PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο kill switch σύντομα θα ενσωματωθεί στα Android και Windows Phone



nnn
20-06-14, 18:34
Οι Google και Microsoft θα ενσωματώσουν σύντομα στα λειτουργικά τους Android και 141090Windows Phone τον ονομαζόμενο "kill switch" με σκοπό να καθίσταται άχρηστη η συσκευή εάν κλαπεί και να μην μπορεί να μεταπωληθεί.

Οι αρχές προσπαθούν εδώ και καιρό να πείσουν τις εταιρίες τεχνολογίας να ενσωματώσουν αυτήν την δυνατότητα και ως τώρα η Apple από την έκδοση iOS 7 που ενεργοποίησε το Activation Lock και σε ορισμένα μοντέλα της η Samsung, το έχουν κάνει, με θετικά αποτελέσματα.

Πρόσφατη μελέτη των Αμερικανικών αρχών έδειξε πως:

σχεδόν 3,1 εκατομμύρια συσκευές κλάπηκαν στις ΗΠΑ το 2013, διπλάσιες από το 2012
ένας στους τρεις Ευρωπαίους είδε το κινητό του να πέφτει θύμα κλοπής ή απώλειας το 2013
οι κλοπές κινητών στην Νότιο Κορέα πενταπλασιάστηκαν στο διάστημα 2009-2012
στην Κολομβία κλάπηκαν πάνω από 1 εκατομμύριο συσκευές το 2013


και θεωρούν πως ένας ενεργοποιημένος kill switch θα μετατρέπει μια ακριβή συσκευή σε απλά ανταλλακτικά, μειώνοντας κατά πολύ την αξία της στην παράνομη αγορά.

Οι γνώμες διίστανται σχετικά με τον τρόπο εφαρμογής και αποτελεσματικότητας του kill switch.


Ένας διακόπτης θανάτου "kill switch" μπορεί να είναι ενσωματωμένος στο hardware καθιστώντας οριστικά άχρηστη μια συσκευή.
Ένας αντίστοιχος διακόπτης μέσω λογισμικού "soft kill switch" θα αχρηστεύει την συσκευή μόνο για έναν μη εξουσιοδοτημένο χρήστη.
Κάποιοι πιστεύουν πως ο μόνος τρόπος αχρήστευσης είναι η φυσική καταστροφή του κινητού.
Ειδικοί θεωρούν πως hackers μπορεί να βρουν τρόπο να υποκλέψουν την εντολή "θανάτου" και να απενεργοποιήσουν το κινητό πριν την λάβει.
Αν η συσκευή μπει σε airplane mode ή απενεργοποιηθεί μπορεί να μην λάβει ποτέ το σήμα "αχρήστευσης" της.


Πηγή : BBC (http://www.bbc.com/news/technology-27935972)

Nikiforos
20-06-14, 19:03
Προσωπικά το θεωρώ υπερβολικότατο αφού δεν θα ξαναβρούμε "πιθανώς" την συσκευή μας. Αλλά και αν δώσουμε την εντολή και πιάσει και τελικά κάπως η συσκευή πέσει στα χέρια μας θα είναι άχρηστη τελικά? νομίζω πως η εντολή διαγραφής δεδομένων αρκεί. Ο εντοπισμός συσκευής (διαχείριση συσκευής) της Google το εχω δοκιμασει και δουλεύει άψογα. Μιλάω για αυτό : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.adm&hl=el ή και κάτι τετοιο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlost&hl=el cerberus κτλ.

goku
20-06-14, 19:08
Αν η συσκευή μπει σε airplane mode ή απενεργοποιηθεί μπορεί να μην λάβει ποτέ το σήμα "αχρήστευσης" της.

Εντάξει, δεν γίνεται να είναι συνέχεια απενεργοποιημένη ή σε airplane mode. Αυτός που το έκλεψε θα το κάνει έτσι, αλλά πρακτικά θα είναι άχρηστο μιας και αυτός που θα το αγοράσει θα θέλει να το ενεργοποιήσει και αποκλείεται κάποια στιγμή να μην συνδεθεί στο ίντερνετ.

Nikiforos
20-06-14, 19:10
Απορια : και αν καποιος που το κλεψει με την μια αλλαξει rom τι γινεται? παει το kill switch? ή κανει εγκατασταση τιποτα στο recovery image ή bootloader ?

goku
20-06-14, 19:12
Απορια : και αν καποιος που το κλεψει με την μια αλλαξει rom τι γινεται? παει το kill switch? ή κανει εγκατασταση τιποτα στο recovery image ή bootloader ?
ορίστε

Ένας διακόπτης θανάτου "kill switch" μπορεί να είναι ενσωματωμένος στο hardware καθιστώντας οριστικά άχρηστη μια συσκευή.

sharky
20-06-14, 19:12
Προσωπικά το θεωρώ υπερβολικότατο αφού δεν θα ξαναβρούμε "πιθανώς" την συσκευή μας. Αλλά και αν δώσουμε την εντολή και πιάσει και τελικά κάπως η συσκευή πέσει στα χέρια μας θα είναι άχρηστη τελικά? νομίζω πως η εντολή διαγραφής δεδομένων αρκεί. Ο εντοπισμός συσκευής (διαχείριση συσκευής) της Google το εχω δοκιμασει και δουλεύει άψογα. Μιλάω για αυτό : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.adm&hl=el ή και κάτι τετοιο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlost&hl=el cerberus κτλ.
Ο σκοπός είναι να μειώσει τον πειρασμό του υποψήφιου κλέφτη.
π.χ. Το κινητό που πλήρωσες 300 ευρώ, αφού κλαπεί μπορεί να μεταπωληθεί ας πούμε στα 150 ως λειτουργικό κινητό.
Αν το κινητό κλειδωθεί και δεν μπορεί να ξεκλειδωθεί με κάποιο τρόπο, τότε μόνο για ανταλακτικά μπορεί να πουληθεί και αυτό πολύ πιο δύσκολα, άρα σιγά σιγά θα μειωθεί η μαύρη αγορά κλεμμένων κινητών.

Nikiforos
20-06-14, 19:14
Α ναι σορρυ στραβομαρα! απλα ισχυει αυτο που ειπα στην αρχη, αν καποιος δωσει αυτη την εντολη και μετα του επιστραφει η συσκευη με τον Α ή Β τροπο και ναι ξερω περιπτωσεις, πχ του επεσε στον δρομο το βρηκε καποιος, απο τον τηλ καταλογο πηρε τηλ την επαφη ΜΑΜΑ και το επεστρεψε! και οχι δεν εχει γινει μονο μια φορα κατι παρομοιο!!! οποτε δεν θα ηθελα κατι τετοιο. Πιστευω διαγραφη δεδομενων το καλυτερο απλα.


Ο σκοπός είναι να μειώσει τον πειρασμό του υποψήφιου κλέφτη.
π.χ. Το κινητό που πλήρωσες 300 ευρώ, αφού κλαπεί μπορεί να μεταπωληθεί ας πούμε στα 150 ως λειτουργικό κινητό.
Αν το κινητό κλειδωθεί και δεν μπορεί να ξεκλειδωθεί με κάποιο τρόπο, τότε μόνο για ανταλακτικά μπορεί να πουληθεί και αυτό πολύ πιο δύσκολα, άρα σιγά σιγά θα μειωθεί η μαύρη αγορά κλεμμένων κινητών.

το καταλαβα γιατι το κανουν αλλα χανουμε ετσι καθε ελπιδα να βρεθει ενας καλος ανθρωπος να μας επιστρεψει την συσκευη....γιατι μπορει να μην κλαπηκε οπως ειπα απλα να το χασαμε ή να το ξεχασαμε καπου! και αυτο με το μπλοκαρισμα ΙΜΕΙ που ειπαν οι θα κανουν? δεν ειναι καλυτερη λυση?

tsigarid
20-06-14, 19:20
Ένας τους τρεις Ευρωπαίους ήταν θύμα κλοπής κινητού; Που τα βρίσκουν αυτά τα νούμερα;

nnn
20-06-14, 19:25
Ένας τους τρεις Ευρωπαίους ήταν θύμα κλοπής κινητού; Που τα βρίσκουν αυτά τα νούμερα;
Κλοπής ή απώλειας, άγνωστο όμως από που πήραν τα στοιχεία.

Nikiforos
20-06-14, 19:25
Ενας φιλος ειχε ρολοι GPS ξερετε αυτα που ειναι συσκευη εντοπισμου. Ηταν σε μια καφετερια το εβγαλε απο το χερι και το αφησε στο τραπεζι για λιγο, σκαει ενας που πουλαγε cds κτλ και τους τα εδειχνε και το μαζεψε....στο καπακι παιρνει τηλ ενα φιλο του γιατι δεν τον προλαβε, μπαινει απο το pc σε ενα προγραμμα και του ελεγε οδηγιες που παει και του βγηκε μπροστα του και του το πηρε, δεν αντισταθηκε αλλιως θα ετρωγε πολλες....καπως ετσι γινεται η δουλεια, βεβαια το kill switch ειναι στην επιλογη μας αν θα το ενεργοποιησουμε! αρκει να μην βρουν τροπο οι hackers και εχουμε θυματα....ξερω περιπτωση αλλη που σε εναν κλεψανε φορτηγο!!!! και ειχε συσκευη εντοπισμου και κυνηγουσε τους ακατανομαστους με το ΙΧ γιατι με το gps βρηκε που πανε! τελικα μετα την παρεμβαση αστυνομιας χωθηκαν σε οικισμο και παει....anyway για το νοημα των προγραμματων εντοπισμου το λεω. Ενταξει σε περιπτωση που δεν γινεται τπτ αλλο τοτε kill switch. Αλλα δεν καταλαβα πως θα συνδεετε καποιο προγραμμα με το κινητο μεσω hardware? ας πουμε το παιρνει ενας αλλαζει rom και sim, μετα πως παιζει αυτο? απο το ΙΜΕΙ να υποθεσω?

tsigarid
20-06-14, 19:30
Κλοπής ή απώλειας, άγνωστο όμως από που πήραν τα στοιχεία.

Αυτό σημαίνει ότι 1 στους 3 γνωστούς όλων μας έχασε με κάποιο τρόπο το κινητό του το 2013. Πάνε καλά;

nnn
20-06-14, 19:46
Αυτό σημαίνει ότι 1 στους 3 γνωστούς όλων μας έχασε με κάποιο τρόπο το κινητό του το 2013. Πάνε καλά;

Όχι βέβαια.

famous-walker
20-06-14, 20:51
Θεωρητικά δεν είναι κακό αλλά έχει και παράπλευρες απώλειες/ωφέλειες.

Χαρά που θα κάνουν απολυταρχικά-φαινομενικά δημοκρατικά καθεστώτα.

dkgr_ser
20-06-14, 21:04
Άμα δεν αυτοκαταστρέφεται με έκρηξη τρίχες...

Atheros
20-06-14, 23:03
Θεωρητικά δεν είναι κακό αλλά έχει και παράπλευρες απώλειες/ωφέλειες.

Χαρά που θα κάνουν απολυταρχικά-φαινομενικά δημοκρατικά καθεστώτα.

Φυσικά άν κάποια στιγμή το κινητό μετατραπεί από την τραπεζική εξουσία σε κάρτα αγορών και ηλεκτρονικό πορτοφόλι,http://www.kathimerini.gr/771578/article/texnologia/thlefwnia/e-portofolia-ta-smartphone-sthn-ellada-apo-to-2016 ο μπίγκ μπράδερ θα πατάει μερικά πλήκτρα και θα το απενεργοποιεί καθιστώντας σε άφραγκο.....:evil:

Dark Demis
21-06-14, 00:39
και τι εγινε? το κλέβουν το κανουν root σε aeroplane mode περνάνε αλλο recovry και άλλη clean rom............ και αν εχουν lockarei το emei.......... αλλάζει και αυτό στης περισσότερες συσκευές αφου είναι μαζί με καποια δεδομένα σε ένα efs partition.........

so?? που αποσκοπεί όλο αυτό.................


απο το ΙΜΕΙ να υποθεσω?
οπος ειπα αλλαζει και αυτο σε παρα πολλες συσκευες.........

aiolos.01
21-06-14, 04:08
Ιδιαίτερα πολύπλοκη υπόθεση. Απο τη μία καλό το kill switch γιατί θα μειώσει τη ζήτηση για κλεμμένα. Απο την άλλη αν είναι software θα μπορεί κάπως να παρακαμφθεί ενώ αν είναι hardware υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτό και να σου καταστρέψει το κινητό.




ένας στους τρεις Ευρωπαίους είδε το κινητό του να πέφτει θύμα κλοπής ή απώλειας το 2013



Είναι σωστό αυτό; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό.

christoi
21-06-14, 05:40
Μήπως hardware φάση όπως οι πρώτες eeprom; Τουλάχιστον θα την γλιτώνεις από τους μικροκλεφτρόνια και θα μπορεί να άρει το κλείδωμα η μαμά εταιρία (διαδικασία, αλλά ασφαλές κλείδωμα με δυνατότητα ξεκλειδώματος). Και αυτό για ένα διάστημα μέχρι να βρεθούν τρόποι παράκαμψης :/


Ένας τους τρεις Ευρωπαίους ήταν θύμα κλοπής κινητού; Που τα βρίσκουν αυτά τα νούμερα;

Εσύ και εγώ δεν πέσαμε θύματα. Όπως και άλλοι 5 εδώ μέσα. Άρα ένας ακόμα έπεσε μία φορά (δυστυχώς συμβαίνουν, φτου φτου μακρυά) και άλλος/η ένας/μία έπεσε 2 φορές (μιλάμε για ντουγάνι). Ίσως έτσι να εξηγούνται.

Geros7
21-06-14, 07:37
Άμα δεν αυτοκαταστρέφεται με έκρηξη τρίχες...

:rofl:

andreasp
21-06-14, 10:02
και τι εγινε? το κλέβουν το κανουν root σε aeroplane mode περνάνε αλλο recovry και άλλη clean rom............ και αν εχουν lockarei το emei.......... αλλάζει και αυτό στης περισσότερες συσκευές αφου είναι μαζί με καποια δεδομένα σε ένα efs partition.........

so?? που αποσκοπεί όλο αυτό.................


οπος ειπα αλλαζει και αυτο σε παρα πολλες συσκευες.........

Ολα αυτά θα τα κάνει το πρεζάκι που θα το κλέψει?

Nikiforos
21-06-14, 10:27
Αποσκοπει στο οτι οι περισσοτεροι που τα κλεβουν οπως οι πλανοδιοι που πουλανε αλλα και στο βουτανε απο το τραπεζι, τα πρεζονια κτλ δεν θα τα κλεβουν γιατι δεν θα εχουν τι να τα κανουν ακριβως δλδ και την λογικη που εχει το μπλοκαρισμα των ΙΜΕΙ απο τους παροχους. Και ναι αλλαζουν οπως ειπαν μερικοι αλλα θελει γνωσεις, κατι που δεν εχουν ολοι, οπως και εδω για να κατσεις να κανεις, root, αλλαγη rom κτλ κτλ. Η λογικη ειναι σωστη και ο λογος ενας : αποτροπη κλεψιματος....δεν θα εξαληφθει αλλα θα μειωθει σε τεραστιο βαθμο μετα απο αυτο και θα το δειτε! εγω που ασχολουμε παρα πολυ με το android και τις 4 συσκευες που εχω, δεν εχω ιδεα πως αλλαζει και αν, το ΙΜΕΙ ποσο μαλλον ασχετοι κλεφτες, πρεζονια κτλ κτλ....
εμενα 2 πραγματα με ανησυχουν, 1) αν το χασουμε αλλα δεν ξερουμε πως και δωσουμε την εντολη νωρις νωρις και ετσι γινεται αχρηστο οποτε δεν θα το ξαναδουμε ποτε, και η εκπληξη αν τελικα το βρουμε και θα ειναι για πεταμα....και 2) αν βρουν hackers τροπο απομακρυσμενα να δινουν εντολη και τοτε θα χαλανε τις συσκευες μας για πλακα.....

Larry71
21-06-14, 13:01
Ολα αυτά θα τα κάνει το πρεζάκι που θα το κλέψει?

Υπάρχουν τύποι που για 20-30 ευρώ τα κάνουν όλα αυτά (λίγο-πολύ όλοι έχουν ακούσει για κάποιον που κλειδώνει-ξεκλειδώνει τα πάντα...)

blade_
21-06-14, 14:41
Ένας τους τρεις Ευρωπαίους ήταν θύμα κλοπής κινητού; Που τα βρίσκουν αυτά τα νούμερα;
ελα ντε.προσωπικα θυμαμαι μια φιλη πριν καμια 10ρια χρονια που της εκλεψαν ενα siemens..

μη σου τυχει βεβαια..

badweed
21-06-14, 14:43
και αν το λογισμικο που θα σβηνει τα παντα πεσει θυμα κακοβουλου προγραμματος ;
θα εχουμε αλλη μια εκδοχη απαγοητευσης .

blade_
21-06-14, 15:23
οποτε cerberus και ολα κομπλε

Aias
22-06-14, 04:16
ωραια ολα αυτα,και εχω στα χερια μου το καινουργιο μου samsung galaxy S10 που πηρα 1000 ευρω και εχει μεσα της παναγιας τα ματια, απο kill switches μεχρι καμερα χ -ray να βλεπεις γυμνη την πωλητρια, και εκει που το αναβω ,ενεργοποιειται μονο του (? ή απο καποιον διαστημικο hacker...) το switch και μου μενει το τηλεφωνο στο χερι ...Τοτε τι κανω?Εδω σε θελω μαστορα!

xhaos
22-06-14, 13:14
ωραια ολα αυτα,και εχω στα χερια μου το καινουργιο μου samsung galaxy S10 που πηρα 1000 ευρω και εχει μεσα της παναγιας τα ματια, απο kill switches μεχρι καμερα χ -ray να βλεπεις γυμνη την πωλητρια, και εκει που το αναβω ,ενεργοποιειται μονο του (? ή απο καποιον διαστημικο hacker...) το switch και μου μενει το τηλεφωνο στο χερι ...Τοτε τι κανω?Εδω σε θελω μαστορα!

θα έχεις ένα από τα ποιο ακριβά και όμορφα paperweight για το γραφειο σου!
νομίζω ότι το πιο σωστό είναι το ΙΜΕΙ να μην μπορεί να αλλάξει (hardware) και να υπάρξει συμφωνία σε όλους τους πάροχους για online αρχείο κλεμμένων ΙΜΕΙ να τελειώνει η ιστορία.

kronos1821
22-06-14, 14:43
Έχω ακούσει κουταμάρες και κουταμάρες στα 54 χρόνια της ζωής μου αλλά αυτή δεν είναι απλή κουταμάρα μοιάζει και με κόλπο (συνωμοσιολογικά). Θανατική ποινή ή όχι; «Αποτρέπει το έγκλημα» λένε οι οπαδοί, «τρίχες» λένε οι απέναντι. Μόνο οι κατασκευαστές θα κερδίσουν από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει απολύτως το κλέψιμο, είτε γίνεται για μεταπώληση, είτε για ανταλλακτικά είτε από χούι, είτε στην τελική για εκδίκηση. Έχω δει πολλούς σκληρούς δίσκους που κλειδώθηκαν (συνδυασμός δίσκου και μητρικής) κατά λάθος σε παλιότερα λαπτοπ και… πάνε. Ας επικεντρωθούν σε τρόπους εντοπισμού και εύρεσης της συσκευής κι ας αφήσουν την θανατική ποινή της συσκευής. Η γνώμη μου, έτσι;

A_gamer
22-06-14, 16:56
Άμα δεν αυτοκαταστρέφεται με έκρηξη τρίχες...

Μην το γελάς, στην ουσία το ίδιο ακριβώς λένε και κάποιοι στο αρχικό Post - διάβασε πιο προσεκτικά! :lol:


Κάποιοι πιστεύουν πως ο μόνος τρόπος αχρήστευσης είναι η φυσική καταστροφή του κινητού.

:rofl: :rofl:

Edit: επιτέλους, βρήκα αυτό που έψαχνα! https://www.youtube.com/watch?v=MA2KmJMKFrQ

al3x1k0
22-06-14, 19:48
soft lock σαν του ios 7 θέλω να δω οπωσδήποτε σε όλα τα λειτουργικά...

psytransas
22-06-14, 20:03
Εγω θα ηθελα να μπορει να παρει ενεργεια απο τον "Κυβο", να τρανσφορμαριστει και να σκοτωσει τον κλεφτη του. :p

NexTiN
23-06-14, 00:21
Εγω θα ηθελα να μπορει να παρει ενεργεια απο τον "Κυβο", να τρανσφορμαριστει και να σκοτωσει τον κλεφτη του. :p

"Nokias are real nasty" :p


http://www.youtube.com/watch?v=cmNf47Ms5tQ

techgirl
23-06-14, 16:31
Άμα δεν αυτοκαταστρέφεται με έκρηξη τρίχες...
χαχαχαχαχα!!! :D

potis21
25-06-14, 03:16
θα ξηλώσω την κάμερα και θα βάλω semtex ρε. ουτε κλειδώματα ουτε τίποτε. Πιάστο και κάνε πως τσεκάρεις πως πάει η κάμερα. :rofl:

Τεσπα. Ειναι και οι ασφαλιστικές. Μην ξεχνάτε ποτέ τις ασφαλιστικές. Ξέρετε πόσοι βρετανοι αγοράζουν συσκευή στο UK, κατεβαίνουν Κρήτη την μοσχοπουλάνε και πάνε πίσω και κλαινε πως τους τις κλέψανε; Μετά απο αυτό, πάει. Και αν η ασφαλιστική υποχρεώσει πάροχο και ο πάροχος τον κατασκευαστή, η αξία της συσκευής θα παραμένει ψηλά για περισσότερο καιρό αρα λιγοτερα R&D και περισσότερο profit και για τον κατασκευαστή...

Helene
30-06-14, 15:24
Προσωπικά το θεωρώ υπερβολικότατο αφού δεν θα ξαναβρούμε "πιθανώς" την συσκευή μας. Αλλά και αν δώσουμε την εντολή και πιάσει και τελικά κάπως η συσκευή πέσει στα χέρια μας θα είναι άχρηστη τελικά? νομίζω πως η εντολή διαγραφής δεδομένων αρκεί. Ο εντοπισμός συσκευής (διαχείριση συσκευής) της Google το εχω δοκιμασει και δουλεύει άψογα. Μιλάω για αυτό : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.adm&hl=el ή και κάτι τετοιο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidlost&hl=el cerberus κτλ.

Να σε ρωτήσω, αν έχεις εγκαταστήσει την android lost σε τάμπλετ δουλεύει κανονικά;
Επίσης, αν την έχεις εγκαταστήσει και σε κινητό πώς μπορείς να διαλέξεις ποιο από τα δύο να μπλοκάρεις;
Σ' ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.