PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ταχυτητας internet και κακη αντιμετωπιση



sthess
18-06-14, 22:07
Εχωντας περασει σχεδον απο ολους τους παροχους,την παρουσα στιγμη ειμαι στην Forthnet αλλά αρχιζω και μετανιωνω την ωρα και την στιγμη που συνεργαστηκα μαζι τους...:mad:

Θεωρητικα,η γραμμη μου ειναι εως 10,ταχυτητα που ηξερα οτι δεν θα πιασω ποτε αλλά ετριβα εκπληκτος τα ματια μου οταν το ειδα!:blink: ...Για την 1η εβδομαδα βεβαια...
Μετα την παροδο της εβδομαδας,η ταχυτητα επανηλθε εκει που ετρεχαν και ολοι οι προηγουμενοι παροχοι μου,δηλαδη περιπου στα 5μιση-6,ταχυτητες που ετσι και αλλιως πιανει η περιοχη μου οπότε και δεν μου φανηκε και πολυ περιεργο,αν και οφειλω να ομολογησω οτι ξενερωσα καπως...
Ολα αυτα τον Νοεμβριο που μας περασε.

Απο τοτε,και καπου στο 1ο τριμηνο της νεας χρονιας,μια φορα καθε 1-1μιση μηνα,η γραμμη μου πεφτει στα 3μιση-4μιση και φυσικα το download μου σερνεται...
Τυπικο σεναριο το να καλω την τεχνικη υποστηριξη για βλαβη και να περιμενω να λυθει το προβλημα,αν και τις τελευταιες δυο φορες δεν λυθηκε τιποτα,η ταχυτητα παρεμεινε στα 4μιση.
Απο τα παιδια/τεχνικους στο τηλεφωνο δεν εχω καποιο παραπονο πλην ενος πιτσιρικα που την ειδε "ηρωας" και ειλικρινα μετανιωσα που δεν συγκρατησα το ονομα του για να στειλω ενα "ευχαριστηριο mail" για την συμπεριφορα του αλλά κατα τα άλλα,εξυπηρετικοι,δεν εχω παραπονο.

Το θεμα ειναι οτι κουραστηκα καθε μηνα να ειμαι στο τηλεφωνο και φυσικα δεν μπορω να πληρωνω για κατι που δεν μου προσφερει καν αυτο που μου προσφεραν οι προηγουμενοι παροχοι μου,δηλαδη την 6αρα ταχυτητα.

Αυτο που θελω να ρωτησω/μαθω ειναι το αν μπορω να αλλαξω παροχο και να μην τους πληρωσω την επιβαρυνση των 70Ε που ζητανε για διακοπη του συμβολαιου γιατι ειναι κοροιδια να ζητανε αποζημιωση οταν οι ιδιοι δεν μπορουν να λυσουν τα εσωτερικα τους προβληματα...

Αν καποιος γνωριζει,θα με βοηθουσε αρκετα.

Ευχαριστω πολυ!

Ragnarokgr
18-06-14, 23:26
Βασικά δεν πιστεύω ότι μπορείς να γλυτώσεις τα €70. Σε κάθε εταιρεία έχουν αυτή την πολιτική οπότε δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στην forthnet.
Τεχνικός έχει έρθει απο τον χώρο σου να ελέγξει την γραμμή ή έστω έχει γίνει κανένας τηλεφωνικός έλεγχος;
Το ότι στην αρχή έπιανες 10 και μετά κάνα 5-6 πρέπει να οφείλεται στο γεγονός ότι η forthnet παίζει με 6db στο SNR οπότε θα είδες κάποια βελτίωση αλλά πιθανόν να είχες πρόβλημα με αποσυνδέσεις οπότε
ίσως να σου ανέβασαν το SNR με αποτέλεσμα να συνδέεσαι χαμηλότερα. Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο forthnet support μπας και σε βοηθήσουν καλύτερα για το πρόβλημα σου.

sthess
19-06-14, 06:32
Καλημερα!

Ναι,ηρθε και φυσικα και δεν βρηκαν τιποτα μεμπτό στην δικη μου εγκατασταση(ετσι και αλλιως ειναι ουτε 10 ετων πολυκατοικια) αλλά περα απο αυτο,οταν ακομη ετρεχα και με 6,ουτε τοτε ειχα αποσυνδεσεις ωστε να υπαρχει λογος να πειραχτει κατι...
Ειχα δηλαδη πχ μια αποσυνδεση τον μηνα,αλλά ειχα πολυ καλυτερη ταχυτητα.
Χθες το παληκαρι μου ειπε οτι θα κανει καποια test αλλά δεν υπηρξε καμια αλλαγη προς το καλυτερο...

Δεν βλεπω δηλαδη φως στην ολη υποθεση για να πω οτι αξιζει να μεινω στην Forthnet...:down:

MitsosDaBest13
19-06-14, 09:29
Καλημερα!

Ναι,ηρθε και φυσικα και δεν βρηκαν τιποτα μεμπτό στην δικη μου εγκατασταση(ετσι και αλλιως ειναι ουτε 10 ετων πολυκατοικια) αλλά περα απο αυτο,οταν ακομη ετρεχα και με 6,ουτε τοτε ειχα αποσυνδεσεις ωστε να υπαρχει λογος να πειραχτει κατι...
Ειχα δηλαδη πχ μια αποσυνδεση τον μηνα,αλλά ειχα πολυ καλυτερη ταχυτητα.
Χθες το παληκαρι μου ειπε οτι θα κανει καποια test αλλά δεν υπηρξε καμια αλλαγη προς το καλυτερο...

Δεν βλεπω δηλαδη φως στην ολη υποθεση για να πω οτι αξιζει να μεινω στην Forthnet...:down:


Αν έχεις διάθεση ν' ασχοληθείς περαιτέρω με το θέμα, ρίξε μια ματιά εδώ. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις κάτι, αλλά πιστεύω αξίζει να προσπαθήσεις.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

mpizolakias
19-06-14, 10:13
ρώτα πρώτα στο forthnet support αν μπορούν να σου δώσουν λύση και μετά αν είναι προχωράς στα υπόλοιπα

sthess
24-06-14, 21:48
Αν έχεις διάθεση ν' ασχοληθείς περαιτέρω με το θέμα, ρίξε μια ματιά εδώ. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις κάτι, αλλά πιστεύω αξίζει να προσπαθήσεις.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html
Thanks,θα το δοκιμασω!
Ετσι και αλλιως δεν εχω κατι να χασω απο οσα εχω χασει ηδη...

- - - Updated - - -


ρώτα πρώτα στο forthnet support αν μπορούν να σου δώσουν λύση και μετά αν είναι προχωράς στα υπόλοιπα
Μια βοηθεια του που να απευθυνθω;

mpizolakias
25-06-14, 10:34
εδώ στο adsl είναι sthess http://www.adslgr.com/forum/forums/217-Forthnet-Support

gone
25-06-14, 11:47
fige an den eisai efxaristimenos, einai aplo :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.