PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet mail server



Unreal
04-07-14, 18:24
Είναι o POP mail server της Forthnet πάλι down? Η πάλι με έχουν χακάρει και στέλνω username και password σε rogue server?

testervag
04-07-14, 19:21
Μια απο τα ίδια και εδώ. Από το μεσημέρι περίπου και μετά ο mail.forthnet.gr δεν απαντάει.

Unreal
04-07-14, 19:24
Οπότε ή μας έχουν χακάρει και τους δύο η απλώς οι servers είναι down. Μάλλον το δεύτερο χεχε.

garibaldi
04-07-14, 19:43
Down και εδώ.

Mr.Anderson
04-07-14, 20:57
Καμια επισημη ανακοινωση απο την 4net?

eagle12
04-07-14, 21:59
down, down.... πιο down δεν γίνεται.... ελπίζω μόνο να μην χάσω καμιά περίεργη δουλίτσα αφού το έχω ως το βασικό μου επαγγελματικό email γιατί με βλέπω να τους τρέχω για διαφυγόντα κέρδη....

aiantas
04-07-14, 22:07
Δοκιμάστε από "http://webmail.forthnet.gr"
Αργεί πολύύύ, αλλά τουλάχιστον κάτι θα δείτε...

eagle12
04-07-14, 22:31
Δοκιμάστε από "http://webmail.forthnet.gr"
Αργεί πολύύύ, αλλά τουλάχιστον κάτι θα δείτε...

Oκ. Aλλά από ότι φαίνεται τώρα είμαστε οκ. Δουλεύει κανονικά ο server

aiantas
05-07-14, 00:04
Καλά, μη βάζεις και στοίχημα...

garibaldi
05-07-14, 00:09
The server responded: -ERR failed: Could not connect to server
Κανένας σεβασμός στον πελάτη, μια ανακοίνωση θα μας αρκούσε.
Που να δείτε το χάλι του νέου email της HOL, ούτε IMAP, ούτε SSL, τραγικό πισωγύρισμα.

nik05r
05-07-14, 00:26
Ναι κι εγώ έχω θέμα. Νόμιζα ότι έκανα λάθος στις ρυθμίσεις (μετά από format) αλλά τελικά δεν έφταιγε αυτό.

vanels
05-07-14, 01:27
Καλημερα,το ιδιο και σε μενα απο νωρις ηταν αυτο!καμια μα καμια ενημερωση....

dimangelid
05-07-14, 05:02
Γιατί ασχολείστε ακόμα με τα e-mail των ISP; Ειδικά όταν μιλάμε για επαγγελματικό e-mail δεν πρέπει να το κάνετε. Ο απλούστερος λόγος είναι ότι αν αλλάξετε κάποτε ISP, χάνετε και το e-mail... Υπάρχουν δωρεάν πολύ πιο αξιόπιστα και με περισσότερες παροχές από αυτά των ISP. Και φυσικά υπάρχει πάντα η λύση να αγοράσετε δικό σας domain (.com, .net, .org είναι αστείο το κόστος, γύρω στα 9$ τον χρόνο) και να πάρετε ένα πακέτο για e-mail hosting από ελληνική ή ξένη εταιρία. Τότε είναι που δεν χάνεις ποτέ το e-mail σου.

rookie_t
05-07-14, 22:20
Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει χάσει ότι υπήρχε στον φάκελο των εισερχόμενων στον server μετά από αυτό το πρόβλημα;

Unreal
05-07-14, 22:24
Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει χάσει ότι υπήρχε στον φάκελο των εισερχόμενων στον server μετά από αυτό το πρόβλημα;

Ναι εγώ από ότι βλέπω έχω μυνήματα μόνο από χθες το βράδυ και σήμερα. Αναφέρεσαι στο inbox που κρατάει εσωτερικά ο server και όχι αυτό που έχουμε στο mail client program στον υπολογιστή μας.

rookie_t
05-07-14, 22:29
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση από την Forthnet; Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Μήπως έχει επικοινωνήσει μαζί τους κανείς;

Unreal
05-07-14, 22:35
Δε νομίζω να βγει κάποια ανακοίνωση. Γενικά τώρα που ο καθένας μπορεί να πάρει email με χιλιάδες τρόπους , π.χ yahoo, ms live, google gmail οι mail server είναι στα αζήτητα.

rookie_t
05-07-14, 22:58
Αυτό σίγουρα δεν αποτελεί δικαιολογία για την Forthnet!

DVader
05-07-14, 23:34
Είναι o POP mail server της Forthnet πάλι down? Η πάλι με έχουν χακάρει και στέλνω username και password σε rogue server?

Πότε σε χακαραν πάλι ?

Unreal
06-07-14, 08:46
Πότε σε χακαραν πάλι ?
Από τον Απρίλιο και κατα μέσο ορο κάθε δύο βδομάδες μπαίνει κάποιος στον router μου και αλλάζει τα DNS server IP. Έτσι π.χ το PC μου μπορεί να στείλει DNS query για mail.forthnet.gr και αντί για το κανονικό IP του mail server της forthnet να πάρει το IP ενός rogue server όπου και θα στείλει username και password ακρυπτογράφητα. Φυσικά έλεξγα τον router μου και τα DNS settings και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση τώρα, αλλά σκέφτηκα μήπως έχει γίνει κάτι τρελλό (δεν θέλω να πω ακριβώς τι γιατί δίνω ιδέες σε χάκερς...)

DVader
06-07-14, 12:27
Από τον Απρίλιο και κατα μέσο ορο κάθε δύο βδομάδες μπαίνει κάποιος στον router μου και αλλάζει τα DNS server IP. Έτσι π.χ το PC μου μπορεί να στείλει DNS query για mail.forthnet.gr και αντί για το κανονικό IP του mail server της forthnet να πάρει το IP ενός rogue server όπου και θα στείλει username και password ακρυπτογράφητα. Φυσικά έλεξγα τον router μου και τα DNS settings και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση τώρα, αλλά σκέφτηκα μήπως έχει γίνει κάτι τρελλό (δεν θέλω να πω ακριβώς τι γιατί δίνω ιδέες σε χάκερς...)

Και δεν έχεις αλλάξει ακόμη το password του admin στο router ? To 1o που έπρεπε να κάνεις είναι αυτό ? Από τα logs του router δεν φαίνετε ποιός είχε μπει ? Την διεύθυνση του θέλω να πώ ... ;)

Unreal
06-07-14, 12:32
Και δεν έχεις αλλάξει ακόμη το password του admin στο router ? To 1o που έπρεπε να κάνεις είναι αυτό ? Από τα logs του router δεν φαίνετε ποιός είχε μπει ? Την διεύθυνση του θέλω να πώ ... ;) Συνέχεια το αλλάζω το password αλλά o router μου έχει κάποιο security loophole και μπορεί ένας hacker να βρει το password (να κατεβάσει όλο το configuration file του router δηλαδή χωρίς να ξέρει αρχικά το password). Στα logs δεν δείχνει ποιος κάνει login, λέει μόνο για το PPP dialup και κάτι τέτοια. Τέσπα έκανε κάτι που συνιστά η TP Link και λέει ότι μπλοκάρει το access σε οποιονδήποτε εκτός LAN (ασχέτως αν ξέρει το password ή όχι) αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...

DVader
06-07-14, 13:03
Συνέχεια το αλλάζω το password αλλά o router μου έχει κάποιο security loophole και μπορεί ένας hacker να βρει το password (να κατεβάσει όλο το configuration file του router δηλαδή χωρίς να ξέρει αρχικά το password). Στα logs δεν δείχνει ποιος κάνει login, λέει μόνο για το PPP dialup και κάτι τέτοια. Τέσπα έκανε κάτι που συνιστά η TP Link και λέει ότι μπλοκάρει το access σε οποιονδήποτε εκτός LAN (ασχέτως αν ξέρει το password ή όχι) αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...

Βασικά βάλε στο firewall του router να μην δίνει καμία πρόσβαση σε τίποτα αν είναι μέσα από το internet αλλά μόνο μέσα από τα εσωτερικό ip range και καθάρισες ! Είναι ο 1ος κανόνας που έχω στο Cisco μου ! Και επίσης το DHCP/DNS Resolution στο δικό μου δίκτυο τουλάχιστον δεν το κάνει ο router !

Οπότε και να παραβιαστεί το πολύ πολύ να μην έχω internet !

bluemonkey
07-07-14, 13:25
Έχεις επικοινωνήσει με το τμήμα του https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 ΘΑ λάβεις άμεση απάντηση επί του θέματος.

rookie_t
07-07-14, 21:44
Σήμερα στο inbox εμφανίζονται τα mails τα οποία είχαν εξαφανιστεί. Προφανώς επαναφορά από backup. Δεν ξέρω όπως πόσα mails χάθηκαν το χρονικό διάστημα στο οποίο εμφανίστηκε το πρόβλημα.

DVader
08-07-14, 09:39
Ρε Σύ στην forthnet τα άφηνες... ....Κανονικά έπρεπε να τα κατεβάζεις...ΤΕσπά !

Unreal
08-07-14, 09:43
Ρε Σύ στην forthnet τα άφηνες... ....Κανονικά έπρεπε να τα κατεβάζεις...ΤΕσπά !
Τι πρέπει να ρυθμίσω στο mail client ή ενδεχομένως κάπου αλλού ώστε να μην τα αφήνει στον mail server. Γιατί από ότι βλέπω ο mozzila thunderbird που χρησιμοποιώ κατεβάζει τα mails στο δικό του inbox αλλά παράλληλα τα αφήνει να υπάρχουν στο inbox του forthnet mail server.

DVader
08-07-14, 11:32
Τι πρέπει να ρυθμίσω στο mail client ή ενδεχομένως κάπου αλλού ώστε να μην τα αφήνει στον mail server. Γιατί από ότι βλέπω ο mozzila thunderbird που χρησιμοποιώ κατεβάζει τα mails στο δικό του inbox αλλά παράλληλα τα αφήνει να υπάρχουν στο inbox του forthnet mail server.

Υπάρχει ρύθμιση στο account πάνω που του λέει να μην τα αφήνει στο Inbox αφού τα κατεβάσει
Λέγετε " Leave messages on the server (Διατήρηση μηνυμάτων στο διακομιστή)." και είναι στις ρυθμίσεις του account που έχεις φτιάξει για να μπορεί να συνδεθεί στο Forthnet... Βγάλτην αυτή και δεν θα ξανα αφήσει τίποτα και θα κρατάει μόνο τα νέα θα διαγράφονται με το που κατεβαίνουν από τον server !

Unreal
08-07-14, 12:20
ΟΚ εντάξει την βρήκα την επιλογή. Ευχαριστώ :)

DVader
08-07-14, 13:08
ΟΚ εντάξει την βρήκα την επιλογή. Ευχαριστώ :)

:oneup:

jimmynet
27-07-14, 15:20
Παιδιά είναι φοβερό χρησιμοποιώ το mail της forthnet για τη δουλειά μου και σχεδόν καθημερινά έχουν πρόβλημα και δε μπορώ να στείλω.
Ελάχιστες ώρες την ημέρα λειτουργεί.
Που μπορώ να απευθυνθώ?

DVader
27-07-14, 15:34
Παιδιά είναι φοβερό χρησιμοποιώ το mail της forthnet για τη δουλειά μου και σχεδόν καθημερινά έχουν πρόβλημα και δε μπορώ να στείλω.
Ελάχιστες ώρες την ημέρα λειτουργεί.
Που μπορώ να απευθυνθώ?

Forthnet Support και εδώ στο forum έχει !


Τι πρόβλημα έχεις ?

dimangelid
28-07-14, 04:20
Παιδιά είναι φοβερό χρησιμοποιώ το mail της forthnet για τη δουλειά μου και σχεδόν καθημερινά έχουν πρόβλημα και δε μπορώ να στείλω.
Ελάχιστες ώρες την ημέρα λειτουργεί.
Που μπορώ να απευθυνθώ?

Αν έχεις τόσα προβλήματα άλλαξέ το, δεν υπερβάλω και ούτε στην λέω :) :) Ένα yahoo mail ή gmail θα είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο. Το είχα γράψει και παραπάνω: Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ τα e-mail των παρόχων για επαγγελματικούς λόγους. Το κυριότερο είναι ότι χάνεις το e-mail αν αλλάξεις πάροχο. Και δίνουν ΨΙΧΟΥΛΑ σε παροχές...

Pipis71
28-07-14, 12:53
Αν έχεις τόσα προβλήματα άλλαξέ το, δεν υπερβάλω και ούτε στην λέω :) :) Ένα yahoo mail ή gmail θα είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο. Το είχα γράψει και παραπάνω: Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ τα e-mail των παρόχων για επαγγελματικούς λόγους. Το κυριότερο είναι ότι χάνεις το e-mail αν αλλάξεις πάροχο. Και δίνουν ΨΙΧΟΥΛΑ σε παροχές...


Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λές :oneup:

DVader
28-07-14, 13:06
Βασικά ούτε τα gmail/yahoo κάνουν για επαγγλεματικούς λόγους ! Εταιρικό domain + εταιρικό email !
Το έχεις πάντα δεν αλλάζει ότι και να γίνει δεν μπλοκάρει και αν θέλεις να το μεταφέρεις σε άλλο server σε ακολουθεί !

dimangelid
28-07-14, 13:46
Βασικά ούτε τα gmail/yahoo κάνουν για επαγγλεματικούς λόγους ! Εταιρικό domain + εταιρικό email !
Το έχεις πάντα δεν αλλάζει ότι και να γίνει δεν μπλοκάρει και αν θέλεις να το μεταφέρεις σε άλλο server σε ακολουθεί !

Συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε το έχω γράψει και αυτό ;) Εγώ αυτό θα έκανα στην δουλειά μου. Το προσωπικό μου είναι ήδη έτσι. Απλά δεν το πρότεινα στον άνθρωπο γιατί δεν ξέρω αν έχει τις γνώσεις για να το στήσει μόνος του.

DVader
28-07-14, 14:36
Δεν χρειάζετε.. Απλά στο κάνει η εταιρεία που κάνεις την κατοχύρωση και έχεις και την υπηρεσία email !

@ ADSLgr.com All rights reserved.