PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκεντρωτής Γραμμών-RSS



tschris
09-03-07, 20:17
Για ακόμα μια φορά ο ΟΤΕ ακύρωσε την αίτησή μου ενώ το 134 είπε οκ για το conex και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το νούμερό μου (2299042χχχ) λόγω συγγεντρωτή γραμμών. Μα τί στο καλό είναι αυτό; Δεν θα βάλω πΟΤΕ DSL εγώ ; Ελλάδα δεν είναι μόνο το κέντο της Αθήνας ρεεεεε! (ούτε οι μεγάλες πόλις μόνο)

chaos
09-03-07, 20:35
Για ακόμα μια φορά ο ΟΤΕ ακύρωσε την αίτησή μου ενώ το 134 είπε οκ για το conex και οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το νούμερό μου (2299042χχχ) λόγω συγγεντρωτή γραμμών. Μα τί στο καλό είναι αυτό; Δεν θα βάλω πΟΤΕ DSL εγώ ; Ελλάδα δεν είναι μόνο το κέντο της Αθήνας ρεεεεε! (ούτε οι μεγάλες πόλις μόνο)

Μαλλον το περιβοητο pcm εννοει.
Εισαι ατυχος.Απο οτι εχω ακουσει εδω μεσα κανε αιτηση για isdn και μετα για adsl.

asgan
09-03-07, 20:42
Προφανώς είσαι σε δίκτυο PCM. Δηλαδή από το ίδιο καλώδιο περνάνε πολλές τηλεφωνικές γραμμές. Παλια τεχνολογία από την οποία δεν μπορεί να περάσει DSL.

Κάνε ένα search στο φόρουμ με την λέξη "pcm" να διαβάσεις πολλές πληροφορίες.
Το πρίβλημα δεν υπάρχει μόνο σε περιοχές της περιφέρειας αλλά και σε πολλά αστικά σημεία της Αθήνας.
Ο ΟΤΕ θα έπρπεπε εδώ και πολλά χρόνια να αντικαταστήσει αυτές τις γραμμές με νέες, αλλά ακόμη και σήμερα δυστυχώς υπάρχουν σε πολλές περιοχές.

Σου προτείνω να επισκεφτείς πολλές φορές τον τοπικό ΟΤΕ σου, να κάνεις αίτηση για αλλαγή γραμμής, μην κάμπτεσαι από απαντήσεις του τύπου "δεν γίνεται" ή "θα γίνει στο μέλλον αλλά δεν ξέρουμε πότε" κλπ. Πρήξτους εσύ και κάτι μπορεί να βγει.
Επίσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

manoulamou
09-03-07, 21:11
Σου προτείνω να επισκεφτείς πολλές φορές τον τοπικό ΟΤΕ σου, να κάνεις αίτηση για αλλαγή γραμμής, μην κάμπτεσαι από απαντήσεις του τύπου "δεν γίνεται" ή "θα γίνει στο μέλλον αλλά δεν ξέρουμε πότε" κλπ. Πρήξτους εσύ και κάτι μπορεί να βγει.
Επίσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Ετσι ακριβως!:oneup: Και καλυτερα να μην ζητησεις να σου κανουν την γραμμη isdn πρωτα,
γιατι υπαρχει μια κοκκαλοπατεντα και μπορει να την πατησεις χειροτερα
να σου βαλουν δλδ πανω στο pcm και isdn!!!
Θα επιμεινεις με ηρεμια και χωρις κοντρες οτι σου ειναι απαραιτητο το ADSL για ΧΧΧ λογους.

Gordito
09-03-07, 21:15
Aν τους πεις οτι πας για καταγγελια στην ΕΕΤΤ θα κανεις δουλεια.
Δεν χρειαζεται να λες οτι "τη θελω για χ,ψ λογους."
Να πας να απαιτησεις.

iem35
10-03-07, 17:20
Κάνε έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Εγώ ακολούθησα όλη την διαδικασία που πολλές φορές αναφέρεται στα forums (αίτηση αναβάθμισης σε ISDN, αίτηση ενεργοποήσης DSL, συχνές επισκέψεις στον προιστάμενο του τοπικού τμήματος) και δεν γινόταν τίποτε. Φαίνεται πως όσο τα παράπονά μας περιορίζονται μέσα στο ιεραρχικό δίκτυο του ΟΤΕ δεν γίνονται ακουστά.

Έστειλα την καταγγελία μου στην EETT στα τέλη Γενάρη. Μου κοινοποίθηκε η προώθησή της στον πάροχο (ΟΤΕ) μέσα σε 3-4 μέρες. Στις 18 Φλεβάρη έφυγε το PCM......Δηλαδή σε λιγοτερο από 20 ημέρες, ενώ εγώ προσπαθούσα μόνος μου επί 3 μήνες...

Στην επιστολή που μου στείλαν από τον ΟΤΕ μου απάντησαν με ένα στυλ του " δεν είναι που μας τράβηξε το αυτί η ΕΕΤΤ αλλά έτυχε να ελευθερωθεί μια γραμμή και την πήρατε εσείς".

nickg78
10-03-07, 20:19
Και κατά τ' άλλα ο ΟΤΕ ξέρει μόνο να βγάζει Δελτία Τύπου, για να μας πει ότι αυξήθηκε κατακόρυφα η ζήτηση ADSL.
Η ζήτηση αυξάνεται... η ποιότητα όμως όχι. :down:

ph4nt0m
11-03-07, 02:42
Εγώ πάντως που η γραμμή μου ήταν PCM με καλό βύσμα από ΟΤΕ μετά από 3 μέρες εκτός ότι είχα καθαρή γραμμή είχα ΚΑΙ aDSL!!!:oneup: Χωρίς καν να με γυρίσουν σε ISDN. Αν δεν ήταν αυτός ίσως ακόμα να περίμενα.:evil:

agrelaphon
11-03-07, 07:49
Είστε ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ :p
Συγκεντρωτής γραμμών δεν είναι PCM :nono: αλλά απομακρυσμένο συνδρομητικό κέντρο (RSS).
Προφανώς ο φίλος είναι σε κάποιο χωριό, ε?
Το οποίο δεν έχει πρακτορείο ΟΠΑΠ ε?

:hammered:

manoulamou
11-03-07, 09:06
Τελικη ετυμηγορια απο κανενα τεχνικο ή ΟΤΕτζη μπορουμε να εχουμε;:p
Γιατι σε λιγο για να βαλουμε γρηγορο ευρυζωνικο ιντερνετ
θα πρεπει να διαθετουμε ειδκες γνωσεις και λεξικο ορων!!!

HarryV
11-03-07, 10:49
...

Στην επιστολή που μου στείλαν από τον ΟΤΕ μου απάντησαν με ένα στυλ του " δεν είναι που μας τράβηξε το αυτί η ΕΕΤΤ αλλά έτυχε να ελευθερωθεί μια γραμμή και την πήρατε εσείς".

Μιλάμε για τύχη βουνό !
Πάλι καλά που δε σε κάλεσαν να τους πεις και τα νούμερα του Τζόκερ.

Στα σοβαρά τώρα, το ότι λύθηκε (?) άλλο ένα μεμονωμένο πρόβλημα δε λέει κάτι. Κάποιος πρέπει να φτάσει την υπόθεση στα δικαστήρια για να τελειώνουμε με τους τεμπελχανάδες.

manoulamou
11-03-07, 11:41
Απο το κεφαλι βρωμαει το ψαρι φιλε μου! Οσο για τεμπελχαναδες πρωτα θα γερασει το μωρο
του avatar σου:) και μετα θα απαλλαγουμε απο την νοοτροπια του βολεμενου ολοι μας...
Εχεις δικιο ως προς το θεμα του οτι με τις καταγγελιες στην ΕΕΤΤ, λυνονται μονο
ελαχιστες μεμονωμενες περιπτωσεις, το παγοβουνο ομως ειναι πολυ βαθυ και μεγαλο.

vagdsl
11-03-07, 12:26
Εγώ πάντως που η γραμμή μου ήταν PCM με καλό βύσμα από ΟΤΕ μετά από 3 μέρες εκτός ότι είχα καθαρή γραμμή είχα ΚΑΙ aDSL!!!:oneup: Χωρίς καν να με γυρίσουν σε ISDN. Αν δεν ήταν αυτός ίσως ακόμα να περίμενα.:evil:

Τι μου θυμίζεις!! Έτσι ακριβώς έβαλα το πρώτο τηλέφωνο στο όνομά μου το 1989. Αθάνατες εποχές που στις μικρές αγγελίες διαβάζαμε "Πωλείται τηλέφωνο - περιοχή Αμπελόκηποι...".

20 χρόνια μετά κι ακόμη θέλουμε μέσον, τότε για τηλέφωνο - τώρα για ADSL.

emeliss
11-03-07, 12:29
Είστε ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ :p
Συγκεντρωτής γραμμών δεν είναι PCM :nono: αλλά απομακρυσμένο συνδρομητικό κέντρο (RSS).
Προφανώς ο φίλος είναι σε κάποιο χωριό, ε?
Το οποίο δεν έχει πρακτορείο ΟΠΑΠ ε?

:hammered:

Σωστός ο φίλος. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για adsl στην περιοχή σου. Δεν βλέπω να γίνεται κάτι άμεσα, αλλά μπορείς να το ψάξεις ρωτώντας στο αντίστοιχο τοπικό τμήμα. Πόσους κατοίκους έχει το χωριό σου; Υπάρχουν πάντα και άλλες λύσεις. Δορυφορικό internet, κινητή... τσιμπημένα στις τιμές αλλά υπάρχουν.

Τώρα τι σχέση έχει ο (ξεπερασμένος εδώ και πολλά χρόνια) εξοπλισμός της περιοχής σου με τους τεμπελχανάδες... δεν μπορώ να το καταλάβω.

tschris
12-03-07, 19:28
Σωστός ο φίλος. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για adsl στην περιοχή σου. Δεν βλέπω να γίνεται κάτι άμεσα, αλλά μπορείς να το ψάξεις ρωτώντας στο αντίστοιχο τοπικό τμήμα. Πόσους κατοίκους έχει το χωριό σου; Υπάρχουν πάντα και άλλες λύσεις. Δορυφορικό internet, κινητή... τσιμπημένα στις τιμές αλλά υπάρχουν.

Τώρα τι σχέση έχει ο (ξεπερασμένος εδώ και πολλά χρόνια) εξοπλισμός της περιοχής σου με τους τεμπελχανάδες... δεν μπορώ να το καταλάβω.


δεν είναι PCM (φερέσυχνο) μου είπαν ISDN μπορείς να το κάνεις αλλα DSL ακόμα και αν κάνεις τη γραμμή σου ISDN δεν μπορεί να έχεις! Δεν μένω σε χωριό ρε παιδιά στην Ανάβυσσο είναι το εξωχικό μου. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια σκάβανε για να έχουμε υπόγειο δίκτυο και όχι εναέρια καλλωδια.
Αυτά τα RSS τι είναι τελικά; Πότε χρησιμοποιείτε; γιατί δεν αποφεύγεται;

merci.

με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα βγεί άραγε κάτι; και να τους καταγγείλω στην ΕΕΤΤ για ποιό λόγο;

manoulamou
12-03-07, 19:57
Σε μερικες περιπτωσεις ιδιως σε εναλλακτικους
εφτασε και μονο η αναφορα ενδεχομενης καταγγελιας στην ΕΕΤΤ για να λυθει το προβλημα.
Εδω στη δικη μας περιπτωση, μαλλον δυσκολα τα πραγματα!

tschris
12-03-07, 20:18
Έστελα αυτό το e-mail στην ΕΕΤΤ στο info@eett.gr με θέμα:

Καταγγελία για άνιση οικονομική μεταχείριση συνδρομητών του ΟΤΕ

πώς σας φαίνεται;

(προφανώς δεν θέλω να μειωθεί το πάγιό μου αλλα να μπορώ να βάλω DSL, καλά ας μειωθεί και το πάγιο χαχαχα)

Ονομάζομαι ένα ακόμα θύμα του ΟΤΕ,

Μετά από επικοινωνία μου με το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πελατών
του ΟΤΕ (134) στις 02/02/2007 και τη διαβεβαίωση ότι για την
τηλεφωνική γραμμή με αριθμό 2299042ΧΧΧ (PSTN) που μου ανήκει, υπάρχει
διαθέσιμη τεχνολογία ADSL καθώς και πόρτες και δεν υπάρχει κάποιο
πρόβλημα με οπτικές ίνες, ή μεγάλη απόσταση, ή φερέσυχνο τηλέφωνο
(PCM) και συνεπώς μπορώ να προχωρήσω σε τηλεφωνική αίτηση για κύκλωμα
ADSL, έκανα μια αίτηση και περίμενα για την ενεργοποίηση του
κυκλώματος που είχα ζητήσει. Μετά από 7 μέρες δέχτηκα τηλέφωνο από
τον ΟΤΕ και μου είπαν πως λόγω "Συγκεντρωτή γραμμών (RSS)" δεν είναι
δυνατόν να προχωρήσουν στην ενεργοποίηση του κυκλώματος που είχα
ζητήσει και η αίτηση μου απορρίφθηκε. Μου πρότειναν δε σαν
εναλλακτική λύση γρήγορου Internet να μετατρέψω τη γραμμή μου από
PSTN σε ISDN!
Το πάγιο που πληρώνουν κάθε μήνα στον ΟΤΕ οι πελάτες των περιοχών που
υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία ADSL, αλλά δεν μπορούν να επωφεληθούν
των νέων τεχνολογιών λόγω πεπαλαιωμένου δικτύου, θα πρέπει να μειωθεί
ώστε να ισχύει μια δίκαιη οικονομική αντιμετώπιση του ΟΤΕ ως προς
τους συνδρομητές του, ανάλογη της ποιότητας και της πληθώρας των
υπηρεσιών που δύναται να τους παρέχει.
Παρακαλώ για την επέμβαση σας για τη διευθέτηση της άνισης
οικονομικής αντιμετώπισης, ή της αναβάθμισης της ποιότητας και του
πλήθους των υπηρεσιών του ΟΤΕ προς όλους τους συνδρομητές του.

Με εκτίμηση,

Ένα ακόμα θύμα του ΟΤΕ

emeliss
12-03-07, 21:06
δεν είναι PCM (φερέσυχνο) μου είπαν ISDN μπορείς να το κάνεις αλλα DSL ακόμα και αν κάνεις τη γραμμή σου ISDN δεν μπορεί να έχεις! Δεν μένω σε χωριό ρε παιδιά στην Ανάβυσσο είναι το εξωχικό μου. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια σκάβανε για να έχουμε υπόγειο δίκτυο και όχι εναέρια καλλωδια.
Αυτά τα RSS τι είναι τελικά; Πότε χρησιμοποιείτε; γιατί δεν αποφεύγεται;

Άλλο πράγμα το φερέσυχνο, άλλο το pcm, άλλο ο συγκεντρωτής. Το RSS είναι αρκετά παλιά τεχνολογία. Απλά κάποιοι έχουν μείνει και χρησιμοποιούνται ακόμα. Συνήθως σε δεύτερη φάση μπήκαν και κάποιες πλακέτες isdn στον ίδιο χώρο που δεν έχουν να κάνουν με τον συγκεντρωτή. Οι γραμμές του συγκεντρωτή πέφτουν σε κάποιο κέντρο του ΟΤΕ αρκετά μακρυά από εκεί που είσαι. Έτσι η κοπέλα του 134, βλέποντας ότι υπάρχουν πόρτες dsl στο αντίστοιχο κέντρο, σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο τεχνικός βέβαια το είδε και σε ενημέρωσε.

Μακάρι να γίνει κάτι (εγκατάσταση dslam στην περιοχή σου).

agrelaphon
12-03-07, 23:48
δεν είναι PCM (φερέσυχνο) μου είπαν ISDN μπορείς να το κάνεις αλλα DSL ακόμα και αν κάνεις τη γραμμή σου ISDN δεν μπορεί να έχεις! Δεν μένω σε χωριό ρε παιδιά στην Ανάβυσσο είναι το εξωχικό μου. Μάλιστα πριν μερικά χρόνια σκάβανε για να έχουμε υπόγειο δίκτυο και όχι εναέρια καλλωδια.
Αυτά τα RSS τι είναι τελικά; Πότε χρησιμοποιείτε; γιατί δεν αποφεύγεται;

merci.

με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα βγεί άραγε κάτι; και να τους καταγγείλω στην ΕΕΤΤ για ποιό λόγο;

1. RSS = Remote Subscriber Switch. Είναι ό,τι ακριβώς λέει. Υπάρχουν και RSS καινούργια (τα ποιό πολλά είναι), αλλά το αν θα υπάρχει και DSLAM (το οποίο ΔΕΝ είναι μέρος του κέντρου) καθορίζεται από το αν στην περιοχή υπάρχει ...πρακτορείο ΟΠΑΠ :oneup:

2. Αν αποφύγεις το RSS δεν θα έχεις τηλέφωνο. Είναι σαν ένα μέρος του κέντρου πιο κοντά στον συνδρομητή

3. Το 1 το συζητάμε σε άλλο νήμα

tschris
13-03-07, 03:32
οπότε να ψάξω αν μπορώ να ανοίξω πρακτορείο ΟΠΑΠ στην περιοχή μου και μετά να προσπαθήσω να βάλω DSL; αν ο συγγεντρωτής είναι ένα αρκετά μεγάλο κουτί τότε φαίνεται πολύ καινούριο κουτί στην άκρη του δρόμου :)

για να καταλάβω RSS και DSL μπορούνε να πάνε πακέτο με κάποιο τρόπο; αν ναι με ποιόν; να μπει DSLAM; που να μπεί; ποσο κοστίζει και δεν το κάνει ο ΟΤΕ;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

agrelaphon
13-03-07, 07:48
οπότε να ψάξω αν μπορώ να ανοίξω πρακτορείο ΟΠΑΠ στην περιοχή μου και μετά να προσπαθήσω να βάλω DSL; αν ο συγγεντρωτής είναι ένα αρκετά μεγάλο κουτί τότε φαίνεται πολύ καινούριο κουτί στην άκρη του δρόμου :)

για να καταλάβω RSS και DSL μπορούνε να πάνε πακέτο με κάποιο τρόπο; αν ναι με ποιόν; να μπει DSLAM; που να μπεί; ποσο κοστίζει και δεν το κάνει ο ΟΤΕ;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Eίπαμε, για ΟΠΑΠ σε άλλο νήμα. Πάμε παρακάτω
_ Αν μπορείς, πόσταρε foto του κουτιού, αν και μάλον KV θα είναι
_ Ναι, μπορεί να μπεί mini DSLAM αν υπάρχει χώρος (και αν είναι καινούργιο RSS), κόστος γύρω στα 200.000Ε (για τον OTE, για λιανική δεν ξέρω)

tschris
13-03-07, 12:41
_ Ναι, μπορεί να μπεί mini DSLAM αν υπάρχει χώρος (και αν είναι καινούργιο RSS), κόστος γύρω στα 200.000Ε (για τον OTE, για λιανική δεν ξέρω)

200K ευρώ για να βάλω DSL ούτε ο ποιό απαιτητικός δεν μπορεί να ζητήσει απο τον ΟΤΕ να ξοδέψει για πάρτη του!

Υ.Γ.
Περαστικά μου :(
Θα postαρω φωτό του κουτιού

asgan
13-03-07, 16:02
Φίλε tschris, όπως φαίνεται από τα στοιχεία, είσαι η ίδια περίπτωση με μένα πριν βάλουν mini-dslam για την περιοχή μου.
Βέβαια διατηρώ κάποιες αμφιβολίες ακόμη αν συμβαίνει αυτό με το RSS που αναφέρθηκε πριν. Οι αμφιβολίες μου πηγάζουν γιατί έχω την υποψία ότι σε αυτήν την περίπτωση αν βάλεις το τηλεφωνικό σου νούμερο, εσύ ή οι υπάλληλοι του 134, το σύστημα "ξέρει" ότι δεν είναι διαθέσιμη DSL. Ενώ στην δική σου περίπτωση έδειχνε διαθεσιμότητα. Τέλος πάντων, βάζω ένα ερωτηματικό σε αυτό και συνεχίζω γιατί η ουσία δεν αλλάζει.

Αυτό που ήθελα να σου πω είναι να μην απογοητεύεσαι και κυρίως να ξεκινήσεις βομβαρδισμό από ενέργειες. Αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία γιατί σε μένα (και χωρίς να έχω απολύτως κανένα μέσον) απέδωσε μετά από κάποιους μήνες.

Ξέρω ότι είναι αδικία αυτό που συμβαίνει σαν κανόνας πια στην Ελλάδα, να χρειάζεται δηλαδή να ξοδέψεις άπειρο χρόνο και προσπάθεια για αυτονόητα πράγματα, αλλά θα σου πω μερικά από αυτά που έκανα εγώ:

- Έστειλα πολλές επιστολές και mail στον ΟΤΕ.
- Έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας στην ΕΕΤΤ.
- Επισκέφτηκα πάρα πολλές φορές τον τοπικό ΟΤΕ και ας μου λέγανε ότι δεν είναι αρμόδιοι. Εγώ τους απαντούσα "ΟΤΕ είστε, εσάς ξέρω, θα με ακούσετε"
- Πήρα πααααάρα πολλά τηλέφωνα στον ΟΤΕ. Στα κεντρικά, σε περιφερειακές υπηρεσίες κλπ. Φυσικά έφαγα άπειρες πόρτες, αλλά όσες φορές βρήκα κάποιον να μου μιλήσει προσπάθησα να τον πείσω να μου δώσει το τηλέφωνο κάποιου πιο "υπέυθυνου"
- Χρησιμοποίησα το όποιο στοιχείο από έγγραφες ή προφορικές επικοινωνίες σε νέα καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά και στο τμήμα δημοσίων σχέσεων του ΟΤΕ.
- Έγραψα επιστολή και πήγα στον δήμαρχο της περιοχής μου να την υπογράψει(εκεί του εξήγησα με απλά λόγια ότι αυτό είναι κάτι καλό για την περιοχή κλπ) ώστε να σταλεί αίτημα και από επίσημο φορέα στον ΟΤΕ.
- Εννοείται ότι καθημερινά ξαναθύμιζα με όποιον πιθανό και απίθανο τρόπο μπορούσα το αίτημά μου.

Κάποια στιγμή κατάλαβα, ότι ο "θόρυβος" που δημιούργησα είχε κάποιο αντίκτυπο γιατί σε κάποιες επικοινωνίες μου με κάποιους που λογικά δεν έπρεπε να γνωρίζουν το θέμα, καταλάβαινα ότι ήταν ενήμεροι. Άρα το θέμα είχε αναδειχθεί, όπως ήταν και ο σκοπός μου.

Ξαναλέω ότι δεν χρησιμοποίησα κανένα βύσμα. Φυσικά πάρα πολλές φορές ένιωσα γελοίος και ζητιάνος, αλλά πάντα όλες αυτές τις φορές σκεφτόμουνα πως έχω το ίδιο δικαίωμα όπως όλοι στις υπηρεσίες αυτές και η ντροπή έφευγε.

Επίσης κάθε φορά, για να παίρνω κουράγιο, σκεφτόμουν τις διαφημίσεις των δισεκατομυρίων του ΟΤΕ με το δροσερό αγόρι τον Μιχάλη Χατζηγιάννη να απολαμβάνει και να μας προτείνει και σε μας αυτές τις νέες ευρυζωνικές υπηρεσίες και έλεγα "μερικά δευτερόλεπτα χωρίς τον Χατζηγιάννη να σερφάρει σημαίνει ίσως ένα mini dslam για να αρχίσουμε να σερφάρουμε κι εμείς"

Περίπου σε 5-6 μήνες, οι μάγκες του ΟΤΕ ενέκριναν την εγκατάσταση 2 mini dslam (32αρια, ένα για συνδέσεις PSTN και ένα για ISDN).
Σήμερα έχει μπει και τρίτο και έχει σχεδόν γεμίσει. Και μην νομίσεις ότι όλα αυτά έγιναν στο μακρυνό παρελθον. Πέρσι έγιναν.

tschris
13-03-07, 18:06
Φίλε tschris, .....Περίπου σε 5-6 μήνες, οι μάγκες του ΟΤΕ ενέκριναν την εγκατάσταση 2 mini dslam (32αρια, ένα για συνδέσεις PSTN και ένα για ISDN).
Σήμερα έχει μπει και τρίτο και έχει σχεδόν γεμίσει. Και μην νομίσεις ότι όλα αυτά έγιναν στο μακρυνό παρελθον. Πέρσι έγιναν.

να σε καλά! με γέμισες ελπίδες και όρεξη να ασχοληθώ!!
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μοθ δώσεις τις επιστολές καταγγελίας που έκανες και να τις τροποποιήσω κι εγώ για τη δικιά μου περίπτωση; βέβαια στο email που έστειλα στην ΕΕΤΤ δεν είχα καμία απάντηση για την ώρα.

χαρά στο κουράγιο σου...και καλό κουράγιο σε μένα τωρα.

emeliss
13-03-07, 19:27
Βέβαια διατηρώ κάποιες αμφιβολίες ακόμη αν συμβαίνει αυτό με το RSS που αναφέρθηκε πριν. Οι αμφιβολίες μου πηγάζουν γιατί έχω την υποψία ότι σε αυτήν την περίπτωση αν βάλεις το τηλεφωνικό σου νούμερο, εσύ ή οι υπάλληλοι του 134, το σύστημα "ξέρει" ότι δεν είναι διαθέσιμη DSL. Ενώ στην δική σου περίπτωση έδειχνε διαθεσιμότητα. Τέλος πάντων, βάζω ένα ερωτηματικό σε αυτό και συνεχίζω γιατί η ουσία δεν αλλάζει.

Βάζοντας το τηλέφωνο στην βάση από το 134 του δείχνει το κέντρο στο οποίο πέφτει το νούμερο του. Βλέπει ότι στο κέντρο υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και λέει οκ. Δεν μπορεί να δεί όμως ότι το συγκεκριμένο νούμερο προέρχεται από συγκεντρωτή. Αυτό θα το δει τεχνικός. Φαντάσου ότι θα μπορούσες στην Θεσσαλονίκη να έχεις νούμερο Αθήνας (μην ρωτήσεις πως και τι). Το 134 ούτε που θα καταλάβαινε ότι το νούμερο είναι στην Θεσσαλονίκη γιατί βλέπει το κέντρο που καταλήγει.

asgan
13-03-07, 22:07
Βάζοντας το τηλέφωνο στην βάση από το 134 του δείχνει το κέντρο στο οποίο πέφτει το νούμερο του. Βλέπει ότι στο κέντρο υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και λέει οκ. Δεν μπορεί να δεί όμως ότι το συγκεκριμένο νούμερο προέρχεται από συγκεντρωτή. Αυτό θα το δει τεχνικός. Φαντάσου ότι θα μπορούσες στην Θεσσαλονίκη να έχεις νούμερο Αθήνας (μην ρωτήσεις πως και τι). Το 134 ούτε που θα καταλάβαινε ότι το νούμερο είναι στην Θεσσαλονίκη γιατί βλέπει το κέντρο που καταλήγει.

OK πάσο. Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στα ζητήματα αυτά.
Από περιέργεια: Αν κάποιος έχει πάει ας πόυμε στην Χ περιοχή και έχει κάνει μεταφορά του αριθμού του από την περιοχή Ψ, στον έλεγχο στο σύστημα του ΟΤΕ:
α.εμφανίζεται το κέντρο που ανήκει το τηλέφωνο?
β. το τηλέφωνο ανήκει σε κέντρο της νέας περιοχής(Χ) ή της παλιάς(Χ)?

agrelaphon
13-03-07, 22:36
asgan, αμαν με τα ΧΨ
Πέρσι μπήκαν παντού dslam (εντάξει όχι παντού), λόγω της σύμβασης του ΟΤΕ με τον ΟΠΑΠ. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν έγινε και στην περίπτωσή σου το ίδιο...
Πάντως, όντως έχουν γεμίσει τα mini dslam στα χωριά :hmm:

asgan
14-03-07, 01:51
asgan, αμαν με τα ΧΨ
Πέρσι μπήκαν παντού dslam (εντάξει όχι παντού), λόγω της σύμβασης του ΟΤΕ με τον ΟΠΑΠ. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν έγινε και στην περίπτωσή σου το ίδιο...
Πάντως, όντως έχουν γεμίσει τα mini dslam στα χωριά :hmm:

agrelaphon, τα Χ και Ψ σε μπέρδεψαν?

Μπορεί και να μπήκαν λόγω οπαπ, μάντης δεν είμαι. Η αλληλουχία όμως των γεγονότων που παρέθεσα παραπάνω και για τα οποία έχω προσωπική αντίληψη, με κάνουν να πιστεύω ότι βοήθησαν (και) αυτά να μπει η DSL.

emeliss
14-03-07, 08:58
OK πάσο. Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στα ζητήματα αυτά.
Από περιέργεια: Αν κάποιος έχει πάει ας πόυμε στην Χ περιοχή και έχει κάνει μεταφορά του αριθμού του από την περιοχή Ψ, στον έλεγχο στο σύστημα του ΟΤΕ:
α.εμφανίζεται το κέντρο που ανήκει το τηλέφωνο?
β. το τηλέφωνο ανήκει σε κέντρο της νέας περιοχής(Χ) ή της παλιάς(Χ)?

Εμφανίζεται και ανήκει πάντα στο νέο κέντρο. Βέβαια φαίνεται το ιστορικό. Μην σε μπερδεύει το παράδειγμα που έδωσα. Είναι ειδική περίπτωση.

tschris
19-03-07, 19:18
έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και κοινοποίηση στον ΟΤΕ αλα δεν είχα καμί απολύτος απάντηση απο κανέναν απο τους δυο.

Αλήθεια η ΕΕΤΤ σου απαντάει στις καταγγελίες που κάνεις; Αν ναι, μετα απο πόσο καιρό περίπου;

No-Name
19-03-07, 19:20
μετά απο 20 εργασιμες δηλωνει η ΕΕΤΤ πως απαντά.

Πλέον ακούω την λεξη εργάσιμη κ μου σηκώνεται η πέτσα

tschris
19-03-07, 19:32
αν αρχίσουμε κι εμείς να πληρώνουμε τους λογαριασμούς σε 10, 15, 20, 30, 45 ΕΡΓΑΣΗΜΕΣ μέρες απο την ημερομηνία λήξης το αργότερο, δεν θα είναι όλα καλά και θα μας τρέχουμε.

tschris
22-05-07, 12:45
Η ΕΕΤΤ απάντησε σήμερα στην καταγγελία μου. η απάντηση ήταν στον ΟΤΕ .. Παρακαλώ να μας ενημερώσετε για την καταγγελία του χχχχ και να του κοινοποιήσετε την απάντησή σας.

tschris
23-07-07, 23:19
απάντηση απο ΟΤΕ 28/6/07

Απαντώντας στις ανωτέρο επιστολές σας αναφορικά με την διαμαρτυρία του κ. τάδε σχετικά με την παροχή πρόσβασης στο δίκτυο ADSL μέσω της τηλεφωνικής σύνδεσης τάδε σας πληροφορούμε ότι συμφωνα με τα στοιχεία μας η ανωτέρο τηλεφωνική σύνδεση εξυπηρετείται τηλεπικοινωνιακά μέσω απομακρυσμένης μονάδας επιλεγόμενου δικτύου τεχνολογίας DLC (Digital - Loop - Carrier), υποδομή η οποία αντικατέστησε συγκεντρωτή γραμμών παλαιότερης τεχνολογίας και δυστυχώς δεν είναι προς το παρόν τεχνικά δυνατή η παροχή ADSL πρόσβασης μέσω της τηλεφωνικής σύνδεσης

παραμένουμε στη διάθεσή σας για τυχόν διευκρινίσεις

προιστάμενος διεύθυνσης πυθμιστικης προσαρμογής κ. τάδε"

τί ειναι αυτό το DLC πάλι ρε παιδιά... καμία πατέντα για DSL δεν υπάρχει με αυτό για να προτείνω σε νέα καταγγελία;

tschris
23-07-07, 23:27
ψάχνω στο google λύσεις αλλα βρίσκω πολύ τεχνικούς όρους για να τους καταλάβω :(

emeliss
24-07-07, 08:15
Για τα DLC υπάρχει το IDSL, χαμηλού ρυθμού το οποίο δεν παρέχεται στην Ελλάδα. Δίνει μέχρι 144 kbit/s. Με καταγγελία δεν θα κερδίσεις τίποτα.

tschris
24-07-07, 18:39
καμία ιδέα τότε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.