PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για νέο υπολογιστή.



mathew
11-06-14, 20:31
Καλησπέρα παιδια.

Μετα από χρονια αποφασισα να αλλαξω υπολογιστη και θα χρειαστω την βοηθεια σας , καθως εχω χρονια να ασχοληθώ με το αντικειμενο.

Αυτή τη στιγμη έχω : q6600 χρονισμενο στα 3,4ghz , gigabyte ep45 - ud3r , 4gb corsair dominator 1066 ddr2 , gigabyte 9500gt , Samsung 830 και ένα σκληρο 500gb.

Θα αλλαχθουν όλα εκτος από το κουτι , τους σκληρους , την οθονη και την καρτα γραφικων.

Ετσι λοιπον θα χρειαστω :

1. Επεξεργαστης : Σιγουρα τετραπυρηνος και intel. Θα προτιμουσα ένα value for money με καλες δυνατότητες overclocking.

2. Ψυκτρα , για να γινει το παραπανω. Εδώ θα ηθελα κορυφαιες προτασεις σε λογικη τιμη (π.χ. γυρω στα 50ευρω).

3. Μητρικη : Mid range , δεν με ενδιαφερουν τα καλούδια τυπου lcd panel , αλλα να είναι σταθερη στο overclocking.

4. Μνημες : 8gb

5. Τροφοδοτικο : δεν θελω 100000watt , αλλα απλα να καλυπτει τις ανάγκες του συστηματος.

Δεν βαζω οριο χρηματων (θα το δουμε στην πορεια) και δεν εχω προτιμηση από που θα αγοραστουν τα κομματια.

Αυτό που θα ηθελα είναι να μου εξηγείτε (αν εχετε την διαθεση) γιατι προτείνετε κατι , γιατι όπως ειπα εχω χρονια να ασχοληθώ.

Ευχαριστω. Περιμενω τις προτασεις σας.

nmn
11-06-14, 21:33
Καλό θα ήταν να μας έλεγες και το κουτί που έχεις για να δούμε τί χωράει από ψύκτρες κ.λπ.
Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι
140730
Ψύκτρα κορυφαία στα 50€ δεν υπάρχει. Από 70€ και πάνω κάτι γίνεται. Υπάρχουν απλά αξιοπρεπείς λύσεις για μέτριο oc.

mathew
12-06-14, 09:11
Το κουτι είναι ένα akasa raptor και χωραει ανετα την Thermalright Ultra-120 που εχω τωρα.

Από που μπορούμε να κοψουμε γυρω στα 50ευρω , χωρις να μειωθουν οι επιδοσεις του συστηματος ;

NoMoreDos
12-06-14, 09:59
Καλό θα ήταν να μας έλεγες για τι δουλειά τον θες και για ποιον λόγο θες οπωσδήποτε o/c

mathew
12-06-14, 16:38
Η χρηση του θα είναι γενικη , εκτος από παιχνίδια.

O/c θα ηθελα να κανω επειδή απλα μπορω ;)

Vtester
13-06-14, 11:18
Πιστεύω πως η ψύκτρα που έχεις είναι από τις καλύτερες της αγοράς. πάρε αυτό (http://www.frozencpu.com/products/13264/cpu-tri-83/Thermalright_VX_BTK_II_Bolt-Thru-Kit_Sockets_LGA_775_1155_1156_1366_2011_AM2_AM3_FM) υπάρχει και στο eworld (http://www.eworld.com.gr/products/details/4334/Thermalright-Venomus-VX-BTK-II--Bolt-thru-Mounting-Kit) και κράτα την.
Αν δεν το χεις ήδη κάνει , μπορείς να βάλεις και 2ο ανεμιστήρα για push pull.

nmn
13-06-14, 11:24
Η ψύκτρα όντως είναι καλή και συναγωνίζεται τις μεγάλες. Θα μπορούσε να επιτρέψει βέβαια, ένα μέτριο oc, π.χ. μέχρι 4.4 άντε 4.5 GHz. Με αερόψυκτρα σε Haswell είναι δύσκολα τα πράγματα.

Αν θέλεις oc, θέλεις καλή μητρική. Σε περίπτωση που κρατήσεις την ψύκτρα (που θα ήταν η πιό λογική κίνηση, τουλάχιστον για αρχή), τα 50€ που θα έδινες, τα κερδίζεις και μπορείς να βάλεις λίγο καλύτερο τροφοδοτικό. ΈΚπτωση στην μητρική μη κάνεις.

Vtester
13-06-14, 11:29
nmn με το τροφοδοτικό πάντως που του βαλες είναι ήδη καλυμένος , μπορούσε να πάρει και μικρότερο αφού ότι oc και να κάνει αφού δεν θα αλλάξει την 9500gt το συστημα δεν θα τραβάει ρεύμα ούτε 200w.

nmn
13-06-14, 11:32
Σωστό, καλυμμένος είναι από W και μια χαρά είναι το τροφοδοτικό. Απλά, για oc καλό είναι να έχει ό,τι καλύτερο μπορεί με τα χρήματα, π.χ. ένα golden με 20€ παραπάνω. Εγώ από τότε που έβαλα καλύτερο τροφοδοτικό άλλαξαν πολλά στο σύστημα και το oc'ing. O εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.