PDA

Επιστροφή στο Forum : Εθισμένοι στις Action Movies



cirrusthevirus
16-08-04, 22:21
..παιδιά, αρχίζω αυτό το topic κατ' αρχήν για να σας περιγράψω την εμπειρία που είχα πολύ πρόσφατα.
Πρόσφατα είδα μια ταινία που μου έκανε αίσθηση - όχι για το στόρι και την ηθοποιία της - αλλά για το ότι πηγαίνει ένα βήμα παρα πέρα τις ταινίες πολεμικών τεχνών.
Το ONG-BAK λοιπόν πραγματεύεται την τέχνη του Muai Thai έτσι όπως δεν την έχετε ξαναδει.
Παιδιά, πραγματικά, βρείτε την, καλέστε φίλους, παραγγείλτε πίτσα και δε θα το μετανοιώσετε :)

μεταξύ άλλων βραβείων:
Best asian action film award, 2004, France
θα την φέρει στην Ευρώπη ο Luc Besson... όχι ότι καλύτερο, αλλά τέλοσπάντων

κατά δεύτερον, ποιές είναι οι δικές σας καλύτερες action ταινίες?

cirrusthevirus
16-08-04, 22:27
αα, και για να μην ξεχνιόμαστε,

http://www.ongbak-lefilm.com/

chatasos
17-08-04, 02:04
Το ONG-BAK λοιπόν πραγματεύεται την τέχνη του Muai Thai έτσι όπως δεν την έχετε ξαναδει.

Η ταινιάρα....ΑΛΗΘΙΝΕΣ πολεμικές τέχνες και όχι τα γνωστά εφέ που κυριαρχούν τελευταία. Μιλάμε για απίστευτα χτυπήματα (σε 2ο χρόνο τα περισσότερα!), και ακροβατικά που θα ζήλευαν οι καλύτεροι αθλητές της ενόργανης γυμναστικής.

Δείτε οπωσδήποτε το "making of..." για να χαζέψετε με το τι κάνει ο πρωταγωνιστής (Tony Jaa <-> Panom Yeerum)!!!

Αναμένεται και το 2ο μέρος...



θα την φέρει στην Ευρώπη ο Luc Besson

Αν προσέξεις στην σκηνή που τρέχει ο πρωταγωνιστής με το τρίκυκλο και οι υπόλοιποι πηδάνε από την γέφυρα πάνω στο απέναντι κτήριο αναφέρεται το όνομα του Luc Besson πάνω στην κολώνα της γέφυρας (όπως και μέσα στην πόλη όταν τον κυνηγάνε με τα πόδια αναφέρεται το όνομα του Spielberg - λίγο ανορθόγραφα όμως), ίσως σαν προτροπή για να αναλάβουν την ταινία.

Ducklord
17-08-04, 04:43
Αν δεν έχετε δει τα...

1. Μονόχειρας εκδικητής του καράτε
2. Αυτό είναι το Κούνγκ-Φου (ντοκιμανταίρ, "απο τα καλά"..!)
3. 9 1/2 Νίντζα
4. Η θεία μου η Νίτσα (με τον Κρίς Φέτα, αν δεν απατώμαι)
5. Τζυμκάτα

...δεν έχετε δει τίποτα!

Σοβαρά τώρα, λοιπές γκαμάτες ασιατικές παραγωγές που πρέπει, προσοχή, <ΠΡΕΠΕΙ> να δείτε:

1. The Ring
2. Dark Water
3. Versus
4. Battle Royale
5. Shaolin Soccer
6. Iron Monkey
7. Ichi-1 (Ichi the killer)
8. Drunken Master (original εκδοχή, όχι Αμερικάνικη έκδοση)
9. Whasango: Volcano High (με "κατεβασμένη" μετάφραση απο χομπίστες, όχι την ακαταλαβίστικη αηδία των Video Club)
10. The Eye
11. Kairo (γνωστό και σαν Pulse)
12. My Sassy Girl (ίσως η μοναδική κοινωνική ταινία / κωμωδία που λάτρεψα)


...αυτά για αρχή!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Yngwiedis
17-08-04, 04:56
Η θεία μου η Νίτσα (με τον Κρίς Φέτα, αν δεν απατώμαι)

Κρίς Σφέτας λέγεται και ήταν συμμαθητής μου στο δημοτικό :P

Gothic
17-08-04, 07:12
\m/ Lady Snowblood
\m/ Zu Warriors (Legend of Zu)

cosmos
17-08-04, 08:58
Άσχετη με πολεμικές τέχνες (ας πούμε) αλλά φοβερό: "Equilibrium"

cirrusthevirus
17-08-04, 11:02
..αααα, equilibrium.. ίσως η αγαπαημένη μου ταινία. Χαρακτηρίστηκε από πολλούς σαν ταινία καλυτερη και από το matrix, αν και λίγο κλεμένη σε ιδέες και σκηνοθεσία από το 1984. Τα gunkatas είναι ίσως από τα ωραιότερα martial art concepts που έχω συναντήσει ως Action junkie :)
Παιδιά ο Kurt wimmer το γύρισε με απίστευτα μικρό budget για τέτοια ταινία, εξ'ου και τα μινιμαλιστικά σκηνικά και ο πειραματισμός με το φωτισμό σε όλη την ταινία. Αν δείτε το commentary του DVD (από την αγγλία το αγόρασα), θα δείτε και της ικανότητες του Christian Bale - από τους πολύ καλούς ηθοποιούς της εποχής μας για μένα, που γύρισε πολλές action σκηνές με την πρώτη, επειδή δεν υπήρχε χρόνος! Άσε που η ταινία δεν έχει καθόλου wirefu και αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να προστεθεί στα +.

Ducklord,
βλέπω είσαι fan του asian horror όπως και εγώ.. :)
Δες οπωσδήποτε ότι μπορείς να βρεις από Takashi Miike. Ο άνθρωπος είναι φαινόμενο! Προτείνω το Audition, και το Full Metal Yakuza (ρόμποκοπ γιαπωνέζικο χα χα!), και από θρίλερ το Uzumaki (ή αλλιώς Vortex)
cheers

cirrusthevirus
17-08-04, 11:06
Κρίς Σφέτας λέγεται και ήταν συμμαθητής μου στο δημοτικό


Κρις Σφέτας με Τζεβελέκο ήταν αχτύπητο δίδυμο!!! :lol:

cosmos
17-08-04, 11:08
Αudition αϊ, αϊ, αϊ... :shock:

ZoltriX
17-08-04, 11:46
:shock: GOZU :shock:

ξεφύγαμε λίγο από το θέμα αλλα, πείτε κι άλλες :mrgreen:

chatasos
17-08-04, 11:54
4. Battle Royale

Πανέξυπνο σενάριο το 1ο, βαρετό το 2ο. Λέτε να βγει και σε reality?



7. Ichi-1 (Ichi the killer)

must!!! Όλα τα λεφτά ο τύπος με το "σκισμένο" στόμα :shock:

iron_gr
17-08-04, 12:32
Εμένα τα "The Matrix" (και τα τρία μαζί), με κατέπληξαν.

Διαφωνώ με όσους λένε ότι το πρώτο ήταν το καλύτερο, το δεύτερο ήταν έτσι, το τρίτο ήταν κάπως κτλ.

Δεν κατάλαβαν την τριλογία και ότι πρέπει να το βλέπεις σαν ένα.

Φυσικά το πρώτο είναι ξεχωριστό, επειδή δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο (εφέ, concept, κα).
Κάνει την έκπληξη.

cosmos
17-08-04, 12:54
4. Battle Royale

Πανέξυπνο σενάριο το 1ο, βαρετό το 2ο. Λέτε να βγει και σε reality?
Σε παιχνίδι προϋπήρξε με τίτλο "unreal tournament" ;)

pontifikas
17-08-04, 13:16
Εμένα τα "The Matrix" (και τα τρία μαζί), με κατέπληξαν.

Διαφωνώ με όσους λένε ότι το πρώτο ήταν το καλύτερο, το δεύτερο ήταν έτσι, το τρίτο ήταν κάπως κτλ.

Δεν κατάλαβαν την τριλογία και ότι πρέπει να το βλέπεις σαν ένα.

Φυσικά το πρώτο είναι ξεχωριστό, επειδή δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο (εφέ, concept, κα).
Κάνει την έκπληξη.

Δεν ήταν τα εφέ του Matrix που κάναν την διαφορά.Ήταν το απίστευτο concept του.
Γενικά άποψή μου είναι ότι μια ταινία σε γεμίζει μόνο αν έχει καλό στορυ.Κανένα εφέ δεν μπορεί να το αντικαταστήσει.

Οπότε τα 2-3 στερούνταν πρωτοτυπίας και η τελική γεύση ήταν....αδιαφορία.

Ρεεε!!!Δεν έχετε ιδέα από ταινίες πολεμικών τεχνών:
Ζαν Κλοντ Βαν Μπαμ rulzzzzzzzzz ρεεεεεεεε :mrgreen:

Και το Brother μου άρεσε εμένα πάντως.

cirrusthevirus
17-08-04, 14:04
το Brother Πολύ καλό! Ήταν η πρώτη ταινία του Kitano που είδα! Ο τύπος είναι κορυφή :)
Δείτε επίσης:
Violent Cop (Πολύ καλό)
Boiling Point (τρελή ταινία!)
και φυσικά το Zatoichi :wink:

αα! και βγαίνει σε λίγο καιρό και το Izo που είναι η συμμαχία Takashi Miike και Takeshi Kitano και το περίμενα πως και πως (λένε ότι θα έχει ΠΟΛΥ αίμα) :D

chatasos
17-08-04, 17:09
[ :oops: mode on]

Azumi - Μ***άρα η πρωταγωνίστρια
Naked Weapon - Μ***άρες οι 2 πρωταγωνίστριες
So Close - Μ***άρες οι 3 πρωταγωνίστριες
Shiri - :twisted:
The Princess Blade - :twisted:

[ :oops: mode off]

Returner - Matrix alike
Hard Boiled - Yun-Fat Chow

Ducklord
19-08-04, 05:23
Σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν, απόψεις μου:

Vortex:
Η ταινία "χάθηκε" ανάμεσα στο cult, το θρίλερ και την κωμωδία. Ενδιαφέρον concept, απίστευτη μεταφορά απο το ομώνυμο comic μα, τελικά, βαρετό...

Audition:
Η ταινία που μας ζάλισε στα flashback μέχρι να πάρεις πρέφα τι παίζει, που και πάλι είχες αμφιβολίες. Ψυχολογικός τρόμος ως το τέλος με στοιχεία κοινωνικής ταινίας, και... άγρια (ΑΓΡΙΑ) σπλατεριά στα τελευταία 10 λεπτά.

Versus:
Για αυτό πως και δεν είπατε κουβέντα; Το έχετε χάσει; Σπλάτερ, καράτε, χαιλάντερ και Lethal Weapon όλα σε ένα..! Το στήσιμο της τελικής μονομαχίας με τα σπαθιά, σε συνδυασμό με την απίστευτη μουσική, είναι μια απο τις καλύτερες σκηνές που έχω δει μέχρι σήμερα. Άει σιχτήρ, πορώθηκα και μόνο που το λέω - πάω να το ξαναβάλω!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gothic
19-08-04, 10:00
Versus.... :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Επειδή και εγώ είμαι φανατίλας για δες αυτό

http://www.imdb.com/title/tt0410849/

και

http://yumyumanime.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=IAALAD&Product_Code=UV&Category_Code=LAJ

στο ebay παίζει αρκετά φτηνά η bootleg έκδοση (region 0, ακριβώς το ίδιο).

cirrusthevirus
21-08-04, 14:24
Versus:
Για αυτό πως και δεν είπατε κουβέντα; Το έχετε χάσει; Σπλάτερ, καράτε, χαιλάντερ και Lethal Weapon όλα σε ένα..! Το στήσιμο της τελικής μονομαχίας με τα σπαθιά, σε συνδυασμό με την απίστευτη μουσική, είναι μια απο τις καλύτερες σκηνές που έχω δει μέχρι σήμερα. Άει σιχτήρ, πορώθηκα και μόνο που το λέω - πάω να το ξαναβάλω!


Πολύ καλό το Versus αλλά αρκετά κουραστικό από την τρίτη φορά που θα το δεις..
Δείτε και το Alive από τον ίδιο σκηνοθέτη. Ενδιαφέρον, αλλά πολύ αργό σε εξέλιξη και θα σας κουράσει αρκετά. Ατμοσφαιρικό πάντως. Αναμφισβήτητα ο Kitamura είναι αρκετά ταλαντούχος, και το καλό το Versus είναι ότι έχει πραγματική ΔΡΑΣΗ και όχι απλά 2-3 σκηνές μάχης μέσα στην ταινία όπως το μετράνε στο Hollywood. Μιλάμε η ταινία έχει ξύλο και splatter κατα τα 2/3 της :)

Ducklord
22-08-04, 20:15
Το έχετε ακούσει φυσικά πως ο Kitamura έχει σκηνοθετήσει τις vutscenes του remake του Metal Gear Solid στο Gamecube, έτσι; Να ένας λόγος, πέρα απο τα Metroid Prime και Resi 4 να πάρει κανείς την κονσόλα..! ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

cirrusthevirus
22-08-04, 22:05
lol :) δεν το ήξερα, θενκς φορ δε τιπ :)

anyway, σήμερα πήρα το man on fire με τον Denzel Washington και θα σας πω λεπτομέρειες όταν το δω. Την περίμενα πολύ καιρό αυτήν την ταινία (Tony Scott (αδερφός του Ridley Scott)). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

iron_gr
06-05-05, 17:38
Έκανα μια λίστα με τις ταινίες που αναφέρονται σε αυτό το thread, για να αρχίσω να τις βλέπω σιγά σιγά.

Χθες είδα το versus, μια και τόσο πολύ το διαφημίσατε.

Έπαθα πλάκα... απίστευτα κακή ταινία. Δε μπορώ να καταλάβω τι σας άρεσε.

Μια ταινία χωρίς νόημα.

Κακή ηθοποιία (οι πιο πολλοί κάναν τους χαζούς/βλαμμένους)

Δε μπόρεσα να το δω όλο, το σιχάθηκα.

Τώρα μην αρχίσετε να λέτε ότι δεν είμαι fan του είδους και τέτοια. Μ' αρέσουν οι action ταινίες, αλλά αυτό το "πράμα" ήταν ανούσιο και πολύ κουραστικό.
Ακόμα δε μπορώ να συνέλθω. Καλά που είχε τον "Άρχοντα" και πέρασε λίγο καλύτερα το βράδυ.

Πείτε μου ποιες ταινίες μοιάζουν με αυτή για να τις βγάλω απ' την λίστα και να τις αποφύγω!
Είδα το trailer από το ONG-BAK και ήταν πολύ καλό. Θα είναι το επόμενο μάλλον, αν και στα seven δε το έχουν!

WAntilles
06-05-05, 18:12
Το στήσιμο της τελικής μονομαχίας με τα σπαθιά, σε συνδυασμό με την απίστευτη μουσική, είναι μια απο τις καλύτερες σκηνές που έχω δει μέχρι σήμερα.

Θέλετε ...σπαθιά;

Θα τα δείτε σε 14 ημέρες.

Ήδη έχω διαβάσει από 4-5 έγκυρες πηγές πολύ καλά reviews.


Άει σιχτήρ, πορώθηκα και μόνο που το λέω - πάω να το ξαναβάλω!

Εγώ έχω πορωθεί ήδη εδώ και 2 μήνες.

McAli
08-05-05, 08:10
αα! και βγαίνει σε λίγο καιρό και το Izo που είναι η συμμαχία Takashi Miike και Takeshi Kitano και το περίμενα πως και πως (λένε ότι θα έχει ΠΟΛΥ αίμα)

E, δεν είναι και συμμαχία η ταινία... (*Σημ: Πριν κανένα μήνα είδα την καινούργια του Τ.Κ., και είναι πολύ καλή, αλλά μη την δεις!!!!)


Χθες είδα το versus, μια και τόσο πολύ το διαφημίσατε.

Έπαθα πλάκα... απίστευτα κακή ταινία. Δε μπορώ να καταλάβω τι σας άρεσε.

Μια ταινία χωρίς νόημα.

Κακή ηθοποιία (οι πιο πολλοί κάναν τους χαζούς/βλαμμένους)

Δε μπόρεσα να το δω όλο, το σιχάθηκα.

Δυστυχώς τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρεις φίλε iron_gr τα βλέπω στις περισσότερες από τις ταινίες που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω, αλλά ο τίτλος το λέει καθαρά: "Action Movies"....Μην τις μπερδεύεις με τις "Adventure" !!!!

Θα ήθελα να σχολιάσω όλες όσες έχω δει από αυτές που αναφέρατε (και που δεν είναι action) , αλλά πού χρόνος!!;;

Ducklord
08-05-05, 08:34
Iron_gr: Απάντηση με καθυστέρηση... μηνών, αλλά, τουλάχιστον, απάντηση..! ;)

Το Versus το βλέπεις γνωρίζοντας εξαρχής τι θα δεις: μία ταινία χωρίς νόημα, με απλή περιπέτεια, "έτσι", "για το χαβαλέ". Το ίδιο το σενάριό της δείχνει εξαρχής πως είναι χαζό, και την ταινία πρέπει να την προσεγγίσεις ακριβώς με τη λογική που θα έπαιζες ένα Samurai Shodown (hint, hint, αν σας άρεσε το παιχνίδι, δείτε τώρα το Versus).

Εγώ, από την άλλη, έκατσα χθές το βράδι και πίεσα τον εαυτό μου να δει το Lord of the Rings 3. Την "Οσκαρική ταινία". Πραγματικά, έκλαψα την ώρα μου. "Γούστα είπε ο πίθηκος, και έφαγε το σαπούνι". Τι δεν μου άρεσε; Ας συγκρίνουμε τις δύο ταινίες...

Versus:
Δύο κατάδικοι "το σκάνε" από άλλους κατάδικους, ενώ δύο αστυνομικοί κυνηγούν τους πάντες. Στην υπόθεση μπλέκεται και μία όμηρος της συμμορίας των "άλλων κατάδικων", η οποία φαίνεται να έχει κάποια σχέση με τον πρωταγωνιστή. Όλα αυτά, μέσα σε ένα απίστευτο δάσος που αποτελεί την... 666η πύλη της κολάσεως, και στο οποίο οι νεκροί δεν παραμένουν νεκροί.

Το παραπάνω σου φαίνεται για σοβαρό σενάριο; Σίγουρα όχι. Ξέρεις τι θα δεις; Σίγουρα ναι. Μία ανοησία που θα σε διασκεδάσει για ένα δίωρο, τόσο, όμως, καλογυρισμένη που καταφέρνει να σε κρατά στην καρέκλα, να σε κάνει να γελάς ή να τρως τα νύχια σου ανάλογα με την κάθε φάση. Όσο για το οτι "οι ηθοποιοί έπαιζαν σαν ηλίθιοι", επέτρεψέ μου να πιστεύω πως αυτός που έκανε τον κακό (αν δεν απατώμαι, είναι ο ίδιος με τον συμπρωταγωνιστή στο Ιαπωνικό Ringu) ήταν πραγματικά άψογος. Θα πρέπει, επίσης, να σου θυμήσω το budget με το οποίο βγήκε η ταινία. Κρατιέσαι; Αντίστοιχο του ελληνικού No Budget Story. Για σύγκρινε...

Lord of the Rings 3:
Ο Sauron ζεί, ο Γκάνταλφ μας οδηγεί.
Ένα τσούρμο νάνοι, τρόλς, όρκς, ρέηντζερς και το κακό συναπάντημα μπλέκονται σε ένα προβλεπόμενο και κακογραμένο σενάριο, βασισμένο στο πλέον υπερτιμημένο βιβλίο της Αγγλικής λογοτεχνίας. Πραγματικά, νιώθεις το μυαλό σου να παραλύει όταν...

1. Μία τεράστια αράχνη, αντίστοιχη της μαύρης χήρας, 10 φορές μεγαλύτερη από τον πρωταγωνιστή, του καρφώνει ένα κεντρί που, με το μέγεθος που φαίνεται, θα του είχε τρυπήσει το στομάχι, μόνο για να τον δεις να φτύνει κολγκέητ από το στόμα και, αργότερα, να ακούγεται από έναν άλλο χαρακτήρα πως "απλώς έχει παραλύσει". Δηλαδή, οι αράχνες δεν σκοτώνουν με το μυοπαραλυτικό δηλητήριό τους, ούτε αποτελεί πρόβλημα η διάτρηση στομάχου. Αν δεν σε ποδοπατήσουν με τα πόδια τους ή δεν σου φάνε το χέρι, είσαι μια χαρά... Τσκ τσκ τσκ...

2. Ο πρωταγωνιστής, Φρόντο (χα-χα, φρόντο... Αν με είχαν ονομάσει έτσι, θα είχα αυτοκτονήσει από τα 5 μου) έχει από την αρχή της πρώτης μέχρι το τέλος της τελευταίας ταινίας ακριβώς το ίδιο κλαμμένο ύφος. Κανένα άλλο. Το ίδιο. Το μόνο που αλλάζει στην υποκριτική του είναι το πόσο λερωμένος θα φαίνεται, τι ρούχα θα φοράει και ποιός θα είναι δίπλα του.

3. Ένα οχυρό δέχεται πολιορκία. Ο μισότρελος άρχοντάς του αναφωνεί "κάντε την όλοι, τρεχάτε να σωθείτε". Όλοι τρέχουν. Ο γερομάγος Γκαντάλφ εμφανίζεται, του κοπανάει μία στην κεφάλα και ουρλιάζει "όλοι στις θέσεις σας". Φυσικά, όλοι γυρίζουν πίσω μπάστακες και περιμένουν να τους σφάξουν.

3β. Η κοινή λογική λέει πως, σε μία υποθετική κατάσταση μοναρχίας, αν εμφανιστεί ένας μυστηριώδης γέρος και βαρέσει μία με ένα λοστάρι στον μονάρχη, όλο και κάποιος φρουρός θα τον ξαντεριάσει. Όχι και στο μαγικό κόσμο του Λόρντ οφ δε Ρίνγκς...

4. Τα Όρκ, όπως και κάθε σοβαρός κακός, είναι χαζά, άσχημα και ανοργάνωτα. Άσχετα με το αν βγάζουν όλοι τη ζωή τους σε στρατιωτικό καθεστός. Δύο νάνοι που έφαγαν 100 χρόνια να μπεκροπίνουν και να μπανίζουν νανογκόμενες μπορούν κάλλιστα να ελλιχθούν ανάμεσά τους, να σκεφτούν στρατηγικά, να τα ξεγελάσσουν ή να τα αντιμετωπίσουν (και μάλλιστα 3-3)...

5. Παρά τη λογικότατη ατάκα "δεν θα φτάνουν τα χέρια του", που αποτελεί σχόλιο από έναν άνθρωπο προς την ικανότητα ενός χόμπιτ να πολεμήσει, με σπαθί, ενάντια στα όρκς, σε σκηνές μάχης τα χόμπιτ (όπως είπα παραπάνω) τρώνε τα όρκς 3-3, και μάλιστα ούτε καν με σπαθί: με στιλέτο. Φαντάσου τι θα έκαναν με ένα νυχοκόπτη...

6. "Ξέχνα την ζωή σου ως ρέηντζερ και εναγκάλισε αυτό που πραγματικά είσαι" (σε ελεύθερη απόδοση)... Δηλαδή, ένας ρέηντζερ δεν μπορεί να είναι και κάτι άλλο, μα ένα έλφ μπορεί. Α, ξέχασα: τα έλφ είναι φυλή, οι ρέηντζερς εξειδίκευση...

7. Έχετε δει τα προηγούμενα του Πήτερ; Έχετε παρατηρήσει ομοιότητες με το Λορντ οφ δε Ρίνγκς; Όχι; Για δείτε τα και γελάστε...

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Ξέρω πως κάποιοι μπορεί να τσαντίστηκαν, μα ας μου αποδείξουν με λογικά επιχειρήματα πως τα παραπάνω δεν ισχύουν και δεν είναι ξενέρωμα...

Υ.Γ.2: "Σωθήκαμε! Σωθήκαμε!" ("τι στο λύκο έγινε", αναρωτιέμαι... "Πως τα κατάφεραν οι μπαγάσες"...)... "ήρθαν οι... αητοί!" ("ΟΙ ΠΟΙΟΙ;;;")...

Υ.Γ.3: Για "μάγος", ο Γκάνταλφ μου φαίνεται λαπάς. Ούτε ένα ξόρκι της προκοπής. Ένα φακό προς τον ουρανό άναψε, και μετά κουράστηκε. Πιο πολύ για Στήβεν Σηγκάλ μου έφερνε ο ρόλος του... ;)

McAli
08-05-05, 09:00
χαχα Ducklord, τα λες ωραία!.....Η αιώνια μάχη μεταξύ "Action" και "Adnventure"!! (άλλο παράδειγμα τα "Matrix", που μετά από το πρώτο έγιναν και αυτά "Action")

Δυστυχώς οι κληρονόμοι του συγγραφέα έκαναν μεγάλη "πατάτα" όσο αφορά την φήμη των βιβλίων στο χρόνο (για τα επόμενα 15-20 χρόνια)...μετά που θα ξεχαστούν οι ταινίες, ίσως τα βιβλία να ξαναποκτήσουν το χαμένο τους πια κύρος στις μάζες.

Ομολογώ πάντως ότι δεν έχω δει το 3ο μέρος ακόμα (Alpha την ερχόμενη εβδομάδα) αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα είνια και πολύ διαφορετικό από τα άλλα δύο.

Όσο αφορά μία ταινία που "ο πρωταγωνιστής μάχεται με δαίμονες μέσα σε ένα δάσος", ε τί περιμένουμε να δούμε παραπάνω;

(αν ήμουν πλασιέ σετ μαχαιριών για τη κουζίνα, θα την άραζα έξω από τον κινηματογράφο..."πάρε καλέ κυρία, είναι και αυτά ιαπωνικά όπως στην ταινία!" )

kadronarxis
08-05-05, 12:24
παπιάρχοντα,

κρίνε τις ταινίες lord of the rings, όπως θα έκρινες ένα παραμύθι.

Όπως έκρινες και το Final fantasy 7, στο playstation.

Ένα παραμύθι είναι ρε παιδιά,αλλά όχι για παιδιά.

iron_gr
08-05-05, 12:35
Φίλε Ducklord, εντάξει, μη συγκρίνεις δύο ανόμοιες ταινίες.
Φυσικά η τριλογία "Άρχοντας", είναι παραμυθάκι για παιδάκια(γι' αυτό και οι υπερβολές) που όμως βλέπεται.

Το versus, για μένα δεν πρέπει να λέγεται action, πρέπει να λέγεται παπαριά.
(μπορεί να συγκαταλέγεται στην κατηγορία action, αλλά είναι τόσο άθλιο που δε μπορεί να σταθεί εκεί, δε μπορεί με τίποτα)

Σκοτωμός των ζόμπι από ηλίθιους με ηλίθιο τρόπο και με πολύ αίμα και υπερβολή.
Νομίζω ότι με το να χαρακτηρίζεται action αυτή η ταινία, είναι άδικο για τις άλλες, τις πραγματικές action.

"καλογυρισμένη"--> ΧΑχαχα... ε όχι. Με μια κάμερα που σου σπάει τα αούμπαλα με το πέρα δώθε.
Κάποιες φορές ήθελε να θυμίσει και matrix με κάποια περιστροφικά γυρίσματα, αλλά μη χέσω, καμία σχέση.

Δε με ενδιαφέρει το budget, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα (βλέπε παλιό ελληνικό κινηματογράφο)

Υ.Γ.: Πες τα ρε kadronarxi, θα μας τρελάνουν ούτοι εδώ πέρα!

Takis_Kal
08-05-05, 13:58
To ONG BAK υπαρχει στα videoclub ? Εχει ερθει Ελλαδα ?

stamiak
08-05-05, 15:21
DuckLord
ασιατικές παραγωγές που πρέπει, προσοχή, ΠΡΕΠΕΙ> να δείτε

8. Drunken Master (original εκδοχή, όχι Αμερικάνικη έκδοση)



Παλιότερα είχα δει κάποιιες και αυτή είναι οντως πολύ καλή.

Παρόμοια και επίσης καλή πάλι με τον Jackie Chan είναι η:

Snake in the Eagle's Shadow
http://www.kungfucinema.com/reviews/snakeintheeaglesshadow.htm


Από τις απόλυτα καλύτερες Kung-fu χορογραφίες που υπάρχουν είναι στα:

The Prodigal Son (νομίζω την είδα σε video club)
http://www.kungfucinema.com/reviews/prodigalson.htm

και

Fist of Legend με τον Jet Li
http://www.kungfucinema.com/reviews/fistoflegend.htm

-

Ducklord
08-05-05, 19:46
Iron_gr, να στο ξαναπώ γιατί δεν το πρόσεξες;;; Προϋπολογισμός NO_BUDGET_STORY. Got it?
Βγάλε και εσύ περιπέτεια με ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ, μία κάμερα και δύο φωτιστικά, και αν βγάλεις Versus θα κάτσω να με δείρεις. Ειδικά αν καταφέρεις να αποκτήσεις και οπαδούς, όπως η συγκεκριμένη ταινία.

Εντωμεταξύ, δεν έκανες κανένα σχολιάκι για το Lord of the Rings, το... "έπος"... ΤΙ πάει να πει "παραμυθάκι"; "Παραμυθάκι" ήταν και το Legend, αλλά σεβόταν τον εαυτό του. Το ίδιο και το Labyrinth, το ίδιο και το Krull, το ίδιο και άλλα τόσα... Να σου πω ένα μυστικό; Όταν γυρνάς μία επική ταινία, ΜΗΝ βάζεις τους ηρωϊκούς πρωταγωνιστές να φέρονται "out of character" σαν καραγκιόζηδες για να βγάλεις γέλιο. ΜΗΝ βάζεις τον Γκάνταλφ να κοπανά το κεφάλι σε δοκάρια "επειδή είναι χαμηλά τα χομπιτόσπιτα" (δεν θυμάμαι να ήταν τόσο αντζαμής στο βιβλίο), ΜΗΝ βάζεις ένα νάνο και ένα έλφ να "μετράνε σκόρ" και, Ω, αδελφέ Μπαλταζώρ, να... "σκεητάρουν" επάνω σε αντίπαλους.

Ρώτησα αν έχετε δει τα προηγούμενα του Πήτερ για ένα συγκεκριμένο λόγο: Μπρέηνντεντ και Μπάντ Τέηστ. Δείτε, δείτε τα "έπη" για να ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ "τι είναι το Lord of the Rings". Να το πω, χωρίς να με δείρετε;

Κωμωδία

Ο Πήτερ, μέχρι σήμερα, κωμωδίες έβγαζε. Με σπλάτερ, με μαύρο χιούμορ, με καταχνιά και νταούνιασμα, μα κατά βάθος, κωμωδίες. Αυτό προσπάθησε και αυτό κατάφερε και με το Lord of the Rings. Όχι, όμως, και να το βλέπω να θεωρείται "καλή περιπέτεια φαντασίας" από άτομα που δεν έχουν δει το Ladyhawk, το The Princess Bride ή ακόμη και το προαναφερθέν Krull...

My name is Enrico Montoja... You killed my father... prepare to die...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

iron_gr
08-05-05, 20:03
Κοίτα, το θέμα μας δεν είναι πόσο καλή ταινία είναι το "Lord of.."!

Ούτε είπα ότι είμαι φανατικός της τριλογίας "Lord of.."!

Το θέμα μας είναι τα action movies. Ρώτησα κάτι αλλά δεν απαντήθηκε.

Θέλω προτάσεις για action ταινίες(kung-fu και martial arts), που να έχουν όμως κάποιο περιεχόμενο, όπως πχ "τίγρης και δράκος", "matrix trilogy", ταινίες του jackie chan.

ΟΧΙ όπως το versus.

McAli
08-05-05, 20:19
Ρώτησα αν έχετε δει τα προηγούμενα του Πήτερ για ένα συγκεκριμένο λόγο: Μπρέηνντεντ και Μπάντ Τέηστ. Δείτε, δείτε τα "έπη" για να ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ "τι είναι το Lord of the Rings". Να το πω, χωρίς να με δείρετε;

Κωμωδία


Χωρίς να θέλω να περεμβαίνω στο διάλογό σας, πιστεύω ότι το κυριώτερο πρόβλημα με την τριλογία είναι το ίδιο με ένα τύπο που θέλει να έχει 3 γκόμενες μαζί: "Δεν ικανοποιεί καμία πλήρως, και τελικά ούτε ο ίδιος περνάει και τόσο καλά".


Θέλω προτάσεις για action ταινίες(kung-fu και martial arts), που να έχουν όμως κάποιο περιεχόμενο, όπως πχ "τίγρης και δράκος", "matrix trilogy", ταινίες του jackie chan.

Τόσο λίγο περιεχόμενο όπως αυτές που ανέφερες είχαν τα
Hero,
Gojoe,
Musa The Warrior,
Fighters of Earth and Moon
House Of Flying Daggers
Zatoichi.....

Για περιεχόμενο πήγαινε προς
The Emperor and the Assasin,
When The Last Sword Is Drawn,
Twilight Samurai....


έτσι στα γρήγορα.....
(δε πάω σε παλαιότερες ταινίες γιατί παρόλο που ήταν καλύτερες, δεν είχανε ιπτάμενους πολεμιστές)

Όσο για τον Jackie Chan.....καλός ήτανε για όταν ήμουν 10 χρονών, οπότε δε θυμάμαι και πολλά να σου πω....

iron_gr
08-05-05, 20:25
Το equilibrium;

McAli
08-05-05, 20:29
Δε βλέπω Ε.Φ.

PopManiac
09-05-05, 00:03
Εντωμεταξύ, δεν έκανες κανένα σχολιάκι για το Lord of the Rings, το... "έπος"... ΤΙ πάει να πει "παραμυθάκι"; "Παραμυθάκι" ήταν και το Legend, αλλά σεβόταν τον εαυτό του. Το ίδιο και το Labyrinth, το ίδιο και το Krull, το ίδιο και άλλα τόσα... Να σου πω ένα μυστικό; Όταν γυρνάς μία επική ταινία, ΜΗΝ βάζεις τους ηρωϊκούς πρωταγωνιστές να φέρονται "out of character" σαν καραγκιόζηδες για να βγάλεις γέλιο. ΜΗΝ βάζεις τον Γκάνταλφ να κοπανά το κεφάλι σε δοκάρια "επειδή είναι χαμηλά τα χομπιτόσπιτα" (δεν θυμάμαι να ήταν τόσο αντζαμής στο βιβλίο), ΜΗΝ βάζεις ένα νάνο και ένα έλφ να "μετράνε σκόρ" και, Ω, αδελφέ Μπαλταζώρ, να... "σκεητάρουν" επάνω σε αντίπαλους.


Είμαι λίγο :offtopic: αλλά επέτρεψέ μου ένα σχόλιο και μεταφέρουμε τη συζήτηση σε άλλο thread...

Είμαι 31 χρονών και το Lord of the Rings ήταν τα πρώτα βιβλία που διάβασα στα Αγγλικά όταν ήμουν 13. Έκτοτε, πρέπει να τα έχω διαβάσει τουλάχιστον άλλες 8 φορές (που σύντομα θα γίνουν περίπου 9!), οπότε έχω μια μικρή άποψη στο θέμα:

Βρήκα την ταινία μια έντιμη απόπειρα μεταφοράς του βιβλίου τηρουμένων των Χολυγουντιανών grand-budget, big bucks δεδομένων. Είχε πολλές ατέλειες (ενδεικτικά απάλειψε έναν βασικό χαρακτήρα από το πρώτο βιβλίο ενώ έκοψε την επιστροφή των halflings στο Shire από το τελευταίο) αλλά σκηνοθετικά ήταν πάρα πολύ καλό. Δεν είμαι επαγγελματίας κριτικός, αλλά θεωρώ πως - από τα λίγα περί σκηνοθεσίας που έχω διαβάσει και την εμπειρία μου ως φανατικός σινεφίλ - πως ήταν μια πολύ καλή δεμένη και ισορροπημένη προσπάθεια. Ο σκηνοθέτης γενικά σεβάστηκε το βιβλίο αλλά σίγουρα η ταινία υπολέιπεται πολύ. Πάντως overall, ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια.

Ας μην σας απασχολώ άλλο, Ducks είμαι στη διάθεσή σου για εκτενέστερη συζήτηση!!

cassidy
09-05-05, 00:26
Yojimbo
http://www.imdb.com/title/tt0055630/

The seven samurai
http://www.imdb.com/title/tt0047478/

Δεν είναι τόσο οι πολεμικές τέχνες στις ταινίες του Kurosawa όσο η πολεμική ατμόσφαιρα ;)

Επίσης το Shogun Assassin
http://www.imdb.com/title/tt0081506/

(Μεταφορά του θρυλικού comic Lone Wolf and Cub)

McAli
09-05-05, 00:31
Αφήστε τα action!!!

Λοιπόν βάλτε τώρα Mega, και δείτε "Buffalo 66" με Vincent Galo.....12:30 άρχισε.(βλέπε και "τελευταία ταινία που είδες σου άρεσε;" για το "Brown Rabbit")

dantouan
09-05-05, 21:03
Αφήστε τα action!!!
:thumbdown :thumbdown :thumbdown

McAli
09-05-05, 21:12
εννοούσα για λίγο!!! για να δείτε το Buffalo!!!!...Μη με παρεξηγήσεις!!! :lol: :lol:

mrsaccess
02-06-05, 00:41
Αυτό είναι ωραίο thread! Περιττό να αναφέρω ότι έχω δει σχεδόν όλες όσες αναφέρθηκαν!

Γενικότερα Jackie Chan και Jet Li είναι κορυφή ο καθένας στο είδος του.

Jackie Chan:
Τι να πεις για κάποιον ο οποίος έπαιζε στο εθνικό τσίρκο της Κίνας; Ο άνθρωπός είναι χορευτής! Αλληλεπιδρά τέλεια με το περιβάλλον και έχει και αίσθηση του χιούμορ!
Αγαπημένη σκηνή νομίζω ήταν στο πρώτο Project A. Μέσα στα κινέζακια σοκάκια (μισό μέτρο πλάτος) είναι σε ένα ποδήλατο και τρέχει να ξεφύγει από έναν που είναι επίσης με ποδήλατο! Σε κάποια φάση καθώς περνάει από μια πόρτα την χτυπάει! Οπότε σε χρόνο dt ανοίγει το πάνω φύλλο της πόρτας η κινέζα για να δει και την τρώει ο πίσω που τον κυνηγάει στα μούτρα! Είχα λυθεί!

Jet Li:
Ο καλύτερος ίσως kung fu master της Κίνας. Από τα 14 μέχρι τα 18 του έβγαινε κάθε χρόνο εθνικός πρωταθλητής Κίνας! Πέντε φορές συνεχόμενα! Ο μοναδικός που το έχει κάνει! Στο τέλος τα παράτησε για να νικήσει και κάνας άλλος. Και αμέσως στα 18 του έγινε εθνικός προπονητής! Πάλι ο μοναδικός που το έχει κάνει!
Θυμάμαι σε κάποιες ταινίες (νομίζω σε κάποιο Once Upon A Time In China) να διαφημίζουν ότι "Είναι η μόνη ταινία που μπορείτε να δείτε και τις 11 παραλλαγές της κλωτσιάς του δράκου!". Ποιος ήρθε;

Πολύ αγαπητός και ο Summo Hung αν και έπαιξε σε λίγες ταινίες! Δείτε όσοι μπορείτε το "The Magnificent Butcher".

Εντάξει τι να πούμε; Οι άνθρωποι είναι θεοί.

Πολλοί τις βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν πόσο δύσκολο είναι να γίνουν αυτές οι ταινίες.

Για μια σκηνή "ξύλου" 10 λεπτών μπορεί να κάνουν γυρίσματα τρεις μήνες! Στην Αμερική τα κάνουν σε τρεις μέρες! Όποιος βλέπει μπορεί να ξεχωρίσει την τεχνική αρτιότητα των Ασιατών -και ειδικά των Κινέζων- σε fighting sequences. Για μερικές χρειάστηκαν έως και δύο χρόνια συνεχόμενων γυρισμάτων! Για 100 λεπτά ταινίας! Και μετά μου λένε το Matrix έχει καλύτερο ξύλο!

Όπως λέω "είναι μπαλλέτο για άντρες"!

Για γέλιο και λίγη δράση προτείνω το "My wife is a gangster!"
IMHO πολύ καλή ταινία! Πολύ γέλιο και αρκετή δράση! Δυστυχώς το sequell δεν ήταν και τόσο καλό ενώ στο threequell (?!?!) θα πρωταγωνιστεί η Ζανγκ Ζιγί.

iron_gr
26-10-05, 19:35
τελικά πήρα και είδα τον Ong-bak. πολύ καλό! μπράβο σε αυτούς που το πρότειναν!

tzanerman
28-10-05, 00:17
Δε βλέπω Ε.Φ.
Κακως:p

@Σταμιακ
Καιρο ειχαμε να σε δουμε...

tzanerman
28-10-05, 00:19
Όχι, όμως, και να το βλέπω να θεωρείται "καλή περιπέτεια φαντασίας" από άτομα που δεν έχουν δει το Ladyhawk, το The Princess Bride ή ακόμη και το προαναφερθέν Krull...

Τωρα αν σου πω οτι τα εχω δει ολα και μαλιστα το Ladyhawk ειναι η αγαπημενη μου ταινια ηρωικης φαντασιας, αλλα παρ'ολα αυτα θεωρω την τριλογια του Αρχοντα ως ενα απο τα μεγαλυτερα επιτευγματα στον χωρο του κινηματογραφημενου φανταστικου, τι θα μου πεις;

mrsaccess
23-01-06, 15:58
Λοιπόν, πέτυχα ένα πολύ ωραίο ντοκυμαντέρ από το BBC με θέμα τις πολεμικές τέχνες.

Ονομάζεται Mind, Body & Kick Ass Moves, αποτελείται από 10 ημίωρα επεισόδια και είναι τέλειο!
Ο παρουσιαστής γυρίζει την Κίνα, την Ιαπωνία, τις Φιλιππίνες και πολλά άλλα μέρη και συναντάει μερικούς από τους μεγαλύτερους δασκάλους πολεμικών τεχνών στον κόσμο σήμερα. Μερικοί από αυτούς θεωρούνται ως ζωνταντοί κρατικοί θησαυροί για τις χώρες τους (είναι πολύ περίεργο για εμάς αλλά όχι για τους Ασιάτες).
Αυτά που δείχνει είναι από εντυπωσιακά έως εξωπραγματικά.

Αξίζει πραγματικά να το δείτε. Θα το βρείτε σε γνωστά τορεντάδικα, πχ στην ακτή των πειρατών :-k

BlindG
24-01-06, 11:24
Seeders τίποτα :(

BlindG
24-01-06, 17:06
Αυτό είναι ωραίο thread! Περιττό να αναφέρω ότι έχω δει σχεδόν όλες όσες αναφέρθηκαν!

Γενικότερα Jackie Chan και Jet Li είναι κορυφή ο καθένας στο είδος του.

Jackie Chan:
Τι να πεις για κάποιον ο οποίος έπαιζε στο εθνικό τσίρκο της Κίνας; Ο άνθρωπός είναι χορευτής! Αλληλεπιδρά τέλεια με το περιβάλλον και έχει και αίσθηση του χιούμορ!
Αγαπημένη σκηνή νομίζω ήταν στο πρώτο Project A. Μέσα στα κινέζακια σοκάκια (μισό μέτρο πλάτος) είναι σε ένα ποδήλατο και τρέχει να ξεφύγει από έναν που είναι επίσης με ποδήλατο! Σε κάποια φάση καθώς περνάει από μια πόρτα την χτυπάει! Οπότε σε χρόνο dt ανοίγει το πάνω φύλλο της πόρτας η κινέζα για να δει και την τρώει ο πίσω που τον κυνηγάει στα μούτρα! Είχα λυθεί!

[...]

Εντάξει τι να πούμε; Οι άνθρωποι είναι θεοί.

Πολλοί τις βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν πόσο δύσκολο είναι να γίνουν αυτές οι ταινίες.

Για μια σκηνή "ξύλου" 10 λεπτών μπορεί να κάνουν γυρίσματα τρεις μήνες! Στην Αμερική τα κάνουν σε τρεις μέρες! Όποιος βλέπει μπορεί να ξεχωρίσει την τεχνική αρτιότητα των Ασιατών -και ειδικά των Κινέζων- σε fighting sequences. Για μερικές χρειάστηκαν έως και δύο χρόνια συνεχόμενων γυρισμάτων! Για 100 λεπτά ταινίας! Και μετά μου λένε το Matrix έχει καλύτερο ξύλο!

Όπως λέω "είναι μπαλλέτο για άντρες"!

Για γέλιο και λίγη δράση προτείνω το "My wife is a gangster!"
IMHO πολύ καλή ταινία! Πολύ γέλιο και αρκετή δράση! Δυστυχώς το sequell δεν ήταν και τόσο καλό ενώ στο threequell (?!?!) θα πρωταγωνιστεί η Ζανγκ Ζιγί.

:worthy: :worthy: :worthy:

Tώρα ανακάλυψα αυτό το thread και περίμενα μανιωδώς να δω το όνομα Jackie Chan και επιτέλους το είδα. Για τον Jet Li δυστυχώς δεν έχω την ίδια γνώμη γιατί οι ταινίες που τον έχω δει άρχισαν να είναι η μία κόπια της άλλης και ήταν όλες λίγο mainstream και χωρίς φαντασία.

Συμφωνώ όμως ΑΠΟΛΥΤΑ στη δυσκολία αυτών των σκηνών που το coordinating είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Όμως δεν είναι τυχαία τα άτομα που τις γυρίζουν. Ρίξτε μια ματιά στο "ντοκυμαντέρ" Jackie Chan: My stunts. Η επιλογή των "χωρευτών" είναι αυστηρότατη: Μικρόσομοι και ελαφρύς ώστε να πέφτουν από μεγάλο ύψος χωρίς να τραυματίζονται.

Για εμένα, ο Jackie είναι κορυφή. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ του ταινία για εμένα ήταν το Operation Condor (Armor Of The Gods II). Εκεί κάνει Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΕΣ σκηνές. Είναι ΑΨΟΓΟΣ και δεν φοβάται ΤΙΠΟΤΑ... Ούτε και όταν είναι πάνω στην άκρη μιας δεξαμενής με 10+ μέτρα ύψος. Επίσης πολύ καλή ταινία είναι και το City Hunter το οποίο εκτός από τις πολύ comic σκηνές του, με κέρδισε από την μάχη του street fighter :p Δεν ήμουν οπαδός του παιχνιδιού αλλά είχα παίξει λίγο με απποτέλεσμα να γελάω ωσάν το χάχα.

chatasos
24-01-06, 20:14
τελικά πήρα και είδα τον Ong-bak. πολύ καλό! μπράβο σε αυτούς που το πρότειναν!

Tom yum goong (http://www.imdb.com/title/tt0427954/)...με τον ίδιο πρωταγωνιστή...

netlag
19-02-06, 14:06
βραχος!!!! επος!!!

απιστευτη ταινια το LEON με τους θεους ζαν ρενο και γκαρι ολντμαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.