PDA

Επιστροφή στο Forum : blackberry e-mail μεσω server



Archon
10-06-14, 20:23
(Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο subforum (αν ειναι ας μεταφερθει)).

Θελω να εχω τα mail μου στο blackberry μεσω mail server. Δλδ τα mail πανε στον mail server και απο κει θα τα βλεπω στο κινητο.
Το θεμα ειναι οτι εχω ρωτησει για blackberry και μου εχουν πει οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο και δεν καταλαβαινω τον λογο. Δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου τη συγκεκριμενη εταιρεια αλλα δεσμευτηκα να στησω το κινητο ετσι ωστε να μπορει να βλεπει τα mail. Μπορει καποιος να μου εξηγησει με απλα λογια πως μπορει να γινει αυτο? Και τι κινησεις πρεπει να γινουν στον σερβερ για να μπορει να βλεπει το blackberry (δεν ηξερα οτι πρεπει να γινει ετσι αλλα ρωτησα και μου ειπαν οτι μονο ετσι γινεται, δεν ξερω αν αληθευει). Αυτα για αρχη. Ο,τι θελετε παραπανω με ρωτατε. Περιμενω με ανυπομονησια γιατι το θελω για αυριο. Ευχαριστω.

- - - Updated - - -

Κανεις? Εστω καποια ιδεα?

sdikr
10-06-14, 20:43
έχεις exchange;

http://us.blackberry.com/support/smartphones/software-installation.html

Δες και αυτό http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/47561/mwa1340198084680.jsp αναφέρει για Pop3, αλλά ενα που είχα πιάσει στα χέρια μου δεν έδινε επιλογή για αυτό

Archon
10-06-14, 21:00
Βασικα εκανα το λαθος να το "υποσχεθω" και μαλιστα για αυριο και ολα αυτα μου φαινονται ψιλοακαταλαβιστικα. Δεν ξερω τι ειναι ο σερβερ αλλα μεσω αυτου διακινειται η ηλεκτρονικη αλληλογραφια της εταιρειας. Εχει win 2012 σερβερ και virtual web και mail. Εχω μετανιωσει που το ειπα (απο τα ελαχιστα πραγματα για τα οποια μετανιωνω, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) αλλα θα κατσω και ο,τι γινει. Εκει που θα παω αυριο για εγκατασταση antivirus και ελεγχο δικτυου δεν θα εχω παρα ελαχιστο χρονο για αυτο και ισως και ιντερνετ μηπως καποιος μπορει να με βοηθαει live. Μπορει να την γλυτωσω βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις.

sdikr
10-06-14, 21:09
Βασικα εκανα το λαθος να το "υποσχεθω" και μαλιστα για αυριο και ολα αυτα μου φαινονται ψιλοακαταλαβιστικα. Δεν ξερω τι ειναι ο σερβερ αλλα μεσω αυτου διακινειται η ηλεκτρονικη αλληλογραφια της εταιρειας. Εχει win 2012 σερβερ και virtual web και mail. Εχω μετανιωσει που το ειπα (απο τα ελαχιστα πραγματα για τα οποια μετανιωνω, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) αλλα θα κατσω και ο,τι γινει. Εκει που θα παω αυριο για εγκατασταση antivirus και ελεγχο δικτυου δεν θα εχω παρα ελαχιστο χρονο για αυτο και ισως και ιντερνετ μηπως καποιος μπορει να με βοηθαει live. Μπορει να την γλυτωσω βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις.

Κακώς του το είπες, αν το Blackberry είναι αγορασμένο απο vodafone δεν δίνει δυνατότητα για email (απο όσο θυμάμαι) αλλά μόνο για το enterprise της vodafone.
Για να του βάλεις εσύ τον server στον υπολογιστή του δεν θα κάνει κάτι γιατί δεν έχει hosted αυτός τα email του, οπότε κοιτάς αν έχει δυνατότητα για pop - imap αλλιώς του λες συγνώμη δεν γίνεται

Archon
10-06-14, 21:16
Το blackberry ειναι vodafone. Το θεμα ειναι πως να της πω οτι δεν γινεται. Δλδ τι θα πω. Τελοσπαντων. Ο Θεος βοηθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.