PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημοσιεύθηκε στη Διαύγεια η πρόσκληση για την ανάπτυξη 4.000 δημοσίων WiFi Hotspots



Σελίδες : [1] 2

nnn
19-06-14, 10:41
Δημοσιεύθηκε στη Διαύγεια η πρόσκληση για το «Εθνικό Δίκτυο Σημείων Ασύρματης Πρόσβασης στο Διαδίκτυο WiFi Hotspots» με την οποία καλούνται οι δυνητικοί φορείς του έργου να υποβάλουν τις σχετικές πράξεις προκειμένου το έργο να χρηματοδοτηθεί από το ΕΣΠΑ.

Ο προϋπολογισμός του έργου είναι στα 25 εκατομμύρια ευρώ, αντί των 15 που είχε παρουσιαστεί αρχικά.

Με την υλοποίησή του, αφού πρώτα ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός και δημιουργηθεί δίκτυο σημείων, όλοι οι πολίτες θα έχουν δωρεάν πρόσβαση στο διαδίκτυο σε 4.000 υπαίθριους ή και κλειστούς δημόσιους χώρους σε όλη την επικράτεια, όπως πλατείες, πεζόδρομοι, παιδικές χαρές, δημοτικές βιβλιοθήκες, μουσεία κλπ.

Ειδικότερα, η επιλογή των σημείων (wi-fi hotspots) αφορά χώρους από 302 δήμους της χώρας (σε σύνολο 325) που υπέδειξαν οι ίδιοι, 100 αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία, και 200 χώρους λιμένων και μαρινών.

Κάποιοι δήμοι, μεταξύ αυτών και ο δήμος Αθηναίων, δεν μετέχουν στο πρόγραμμα, είτε γιατί έχουν ήδη υλοποιήσει δικό τους πρόγραμμα για την παροχή ασύρματης πρόσβασης στο διαδίκτυο, είτε γιατί το υλοποιούν τώρα.

Οι πολίτες θα μπορούν να συνδέονται για χρονικό διάστημα 30 λεπτών, υπό την προϋπόθεση ότι βρίσκονται σε απόσταση 20 μέτρων από το σημείο πρόσβασης για εσωτερικούς χώρους, και σε απόσταση 100 μέτρων για τα εξωτερικά σημεία. Κάθε σημείο θα έχει τη δυνατότητα να εξυπηρετεί περίπου 40 έως 50 χρήστες ταυτόχρονα οι οποίοι θα μπορούν:


Να έχουν απλή πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά με περιορισμούς για ακατάλληλο περιεχόμενο, streaming αρχείων κλπ, καθώς και περιορισμό στην ταχύτητα η οποία κατά μέγιστο θα είναι 1 εως 1,5 Mbps.
Να έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες της περιοχής και της πόλης
Να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες από το δήμο.



Αργότερα, προβλέπεται και επέκταση του Wi-fi και σε χώρους μεγάλης έκτασης, ειδικού ενδιαφέροντος και ειδικών τεχνικών και λειτουργικών απαιτήσεων δικτύου και εξοπλισμού, (χώροι εκδηλώσεων ή τουριστικού ενδιαφέροντος, ανοιχτοί αθλητικοί χώροι κλπ).

Τέλος, Wi-fi θα διαθέτουν τους επόμενους μήνες και τα λεωφορεία και τρόλει, όλοι οι σταθμοί του μετρό και του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου (σήμερα διαθέτουν επτά) και στάσεις του τραμ.

Πρόσκληση 48 - Εθνικό Δίκτυο Σημείων Ασύρματης Πρόσβασης στο Διαδίκτυο (WiFi Hotspots) (http://www.digitalplan.gov.gr/portal/resource/e1affafc-c13a-4b64-88c9-caaffebac5e0)

Συνημμένο το πλήρες κείμενο της πρόσκλησης

sv2evs
19-06-14, 11:04
θετικό, ελπίζω να υλοποιηθούν αρκετά σημεία και στην Θεσσαλονίκη.

υ.γ λεωφορεία και τέτοια δεν νομίζω εδώ στη Βόρεια Ελλάδα...:whistle:

Steverman
19-06-14, 11:15
Δεν θα ηταν καλυτερα να πανε αυτα τα χρηματα σε επιδότητη ιντερνετ κινητης τηλεφωνιας? Ολοι πλεον εχουν ενα smartphone.

Gigas
19-06-14, 11:29
Πρέπει να τρέξουνε λιγάκι για να προλάβουν το deadline της υπόσχεσης για δωρεάν wi-fi σε ένα χρόνο σε όλους τους Ελληνες, μέχρι τον Νοέμβριο, όπως μας είπε ο Αντωνάκης....

Είναι και αυτό στα πλαίσια της εκπλήρωσης όλων των υποσχέσεων των πολιτικών, όπως συνήθως δηλαδή......

sktheo
19-06-14, 12:19
Wi-fi στις παραλιες θα βαλουν;
Παντου ειπε ο Αντωνακης...

yiapap
19-06-14, 12:31
"Οι πολίτες θα μπορούν να συνδέονται για χρονικό διάστημα 30 λεπτών"
???
Kαι μετά; Blacklist; Δε θα μπορείς να συνδεθείς για... μια μέρα;;;;

sktheo
19-06-14, 12:55
"Οι πολίτες θα μπορούν να συνδέονται για χρονικό διάστημα 30 λεπτών"
???
Kαι μετά; Blacklist; Δε θα μπορείς να συνδεθείς για... μια μέρα;;;;

Το θεμα ειναι οτι ξοδευονται ενα σωρο χρηματα και το αποτελεσμα ειναι κατω του μετριου.
Ποιος θα ασχοληθει να αναπτυξει πλατφορμα διαχειρησης χρηστων; Θα παρουν μια ετοιμη και θα την βαπτισουν "μοναδικη" κατασκευη με κοστος χιλιαδων ευρω οπως εκαναν με το CMS theme ιστοσελιδας της ΝΕΡΙΤ (http://www.inewsgr.com/201/pou-na-schediazoume-selides-apo-tin-archito-site-tis-nerit-einai-mia-chara-aplos-i-gkrinia-einai-anapospasto-kommati-ton-mizeron-ean-edinan-tipota-ekatommyriakia-tha-ginotan-tis-mourlis-apo-tis-katangelies-kai-kalo-einai-kai-sovaro-einai.htm).

toubano123
19-06-14, 12:57
το έργο με τα 170 δωρεάν δημόσια hotspots σε δήμους το 2008 που παραδόθηκε στη ΚΤΠ το 2010 (προυπολογισμού €5εκ) τι απέγινε άραγε ?

Πόσοι απ τους δήμους το λειτουργούν σημερα ? ο εξοπλισμός που βρίσκεται ? χάλασε ? πωλήθηκε ? εκλάπη ?

Μην τσιμπάτε, μια απ τα ίδια θα γίνει.
Internet στον πλάτανο του χωριού για 1-2 καλοκαίρια το πολύ, να κάνουν αρπαχτές 2-3 δικοί μας με τις εταιρείες τους, και σε 2-3 χρόνια μια τρύπα στο νερό...

yiapap
19-06-14, 13:57
Το θεμα ειναι οτι ξοδευονται ενα σωρο χρηματα και το αποτελεσμα ειναι κατω του μετριου.
Ποιος θα ασχοληθει να αναπτυξει πλατφορμα διαχειρησης χρηστων; Θα παρουν μια ετοιμη και θα την βαπτισουν "μοναδικη" κατασκευη με κοστος χιλιαδων ευρω οπως εκαναν με το CMS theme ιστοσελιδας της ΝΕΡΙΤ (http://www.inewsgr.com/201/pou-na-schediazoume-selides-apo-tin-archito-site-tis-nerit-einai-mia-chara-aplos-i-gkrinia-einai-anapospasto-kommati-ton-mizeron-ean-edinan-tipota-ekatommyriakia-tha-ginotan-tis-mourlis-apo-tis-katangelies-kai-kalo-einai-kai-sovaro-einai.htm).Που λέει ότι έχει κόστος χιλιάδων ευρώ;

Ionos
19-06-14, 13:58
Θα παρουν μια ετοιμη και θα την βαπτισουν "μοναδικη" κατασκευη με κοστος χιλιαδων ευρω οπως εκαναν με το CMS theme ιστοσελιδας της ΝΕΡΙΤ.

Δεν νομίζω να ειπαν οτι είναι μοναδική η κατασκευή.Το αντίθετο , είναι ενα φθηνό και καλό θέμα (55$) που πληροι τα κριτήρια για μια ιστοσελίδα.
Να σου θυμισω οτι η ιστοσελιδα του taxis net κοστισε χιλιαδες ευρω και ειναι απο τις χειροτερες που υπαρχουν (και το δημιουργησαν και ελληνες σχεδιαστες).

sktheo
19-06-14, 14:01
35 χιλιαδες ευρω... ασχετα αν πληρωσαν 55$.
Ενα γκουγκλαρισμα "35.000 νεριτ" αρκει.

Ionos
19-06-14, 14:12
Το κοστος προσαρμογής μιας ιστοσελιδας συνηθως ειναι γυρω στα 3.000 .Η νεριτ προκυριξε 35.000 , ακομα ομως δεν μας εχουν πει το ποσο που δαπανηθηκε.Οταν το πουν και εαν το πουν κραξτε τους.Τωρα θα μου πεις γιατι να προκυριξουν 35.000 οταν κατι κοστιζει κοντα στα 3.000 ...

sktheo
19-06-14, 14:15
Το κοστος προσαρμογής μιας ιστοσελιδας συνηθως ειναι γυρω στα 3.000 .Η νεριτ προκυριξε 35.000 , ακομα ομως δεν μας εχουν πει το ποσο που δαπανηθηκε.Οταν το πουν και εαν το πουν κραξτε τους.Τωρα θα μου πεις γιατι να προκυριξουν 35.000 οταν κατι κοστιζει κοντα στα 3.000 ...

Πανω απο ολα "διαυγεια"...

yiapap
19-06-14, 14:17
Το κοστος προσαρμογής μιας ιστοσελιδας συνηθως ειναι γυρω στα 3.000 .Η νεριτ προκυριξε 35.000 , ακομα ομως δεν μας εχουν πει το ποσο που δαπανηθηκε.Οταν το πουν και εαν το πουν κραξτε τους.Τωρα θα μου πεις γιατι να προκυριξουν 35.000 οταν κατι κοστιζει κοντα στα 3.000 ...Μπορεί να υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες. Αλλά σε κάθε περίπτωση είμαστε λίγο οfftopic. Όπως λές, όταν θα βγει ο ανάδοχος και δούμε το έργο των 35Κ... εδώ θα είμαστε! :twisted:

Eaglos
19-06-14, 14:50
Δημόσιο "δωρεάν" wifi, "μείωση" στο εισιτήριο των ΜΜΜ, "επιστροφή" μισού δώρου σε κάποιους. μυρίζει εκλογές.

GigaSat
19-06-14, 15:11
Να έχουν απλή πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά με περιορισμούς για ακατάλληλο περιεχόμενο, streaming αρχείων κλπ, καθώς και περιορισμό στην ταχύτητα η οποία κατά μέγιστο θα είναι 1 εως 1,5 Mbps.

Άντε να μπεις σε κάποια σελίδα.... :down:

sktheo
19-06-14, 15:18
Άντε να μπεις σε κάποια σελίδα.... :down:

Wap σελιδες :p

tzelen
19-06-14, 15:39
Οι περιορισμοί είναι νομίζω αναμενόμενοι, ως προς το είδος πρόσβασης (σε ποιά site θα μπεις) και την ταχύτητα (αμφιβάλλει κανείς πώς αν ήταν εντελώς ανοιχτό, κάποιοι δεν θα το έσκιζαν;). Όπως σωστά παρατήρησε και ο Γιαπάπης πριν, αυτό με τα 30 λεπτά τί φρούτο είναι; :hmm: Ήθελαν πχ να περιορίζουν την πρόσβαση, ώστε να μην κάνουν κάποιοι χρονική κατάχρηση; :hmm:

yiapap
19-06-14, 15:47
Οι περιορισμοί είναι νομίζω αναμενόμενοι, ως προς το είδος πρόσβασης (σε ποιά site θα μπεις) και την ταχύτητα (αμφιβάλλει κανείς πώς αν ήταν εντελώς ανοιχτό, κάποιοι δεν θα το έσκιζαν;). Όπως σωστά παρατήρησε και ο Γιαπάπης πριν, αυτό με τα 30 λεπτά τί φρούτο είναι; :hmm: Ήθελαν πχ να περιορίζουν την πρόσβαση, ώστε να μην κάνουν κάποιοι χρονική κατάχρηση; :hmm:Μπορεί να μη θέλουν να μπαίνουν και να φρακάρουν τα wifi π.χ. οι γύρω κάτοικοι. Αλλά... 30 λεπτά;;; Βάλε 2-3 ώρες για να γλυτώσεις από την κατάχρηση!

sdikr
19-06-14, 15:51
Μπορεί να μη θέλουν να μπαίνουν και να φρακάρουν τα wifi π.χ. οι γύρω κάτοικοι. Αλλά... 30 λεπτά;;; Βάλε 2-3 ώρες για να γλυτώσεις από την κατάχρηση!

Νομίζω, πως είχε γίνει αναφορά και σε παλιότερο θέμα, τα 30 λεπτά είναι ανα σύνδεση και όχι ανα μέρα γιατί το ap μπορεί πχ να έχει πάντα όριο τους 50 χρήστες αλλιώς θα συνδεθούν και οι 50 και τέρμα το wifi.

Το φαντάζομαι πάλι να ξεκινάει να ρωτάνε όλοι για καλύτερη κεραία για δωρεάν internet :p

bill2003
19-06-14, 16:19
Δεν νομίζω να ειπαν οτι είναι μοναδική η κατασκευή.Το αντίθετο , είναι ενα φθηνό και καλό θέμα (55$) που πληροι τα κριτήρια για μια ιστοσελίδα.
Να σου θυμισω οτι η ιστοσελιδα του taxis net κοστισε χιλιαδες ευρω και ειναι απο τις χειροτερες που υπαρχουν (και το δημιουργησαν και ελληνες σχεδιαστες).

To Taxis δεν είναι απλά μια "ιστοσελίδα".
Μιλάμε για εξοπλισμό και data centers. Μιλάμε για ΠΣ με τρελή δουλειά στο logic layer!
Εγώ πάντως προτιμώ να βγάζω φορολογική ενημερότητα και παράβολο με ένα click σε μέτριο interface παρά να έχω ένα γαμάτο UI που δε θα κάνει τίποτα.

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα!

yiapap
19-06-14, 16:24
Νομίζω, πως είχε γίνει αναφορά και σε παλιότερο θέμα, τα 30 λεπτά είναι ανα σύνδεση και όχι ανα μέρα γιατί το ap μπορεί πχ να έχει πάντα όριο τους 50 χρήστες αλλιώς θα συνδεθούν και οι 50 και τέρμα το wifi.Αν απλά γίνεται reset στη σύνδεση και πρέπει να ξανασυνδεθείς- πάρεις IP τότε ΟΚ.

tzelen
19-06-14, 16:27
Αν απλά γίνεται reset στη σύνδεση και πρέπει να ξανασυνδεθείς- πάρεις IP τότε ΟΚ.

Φαντάζομαι αρκεί να μην υπάρχει ήδη queue; Δεν γνωρίζω, υπάρχει λογική τύπου first come-first served, ή είναι αν σου κάτσει (αν το refresh που θα κάνει το κινητό σου είναι πιο γρήγορο από άλλου);

Ionos
19-06-14, 16:32
To Taxis δεν είναι απλά μια "ιστοσελίδα".
Μιλάμε για εξοπλισμό και data centers. Μιλάμε για ΠΣ με τρελή δουλειά στο logic layer!
Εγώ πάντως προτιμώ να βγάζω φορολογική ενημερότητα και παράβολο με ένα click σε μέτριο interface παρά να έχω ένα γαμάτο UI που δε θα κάνει τίποτα.

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα!

Φυσικά και το taxis net δεν ειναι κατι απλο απο αποψη μηχανογραφισης.Εγω βλεπω ομως το interface το οποιο ειναι χαλια(οπως και καθε απλος χρηστης).Η πρώτη εκδοση η οποια ειχε βγει , ειχε τρομακτικα λαθη .Θυμαμαι οτι οταν συμπληρωνες την φορολογικη δηλωση και πατουσες enter για να πας στο επομενο πεδιο κειμενου αυτο εκανε αποθηκευση και σε πηγαινε στην επομενη σελιδα.Για το λαθος αυτο τους κραξαν φυσικα και το διορθωσαν γρηγορα , αλλα ειναι αρκετα ακομα.

yiapap
19-06-14, 16:41
Φαντάζομαι αρκεί να μην υπάρχει ήδη queue; Δεν γνωρίζω, υπάρχει λογική τύπου first come-first served, ή είναι αν σου κάτσει (αν το refresh που θα κάνει το κινητό σου είναι πιο γρήγορο από άλλου);FIFO Queue σε κουτό WiFi AP? Χλωμό το βλέπω.

Nikiforos
19-06-14, 17:01
Με τόσους πολλούς περιορισμούς είναι δωρον αδωρον....ειδικα αυτο με το μισαωρο μεγαλη απατη. Ολα ειναι λογια απο πολιτικους δλδ για τα ματια του κοσμου. Για τα κινουμενα μεσα τωρα για να δινει απο εκει πρεπει να εχει απο κινητη τηλεφωνια! συμφερει κατι τετοιο? και για τι ταχυτητες μιλαμε? για ρυθμους χελονας....προσωπικα τα θεωρω ολα αχρηστα, αντι αυτα ας κανανε καποιο αλλο καλο, οπως ας πουμε φτηνοτερα εισητηρια στα ΜΜΜ, δωρεαν μετακινηση για τους αποδεδειγμενα ανεργους και αλλα. Οχι δηθεν wifi και τελικα ειναι κατι αχρηστο, περιμενουμε να το δουμε και στην πραξη αλλα..:hmm:


Νομίζω, πως είχε γίνει αναφορά και σε παλιότερο θέμα, τα 30 λεπτά είναι ανα σύνδεση και όχι ανα μέρα γιατί το ap μπορεί πχ να έχει πάντα όριο τους 50 χρήστες αλλιώς θα συνδεθούν και οι 50 και τέρμα το wifi.
Το φαντάζομαι πάλι να ξεκινάει να ρωτάνε όλοι για καλύτερη κεραία για δωρεάν internet :p

Σε μερικους δημους που εχουν ηδη AP εδω και πολυ καιρο, δεν λεμε ονοματα.....εχουν ξεφυτρωσει κεραιες 2,4ghz (clients) σε ταρατσες και μπαλκονια προς τα AP ενας χαμος. Σε λιγο καιρο θα δειτε τι εχει να γινει.

ubuntubu
19-06-14, 17:18
Κι' άλλες κεραίες ;
Πόσο ακίνδυνες :hmm: είναι αυτές ;
Θα μας παρακολουθεί καλύτερα ο Μεγάλος Αδερφός ;
Θα πάρει ποτέ το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ ;
και άλλες απορίες ....

Nikiforos
19-06-14, 17:24
στα 2,4ghz κανενα προβλημα απολυτως δεν ειναι κινητης....περισσότερα εδω για να μην σκισουμε το τοπικ με ασχετα http://wiki.hwmn.org/mediawiki/images/b/b2/%CE%95%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AF%CE%BF%CF%85_%CE% A0%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85.pdf Πάντως αν ειναι σαν αυτα που δινουν οι περισσοτεροι δημοι η κατασταση ειναι το λιγοτερο just tragic, δεν μπορεις να κανεις δουλεια απλα. Δυστυχως αρκετοι θα βαλουν εξοπλισμους για να εχουν δωρεαν ιντερνετ σπιτι και ετσι θα κοψουν το bandwith σε αλλους και ξερουμε τα αποτελεσματα, οπως ακριβως γινεται τωρα με τους δημους που δινουν, τουλαχιστον αυτους που γνωριζω.

iml
19-06-14, 18:56
Κατά αυτή την έννοια μια χαρά είναι η ταχύτητα. Τα βασικά θέλεις να κάνεις όχι να βλέπεις video και να κατεβάζεις αρχεία. Το σερφάρισμα, email κτλ μια χαρά πάνε σε 1-1,5 Mbit. Καλομάθαμε μου φαίνεται και θέλουμε "έως 24" :whistle: παντού.

Και αν μερικοί καλύπτονται με 1-1,5 Mbit στο σπίτι τους που θέλουν να κάνουν όλα τα άλλα, βάζοντας εξοπλισμό στις ταράτσες πρέπει να είναι πολύ ματζήριδες.

α) Ο χρονικός περιορισμός που δίνουνε είναι πολύ μικρός και πρέπει να μεγαλώσει, αλλά χρειάζεται να υπάρχει κάτι.
β) Η υποδομή μετά τον πρώτο χρόνο ούτε καν θα δουλεύει.
γ) Σιγά μην είναι έτοιμο στους χρόνους που δίνουν.
δ) Σιγά μην υπάρχει η διαφημιζόμενη κάλυψη. Γύρω από τα δημαρχεία, καμιά πλατεία και σε κανένα παγκάκι κοντά σε μουσεία.

nnn
19-06-14, 20:28
Το θέμα του 30λεπτου έχει απαντηθεί, θα αποσυνδέεσαι και θα μπορείς να ξανασυνδεθείς μετά.

Καλά κάνουν δεν είναι για "χόρταση" αλλά για βασική περιστασιακή χρήση εν κινήση, φαντάζεστε τι θα γινόταν χωρίς όριο ?

Προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω, έχω data κινητής, αλλά είναι θετική εξέλιξη εφόσον υποστηριχτεί σωστά.

bill2003
19-06-14, 21:05
Φυσικά και το taxis net δεν ειναι κατι απλο απο αποψη μηχανογραφισης.Εγω βλεπω ομως το interface το οποιο ειναι χαλια(οπως και καθε απλος χρηστης).Η πρώτη εκδοση η οποια ειχε βγει , ειχε τρομακτικα λαθη .Θυμαμαι οτι οταν συμπληρωνες την φορολογικη δηλωση και πατουσες enter για να πας στο επομενο πεδιο κειμενου αυτο εκανε αποθηκευση και σε πηγαινε στην επομενη σελιδα.Για το λαθος αυτο τους κραξαν φυσικα και το διορθωσαν γρηγορα , αλλα ειναι αρκετα ακομα.

Ακόμη και έτσι, γίνεσαι ισοπεδωτικός. Πλέον το interface είμαι μέτριο προς το καλό, σε καμία περίπτωση χάλια...

voithostyrempora2
19-06-14, 21:09
Το θέμα του 30λεπτου έχει απαντηθεί, θα αποσυνδέεσαι και θα μπορείς να ξανασυνδεθείς μετά.

Καλά κάνουν δεν είναι για "χόρταση" αλλά για βασική περιστασιακή χρήση εν κινήση, φαντάζεστε τι θα γινόταν χωρίς όριο ?

Προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω, έχω data κινητής, αλλά είναι θετική εξέλιξη εφόσον υποστηριχτεί σωστά.

Συμφωνω σε όλα :). Θετικό επί της αρχης,αρκεί να το δούμε να υλοποιείται.

konenas
20-06-14, 00:59
το έργο με τα 170 δωρεάν δημόσια hotspots σε δήμους το 2008 που παραδόθηκε στη ΚΤΠ το 2010 (προυπολογισμού €5εκ) τι απέγινε άραγε ?

Πόσοι απ τους δήμους το λειτουργούν σημερα ? ο εξοπλισμός που βρίσκεται ? χάλασε ? πωλήθηκε ? εκλάπη ?

Μην τσιμπάτε, μια απ τα ίδια θα γίνει.
Internet στον πλάτανο του χωριού για 1-2 καλοκαίρια το πολύ, να κάνουν αρπαχτές 2-3 δικοί μας με τις εταιρείες τους, και σε 2-3 χρόνια μια τρύπα στο νερό...

σωστά!

aiolos.01
20-06-14, 04:24
Δεν θα υπάρχει σε όλη την Ελλάδα όπως διακήρυξαν αλλά τουλάχιστον θα μπεί σε αρκετά σημεία. Θετικό είναι, μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά. Τώρα για τιμές, προμήθειες κλπ, δημόσιο είναι και χωρίς μίζα δεν κινείται τίποτα.

Eaglos
20-06-14, 13:38
Μπορεί να είσαι άνεργος σε υπό κατοχή χώρα αλλά θα έχεις wifi

sv2evs
20-06-14, 16:44
Μπορεί να είσαι άνεργος σε υπό κατοχή χώρα αλλά θα έχεις wifi
:offtopic: μπορεί να μην έχεις να πληρώσεις το ρεύμα, αλλά ίντερνετ θα έχεις !!! :whistle:

Nikiforos
20-06-14, 16:59
Το θέμα του 30λεπτου έχει απαντηθεί, θα αποσυνδέεσαι και θα μπορείς να ξανασυνδεθείς μετά.

Καλά κάνουν δεν είναι για "χόρταση" αλλά για βασική περιστασιακή χρήση εν κινήση, φαντάζεστε τι θα γινόταν χωρίς όριο ?

Προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω, έχω data κινητής, αλλά είναι θετική εξέλιξη εφόσον υποστηριχτεί σωστά.

Συμφωνω απολυτως δεν υπαρχει για μενα προσωπικα κανενας λογος χρησης εχω απειρα δεδομενα κινητης και σιγουρα πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που θα δωσουν.

Καλά μη περιμενουμε παντου καλυψη, κοντα σε δημοσιους χωρους μαλλον μεσα σε στενα κτλ δεν θα εχει, δεν τα φτασει και στα σπιτια μας μπροστα....θα την αραζουν ολοι στις πλατειες με τα laptop, netbook, tablets, κινητα μια χαρα θα την βγαζουν....:p

yiapap
20-06-14, 17:01
:offtopic: μπορεί να μην έχεις να πληρώσεις το ρεύμα, αλλά ίντερνετ θα έχεις !!! :whistle:Αρκεί να φορτίζεις το iPad3 σου στο σπίτι της μαμάς προφανώς :whistle:

Nikiforos
20-06-14, 17:02
Αρκεί να φορτίζεις το iPad3 σου στο σπίτι της μαμάς προφανώς :whistle:

ipad3? κατα τα αλλα δεν εχουμε λεφτα να πληρωσουμε το ρευμα.....:hmm:

viron
21-06-14, 01:58
25.000.000 ευρώ για 4.000 σημεία βγάζει 6.250 ευρώ ανά σημείο!!!

Ακόμη και αν περιλαβάνει το κόστος της γραμμής adsl , για 2-3 χρόνια ,αυτό δεν είναι πάνω από 500 ευρώ τον χρόνο.

Οι αποστάσεις που ορίζονται επιτυγχάνονται εύκολα με ενσωματωμένες κεραίες σε ένα ρουτεράκι.

Τα χρήματα είναι υπερβολικά ανά σημείο.
Το κόστος των συσκευών και των υλικών για μια εγκατάσταση σε εξωτερικό χώρο με προστασία από βροχή κάτω από 500 ευρώ ανά σημείο.

Με 2.000 ευρώ μπορείς να έχεις ανά σημείο τον εξοπλισμό εγκατεστημένο και το κόστος της γραμμής adsl για 3 χρόνια!

Συμπέρασμα θα πληρώσουμε τριπλάσια χρήματα για 4.000 σημεία, ή θα μπορούσε να είχαμε με τα ίδια χρήματα 3πλάσια σημεία.

Nikiforos
21-06-14, 06:42
Το συμπερασμα ειναι οτι θα πληρωσουμε τα μαλιοκεφαλα μας γιατι η καλη μας κυβερνησουλα δεν τα βγαζει απο την τσεπη των πολιτικων για να εχουμε λειψες υπηρεσιες ή για λιγους....ή αχρειαστες για παρα παρα παρα πολλους απο εμας. Υπάρχουν παρα πολλα αρθρα αλλα διαβαστε αυτο το πολυ καλο : http://osarena.net/opinions/as-milisoume-gia-to-dorean-wi-fi-tou-prothipourgou.html γιαυτο να μην χαιρομαστε και πολυ....:whistle: οσο εχουμε δωρεαν υγεια θα εχουμε και wifi. :lol::lol::worthy: προσωπικα θα χαιρομουν παρα παρα πολυ να μην εβλεπα κανενα αστεγο στον δρομο και κανεναν ανεργο, οχι οτι με ενοχλουν που ειναι στον δρομο, αλλα γιατι στεναχωριεμαι να τους βλεπω ετσι και νιωθω και ασχημα, ακουω ελευθερο wifi και γελαω για την καταντια μας, και χαιρονται και μερικοι γιατι νομιζουν οτι θα εχουν τσαμπα ιντερνετ και δεν θα πληρωνουν τιποτα. Για γελια ειναι η κατασταση απλα...μας σκιζουν καλα καλα, μας πετανε τα ψιχουλακια και θα πουμε και ευχαριστω. Thanks for nothing. Εγω ειμαι περιεργος να δω αυτους που παιρνανε τηλεφωνα (σε αστυνομια συνηθως) για καθε περιεργη κεραια (ακομα και εξωτερικες wifi) Και λέγανε οτι ειναι κινητης, τι χαμος θα γινει....απο τωρα προβλεπω τις διαδηλωσεις για τον καρκινο που θα λενε οτι θα παθουν απο την "ραδιενεργη" ακτινοβολια. Θετικη ειναι η κινηση για τα wifi φυσικα αλλα προσωπικα βλεπω πολλα περισσοτερα αρνητικα απο τα θετικα!

Υ.Γ τουλάχιστον θα δουλευουν τα VOIP? ή θα είναι στα μπλοκαρισμένα για ευνόητους λόγους? :hmm:

kinhtomania
22-06-14, 02:30
ολα τα ειχαμε.... το wifi μας ελειπε

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-06-14, 12:57
25.000.000 ευρώ για 4.000 σημεία βγάζει 6.250 ευρώ ανά σημείο!!!

Ακόμη και αν περιλαβάνει το κόστος της γραμμής adsl , για 2-3 χρόνια ,αυτό δεν είναι πάνω από 500 ευρώ τον χρόνο.

Οι αποστάσεις που ορίζονται επιτυγχάνονται εύκολα με ενσωματωμένες κεραίες σε ένα ρουτεράκι.

Τα χρήματα είναι υπερβολικά ανά σημείο.
Το κόστος των συσκευών και των υλικών για μια εγκατάσταση σε εξωτερικό χώρο με προστασία από βροχή κάτω από 500 ευρώ ανά σημείο.

Με 2.000 ευρώ μπορείς να έχεις ανά σημείο τον εξοπλισμό εγκατεστημένο και το κόστος της γραμμής adsl για 3 χρόνια!

Συμπέρασμα θα πληρώσουμε τριπλάσια χρήματα για 4.000 σημεία, ή θα μπορούσε να είχαμε με τα ίδια χρήματα 3πλάσια σημεία.

Βάλε και εργατοώρες, μεταφορικά, διαμονή...δεν μπαίνει μόνος του ο εξοπλισμός.

mrsaccess
22-06-14, 16:14
Βάλε και εργατοώρες, μεταφορικά, διαμονή...δεν μπαίνει μόνος του ο εξοπλισμός.

Πόσο κοστίζει για σένα το να συνδέσεις ένα router; 5000 ευρώ; :crazy:
Εδώ τα air-condition τα δίνουν με δωρεάν εγκατάσταση οι αλυσίδες ηλεκτρικών.

Nikiforos
22-06-14, 16:34
πως θα παρουν παλι τις μιζες καποιοι??? :whistle: :hmm:

sdikr
22-06-14, 16:34
Πόσο κοστίζει για σένα το να συνδέσεις ένα router; 5000 ευρώ; :crazy:
Εδώ τα air-condition τα δίνουν με δωρεάν εγκατάσταση οι αλυσίδες ηλεκτρικών.

Ναι όντως, δωρεάν αν είναι στα 2 μέτρα κλπ κλπ

Δεν μιλάμε όμως για adsl σύνδεση στα hotspot, ούτε για vdsl, Δεν μιλάμε ακόμα για τα σπιτικά Hotspot αλλά για κάτι ποιο προχωρημένο
Σίγουρα πάντως δεν κάνουν μόνο 500 ευρώ
Ναι μεν τα 6500 ακούγονται πολλά, αλλά δεν είναι μόνο το να βάλει κάποιος ενα tplink των 30 ευρώ
Θέλει αρκετά παραπάνω, backbone (όχι η adsl - vdsl δεν φτάνει για τους 50 χρήστες ανα spot) θέλει εξοπλισμό για τα κοψίματα, για το billing (με το billing εννοώ το να μπορεί κάποιος να είναι συνδεμένος μόνο για 30 λεπτά κάθε φόρα), θέλει το support συμβόλαιο κλπ

mrsaccess
22-06-14, 16:58
Ναι όντως, δωρεάν αν είναι στα 2 μέτρα κλπ κλπ

Δεν μιλάμε όμως για adsl σύνδεση στα hotspot, ούτε για vdsl, Δεν μιλάμε ακόμα για τα σπιτικά Hotspot αλλά για κάτι ποιο προχωρημένο
Σίγουρα πάντως δεν κάνουν μόνο 500 ευρώ
Ναι μεν τα 6500 ακούγονται πολλά, αλλά δεν είναι μόνο το να βάλει κάποιος ενα tplink των 30 ευρώ
Θέλει αρκετά παραπάνω, backbone (όχι η adsl - vdsl δεν φτάνει για τους 50 χρήστες ανα spot) θέλει εξοπλισμό για τα κοψίματα, για το billing (με το billing εννοώ το να μπορεί κάποιος να είναι συνδεμένος μόνο για 30 λεπτά κάθε φόρα), θέλει το support συμβόλαιο κλπ

Ο διαγωνισμός αναφέρει πως η ταχύτητα θα είναι κατά μέγιστο 1-1.5mbps και θα εξυπηρετεί 40-50 χρήστες. Αυτό αυτόματα υποδεικνύει 2 ADSL ή μια VDSL.
Επίσης μας δείχνει πως η ταχύτητα του WiFi μπορεί να είναι στα 1-1.5mbps, επομένως να καλύπτει μεγάλη απόσταση παραμένοντας μέσα στις προδιαγραφές χωρίς πολλά AP και χωρίς ειδικό εξοπλισμό για μείωση ταχύτητας (σε όλα τα router μπορείς να ορίσεις την ταχύτητα του WiFi σε 1 ή 2 mbps για παράδειγμα).

Επομένως το μόνο που μένει, είναι η αυτόματη αποκοπή μετά τα πρώτα 30 λεπτά. Δεδομένου ότι υπάρχουν project σαν το DDWRT και ότι θα παραγγελθούν τουλάχιστον 4000 από αυτές τις συσκευές (οικονομία κλίμακας), πόσο να είναι το κόστος;

sdikr
22-06-14, 17:14
Ο διαγωνισμός αναφέρει πως η ταχύτητα θα είναι κατά μέγιστο 1-1.5mbps και θα εξυπηρετεί 40-50 χρήστες. Αυτό αυτόματα υποδεικνύει 2 ADSL ή μια VDSL.
Επίσης μας δείχνει πως η ταχύτητα του WiFi μπορεί να είναι στα 1-1.5mbps, επομένως να καλύπτει μεγάλη απόσταση παραμένοντας μέσα στις προδιαγραφές χωρίς πολλά AP και χωρίς ειδικό εξοπλισμό για μείωση ταχύτητας (σε όλα τα router μπορείς να ορίσεις την ταχύτητα του WiFi σε 1 ή 2 mbps για παράδειγμα).

Επομένως το μόνο που μένει, είναι η αυτόματη αποκοπή μετά τα πρώτα 30 λεπτά. Δεδομένου ότι υπάρχουν project σαν το DDWRT και ότι θα παραγγελθούν τουλάχιστον 4000 από αυτές τις συσκευές (οικονομία κλίμακας), πόσο να είναι το κόστος;

Δεν είναι τόσο απλά.

Μια adsl δίνει 24/1, μια vdsl δίνει 50/5 ή 50/10, δεν φτάνει αυτό για να δώσει το 1 με 1.5, αν βάλεις στο ap σου 1 εως 2 mbps θα είναι τόσο το σύνολό για όσους κάνουν σύνδεση στο ap.

Πραγματικά αυτό που είπε ο Σαμαρας για wifi σε όλη την Ελλάδα είναι για γέλια (ο τρόπος που το ανακοίνωσε κλπ), αλλά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο hardware για αυτά που ζητάει το πρόγραμμα, το dd-wrt καλό είναι αλλά όχι για αυτό

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-06-14, 17:27
Βάλε και εργατοώρες, μεταφορικά, διαμονή...δεν μπαίνει μόνος του ο εξοπλισμός.

Πόσο κοστίζει για σένα το να συνδέσεις ένα router; 5000 ευρώ; :crazy:
Εδώ τα air-condition τα δίνουν με δωρεάν εγκατάσταση οι αλυσίδες ηλεκτρικών.

Δεν ειπα οτι κοστιζει τοσα.
Αλλα να μη βλεπουμε το εργο με κριτηρια οικιακου δικτυου.

agrelaphon
22-06-14, 17:47
1-1.5 Mbps είναι για κάθε χρήστη νομίζω, οπότε μια vdsl με 50Mbps το καλύπτει αυτό. Όσο για τις απαιτήσεις που θέτει η πρόσκληση και ανέφερε ο sdikr, ένα router των 500€ τις καλύπτει κι αυτές, και μάλιστα είναι και rack-mount.
Oπότε, ναι το κόστος το βλέπω υπερβολικό. Κάποιος θα μπορούσε να βγάλει >100.000€ καθαρά σε ένα μήνα, δεν το βλέπετε αυτό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.