PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγεγραμμένες κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών



Σταυροφόρος
17-06-14, 16:17
Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να έρθουν στα χέρια μου όλες οι καταγεγραμμένες κλήσεις που έχω κάνει με την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρίας;

Κάποιος υπάλληλός τους μου είπε ότι χρειάζεται να επέμβει εισαγγελέας (!) αλλά πιστεύω θα είναι πιο απλή η διαδικασία.

Ευχαριστώ.

shocked
23-06-14, 19:55
για να σου ερθουν σε χαρτι, ναι ισως χρειαζεσαι αποφαση εισαγελεα. αλλα αν θες να ακουσεις καποια συγκεκρημενη, απλα το λες εκεινη την στιγμη, "θελω να ακουσω την ταδε ηχογραφημενη συνομιλία."

optimus
28-06-14, 15:34
η ακροαση συνομιλιών απ'όσο γνωρίζω γίνεται με χαρτί εισαγγελέα και στη συνέχεια με κάποιο κόστος του πελάτη, η εκάστοτε εταιρεία του τις δίνει σε cd.
δεν γίνεται με τηλεφωνική αίτηση του πελάτη "γεια σας θελω να μου δωσετε τις συνομιλίες".
οποιος το σκεφτεται ετσι να το ξεχάσει.
και επιπλεον σε τετοια περιπτωση μιλαει ο δικηγορος του με το νομικο τμήμα της εταιρειας και οχι ο πελατης με την τηλεφωνικη εξυπηρέτηση πελατων.
αυτο γνωριζω μεχρι στιγμης, αν εχει αλλαξει κατι και γνωριζει καποιος κατι αλλο ας μας ενημερωσει.

shocked
28-06-14, 19:33
γινεται μονο σε περιπτωση που ο υπάλληλος εκανε κατι λαθος και εδωσε άλλη υπηρεσια από αυτή που συμφωνήθηκε.
την ακουνε λαιβ εκεινη την στιγμη ολοι.

optimus
30-06-14, 22:11
σε τετοια περιπτωση αν ο υπαλληλος εκανε λαθος, ο πελατης αναφερει οτι θελει να μιλησει με υπευθυνο βαρδιας για λαθος χειρισμο κλησης απο υπαλληλο και τοτε ο εκαστε αρμοδιος ακουει την κληση και επειτα καλει τον πελατη αν οντως υπηρξε λαθος διαδικασια.
αυτο απο οσο ξερω γινεται στα περισσοτερα call centers.

gio5aMG
02-07-14, 01:34
Προφανώς και δεν ζητάς την τάδε κλήση και απλά στην βάζουν.

nikosmelt
05-07-14, 17:22
Το ότι δε χρειάζεται εισαγγελέας είναι το μόνο σίγουρο! Και μη μασήσετε αν κάποιος υπάλληλος σας πει κάτι τέτοιο! Εισαγγελική παραγγελία και παρέμβαση θα χρειαστεί μόνο σε περίπτωση που θέλετε να πάρετε κλήσεις τρίτων και όχι δικές σας και αυτό πλέον εκλείπει, καθώς αυτά εμπίπτουν στην δικαιοδοσία της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Απλώς πρέπει να κάνετε μια ΓΡΑΠΤΗ αίτηση προς την εταιρία ζητώντας να σας δοθούν οι μεταξύ σας ηχογραφήσεις. Βέβαια αν το αίτημα είναι τόσο αόριστο, χωρίς αναφορά τουλάχιστον ημερομηνιών, είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα λάβετε ποτέ τις συνομιλίες αυτές, κάτι βέβαια λογικό γιατί αυτές ταξινομούνται ανά ημερομηνία και όχι ανά πελάτη. Γενικά, μετά από την (πικρή αρκετές φορές) εμπειρία πολλών χρόνων και την τάση των εταιριών να αλλάζουν κατά το δοκούν τους συμφωνηθέντες όρους, εγώ έχω καταλήξει και είτε σημειώνω άμεσα σε ένα χαρτί ημερομηνία/ώρα κλήσης καθώς και το όνομα του υπαλλήλου με τον οποίο μιλώ, όταν πρόκειται για κλήση στο σταθερό, είτε απλώς ηχογραφώ και εγώ στο κινητό μου την κλήση, φροντίζοντας εννοείται να ενημερώνω από την αρχή τον συνομιλητή μου ότι τον ηχογραφώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.