PDA

Επιστροφή στο Forum : Antivirus για γραφείο



Fomin
29-06-14, 12:13
Γεια σας,

Θα ήθελα τη γνώμη του forum για ελεύθερο antivirus για χρήση σε γραφείο. Το antivirus θα πρέπει να είναι free for commercial use. Ψάχνοντας το internet βρήκα ελάχιστα πράγματα. Έχω βρει μόνο τα εξής

1. Comodo Antivirus (έχει μάλλον ψιλοκακές κριτικές από system administrator, γιατί είναι δύσκολο στην απεγκατάσταση)
2. Immunet (βασίζεται στο clamAV, δεν έχω βρει review απόδοσης)
3. NANO Antivirus (ενδιαφέρον ρώσικο antivirus, δεν έχω βρει review απόδοσης)
4. Microsoft Security Essentials (μπορεί να εγκατασταθεί το πολύ σε 10 υπολογιστές και μάλλον αυτό θα επιλέξω, αν και η ίδια η Microsoft το θεωρεί ελλιπές).

Έχει κάποιος ιδέα για κανένα από αυτά ή για κάποιο άλλο; Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση.

sonic
29-06-14, 12:15
Κάθε άδεια windows μπορεί να έχει το δικό της Microsoft Security Essentials, και είναι μια χαρά AV.

Fomin
29-06-14, 12:44
Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει, απλά ρωτάω μπας και έχει κάποιος καμία άλλη πρόταση.

sweet dreams
29-06-14, 12:49
Για γραφείο κιόλας, μήπως θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις ένα;;;;

Oτι πληρώνεις παίρνεις...... λέει ο σοφός λαός.... καταλαβαίνεις και αυτό που δεν το πληρώνεις καθόλου,

τι θα πάρεις...... :p

Όσο για το Microsoft Security Essentials, μπορείς να δείς εδώ (http://redmondmag.com/articles/2014/04/24/windows-protection-test.aspx), πόσο καλό είναι. :rolleyes::

Fomin
29-06-14, 13:06
Λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν. Αλλά και να υπήρχαν η αλήθεια είναι ότι δεν θα τα διέθετα για antivirus. Στον προσωπικό μου υπολογιστή εγώ δεν έχω antivirus και δεν έχω κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα. Κάνω συχνά disk image και backup σε όλους τους υπολογιστές, οπότε απλά θέλω μία υποτυπώδη έστω προστασία. Στην πράξη το έχετε δει να είναι τόσο τραγικό το MSE;

sonic
29-06-14, 13:07
Καθόλου τραγικό δεν είναι, είναι από τα πιο καλά μάλιστα.

sweet dreams
29-06-14, 13:14
Στην πράξη το έχετε δει να είναι τόσο τραγικό το MSE;

Αυτό, συνήθως, το διαπιστώνεις κατόπιν εορτής, όσο για τα υπόλοιπα
Στον προσωπικό μου υπολογιστή εγώ δεν έχω antivirus και δεν έχω κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα είναι θέμα νοοτροπίας, οπότε...... περί ορέξεως...... κολοκυθόπιτα....... :)

evantigger
29-06-14, 20:43
Υπάρχει και το avast στην δωρεάν έκδοσή του. Αν έχει πάντως αυθεντικά windows το MSE είναι αρκετά καλό

sonic
29-06-14, 21:06
Τα δωρεάν είναι για προσωπική χρήση, όχι για γραφείο.

BTW οι δωρεάν εκδόσεις δεν έχουν καμιά διαφορά από τις επαγγελματικές εκδόσεις, το λέω γιατί είχα δει κάποιον που είχε σπασμένο Avast Pro για το σπίτι.:lol:

Fomin
29-06-14, 21:07
Το avast δεν είναι ελεύθερο παρά μόνο για προσωπική χρήση νομίζω (free for personal and non-commercial use).

goku
29-06-14, 21:18
Λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν. Αλλά και να υπήρχαν η αλήθεια είναι ότι δεν θα τα διέθετα για antivirus. Στον προσωπικό μου υπολογιστή εγώ δεν έχω antivirus και δεν έχω κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα. Κάνω συχνά disk image και backup σε όλους τους υπολογιστές, οπότε απλά θέλω μία υποτυπώδη έστω προστασία. Στην πράξη το έχετε δει να είναι τόσο τραγικό το MSE;

Και που ξέρεις ότι στο disk image/backup δεν θα πάρεις backup και τυχόν ιούς που μπορεί να κολλήσεις και δεν τους έχεις πάρει χαμπάρι;

Fomin
29-06-14, 22:42
Πριν κάνω image ή backup, κάνω έλεγχο με online scanner (πχ ESET), με διάφορές portable εκδόσεις antispyware (πχ SUPERAntiSpyWare) και με antirootkit. Αν ποτέ βρω κάτι (πολύ σπάνια), προτιμώ να κάνω restore το image, παρά να καθαρίσω. Από την άλλη βέβαια προσπαθώ να εγκαθιστώ αξιόπιστα προγράμματα και όταν δοκιμάζω κάποια ύποπτα το κάνω μέσα από virtualbox.

biggeo65
30-06-14, 00:24
Λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν. Αλλά και να υπήρχαν η αλήθεια είναι ότι δεν θα τα διέθετα για antivirus. Στον προσωπικό μου υπολογιστή εγώ δεν έχω antivirus και δεν έχω κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα. Κάνω συχνά disk image και backup σε όλους τους υπολογιστές, οπότε απλά θέλω μία υποτυπώδη έστω προστασία. Στην πράξη το έχετε δει να είναι τόσο τραγικό το MSE;

Xρησημοποιώ το MSE από την ημέρα που βγήκε, σε διάφορους υπολογιστές.
Μόνο τραγικό δεν είναι. Μέχρι σήμερα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Κι αυτό που δεν αναφέρουν τα διάφορα τεστ,μόνο μια φορά το ανέφερε το AV Comparatives (http://www.av-comparatives.org/) ότι :

Το MSE έχει 0 false possitive, και είναι το μόνο που μετά από μόλυνση
καθάρισε τον υπολογιστή κατα 100%. Όλα τα υπόλοιπα δεν μπόρσαν να καθαρίσουν όλα τα αρχεία.

Αλλά να θυμάσαι είναι μόνο antivirus, δεν είναι σουϊτα.
Δερν ελέγχει δηλαδή τις σελίδες που επισκέπτεσαι στο Internet,
κι αν τυχόν υπάρχουν μολυσμένα script σε αυτές τις σελίδες.

Σαν antivirus όμως από προσωπική χρήση, και μπαίνω παντού,
και κατεβάζω τα πάντα, ποτέ μεχρι σηήμερα δεν είχα πρόβλημα.

sweet dreams
30-06-14, 01:04
Παιδιά δεν πρέπει να ξεχνάμε την πετυχημένη πορεία του MSE, διαβαζοντας τα παρακάτω άρθρα. :whistle:

http://www.darkreading.com/vulnerabilities-and-threats/microsoft-security-essentials-loses-av-certification/d/d-id/1107614?

http://www.tomshardware.com/news/AV-TEST-Certification-Security-Essentials-Double-Failure-0-Day,20524.html

biggeo65
30-06-14, 01:31
Πάντως στους υπολογιστέ που το πέρασα είναι πετυχημένη η πορεία του,
ανεξάρτητα από το τι γράφουν τα διάφορα άρθρα.

sweet dreams
30-06-14, 01:35
Xμμμμμμμ..... ποιο πάνω που συνέφερε πόσταρες άρθρο...... ή κάνω λάθος;;;;


Κι αυτό που δεν αναφέρουν τα διάφορα τεστ,μόνο μια φορά το ανέφερε το AV Comparatives ότι :

Fomin
30-06-14, 02:29
(Μετά την ήττα της Ελλάδας και μιας και δεν με πιάνει ο ύπνος...) Προσπάθησα να κατατοπιστώ ως προς τα αρνητικά του MSE. Απ' ό,τι βλέπω το κύριο πρόβλημα είναι η (πλήρης) αδυναμία να εμποδίσει 0-day exploits. Αυτό όντως είναι σοβαρό. Ίσως αυτό να το βελτιώσω χρησιμοποιώντας το Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET). Διάφοροι προτείνουν και συμπληρωματικά antispyware, αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα (πέραν του ότι δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια ελεύθερα).

biggeo65
30-06-14, 06:38
(Μετά την ήττα της Ελλάδας και μιας και δεν με πιάνει ο ύπνος...) Προσπάθησα να κατατοπιστώ ως προς τα αρνητικά του MSE. Απ' ό,τι βλέπω το κύριο πρόβλημα είναι η (πλήρης) αδυναμία να εμποδίσει 0-day exploits. Αυτό όντως είναι σοβαρό. Ίσως αυτό να το βελτιώσω χρησιμοποιώντας το Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET). Διάφοροι προτείνουν και συμπληρωματικά antispyware, αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα (πέραν του ότι δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια ελεύθερα).

Kι εγώ MSE κι ΕΜΕT έχω. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.