PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός σε σχέση με το Attenuation.



veilside
23-06-14, 19:13
Καλησπέρα,
πριν 4 χρόνια είχα βάλει 24άρα σύνδεση forthnet στο πατρικό μου και έπιανα γύρω στα 13mbps σταθερά, χωρις αποσυνδέσεις και προβλήματα.
Μετά από κανένα εξάμηνο χρήσης, εφυγα φοιτητής και γυρνούσα στον τόπο μου μονο στις γιορτές. Θυμάμαι οτι απο μία περίοδο και μετά έπιανα πολύ χαμηλώτερη ταχήτητα αλλά λογω του οτι σπούδαζα και χρησιμοποιούσα το ιντερνετ μόνο τις γιορτές, δεν με ένοιαζε και δεν το έψαξα.

Τώρα 4 χρόνια μετά γυρίζω στο πατρικό μου και αποφάσισα να το ψάξω.
Όλα αυτά τα χρόνια το router κλείδωνε στα 6mbps download, χωρίς προβλήματα, μάλιστα το router το αντικατέστησα πέρσυ με το thomson tg585 v8, συνεχίζοντας με το ίδιο κλείδωμα και χωρίς προβλήματα.
Με λίγο ψάξιμο τις τελευταίες μέρες, υποπτεύομαι ότι η ίδια η forthnet μου έχει κλειδώσει την ταχήτητα τόσο χαμηλά, χωρίς να ξέρω το γιατί.
Είμαι έτοιμος να πάρω το 13831 να ζητήσω εξηγήσεις, αλλά πρώτα θέλω να ακούσω την γνώμη σας.

Παραθέτω τα στατιστικά της σύνδεσης μου:

141197

Απότι βλέπετε έχω downstream attenuation 30.5 και βάση του calculator που υπάρχει στο site θα έπρεπε να πιάνω κοντά 15mbps (όπως αρχικά που έπιανα 13mbps).

Ποιά είναι η γνώμη σας? Δικαιολογείται το κλείδωμα στα 6mbps με αυτά τα στατιστικα?

Να σημειώσω ότι τα τελευταία 4 χρόνια δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως στην συνδεσμολογία τηλεφώνων - router, χρησιμοποιείται μόνο 1 τηλεφωνική πρίζα, που έχει σπλιτερ για τηλέφωνο και router.

sweet dreams
23-06-14, 20:03
:welcome:

Δεν δικαιολογείται τόσο μεγάλη απόκλιση, αλλά θα πρότεινα να κάνεις και ένα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-Ερωτηση-συγχρονισμου?p=5400190#post5400190)

της εσωτερικής σου εγκατάστασης.

Κάνε πρώτα τον γρήγορο έλεγχο, πάρε τηλέφωνο και αν δεν γίνει τίποτα κάνε και τον

ποιο λεπτομερή, ώστε να ξέρεις μετά πως θα κινηθείς.

Αν πάλι θέλεις να είσαι 100% σίγουρος, ξεκίνα από τον κατανεμητή.

veilside
23-06-14, 20:35
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, θα καλέσω για έλεγχο γραμμής αρχικά.

Πάντως υπάρχει τέτοια περίπτωση, να σου κλειδώνουν την ταχύτητα χαμηλά, απο τα κεντρικά της forthnet (άμα πχ βλέπουν ότι δεν χρησιμοποιείς πολύ το ίντερνετ), προκειμένου πχ να ελαφρύνει το load στo δίκτυο τους ή κάτι τέτοιο?
Διότι θα έλεγα ότι η πιθανότητες να φταίει η σύνδεση κατανεμητή-τηλ.πρίζας, η το router, ή τελοςπαντων καποιο τεχνικό πρόβλημα από πλευράς μου, μάλλον είναι μηδαμινές.

sweet dreams
23-06-14, 21:00
Η περίπτωση να σου κλειδώσουν την γραμμή, χωρίς φυσικά να σε ειδοποιήσουν, είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα

το οποίο ψάχνουν να βρούν ή να μην μπορούν να το λύσουν και σε βάζουν εκεί ώστε να μην έχεις αποσυνδέσεις.

Ποτέ βέβαια επειδή δεν το χρησιμοποιείς, αφού το πληρώνεις και μπορείς να το εκμεταλλεύεσαι όπως θέλεις εσύ.

grepol
24-06-14, 11:27
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, θα καλέσω για έλεγχο γραμμής αρχικά.

Πάντως υπάρχει τέτοια περίπτωση, να σου κλειδώνουν την ταχύτητα χαμηλά, απο τα κεντρικά της forthnet (άμα πχ βλέπουν ότι δεν χρησιμοποιείς πολύ το ίντερνετ), προκειμένου πχ να ελαφρύνει το load στo δίκτυο τους ή κάτι τέτοιο?
Διότι θα έλεγα ότι η πιθανότητες να φταίει η σύνδεση κατανεμητή-τηλ.πρίζας, η το router, ή τελοςπαντων καποιο τεχνικό πρόβλημα από πλευράς μου, μάλλον είναι μηδαμινές.
καλύτερα να απευθυνθείς στο forthnet support για να σου λύσουν τα προβλήματα

veilside
25-06-14, 21:13
Ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε από τον κατανεμητή, και όντως έρχονταν 6mbps αντί για 13. Είπε ότι θα το ερευνήσουν, και μετά απο 3 ώρες με πήρε τηλ. και μου είπε ότι το έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ.

Ποιά είναι τα πιθανά σενάρια τώρα? Τι μπορεί να συμβαίνει από μεριάς ΟΤΕ?

sweet dreams
25-06-14, 21:28
Ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε από τον κατανεμητή, και όντως έρχονταν 6mbps αντί για 13. Είπε ότι θα το ερευνήσουν, και μετά απο 3 ώρες με πήρε τηλ. και μου είπε ότι το έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ.

Ποιά είναι τα πιθανά σενάρια τώρα? Τι μπορεί να συμβαίνει από μεριάς ΟΤΕ?

Κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση του.

veilside
02-07-14, 11:25
Ενημέρωση:

Μετά απο 2 μέρες ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Δεν ξέρω τι έκαναν, αλλα μείναμε για 3 μέρες (ΠΣΚ) χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ.
Την Δευτέρα όταν επανήλθε η ταχύτητα ήταν ακόμα χειρότερα, κλείδωνε στα 5mbps αντι για 6.
Την ίδια μέρα το μεσημέρι μου έρχεται μήνυμα από την forthnet ότι είναι σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ και ότι θα προβούν σε περαιτέρω ενέργιες. Την ίδια μέρα το απόγευμα μου έρχεται άλλο μήνυμα και μου λέει ότι την Τρίτη (χτες) στις 8.30 θα ξαναέρθει ο ΟΤΕ.
Ξαναήρθε, έκανε ότι έκανε και το ίντερνετ παρέμεινε το ίδιο, μέχρι τώρα κλειδώνει στα 5mbps.

Σήμερα τηλεφωνώ στην forthnet να δω τι θα γίνει, και μου είπε ότι ο ΟΤΕ τους ενημέρωσε ότι ο χαμηλός συγχρονισμός προέρχεται από φυσιολογική φθωρά καλωδίων, και επομένως δεν έκαναν τίποτα το άφησαν έτσι.
Τους λέω καλά δεν θα έπρεπε να μου αλλάξουν ζεύγος αφού αυτό είναι φθαρμένο? Και μου απαντάει ότι ο ΟΤΕ θα το εκανε αυτό μόνο αν το ίντερνετ είχε άθλια ταχύτητα ή δεν έμπαινε καν.
Τέλος πάντων η τηλεφωνήτρια πέρασε το πρόβλημα μου σε ανώτερο τμήμα, και δεν ξέρω ούτε τι θα γίνει ούτε πότε.

Καλά είναι πράγματα αυτα? Δηλαδή πρέπει να φτάσω να πιάνω 1mbps για να μου αλλάξουν ζεύγος από τον OTE? Μήπως πρέπει να πάω να λιώσω ο ίδιος τα καλώδια για να τους υποχρεώσω να με αλλάξουν?
Τι πρέπει να κάνω για να καταλάβουν ότι τα 5mbps δεν μου φτάνουν? Έχουμε 2 σταθερούς, 2 λαπτοπ και 1 κινητό στο σπίτι. Παράλληλα εγώ και ο μικρός μου αδερφός ασχολούμαστε συνέχεια με παιχνίδια, κατεβάζουμε, η αδερφή μου είναι παράλληλα όλη την ώρα στο youtube.

Παρακαλώ αν απαντήστε μην μου πείτε να κάνω υπομονή και να δώ τι θα γίνει. Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο άτομα που έχουν ακούσει παρόμοιες εμπειρίες και ξέρουν τι έγινε στην τελική, ή άτομα που μπορούν να εξηγήσουν γιατί ο ΟΤΕ δεν μου άλλαξε καλώδια.

sweet dreams
02-07-14, 11:37
Σήμερα τηλεφωνώ στην forthnet να δω τι θα γίνει, και μου είπε ότι ο ΟΤΕ τους ενημέρωσε ότι ο χαμηλός συγχρονισμός προέρχεται από φυσιολογική φθωρά καλωδίων, και επομένως δεν έκαναν τίποτα το άφησαν έτσι.
Τους λέω καλά δεν θα έπρεπε να μου αλλάξουν ζεύγος αφού αυτό είναι φθαρμένο? Και μου απαντάει ότι ο ΟΤΕ θα το εκανε αυτό μόνο αν το ίντερνετ είχε άθλια ταχύτητα ή δεν έμπαινε καν.


Aυτές είναι οι ποιο γελοίες απαντήσεις και η ποιο άθλια αντιμετώπιση και από τις δύο εταιρίες.

Το κακό είναι ότι θα πρέπει να μπείς στην χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία να ψάχνεις να

βρείς το δίκιο σου, αφού η Forthnet τα ρίχνει στον ΟΤΕ κι' εσύ δεν μπορείς να μιλήσεις απ' ευθείας

με τον ΟΤΕ.

Πάρε το τμήμα παραπόνων της Forthnet και κάνε και μια καταγγελία εδώ (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam).

Ragnarokgr
02-07-14, 14:31
Βασικά και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αλλά η διαφορά είναι οτι εγώ με 12.8db attenuation είμαι στα 15mbit. Τις ίδιες μπούρδες άκουσα και εγώ απο τον ΟΤΕ ότι και καλά το θεωρούν φυσιολογική φθορά και δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Η Forthnet δεν ευθύνεται σε κάτι μιας και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Είναι καθαρά επιλογή του ΟΤΕ και αυτό πιστεύω είναι 1ον γιατί δεν είμαστε στον ΟΤΕ και 2ον γιατί θα τους κοστίσει και μας έχουν χεσμένους έτσι και αλλιώς. Δεν το κυνήγησα με καταγγελία γιατί δεν ήθελα να μπλέξω πολύ. Εξάλου η ταχύτητα δεν είναι άσχημη απλώς ήθελα να βάλω vdsl απο το Α/Κ οπότε τώρα είναι αδύνατον. Απλά θα περιμένω πότε θα έρθει vdsl απο καφάο στην περιοχή μου για να γλυτώσω το πρόβλημα του καλωδίου. Εκτός βέβαια αν το πρόβλημα είναι μεταξύ καφάου και του σπιτιού μου οπότε το πρόβλημα θα παραμείνει αλλά εκεί θα μπορώ να τους κράξω γιατί vdsl απο καφάο είναι πάντοτε τα 50mbps.

Στην περίπτωση σου είναι χειρότερα η γραμμή και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι πιστεύω καταγγελία απλώς είναι χρονοβόρα διαδικασία και ζητάνε νομίζω να αναφέρεις ονόματα,ημερομηνίες επικοινωνίας και διάφορα άλλα χαρτιά. Πρέπει λέει πρώτα να κάνεις έγγραφη καταγγελία στην forthnet να πάρει έναν αριθμό και μπούρδες. Δεν ασχολήθηκα γιατί δεν θέλω να χάσω τον χρόνο μου και να αγχώνομαι με το θέμα. Αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη και προχωρήσεις με την καταγγελία πες μας πως πήγε :).

veilside
03-07-14, 10:15
Ενημέρωση:

Όπως σας είπα, η forthnet πέρασε το πρόβλημα μου σε ένα ανώτερο τμήμα να το κοιτάξουν.
Χτες το απόγευμα λοιπόν με πήρε τηλ, λέγοντας μου ότι ο ΟΤΕ δήλωσε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Μου είπε ότι άλλαξε 2 φορές ζεύγος και υπήρχε πάλι η ίδια ταχύτητα (πράγμα το οποίο πιθανότατα δεν ισχύει αλλά το είπε η forthnet για να γίνει πιστικό - το ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα).
Μου είπε ότι και σαν forthnet δεν θέλει να έχει δυσαρεστημένους πελάτες κτλ...
Εγώ απο πλευράς μου τους εξέφρασα την δυσαρέσκια μου, και τους είπα να σημειώσουν ότι δεν αποδέχομαι αυτό το τέλος, αλλά μπρίκια δεν πρόκειται να κάνουν κάτι παραπάνω απότι κατάλαβα.

Τώρα δεν ξέρω πως να κινηθώ, και σε πρώτη φάση δεν θέλω να κάνω καταγγελία, μόνο για το λόγο ότι είναι χρονοβόρα υπόθεση, χρειάζεται χαρτιά κτλ
Να πάρω τηλ να ξαναδηλώσω βλάβη? Είμαι σε επικοινωνία μέχρι και με το τοπικό κατάστημα της forthnet και τους πιέζω να το κοιτάξουν και αυτοί μπας και γίνει κατι.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Ragnarokgr
04-07-14, 17:12
Πιστεύω ότι με τα παράπονα απλώς δεν νομίζω να γίνει κάτι. Τι εννοούν ότι άλλαξε ζεύγος και δεν έγινε τίποτα; Είχα την εντύπωση ότι ζεύγος εννοούν τα 2 καλώδια που έρχονται σπίτι σου οπότε αν άλλαξαν ζεύγος τι ακριβώς άλλαξαν; το ζεύγος απο το Α/Κ μέχρι τον καφάο σου; και τι γίνεται με το ζεύγος απο τον καφάο μέχρι το σπίτι σου; Δεν θα έπρεπε να κοιταχτεί και αυτό; Δεν γνωρίζω την ακριβή διαδικασία και ρωτάω μπας και ξέρει κανείς εδω μέσα γιατί νομίζω μας δουλεύουν ψιλό γαζί.

Όσο και να πιέσει η forthnet, δηλαδή άντε να σου φέρουν κάποιο τεχνικό του ΟΤΕ να το ξανακοιτάξει λέγοντας πχ μούφες ότι έχεις συχνές αποσυνδέσεις κλπ, δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι μιας και η τελική απόφαση θα είναι καθαρά του ΟΤΕ και εφόσον δεν είσαι συνδρομητής τους δεν τους νοιάζει και πολύ.

Μόνο καταγγελία πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη αλλά όπως είπες είναι χρονοβόρα έχει χαρτούρα κλπ. Εγώ τέλος του συμβολαίου θα κοιτάξω είτε να πάω στον φθηνότερο πάροχο που προς το παρόν είναι η Wind είτε να τους ζητήσω να μου κάνουν αντίστοιχη πρόταση για να παραμείνω. Με ενδιαφέρει η vdsl απο καφάο γιατί πιστεύω ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα, αν το πρόβλημα είναι απο τον καφάο μέχρι το Α/Κ. Οπότε μέχρι να έρθει απο καφάο στην περιοχή μου το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πληρώνω λιγότερα.

veilside
04-07-14, 18:45
Εγώ καταγγελία πρέπει να κάνω στον ΟΤΕ, ή στην forthnet?
Διότι η forthnet μου απέδειξε ότι έκανε ότι μπορούσε από πλευρά της, και δεν φταίει σε τίποτα.
Αλλά από την άλλη δεν είμαι συνδρομητής ΟΤΕ άρα πώς θα κάνω καταγγελία?

Ragnarokgr
04-07-14, 19:08
Εγώ καταγγελία πρέπει να κάνω στον ΟΤΕ, ή στην forthnet?
Διότι η forthnet μου απέδειξε ότι έκανε ότι μπορούσε από πλευρά της, και δεν φταίει σε τίποτα.
Αλλά από την άλλη δεν είμαι συνδρομητής ΟΤΕ άρα πώς θα κάνω καταγγελία?

Έλα ντε. Νόμιζω ότι προς την forthnet γίνεται γιατί με αυτούς μπορείς να μιλήσεις απ'ευθείας. Απο εκεί και πέρα αν η forthnet πει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι λογικά θα γίνει θέμα μεταξύ forthnet και ΟΤΕ.
Στην τελική δεν σε ενδιαφέρει εσένα σε ποιον ανήκουν οι γραμμές και απο που νοικιάζει η forthnet. Εσύ με την forthnet έχεις παρε δώσε άρα στην forthnet πρέπει να γίνει η καταγγελία και ας τα βρούνε μεταξύ τους με τον OTE.
Άμα καταφέρεις και βρεις φως στο τούνελ πες μας :).

MariosX
05-07-14, 10:54
Επειδή δεν θέλω να ανοίγω κι άλλο thread.
Εγώ με τα παρακάτω στατιστικά θα μπορούσα θεωρητικά να πιάνα ακόμα παραπάνω ταχύτητα;



Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1022/15738 kbps
Noise Margin (Up/Down) 15.9/7.5 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14/20.5 db
Output Power (Up/Down) 12.4/19.2 dbm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1320/16800 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 29

poubas1991
05-07-14, 11:05
καλημερα επειδη κ εγω εχω ενα παρεμφερες προβλημα στο σταθερο μας δεν ακουγεται τιποτα και τ ιντερνετ μας συγχρονιζεται κ ξεσυγχρονιζεται και πιανω πολυ χαμηλη ταχυτητα.επισης κ ενας γειτονασ και εχει οτε και πιανω καποιες φορεσ κ εχω θεμα με το δικο μου και τ δικο τ ξεσυγχρονιζεται συνεχεια.σε ποια περιοχη ειστε π εχετε το προβλημα.εγω ειμαι καλαμαρια θεσσαλονικη

Nikiforos
05-07-14, 13:25
@veilside πόρτα σου άλλαξαν? αν όχι και ακόμα έχεις προβλήματα ζήτα αλλαγή πόρτας, είδα παραπανω είπες 2 φορες αλλαξαν ζευγος αλλιως αυτό θα ελεγα πρωτα.

Εγώ τι να πω που κάποιος "εξυπνακιας" στην πολυκατοικια μου εχωσε 2 φρεατια του οτε κατω απο τα δαπεδα??? το καλωδιο που ερχεται απο εξω ειναι μονοκομματο μεχρι τον κατανεμητη και οταν ειχα ακομα οτε ειπαν να το αλλαξουν αλλα τα φρεατια πουθενα!!!! ειπαν 2 λυσεις, ή σκαβεις το υπογειο σπας δαπεδα (πλακακια κτλ) και τα βρισκεις, ή περνας εξωτερικο καλωδιο μεχρι απεξω απο κατανεμητη και τους φωναζεις....η δοκιμη εγινε απο ΟΤΕ με καλουμπα UTP απο κατανεμητη μου μεχρι το ΚΑΦΑΟ!!!! ναι το απλωσαν στο πεζοδρομιο μην γελατε....απο αυτη την ιστορια απο 13,5mbps που ειχα με netone καποτε εχω πεσει με το ζορι στα 9,5-10mbps και με ΟΤΕ και τωρα με forthnet (μιλαω για PSTN interleaved).

Ragnarokgr
05-07-14, 18:28
Επειδή δεν θέλω να ανοίγω κι άλλο thread.
Εγώ με τα παρακάτω στατιστικά θα μπορούσα θεωρητικά να πιάνα ακόμα παραπάνω ταχύτητα;



Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1022/15738 kbps
Noise Margin (Up/Down) 15.9/7.5 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14/20.5 db
Output Power (Up/Down) 12.4/19.2 dbm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1320/16800 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 29


Κοίταξε σύμφωνα με το attenuation 20.5 θα έπρεπε να είσαι κοντά στα 20mbps. Βέβαια ποτέ δεν πιάνεις την θεωρητική ταχύτητα. Αν τσεκάρεις θα δεις ότι είσαι στα 7.5db για forthnet είναι παραπάνω θα έπρεπε να είσαι στα 6.0.
Άρα αυτό μπορεί να σημαίνει ότι σε κλείδωσαν στα 7.5 γιατί μπορεί στα 6.0 να είχες πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Το router σου βέβαια σου γράφει max ταχύτητα τα 16800 και αυτό πιστεύω θα είχες στα 6.0db. Θα μπορούσες να κάνεις ένα restart τον router και αν πάλι είναι στα 7.5db θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο την forthnet και να ζητήσεις να σε κλειδώσουν στα 6.0 και να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις κλπ. Θεωρητικά αν κλειδώσεις στα 17 κοντά θα είσαι σε καλή κατάσταση για την γραμμή σου και fastpath. Εμένα θεωρητικά θα έπρεπε να είναι στα 23+ αλλά πιάνω 15max. Ακόμα και 3mbit να αφαιρέσω για πιθανή φθορά,συνωστισμό κλπ θα έπρεπε να είμαι στα 20 και όχι στα 15 :(.

MariosX
07-07-14, 10:29
Κοίταξε σύμφωνα με το attenuation 20.5 θα έπρεπε να είσαι κοντά στα 20mbps. Βέβαια ποτέ δεν πιάνεις την θεωρητική ταχύτητα. Αν τσεκάρεις θα δεις ότι είσαι στα 7.5db για forthnet είναι παραπάνω θα έπρεπε να είσαι στα 6.0.
Άρα αυτό μπορεί να σημαίνει ότι σε κλείδωσαν στα 7.5 γιατί μπορεί στα 6.0 να είχες πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Το router σου βέβαια σου γράφει max ταχύτητα τα 16800 και αυτό πιστεύω θα είχες στα 6.0db. Θα μπορούσες να κάνεις ένα restart τον router και αν πάλι είναι στα 7.5db θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο την forthnet και να ζητήσεις να σε κλειδώσουν στα 6.0 και να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις κλπ. Θεωρητικά αν κλειδώσεις στα 17 κοντά θα είσαι σε καλή κατάσταση για την γραμμή σου και fastpath. Εμένα θεωρητικά θα έπρεπε να είναι στα 23+ αλλά πιάνω 15max. Ακόμα και 3mbit να αφαιρέσω για πιθανή φθορά,συνωστισμό κλπ θα έπρεπε να είμαι στα 20 και όχι στα 15 :(.


Πως ακριβώς θα τους το ζητήσω; Τι θα τους πω να μου κλειδώσουν;

Ragnarokgr
08-07-14, 23:53
Πως ακριβώς θα τους το ζητήσω; Τι θα τους πω να μου κλειδώσουν;

Να σου αλλάξουν το SNR (Signal to Noise Ratio) σε 6.0db. Ο λόγος που έχεις όμως 7.5db είναι το θέμα. Στο άλλαξαν σε 7.5 γιατί είχες αποσυνδέσεις; Έτυχε για μια στιγμή αφού συγχρώνησες να πήγε 7.5; π.χ. να καθάρησε κάτι στην γραμμή.
Αν πάλι μετα απο restart του router είναι στα 7.5 τότε για κάποιο λόγο σε έχει κλειδώσει η forthnet στα 7.5 μιας και όλοι οι άλλοι στην forthnet είναι στα 6.

MariosX
09-07-14, 10:41
Να σου αλλάξουν το SNR (Signal to Noise Ratio) σε 6.0db. Ο λόγος που έχεις όμως 7.5db είναι το θέμα. Στο άλλαξαν σε 7.5 γιατί είχες αποσυνδέσεις; Έτυχε για μια στιγμή αφού συγχρώνησες να πήγε 7.5; π.χ. να καθάρησε κάτι στην γραμμή.
Αν πάλι μετα απο restart του router είναι στα 7.5 τότε για κάποιο λόγο σε έχει κλειδώσει η forthnet στα 7.5 μιας και όλοι οι άλλοι στην forthnet είναι στα 6.

Ναι ειχα προβλημα γιατι ειχα παρα πολλες αποσυνδεσεις, τους είχα πάρει τηλ, μου καναν κατι μετρησεις και περάσε και τεχνικός της Forthnet και εφταιγε η καλωδιωση του σπιτιού.
Τώρα μου είναι 6,7.
Οπότε να τους πάρω τηλ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.