PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMOTE: Οι καλύτερες υπηρεσίες mobile data στην Ελλάδα σύμφωνα με την εταιρεία μετρήσεων δικτύων P3 Communications



nnn
17-06-14, 18:20
Η COSMOTE παρέχει τις «καλύτερες υπηρεσίες δεδομένων για smartphone» και τις «καλύτερες υπηρεσίες δεδομένων κινητής ευρυζωνικότητας» μεταξύ όλων των δικτύων κινητής στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις μετρήσεις που πραγματοποίησε η διεθνώς αναγνωρισμένη εταιρεία μετρήσεων και ελέγχου δικτύων, P3 Communications, στις μεγαλύτερες πόλεις της χώρας.

Τα δύο πιστοποιητικά υπεροχής που έλαβε η COSMOTE από την εταιρεία P3 Communications για τις υπηρεσίες δεδομένων που προσφέρει έρχονται να επιβεβαιώσουν την ηγετική θέση και την κορυφαία ποιότητα του δικτύου COSMOTE. Στις μετρήσεις, το δίκτυο της COSMOTE επέδειξε καθολική υπεροχή σε όλους τους δείκτες, τόσο μέσω smartphone, όσο και μέσω usb stick που χρησιμοποίησε η P3 Communications αποδεικνύοντας, ακόμη μία φορά, τη μοναδική εμπειρία που προσφέρει η εταιρεία στους συνδρομητές της.

Η διεθνώς αναγνωρισμένη εταιρεία P3 Communications εξειδικεύεται στη μέτρηση δεικτών ποιότητας των δικτύων, καθώς και των υπηρεσιών που προσφέρουν. Προκειμένου ένα δίκτυο να λάβει σχετική πιστοποίηση πρέπει όχι μόνο να πετύχει υψηλά αποτελέσματα σε πλήθος μετρήσεων, αλλά και να σημειώσει καθολική υπεροχή σε μία σειρά από σημαντικούς δείκτες, όπως η ταχύτητα πλοήγησης, η απόδοσή του σε youtube videos και η ταχύτητα σε uploading και downloading αρχείων.

Οι μετρήσεις έγιναν στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, την Πάτρα, το Βόλο και τη Λάρισα. Τα πιστοποιητικά είναι διαθέσιμα στο http://www.p3-group.com/en/service-certification-22656.html.

Η αναγνώριση της υπεροχής του δικτύου της COSMOTE από την P3 Communications έρχεται να επιβεβαιώσει αυτό που καταδεικνύουν και οι μετρήσεις των ίδιων των χρηστών. Σύμφωνα με μετρήσεις μέσω του SpeedTest του ανεξάρτητου φορέα OOKLA, της πιο διαδεδομένης εφαρμογής μετρήσεων internet παγκοσμίως, η COSMOTE διαθέτει απίστευτα γρήγορο mobile internet, και κατατάσσεται στην πρώτη 20άδα στην Ευρώπη ανάμεσα σε περισσότερους από 140 παρόχους.

Πηγή : Cosmote

tsigarid
17-06-14, 20:29
Δεν το βάζει κάτω ε; :p

nnn
17-06-14, 20:31
Μπα, βγήκε άλλωστε στην γύρα το πούλμαν του "αγαπούλα" οπότε πρέπει να υπάρξει απάντηση :lol:

MitsosDaBest13
17-06-14, 20:32
Και η ακριβότερη εταιρία απ' όλες... Στο τέλος ακόμα και οι μέτοχοι του ΟΤΕ θ' αλλάξουν πάροχο... :p

Hetfield
17-06-14, 22:01
Εγω παντως πιανω κοντα στα 60mbps στην Cosmote και γενικα οσον αφορα την περιοχη μου ειναι μακραν η καλυτερη κι ας εχω καρτοκινητο whats up.
Αλλα αυτα απο περιοχη σε περιοχη παιζουν πολυ.

sktheo
18-06-14, 00:16
Τι να τα κανω τα πιστοποιητικα...
Οι μετρησεις που ειναι;
Δεν βλεπω link. :rtfm:

lariser
18-06-14, 12:03
Για όσους είναι στον χώρο επαγγελματικά και γνωρίζουν, η P3 χρησιμοποιείται από το Vodafone Group εδώ και αρκετά χρόνια για να κάνει τέτοιες μετρήσεις σε όλες τις τοπικές εταιρίες της στην Ευρώπη. Αντίθετα με την "μεθοδολογία" OOKLA, κάνει εκτεταμένα drive tests με πολλά διαφορετικά σενάρια κίνησης και διαδρομές χρησιμοποιώντας οχήματα-πλατφόρμες μετρήσεων που εκτελούν πολλαπλές δοκιμές-κλήσεις είτε από στάση ή εν κινήση. Αυτές οι μετρήσεις είναι πιο χρήσιμες για τους παρόχους γιατί πέρα από τη σύγκριση στην ποιότητα υπηρεσιών, την κάλυψη και τις ταχύτητες πρόσβασης μπορούν να εντοπίσουν συγκεκριμένα προβλήματα στη σχεδίαση και λειτουργία στο εκάστοτε δίκτυο και έτσι να δώσουν μια χρήσιμη εικόνα στον πάροχο για το πως μπορεί να βελτιώσει το δίκτυο του σε όλους τους τομείς (φωνή, δεδομένα).

Καλά κάνει λοιπόν η CosmOTE που δεν μένει μόνο στο Speedtest. Έτσι είναι δύσκολο για τον ανταγωνισμό να την αντικρούσει αφού χρησιμοποιεί τις ίδιες αναφορές. Επιπλέον να πω ότι όταν η P3 μετράει στα σημεία το δίκτυο του παρόχου-εντολέα, το κάνει ταυτόχρονα και για τα ανταγωνιστικά δίκτυα, ώστε να δίνει πάντα και τη συγκριτική θέση.

techgirl
18-06-14, 15:31
Καλή και γρήγορη ειναι ομως δυστυχώς πανάκριβη

dkgr_ser
18-06-14, 15:52
Εγω παντως πιανω κοντα στα 60mbps στην Cosmote και γενικα οσον αφορα την περιοχη μου ειναι μακραν η καλυτερη κι ας εχω καρτοκινητο whats up.
Αλλα αυτα απο περιοχη σε περιοχη παιζουν πολυ.

Και σε 60" σου αδειάζει το data plan αν πεις να κάνεις χρήση τους...

Mobile data προς το παρόν μόνο για το spotify που με 5 ευρώ δίνει και δωρεάν streaming. Κατά τα άλλα data που φτάνουν το πολύ πολύ για κάνα chat και σε αυτές τις τιμές ας τα κρατήσουν....

Tatsu
18-06-14, 17:22
πρεπει να παραδεχτω οτι με την cosmote,εχω full καλυψη,εχω η vodafone και η wind,δεν πιανει 3G..

Hetfield
18-06-14, 19:03
Και σε 60" σου αδειάζει το data plan αν πεις να κάνεις χρήση τους...

Mobile data προς το παρόν μόνο για το spotify που με 5 ευρώ δίνει και δωρεάν streaming. Κατά τα άλλα data που φτάνουν το πολύ πολύ για κάνα chat και σε αυτές τις τιμές ας τα κρατήσουν....
Μια χαρα ειναι τα data της Cosmote στα καρτοκινητα πλεον. Βαζεις πακετο και σου μενει σε καθε ανανεωση.
Για του λογου το αληθες
http://i62.tinypic.com/20av4et.jpg

Tsour_ee
18-06-14, 20:04
Για όσους είναι στον χώρο επαγγελματικά και γνωρίζουν, η P3 χρησιμοποιείται από το Vodafone Group εδώ και αρκετά χρόνια για να κάνει τέτοιες μετρήσεις σε όλες τις τοπικές εταιρίες της στην Ευρώπη. Αντίθετα με την "μεθοδολογία" OOKLA, κάνει εκτεταμένα drive tests με πολλά διαφορετικά σενάρια κίνησης και διαδρομές χρησιμοποιώντας οχήματα-πλατφόρμες μετρήσεων που εκτελούν πολλαπλές δοκιμές-κλήσεις είτε από στάση ή εν κινήση. Αυτές οι μετρήσεις είναι πιο χρήσιμες για τους παρόχους γιατί πέρα από τη σύγκριση στην ποιότητα υπηρεσιών, την κάλυψη και τις ταχύτητες πρόσβασης μπορούν να εντοπίσουν συγκεκριμένα προβλήματα στη σχεδίαση και λειτουργία στο εκάστοτε δίκτυο και έτσι να δώσουν μια χρήσιμη εικόνα στον πάροχο για το πως μπορεί να βελτιώσει το δίκτυο του σε όλους τους τομείς (φωνή, δεδομένα).

Καλά κάνει λοιπόν η CosmOTE που δεν μένει μόνο στο Speedtest. Έτσι είναι δύσκολο για τον ανταγωνισμό να την αντικρούσει αφού χρησιμοποιεί τις ίδιες αναφορές. Επιπλέον να πω ότι όταν η P3 μετράει στα σημεία το δίκτυο του παρόχου-εντολέα, το κάνει ταυτόχρονα και για τα ανταγωνιστικά δίκτυα, ώστε να δίνει πάντα και τη συγκριτική θέση.

Έτσι ακριβώς!όπως και παλαιότερα έχω επισημάνει είναι λογικό ότι είναι τόσο μπροστά στο data λόγω εξάπλωσης 4G αλλά και ποιότητας στη φωνή λόγω HD voice. Όσο οι άλλοι δεν επενδύουν σε αυτά τα χαρακτηριστικά θα είναι πρώτη σε όλα τα συγκριτικά.

Γιωργος Π
19-06-14, 13:21
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας...

tzelen
19-06-14, 16:30
Μια χαρα ειναι τα data της Cosmote στα καρτοκινητα πλεον. Βαζεις πακετο και σου μενει σε καθε ανανεωση.
Για του λογου το αληθες
http://i62.tinypic.com/20av4et.jpg

wtf dude, 15G mobile internet quota?

Εγώ ούτε στον υπολογιστή δεν χαλάω τόσα :p

Hetfield
19-06-14, 17:48
wtf dude, 15G mobile internet quota?

Εγώ ούτε στον υπολογιστή δεν χαλάω τόσα :p
Καθε μηνα μου προστιθενται απο το Spotify 80MB συν τα 500MB της φοιτητικης προσφορα κι ετσι μαζευτηκαν 15GB προς χρηση :p

Z€r0
19-06-14, 18:28
Με 5 ευρώ τα 500MB σε What's UP τί να την κάνεις την ταχύτητα; :what: Σου δίνει δηλαδή περίπου 10 speedtests για να την επιβεβαιώσεις! :p

Καλά downloads. :lol:

qwertyuiop
20-06-14, 17:45
Καθε μηνα μου προστιθενται απο το Spotify 80MB συν τα 500MB της φοιτητικης προσφορα κι ετσι μαζευτηκαν 15GB προς χρηση :p

Κι εγώ τόσο έχω, αλλά επειδή είμαι πρωτοετής έχω μείνει στα 3 γίγα. :rofl:

stelios4711
20-06-14, 17:54
Πως γίνεται και τα κρατάτε; Εγώ έχω Internet Monthly Pass 200 και όσα δεν ξοδεύω δεν μεταφέρονται
Επίσης παίρνω μόνο 200 mb με 5 € σε σύνδεση με μηδενικό πάγιο εσείς πως παίρνετε 500;

qwertyuiop
20-06-14, 23:32
Πως γίνεται και τα κρατάτε; Εγώ έχω Internet Monthly Pass 200 και όσα δεν ξοδεύω δεν μεταφέρονται
Επίσης παίρνω μόνο 200 mb με 5 € σε σύνδεση με μηδενικό πάγιο εσείς πως παίρνετε 500;


Μπορεί να είναι glitch της κοσμοτέ στα φοιτητικά πακέτα.
Παίρνουμε 500 γιατί έχουμε κάνει αίτηση να μας χοροηγηθεί το φοιτητικό πακέτο, που δίνει 500 μβ κάθε μήνα αν τον προηγούμενο έχεις βάλει 10ε. Κι έτσι συσσωρεύεις και χρήματα και ίντερνετ.

nothing
21-06-14, 11:56
σε cosmokarta παντως αν βαλεις πακετο των 500mb που εχει σαν προσφορα (η οποια ανανεωνεται σχεδον ανα μηνα ωστε να μπορει να κοπει οποτε θελησουν) και το βαλεις πριν ληξει ο μηνας που εχεις να τα ξοδεψεις αθροιζονται και μενουν με ημερομηνια ληξης τον επομενο μηνα και παει λεγοντας...

Hetfield
21-06-14, 20:03
σε cosmokarta παντως αν βαλεις πακετο των 500mb που εχει σαν προσφορα (η οποια ανανεωνεται σχεδον ανα μηνα ωστε να μπορει να κοπει οποτε θελησουν) και το βαλεις πριν ληξει ο μηνας που εχεις να τα ξοδεψεις αθροιζονται και μενουν με ημερομηνια ληξης τον επομενο μηνα και παει λεγοντας...
Ακριβως αυτο κανω κι εγω! Ετσι μου μενουν τα δεδομενα. Η κοσμοτε αυτο το κανει μονο στα καρτοκινητα.

john84
21-06-14, 20:48
Ακριβως αυτο κανω κι εγω! Ετσι μου μενουν τα δεδομενα. Η κοσμοτε αυτο το κανει μονο στα καρτοκινητα.

Απ οτι ειδα πιο πανω μπορεις να ελεγχει το υπολοιπο μεσω του application για το what's up . Εσυ στη cosmokarta μπορεις να το βλεπεις σε εφαρμογη ή μεσω καποιου account αυτό?
Ευχαριστώ

Hetfield
22-06-14, 01:58
Απ οτι ειδα πιο πανω μπορεις να ελεγχει το υπολοιπο μεσω του application για το what's up . Εσυ στη cosmokarta μπορεις να το βλεπεις σε εφαρμογη ή μεσω καποιου account αυτό?
Ευχαριστώ
Whats up εχω κι εγω.
Απ'οσο ξερω δεν υπαρχει επισημη εφαρμογη για cosmoκαρτα, ομως δοκιμασε αυτο
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nikoloco.cosmoteinfo
Ειναι ανεπισημη εφαρμογη αλλα εμενα καποτε μου λειτουργουσε.

Z€r0
22-06-14, 18:58
Whats up εχω κι εγω.
Απ'οσο ξερω δεν υπαρχει επισημη εφαρμογη για cosmoκαρτα, ομως δοκιμασε αυτο
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nikoloco.cosmoteinfo
Ειναι ανεπισημη εφαρμογη αλλα εμενα καποτε μου λειτουργουσε.Πρέπει όντως να λειτουργεί στέλνοντας ΔΩΡΕΑΝ sms στο background για να ενημερώνεται αλλά σε νεώτερες εκδόσεις android πρέπει να δωθούν τα ανάλογα δικαιώματα. :)

Πραγματικά πάντως πιο σοβαροί λόγοι να μείνει κανείς σε Cosmote είναι όταν έχουν όλοι οι γνωστοί τους What's Up, το σήμα που μπορεί να χρειάζεται σε συγκεκριμένες απομακρυσμένες περιοχές ή να του έχουν δώσει εταιρικό κινητό Cosmote.

tsorbi
22-06-14, 19:02
Υπάρχει και αυτή η εφαρμογή
https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.whatsup

Helene
01-07-14, 00:59
Μπα, βγήκε άλλωστε στην γύρα το πούλμαν του "αγαπούλα" οπότε πρέπει να υπάρξει απάντηση :lol:

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.