PDA

Επιστροφή στο Forum : H HOL αρνείται Υπαναχώρηση!!



MitsosDaBest13
26-06-14, 18:44
Καλησπέρα. Όπως πολλοί θα είδατε σε άλλα σχόλιά μου, είχα κάνει πριν λίγες μέρες αίτηση στη HOL για να πάμε εκεί τη γραμμή των γονιών μου από τη WIND, λόγω κάποιων αυξήσεων στις Διεθνείς κλήσεις που έκανε η τελευταία. Μετά μας παίρνει η WIND και μας κάνει προσφορά με 17€ (Απερ. Σταθ. & Διεθνή + 300' κιν.) και αποφασίσαμε να μείνουμε σε αυτή, γιατί μας φόβισαν πως θα πληρώσουμε Τέλη Διακοπής 160€, γιατί και καλά οι αυξήσεις στα Διεθνή δε μας καλύπτουν, ενώ όταν είχα καταγγείλει τη σύμβαση, μου είπαν όλα καλά και θα φύγουμε δωρεάν!! Επειδή έχουμε ακόμα 20 μήνες στο συμβόλαιο, το φοβάμαι πως θα βγει αυτή κερδισμένη, παρόλο που δικαιούμαστε διακοπή... :sorry:

Ωραία, λοιπόν. Στέλνω mail στη HOL πως εντός ολίγων ημερών θα στείλω αίτημα Υπαναχώρησης. Αμέσως με παίρνει και η HOL και ως δια μαγείας μου δίνει τα ίδια με 16€ (δε ρώτησα όμως για Τέλη Ενεργοποίησης)! Δεν τους είχα πει ποια ήταν η προσφορά της WIND, οπότε δεν ξέρω πως την έμαθαν! Την Τρίτη 24/6 έστειλα το αίτημα Υπαναχώρησης και σήμερα με παίρνει η ΗΟL να μου πει πως δε γίνεται, γιατί έχω αποδεχθεί την προσφορά των 16€ και θα ενεργοποιηθούμε κανονικά την Τρίτη 1/7! Εγώ δεν αποδέχθηκα την προσφορά, είχα πει απλά "Θα δούμε". Επίσης ξέρω πως με μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα στρώσουν...

Αλλά από την άλλη θέλω να πάμε στη HOL, γιατί το ίντερνετ της WIND είναι πολύ μέτριο, αν και μένω στο σπίτι των γονιών μου μόνο μερικές εβδομάδες το χρόνο. Το σκέφτομαι ν' αφήσω να γίνει η ενεργοποίηση την Τρίτη και μετά να δούμε τι θα γίνει... Εγώ πάντως Υπαναχώρηση έστειλα και μπορώ να φύγω. Σήμερα η μάνα μου παρέλαβε το ρούτερ από τη ΗOL χωρίς να καταλάβει τι ήταν το δέμα, ενώ της είχα πει να μην το πάρει... Το είχαμε στείλει ήδη μια φορά πίσω.

Το συμπέρασμα είναι πως οι εταιρίες μας έχουν πάρει χαμπάρι πια πως κάνουμε αιτήσεις φορητότητας μόνο για να πάρουμε καλύτερη προσφορά από τον τωρινό πάροχο και δεν σε αφήνουν ν' ακυρώσεις τόσο εύκολα, αν κι εμείς θέλαμε πραγματικά να φύγουμε από τη WIND... :whistle:

vageo
26-06-14, 19:23
1. Σε αυτή την τιμή που αναφέρεις (16 ευρώ η ΗΟL ιαι 17 ευρώ η WIND) περιλαμβάνεται και σύνδεση internet;
2. Αν είπες στη WIND ότι έκανες δήλωση υπαναχώρησης και μένεις σε αυτή δεν θα σε απελευθερώσει. Με τη δικαιολογία ότι χρωστάς λογαριασμό απλήρωτο (δεν έχει άδικο γιατί χρωστάς τον τελευταίο).
3. Πάντως το σωστό είναι -αίτηση υπαναχώρησης στέλνοντας φαξ- ή πηγαίνοντας σε ένα φυσικό κατάστημα.
4. Είτε αποδέχθηκες είτε όχι μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση εντός της νομίμου προθεσμίας.
5. Αποδοχή σου σημαίνει υπογραφή σε έγγραφο.

MitsosDaBest13
26-06-14, 23:00
Έχω στείλει υπογεγραμμένη Υπαναχώρηση από κατάστημα WIND προς τη HOL. Εννοείται τα 16 και 17€ είναι Double Play και περιλαμβάνεται το ίντερνετ.

Λογαριασμό δε χρωστάμε κανένα στη WIND. Απλά φοβάμαι μήπως μας χρεώσουν τα Τέλη Διακοπής και βρουν κάποιο παραθυράκι να μας τα πάρουν, ενώ δικαιούμαστε να φύγουμε δωρεάν λόγω των αυξήσεων...

vageo
27-06-14, 20:32
[Απεριόριστα (Αστικά+Υπεραστικά+Διεθνή)] + [Internet] + [300΄ προς κινητά] με μόνο 16 ή 17 ευρώ πρέπει να έχεις πετύχει ρεκόρ καλύτερης τιμής.

Άρα σε όποιον από τους 2 παρόχους και να πας πρέπει να μην έχεις πρόβλημα.

Θα το προσπαθήσω και εγώ στη Forthnet μόλις λήξει η ετήσια δέσμευση (έμεινε ένα εξάμηνο).

MitsosDaBest13
02-07-14, 21:43
Ξέρετε από την ημέρα που ενεργοποιήθηκα στο Νέο πάροχο (1/7) σε πόσες μέρες δικαιούμαι να επιστρέψω στον προηγούμενο πάροχο (WIND)? Π.χ. 30 μέρες? Έχω στείλει Υπαναχώρηση όπως είπα και πιο πάνω, όμως σκέφτομαι σοβαρά να παραμείνουμε στη HOL με κίνδυνο να μας χρεώσει η WIND Τέλη Διακοπής 160€, απλά θέλω να ξέρω πόσο καιρό έχω μέχρι ν' αλλάξω γνώμη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.