PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΟΙΓΜΑ 2ης ΘΥΡΑΣ STB ME BAUDTEC



messalius
13-06-14, 20:22
Θα ηθελα παρακαλώ βοήθεια για ανοιγμα δευτερης θυρας STB στο Baudtec που μου έχει δώσει ο ΠΟΤΕ
μιας και εψω δευτερο αποκωδικποιητη, μπορεί να με βοηθησει καποιος με την διαδικασία η αν υπάρχει καποιο link η οδηγός μετατροπής θυρας Ethernet σε STB για το συγκεκριμένο router; Ευχαριστώ

sweet dreams
13-06-14, 21:27
Δεν ξέρω τις δυνατότητες του ρούτερ, ρίξε μια ματιά εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/threads/360141-Conn-x-TV-σε-2-TV!!!Γίνεται?p=5038104#post5038104)

AssVas
15-06-14, 02:33
κάλεσε στο 13888 και πάρε ένα ΖΤΕ 108 , γύρνα το σε Bridge mode και κούμπωσέ το στην STB του bautec.

messalius
15-06-14, 13:38
Τελικά το βρήκα μόνος μου..

Το link του/της sweet Dreams μου άνοιξε το μάτια ευχαριστώ . Παραθέτω την διαδικασία όπως την έκανα ακριβώς παρακάτω και θα ανεβάσω φωτογραφίες όποτε μπορέσω.

Αναλυτικά για άνοιγμα δεύτερης θύρας STB για iptv (ΟΤΕ TV ) για ρουτερ Baudtec TW263R4 :

1. Είσοδος στο Interface του ρουτερ Ανοίγουμε την σελίδα Advanced Setup -
VLAN -
Assign VLAN PVID for each Interface

στον δεύτερο πίνακα κάτω αλλάζουμε τον αριθμό PVID απο 1 σε 2 στην θύρα που θέλουμε να μετατρέψουμε σε STB.
(προσοχή η αρίθμηση των θυρών στο συγκεκριμένο ρουτερ ξεκινάνε από ΔΕΞΙΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ)

Δηλαδή η θύρα 1 όπως θα δούμε είναι ήδη δηλωμένη σε PVID 2 και αν θέλουμε να δηλώσουμε πχ KAI την Θύρα 4 (άκρη αριστερά) αλλάζουμε το PVID της θύρας 4 σε αριθμό (2). Πατάμε Save

2.Στο -Advanced Setup παλι
-VLAN
Πάμε στο- DEFINE VLAN GROUP αυτήν τη φορά

Δουλεύουμε πρώτα πάνω στην σελίδα το υ VLAN Index 1 (πρώτο κουτάκι)
Στο πίνακα Ethernet απενεργοποιούμε (βγάζουμε το τικ ) της θύρας που θέλουμε να μετατρέψουμε σε STB (πχ Θύρα 4)
Πατάμε Save.

3. Συνεχίζουμε με το VLAN Index 2
Πάλι δίπλα στο πίνακα Ethernet, ενεργοποιούμε (με τικ) την θύρα που θα επιλέξουμε για ΟΤΕ ΤV (4 πχ). Δεν πειράζουμε τίποτα άλλο.
Πατάμε SAVE.

κάνουμε ένα reboot, και ύστερα μονο συνδέουμε με το ρευμα και το καλώδιο στην θύρα του ρουτερ που έχουμε παραμετροποιήσει και τον δεύτερο αποκωδικοποιητή ..και διαπιστώνουμε ότι παίζει κανονικά..

AssVas
15-06-14, 20:40
Μπράβο messalius , +1

geonet
26-06-14, 15:37
έχεις 2 συσκευές IP-OTE-TV στην ίδια γραμμή DSL και παίζουνε με το ίδιο PIN-ID ???

messalius
05-08-14, 09:35
Ναι , οπως το ειπες, Παιζουν με το ίδιο PIN -ID , απλά πριν συνδεσω την δευτερη συσκευή, χρειάστηκε να κάνω ένα hard Reset. (με την γνωστή τρυπουλα στο Pirelli ).

Devout
06-08-14, 12:13
Αυτά τα θέματα δεν πρέπει να γράφονται δημόσια. Θα το πάρει χαμπάρι κανάς οτε και θα μείνουμε όλοι με το π.... στο χέρι.
(τεχνικός οτε here).

@ ADSLgr.com All rights reserved.