PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet πλεον δεν ξερω τι να κανω



arkopower
19-06-14, 16:52
Λοιπον ως χρηστης της forthnet εχω παρει αμετρητα τηλεφωνα στην τεχνικη υποστιρηξη και ακομα ακρη δεν μπορουν να βγαλουν.....Ξεκινωντας πληρωνω 24αρα γραμμη απ οσο μου εχουν πει παιρνω απο 4,6 χιλιομετρα .....Το πρωτο προβλημα ηταν οτι με πετουσε συνεχεια μετα απο αμετρητες κλησης στην τεχνικη υποστιριξη καταφερε να λυθει το οποιο ομως προκαλεσε το επομενο προβλημα....Παιδια ειναι μερες που πιανω 1,1 mbps και στην καλυτερη 4,5-5 ....Βεβαια μετα απο αλλες αμετρητες κλησης μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι το spliter (δεν ξερω απο αυτα συγνωμη αν κανω καποια λαθακια ) το οποιο το αλλαξα σημερα οπως μου ειπαν και παλι δεν εγινε τιποτα εκει στα ιδια εμεινε....Υπαρχει καποιος τροπος να αναιβει η ταχυτητα δηλαδη συγνωμη κι ολας αλλα ειναι ξεφτυλα αυτη η κατασταση .Το modem ειναι το thomson585 tg v8 νομιζω δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

Archon
19-06-14, 17:19
Δοκιμασε να βαλεις το μοντεμ στην κεντρικη πριζα του σπιτιου χωρις καμμια αλλη συσκευη σε καμμια πριζα του σπιτιου να δεις τι ταχυτητα σου δειχνει. Στην καλυτερη οντως μεχρι 5 μπορεις να πιασεις αν οντως εισαι 4,6 χλμ απο το ΑΚ. Τι attenuation εχεις? (ψιλοασχετο απλα πληροφοριακα. Βασικα με αυτο παιρνεις μια ιδεα για την μεγιστη ταχυτητα που μπορεις να πιασεις στο περιπου.)

ubuntubu
19-06-14, 17:21
Στα 4,6 χιλιόμετρα να είστε ευχαριστημένος που συγχρονίζει η γραμμή.
Σε ποιά περιοχή μένετε αν επιτρέπετε ;

mitso
19-06-14, 17:26
Λοιπον ως χρηστης της forthnet εχω παρει αμετρητα τηλεφωνα στην τεχνικη υποστιρηξη και ακομα ακρη δεν μπορουν να βγαλουν.....Ξεκινωντας πληρωνω 24αρα γραμμη απ οσο μου εχουν πει παιρνω απο 4,6 χιλιομετρα .....Το πρωτο προβλημα ηταν οτι με πετουσε συνεχεια μετα απο αμετρητες κλησης στην τεχνικη υποστιριξη καταφερε να λυθει το οποιο ομως προκαλεσε το επομενο προβλημα....Παιδια ειναι μερες που πιανω 1,1 mbps και στην καλυτερη 4,5-5 ....Βεβαια μετα απο αλλες αμετρητες κλησης μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι το spliter (δεν ξερω απο αυτα συγνωμη αν κανω καποια λαθακια ) το οποιο το αλλαξα σημερα οπως μου ειπαν και παλι δεν εγινε τιποτα εκει στα ιδια εμεινε....Υπαρχει καποιος τροπος να αναιβει η ταχυτητα δηλαδη συγνωμη κι ολας αλλα ειναι ξεφτυλα αυτη η κατασταση .Το modem ειναι το thomson585 tg v8 νομιζω δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

Στείλε το μήνυμα στα παιδιά στο forthnet support που είναι πολύ εξυπηρετικά για να σε βοηθήσουν

arkopower
19-06-14, 20:29
1,6 σταθερο ειναι τωρα 1,6 ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ

sweet dreams
19-06-14, 23:35
1,6 σταθερο ειναι τωρα 1,6 ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ

Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής σου, για να μπορέσουμε να σου δώσουμε πληροφορίες.

Deus
20-06-14, 11:10
για 4,6 χιλιομετρα η ταχύτητα σου ειναι καλή θεωρητικά πρέπει να είναι κάπου κοντά στα 3Mbit το ότι κλειδώνει μερικές ποιο πάνω μην το πεις ούτε του παπα

για να έχεις και ένα μετρο σύγκρισης για παράδειγμα στο χωριο η adsl με απόσταση 3 χιλιόμετρα περίπου κλείδωνε αρχικά πριν χρονια κοντά στα 6 αλλα τότε είχαμε όλοι και όλοι 3 άτομα adsl από όταν οι συνδρομητές άρχισαν να αυξάνονται άρχισε σταδιακα να πέφτει και τώρα ειναι κάπου στα 3.5
ένας συγγενείς μου με απόσταση κοντά στα 5 χιλιόμετρα όταν έβαλε adsl έπιανε 0.8 με 1.2 αλλα η γραμμή μόλις τον καλούσαν - καλούσε η όταν έβρεχε και γενικά είχε κακοκαιρία έπεφτε για όσο διαρκούσε η κακοκαιρία μετά από πολύ ψάξιμο αλλαγή καλωδίων στο σπίτι διαφορα router που δοκιμάσαμε και πάνω από όλα με την βοήθεια τον τεχνικών του τοπικου οτε κατάφεραν και κλειδώνει στα 2.2 -2.6 χωρίς αποσυνδέσεις

και όλα τα παραπάνω γιατί όταν ήρθε η adsl άλλαξαν τις καλωδιώσεις που ήταν παλιές και πετσοκομμένες από κάθε λίγο που σκάβανε τους δρόμους και άλλαξαν τα καφάο που ήταν ανοιχτά μπάζανε νερά και μέσα είχαν κάνει φωλιές ποντίκια και κάθε λογής ζωύφιο
διαφορετικά όχι adsl δεν θα είχαμε αλλα ούτε τηλέφωνο σήμερα

kinhtomania
22-06-14, 02:36
Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής σου, για να μπορέσουμε να σου δώσουμε πληροφορίες.

αυτο που λεει ο φιλος

BARKOULETOS
22-06-14, 16:22
4,6χμ ειναι παρα πολυ μακρυα!! Απλα δεν μπορεις να πιασει παραπανω ταχυτητα! Η μονη λυση και νομιζω οτι αυτη γινεται μεσω ΟΤΕ αν υπαρχει αλλο κεντρο πιο κοντα να μεταφερθεις σε αυτο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.