PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170

teodor_ch
24-07-17, 11:51
στις ενδοκοινωτικές συναλλαγές... δεν πληρώνεις φπα (φέτος το έμαθα και εγώ) ναι με τιμολόγιο το πήρα... στην τιμή ηταν και τα μετοφορικά μαζί....

δίνεις το τιμολόγιο στο λογιστή νομίζω
και αντί να εκπίπτει όπως γίνεται με τις αγορές στην Ελλάδα απλά δε το πληρώνεις?

σωστά?

Nikiforos
24-07-17, 12:23
ναι ρε παιδια αλλα κοβετε ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ! αμα εισαι απλος ιδιωτης πληρωνεις! εχω παρει και εγω απο Βουλγαρια!
και με τα μεταφορικα τι γινεται δεν εχει, μπορει σε αυτο το μαγαζι, γιατι απο πολωνια αμα δεν παρεις πολλα πραγματα ΔΕΝ συμφερει σε ενα μαγαζι που ξερω με mikrotik.
Δηλαδη για ενα RB παει παραπανω και δεν αξιζει.
Μην μπερδευομαστε ομως με τον ΦΠΑ, αλλο να κοβεις τιμολογια και αλλο απλες αποδειξεις σαν ιδιωτης.
Στα μαγαζια οτι εχω παρει σαν ιδιωτης παντα με απλη αποδειξη πληρωνω κανονικα ΦΠΑ απο χωρες της Ε.Ε (μιλαω για μαγαζια).

teodor_ch
24-07-17, 14:55
Αυτό λέω. Ότι είναι το ίδιο με το να το αγόραζες απο Ελλάδα και να το έβαζες στα έξοδα οπότε και πάλι γλυτώνεις το ΦΠΑ.

Το οποίο δεν μας ενδιαφέρει αφού δε θεωρείται προσφορά!

puntomania
24-07-17, 15:06
...ναι εγώ με τιμολόγιο κάνω αγορές... δεν ξέρω τι παίζει με απλή απόδειξη.... στα έξοδα μπαίνει κανονικά πάντως!

Nikiforos
24-07-17, 17:25
Καλησπερα! φυσικα και μπαινει στα εξοδα για να κοβεις τιμολογια αρα εχεις ή εισαι απο εταιρια και ψωνιζεις οποτε ειναι λογικο!
Μην τα μπερδευουμε ομως γιατι τιμολογια φανταζομαι ελαχιστοι απο εμας κοβουμε, να το διευκρινυσουμε αυτο οταν μιλαμε για τετοιες αγορες!
αν δεν κοβετε τιμολογιο το ΦΠΑ πληρωνετε κανονικοτατα σε ιδιωτες απο μαγαζια της Ε.Ε συμπεριλαμβανομενης της Βουλγαριας, η διαφορα ειναι μικρη και μετα ΔΕΝ συμφερει ακομα και δωρεαν αν εχουν τα μεταφορικα, αν μπουν μεταφορικα τοτε θα παει και παραπανω!
Ενα μαγαζι που δεν θυμαμαι το site αλλα το ειχαμε ξαναπει απο Πολωνια βαζει και μεταφορικα και εκει ειναι ειδικα που δεν συμφερει με τπτ.
Στο AWMN μαζευοντουσαν ατομα και καποιοι κοβαν τιμολογια και ψωνιζαν ομαδικα μονο τοτε συμφερε απο εκει.
Αν υπαρχει μαλιστα διαφορα αλλα ειναι μικρη προτιμω απο την Ελλαδα γιατι αν συμβει κατι ειμαι ποιο αμεσα καλυμμενος για εγγυηση κτλ.

puntomania
24-07-17, 17:56
Καλησπερα! φυσικα και μπαινει στα εξοδα για να κοβεις τιμολογια αρα εχεις ή εισαι απο εταιρια και ψωνιζεις οποτε ειναι λογικο!
Μην τα μπερδευουμε ομως γιατι τιμολογια φανταζομαι ελαχιστοι απο εμας κοβουμε, να το διευκρινυσουμε αυτο οταν μιλαμε για τετοιες αγορες!
αν δεν κοβετε τιμολογιο το ΦΠΑ πληρωνετε κανονικοτατα σε ιδιωτες απο μαγαζια της Ε.Ε συμπεριλαμβανομενης της Βουλγαριας, η διαφορα ειναι μικρη και μετα ΔΕΝ συμφερει ακομα και δωρεαν αν εχουν τα μεταφορικα, αν μπουν μεταφορικα τοτε θα παει και παραπανω!
Ενα μαγαζι που δεν θυμαμαι το site αλλα το ειχαμε ξαναπει απο Πολωνια βαζει και μεταφορικα και εκει ειναι ειδικα που δεν συμφερει με τπτ.
Στο AWMN μαζευοντουσαν ατομα και καποιοι κοβαν τιμολογια και ψωνιζαν ομαδικα μονο τοτε συμφερε απο εκει.
Αν υπαρχει μαλιστα διαφορα αλλα ειναι μικρη προτιμω απο την Ελλαδα γιατι αν συμβει κατι ειμαι ποιο αμεσα καλυμμενος για εγγυηση κτλ.

Σωστά τα λες, πχ αν και οφ τοπικ... έναν proliant server που πήρα από εδώ η καθαρή τιμή προ του φπα... ήταν χαμηλότερη από το βουλγάρικο και ο φπα δεν είναι κάτι που το χάνεις... όταν κόβεις τιμολόγιο...

gfdimopo
27-07-17, 10:05
Καλησπέρα παιδιά,

ηθελα να ρωτήσω κάτι. Ο ξαδερφός μου έχει ενα cafe και συνεχώς έχει προβλήματα με το wifi τα ΣΚ που έχει πιο πολύ κόσμο. Επειδή είναι σε πλατεία το μαγαζί μπαίνουν και γύρω ατομα που ξέρουν τον κωδικό. Αλλα να αλλάζει και συνέχεια κωδικό δεν παλεύεται για τους πελάτες του μαγαζιού.

Οταν έχει κόσμο το μαγαζί το wifi δεν συνδέεται κανείς νέος client δεν πέρνει ip. Ωστόσο και οι συνδεδεμενοι clients σέρνονται.

Η σύνδεση δεν πέφτει ωστόσο. Η λύση καθε φορά που κάνουν είναι να κάνει restart το modem router.

Το μαγαζί έχει ενα modem router του οτε.

Υπάρχει περίπτωση αν πάρει ενα Mikrotik να έχει καλύτερα αποτελέσματα πιστεύετε?

Δεν ξέρω αν εξαντλειται το bandwidth ή αν δεν αντέχει τα τόσα clients το router

deniSun
27-07-17, 10:31
Καλησπέρα παιδιά,

ηθελα να ρωτήσω κάτι. Ο ξαδερφός μου έχει ενα cafe και συνεχώς έχει προβλήματα με το wifi τα ΣΚ που έχει πιο πολύ κόσμο. Επειδή είναι σε πλατεία το μαγαζί μπαίνουν και γύρω ατομα που ξέρουν τον κωδικό. Αλλα να αλλάζει και συνέχεια κωδικό δεν παλεύεται για τους πελάτες του μαγαζιού.

Οταν έχει κόσμο το μαγαζί το wifi δεν συνδέεται κανείς νέος client δεν πέρνει ip. Ωστόσο και οι συνδεδεμενοι clients σέρνονται.

Η σύνδεση δεν πέφτει ωστόσο. Η λύση καθε φορά που κάνουν είναι να κάνει restart το modem router.

Το μαγαζί έχει ενα modem router του οτε.

Υπάρχει περίπτωση αν πάρει ενα Mikrotik να έχει καλύτερα αποτελέσματα πιστεύετε?

Δεν ξέρω αν εξαντλειται το bandwidth ή αν δεν αντέχει τα τόσα clients το router

Βάζοντας έτσι απλά ένα ΜΤ ή οποιοδήποτε άλλο ρούτερ δεν θα σου κάνει μαγικά στην σύνδεση.
Αυτό που μπορείς να κάνεις με το ΜΤ για να βελτιώσεις την κατάσταση (πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις με άλλα "ρούτερ") είναι:
1. Να ανοίγεις και να κλείνεις το ασύρματο τις ώρες και μέρες που θέλεις.
2. Να αποκλείσεις κάποια πράγματα πχ torrents, dw files κλπ
3. Να κάνεις σοβαρό qos
κλπ κλπ κλπ

teodor_ch
27-07-17, 11:27
θα βελτιωθεί πολύ

θα παίρνουν όλοι ΙΡ
και θα βάλεις να μοιράζονται τη σύνδεση δίκαια

αυτά πολύ εύκολα και γρήγορα

η λύση είναι όμως η αλλαγή του κωδικού κάθε μέρα
δοκιμασμένο


αν υπάρχουν και κάποιοι "έξυπνοι" δίνεις κωδικό με λήξη στο δίωρο μαζί με την απόδειξη ώστε να ψωνίζουν συχνότερα

gfdimopo
27-07-17, 13:54
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν fb, youtube, mail, και σελίδες.

Τorrents και downloads φανταζομαι δεν θα κάνουν

Όταν λες να μοιράζονται τη σύνδεση δίκαια εννοείς να διαιρείται το bandwidth με βάση τα πόσα clients είναι συνδεδεμένα?

Βασικά θέλω να εντοπισω αν το πρόβλημα οφείλεται στον dchp ή στην έλλειψη bandwidth

macro
27-07-17, 14:49
Σε πρωτη φαση βαλε το dhcp να κανει lease καθε 10 λεπτα και δες αν βελτιωθηκε η κατασταση. Μετα βαλε και ενα MT που θα βοηθησει σιγουρα αν κανεις 2-3 πραγματακια.

deniSun
27-07-17, 18:45
θα βελτιωθεί πολύ

θα παίρνουν όλοι ΙΡ
και θα βάλεις να μοιράζονται τη σύνδεση δίκαια

αυτά πολύ εύκολα και γρήγορα

η λύση είναι όμως η αλλαγή του κωδικού κάθε μέρα
δοκιμασμένο


αν υπάρχουν και κάποιοι "έξυπνοι" δίνεις κωδικό με λήξη στο δίωρο μαζί με την απόδειξη ώστε να ψωνίζουν συχνότερα

Ούτε πολύ εύκολα, ούτε πολύ γρήγορα...

xhaos
27-07-17, 19:29
Για πόσους clients μιλάμε? Μπορεί να γεμίζει το κανάλι.

teodor_ch
27-07-17, 20:17
Ούτε πολύ εύκολα, ούτε πολύ γρήγορα...

Βασικά η εργοστασιακή ρύθμιση ειναι
Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής

deniSun
27-07-17, 22:54
Βασικά η εργοστασιακή ρύθμιση ειναι
Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής

Η εργοστασιακή ρύθμιση δεν έχει qos κανόνες.
Άρα η δίκαιη μοιρασιά που λες πάει περίπατο.

teodor_ch
27-07-17, 23:06
Το έχω απαντήσει ήδη

deniSun
27-07-17, 23:09
Το έχω απαντήσει ήδη

Προφανώς δεν έγινες κατανοητός.

teodor_ch
27-07-17, 23:35
Δε γίνεται πιο ξεκάθαρο!



Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής

jkarabas
28-07-17, 07:19
Καλημέρα σε όλους
Μου συμβαίνει το εξής παράξενο, έχω το wifi του Mikrotik(RB951G) ενεργό, όλες οι ασύρματες συσκευές στο σπίτι (laptop-ipad) παίζουν κανονικά internet αλλά στα κινητά οι σελίδες δεν φορτώνουν τα υπόλοιπα όμως app όπως κάμερες και cloud δουλεύουν. Τσέκαρα τους DNS μέσα στο mikrotik όλα καλά. Δεν μπορώ να καταλάβω???Μόλις σβήνω την IP που έδωσε μέσα από το DHCP και την ξαναποδίδω αρχικά φορτώνει την πρώτη σελίδα στο browser αλλά στη συνέχει πάλι τα ίδια. Δεν πείραξα κάτι στα filter rules του firewall. Περίεργο:mad:..

deniSun
28-07-17, 09:23
Δε γίνεται πιο ξεκάθαρο!
Όντως πολύ ξεκάθαρο...

Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής


Καλημέρα σε όλους
Μου συμβαίνει το εξής παράξενο, έχω το wifi του Mikrotik(RB951G) ενεργό, όλες οι ασύρματες συσκευές στο σπίτι (laptop-ipad) παίζουν κανονικά internet αλλά στα κινητά οι σελίδες δεν φορτώνουν τα υπόλοιπα όμως app όπως κάμερες και cloud δουλεύουν. Τσέκαρα τους DNS μέσα στο mikrotik όλα καλά. Δεν μπορώ να καταλάβω???Μόλις σβήνω την IP που έδωσε μέσα από το DHCP και την ξαναποδίδω αρχικά φορτώνει την πρώτη σελίδα στο browser αλλά στη συνέχει πάλι τα ίδια. Δεν πείραξα κάτι στα filter rules του firewall. Περίεργο:mad:..
Δοκίμασες με κλειστό fw;

jkarabas
28-07-17, 09:33
Δοκίμασες με κλειστό fw;

Θύμισε μου που το κλείνουμε σορρυ...τα έχω παίξει ..όλο το βράδυ τα σκάλιζα..
Ανακάλυψα ότι είχα και 2η adrress range ορισμένο και έπαιρνε DHCP server (ethe2) από εκεί (μεχρι 7 ips), όταν θα γυρίσω σπίτι θα τα σκαλίσω πάλι. θα την βρω την άκρη, απλά μου το έκανε ξαφνικά.

deniSun
28-07-17, 09:45
Θύμισε μου που το κλείνουμε σορρυ...τα έχω παίξει ..όλο το βράδυ τα σκάλιζα..
Ανακάλυψα ότι είχα και 2η adrress range ορισμένο και έπαιρνε DHCP server (ethe2) από εκεί (μεχρι 7 ips), όταν θα γυρίσω σπίτι θα τα σκαλίσω πάλι. θα την βρω την άκρη, απλά μου το έκανε ξαφνικά.

Επέλεξε όλες τις εγγραφές και κάνε τες disable.

jkarabas
28-07-17, 09:53
Επέλεξε όλες τις εγγραφές και κάνε τες disable.

Κόλλησε το μυαλό...:blink:

puntomania
28-07-17, 10:46
Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής

δε μας βάζεις και την γραμμή..... ;)

gfdimopo
28-07-17, 11:08
Για πόσους clients μιλάμε? Μπορεί να γεμίζει το κανάλι.

Όταν λές γεμίζει το κανάλι?

Καλά το ρούτερ του ΟΤΕ δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο νομίζω από πλευράς απόδοσης.

deniSun
28-07-17, 11:43
Κόλλησε το μυαλό...:blink:

winbox > ip > firewall > filter rules
τα επιλέγεις όλα και πατάς το Χ

teodor_ch
28-07-17, 11:55
βαριέμαι να το μεταφράσω σε γραμμή

απο εδώ

http://mikrotik-academy.com/tutorials/impartire-banda-in-mod-egal/

και με λίγα κλικ να βάλετε το available ΒW μέσα στα pcq queue types (που υπάρχουν απο default)

deniSun
28-07-17, 12:09
Βασικά η εργοστασιακή ρύθμιση ειναι
Συν μια γραμμή για το μοίρασμα της γραμμής


βαριέμαι να το μεταφράσω σε γραμμή

απο εδώ

http://mikrotik-academy.com/tutorials/impartire-banda-in-mod-egal/

και με λίγα κλικ να βάλετε το available ΒW μέσα στα pcq queue types (που υπάρχουν απο default)

Προφανώς και βαριέσαι.
Αλλά δεν σε υποχρεώνει κανείς να ποστάρεις αφού τόσο πολύ βαριέσαι.
Νοηματικά αυτό που έγραψες (κατά την διάρκεια που βαριόσουν) σημαίνει:
Η εργοστασιακή ρύθμιση... είναι τα pcq (μια δυνατότητα δηλαδή του ROS) που υπάρχει από default;;;
Ότι δηλαδή θα μπορούσε να υπάρξει pcq χωρίς να σου το προσφέρει το ROS.
Να το έφτιαχνες δηλαδή μόνος σου.
Με κώδικα ίσως.
Σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού.

Το οποίο βέβαια pcq, που υπάρχει από default, θέλει ρύθμιση, σύμφωνα με το Link που παραθέτεις (με λίγα κλικ όπως λες).
Η οποία βέβαια ρύθμιση δεν θα σου δώσει αυτό που θέλεις στην πράξη (βλ. drop packjets, latencies κλπ) πχ αν κάποιος χρήστης δουλέψει με πολλαπλά dw (βλ. dw managers, torrents κλπ).
Απλά θα ψάχνεται πώς δεν συμφωνεί η θεωρία με την πράξη.

Και το σταματώ εδώ γιατί... βαριέμαι.

teodor_ch
28-07-17, 13:36
Απο το εργοστάσιο είναι έτοιμο να πάρει νετ απο την ether1 και να το μοιράσει στις υπόλοιπες + wireless (με το quickset)
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:First_time_startup

με μία γραμμή κώδικα στο queue simple θα μοιράσει το BW στο target=wlan αφού το ορίσει στα pcqs μέσα

και θα έχει και το default firewall που δεν έχει τρύπες :p

(καταλαβαίνεις ότι έφτασα μέχρι τη 4η γραμμή μόνο)

macro
28-07-17, 13:51
Ενταξει μια γραμμη δεν ειναι.....

Πρεπει να μαρκαρει τα πακετα και να τα μοιρασει σε queues μετα, με το απλο pcq που δινει το ROS. Και χωρις ρυθμιση θα παιξει σωστα στο μοιρασμα του bandwidth.

teodor_ch
28-07-17, 14:06
στο queue simple δε χρειάζεται μαρκάρισμα πακέτων

απλά πρέπει να οριστεί το available bw για να ξέρει τί να μοιράσει

macro
28-07-17, 14:24
E μιας και θα το κανει, να μη φτιαξει και ενα ψιλοQOS με 2-3 queues παραπανω? Τα βασικα δλδ. Εκει παει και το μαρκαρισμα που ειπα πριν.


Αν το θετεις ετσι τοσο απλα, οντως ειναι μια γραμμη queue parent μονο σε pcq και τελειωσε.

teodor_ch
28-07-17, 14:27
τότε δε θα είναι


αυτά πολύ εύκολα και γρήγορα


και μιλάμε για κάτι έξτρα

ας μοιράζεται ισόποσα αρχικά ώστε κανείς να μή μπορεί να κάνει κατάχρηση της υπηρεσίας και αν έχει όρεξη κάνει και τα υπόλοιπα

macro
28-07-17, 14:30
Εγω παντως εκανα LB και καθαρισα. Τα πεταξα ολα. Κλεβω με δευτερο RB το ασυρματο απο το πανω οροφο (δικο μου ιντερνετ και εκει).

teodor_ch
28-07-17, 14:38
Ναί αλλά συζητάμε επάνω σε αυτό το ερώτημα



Υπάρχει περίπτωση αν πάρει ενα Mikrotik να έχει καλύτερα αποτελέσματα πιστεύετε?

Δεν ξέρω αν εξαντλειται το bandwidth ή αν δεν αντέχει τα τόσα clients το router

macro
28-07-17, 14:51
Ναι γνωριζω πως ημουν off topic. Απλα ολα τα αλλα μετα το lb τα θεωρω υποκαταστατα. Και το LB στα καλυτερα αποτελεσματα παντως μπορεις να το καταταξεις αν υπαρχει η δυνατοτητα και αλλης γραμμης.

Προσφατα εβαλα σε μια εταιρεια LBx3 pppoe και βρηκαν την υγεια τους οι ανθρωποι. Απο εκει που κλειδωνανε στα 11, τωρα κλειδωνουν στα 11x3 και πραγματικα τα κανουν ολα χωρις κανενα ζορισμα.

Καμια 40ρια clients συνολικα.

teodor_ch
28-07-17, 14:58
Δε διαφωνώ. Αλλά μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό με πολύ μεγαλύτερο κόστος (πάγια).

macro
28-07-17, 15:48
Aμα ειναι καφετερια σαν του φιλου που ρωτησε η καποια εταιρεια γενικως δε τιθεται τετοιο θεμα (κοστους), αμα ειναι να κανεις σωστα τη δουλεια σου.

jkoukos
28-07-17, 16:15
Σε αυτό συμφωνώ, αλλά άντε να πείσεις πολλούς που ζητούν παπάδες ξοδεύοντας πενταροδεκάρες

jkarabas
28-07-17, 16:17
Τελικά λύθηκε το πρόβλημα για κάποιο λόγο στο adress list είχε σαν interface το eth2 ενώ έπρεπε να ήταν το bridge.

macro
28-07-17, 16:22
κοιτα... ειναι πως το αντιμετωπιζεις γενικως το θεμα. Εγω αμα δω τετοια περιπτωση συνηθως δεν ασχολουμαι και φευγω. Δε παιρνω δουλειες σε τσιγγουνιδες που δε καταλαβαινουν γιατι σιγουρα μετα θα μπλεξω και εγω. Παλια το εκανα και εμπλεκα συνεχεια.


Αν κατι εχει κοστος π.χ 200 ευρω και θελει να το κανει με 100, τοτε σιγουρα θα μπλεξεις γιατι θελει να πληρωσει 100 και να εχει το αποτελεσμα των 200. Αρα θα μπλεξεις σιγουρα. Καλυτερα να μην ασχοληθεις εξ αρχης.

deniSun
28-07-17, 16:37
Ενταξει μια γραμμη δεν ειναι.....

Πρεπει να μαρκαρει τα πακετα και να τα μοιρασει σε queues μετα, με το απλο pcq που δινει το ROS. Και χωρις ρυθμιση θα παιξει σωστα στο μοιρασμα του bandwidth.
Δεν θα παίξει σωστά.

RyDeR
29-07-17, 12:03
Έχω παρατηρήσει το παρακάτω:

184980

Ένας client παίρνει κάθε φορά 2-3 IP μαζί. Τι γίνεται;

badweed
29-07-17, 13:10
Έχω παρατηρήσει το παρακάτω:

184980

Ένας client παίρνει κάθε φορά 2-3 IP μαζί. Τι γίνεται;

μηπως κανει αναμεταδωση του σηματος και συνδεονται αλλες συσκευες στον υπολογιστη αυτο η μηπως εχει virtual machines ;

RyDeR
30-07-17, 13:24
μηπως κανει αναμεταδωση του σηματος και συνδεονται αλλες συσκευες στον υπολογιστη αυτο η μηπως εχει virtual machines ;

Και εγώ υποπτεύομαι αναμετάδοση.

Υπάρχει κανένα tutorial για να καταλάβω πως μειώνεις την ισχύ του WLAN στα επίπεδα που σε ενδιαφέρει;

Ας πούμε, σε ένα hAP (https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2nD), αναφέρει οτι έχει 1.5dBi antenna gain. Πόσο πρέπει να είναι το gain στις ρυθμίσεις για το maximum output και πόσο πρέπει να το ρυθμίσω για να ρίξω λίγο την στάθμη;


Τώρα τα αφήνω όλα default, κάπως έτσι:

184990

Άραγε αυτό είναι εκτός των κανονισμών για την Ελλάδα; Και άντε το hAP είναι μικρό, σε ένα SXT2 (https://mikrotik.com/product/RBSXT5HPnDr2) που έχει 16dBi;

deniSun
02-08-17, 17:51
Newsletter 77 (http://mt.lv/news77)
Πολύ καλό το wAP LTE kit.
Το SXTsq Lite5 φαίνεται αρκετά αξιόλογο.

Nikiforos
02-08-17, 17:53
καλησπερα! εμενα πολυ μου αρεσει αυτο το dynadish! τα σπαει νομιζω!
κανει αραγες για αποσταση καμια 35αρια χλμ πανω απο θαλασσα? εχω στα υποψην ενα link τετοιο γιαυτο.
Με τα db αυτα πολυ αμφιβαλλω τα θεωρω πολυ λιγα για τοσο μακρινο link.
Mε πιατο 1-1.2m και χειροποιητο feeder dual chain N μπορω να πετυχω μεγαλυτερη απολαβη κατα πολυ, ομως η στηριξη του ειναι δυσκολη και μεγαλο προβλημα αντιστασης στον αερα και θα ειναι επανω σε βουνα με πολυ αερα!
στο ενα σημειο ενα πιατο 80αρι αλουμινιου που ειχα ψηλα μου το ειχε στραβωσει και ανοιξαν οι τρυπες στην μεση και περασε και κοιτουσε στον ΘΕΟ!!!
Τελος πιστευω να εχει και στις 5αρες συχνοτητες γιατι η 6 θελει αδειες δεν ειναι στις ελευθερες προς χρηση.
Τα αλλα τα LHG λενε για μεγαλες αποστασεις αλλα δε νομιζω.....για να εισαι σε σωστα επιτρεπομενα ορια ισχυος δεν ειναι στην πραξη εφικτο να σε βολεψουν και για να εχεις ενα σημα λογικο επισης και να περναει καλο traffic.
Για κοντινα links τα θεωρω πολυ ωραια μηχανακια ομως και ειμαι σιγουρος οτι αξιζουν.

xhaos
02-08-17, 17:57
Η θάλασσα θέλει πολύ προσοχή ειδικά αν δεν έχεις ύψος και από τις δύο πλευρές. Θα έχεις προβλήματα με καιρό, υγρασία, παλίρροια κλπ. Γενικά είναι πολύ δύσκολο και δεν θα έχεις σταθερό λινκ

Nikiforos
02-08-17, 18:01
Η θάλασσα θέλει πολύ προσοχή ειδικά αν δεν έχεις ύψος και από τις δύο πλευρές. Θα έχεις προβλήματα με καιρό, υγρασία, παλίρροια κλπ. Γενικά είναι πολύ δύσκολο και δεν θα έχεις σταθερό λινκ

Υπαρχουν αρκετα που εχω δει γενικα οτι δεν εχουν προβληματα αλλα ειναι πολυ μικροτερες αποστασεις.
Ενδιαφερομαι για ενα σε ενα βουνο στης Ανατολικης Αττικης που εχω προσβαση και εχω ηδη link με το σπιτι μου στην περιοχη αλλα απο το αλλο ακρο θελανε πιατα 80αρια και Α! που φυσικα δεν αξιζει γιατι δεν θα περναει και κινηση.
Αν ειναι να βγαλεις ενα link και να παιζει χαλια καλυτερα δεν το κανεις!
Ασε που στα βουνα δεν πας ευκολα! μιλαμε για ανωμαλο χωματινο δρομο, εχω παθει ζημιες στο αμαξι μου απο αυτο και τωρα κανω αναβαση πλαγιας οχι πολυ δυσκολο αλλα ειναι σκοτωμα και αποσταση 1χλμ και κατι απο σπιτι φιλου.
Σκεφτομουν αυτα τα ετοιμα της mikrotik αλλα δεν ξερω αν θα γινει δουλεια σε τοσο μεγαλη αποσταση και πρεπει να πεισω και τους "απεναντι".
Οκ εγω να πληρωσω το δικο μου πρεπει να θελουν και οι αλλοι ομως.

Υψος εχουν και οι 2 πλευρες ειναι βουνα, στην Ευβοια στο Μαρμαρι συγκεκριμενα εχω προταση και απο σπιτι αλλα ειναι μονοκατοικια και δεν ξερω αν γινεται.
Η υγρασια οπως εχει δειξει η εμπειρια μου σπανια αποτελει προβλημα μονο αν υπαρχουν κακοτεχνιες, πχ κατι να μην ειναι σε στεγανο κουτι, να μην εχουν μονωθει καλα τα βυσματα στα καλωδια με ελαστικοταινια κτλ.
Περισσοτερος κινδυνος υπαρχει απο αστραποβροντια και κεραυνους που πολλες φορες εχουν σημειωθει σε εξοπλισμο καταστροφικα αν δεν εχεις την καταλληλη προστασια.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο αερας σε αυτα τα μερη που εχω υποψην.

Σε 1 λινκ εχουμε ενα τετοιο απο το βουνο στην περιοχη μου με το σπιτι φιλου αλλα ειναι απο κατω https://mikrotik.com/product/RBLHG-5nD
δλδ τον χαιρετας και αμα ειναι ταρατσα σε βλεπει και τον βλεπεις! χαχαχαχαχααχ
πολυ καλο μηχανακι, οπως ειπα και πριν το συστηνω αλλα για κοντινα links, οταν λεω κοντινα πιστευω μεχρι 5χλμ αντε 6 το πολυ οχι παραπανω για καλες επιδοσεις σε b/w, νορμαλ ισχυ οχι σκισιμο και καλο σημα βεβαια.

Αν εχει κανεις να προτεινει κατι καλο ας γραψει γιατι θα παω να μεινω εκει τελος της εβδομαδας, μηπως βρεθω με τους αλλους να το δουμε...

Εχω δει και κατι δορυφορικα πιατα (σουρωτηρια) αλλα δεν εχω βρει κανεναν να εχει δοκιμασει με wifi να μου πει αν πιανουν καλα! ξερει κανεις κατι? πχ http://www.satspot.gr/images/content/sat/satellite-antenna-diatrito-photo.jpg αλλα θελω απο 1-1.2μ οχι ποιο μικρο βεβαια και αν εχει απωλειες αντανακλαστικοτητας θελει σιγουρα το μεγαλυτερο! οπως διαβασα χανει 10% σε σχεση με τα συμπαγη στο ιδιο μεγεθος!
αυτα θα εχουν πολυ καλη αντισταση στον ανεμο. Και μετα βαζουμε καποιο μονό RB με wifi σε κουτακι οπως εχουμε κανει στα αλλα πχ https://mikrotik.com/product/RB911-5HnD

gfdimopo
03-08-17, 20:56
Καλησπερα παιδιά,

Εχει κανείς την εντολή για να ανοίγουμε πόρτες μέσω terminal? Εχει ξαναγραφτεί αλλα δεν την βρίσκω με search.

Πχ θέλω να ανοίξω την πόρτα 9001 στην ip 192.168.1.23

Χρησιμοποιώ το Mikrotik σε PPPoE client με άλλο σε bridge mode modem

@ ADSLgr.com All rights reserved.