PDA

Επιστροφή στο Forum : AMD και VISTA : Σχέση μίσους!!!



geovision
08-03-07, 13:06
Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα φορητό amd 3700+ και ενώ το cool n quiet δούλευε τέλεια στα ΧΡ, στα VISTA δεν δουλεύει. Η CPU που την μετράω με το RMCLOCK δουλεύει στα 800MHZ και δεν μπορεί με τίποτα να μου δώσει ισχύ on demand. Έχει κανείς συναντήσει το πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ όλους..

nikoskat
08-03-07, 13:10
τα power options σε ποια ρυθμιση ειναι; power saver, balanced ή high performance;

geovision
08-03-07, 13:11
τα power options σε ποια ρυθμιση ειναι; power saver, balanced ή high performance;


balanced!!

nikoskat
08-03-07, 13:16
αυτο το rmclock ειναι σιγουρο οτι ειναι απολυτα συμβατο και δουλευει σωστα; αν το βαλεις high performance δεν ανεβαινει στην κανονικη συχνοτητα;
κανονικα θα επρεπε πραγματι να δινει οταν χρειαζεται παραπανω.

geovision
08-03-07, 13:24
αυτο το rmclock ειναι σιγουρο οτι ειναι απολυτα συμβατο και δουλευει σωστα; αν το βαλεις high performance δεν ανεβαινει στην κανονικη συχνοτητα;
κανονικα θα επρεπε πραγματι να δινει οταν χρειαζεται παραπανω.

Η αλήθεια είναι ότι σε έρευνα που έχω κάνει είδα το εξής:

1. H AMD λέει ότι φταίει η MS
2. Στους μισούς δουλεύον όλα κανονικά στους υπόλοιπους όχι. Δεν γνωρίζω αν το έχουν παρατηρήσει άλλοι.
3. Πολλοί λένε ότι είναι θέμα BIOS Upgrade και ότι έτσι λύνεται. Κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται γιατί όλα δουλεύουν ρολόι στα ΧΡ (Υποστηρίζουν ότι τα VISTA διαβάζουν το BIOS διαφορετικά!!!)
4. Η λύση θα έλθει από AMD μεριά η οποία αν και δεν παραδέχεται το πρόβλημα άμμεσα, μετα από πιέσεις χρηστών μάλλον θα βγάλει drivers (υποτίθεται είναι ενσωματωμένοι στα VISTA).

WAntilles
08-03-07, 13:24
Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα φορητό amd 3700+ και ενώ το cool n quiet δούλευε τέλεια στα ΧΡ, στα VISTA δεν δουλεύει. Η CPU που την μετράω με το RMCLOCK δουλεύει στα 800MHZ και δεν μπορεί με τίποτα να μου δώσει ισχύ on demand. Έχει κανείς συναντήσει το πρόβλημα;

Δίνει αξιόπιστες μετρήσεις αυτό το κάτι-clock;

Για βάλε το τελευταίο CPU-Z (1.39). Θα σου δείχνει το throttling level του επεξεργαστή.

Επίσης (αν χρειάζεται στα Vista) εγκατέστησες τον CPU driver της AMD; Έβαλες τυχόν switch-άκια που μπορεί να χρειάζονται στον loader τους; Έχεις επιλέξει το αντίστοιχο του "Minimal Power Management" στο Control Panel; Γενικά, διάβασες το readme του driver για τα Vista;

geovision
08-03-07, 13:29
Δίνει αξιόπιστες μετρήσεις αυτό το κάτι-clock;

Για βάλε το τελευταίο CPU-Z (1.39). Θα σου δείχνει το throttling level του επεξεργαστή.

Επίσης (αν χρειάζεται στα Vista) εγκατέστησες τον CPU driver της AMD; Έβαλες τυχόν switch-άκια που μπορεί να χρειάζονται στον loader τους; Έχεις επιλέξει το αντίστοιχο του "Minimal Power Management" στο Control Panel; Γενικά, διάβασες το readme του driver για τα Vista;

Κοίτα...δεν γνωρίζω αν έχει βγάλει CPU driver η AMD για VISTA. Μέχρι πάντως πριν λίγο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Όντως δεν διάβασα το readme αλλά θεωρώ ότι τόσοι και τόσοι έχοντας το ίδιο πρόβλημα στα VISTA και όχι στα ΧΡ, μάλλον κάτι πιό σοβαρό θα είναι. Εν πάση περιπτώση που βρίσκεται αυτό το readme?? Στο DVD?

WAntilles
08-03-07, 13:55
Το readme βρίσκεται μέσα στο αρχείο του driver.

Surface
08-03-07, 14:00
Παρόμοιο πρόβλημα.

AMD Athlon XP mobile 2600+

Στα XP όλα κανονικά, στα 2ghz όταν χρειάζεται και στα 500mhz όταν κάθεται.

Στα vista καρφωμένος στα 2ghz ακόμα και όταν είναι idle. Και φυσικά το φορητό να ψήνεται...
Δεν υπάρχει AMD driver για vista, το powernow δεν τρέχει και δεν υπάρχει υποστήριξη από τη μεριά του φορητού.

Αναγκαστική επιστροφή στα XP

Νικαετός
08-03-07, 14:59
Γενικά η καλή μας AMD δεν έχει βγάλει (ακόμα) drivers για Vista. To desktop της μικρής ακούγεται δαιμονισμένα, ενώ με τα xp ήταν σαφώς πιο ήσυχο. :(

Nemessis
17-10-07, 18:59
Αυτη την στιγμή ακόμη δεν έχει αλλ'αξει τίποτε. AMD 4600+ και δεν λέει να κατέβει η συχνότητα.

pan05
17-10-07, 19:54
Παιδιά μη το ψάχνετε.. Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι προνόμιο των AMD.

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=126730

@ ADSLgr.com All rights reserved.