PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για cableTV και 2 αριθμούς



sphlanx
08-03-07, 22:08
Καλησπέρα σας :) Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στο CableTV της Vivodi, έχω όμως την εξής απορία: Στο σπίτι έχουμε 2 ξεχωριστές γραμμές στον ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε 2 πάγια. Επειδή όμως οι μισοί μας γνωστοί ξέρουν το ένα νουμερο και οι άλλοι μισοί το άλλο αναγκαζόμαστε να τα διατηρούμε.

Μπορώ λοιπόν να συνδεθώ στο δικτυο της Vivodi, σε ένα προγραμμα CableTV το οποίο να υποστηρίζει και τα δύο νουμερα. Με άλλα λόγια, με ένα πακετο των 33Ε/μήνα, να δουλεύουν και τα 2 νουμερα.

Ευχαριστω :)

ariadgr
08-03-07, 22:20
Καλησπέρα σας :) Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στο CableTV της Vivodi, έχω όμως την εξής απορία: Στο σπίτι έχουμε 2 ξεχωριστές γραμμές στον ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε 2 πάγια. Επειδή όμως οι μισοί μας γνωστοί ξέρουν το ένα νουμερο και οι άλλοι μισοί το άλλο αναγκαζόμαστε να τα διατηρούμε.

Μπορώ λοιπόν να συνδεθώ στο δικτυο της Vivodi, σε ένα προγραμμα CableTV το οποίο να υποστηρίζει και τα δύο νουμερα. Με άλλα λόγια, με ένα πακετο των 33Ε/μήνα, να δουλεύουν και τα 2 νουμερα.

Δεν μπορείς να κάνεις φορητότητα από 2 διαφορετικές PSTN σε 1 Full LLU.

Έχεις δύο επιλογές:

α) Μεταφέρεις με φορητότητα σε Cable TV τη μία από τις 2 γραμμές και διατηρείς την άλλη στον ΟΤΕ. Τις εξερχόμενες κλήσεις προφανώς θα τις κάνεις από τη γραμμή Cable TV που θα είναι δωρεάν, και την άλλη θα την έχεις μόνο για εισερχόμενες

β) Αν θέλεις οπωσδήποτε να μεταφέρεις και τους δύο αριθμούς του ΟΤΕ με φορητότητα σε μία γραμμή Full LLU (Cable TV) της Vivodi, η μόνη λύση που ξέρω ότι είναι εφικτή:
Μετατρέπεις την γραμμή Α σε ISDN
Αφού μετατραπεί η Α σε ISDN, κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ:
Μεταφορά του αριθμού της Β σαν MSN στην ISDN A, και διακοπή της γραμμής (τονίζεις στον ΟΤΕ να προσέξουν τη διαδικασία ώστε να μη χάσεις τον αριθμό σου).
Αφού προστεθεί ο αριθμός B σαν MSN στην Α, έχεις πλέον μία ISDN με τους 2 αριθμούς σου.
Τότε κάνεις αίτηση φορητότητας της ISDN στη Vivodi, σημειώνοντας ότι για φορητότητα προορίζονται και οι 2 αριθμοί (κεφαλικός και MSN).

Αλλά η περίπτωση β) είναι αρκετά σύνθετη και θα δημιουργήσει πρόσθετη καθυστέρηση, αφού για το κάθε βήμα (PSTN -> ISDN, γραμμή Β σαν MSN στην ISDN) υπολόγιζε τουλάχιστον μία εβδομάδα, και μετά μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα του ΟΤΕ μπορεί να υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση.

Στη θέση σου θα επέλεγα την πρώτη λύση (μεταφορά της μίας γραμμής στη Vivodi) και την άλλη θα την άφηνα ως έχει για εισερχόμενες (με το μηνιαίο πάγιο ΟΤΕ €15/μήνα).

pstr
08-03-07, 22:34
Πάνω σε αυτό που λέτε: ο ΟΤΕ χρεώνει με κάποιο ποσό τον MSN αριθμό (κάπου 1,5 ευρώ νομίζω). Αν τον μεταφέρεις (τον MSN) με φορητότητα, αυτή η χρέωση χαρίζεται στη νέα εταιρία που θα πας. Δεν θα χρεώνεσαι πια με αυτό το ποσό;

sphlanx
08-03-07, 22:38
Δεν μπορείς να κάνεις φορητότητα από 2 διαφορετικές PSTN σε 1 Full LLU.

Έχεις δύο επιλογές:

α) Μεταφέρεις με φορητότητα σε Cable TV τη μία από τις 2 γραμμές και διατηρείς την άλλη στον ΟΤΕ. Τις εξερχόμενες κλήσεις προφανώς θα τις κάνεις από τη γραμμή Cable TV που θα είναι δωρεάν, και την άλλη θα την έχεις μόνο για εισερχόμενες

β) Αν θέλεις οπωσδήποτε να μεταφέρεις και τους δύο αριθμούς του ΟΤΕ με φορητότητα σε μία γραμμή Full LLU (Cable TV) της Vivodi, η μόνη λύση που ξέρω ότι είναι εφικτή:
Μετατρέπεις την γραμμή Α σε ISDN
Αφού μετατραπεί η Α σε ISDN, κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ:
Μεταφορά του αριθμού της Β σαν MSN στην ISDN A, και διακοπή της γραμμής (τονίζεις στον ΟΤΕ να προσέξουν τη διαδικασία ώστε να μη χάσεις τον αριθμό σου).
Αφού προστεθεί ο αριθμός B σαν MSN στην Α, έχεις πλέον μία ISDN με τους 2 αριθμούς σου.
Τότε κάνεις αίτηση φορητότητας της ISDN στη Vivodi, σημειώνοντας ότι για φορητότητα προορίζονται και οι 2 αριθμοί (κεφαλικός και MSN).

Αλλά η περίπτωση β) είναι αρκετά σύνθετη και θα δημιουργήσει πρόσθετη καθυστέρηση, αφού για το κάθε βήμα (PSTN -> ISDN, γραμμή Β σαν MSN στην ISDN) υπολόγιζε τουλάχιστον μία εβδομάδα, και μετά μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα του ΟΤΕ μπορεί να υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση.

Στη θέση σου θα επέλεγα την πρώτη λύση (μεταφορά της μίας γραμμής στη Vivodi) και την άλλη θα την άφηνα ως έχει για εισερχόμενες (με το μηνιαίο πάγιο ΟΤΕ €15/μήνα).

Ok, ευχαριστώ πολύ!

ariadgr
08-03-07, 23:27
Πάνω σε αυτό που λέτε: ο ΟΤΕ χρεώνει με κάποιο ποσό τον MSN αριθμό (κάπου 1,5 ευρώ νομίζω). Αν τον μεταφέρεις (τον MSN) με φορητότητα, αυτή η χρέωση χαρίζεται στη νέα εταιρία που θα πας. Δεν θα χρεώνεσαι πια με αυτό το ποσό;

Δεν θα χρεώνεσαι πια με αυτό το ποσό, από τη στιγμή που η Vivodi στο Cable TV περιλαμβάνει 2 τηλ. αριθμούς.
Σημείωση: Σε Tellas και Forthnet δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αφού η τηλεφωνία είναι PSTN.
Σε On ενδέχεται να υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά θα έχει επιπλέον πάγιο €12/μήνα, οπότε την αφήνεις στον ΟΤΕ την άλλη γραμμή.
Δηλαδή μόνο για το Cable TV αξίζει και είναι εφικτή αυτή η μεταφορά.


Ok, ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλώ. Να προσθέσω ότι η μετατροπή PSTN σε ISDN χρεώνεται εφάπαξ €17,47 από τον ΟΤΕ.
Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα που είδες τις επιλογές σου;

sphlanx
09-03-07, 00:24
Παρακαλώ. Να προσθέσω ότι η μετατροπή PSTN σε ISDN χρεώνεται εφάπαξ €17,47 από τον ΟΤΕ.
Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα που είδες τις επιλογές σου;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρα την δευτερη επιλογή. Έτσι κιαλλως το ένα νουμερο δεν το χρησιμοποιούμε καθόλου για να κάνουμε τηλέφωνα, με αποτέλεσμα χρόνια τώρα να πληρώνουμε πάγια χωρίς λόγο. Η διαδικασία είναι πολυπλοκη και αυτό είναι λίγο αποθαρρυντικό αλλα νομίζω αξίζει. Πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα χρειαστεί μέχρι να γίνουν όλα, και να είμαι έτοιμος να κάνω την αίτηση στη Vivodi?

ariadgr
09-03-07, 00:54
Σκέφτομαι πολύ σοβαρα την δευτερη επιλογή. Έτσι κιαλλως το ένα νουμερο δεν το χρησιμοποιούμε καθόλου για να κάνουμε τηλέφωνα, με αποτέλεσμα χρόνια τώρα να πληρώνουμε πάγια χωρίς λόγο. Η διαδικασία είναι πολυπλοκη και αυτό είναι λίγο αποθαρρυντικό αλλα νομίζω αξίζει. Πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα χρειαστεί μέχρι να γίνουν όλα, και να είμαι έτοιμος να κάνω την αίτηση στη Vivodi?


...για το κάθε βήμα (PSTN -> ISDN, γραμμή Β σαν MSN στην ISDN) υπολόγιζε τουλάχιστον μία εβδομάδα, και μετά μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα του ΟΤΕ μπορεί να υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση.

Αν θέλεις να ακολουθήσεις το δεύτερο βήμα, ξεκίνα καλώντας αύριο κιόλας το 134 από τη γραμμή που χρησιμοποιείτε περισσότερο (αυτή που θα είναι και "κεφαλική" στην ISDN) και ζητώντας μετατροπή σε ISDN.

Επίσης, είναι και οι 2 γραμμές στο ίδιο όνομα;

Geotzourmi
09-03-07, 04:52
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό?Οι δύο γραμμές της vivo δε μπορούνε να χρησιμοποιηθούνε ταυτόχρονα ε?

voithostyrempora2
09-03-07, 05:02
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό?Οι δύο γραμμές της vivo δε μπορούνε να χρησιμοποιηθούνε ταυτόχρονα ε?

Γιατί όχι ? :hmm:

Geotzourmi
09-03-07, 05:08
Κάποιο παιδί έχω την εντύπωση ότι το είχε αναφέρει κάπου μέσα στο forum...Αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο νέο πάνω σε αυτό... και γω δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο όχι...ίσως να μη γίνεται λόγω bandwith(πώς γράφεται το αναθεματισμένο)??

chemic
09-03-07, 13:48
γινεται!

Yiannis32
14-03-07, 11:18
Φυσικά και γίνεται. Δε θα είχε λογική άλλωστε να έχεις 2 γραμμές και να μη μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα....

johnny_gtet
04-04-07, 02:04
Στην αιτηση της vivodi στο κεφαλαιο φορητοτητα εχει ν βαλεις 2 τηλ. αριθμους για μεταφ. στην vivodi...

fcuk
04-04-07, 05:52
παιδια εγω που ειχα κανει αιτηση πριν 2-3 βδομαδες, του ειπα οτι εχω 2 αριθμους,και θελω και στους 2 φορητοτητα,και μου ειπαν "οκ,κανενα προβλημα" και εκανα την αιτηση κανονικα!

ariadgr
04-04-07, 12:12
παιδια εγω που ειχα κανει αιτηση πριν 2-3 βδομαδες, του ειπα οτι εχω 2 αριθμους,και θελω και στους 2 φορητοτητα,και μου ειπαν "οκ,κανενα προβλημα" και εκανα την αιτηση κανονικα!

Αν εννοείς ότι είχες 2 ξεχωριστές PSTN και το ζήτησες αυτό, πες μας αν όταν σου παραδωθεί η Cable TV θα έχει πάνω της τους 2 αυτούς αριθμούς.

Αν μιλάς για ISDN είναι γνωστό ότι γίνεται.

fcuk
04-04-07, 13:58
οχι, για PSTN μιλαω! εντωμεταξυ, οταν ειχα κανονησει το πρωτο ραντεβου με το courrier για να υπογραψω τις αιτησεις κλπ κλπ, με πηρε η βιβο τηλ να μου το αναβαλει για 2-3 μερες μετα γιατι λεει η κοπελα στο CC σεν ειχε καταλαβει καλα για την φορητοτητα και των 2 αριθμων ! τωρα τι να σας πω..αμα γινει εγινε.. αμα δε γινει δε θα σκασω κιολας! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.