PDA

Επιστροφή στο Forum : Satellite internet και ADSL μαζί γίνεται???



lios
16-08-04, 23:04
Θέλω να πάρω 384 ADSL και μία συνδρομή satellite!

Πως θα γίνει να έχω και ADSL και SATELLITE για download, σε ένα δίκτυο με 3 PC; Κάποιο θα πρέπει να είναι proxy server αν ναι τότε ποιο proxy Να χρησιμοποιήσω; Το έχει δοκιμάσει κανένας;

cosmos
17-08-04, 08:49
Proxy server θα χρησιμοποιήσεις του δορυφορικού provider. Μπορεί να είναι SOCKS ή HTTP/FTP proxy.

lios
17-08-04, 11:31
ok και αν χρειαστω να εχω το satelite download traffic στο kazza και στις istoselides και απο το dsl να περναο τα games τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

cosmos
17-08-04, 12:57
lios, δε θα παίξει P2P φίλε μου AFAIK. Μιλώντας πάντα για μονόδρομο δορυφορικο...

psyxakias
17-08-04, 13:17
satellite => θάνατος σε online gaming/p2p + αρκετά αργό για surfing.

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το satellite, αξίζει μόνο για κατέβασμα http ή ftp αρχείων ή έστω e-mails αλλιώς ίσως θα πρέπει να το μελετήσεις για μεγαλύτερη ADSL γραμμή/σύνδεση..

lios
19-08-04, 01:10
βρε παιδια αφου το kazaa θα δινει το request απο το dsl και το download θα κατευενει απο το satelite!

cosmos
19-08-04, 08:02
lios, μακάρι τo download να ερχόταν από το satellite...

Miltos_01
19-08-04, 17:49
Satellite internet και ADSL για επιστροφή;;;; Χμμμμμμ... Γίνεται εάν χρησιμοποιήσεις ρυθμίσεις μέσω VPN (Virtual Private Network)...όμως...όχι για P2P προγράμματα και DCC downloading (mIRC κτλ)-όπως γράφτηκε δεν δουλεύουν οι υπηρεσίες αυτές δορυφορικά.
Αντίθετα το surfing είναι αρκετά ικανοποιητικό ιδιαίτερα στις "βαριές" σελίδες-σελίδες με video και κινούμενα γραφικά- αν και το ping time παραμένει και στην περίπτωση αυτή αρκετά χαμηλό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.