PDA

Επιστροφή στο Forum : hol απαράδεκτη αυθαίρετη ενεργοποίηση.



μάκης
10-06-14, 17:29
Χαιρετώ την παρέα

Στις 02/06 έκανα αίτηση φορητότητας στη hol
Μετά απο 2 μερες δέχομαι τηλεφωνική προσφορά για να παραμείνω στην wind με πολύ καλό πάγιο και την αποδέχομαι.
Στις 06/06 στέλνω στη hol φάξ με αίτημα υπαναχώρησης. Λαμβάνω στο κινητό τα σχετικά μηνύματα οτι το αίτημα έχει ληφθεί.
Στις 07/06 ξαναστέλνω το αίτημα υπαναχώρησης γιατί μερικοί έχουν ξύλινα πόδια.
Την παρασκευή 08/06 λαμβάνω κλήση απο hol και μου εξηγούν οτι η ενεργοποίηση θα προχωρήσει κανονικά και θα είμαι πλεον στο δικτυο της hol την Τετάρτη 11/06
Δέν έδωσα πολλή σημασία στη κλήση αυτή γιατί δέν μπορούσα να μιλήσω εκείνη τη στιγμή.
Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου μία ευγενέστατη κυρία απο την hol η οποία με ενημέρωσε και πάλι οτι ενεργοποιούμαι κανονικά άυριο 11/06 και οτι δέν μπορεί να γίνει απενεργοποίηση της υπηρεσία και οτι το αίτημα μου για υπαναχώρηση δέν ισχύει.

Για να κάνουμε ασφαλή ακύρωση της αίτησης και για να μήν μείνετε χωρίς υπηρεσίες ( απο τώρα που μιλάμε μέχρι και 30 ημέρες μέχρι να ενεργοποιηθείτε σε άλλον πάροχο ) πρέπει απο την ημερομηνία που βγαίνει απο τον οτε οτι παραδίδεται η γραμμή παραπάνω απο 3 εργάσιμες θα πρέπει να το αιτήσθε. Αν το χρονικό διάστημα είναι μικρότερο των 3 εργάσιμων ημερών τότε δέν το προλαβαίνουμε αυτο γιαυτό και δέν μπορεί να ακυρωθεί η αίτηση σε αυτό το στάδιο. Δέν έχει να κάνει με το συμβόλαιο σας, έχει να κάνει με τον οτε και την παράδοση.Το κάνουμε για την δική σας ασφάλεια αυτό. Αν κάνουμε οποιαδήποτε ενέργεια τώρα μένετε χωρίς υπηρεσίες και καταργείται ο βρόχος σας.

Οφείλω να πώ οτι δέν κατάλαβα τί εννοεί ακριβώς. Σε άλλο πάροχο μεταβαίνω σε 30 ημέρες ενώ στη hol σε 4 μέρες? Τον βρόχο τον καταργούν με το έτσι θέλω?
Μάλλον νοιάζονται να μήν μείνω χωρις τις υπηρεσίες τους.Εξήγησα στην ευγενικότατη κυρία οτι άν ενεργοποιηθώ και λάβω τέλη ενεργοποίησης και λογαριασμό, θα προχωρήσω σε καταγγελία προς την εταιρεία διότι καταστρατηγούν το δικαίωμα υπαναχώρησης.


Η hol γράφει στα παλιά της τα παπούτσια τα αιτήματα υπαναχώρησης και θέλει μόνο νέους πελάτες και εισοδήματα...

Η αυθαιρεσία σε όλο της το μεγαλείο. HOL:down:

dkmaster
10-06-14, 17:52
Νομίζω ότι έχεις άδικο. Η wind έδωσε εντολή να δοθεί η γραμμή στην hol, πριν στείλεις το αίτημα υπαναχώρησης και ο Οτε το έλαβα και προχωράει την διαδικασία. Στο διάστημα μετάβασης δε νομίζω να μπορεί να γίνει υπαναχώρηση. Μόλις ενεργοποιηθείς έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερών να ξαναστείλεις αίτημα και να σε συνδέσουν πάλι στην wind.

Vitruvian78
10-06-14, 22:39
Ναι, κι εγώ απο τα λεγόμενα νομίζω οτι δεν φταιει η hol. Αν κάνει υπαναχώρηση, να ξέρει οτι ναι μεν θα αποδεσμευτεί απο τη hol δωρεάν, ωστόσο θα πληρώσει ενεργοποίηση στη hol €35, νέα ενεργοποίηση στη Wind €35 και φυσικά δεν θα πάρει την προσφορά της Wind, αλλά τιμές τιμοκαταλόγου. Αρα δεν τον συμφέρει πλέον κάτι τέτοιο.

MitsosDaBest13
11-06-14, 01:09
Δε φταίει η HOL. Από τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία μεταφοράς, είναι δύσκολο να σταματήσει. Αφού έκανες εγκαίρως αίτημα ακύρωσης θα σε αφήσουν να φύγεις δωρεάν και δε νομίζω να πληρώσεις Τέλη Ενεργοποίησης, αλλά μόνο τις ημέρες που θα έχεις ίντερνετ. Ρώτα τη WIND αν γίνεται να επιστρέψεις δωρεάν και αν θα κρατήσεις την προσφορά που σου έκαναν. Και να κάνεις καταγγελία στη HOL δε θα γίνει κάτι, γιατί δεν έκανε τίποτα παράνομο...

Vitruvian78
11-06-14, 08:29
Φταίνε οι εταιρείες πάντως για την κατάσταση αυτή. Ενώ τους παιρνεις τηλέφωνο και τους λες οτι η τάδε εταιρεία δίνει το τάδε πακέτο που με ενδιαφέρει, και αντι να σε εξυπηρετήσουν εκεινη τη στιγμή, σου λένε δεν γίνεται και αηδίες. Πρέπει να φτάσεις στο σημείο να κάνεις αίτηση για να φύγεις για να ξεκουνηθούν.

MitsosDaBest13
11-06-14, 09:49
Φταίνε οι εταιρείες πάντως για την κατάσταση αυτή. Ενώ τους παιρνεις τηλέφωνο και τους λες οτι η τάδε εταιρεία δίνει το τάδε πακέτο που με ενδιαφέρει, και αντι να σε εξυπηρετήσουν εκεινη τη στιγμή, σου λένε δεν γίνεται και αηδίες. Πρέπει να φτάσεις στο σημείο να κάνεις αίτηση για να φύγεις για να ξεκουνηθούν.

Σωστά. Παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς μείωση και σου λένε όχι. Δηλαδή τι περιμένουν, πως θα δεχτούμε να παραμείνουμε με τα ίδια λεφτά? Μάλλον ποντάρουν στο ότι θα ψιλοταλαιπωρηθείς αν αλλάξεις πάροχο και δε θ' ασχοληθείς περαιτέρω. Μόλις όμως δουν την αίτηση μεταφοράς, σε παίρνουν αμέσως τηλέφωνο για προσφορά. Πρέπει να καταλάβουν επιτέλους πως αυτοί μας έχουν ανάγκη και όχι εμείς... :down:

dkmaster
11-06-14, 14:07
Παίδες ενώ έχετε δίκαιο σε αυτά που λέτε δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Τι εννοώ; Την αίτηση μεταφοράς θα την κάνουν οι <<ψαγμένοι>> χρήστες, αυτοί λοιπόν πόσοι είναι επι του συνόλου των συνδρομητών της κάθε εταιρίας; Ναι μεν εκείνοι μας έχουν ανάγκη αλλά αυτό δυστυχώς το ξέρουμε εσείς, εγώ και οι υπόλοιποι του adslgr.

μάκης
11-06-14, 15:30
Με ενεργοποίησαν οι απαράδεκτοι της hol σήμερα τελικά. Όταν είναι για να φύγεις σου πρήζουν τα συκώτια.
Το νετ είναι πολυ πιό κάτω απο την wind, πλέον το ρούτερ κλειδώνει στα 10300 και upload 728.
Προσπαθώ να γυρίσω στη wind, η hol σέρνεται είναι για πέταμα εδώ.

MitsosDaBest13
11-06-14, 15:38
Με ενεργοποίησαν οι απαράδεκτοι της hol σήμερα τελικά. Όταν είναι για να φύγεις σου πρήζουν τα συκώτια.
Το νετ είναι πολυ πιό κάτω απο την wind, πλέον το ρούτερ κλειδώνει στα 10300 και upload 728.
Προσπαθώ να γυρίσω στη wind, η hol σέρνεται είναι για πέταμα εδώ.


Πάρε την εξυπηρέτηση της HOL στο 13844 και ζήτα να μιλήσεις με Τεχνικό τμήμα και πες τους να σου ρίξουν το SNR στο 9. Λογικά θα κλειδώνει το ρούτερ περίπου στα ίδια με WIND. To Upload πάντως στη HOL συνήθως είναι χαμηλότερο από άλλους.

valen_gr
11-06-14, 18:01
Με ενεργοποίησαν οι απαράδεκτοι της hol σήμερα τελικά. Όταν είναι για να φύγεις σου πρήζουν τα συκώτια.
Το νετ είναι πολυ πιό κάτω απο την wind, πλέον το ρούτερ κλειδώνει στα 10300 και upload 728.
Προσπαθώ να γυρίσω στη wind, η hol σέρνεται είναι για πέταμα εδώ.

Βασικα, φταιει η Hol. Αφου επέμενες τοσο να ακυρωθει η μεταφορα την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, έπρεπε να σε εξυπηρετησει και να το κανει χωρις πολλα πολλα και να χασεις τον βροχο σου.
Αυτο δεν θελεις για να φωναζεις τωρα?


Την επομενη φορα να μην περιμενουμε και 2 μερες να στειλουμε την ακυρωση μας αφου εχουμε δεχτει την αντιπροσφορα απο τον παροχο μας.Δεν επιστρεφουμε ρουχα που δεν μας αρεσαν, η διαδικασια ειναι αρκετα πιο πολυπλοκη και οι χρονοι τρεχουν βασει κανονισμων.

Επισης, 7/6 ειναι Σαββατο, δεν ξερω τι περιμενες να γινει με τον ΟΤΕ ημερα Σαββατο. Επισης, 8/6 δεν ειναι Παρασκευη αλλα Κυριακη.
Κατι εχεις μπλεξει και με τις ημερομηνιες σου.

FuS
11-06-14, 19:29
Παίδες ενώ έχετε δίκαιο σε αυτά που λέτε δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Τι εννοώ; Την αίτηση μεταφοράς θα την κάνουν οι <<ψαγμένοι>> χρήστες, αυτοί λοιπόν πόσοι είναι επι του συνόλου των συνδρομητών της κάθε εταιρίας; Ναι μεν εκείνοι μας έχουν ανάγκη αλλά αυτό δυστυχώς το ξέρουμε εσείς, εγώ και οι υπόλοιποι του adslgr.

Αυτό ακριβώς.

MitsosDaBest13
12-06-14, 06:04
Επισης, 7/6 ειναι Σαββατο, δεν ξερω τι περιμενες να γινει με τον ΟΤΕ ημερα Σαββατο. Επισης, 8/6 δεν ειναι Παρασκευη αλλα Κυριακη.
Κατι εχεις μπλεξει και με τις ημερομηνιες σου.


Κι εμένα κάτι περίεργο μου φαίνεται στις ημερομηνίες. Πως γίνεται η HOL να τον ενεργοποίησε μέσα σε 9 ημέρες, αφού ο νόμος λέει σε 14? Άρα η αίτηση πρέπει να έγινε γύρω στις 27-28 Μαΐου.

Επίσης νομίζω πως από τη στιγμή που ο πάροχος σ' ενημερώσει για το ποια ημερομηνία θα ενεργοποιηθείς, η διαδικασία είναι δύσκολο να σταματήσει...

Dimeos
12-06-14, 09:50
Κι εμένα κάτι περίεργο μου φαίνεται στις ημερομηνίες. Πως γίνεται η HOL να τον ενεργοποίησε μέσα σε 9 ημέρες, αφού ο νόμος λέει σε 14? Άρα η αίτηση πρέπει να έγινε γύρω στις 27-28 Μαΐου.

Επίσης νομίζω πως από τη στιγμή που ο πάροχος σ' ενημερώσει για το ποια ημερομηνία θα ενεργοποιηθείς, η διαδικασία είναι δύσκολο να σταματήσει...
δε νομίζω ότι είναι δύσκολο....εγώ είχα πάρει 19/5 ως ημερομηνία ενεργοποίησης και μια εβδομάδα πριν μπορέσα και την ακύρωσα ώστε να πάρω δωρεάν τα 2 πάγια και τον εξοπλισμό. δε μου είπε τπτ η wind ότι και καλά δε μπορεί να σταματήσει

MitsosDaBest13
12-06-14, 14:27
δε νομίζω ότι είναι δύσκολο....εγώ είχα πάρει 19/5 ως ημερομηνία ενεργοποίησης και μια εβδομάδα πριν μπορέσα και την ακύρωσα ώστε να πάρω δωρεάν τα 2 πάγια και τον εξοπλισμό. δε μου είπε τπτ η wind ότι και καλά δε μπορεί να σταματήσει

Μάλλον στην περίπτωση του Μάκη ή η ΗΟL έμπλεξε τα μπούτια της ή αυτός άργησε να την ακυρώσει...

sdikr
12-06-14, 14:36
Είναι νομίζω απλό, όπως εμείς την έχουμε ψιλαστεί ότι κάνοντας αίτηση σε άλλον πάροχο μπορούμε να πάρουμε καλύτερες τιμές απο τον δικό μας, έτσι και οι παροχοι πλέον εξαντλούν όλες τις δυνατότητες που έχουν ώστε αυτό να μην γίνει ή να τους φύγει ο πελάτης ή να χάσουν την μεταφορά.

Καλό ήταν όσο κράτησε

FuS
12-06-14, 16:12
Είναι νομίζω απλό, όπως εμείς την έχουμε ψιλαστεί ότι κάνοντας αίτηση σε άλλον πάροχο μπορούμε να πάρουμε καλύτερες τιμές απο τον δικό μας, έτσι και οι παροχοι πλέον εξαντλούν όλες τις δυνατότητες που έχουν ώστε αυτό να μην γίνει ή να τους φύγει ο πελάτης ή να χάσουν την μεταφορά.

Καλό ήταν όσο κράτησε

Αυτό σε γενικές γραμμές το έχω δει και εγώ να συμβαίνει. Θα μπορούσα να μιλήσω και πιο συγκεκριμένα αλλά θα μείνω στην πρώτη πρόταση.
Κοινώς, το έχουν πάρει πλέον γραμμή οπότε θα παίξουν πιο επιθετικά (με αυτό διαφωνώ btw).

Vitruvian78
12-06-14, 18:13
Τις φορητότητες και ενεργοποιήσεις ο ΟΤΕ δεν είναι αυτός που τις πραγματοποιεί; Αρα δεν είναι η hol που ευθύνεται για νωρίτερη ή αργότερη ενεργοποιήση υποθέτω....

FuS
12-06-14, 18:16
Ο οτέ απλά θα εξυπηρετήσει το αίτημα του παρόχου μέσω του wcrm.

@ ADSLgr.com All rights reserved.