PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάστημα με φιγούρες από ταινίες, comics κ.α.



hellenicsun
18-06-14, 18:17
Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω μια συλλογή με φιγούρες και αγάλματα από ταινίες, comics κ.α. Ξέρω πως μέσω eBay & Amazon βρίσκω - κι έχω ήδη βρει - ότι θέλω. Θα προτιμούσα όμως να κάνω την αγορά μου από κάποιο κατάστημα Ελληνικό. Αν βρίσκεται και εντός Αθηνών ακόμη καλύτερα μιας που θα το επισκεφθώ.

Ξέρετε να με κατευθείνετε σχετικά; Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση μέσω Google αλλά βρήκα σελίδες που μοιάζουν λες και τις ανέβασαν πριν μια δεκαετία και δε ξέρω αν πρέπει να τις εμπιστευτώ για αγορές που μπορεί να φτάσουν και εκατοντάδες ευρώ.

WAntilles
18-06-14, 19:01
Θα προτιμούσα όμως να κάνω την αγορά μου από κάποιο κατάστημα Ελληνικό.

Πας να κάνεις τεράστια ανοησία.

Θα σε χρεώσουν για τα ίδια πράματα τουλάχιστο 2-2.5 φορές απάνω.

Πάρε ό,τι θες από Amazon UK ή άλλα sites εντός ΕΕ, κι είσαι κύριος.

hellenicsun
18-06-14, 19:24
Πας να κάνεις τεράστια ανοησία.

Θα σε χρεώσουν για τα ίδια πράματα τουλάχιστο 2-2.5 φορές απάνω.

Πάρε ό,τι θες από Amazon UK ή άλλα sites εντός ΕΕ, κι είσαι κύριος.

Δεν έχω κάνει σύγκριση τιμών ακόμη. Τέτοιες διάφορες προφανώς και αρνούμαι να πληρώσω. Ο σκοπός μου ήταν ξεκάθαρα η βοήθεια αυτών των καταστημάτων χωρίς όμως την "επιβράβευση" της οποίας αισχροκέρδιας.

jap
18-06-14, 19:38
Σχετικό μαγαζί υπάρχει εντός του Village, τουλάχιστον του εδώ στο Ρέντη. Αλλά ο Wan έχει δίκιο, οι τιμές είναι τσουχτερότατες. Άσε που δεν έχει ούτε ποικιλία, κάτι πιτσιρίκια υπαλλήλους έχει που δεν ξέρουν ούτε καν τι πουλάνε. Από τα πολύ-πολύ δημοφιλή έχει λίγα και ο Μουστάκας, π.χ. star wars κάποια λίγα πράγματα. Ebay και πάλι ebay και στα διάφορα κινέζικα site.

hellenicsun
18-06-14, 22:04
Σχετικό μαγαζί υπάρχει εντός του Village, τουλάχιστον του εδώ στο Ρέντη. Αλλά ο Wan έχει δίκιο, οι τιμές είναι τσουχτερότατες. Άσε που δεν έχει ούτε ποικιλία, κάτι πιτσιρίκια υπαλλήλους έχει που δεν ξέρουν ούτε καν τι πουλάνε. Από τα πολύ-πολύ δημοφιλή έχει λίγα και ο Μουστάκας, π.χ. star wars κάποια λίγα πράγματα. Ebay και πάλι ebay και στα διάφορα κινέζικα site.

Κατάλαβα. Κρατώ λοιπόν τη λίστα του Amazon UK ως έχει και παραγγέλνω από εκεί. Έχω βρει τρομερές φιγούρες από Batman & Iron Man..!

kerkiss
18-06-14, 22:54
Για δες και αυτό εδώ
http://www.pigiafisa.gr/el/

Ελιναι στην Ακαδημίας

jap
18-06-14, 23:53
Τσέκαρε και το Game Explorers (http://www.gameexplorers.gr/)

hellenicsun
19-06-14, 00:19
Για δες και αυτό εδώ
http://www.pigiafisa.gr/el/

Ελιναι στην Ακαδημίας

Έχει αλλά σύμφωνα με την ιστοσελίδα του, δυστυχώς πολύ μικρή ποικιλία και κανένα στο δικό μου εύρος ενδιαφέροντος.


Τσέκαρε και το Game Explorers (http://www.gameexplorers.gr/)

Έχει σχεδόν τα πάντα.

Αλλά δυστυχώς είναι ακριβό - όπως ειπώθηκε και παραπάνω αν και όχι για το συγκεκριμένο.

Σε συγκεκριμένο παράδειγμα, το Marvel Avengers Movie Iron Man Mark VII Statue κοστίζει 230,60 ευρώ + 5 ευρώ περίπου έξοδα αποστολής όταν μέσω Amazon.uk, κοστίζει 201 ευρώ (συμπ. εξόδων αποστολής).

jap
19-06-14, 00:59
Πας, τα βλέπεις, δοκιμάζεις το νούμερό σου (:p) και παραγγέλνεις από το amazon. Αν και τα 30 ευρώ θα προσπαθούσα να τα παζαρέψω.

ESP1982
19-06-14, 13:37
Πας να κάνεις τεράστια ανοησία.Θα σε χρεώσουν για τα ίδια πράματα τουλάχιστο 2-2.5 φορές απάνω.Πάρε ό,τι θες από Amazon UK ή άλλα sites εντός ΕΕ, κι είσαι κύριος.Συμφωνώ 100% (εκτός από το υπερβολικό 2-2.5 φορές πάνω :p). Ακόμα και μετά απο το tax στις τιμές που έχουν πάνω τα comic books (π.χ. 30$ + ~8% = ~34$ @New York κάπου τόσο θυμάμαι είναι το tax) βγαίνουν πολύ φτηνότερα από την "ισοτιμία" 1$ == 1Ε που χρησιμοποιούν εδώ. :)Κοινώς, ebay/amazon/whatevah μονόδρομος.

KLG
19-06-14, 16:05
Συμφωνώ 100% (εκτός από το υπερβολικό 2-2.5 φορές πάνω :p). Ακόμα και μετά απο το tax στις τιμές που έχουν πάνω τα comic books (π.χ. 30$ + ~8% = ~34$ @New York κάπου τόσο θυμάμαι είναι το tax) βγαίνουν πολύ φτηνότερα από την "ισοτιμία" 1$ == 1Ε που χρησιμοποιούν εδώ. :)Κοινώς, ebay/amazon/whatevah μονόδρομος.

Ο WAN είναι υπερβολικός οπως πάντα. Αυτες οι γενικότητες που ακουγονται παντου βλάπτουν και το εμπόριο σε αυτά τα εντελώς εξειδικευμενα αντικείμενα. Δεν προσπαθεί να πάρει τύπου ambercrombie o OP. Δλδ κάποιος θα χάσει το ψωμί του χωρίς να υπάρχει θέμα. π.χ. στο παραδειγμα του, 30/230 = 13% και 30/200 = 15% Απο όποια πλευρα και αν το δεις, απέχουν απο το 100%. Για μενα το 15% mark-up είναι αποδεκτό σε ενα "τουβλινο" κατάστημα, ψωνιζει απο κει, μαθαινει το προσωπικό δημιουργεί και μια σχεση εμπιστοσύνης μαζί τους (π.χ. επισκευες, αλλαγές) και σίγουρα μπορεί να του κόψει κανα 5ευρω.

Μεγάλη ευκολία το on-line, αλλά μην καταλήξουμε και αγοραφοβικοί στο τέλος (με την κλινική σημασία της λέξης). Ας βγουμε, ας δούμε και ας παζαρέψουμε... και αν δεν μας κάνει το ψωνιζουμε on-line.

hellenicsun
19-06-14, 16:15
Ο WAN είναι υπερβολικός οπως πάντα. Αυτες οι γενικότητες που ακουγονται παντου βλάπτουν και το εμπόριο σε αυτά τα εντελώς εξειδικευμενα αντικείμενα. Δεν προσπαθεί να πάρει τύπου ambercrombie o OP. Δλδ κάποιος θα χάσει το ψωμί του χωρίς να υπάρχει θέμα. π.χ. στο παραδειγμα του, 30/230 = 13% και 30/200 = 15% Απο όποια πλευρα και αν το δεις, απέχουν απο το 100%. Για μενα το 15% mark-up είναι αποδεκτό σε ενα "τουβλινο" κατάστημα, ψωνιζει απο κει, μαθαινει το προσωπικό δημιουργεί και μια σχεση εμπιστοσύνης μαζί τους (π.χ. επισκευες, αλλαγές) και σίγουρα μπορεί να του κόψει κανα 5ευρω.

Μεγάλη ευκολία το on-line, αλλά μην καταλήξουμε και αγοραφοβικοί στο τέλος (με την κλινική σημασία της λέξης). Ας βγουμε, ας δούμε και ας παζαρέψουμε... και αν δεν μας κάνει το ψωνιζουμε on-line.

Τα 35€ αν θέλεις δε κάνουν μεγάλη διαφορά σε ένα αντικείμενο. Θα κάνουν όμως σε μια μεγάλη παραγγελία όπου αυτές οι διαφορές θα οδηγήσουν σε ένα καλό ποσό.

Εγώ θα πάω από το κατάστημα για να δω από κοντά αυτά που θέλω να αγοράσω κι εννοείται πως θα ζητήσω έκπτωση. Στο κάτω κάτω προτιμώ την επίσκεψη από την online αγορά.

KLG
19-06-14, 16:35
Τα 35€ αν θέλεις δε κάνουν μεγάλη διαφορά σε ένα αντικείμενο. Θα κάνουν όμως σε μια μεγάλη παραγγελία όπου αυτές οι διαφορές θα οδηγήσουν σε ένα καλό ποσό.

Εγώ θα πάω από το κατάστημα για να δω από κοντά αυτά που θέλω να αγοράσω κι εννοείται πως θα ζητήσω έκπτωση. Στο κάτω κάτω προτιμώ την επίσκεψη από την online αγορά.

Σιγουρα, αλλά τα 13%/15% απέχουν απο το 100%/ 200% που γράφεται πολύ ευκολα απο κάποιους ;)

hellenicsun
19-06-14, 16:42
Σιγουρα, αλλά τα 13%/15% απέχουν απο το 100%/ 200% που γράφεται πολύ ευκολα απο κάποιους ;)
Ήταν ελάχιστα υπερβολικός :p .

Βέβαια δε ξέρω τι ισχύει σε άλλα προϊόντα μα θεωρώ απίθανη μια τέτοια διάφορα. Ίσως να ισχύει σε καταστήματα που πουλάνε τέτοια προϊόντα ευκαιριακά.

jap
19-06-14, 17:19
Εδώ βρήκαμε μαγαζί που έχει "σχεδόν τα πάντα", όπως ανέφερε ο hellenicsun. Αυτό από μόνο του είναι θετικό. Τώρα, ο καθένας ό,τι τον βολεύει. Εγώ το θυμήθηκα γιατί μου το είχε βγάλει ο skroutz ουκ ολίγες φορές σε κανονικά παιχνίδια (π.χ. σετ lego), άσχετα αν μου πέφτει λίγο μακριά.

tolism30
19-06-14, 23:13
Δοκίμασε και το http://www.figuresworld.net/ (Figuresworld) στην Νέα Σμύρνη.

WAntilles
20-06-14, 18:07
Αν σας περισσεύουνε τα €15 (για κάθε €100), τότε πείτε το, να ξέρω πού να κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ για φοροδιαφυγή.

hellenicsun
20-06-14, 19:17
Αν σας περισσεύουνε τα €15 (για κάθε €100), τότε πείτε το, να ξέρω πού να κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ για φοροδιαφυγή.

Θεωρείς δηλαδή αδιανόητο το να είμαστε πετυχημένοι επαγγελματίες; :p

sdikr
20-06-14, 19:31
Αν σας περισσεύουνε τα €15 (για κάθε €100), τότε πείτε το, να ξέρω πού να κάνω καταγγελία στο ΣΔΟΕ για φοροδιαφυγή.

Ναι αλλά ο εργαζόμενος του amazon δύσκολα θα έρθει να αγοράσει απο το μαγαζί που δουλεύεις εσύ, οπότε το μαγαζί δεν θα έχει να πληρώσει εσένα, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μην έχεις ούτε να αγοράσεις απο το amazon.

Τα 15 ευρώ στα100 ευρώ είναι μια πολύ λογική τιμή για να επιλέξεις ελληνικό κατάστημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.