PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για router σε bridge mode



chek2fire
12-06-14, 04:49
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο router για να το βάλω σε bridge mode με το υπάρχουν router που διαμοιράζει το wifi στο σπίτι. Δλδ θέλω να κάνω κάτι τέτοιο

140736



με λίγα λόγια έχω το isp modem και το wireless #1 και ψάχνω ένα router που θα πάρει την θέση του wireless #2. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη

- - - Updated - - -


Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο router για να το βάλω σε bridge mode με το υπάρχουν router που διαμοιράζει το wifi στο σπίτι. Δλδ θέλω να κάνω κάτι τέτοιο

140736



με λίγα λόγια έχω το isp modem και το wireless #1 και ψάχνω ένα router που θα πάρει την θέση του wireless #2. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν θέλω κάτι ακριβό δλδ μέχρι 50 ευρώ και να έχει και wps μια και το draytek που μοιράζει το wifi έχει πάνω του wps

sweet dreams
12-06-14, 09:17
Φαντάζομαι θα χρησιμοποιείς το πρώτο σαν ρούτερ ή όχι;;;
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html).

Το WPS καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς σαν λειτουργία και να το έχεις κλειστό, γιατί έχει κενά ασφαλείας.

chek2fire
12-06-14, 12:18
Οπως είπα θέλω να είναι ακριβώς όπως στο διάγραμμα που έχω βάλει. Δλδ ο router στο wireless #2 να γεφυρώνετε μέσω wifi με το wireless#1 και φυσικά να έχει κάποιες ethernet θύρες, τουλάχιστον 4 για να συνδεθούν πάνω του τα μηχανήματα. Αυτό που μου έδωσες δεν μου κάνει λόγο ότι έχει μόνο μια ethernet.

sweet dreams
12-06-14, 12:38
Οπως είπα θέλω να είναι ακριβώς όπως στο διάγραμμα που έχω βάλει. Δλδ ο router στο wireless #2 να γεφυρώνετε μέσω wifi με το wireless#1 και φυσικά να έχει κάποιες ethernet θύρες, τουλάχιστον 4 για να συνδεθούν πάνω του τα μηχανήματα. Αυτό που μου έδωσες δεν μου κάνει λόγο ότι έχει μόνο μια ethernet.

H μια θύρα δεν έχει σημασία γιατί μπορείς να βάλεις switch και να συνδέσεις όσα θέλεις.

Το βασικό είναι αυτό που σε ρώτησα, αυτό θα χρησιμοποιήσεις για ρούτερ;;;;

jkoukos
12-06-14, 13:06
H λύση που προτείνει ο @sweet dreams, είναι η ασφαλέστερη ως προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αυτό που θέλεις είναι μια συσκευή που να δουλεύει ως client, να λαμβάνει ασύρματα την εκπομπή του 1ου router και να τη δίνει ενσύρματα.
Όμως δεν θα βρεις τέτοιο ασύρματο router, ενώ όλα τα Access Point την έχουν.

Άλλη λύση που προσφέρουν τα σύρματα router είναι η δυνατότητα WDS Bridging, μόνο που είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα δουλέψει με συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών.
Ακόμη και στον ίδιο κατασκευαστή θα υπάρξει πρόβλημα. Μεγαλύτερες πιθανότητες θα έχεις με 2 ίδιες συσκευές, αλλά και πάλι το πιθανότερο είναι να δουλέψει χωρίς ασφάλεια ή μέχρι WEP.
Και αυτό διότι το WDS δεν είναι επίσημο πρότυπο και ούτε θα γίνει ποτέ, ενώ οι περισσότεροι ήδη το καταργούν σιγά-σιγά.

Γράφεις ότι έχεις κάποιο Draytek, οπότε θα έλεγα ότι μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας έχεις με ένα ίδιο, αν και κανείς δεν είναι σίγουρος. Κάνε ένα ερώτημα στον κατασκευαστή για συμβατότητα.
Σίγουρο αποτέλεσμα θα έχεις με την πρόταση που σου έγινε.

sdikr
12-06-14, 14:07
Το παραπάνω μπορεί να γίνει και με router που υποστηρίζει dd-wrt

chek2fire
13-06-14, 00:00
παιδιά πήρα αυτό εδώ που από τι λέει μπαίνει και σε bridge client mode

http://www.e-shop.gr/zyxel-nbg-416n-router-wireless-n-lite-home-router-p-PER.613885

θα δούμε τώρα αν κάνει δουλειά.

chek2fire
18-06-14, 23:04
Σήμερα μου το φέρανε και έκανα λίγη ώρα να καταλάβω πως μπορούσα να το βάλω σε wifi bridge mode. Αρχικά είχα μπερδευτεί καθώς δεν είχε στις επιλογές του κάποια ρύθμιση αλλά έχει ένα πεδίο που λέγετε sys op mode και από είχε επιλογές όπως bridge, access point, universal repeater. Αν επιλέξεις ένα από τα τρία τότε αλλάζουν και τελείως οι ρυθμίσεις του interface. Μια άλλη παραξενιά που έχει είναι ότι αν αλλάξεις αυτές τις ρυθμίσεις πάει ο router default με ip 192.168.1.2 και από τι καταλαβαίνετε αν έχετε άλλη συσκευή με τέτοια ip στο δύκτιο σας τότε θα έχετε πρόβλημα.
Αφού αλλάξεις το interface σε bridge από εκεί σου βγάζει μια λίστα με τα διαθέσιμα wifi δύκτια και απλά επιλέγεις αυτό που θέλεις και συνδέεσε χωρίς πρόβλημα. Του έχω βάλει ήδη πάνω δύο συσκευές το router σε wifi bridge και πάνω του ethernet συσκευές. Είχα μερικές αποσυνδέσεις από αυτές τις συσκευές και θέλω να το παρακολουθήσω λίγο και να φορτώσω λίγο το wifi να δω πως συμπεριφέρετε.
Από τι έχω καταλάβει σε wifi birdge ο router που κάνει το wifi access point δεσμεύει από το δύκτιο κάποιο bandwitdth η κάνω λάθος?

netman
21-09-14, 03:27
φίλε είσαι ευχαριστημένος απο το ρούτερ αυτό;
έγινε η δουλειά σου;
ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να κάνω το ίδιο.

nmavro73
13-12-14, 19:43
Εχω το sagem 2404 και σήμερα ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου στείλουν άλλο ένα ρούτερ (δικαιούμαι μετά από τόσα χρόνια). Μου είπαν ότι θα στείλουν το ZTE.
Μπορώ να χρησιμοποιώ κάποιο από τα δύο ως access point για να ενισχύσω το ασύρματο; Ποιο;Το δεύτερο ρούτερ μπορεί να μπει σε πρίζα δικτύου.
Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

sweet dreams
13-12-14, 21:25
Εχω το sagem 2404 και σήμερα ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου στείλουν άλλο ένα ρούτερ (δικαιούμαι μετά από τόσα χρόνια). Μου είπαν ότι θα στείλουν το ZTE.
Μπορώ να χρησιμοποιώ κάποιο από τα δύο ως access point για να ενισχύσω το ασύρματο; Ποιο;Το δεύτερο ρούτερ μπορεί να μπει σε πρίζα δικτύου.
Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203) και αν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.