PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

bannedteam
02-07-14, 18:20
Μα στο link φαίνεται καθαρά ότι δεν είναι θέμα του Mikrotik (ή οποιουδήποτε router) αλλά δυνατότητα στο λογισμικό της συσκευής.
Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά. Φαντάσου το εξής σενάριο:
Είμαι πελάτης στο ξενοδοχείο σου και θέλω απλά στο tablet να δω τα email ή μόνο κάποιο video στην εφαρμογή του youtube ή κάτι άλλο άσχετο με το browsing.
Συνδέομαι στο hotspot του ξενοδοχείου και ξαφνικά βλέπω να ανοίγει ο Browser. Το βλέπεις λογικό;
Να μπορεί η οποιαδήποτε εφαρμογή ή συσκευή να επέμβει στη δικιά μου συσκευή;

Σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκαστικά την πρώτη φορά που θέλουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο, πρέπει να ανοίξουμε τον Browser και αυτόματα το Mikrotik κάνει ανακατεύθυνση στη σελίδα login.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι άλλο πράγμα το εικονίδιο της ασύρματης σύνδεσης (δείχνει απλά ότι έχουμε ασύρματη σύνδεση) και άλλο πράγμα η πρόσβαση στο διαδίκτυο για πλοήγηση.
Απλά μερικές συσκευές με νεώτερο λογισμικό ανοίγουν τον ψευδο-browser που αναφέρεις. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με τον οποιοδήποτε router.

ο psilos λεει ομως τώρα οτι η λύση του να ανοίγει ο χρήστης manually το browser και να κανει redirect στη σελίδα πχ του Mikrotik για να κανει accept ο χρήστης είναι αποδεκτή...
τώρα για να μπει ενας χρήστης στο hotspot πρέπει να χτυπήσει μόνος του το λινκ αν καταλαβα καλα

Nikiforos
02-07-14, 18:32
Η σελίδα του hotspot για να κάνει καποιος login δεν βγαινει με το που ανοιξει τον browser? ετσι εχω δει να γινεται σε σημεια που εχουν, σε mikrotik δεν εχω κανει ποτε ομως. Μη με κανετε τωρα να στησω το 411 που εχω στην ακρη με μια cm9 mini pci και την yagi 2.4 (δεν εχω omni διαθεσιμη) για να δοκιμασω mikrotik hotspot....:lol:

astrea966
02-07-14, 19:32
με τι τροπο μπορουμε να μπλοκαρουμε την επικοινωνια μεταξυ των συσκευων που ειναι συνδεμενες πανω στο Mikrotik?δηλαδη θελω ο ενας υπολογιστης να μην μπορει να δει τον αλλο οτι υπαρχει στο δικτυο.και οποις δεν βαριεται ας μου πει ενα τροπο ωστε να δωσω στην μια lan ξεχωριστο δικτυο και dhcp ωστε αν συνδεσω ενα access point εκει να μπορεσω να το χρησιμοποιησω σαν hotspot με τις δικες του ip και ρυθμισεις

bannedteam
02-07-14, 19:50
με τι τροπο μπορουμε να μπλοκαρουμε την επικοινωνια μεταξυ των συσκευων που ειναι συνδεμενες πανω στο Mikrotik?δηλαδη θελω ο ενας υπολογιστης να μην μπορει να δει τον αλλο οτι υπαρχει στο δικτυο.και οποις δεν βαριεται ας μου πει ενα τροπο ωστε να δωσω στην μια lan ξεχωριστο δικτυο και dhcp ωστε αν συνδεσω ενα access point εκει να μπορεσω να το χρησιμοποιησω σαν hotspot με τις δικες του ip και ρυθμισεις

πρέπει να φτιάξεις 2 subnets και το ενα να ειναι πχ 192.168.88.1/24 και το αλλο 192.168.99.1/24 τα αντιστοιχείς σε συγκεκριμένες πόρτες και πανω σαυτες συνδέεις τις συσκευές σου

δες εδώ πως θα στήσεις dhcp server
http://reviewsdaily.blogspot.gr/2010/04/setting-dhcp-server-via-winbox-on.html

Nikiforos
02-07-14, 20:12
Μπορεις απλα να χρησιμοποιεις firewall rules εγω ετσι τα κοβω απο το υπολοιπο ασυρματο δικτυο, μπορεις να επιτρεψεις συγκεκριμενες ip's να βλεπουνε συγκεκριμενα μηχανηματα ή και ολοκληρα subnets.
καλα αυτος εδω το εχει λιωσει : http://3.bp.blogspot.com/-za9sBSIpAYk/TzSRYI7FYgI/AAAAAAAAAPE/AimORRU9nDY/s1600/5.jpg
περισσότερα εδώ : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Firewall/Filter
και εδω μερικα χρησιμα πραγματακια : http://klseet.com/index.php/mikrotik/mikrotik-rb750-750g/mikrotik-rb750-basicfirewallsecurity


πρέπει να φτιάξεις 2 subnets και το ενα να ειναι πχ 192.168.88.1/24 και το αλλο 192.168.99.1/24 τα αντιστοιχείς σε συγκεκριμένες πόρτες και πανω σαυτες συνδέεις τις συσκευές σου

αυτό το έχω κάνει στο 951 του εξοχικό, eth1 εχω ενα routerboard 911 N στην eth2 ενα 411 Ν και στην eth3 ειναι το switch για το τοπικο μου δικτυο, τις αλλες τις εχω κενες για μελλοντικα RB's, η καθε πορτα εχει δικο της subnet....αλλα ειναι επειδη τα 911 και 411 ειναι δρομολογητες σε ασυρματες ζευξεις, οταν ολα ειναι στο τοπικο σου δικτυο με firewall filter rules καλυπτεσαι δεν ειναι αναγκη να κανεις διαφορετικα subnets σε καθε πορτα εκτος αν πχ δινεις σε αλλους πχ σε εναν γειτονα, σε αλλον οροφο κτλ κτλ και θες κατι εντελως ξεχωριστο απο τα αλλα.

astrea966
02-07-14, 20:38
Μπορεις απλα να χρησιμοποιεις firewall rules εγω ετσι τα κοβω απο το υπολοιπο ασυρματο δικτυο, μπορεις να επιτρεψεις συγκεκριμενες ip's να βλεπουνε συγκεκριμενα μηχανηματα ή και ολοκληρα subnets.
καλα αυτος εδω το εχει λιωσει : http://3.bp.blogspot.com/-za9sBSIpAYk/TzSRYI7FYgI/AAAAAAAAAPE/AimORRU9nDY/s1600/5.jpg
περισσότερα εδώ : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Firewall/Filter
και εδω μερικα χρησιμα πραγματακια : http://klseet.com/index.php/mikrotik/mikrotik-rb750-750g/mikrotik-rb750-basicfirewallsecurity



αυτό το έχω κάνει στο 951 του εξοχικό, eth1 εχω ενα routerboard 911 N στην eth2 ενα 411 Ν και στην eth3 ειναι το switch για το τοπικο μου δικτυο, τις αλλες τις εχω κενες για μελλοντικα RB's, η καθε πορτα εχει δικο της subnet....αλλα ειναι επειδη τα 911 και 411 ειναι δρομολογητες σε ασυρματες ζευξεις, οταν ολα ειναι στο τοπικο σου δικτυο με firewall filter rules καλυπτεσαι δεν ειναι αναγκη να κανεις διαφορετικα subnets σε καθε πορτα εκτος αν πχ δινεις σε αλλους πχ σε εναν γειτονα, σε αλλον οροφο κτλ κτλ και θες κατι εντελως ξεχωριστο απο τα αλλα.


αυτο θελω να κανω.να εχω ενα εντελως ξεχωριστο δικτυο απο το ηδη υπαρχον ωστε να μπορεσω να στησω ενα hotspot εκει.θελω να μπορω εγω να εχω προσβαση στο hotspot αλλα εκεινοι που συνδεονται εκει να μην μπορουν να δουν το αλλο δικτυο που θα υπαρχει στο router.ιντερνετ θα μπορει να παιρνει απο την ηδη υπαρχουσα συνδεση?
να με συγχωρεις αν γινομαι κουραστικος

Nikiforos
02-07-14, 20:42
Κουραστικός δεν γίνεσαι δεν χρειάζεται να το λες, γιαυτό είναι το θέμα για να λυνουμε τις απορίες μας. Δυστυχώς δεν εχω δουλεψει ποτέ με hotspot τις ιδιες απορίες με σενα τις έχω και εγω. Βρηκα το παρακάτω, το εκανα και pdf.
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Hotspot_server_setup
καποια στιγμη να βρω χρονο θα βγαλω το 411 που εχω στην ακρη να το παλεψω λιγο ετσι απο περιεργεια...

astrea966
02-07-14, 21:02
εχω δει οδηγους για hotspot.εγω θελω να ξερω πως θα μπορεσω να δωσω ιντερνετ και στην μια λαν που θα εχει το 2ο subnet και αν θα μπορω να μπορω να δω αν θελω ποιοι υπολογιστες ειναι συνδεμενοι.τι εννοω.να ορισω για παραδειγμα μια συγκεκριμενη ip η οποια θα εχει πληρη προσβαση και στα 2 δικτυα αλλα οι υπολοιποι υπολογιστες να μην βλεπονται μεταξυ τους.οσο για τα firewall rules αν εχεις καποιο ετοιμο γι`αυτο θα σου ημουν υποχρεος.δεν τα παω καλα με αυτα

Nikiforos
02-07-14, 22:16
Για το hotspot δεν εχω ιδεα αν και πως γίνονται αυτα που λες δυστυχως :( αν εχει δοκιμασει κανεις ας μας πει και εμας! για τα firewall filter rules ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος, τα δικα μου δεν εχουν σχεση με αυτα που θες να κανεις εσυ. Εγω τα χρησιμοποιω για να κοβω ολο το awmn απο μηχανηματα που δεν θελω να εχει προσβαση ο καθενας πχ το dvr cctv εννοειτε φυσικα οτι δεν βγαινει και ιντερνετ αμεσα, ενω δινω προσβαση μονο στο subnet Αθηνας. Πρέπει πρωτα να δηλωσουμε ποιοι θα εχουν προσβαση και απο κατω ποιοι δεν θα εχουν.
1. Πας στο ip-firewall-filter rules
2. Πατας το + στην καρτελα General στο chain αφηνεις forward
3. Απο κατω στο source address βαζεις ενα subnet ή ip που ειναι η πηγη, πχ εγω εχω δηλωσει ολο το subnet Αθηνας πχ 10.Χ.Χ.Χ/27 να εχει προβαση στο subnet εξοχικου.
4. Στο destination address απο κάτω εχω δηλωσει το subnet εξοχικου, αν θελουμε subnet το βαζουμε με /. Πχ εμενα ειναι 10.Χ.Χ.Χ/26, αν δεν ξερεις πως να τα υπολογιζεις βαλε στο κινητο σου ενα προγραμμα ip calculator εγω δουλευω αυτο : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.endofthenight.apps.mobile.android.ipcalc&hl=el
5. Μετα παμε στην καρτελα action και παταμε accept.
6. Μετα ξανα + όπως στην αρχη και βαζεις οπως ειπαμε ip's ή subnets αλλά στην καρτελα action βαζεις reject και απο κατω διαλεγεις τι θες να εμφανιζει στον αλλον πχ εγω βαζω icmp network unreachable.
Ελπιζω να καταλαβες ειναι ευκολα.

Δειτε αυτο λεει για MIKROTIK SECURITΥ πολυ καλη παρουσιαση : http://mikrotikuniversity.com/wp-content/uploads/downloads/2010/09/GregSowell-mikrotik-security.pdf

Υ.Γ αυτό που θέλει ο psilos3 δε νομίζω ότι γίνεται, ποτέ δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Και ναι θα συμφωνήσω και εγώ οτι δεν είναι δουλειά κανενός router.

jkoukos
02-07-14, 22:18
ο psilos λεει ομως τώρα οτι η λύση του να ανοίγει ο χρήστης manually το browser και να κανει redirect στη σελίδα πχ του Mikrotik για να κανει accept ο χρήστης είναι αποδεκτή...
τώρα για να μπει ενας χρήστης στο hotspot πρέπει να χτυπήσει μόνος του το λινκ αν καταλαβα καλα
Όχι, δεν λέει ότι αυτό. Η ανακατεύθυνση γίνεται αυτόματα εφόσον ανοίξει ο browser.


Η σελίδα του hotspot για να κάνει καποιος login δεν βγαινει με το που ανοιξει τον browser? ετσι εχω δει να γινεται σε σημεια που εχουν, σε mikrotik δεν εχω κανει ποτε ομως. Μη με κανετε τωρα να στησω το 411 που εχω στην ακρη με μια cm9 mini pci και την yagi 2.4 (δεν εχω omni διαθεσιμη) για να δοκιμασω mikrotik hotspot....:lol:
Σωστά έτσι γίνεται.
Ο @psilos3, θέλει όμως να μην ανοίγει ο χρήστης τον browser, αλλά με την ενεργοποίηση του WiFi στη φορητή συσκευή του να ανοίγει αυτόματα ο browser.
Και αναφέρω ότι αυτή δεν είναι δουλειά του οποιουδήποτε router, αλλά δυνατότητα της φορητής συσκευής.

psilos3
03-07-14, 10:56
jkoukos και οι υπόλοιποι φίλοι ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια σας.
Έχετε καταλάβει τι προσπαθώ να κάνω, κι εγώ με τη σειρά μου καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο!
Βασίζομαι στη σωστή ''εκπαίδευση'' των χρηστών, στο να ανοίξουν δηλαδή τον browser και να κάνουν login στο hotspot την πρώτη φορά.
Δυστυχώς ο κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει μια απλή διαφοορά!!

@jkoykos δε θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα φίλε, ακριβώς αυτό :


Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι άλλο πράγμα το εικονίδιο της ασύρματης σύνδεσης (δείχνει απλά ότι έχουμε ασύρματη σύνδεση) και άλλο πράγμα η πρόσβαση στο διαδίκτυο για πλοήγηση.

xhaos
03-07-14, 11:56
δες τα dhcp options (http://www.networksorcery.com/enp/protocol/bootp/options.htm)
ίσως να υπάρχει κανένα που να σου κάνει (εφόσον βέβαια και η συσκευή του πελάτη υποστηρίζει το συγκεκριμένο option)
βλεπω το 114 που ίσως να σου κάνει

psilos3
03-07-14, 12:22
Πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό που άνοιξε ο astrea966 .
@Nikiforos Ουσιαστικά το hotspot είναι ένα ακόμη subnet το οποίο είναι ''κάτω'' απο ένα interface.
Απ ότι κατάλαβα αυτό που θέλουμε να πετύχουμε είναι οι χρήστες του συγκεκριμένου subnet να βγαίνουν στο Internet, αλλά να μην έχουν πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο....
Ίσως για την ευκολία της συζήτησης πρέπει να διμηουργήσουμε κάποιο σεναριο ώστε να παροταθούν οι λύσεις που πρέπει!

xhaos
03-07-14, 12:42
το πρόβλημα δεν είναι η πρόσβαση ή όχι σε ένα subnet, αυτό το κάνεις με το firewall. το θέμα είναι ότι θέλει να ανοίγει αυτόματα ο browser για το login.

psilos3
03-07-14, 12:48
το πρόβλημα δεν είναι η πρόσβαση ή όχι σε ένα subnet, αυτό το κάνεις με το firewall. το θέμα είναι ότι θέλει να ανοίγει αυτόματα ο browser για το login.

Οχι φίλε xhaos, εγώ είμαι αυτός που ρωτάει και για το θέμα του να ανοίγει αυτόματα ο browser!!!
Απλά βρήκα πολύ ενδιαφέρον και το άλλο πρόβλημα που τέθηκε!

astrea966
03-07-14, 14:45
Πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό που άνοιξε ο astrea966 .
@Nikiforos Ουσιαστικά το hotspot είναι ένα ακόμη subnet το οποίο είναι ''κάτω'' απο ένα interface.
Απ ότι κατάλαβα αυτό που θέλουμε να πετύχουμε είναι οι χρήστες του συγκεκριμένου subnet να βγαίνουν στο Internet, αλλά να μην έχουν πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο....
Ίσως για την ευκολία της συζήτησης πρέπει να διμηουργήσουμε κάποιο σεναριο ώστε να παροταθούν οι λύσεις που πρέπει!

αυτο ακριβως

Nikiforos
03-07-14, 20:44
Προς ενημέρωση για όσους έχουν script με noip στο ΜΤ όπως και εγώ και δεν παίζει πλέον λόγω βλακείας της Microsoft : http://www.noip.com/blog/2014/06/30/ips-formal-statement-microsoft-takedown/



Is your service down because of this outage? The solution we have available at the moment is for you to create a new hostname on a domain that has not been seized by Microsoft. The following domains are free and working

ddns.net
webhop.me
serveminecraft.net
ddnsking.com
onthewifi.com

To create a new hostname, login to your No-IP account and click on the Hosts/Redirects tab. Click a “Add a Host”. Type in your hostname and also choose one of the working domains.
We apologize for this outage. At this point it is completely out of our hands, but please understand that we are fighting for you.
Thank you


Εκανα σε ddns.net το δοκίμασα τώρα στο Nas server και παίζει άψογα και FREE, δεν έσβησα το παλιό μου host απλά πρόσθεσα και αυτό. Μόλις δοκίμασα και από το Μikrotik και παίζει τέλεια! επιτέλους....:)

Simpleton
03-07-14, 22:48
Από την έκδοση 6.14 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την υπηρεσία DDNS που παρέχει η ίδια η Mikrotik:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Cloud

Nikiforos
04-07-14, 06:36
Από την έκδοση 6.14 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την υπηρεσία DDNS που παρέχει η ίδια η Mikrotik:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Cloud

Τι είναι αυτο παλι? δλδ δεν θες scripts? δεν καταλαβαινω με το cloud γιατι μας μπερδευει εκει περα? πακετο πανε?

Btw ηρθε email απο noip πηραν πισω τα παλια τους domain σταματησε το μπλοκαρισμα απο MS. Εμενα παντως δουλευει μια χαρα το νεο που εκανα.

χτες κοιταζοντας τα logs απο το firewall αυτα που εχουμε φτιαξει στα rules, ειδα 4 ip's απο εξωτερικο που μου εκαναν port scanning στο MT μου που τρεχει το ppoe client, οπως ηταν αναμενομενο εφαγαν ban μονιμο αυτοματα...την ιδια τυχη θα εχει οποιος αλλος προσπαθησει. Προσοχή στο Firewall όσοι δουλεύετε με PPOE CLIENT γιατί χωρίς σωστά ρυθμισμένο FW το MT είναι ξέφραγο αμπέλι στην κυρολεξία όμως...αν και τα έχουμε πει απλά το υπενθυμίζω.

orestis7
04-07-14, 10:37
Καλημέρα παιδιά!

Έχω ένα πρόβλημα με το routerboard 433ah .
Κάθε φορά που θέλω να το ανοίξω πρέπει να του κάνω και reset.
Δηλαδή, βάζω το ρεύμα και έχω πατημένο για 2 δευτερόλεπτα το κουμπί που έχει (στο manual το λέει bios reset) και μετά δουλεύει.
Μόνο έτσι δουλεύει , αν του βάλω ρεύμα είτε με poe είτε στο power jack δεν κάνει τίποτα . (ανάβει το λαμπάκι τις Ethernet μόνο).
Πως θα γίνει να παίρνει μπρος χωρίς να χρειάζεται να πατώ το κουμπί?

Ευχαριστώ!

bannedteam
04-07-14, 10:50
Καλημέρα παιδιά!

Έχω ένα πρόβλημα με το routerboard 433ah .
Κάθε φορά που θέλω να το ανοίξω πρέπει να του κάνω και reset.
Δηλαδή, βάζω το ρεύμα και έχω πατημένο για 2 δευτερόλεπτα το κουμπί που έχει (στο manual το λέει bios reset) και μετά δουλεύει.
Μόνο έτσι δουλεύει , αν του βάλω ρεύμα είτε με poe είτε στο power jack δεν κάνει τίποτα . (ανάβει το λαμπάκι τις Ethernet μόνο).
Πως θα γίνει να παίρνει μπρος χωρίς να χρειάζεται να πατώ το κουμπί?

Ευχαριστώ!

πες μας firmware και έκδοση routerOS

orestis7
04-07-14, 11:09
Αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να τα δω θα τα στείλω το απόγευμα.
Πάντως όταν το είχα πάρει το rotuerboard είχε χαλασμένο kernel και του πέρασα το routerOS από την αρχή.
Πρώτα πέρασα το lvl 3 μετά lvl 4 και μετά το lvl 5

ela002
04-07-14, 11:39
add chain=tcp dst-address=10.140.xx.5 dst-port=25,32400,p2p \
in-interface=forthnet protocol=tcp
add chain=udp dst-address=10.140.xx.5 dst-port=p2p in-interface=\
forthnet protocol=udp


Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις σε αυτά τα rule τι ακριβώς κάνεις;

Nikiforos
04-07-14, 11:49
Αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να τα δω θα τα στείλω το απόγευμα.
Πάντως όταν το είχα πάρει το rotuerboard είχε χαλασμένο kernel και του πέρασα το routerOS από την αρχή.
Πρώτα πέρασα το lvl 3 μετά lvl 4 και μετά το lvl 5

Καλημέρα! τι εννοεις με το lvl? εκδοση Mikrotik ή licence ? Εχω και εγω ενα 433AH αλλα ειναι μονιμα ανοιχτο γιατι εχει επανω ασυρματες ζευξεις στα 5ghz. Ποτε δεν ειχα το προβλημα που αναφερεις, το εχω τωρα με εκδοση 6.7 διοτι λενε οι αλλοι στο ασυρματο δικτυο οτι εχουν θεματα με τις νεοτερες εκδοσεις, δεν ξερω ακριβως τι...το προβλημα που αναφερεις μου θυμιζει προβληματα ηλεκτρολυτικων πυκνωτων που ειχα στο 411 που εχω επισκευασει. Αν θες σηκωσε μια πολυ καλη φωτογραφια των πυκνωτων να τους δω εμφανισιακα, παιζει να ειναι προβλημα ρευματος...το είχες σε μέρος που εχει αστραποβροντια σε ασυρματες συνδεσεις? ή σε μερος με προβληματικο ρευμα δλδ αυξομειωσεις τασεις της ΔΕΗ και διακοπες ρευματος? ειδικα χωρις UPS + σταθεροποιητη? το ειχες αγορασει μεταχειρισμενο να υποθεσω? αυτο με το χαλασμενο kernel το επαθα στο 411 μετα απο αστραποβροντια, εχασε τα παντα...το επανεφερα οπως ειπες και εσυ αλλα ειχα προβλημα και με τους ηλεκτρολυτικους και τους αλλαξα ολους και τωρα δειχνει να ειναι οκ. Επισης να πω οτι εμφανισιακα δεν εδειχναν να εχουν προβλημα και ομως το RB 411 τελικα πεθανε και δεν ανοιγε αφου για καιρο εκανε τα δικα του.

orestis7
04-07-14, 12:46
Καλημέρα! τι εννοεις με το lvl? εκδοση Mikrotik ή licence ? Εχω και εγω ενα 433AH αλλα ειναι μονιμα ανοιχτο γιατι εχει επανω ασυρματες ζευξεις στα 5ghz. Ποτε δεν ειχα το προβλημα που αναφερεις, το εχω τωρα με εκδοση 6.7 διοτι λενε οι αλλοι στο ασυρματο δικτυο οτι εχουν θεματα με τις νεοτερες εκδοσεις, δεν ξερω ακριβως τι...το προβλημα που αναφερεις μου θυμιζει προβληματα ηλεκτρολυτικων πυκνωτων που ειχα στο 411 που εχω επισκευασει. Αν θες σηκωσε μια πολυ καλη φωτογραφια των πυκνωτων να τους δω εμφανισιακα, παιζει να ειναι προβλημα ρευματος...το είχες σε μέρος που εχει αστραποβροντια σε ασυρματες συνδεσεις? ή σε μερος με προβληματικο ρευμα δλδ αυξομειωσεις τασεις της ΔΕΗ και διακοπες ρευματος? ειδικα χωρις UPS + σταθεροποιητη? το ειχες αγορασει μεταχειρισμενο να υποθεσω? αυτο με το χαλασμενο kernel το επαθα στο 411 μετα απο αστραποβροντια, εχασε τα παντα...το επανεφερα οπως ειπες και εσυ αλλα ειχα προβλημα και με τους ηλεκτρολυτικους και τους αλλαξα ολους και τωρα δειχνει να ειναι οκ. Επισης να πω οτι εμφανισιακα δεν εδειχναν να εχουν προβλημα και ομως το RB 411 τελικα πεθανε και δεν ανοιγε αφου για καιρο εκανε τα δικα του.

Στο licence αναφέρομαι ότι πέρασα πρώτα το επίπεδο 3 μετά το 4 και τέλος το 5.
Είχα συνδεθεί με το καλώδιο serial και τα έκανα αυτά.
To rb καινούριο το είχα πάρει από ελληνικό μαγαζί.
Όσον αφορά το ρεύμα έχω δοκιμάσει σε πολλά διαφορετικά σπίτια και πάντα το ίδιο κάνει.
Οι πυκνωτές δεν φαίνονται σκασμένοι (έχω αλλάξει αρκετούς πυκνωτές από motherboard).
Θα ανεβάσω μια Φώτο του 433 να δεις και εσύ όταν πάω σπίτι.

Οπότε για αρχή θα του περάσω την έκδοση που έχεις εσύ (6,7)
και αν κάνει τα ιδία αλλάζω πυκνωτές.
Θα χρειαστεί να κάνω ενημέρωση και τον Bootloader ή το bios?

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον!!;)

Nikiforos
04-07-14, 12:58
Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, με αυτά ασχολούμαστε συνέχεια οπως βλέπεις. Licence 3 ήταν? το δικό μου είναι level 5. http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1494-MIKROTIK-RB-433AH-Routerboard-Level-5.html τοτε το ειχα παρει κανα 145αρι μετα επεσε η τιμη. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί οι άλλοι στο awmn τα θέλουν σε 6.7 μερικοί τα εχουν με 6.15 χωρις προβληματα οπως και εγω αλλα Rb's σε ασυρματα links, βαλε 6.15 αμα θες. Και μετα αλλαξε και το FW στο τελευταιο και δες αν το κανει. Για τους πυκνωτες μερικες φορες αρκετες μαλιστα τυχαίνει και δεν φαίνεται κάτι με το μάτι αλλα έχουν πρόβλημα! οπως και στο δικό μου 411, μπορει να εχει ανοιξει και απο κατω πως να το δεις αμα δεν τον βγαλεις? ή απλα να εχει μειωθει πολυ η χωρητικοτητα και να κανει νουμερα, δοκιμασες αλλο τροφοδοτικο? και χωρις POE? με εναν μετασχηματιστη απο το βυσματακι? αφου το ειχες παρει καινουριο κακως δεν το πηγες πισω ομως. Μπορει να εχει προβλημα στο H/W. Πριν ειπες οτι ειχες Licence 3 μηπως κανεις λαθος? mikrotik V3 ειχαν αρχικα http://i.mt.lv/routerboard/files/rb433ah.pdf γιατι δε νομιζω οτι εβγαινε ποτε 433 με licence 3. Τουλαχιστον δεν εχω δει ποτε πουθενα. Μονο με licence 5. http://routerboard.com/RB433AH

orestis7
04-07-14, 14:19
Όχι δεν ήταν licence 3.
licence 5 ήταν αλλά δεν έμπαινε κατευθείαν το λειτουργικό και έπρεπε να περάσω πρώτα το licence 3 και μετά τα άλλα.
Έχω δοκιμάσει και κατευθείαν στο power jack και με poe.
Το τροφοδοτικό είναι ένα 24v 1A.
Είχα δοκιμάσει και με ένα 12v άλλα δεν έπαιζε.(στις προδιαγραφές λέει : 10..28V DC )
Δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοτικού παντός γιατί παίζει κανονικά αν κάνω το κόλπο.

xhaos
04-07-14, 15:20
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις σε αυτά τα rule τι ακριβώς κάνεις;

1. εκτός από το ΝΑΤ κάνω έλεγχο πακέτων και στο firewall.
2. εκτός από τα default chains που έχει το mtik, δημιουργώ 3 δικά μου (τα οποία θα θέλω για το qos), tcp,udp,icmp.

Nikiforos
04-07-14, 18:49
Όχι δεν ήταν licence 3.
licence 5 ήταν αλλά δεν έμπαινε κατευθείαν το λειτουργικό και έπρεπε να περάσω πρώτα το licence 3 και μετά τα άλλα.
Έχω δοκιμάσει και κατευθείαν στο power jack και με poe.
Το τροφοδοτικό είναι ένα 24v 1A.
Είχα δοκιμάσει και με ένα 12v άλλα δεν έπαιζε.(στις προδιαγραφές λέει : 10..28V DC )
Δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοτικού παντός γιατί παίζει κανονικά αν κάνω το κόλπο.

Επειδη εχω δοκιμασει και 12V και 1A και 2Α παιζει κανονικα μηπως ειχε αναποδα την πολικοτητα? αυτο με το licence δεν το καταλαβα, αν ειναι δυνατον! πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!!!! επρεπε να το πας πισω κακως δεν το εκανες. Αν το εχεις συνεχεια ανοιχτο εχει κανενα προβλημα? παντως ξαναλεω διαφορα κουφα που εχουν σχεση με το ρευμα, τα κανουν οι πυκνωτες οταν μειωθει η χωρητικοτητα τους.
Netinstall ειχες κανει? http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Netinstall
δοκίμασε να βάλεις την 6.15 και το τελευταιο fw μετά και πες μας αν έφτιαξε, αν οχι μπορει να φταινε οι πυκνωτες, ποσο καιρο το εχεις?

Ρε παιδιά εδω και καιρό έχω ένα πρόβλημα, το 711 αυτό που έχει το ppoe client και το vpn server δλδ όταν ειμαι πχ στην δουλεια και ανοιγω vpn ενω μπαινω σε ολα τα αλλα rbs μου σε αυτο δεν μπαινει! το ιδιο και απο winbox και web ενω FTP μπαινω! κολλαει στο Login! καμια ιδεα κανεις? τι μπορει να το μπλοκαρει? αν μπω με vpn αλλου (για να εχω ips απο awmn) τοτε μπαινει! με το δικο μου οχι!!!! μου εχει σπασει τα νευρα...απο το κινητο μπαινω! το pc στην δουλεια το κανει...

astrea966
05-07-14, 13:45
επανερχομαι και ζηταω την βοηθεια των ειδημονων.δοκιμασα να ορισω αλλο δικτυο για μια lan αλλα κατι δεν εγινε σωστα προφανως και εξακολουθει να δινει ip απο το ηδη υπαρχον που εχουν και οι υπολοιπες.θα ηθελα λοιπον οποιος δεν βαριεται να μου πει με λιγα λογια πως μπορω να δωσω ενα ξεχωριστο δικτυο σε μια απο τις ethernet του ρουτερ που να εχει και δικο της dhcp σερβερ σε ξεχωριστο range (προφανως) απο τις υπολοιπες και να εχει προβαση και αυτη το ιντερνετ οπως και οι αλλες.το setup του ρουτερ μου στηριζεται στον οδηγο που εχει αναρτησει ο φιλος deniSun.

jkoukos
05-07-14, 15:46
Ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://networkingforintegrators.com/2013/01/how-to-run-multiple-networks-from-a-mikrotik/).

kostas2911
05-07-14, 16:12
Έχει κανένας script για dyndns ή no-ip που να τρέχει δοκιμασμένα σε routeros 6.15;

teopar
05-07-14, 18:39
γεια σε ολους τελικα αγορασα ενα Μικροτικ 951υι 2Ηnd
παιζω τωρα κανα δυο μερες τωρα
και του εκανα ενα reset configuration και τωρα δεν μπορω να συνδεθω
δεν μου δεινει DHCP ουτε η 192.168.88.1 δεν δουλευει
τι να κανω

bannedteam
05-07-14, 20:55
πρεπει να βάλεις καρφωτή ΙΡ στο πισι σου

192.168.88.100
255.255.255.0
192.168.88.1

astrea966
05-07-14, 22:32
γεια σε ολους τελικα αγορασα ενα Μικροτικ 951υι 2Ηnd
παιζω τωρα κανα δυο μερες τωρα
και του εκανα ενα reset configuration και τωρα δεν μπορω να συνδεθω
δεν μου δεινει DHCP ουτε η 192.168.88.1 δεν δουλευει
τι να κανω

συνδεσου με την mac address στο winbox

- - - Updated - - -


Ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://networkingforintegrators.com/2013/01/how-to-run-multiple-networks-from-a-mikrotik/).

ok το εκανα.λεει τα ιδια με αυτα που δοκιμασα και εγω μονος μου.το προβλημα ηταν στο οτι επρεπε να φτιαξω μια νεα γεφυρα (bridge) και να ορισω εκει πανω την ethernet και τον 2ο dhcp server.τωρα ειναι οκ.δουλευει μια χαρα.

teopar
05-07-14, 23:11
σας ευχαρισω ολους πολυ
το εκανα με το Winbox ειναι κομπλε

ναι θελει ναι θελει bridging αυτο ειναι

Nikiforos
06-07-14, 07:25
καλημερα! κωστας2911 δες μερικες σελιδες πισω εχω δειξει το script noip ειμαι απο ταμπλετ τωρα και δεν μπορω να στο βρω, αλλα τα εχουμε γραψει αυτα. Σε 6.15 το δουλευω.

kostas2911
06-07-14, 13:44
141676
Εμένα με ενδιαφερει ενα μονο ονομα οποτε ετσι το εχω κανει, δεν ξερω ποσα μπορεις να κανεις θα το αναφερει στο ΜΤ wiki φανταζομαι.
Το παρακατω εχω, σβηνω τα δικα μου στοιχεια βαζεις τα δικα σου.



# No-IP automatic Dynamic DNS update

#--------------- Change Values in this section to match your setup ------------------

# No-IP User account info
:local noipuser "ονομα χρηστη"
:local noippass "κωδικος χρηστη"

# Set the hostname or label of network to be updated.
# Hostnames with spaces are unsupported. Replace the value in the quotations below with your host names.
# To specify multiple hosts, separate them with commas.
:local noiphost "ονομα host που εχουμε διαλεξει"

# Change to the name of interface that gets the dynamic IP address
:local inetinterface "ppoe-forthnet" EΔΩ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ PPOE interface μας, εγω ετσι εχω ονομασει το δικο μου.

#------------------------------------------------------------------------------------
# No more changes need

:global previousIP

:if ([/interface get $inetinterface value-name=running]) do={
# Get the current IP on the interface
:local currentIP [/ip address get [find interface="$inetinterface" disabled=no] address]

# Strip the net mask off the IP address
:for i from=( [:len $currentIP] - 1) to=0 do={
:if ( [:pick $currentIP $i] = "/") do={
:set currentIP [:pick $currentIP 0 $i]
}
}

:if ($currentIP != $previousIP) do={
:log info "No-IP: Current IP $currentIP is not equal to previous IP, update needed"
:set previousIP $currentIP

# The update URL. Note the "\3F" is hex for question mark (?). Required since ? is a special character in commands.
:local url "http://dynupdate.no-ip.com/nic/update\3Fmyip=$currentIP"
:local noiphostarray
:set noiphostarray [:toarray $noiphost]
:foreach host in=$noiphostarray do={
:log info "No-IP: Sending update for $host"
/tool fetch url=($url . "&hostname=$host") user=$noipuser password=$noippass mode=http dst-path=("no-ip_ddns_update-" . $host . ".txt")
:log info "No-IP: Host $host updated on No-IP with IP $currentIP"
}
} else={
:log info "No-IP: Previous IP $previousIP is equal to current IP, no update needed"
}
} else={
:log info "No-IP: $inetinterface is not currently running, so therefore will not update."
}


Αν εννοείς αυτό εμένα δεν μου παίζει σε 6.15
Μένει στο sending update
Σε 6.7 παίζει κανονικά.
Έχω δοκιμάσει σε 2 6.15 και 2 6.7

tasoskont
06-07-14, 16:02
Έχει κανένας script για dyndns ή no-ip που να τρέχει δοκιμασμένα σε routeros 6.15;
# Define User Variables
:global ddnsuser "username"
:global ddnspass "password"
:global ddnshost "xxxxxxxx.dyndns.org"

# Define Global Variables
:global ddnsip
:global ddnslastip
:if ([ :typeof $ddnslastip ] = nil ) do={ :global ddnslastip "0" }

:global ddnsinterface
:global ddnssystem ("mt-" . [/system package get system version] )

# Define Local Variables
:local int

# Loop thru interfaces and look for ones containing
# default gateways without routing-marks
:foreach int in=[/ip route find dst-address=0.0.0.0/0 active=yes ] do={
:if ([:typeof [/ip route get $int routing-mark ]] != str ) do={
:global ddnsinterface [/ip route get $int interface]
}
}

# Grab the current IP address on that interface.
:global ddnsip [ /ip address get [/ip address find interface=$ddnsinterface ] address ]

# Did we get an IP address to compare?
:if ([ :typeof $ddnsip ] = nil ) do={
:log info ("DynDNS: No ip address present on " . $ddnsinterface . ", please check.")
} else={
:if ($ddnsip != $ddnslastip) do={
:log info "DynDNS: Sending UPDATE!"
:local str "/nic/update?hostname=$ddnshost&myip=$ddnsip&wildcard=NOCHG&mx=NOCHG&backmx=NOCHG"
/tool fetch address=members.dyndns.org src-path=$str mode=http user=$ddnsuser \
password=$ddnspass dst-path=("/DynDNS.".$ddnshost)
:delay 1
:local str [/file find name="DynDNS.$ddnshost"];
/file remove $str
:global ddnslastip $ddnsip
}
}
τα 3 πρωτα αλλαζεις βαζεις τα δικα σου
:global ddnsuser "username"
:global ddnspass "password"
:global ddnshost "xxxxxxxx.dyndns.org"
τα αλλα μενουν ιδια

kostas2911
06-07-14, 16:26
# Define User Variables
:global ddnsuser "username"
:global ddnspass "password"
:global ddnshost "xxxxxxxx.dyndns.org"

# Define Global Variables
:global ddnsip
:global ddnslastip
:if ([ :typeof $ddnslastip ] = nil ) do={ :global ddnslastip "0" }

:global ddnsinterface
:global ddnssystem ("mt-" . [/system package get system version] )

# Define Local Variables
:local int

# Loop thru interfaces and look for ones containing
# default gateways without routing-marks
:foreach int in=[/ip route find dst-address=0.0.0.0/0 active=yes ] do={
:if ([:typeof [/ip route get $int routing-mark ]] != str ) do={
:global ddnsinterface [/ip route get $int interface]
}
}

# Grab the current IP address on that interface.
:global ddnsip [ /ip address get [/ip address find interface=$ddnsinterface ] address ]

# Did we get an IP address to compare?
:if ([ :typeof $ddnsip ] = nil ) do={
:log info ("DynDNS: No ip address present on " . $ddnsinterface . ", please check.")
} else={
:if ($ddnsip != $ddnslastip) do={
:log info "DynDNS: Sending UPDATE!"
:local str "/nic/update?hostname=$ddnshost&myip=$ddnsip&wildcard=NOCHG&mx=NOCHG&backmx=NOCHG"
/tool fetch address=members.dyndns.org src-path=$str mode=http user=$ddnsuser \
password=$ddnspass dst-path=("/DynDNS.".$ddnshost)
:delay 1
:local str [/file find name="DynDNS.$ddnshost"];
/file remove $str
:global ddnslastip $ddnsip
}
}
τα 3 πρωτα αλλαζεις βαζεις τα δικα σου
:global ddnsuser "username"
:global ddnspass "password"
:global ddnshost "xxxxxxxx.dyndns.org"
τα αλλα μενουν ιδια

Σε 6.15 δεν μου παίζει

astrea966
06-07-14, 18:25
καλημερα! κωστας2911 δες μερικες σελιδες πισω εχω δειξει το script noip ειμαι απο ταμπλετ τωρα και δεν μπορω να στο βρω, αλλα τα εχουμε γραψει αυτα. Σε 6.15 το δουλευω.

εγω εχω το ιδιο σκριπτ με το δικο σου ενω δειχνει να τρεχει κανονικα δεν μου δειχνει logs οπως φαινεται στο δικο σου στη φωτο.γιατι μπορει να γινεται αυτο?

τωρα που το ξαναελεγξα δεν κανει update την ip.δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος αλλα εχω περασει το σκριπτ και εχω βαλει και την εγγραφη στον scheduler για να το τρεχει

edit

ολα καλα τωρα με το σκριπτ.μετα απο ελεγχο ειδα οτι ειχα ξεχασει μια παρενθεση.τωρα δουλευει μια χαρα

gsan
06-07-14, 23:29
Τα scripts που ενημερώνουν το no-ip ή το dyndns "βλέπουν" την ip του interface που είναι gateway (αν η gateway είναι pppoe client αν δεν είναι παίρνει την local ip του gateway).
Υπάρχει η υπηρεσία dnsomatic.com όπου το mtik μπορεί να κάνει dns update σε πολλαπλούς dns clients χωρίς να χρειαστεί να οριστεί interface.
Στο wiki τους υπάρχει το κατάλληλο script για mikrotik.

kostas2911
07-07-14, 00:11
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όλα αυτά που λέτε μέχρι στιγμής τα έχω βρει, τα έχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρά σε 6.7
To θέμα είναι ότι δεν παίζουν σε 6.15.
Για αυτό και η ερώτηση μου λέει ξεκάθαρα αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο σε 6.15;

gsan
07-07-14, 00:14
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όλα αυτά που λέτε μέχρι στιγμής τα έχω βρει, τα έχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρά σε 6.7
To θέμα είναι ότι δεν παίζουν σε 6.15.
Για αυτό και η ερώτηση μου λέει ξεκάθαρα αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο σε 6.15;
To dnsomatic μια χαρά τα πάει σε 6.15.

Nikiforos
07-07-14, 08:07
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όλα αυτά που λέτε μέχρι στιγμής τα έχω βρει, τα έχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρά σε 6.7
To θέμα είναι ότι δεν παίζουν σε 6.15.
Για αυτό και η ερώτηση μου λέει ξεκάθαρα αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο σε 6.15;

Εμένα το script που εδειξα παιζει κανονικα σε 711-5Ηn routerboard και 6.15 δεν το έχω δοκιμασει ομως σε άλλο routerboard.

deniSun
07-07-14, 08:50
Μόνο αν υπάρχει διαφορά με τα levels ανάμεσα στα δύο ρούτερ που αναφέρετε, τότε μόνο μπορεί να μην παίζει.
Σε διαφορετική περίπτωση δεν υπάρχει κάποιος λόγος να παίζει στο ένα και όχι στο άλλο.
Εκτός βέβαια και αν υπάρχουν άλλοι λόγοι πχ κάποια ιδιαιτερότητα στο σετάρισμα πχ fw κλπ.

Nikiforos
07-07-14, 09:13
Το 711 είναι level 3, δεν το έχω δοκιμάσει αλλού αλλά παίζει κανονικά σε εμένα. http://routerboard.com/RB711-5Hn αυτό έχω, βέβαια έχει καμμένη wlan από κεραυνούς (εχω ξηλώσει και τον MMCX connector) και δεν έχω το πακέτο wireless του mikrotik εγκατεστημένο αλλα δε νομίζω να έχει και σχέση. Αλλο FW εννοειτε οτι εχει ο Κώστας 951 δεν έχει?

astrea966
07-07-14, 11:39
εγω εχω το RB951G-2HnD με το 6.15 και δουλευει μια χαρα μετα τη διορθωση που εκανα

δοκιμασε και αυτο


##############Script Settings##################

:local NOIPUser "no-ip.com LOGIN"
:local NOIPPass "no-ip.com PASSWORD"
:local WANInter "MikroTik Router WAN Interface Name"

###############################################

:local NOIPDomain "$NOIPUser.no-ip.org"
:local IpCurrent [/ip address get [find interface=$WANInter] address];
:for i from=( [:len $IpCurrent] - 1) to=0 do={
:if ( [:pick $IpCurrent $i] = "/") do={
:local NewIP [:pick $IpCurrent 0 $i];
:if ([:resolve $NOIPDomain] != $NewIP) do={
/tool fetch mode=http user=$NOIPUser password=$NOIPPass url="http://dynupdate.no-ip.com/nic/update\3Fhostname=$NOIPDomain&myip=$NewIP" keep-result=no
:log info "NO-IP Update: $NOIPDomain - $NewIP"

:local NOIPDomain "$NOIPUser.no-ip.org" το αφηνεις ετσι αν το host σου εχει αυτη την καταληξη αλλιως το αλλαζεις αναλογα το δικο σου πχ no-ip.info

Nikiforos
07-07-14, 11:43
# No-IP automatic Dynamic DNS update

#--------------- Change Values in this section to match your setup ------------------

# No-IP User account info
:local noipuser "ονομα χρηστη"
:local noippass "κωδικος χρηστη"

# Set the hostname or label of network to be updated.
# Hostnames with spaces are unsupported. Replace the value in the quotations below with your host names.
# To specify multiple hosts, separate them with commas.
:local noiphost "ονομα host που εχουμε διαλεξει"

# Change to the name of interface that gets the dynamic IP address
:local inetinterface "ppoe-forthnet" EΔΩ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ PPOE interface μας, εγω ετσι εχω ονομασει το δικο μου.

#------------------------------------------------------------------------------------
# No more changes need


μέχρι εδώ είναι οι αλλαγές, εμένα έτσι παίζει κανονικά. Ο Κώστας είπε όμως οτι παιζει μέχρι 6.7 ενώ σε 6.15 οχι κατι θα θέλει διαφορετικα εκει, μηπως το δικο του ειναι αλλιωτικο? τωρα ειδα οτι εχει δοκιμασει ηδη το δικο μου.
@kostas2911 δοκίμασε οπως είπε ο φίλος astrea966 και ενημέρωσε μας αν παίξει. Περίεργο μου φαίνεται να μην παίζει σε εσενα, το δικο μου script το έχουν πολλά άλλα άτομα στο ασυρματο δικτυο και επίσης τους παιζει σε 6.15. Εξάλου και εγω απο εκει το πήρα έτοιμο δεν το έφτιαξα εγώ δλδ.

tasoskont
07-07-14, 15:13
Σε 6.15 δεν μου παίζει
6.15 εχω και παιζει κανονικα, Add scheduler εκανες μετα για να κανει update καθε λεπτο??

@ ADSLgr.com All rights reserved.