θα ηθελα να δω πως θα μπορεσω να στησω ενα hotspot.κατι απλο τιποτα το ιδιαιτερο

Ότι δοκιμάσεις και δουλεύει... πόσταρέ το.
Με τα συγκεκριμένα θέμα δεν έχω ασχοληθεί και μάλλον δεν πρόκειται.

Nikiforos
29-06-14, 08:09
Δεν κατάλαβες τι έγραψα.
Δεν είπα ότι αν το έχεις ανοικτό θα κολλήσεις trojan/warm κλπ.
Είπα ότι ΑΝ έχεις κολλήσει κάποιο trojan/warm ΘΑ ΕΧΕΙΣ πρόβλημα με ανοικτό upnp.
Με το upnp μπορεί οποιοσδήποτε client να ανοιγοκλείνει πόρτες κατά το δοκούν.
Και μόνο η φιλοσοφία του δηλαδή είναι προβληματική.
Χρήση του ρούτερ χωρίς συγκατάθεση κανενός.
Φαντάσου ένα κακόβουλο λογισμικό που μπορεί να κάνει τα παραπάνω χωρίς να το πάρει χαμπάρι.
Δες και εδώ (http://wiki.openwrt.org/doc/howto/upnp) και εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Plug_%27n%27_Play#Problems_with_UPnP).

Το qbittorent δεν το χρησιμοποιώ.
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το utorrent όπου κατεβάζω πάντα στο μέγιστο χωρίς ποτέ να έχω ανοίξει πόρτα στο ρούτερ.
Απλά χρησιμοποιώ NAT-PMP και όχι UPnP.
Δες εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/NAT_Port_Mapping_Protocol).

Σορρυ δεν διαβασα σωστα τι εγραψες ναι εχεις δικιο. Για το NAT-PMP θα το δω, thanks! στο qbittorent λέει : Χρήση UPnP / NAT - PMP port forwording από το router μου αλλά μπορείς στο router (μικροτικ) να έχεις κλειστό το UPNP.
Αυτό με το openwrt μου άρεσε, έχω το rspro να κάθεται, κανόνισε θα ξηλωσω το 711 και θα βάλω και μια R52n καρτα στο RSpro για Ν AP wifi 2.4ghz και πάει το Mikrotiki....:P με με τσιγκλας με το openwrt! :p Το έφτιαξα οπως ειπες και έκλεισα εντελως το UPnP στο MT για να δουμε στο επομενο torrent με live dvds linux....


με το καλο σε νεες ερωτησεις.βρηκα ενα tutorial για να σεταρω να κανει update dynamic dns και μετα θα ηθελα να δω πως θα μπορεσω να στησω ενα hotspot.κατι απλο τιποτα το ιδιαιτερο

Εννοείς οτι θες ένα script για κάποιο dynamic dns service? αυτό το έχω κάνει με noip...
με hotspot δεν ασχολούμε γιατί δεν μου χρειάζεται κάπου.

eg29
29-06-14, 10:14
Mε Mikrotik σαν Hotspot 3G έχει ασχοληθεί κανένας?

PGouv
29-06-14, 12:01
Οσοι εχετε ipv6 ειστε οκ; Εγω το ειχα βαλει παλαια και το ξηλωσα γιατι οταν αλλαζε ip ο παροχος δεν ανανεωνονταν οι διευθυνση στο pc και internet γιοκ μεχρι να κανεις refresh με καποιο τροπο

astrea966
29-06-14, 12:11
Σορρυ δεν διαβασα σωστα τι εγραψες ναι εχεις δικιο. Για το NAT-PMP θα το δω, thanks! στο qbittorent λέει : Χρήση UPnP / NAT - PMP port forwording από το router μου αλλά μπορείς στο router (μικροτικ) να έχεις κλειστό το UPNP.
Αυτό με το openwrt μου άρεσε, έχω το rspro να κάθεται, κανόνισε θα ξηλωσω το 711 και θα βάλω και μια R52n καρτα στο RSpro για Ν AP wifi 2.4ghz και πάει το Mikrotiki....:P με με τσιγκλας με το openwrt! :p Το έφτιαξα οπως ειπες και έκλεισα εντελως το UPnP στο MT για να δουμε στο επομενο torrent με live dvds linux....



Εννοείς οτι θες ένα script για κάποιο dynamic dns service? αυτό το έχω κάνει με noip...
με hotspot δεν ασχολούμε γιατί δεν μου χρειάζεται κάπου.


ναι για το no-ip συγκεκριμενα ενδιαφερομαι και εχω βρει οδηγους στο wiki του mikrotik.

Nikiforos
29-06-14, 12:22
Οσοι εχετε ipv6 ειστε οκ; Εγω το ειχα βαλει παλαια και το ξηλωσα γιατι οταν αλλαζε ip ο παροχος δεν ανανεωνονταν οι διευθυνση στο pc και internet γιοκ μεχρι να κανεις refresh με καποιο τροπο

Εμένα με Forthnet παίζει άψογα εδώ και μερικές μέρες που το έχω ενεργό.


Mε Mikrotik σαν Hotspot 3G έχει ασχοληθεί κανένας?

Δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν χρειάζομαι hotspot αλλά ακούγεται ενδιαφέρον, γιατί όμως θες hotspot με 3G? για πες την εφαρμογή που σκέφτεσαι.


ναι για το no-ip συγκεκριμενα ενδιαφερομαι και εχω βρει οδηγους στο wiki του mikrotik.

Το έχεις καταφέρει? θες βοήθεια? εμένα δουλεύει μια χαρά.

eg29
29-06-14, 12:36
Δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν χρειάζομαι hotspot αλλά ακούγεται ενδιαφέρον, γιατί όμως θες hotspot με 3G? για πες την εφαρμογή που σκέφτεσαι.


Σε καποιο μερος χωρις τηλεφωνικο ιντερνετ, για καλοκαιρινη περιοδο να μπορει να αγοραστει μια συνδρομη π.χ 5 gb και να μοιραστουν τα δεδομένα ισόποσα στους "πελατες" μεσω του mikrotiκ.
ήδη υπαρχει ενα παλιο στικακι του οτε που το 751U μου το αναγνωριζει στην usb port του.
Επίσης αν γνωριζει κανεις αν πρεπει να αγορασω νεα καρτα (η παλια εχει λήξει κ μαλλον εχει χαθει κ ο αριθμος) ή αν μπορω να χρησιμοποιησω για δοκιμες εστω την καρτα του κινητού μου (να μην χασομεραω αδικα δηλαδή).
Και ενα τελευταίο :rolleyes:, αν μπορω μελλοντικα να παρακολουθώ ενα dvr cctv μεσω του μικροτικ κ 3g (εχω διαβασει οτι χρειαζονται περισσοτερα απο ενα απλο νατ).

Nikiforos
29-06-14, 12:41
Η ιδεα σου ειναι αρκετα καλή, εγω στο εξοχικο δινω μεσω PPTP VPN μεσω κομβων του AWMN και δεν εχω αναγκη βεβαια για κατι τετοιο. Ομως για να εχεις ασυρματους πελατες δεν ειναι αναγκη να κανεις hotspot μπορεις νομιζω να ρυθμισεις απο τις ip's που θα παιρνουν να εχουν συγκεκριμενο b/w κτλ. Επειδη δεν το εχω κανει αυτο δεν ειμαι σιγουρος απολυτα. Για την καρτα ναι πρεπει να παρεις αλλη, την καρτα του κινητου αν την βαλεις εκει τι θα εχεις στο κινητο?
ναι μπορεις να βλεπεις εγω εχω στο εξοχικο dvr cctv και απλα εχω ανοιξει στο ΝΑΤ την πορτα που αντιστοιχει στο προγραμμα για να παιζει στις φορητες συσκευες μου, το web interface του ή το δικο του προγραμμα το βλεπω μεσω VPN για λογους ασφαλειας δεν θελω να το βγαλω στο internet.

eg29
29-06-14, 12:50
Hotspot ερημην του λογου το χρησιμοποιησα, σαν ap εννουσα που αν δινει ενα συγκεκριμενο bw στον καθενα σε down/up.
Mακαρι να μπορουσα να συνδεθω στο twmn δυστυχως οι ακτες της πιεριας ειναι πολυ μακρυα απο χαλκιδικη κ η μορφολογια του εδαφους δεν βοηθαει πολυ.
Με την καρτα του κινητου λεω να κανω δοκιμες μηπως κ δεν δουλευει τελικα, μην αγοραζω αδικα 3g νεα.
Το στικακι μου δεν ειναι στην επισημη λιστα που αναφερει η mtk σαν συμβατα , αναγνωριζεται ομως απο το 751.

Nikiforos
29-06-14, 12:59
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, όμως δεν καταλαβα αν δουλευει η καρτα σου στο κινητο σου τι θα εχεις? στην περίπτωση που το θες το καλύτερο είναι AP οχι hotspot και να δινεις συγκεκριμενο b/w σε καθε ip, θα πρέπει να παντρέψεις τις mac των πελατών με τις ip, ακόμα και από DHCP μπορείς να βάλεις να παίρνουν πάντα τις ίδιες και οχι τυχαίες απο το διαθέσιμο εύρος. Εγώ στο εξοχικό έχω αυτό http://routerboard.com/RB951G-2HnD και αυτό έχει υποδοχή USB και μπορεί να πάρει 3G/4G στικάκια, έχει και 4G τώρα πλέον.

eg29
29-06-14, 13:04
Ευχαριστω πολυ για το χρόνο σου, θα κανω δοκιμες αν κ η αληθεια ειναι οτι οι γνωσεις μου ειναι οι πολύ βασικες στα δικτυα κ με το μικροτικ εχω χαθει μιλαμε για τρελη παραμετροποιηση!
Χρειάζεται πολυ διαβασμα. :)

astrea966
29-06-14, 13:14
Εμένα με Forthnet παίζει άψογα εδώ και μερικές μέρες που το έχω ενεργό.



Δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν χρειάζομαι hotspot αλλά ακούγεται ενδιαφέρον, γιατί όμως θες hotspot με 3G? για πες την εφαρμογή που σκέφτεσαι.



Το έχεις καταφέρει? θες βοήθεια? εμένα δουλεύει μια χαρά.


δεν εχω ξεκινησει ακομα να το κανω.αν εχεις καποιο ετοιμο παντως δεν θα με πειραζε να μου το δωσεις.εχω σκοπο να δοκιμασω και μονος μου μην τα βρισκω ετοιμα ολα.μια ερωτηση.ποσα host μπορει να κανει update το δικο σου?

Nikiforos
29-06-14, 13:45
Εμένα με ενδιαφερει ενα μονο ονομα οποτε ετσι το εχω κανει, δεν ξερω ποσα μπορεις να κανεις θα το αναφερει στο ΜΤ wiki φανταζομαι.
Το παρακατω εχω, σβηνω τα δικα μου στοιχεια βαζεις τα δικα σου.



# No-IP automatic Dynamic DNS update

#--------------- Change Values in this section to match your setup ------------------

# No-IP User account info
:local noipuser "ονομα χρηστη"
:local noippass "κωδικος χρηστη"

# Set the hostname or label of network to be updated.
# Hostnames with spaces are unsupported. Replace the value in the quotations below with your host names.
# To specify multiple hosts, separate them with commas.
:local noiphost "ονομα host που εχουμε διαλεξει"

# Change to the name of interface that gets the dynamic IP address
:local inetinterface "ppoe-forthnet" EΔΩ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ PPOE interface μας, εγω ετσι εχω ονομασει το δικο μου.

#------------------------------------------------------------------------------------
# No more changes need

:global previousIP

:if ([/interface get $inetinterface value-name=running]) do={
# Get the current IP on the interface
:local currentIP [/ip address get [find interface="$inetinterface" disabled=no] address]

# Strip the net mask off the IP address
:for i from=( [:len $currentIP] - 1) to=0 do={
:if ( [:pick $currentIP $i] = "/") do={
:set currentIP [:pick $currentIP 0 $i]
}
}

:if ($currentIP != $previousIP) do={
:log info "No-IP: Current IP $currentIP is not equal to previous IP, update needed"
:set previousIP $currentIP

# The update URL. Note the "\3F" is hex for question mark (?). Required since ? is a special character in commands.
:local url "http://dynupdate.no-ip.com/nic/update\3Fmyip=$currentIP"
:local noiphostarray
:set noiphostarray [:toarray $noiphost]
:foreach host in=$noiphostarray do={
:log info "No-IP: Sending update for $host"
/tool fetch url=($url . "&hostname=$host") user=$noipuser password=$noippass mode=http dst-path=("no-ip_ddns_update-" . $host . ".txt")
:log info "No-IP: Host $host updated on No-IP with IP $currentIP"
}
} else={
:log info "No-IP: Previous IP $previousIP is equal to current IP, no update needed"
}
} else={
:log info "No-IP: $inetinterface is not currently running, so therefore will not update."
}

astrea966
29-06-14, 13:54
μια χαρα.θα το δω και αυτο

deniSun
29-06-14, 13:55
Οσοι εχετε ipv6 ειστε οκ; Εγω το ειχα βαλει παλαια και το ξηλωσα γιατι οταν αλλαζε ip ο παροχος δεν ανανεωνονταν οι διευθυνση στο pc και internet γιοκ μεχρι να κανεις refresh με καποιο τροπο

Γνωστό θέμα που εμφανίζεται στα windows.
Μόλις γίνει αλλαγή ΙΡω6 διεύθυνσης η παλιά περνάει σε temporary.
Ακόμα και αν τα απενεργοποιήσεις όμως τις προσωρινές αυτές διευθύνσεις πάλι θα έχεις πρόβλημα.
Μετά από πολύ παίδεμα κατάληξε στην παρακάτω λύση.
Η λύση αυτή εμφανίζεται στα scripts των cisco που έχει ο ΟΤΕ στη σελίδα υποστήριξης για ΙΡν6.
Οπότε κάνεις τα παρακάτω:

IPv6 > ND > Interfaces
(all)
Interface: pppoe-out1
RA Interval: 10-30
Advertise MAC Address
(+)
Interface: bridge1
RA Interval: 10-30
Advertise MAC Address
Advertise DNS
IPv6 > ND > Prefixes
Default:
Valid Lifetime: 0d 00:05:00
Preferred Lifetime: 0d 00:02:00
Δοκιμασμένο και δουλεύει άψογα με ΟΤΕ.

astrea966
29-06-14, 20:12
Εμένα με ενδιαφερει ενα μονο ονομα οποτε ετσι το εχω κανει, δεν ξερω ποσα μπορεις να κανεις θα το αναφερει στο ΜΤ wiki φανταζομαι.

λοιπον απ`οτι ειδα εχεις το ιδιο σκριπτ με αυτο που εχω βρει και μπορεις να βαλεις πανω απο ενα host αρκει να ειναι στον ιδιο λογαριασμο.για διαφορους λογαριασμους απο ενα σκριπτ στον καθενα

# To specify multiple hosts, separate them with commas.
:local noiphost "ονομα host που εχουμε διαλεξει"

ετοιμο και αυτο.παμε για αλλα τωρα πιθανοτατα για hotspot.ξερει κανεις αν εχει καποιο περιορισμο?θελω απλα οταν συνδεεται καποιος να εχει μια αρχικη σελιδα με καποια φωτογραφια ισως και πεδια για user και pass.τιποτα αλλο

gsan
29-06-14, 20:27
Ερώτηση:
Εχω το RB751 pptp server στο σπίτι μου το οποίο δουλεύει μιά χαρα με clients που τρέχουν το pptp client σε Debian και Windows (συνδέονται κανονικά).
Ενας φίλος μου έχει το RB750 το οποίο συνδέεται σαν pptp client στο δικό μου .
Ομως όταν αλλάζει η WAN IP μου η σύνδεση χάνεται και είναι φυσικό γιατί στο dial out του 750 βάζω ενα hostname απο no-ip το οποίο το κάνει resolve σε ip address οπότε όταν αλλάζει αυτή η σύνδεση κλείνει.
Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτο?

PGouv
29-06-14, 23:18
Γνωστό θέμα που εμφανίζεται στα windows.
Μόλις γίνει αλλαγή ΙΡω6 διεύθυνσης η παλιά περνάει σε temporary.
Ακόμα και αν τα απενεργοποιήσεις όμως τις προσωρινές αυτές διευθύνσεις πάλι θα έχεις πρόβλημα.
Μετά από πολύ παίδεμα κατάληξε στην παρακάτω λύση.
Η λύση αυτή εμφανίζεται στα scripts των cisco που έχει ο ΟΤΕ στη σελίδα υποστήριξης για ΙΡν6.
Οπότε κάνεις τα παρακάτω:

IPv6 > ND > Interfaces
(all)
Interface: pppoe-out1
RA Interval: 10-30
Advertise MAC Address
(+)
Interface: bridge1
RA Interval: 10-30
Advertise MAC Address
Advertise DNS
IPv6 > ND > Prefixes
Default:
Valid Lifetime: 0d 00:05:00
Preferred Lifetime: 0d 00:02:00
Δοκιμασμένο και δουλεύει άψογα με ΟΤΕ.

Θα το τσεκάρω να δω. Γενικά αυτο ηταν το προβλημα. Αυτο το fix θα προκαλέσει διακοπή για λιγο;

deniSun
29-06-14, 23:36
Θα το τσεκάρω να δω. Γενικά αυτο ηταν το προβλημα. Αυτο το fix θα προκαλέσει διακοπή για λιγο;

Δεν θα σου ρίξει την pppoe σύνδεση, οπότε δεν θα δεις κάποια διακοπή.
Η διακοπή θα είναι στην ΙΡν6 σύνδεση.
Αν έχεις κάποια online ΙΡν6 σύνδεση εκείνη την στιγμή θα σου την ρίξει μέχρι να σου δώσει νέες διευθύνσεις.
Κάποια δευτερόλεπτα δηλαδή...

Nikiforos
30-06-14, 06:33
Ερώτηση:
Εχω το RB751 pptp server στο σπίτι μου το οποίο δουλεύει μιά χαρα με clients που τρέχουν το pptp client σε Debian και Windows (συνδέονται κανονικά).
Ενας φίλος μου έχει το RB750 το οποίο συνδέεται σαν pptp client στο δικό μου .
Ομως όταν αλλάζει η WAN IP μου η σύνδεση χάνεται και είναι φυσικό γιατί στο dial out του 750 βάζω ενα hostname απο no-ip το οποίο το κάνει resolve σε ip address οπότε όταν αλλάζει αυτή η σύνδεση κλείνει.
Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτο?

Καλημέρα! μπερδεύτηκα λίγο, ο φίλος σου με το 750 δλδ παίρνει από εσενα vpn με hostname του no-ip? λειτουργεί καλά το script σου? σε σένα δουλεύει όταν γίνει αλλαγή της wan ip? γιατί για να το χάνει και ο άλλος μάλλον και σε σένα δεν παίζει γιαυτό το ρίχνει. Το έχεις τσεκάρει? όταν πέσει συνδέεται αυτόματα ή πρέπει να κάνεις επανάκληση ή ρυθμίσεις?

bannedteam
30-06-14, 12:21
να κανω καιγω μια ερώτηση ???

θέλω να μειώσω την ακτινοβολία/tx power του wireless adapter.

υπάρχουν 2 εκδοχές

- είτε να ρυθμίσω manual το tx power βάζοντας all rates fixed

- είτε απ το μενου του wireless να ρυθμίσω σε regulatory domain / greece και ανεβάζοντας το antenna gain να ρίξω το tx power


ποιο απ τα 2 είναι πιο safe ? ψάχνοντας στο νετ το 2ο λένε οι περισσότεροι...

πως γίνεται όμως ανεβάζοντας το antenna gain να πέφτουν τα dbm ?? γιατί γινεται αυτό?? τι κάνει ακριβώς το antenna gain?

έχω το RB951 - 2n

ευχαριστώ πολύ

Nikiforos
30-06-14, 12:33
να κανω καιγω μια ερώτηση ???

θέλω να μειώσω την ακτινοβολία/tx power του wireless adapter.

υπάρχουν 2 εκδοχές

- είτε να ρυθμίσω manual το tx power βάζοντας all rates fixed

- είτε απ το μενου του wireless να ρυθμίσω σε regulatory domain / greece και ανεβάζοντας το antenna gain να ρίξω το tx power


ποιο απ τα 2 είναι πιο safe ? ψάχνοντας στο νετ το 2ο λένε οι περισσότεροι...

πως γίνεται όμως ανεβάζοντας το antenna gain να πέφτουν τα dbm ?? γιατί γινεται αυτό?? τι κάνει ακριβώς το antenna gain?

έχω το RB951 - 2n

ευχαριστώ πολύ

Αυτό που κανουμε ολοι και το ξερω πολυ καλα και λογω του awmn είναι το tx power οπως ειπες καλο ειναι να ειναι στο μηδεν. Το αλλο δε νομιζω να ισχυει και τοσο. Το antenna gain ειναι το κερδος της κεραιας η απολαβη που λεμε αλλα εξαρταται απο το τι κεραια εχουμε, πχ σε μια omni μικρη 2dbi και μια που ειναι 5dbi μπορεις με την 5 να εχεις λιγοτερο tx power, απο ρυθμισεις ομως δε νομιζω...στο ΜΤ στο antenna gain βαζουμε την απολαβη που εχει η κεραια μας για σωστοτερες και ακριβοτερες ρυθμισεις, οταν ειναι εξωτερικη ξερουμε τι απολαβη εχει σε dbi αλλα η εσωτερικη αγνωστο...δεν ξερω τι εχει. Παντως στο ΜΤ το tx power στο default λενε οτι ειναι +17db ενισχυση σηματος!!! να το αποφευγετε! οι ρυθμισεις στο antenna gain εχουν σημασια οταν εχεις εξωτερικες κεραιες και ασυρματες ζευξεις σημειου-σημειου και οχι τοσο σε λειτουργια AP με την εσωτερικη. Για παραδειγμα αλλη συμπεριφορα εχει ενα πανελ 14dbi απολαβης και αλλο πιατο 80cm + feeder που δινει απολαβη περιπου 28dbi. Εδω εχει μεγαλη σημασια η ρυθμιση αυτη. Και φυσικα το panel θελει πολυ πολυ παραπανω tx power για ενα link στην ιδια αποσταση με του πιατου λογω πολυ μικρης απολαβης του (antenna gain). Επειδη εχω Links στα 5ghz τα εχω δει στην πραξη γιατι εχω και 1 link με πανελ. Οπως καταλαβες απο αυτα ειναι προφανως οτι αυτοι που ανεβαζουν το antenna gain απλα κοροιδευουν το ΜΤ πως εχουν κεραια ποιο ισχυρη ενω δεν εχουν, ειναι λαθος αυτο, δε νομιζω οτι ετσι θα εχει αποδοση το AP. Αν θες να κατεβασεις το σημα το κανεις απο tx power και χειροκινητη ρυθμιση. Παντως στο 951 στο μηδεν δεν πιανει αρκετα μακρια το AP γιατι προφανως εχει πολυ αδυναμη κεραια ειναι και ενσωματωμενη. Aν θες να δοκιμασεις βαλε το TX power στο μηδεν και δηλωσε περισσοτερο antenna gain αλλα δε νομιζω οτι θα πιανει καλυτερα με χαμηλα το tx power.

bannedteam
30-06-14, 12:50
ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

η μόνη διαφορά αν το κανω χειροκίνητα ή με το antenna gain είναι οτι τα dbm διαφέρουν σε διαφορα mbps και δεν είναι fixed

πχ
αν τοχω στο all rates fixed και βάλω 15 στο tab current tx power όλες οι τιμές ειναι στο 9dbm είτε ειναι 11Mbps ειτε 54 κλπ

αν δοκιμασω με το antenna gain και πετύχω 15 στο tab current tx power οι τιμές στις ταχύτητες δεν είναι όλες ίδιες

στα faq pages του mikrotik λένε το εξής:

Note that it is not recommended to use 'all-rates-fixed' mode as the wireless card tx-power for the higher data rates is
lower and by forcing to use the fixed tx-power rates also for the higher data rates might results the same problems like in
the previous question about tx-power setting. In case of MikroTik Radio devices the power will not be higher that the
power written in the eeprom. For most of the cases if you want to change the tx-power settings it is recommended to use
the tx-power-mode=card-rates and it is recommended to lower and not to raise tx-power. In case of AR9300 and newer
Atheros wireless chipsets "tx-power-mode=all-rate-fixed" is the only option as "card-rates" option isn't working on those
chipsets.

jkoukos
30-06-14, 13:46
To RB951-2n έχει κέρδος κεραίας 1,5dBi και θεωρητικά μπορεί να δουλέψει νόμιμα στη χώρα μας μέχρι ισχύ πομπού 18,5dBm (στους 2,4GHz).
Η καλύτερη λύση είναι το κατέβασμα της ισχύος από την αντίστοιχη επιλογή.
Βάζοντας μεγαλύτερο κέρδος κεραίας, ουσιαστικά μέσω του firmware αυτόματα θα πρέπει να σου ρίξει την ισχύ ώστε να μην υπερβαίνει (μαζί με το κέρδος) την νόμιμη εκπομπή, ανάλογα την επιλεγμένη χώρα. Δεν είναι όμως η βέλτιστη λύση.

bannedteam
30-06-14, 13:51
To RB951-2n έχει κέρδος κεραίας 1,5dBi και θεωρητικά μπορεί να δουλέψει νόμιμα στη χώρα μας μέχρι ισχύ πομπού 18,5dBm (στους 2,4GHz).
Η καλύτερη λύση είναι το κατέβασμα της ισχύος από την αντίστοιχη επιλογή.
Βάζοντας μεγαλύτερο κέρδος κεραίας, ουσιαστικά μέσω του firmware αυτόματα θα πρέπει να σου ρίξει την ισχύ ώστε να μην υπερβαίνει (μαζί με το κέρδος) την νόμιμη εκπομπή, ανάλογα την επιλεγμένη χώρα. Δεν είναι όμως η βέλτιστη λύση.


ευχαριστώ για την απάντηση

η βέλτιστη λύση ποια είναι?? all rates fixed???

jkoukos
30-06-14, 14:03
card-rates means that for different data rates the tx-power is calculated according the cards transmit power algorithm from the cards eeprom and as an argument it takes tx-power value specified by the user.
Έτσι ορίζεις εσύ την ισχύ εκπομπής. Φυσικά χαμηλότερα από την μέγιστη.

bannedteam
30-06-14, 14:12
Έτσι ορίζεις εσύ την ισχύ εκπομπής. Φυσικά χαμηλότερα από την μέγιστη.


το card-rates δεν είναι applicable δυστυχώς στο 951

jkoukos
30-06-14, 14:19
Ναι, βρήκα αυτό (http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=1&t=68141) που γράφει για αδυναμία ρύθμισης λόγω περιορισμού του chipset. Οπότε σε νεότερο firmware αφαίρεσαν την επιλογή.
Άρα μένουν 2 επιλογές. Αυτές που ανέφερες.
Θα πρέπει να έχεις ρυθμίσει το frequency-mode σε regulatory-domain, ώστε να λαμβάνει υπόψη τη νόμιμη ισχύ της χώρας (αλλά θα παίζεις σε σταθερή ισχύ) και μετά ρυθμίζεις το κέρδος της κεραίας ώστε να μειώσεις ανάλογα την ισχύ.

bannedteam
30-06-14, 14:21
Ναι, βρήκα αυτό (http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=1&t=68141) που γράφει για αδυναμία ρύθμισης λόγω περιορισμού του chipset. Οπότε σε νεότερο firmware αφαίρεσαν την επιλογή.
Άρα μένουν 2 επιλογές. Αυτές που ανέφερες.
Θα πρέπει να έχεις ρυθμίσει το frequency-mode σε regulatory-domain, ώστε να λαμβάνει υπόψη τη νόμιμη ισχύ της χώρας (αλλά θα παίζεις σε σταθερή ισχύ) και μετά ρυθμίζεις το κέρδος της κεραίας ώστε να μειώσεις ανάλογα την ισχύ.


αρα το best practise θεωρείται αυτό ?? και οχι το all rates fixed?


σε ευχαριστώ πολύ

jkoukos
30-06-14, 14:26
Ανάλογα τη θέλεις να κάνεις.
Με το "all rates fixed" θα έχεις πάντα την ίδια ισχύ εκπομπής και πάντα στο μέγιστο νόμιμο όριο.
Με την ρύθμιση του κέρδους έχεις τη δυνατότητα (για διάφορους λόγους) να μειώσεις ακόμη περισσότερο την ισχύ εκπομπής (κάτω από το μέγιστο νόμιμο όριο).

bannedteam
30-06-14, 14:42
thanks a LOT!!

Nikiforos
30-06-14, 16:51
Εγώ στο εξοχικό που έχω το 951 έχω 2ghz Β/G/N 20/40 HT ABOVE antenna gain 0, data rates default, και παιζω στο tx power στο default πιανει πολυ μακρια, αμα το παω 0 δεν πιανει στο διπλα δωματιο....δοκιμη με πολλα κινητα και tablets.


το card-rates δεν είναι applicable δυστυχώς στο 951

all rates fixed βάλε....δεν εχω καταλαβει την διαφορα μεταξυ τους αλλα μια χαρα κανεις δουλεια με αυτο και στις διασυνδεσεις μου στα 5ghz στο all rates fixed κανουμε τις ρυθμισεις.

Αν ενδιαφερετε κανεις για τα εσωτερικα RB's σε μερικα μοντελα υπαρχει τροπος να μπει pigtail με βυσμα RSMA και να παρει κεραια omni μικρουλα με περισσοτερα dbi πχ 8 ετσι να εχουμε καλυτερο σημα και μικροτερο TX POWER.
http://oi60.tinypic.com/2aabvoj.jpg τέλειο???? Ν τέζα λεμε.....http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=3&t=68982&start=50
Συμφωνα με αυτο : http://i.mt.lv/routerboard/files/RB951G-2HnD.pdf έχει 2x2 MIMO PIF antennas, max gain 2.5dBi τουλαχιστον αυτο το μοντελο ειναι που εχω εγω. Μερικα μοντελα ή σειρες εχουν βγει με ετοιμα βυσματακια UFL ή MMCX και έτσι με τα αντίστοιχα 2 pigtail σε R-SΜΑ βαζουμε εξωτερικες κεραιες τρυπωντας φυσικα το εξωτερικο λευκο περιβλημα πχ εδω στην φωτο εχει 2 βυσματακια UFL αν δειτε διπλα στα νικελ τετραγωνακια http://www.cdr.pl/galerie/r/routerboard-rb951g-2hnd_2850.jpg και ποιο κοντινη : http://www.lanmart.ru/media/wysiwyg/instriction/083_review_mikrotik_rb951g-2hnd/mikrotik-rb951.jpg αν δειτε καλα λεει CH0 και CH1 εχει επισης υποδοχη για κολλημα βυσματος τυπου MMCX ενω επανω εχει κολλημενα μονο τα UFL http://www.lanmart.ru/media/wysiwyg/instriction/083_review_mikrotik_rb951g-2hnd/mikrotik-rb951.jpg τωρα για να δειτε το τι εχει το δικο σας η καλυτερη λυση ειναι να το ανοιξετε και θα δειτε μονοι σας. Το δικο μου δεν το εχω ανοιξει ακομα αλλα δεν με καιει κιολας βαζω παραπανω το tx power και κλεινω το wifi οταν δεν το χρειαζομαι πχ οταν κοιμαμαι.

Για όσους έχουν android δοκιμαστε αυτα αν και δεν κανουν τα παντα : https://play.google.com/store/apps/details?id=wolfen.DroidWinBox&hl=el αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mesquitestudio.tiktool&hl=el και αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.birkot&hl=el (εγραψα μονο τα free).

deniSun
30-06-14, 16:59
Εγώ στο εξοχικό που έχω το 951 έχω 2ghz Β/G/N 20/40 HT ABOVE antenna gain 0, data rates default, και παιζω στο tx power στο default πιανει πολυ μακρια, αμα το παω 0 δεν πιανει στο διπλα δωματιο....δοκιμη με πολλα κινητα και tablets.

all rates fixed βάλε....δεν εχω καταλαβει την διαφορα μεταξυ τους αλλα μια χαρα κανεις δουλεια με αυτο και στις διασυνδεσεις μου στα 5ghz στο all rates fixed κανουμε τις ρυθμισεις.

Αυτές οι επιλογές που βρίσκονται;
Το frequency-mode;

Nikiforos
30-06-14, 17:18
Δες την φωτο παρακατω εκει διπλα που λεει simple mode, εσενα πρεπει να λεει advanced mode, το πατας και βλεπεις πληρες τα μενου οπως στο δικο μου. Αλλιως εχει αρκετα μενου κρυμενα.

deniSun
30-06-14, 18:13
οκ.
Τώρα το είδα.
Δεν το είχα προσέξει.
Δεν παίζω σχεδόν καθόλου με το ασύρματο και δεν τις έχω ψάξει αναλυτικά όλες τις ρυθμίσεις.
Ευκαιρία να αλλάξω και το κανάλι εκπομπής σε αυτόματο...

jkoukos
30-06-14, 18:34
Νικηφόρε κάθε συσκευή έχει τη δικιά της κεραία που δεν είναι απαραίτητα ίδια με άλλης (παραπλήσιο μοντέλο).
Το δικό σου RB951G-2HnD όντως έχει (http://routerboard.com/RB951G-2HnD) 2,5dBi κέρδος, όμως το RB951-2n του @bannedteam έχει (http://routerboard.com/RB951-2n) 1,5dBi κέρδος και μόνο ένα chain.

Nikiforos
30-06-14, 18:42
Αν δεις παραπανω ειπα οτι το δικο μου ειναι ετσι, εξαλου και το pdf που εδειξα το δικο μου μοντελο εχει δλδ το RB951G-2HnD, ειπαμε δεν ειναι ολα τα ιδια εχει πολλα μοντελα εσωτερικα RB, και αρκετα απο το καθενα. Φαντασου με 2,5dbi και με 0 στο antenna gain και 0 στο TX power και πιανει μονο στο ιδιο δωματιο....δοκιμη με 3-4 κινητα και 2 tablets, μήπως εγώ στο antenna gain πρέπει να δηλωσω 2,5 αντί 0 που έχω τώρα ? για να πιανω και εξω απο το σπιτι σε αυλη και βαραντες το βαζω default που οπως ειπαμε αν βαλουμε για λιγο το manual βλεπουμε οτι λεει 17db ενισχυση!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.