PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet μετά από 4 χρόνια πελάτης



thedj
11-06-14, 15:34
Φίλοι και φίλες διαβάστε προσεκτικά...
Είμαι πελάτης forthnet εδώ και 4 χρονιά και στα 4 αυτά χρόνια η ταχύτητα συγχρονισμού ήταν πάντα ίδια στα 15mb λόγω απόστασης (24 attenuetion).
Ένας φίλος λοιπόν που μόλις νοίκιασε στα 150 μέτρα από το δικό μου σπίτι, έκανε αίτηση για internet από ΟΤΕ και επειδή δεν υπήρχαν γραμμες ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και σκάψαν για να περάσουν καινούριες γραμμες. Μόλις τελείωσαν οι κύριοι αυτοί το έργο τους η ταχύτητα συγχρονισμού μου έπεσε στα 12-13 mb με snr6 και ο φίλος μου κλειδώνει στα 18 με snr 10.
Φυσικά μιλώντας με το τεχνικό τμήμα της Forthnet δεν βοήθησε καθόλου και ακολουθώντας την γελοία τους ρουτίνα "restart-reset modem" μου λένε στα ίσια ότι δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα. Την κοροϊδία αυτήν δεν θα την αφήσω να περάσει έτσι όμως, τους έχω στείλει ήδη email στο οποίο και υποχρεούνται να απαντήσουν και σε 20 μέρες μιλάω με E.E.T.T..
Αν δεν αλλάξει πάλι τίποτα πάμε σε πιο δραστικά μέσα. Δυστυχώς σε αυτήν την χώρα πρέπει να το κυνηγήσεις για να βρεις το δίκιο σου και ΑΝ το βρεις.

ntinter
11-06-14, 17:46
καλύτερα να τους στέλνεις στο forthnet support ότι θες για τεχνικά της forthnet

thedj
11-06-14, 21:29
έχω στείλει ήδη και απάντηση καμιά. Για να καταλάβεις έχω μιλήσει πάνω από 5 φορές στο τηλ με διάφορους "τεχνικούς" και έχω στείλει και mail στο support. Τηλεφωνική απάντηση ήταν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα, που σημαίνει οτι δε μπορούν να συνεργαστούν με ΟΤΕ και να διορθώσουν την βλάβη.Για την ώρα περιμένω γραπτή απάντηση και πάω στο επόμενο βήμα.

ntinter
12-06-14, 11:34
εννοώ στο forthnet support (thread adsl) που εδώ τα παιδιά απαντάνε αμέσως και δίνουν λύσεις

Spanos
12-06-14, 17:25
Δυστυχώς οσο αυξάνονται οι γείτονες με adsl, η ταχύτητα συγχρονισμού θα πέφτει. Ίσως το ZTE σου δώσει 1~2 Mbps σε σχέση με το v7 που έχεις τώρα.

thedj
12-06-14, 21:05
Δεν γίνεται σπίτι στα 100 μέτρα απόσταση να έχει 2-3 attenuation και να κλειδώνει στα 18 και εγώ να έχω 24 και να κλειδώνω στα 13. είναι κοροϊδία.
Γι αυτό και θα το κυνηγήσω όσο μπορεσω

sdikr
12-06-14, 22:55
Δεν γίνεται σπίτι στα 100 μέτρα απόσταση να έχει 2-3 attenuation και να κλειδώνει στα 18 και εγώ να έχω 24 και να κλειδώνω στα 13. είναι κοροϊδία.
Γι αυτό και θα το κυνηγήσω όσο μπορεσω

Για να έχει τέτοια διαφορά στο attenuation, σημαίνει οτι τα καλώδια δεν πάνε απο την ίδια όδευση

thedj
13-06-14, 10:59
Για να έχει τέτοια διαφορά στο attenuation, σημαίνει οτι τα καλώδια δεν πάνε απο την ίδια όδευση

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καλώδια αυτό που ξέρω είναι ότι 4 χρόνια ήμουν στα 15 τώρα είμαι στα 13.Δε γίνεται να πληρώνω και να με κοροϊδεύουν.

manicx
13-06-14, 12:38
Εγώ κάποτε ήμουν με 17 όταν οι συνδέσεις στη γειτονιά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα και μετά έπεσε στα 14. Με περίπου το ίδιο attenuation που έχεις τώρα έχω 11mbps. Ο φίλος σου όπως είπε και ο sdikr μπορεί να παίρνει γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ και άλλη όδευση. Επίσης μπορεί να έχει πάρει ζεύγος με λιγότερο crosstalking. Δες τι στατιστικά γραμμής έχει αυτός και με τι router.

thedj
13-06-14, 14:21
Εγώ κάποτε ήμουν με 17 όταν οι συνδέσεις στη γειτονιά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα και μετά έπεσε στα 14. Με περίπου το ίδιο attenuation που έχεις τώρα έχω 11mbps. Ο φίλος σου όπως είπε και ο sdikr μπορεί να παίρνει γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ και άλλη όδευση. Επίσης μπορεί να έχει πάρει ζεύγος με λιγότερο crosstalking. Δες τι στατιστικά γραμμής έχει αυτός και με τι router.

το δικό του από οτε
thomson tg585 v8
140780

και το δικό μου από Failnet (forthnet)

140781

Archon
13-06-14, 14:35
Αν αυτο σου φαινεται παραξενο τοτε το δικο μου τι ειναι? Στο ιδιο σπιτι σε δυο τηλεφωνα που ειχα, στο ενα επιανα 12 στην αρχη της wind που την ειχε η δεη με τα μυρμηγκακια! Tellas. Στο αλλο εντελως τυχαια το δοκιμαζω και επιανα 16! Κουφο????? Κι ομως. Βεβαια οσο εβαζαν οι γειτονες adsl, τοσο επεφτε η ταχυτητα και τοσο εκανε αποσυνδεσεις. Μεχρι που "σταματησε" στα 10 παρα κατι ψιλα. Οσο τους επαιρνα τηλεφωνο, τοσο προσπαθουσαν να το ανεβασουν αλλα... ματαια λογω πυκνοτητας συνδρομητων στην περιοχη μου. Τοτε δεν ηξεραν να μου το πουν. Το καταλαβα πολυ αργοτερα.

ZORO
13-06-14, 17:29
Όπως σου είπαν, όσο ενεργοποιούνται στην περιοχή σου καινούργιοι συνδρομητές adsl ανεβαίνουν οι παρεμβολές από τα σήματα των γειτόνων σου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, την πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού. Εγώ πριν 5-6 χρόνια είχα ξεκινήσει με συγχρονισμό 22,4 τώρα είμαι στα 17,9.

Τώρα το εάν είναι περίεργη σύμπτωση το ότι έγινε αυτή η αλλαγή με τις εργασίες του ΟΤΕ; Ίσως είναι.
Απο εκεί και πέρα με καταγγελίες δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Όπως λέει το συμβόλαιο σου και έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ, η ταχύτητα που σου προσφέρετε είναι η καλύτερη δυνατόν που μπορεί να σου προσφέρει ο πάροχος σου.
Και σε γενικές γραμμές κατά πάσα πιθανότητα αυτό, θα σου απαντήσει η forthnet και το ίδιο θα απαντήσει και στην ΕΕΤΤ σε ενδεχόμενη καταγγελία σου.

thedj
13-06-14, 18:25
Όπως σου είπαν, όσο ενεργοποιούνται στην περιοχή σου καινούργιοι συνδρομητές adsl ανεβαίνουν οι παρεμβολές από τα σήματα των γειτόνων σου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, την πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού. Εγώ πριν 5-6 χρόνια είχα ξεκινήσει με συγχρονισμό 22,4 τώρα είμαι στα 17,9.

Τώρα το εάν είναι περίεργη σύμπτωση το ότι έγινε αυτή η αλλαγή με τις εργασίες του ΟΤΕ; Ίσως είναι.
Απο εκεί και πέρα με καταγγελίες δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Όπως λέει το συμβόλαιο σου και έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ, η ταχύτητα που σου προσφέρετε είναι η καλύτερη δυνατόν που μπορεί να σου προσφέρει ο πάροχος σου.
Και σε γενικές γραμμές κατά πάσα πιθανότητα αυτό, θα σου απαντήσει η forthnet και το ίδιο θα απαντήσει και στην ΕΕΤΤ σε ενδεχόμενη καταγγελία σου.

Κρίμα γιατί πίστευα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι.

manicx
14-06-14, 00:13
Να πεις στον φίλο σου ότι συγχρονίζει χαμηλά. Με 1,5 Attenuation είναι σχεδόν πάνω στο DSLAM και θα έπρεπε να πιάνει πάνω από 22mbps. Προτείνω να κάνει άμεσα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Να μην τα πολυλογώ, δεν ξέρω αν στην περιοχή υπάρχουν mini dslams η υπάρχει Α/Κ. Είναι πάντως κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι είτε υπάρχει mini dslam, είτε εντελώς διαφορετική καλωδιακή όδευση.

blibliki
14-06-14, 01:01
Φίλε μου καλό κουράγιο!! Εγώ είμαι 9 χρόνια στην Forthnet. Από τον Φεβρουάριο η γραμμή έχει βλάβη, κάποιες στιγμές τρελαίνεται και αρχίζουν οι αποσυνδέσεις!! Έχω μιλήσει 78 φορές με την τεχνική υποστήριξη, έχουν έρθει 5 φορές τεχνικοί της εταιρείας και άλλες τόσες του ΟΤΕ και ακόμα ταλαιπωρούμαι. Η γραμμή κλείδωνε στα 19000 περίπου όταν δούλευε καλά. Τώρα με κλειδώνουν στα 9000 και πάλι έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις. Όπως μου λένε και η ταχύτητα αυτή είναι αποδεκτή(!!!) και ας είμαι 650μετρα από το Α/Κ. Πρίν 2 μήνες τους έκανα επιστολή και ζήταγα να μην πληρώνω για κάτι που δεν έχω και ζήταγα την επισκευή και αυτοί μου στέλνουν μηνύματα να πληρώσω γιατί θα βάλουν φραγή. Επίσης αν θέλω να αλλάξω εταιρεία πρέπει να τους πληρώσω και 80 ευρώ και ας μην μπορούν να το επισκευάσουν. Μερικές πληροφορίες ακόμη, έχω αλλάξει 5 ρουτερ διαφορετικούς, μου στείλαν και έβαλα και VDSL ρουτερ, από την αρχή κατήργησα όλα τα μπριζάκια και έβαλα καλώδιο από τον κατανεμητή κατ΄ ευθείαν στον ρούτερ,500€ έξοδα, ο συναγερμός είναι ασύνδετος αρα δεν έχω ασφάλεια, και το μπαλάκι συνεχίζεται. Ο ΟΤΕ λεει δεν έχει πρόβλημα η γραμμή, η Forthnet λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ και ας είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet, το οποίο όμως δεν είναι ιδιόκτητο αλλά το διαφημίζει ως ιδιόκτητο, και το κουβάρι συνεχίζεται. Ελπίζω βέβαια μέχρι να περάσουν οι οπτικές σε 20-30 χρόνια έξω από το σπίτι μου θα έχει λυθεί το πρόβλημα ή θα έχω πάρει σύνταξη. Η ταχύτητα που μετρησα μόλις τώρα είναι 5bs(!!!) με συμβόλαιο 24Mbs. Καλή τύχη και στους δυό μας.

thedj
14-06-14, 06:07
Πέρα από καταγγελία σε Ε.Ε.Τ.Τ δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε?
Τι θα γίνει με αυτήν την κατάσταση δηλαδή εμείς το μισό λογαριασμό πληρώνουμε?

Nikiforos
14-06-14, 07:47
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καλώδια αυτό που ξέρω είναι ότι 4 χρόνια ήμουν στα 15 τώρα είμαι στα 13.Δε γίνεται να πληρώνω και να με κοροϊδεύουν.

καλημερα! και επι χρονια δλδ απο τοτε που εβαλα την 1η ADSL εως 24, ειχα 13-13,5mbps και πλεον σταδιακα (μετα που εκλεισε η netone) δεν πιανω τα 10, εχω βαλει και ΟΤΕ και FORTHNET τωρα πανω απο 9.9-σχεδον 10 δεν ξαναειδα ποτε. Τι θα επρεπε να κανω? αφου ολα τα καλωδια ειναι χρεπια, τα καλωδια στους δρομους ειναι ευθυνη ΟΤΕ αμα δεν βαζουν νεα δεν φταιει κανενας αλλος παροχος. Οπως ειπαν και τα αλλα παλικαρια παραπανω μετράνε παρα πολλα πραγματα, οσο αυξανονται οι χρηστες ADSL πεφτουν οι ταχυτητες, και απ οσο ξερω ειδικα αν αλλοι εχουν ISDN αστα....και ακομα χειροτερα αμα γινει και VDSL ενω αλλοι ειναι με ADSL. Λιγα μετρα παραπανω απο μενα μενει ενας ξαδερφος μου ειχε ΟΤΕ τωρα εχει Forthnet, πανω απο 5mbps δεν παιζει....πιαστ το αυγο και κουρευτο δλδ!!! τι βλαβες δηλωσε τι τεχνικοι ηρθαν τιποτα τελικα το παρατησε, και ειναι λιγα μετρα απο εμενα πιθανως να ειμαστε και στο ιδιο ΚΑΦΑΟ δεν εχω δει αλλο κοντά. ΠΑντως την τελευταια φορα που ημουν ΟΤΕ ηρθαν τεχνικοι και απλωσαν καλωδιο κουλουρα UTP μεχρι το ΚΑΦΑΟ!!!!! και guess what!!!! ως δια μαγειας η ταχυτητα συχρονισμου εγινε κοντα 14mbps!!!! το συμπερασμα κατι εχει το καλωδιο της πολυκατοικιας, αλλα....εχουν βαλει πλακακια κατω δεν βλεπω τιποτα φρεατια κτλ που σημαινει σκαψιμο, εξοδα δεν πληρωνει κανεις...οποτε καλα ειναι και τα σχεδον 10...εκτος αν απλωσω καλουμπα μεχρι το καφαο. Εσενα το καλωδιο πως παει πολυκατοικια? εχει εξωτερικο κουτακι? εμενα ειναι υπογεια παροχη της δεκαετιας του 70.

Y.Γ για το adsl router θα συνιστουσα να δοκιμασεις οτι αλλο εχεις μπορει να πιασεις κατι παραπανω, το δικο μου speedtouch σε σχεση με τα ΖΤΕ χρονιζει χειροτερα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.