PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind και χρέωση για άσκοπη μετάβαση τεχνικού;



sdikr
01-07-14, 20:27
Και εκεί που όλα πάνε καλά και λες να πεις εναν καλό λόγο ξεκινά το πρόβλημα

Λίγο το ιστορικό.
Σε γνωστό μου έκανε αίτηση για να βάλει wind isdn το όποιο είναι καθαρό και όχι μέσω voip etc
Για μια βδομάδα όλα μια χαρά, οι κλήσεις περνούσανε κανονικά στο isdn τηλεφωνικό κέντρο (samsung 408i)
Ξαφνικά πάνε οι κλήσεις και εισερχόμενες και εξερχόμενες και ότι βάζαμε στην ψηφιακή έξοδο s0 νέκρα.
Φυσικά γίνανε δοκιμές με άλλα καλώδια, με άλλες τερματικές συσκευές isdn, reset στο κέντρο κλπ
Η αναλογική έξοδος απο την άλλη δούλευε μια χαρά.

Μας ενημερώνουν απο την wind οτι θα πάει να το δεί ο ΟΤΕ, ρωτάω τι να δει ο ΟΤΕ αφού σήμα στην αναλογική φέρνει κανονικά, εκεί αυτοί θα έρθει ο ΟΤΕ.
ηρθέ ο ΟΤΕ και όπως ήταν φυσικό το ίδιο πρόβλημα, ξανά τηλέφωνο, ξανά λέει θα στείλουν τον ΟΤΕ για 2η φορά
Πάλι τίποτα!
Ξανά τηλέφωνο, λέει θα δούμε εμείς απο εδώ το δίκτυο μας κλπ
Ξαφνικά πηγαίνει τεχνικός τους εκεί, τσεκάρει τι τσεκάρει και λέει οτι φταίει το καλώδιο σύνδεσης του κέντρου με το nt1 και βάζει χρέωση στον γνωστό μου.
Δεν ήμουν δυστυχώς εκεί για να του τα πω απο κοντά.

Και άντε πες οτι το καλώδιο που δούλευέ κανονικά για 7 μέρες χάλασε γιατί το πείραξε η ζέστη, γιάτι δεν δούλεψε με την άλλη isdn συσκευή;
Γιατί 1 απο τα καλώδια που δοκιμαστήκανε και δεν δουλεύανε, σήμερα δουλεύει; ξέρω ξέρω βρήκε ευκαιρία να πάρει την δουλειά απο το άλλο καλώδιο!

Ευτυχώς το 2ο καλώδιο δεν το είδε ο "τεχνικός" τους, γιατί για κάποιο περίεργο λόγο το 1ο καλώδιο πλέον δεν δουλεύει και υπάρχει μια χρέωση για άσκοπη μετάβαση τεχνικού.

Στο τηλέφωνο φυσικά τώρα απλά λένε αυτά δήλωσε ο τεχνικός μας


Για πείτε ιδέες

nnn
02-07-14, 00:06
Το καλώδιο του κέντρου είναι σίγουρα ok ?

emeliss
02-07-14, 00:12
Reset πρώτα στο nt και μετά στο pbx είχατε κάνει;

sdikr
02-07-14, 11:12
Το καλώδιο του κέντρου είναι σίγουρα ok ?

Ποιο απο τα 4 που δοκίμασα; :p
Σίγουρα ήταν οκ και για να είμαστε σίγουροι όταν υπήρχε το πρόβλημα δοκιμαστήκανε και αλλά καλώδια που σήμερα το ενα που απλά ήταν εκεί γιατί ήταν μαζί με το κέντρο δουλεύει


Reset πρώτα στο nt και μετά στο pbx είχατε κάνει;

Φυσικά και έγινε, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.