PDA

Επιστροφή στο Forum : Port forwarding + ISP side Blocking (Νο2)



Hmmytheos
09-07-14, 16:38
Επειδή η πολιτική του subforum της δήθεν ΤΥ της Forthnet στο adslgr.com είναι παράλογη...
(Απαντάει σιβυλλικά κάτι ο υπάλληλος που μπορεί να μην σημαίνει τπτ απολύτως, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι μπαρούφα ή οτιδήποτε άλλο και μετά κλειδώνεται το τοπικ έτσι γιατί μπορούν...)

Βάζω ξανά εδώ τις χρήσιμες κατά τη γνώμη μου πληροφορίες που απέσπασα μετά απο προσωπική αναζήτηση...
(Όλα ξεκίνησαν απο εδω ----> http://www.adslgr.com/forum/threads/826765-Port-forwarding-ISP-side-Blocking)


Πήρα τηλ. λοιπόν στην ΤΥ και το παλικάρι που μίλησα αρχικά δεν ήξερε (εκτίμησα την ειλικρίνεια του γιατί θα μπορούσε να πει μπαρούφες όπως οι περισσότεροι) και μου είπε να στείλω μειλ, κάτι το οποίο και έκανα...

Σήμερα λοιπον με πήραν πολλά τηλέφωνα απο το τμήμα της ΤΥ, φαντάζομαι βάλαν κάποιον που ξέρει να παίρνει τηλέφωνο
και μου είπαν πως όπως και στον ΟΤΕ(δούλευα στην ΤΥ 2 χρόνια) υπάρχουν κάποιες πόρτες "κλειστες".

Στην περίπτωση της εν λόγω εταιρείας υπάρχουν 16 ports δεσμευμένα σε όλα τα modem-routers που δίνει η Forthnet. Αυτά τα ports έχουν να κάνουν κυρίως με την απομακρυσμένη διαχείριση του CPE από την πλευρά του ISP.
Με δικό μας εξοπλισμό μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε, με εξοπλισμό της εταιρείας φαντάζομαι ότι πρέπει να "πειράξουμε" εσωτερικά κάποια πράγματα για να τα αποδεσμεύσουμε, γιατί επίσημα δεν γίνεται. (Δεν μπορούσε να μου πει ρητά το παλικάρι τα συγκεκριμένα ports)

Στον ΟΤΕ για την Ιστορία τα ports που είναι κλειστά για την ασφάλεια του χρήστη αποδεσμεύονταν κατόπιν αίτησης του.

Αυτά προς γνώσιν και συμμόρφωσιν...
(Για αυτόν που έκλεισε το τοπικ)

xatzikiriakos
10-07-14, 15:55
Φαντάζομαι γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα forum και τι κανόνες μπορεί να έχει.
Ο υπάλληλος όπως αναφέρεις εκπροσωπεί επίσημα την ForthNet, οπότε δεν μπορεί να είναι λάθος ή μπαρούφα κτλ όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, κάτι που αναφέρει, γιατί φέρει μεγάλη ευθύνη προς αυτό. Δεν θα πολλά αλλά τα όσα χρειάζονται για να σε βοηθήσει.
Πιστεύω καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικό είναι να υπάρχει πολιτική ασφάλειας port blocking από μεριάς του ISP και το αν ο "χ" εξοπλισμός χρησιμοποιεί κάποια ports για λειτουργίες του (μήλα με πορτοκάλια..).
Σου απάντησαν οτι δεν υπάρχει πολιτική ασφαλείας port blocking από μεριάς του ISP και για του λόγου το αληθές σε δοκιμή που έκανα πριν ποστάρω, επιβεβαιώνω οτι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στο να ανοίξω τις πόρτες 27013-27015 τις οποίες ανέφερες.
Επέτρεψε μου λοιπόν να διαφωνήσω με το νόημα που θέλεις να περάσεις μέσω του μηνύματος σου, μιας και ούτε πρόβλημα συντρέχει από τον πάροχο όπως απαντήθηκε καθώς και το συγκεκριμένο subforum, αν μη τι άλλο, έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.

Hmmytheos
11-07-14, 00:52
Η συνεπαγωγή έχει ευθύνη άρα δεν μπορεί να κάνει λάθος είναι σόφισμα και αυτό μπορεί να το καταλάβει οποιοσδήποτε έχει την παραμικρή εργασιακή και μη εμπειρία στο χώρο...

Δεν είπα ότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος είπε μπαρούφες, ούτε κάτι λάθος είπα ότι απάντησε διεκπεραιωτικά και ότι τα πρώτα είναι υπαρκτά φαινόμενα στις διάφορες ΤΥ μέσα απο την εμπειρία μου στο χώρο είτε ως πελάτης είτε ως υπάλληλος.

Το ότι έχει βοηθήσει το συγκεκριμένο subforum δεν το αμφισβήτησα, η πολιτική των απαντήσεων σε στύλ Πυθίας όπως στη δική μου περίπτωση είναι προβληματική και αυτό και έθιξα μαζί με το ταυτόχρονο κλείδωμα. Αν σου αρέσει ή σου αρκεί δικαίωμα σου...

Θα μπορούσε να γράψει κάλλιστα δυο, τρείς προτασούλες περισσότερες αναλυτικές συμπεριλαμβάνοντας και αυτά που μου είπε ο άλλος υπάλληλος απλά και περιεκτικά και να τελειώνει εκεί το ζήτημα ή να μείνει ανοικτό το θέμα και να προσθέσω τα νέα δεδομένα.

Τέλος, δεν είπα ότι η πολιτική προστασίας με την απομακρυσμένη πρόσβαση είναι ίδια (βέβαια και στον ΟΤΕ μεταξύ άλλων τα Ports για Remote Access ήταν κλειστά). Θα ήθελες να μας πεις αν θεωρείς κάτι απο τα δύο επιθυμητό ή όχι και γιατί?... καθώς νομίζω ότι έσπευσες χωρίς λόγο να τονίσεις τη διαφορά των δυο περιπτώσεων.

apto
11-07-14, 14:23
Φαντάζομαι ότι δεν έγινε εσκεμμένα ή να είχε προσωπικά μαζί σου ο άνθρωπος που σε εξυπηρέτησε. Προφανώς λόγω φόρτου οι απαντήσεις πρέπει να στοχεύουν στο θέμα και όχι να μακρηγορεί, κάτι που μπορεί να φέρει και άλλες ερωτήσεις ή απορίες. Το τεχνικό τμήμα είναι γνώστες των θεμάτων και όσα λένε καταγράφονται, οπότε λίγο δύσκολο να λένε ότι θέλουν. Γιατί δεν στέλνεις και πάλι, εφόσον δεν πήρες απάντηση;
Επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα σχετικά με το 27013-27015, που αναφέρετε στο αρχικό μήνυμα.

Ionlab
11-07-14, 15:37
Μπορείς ανετότατα να προσθέσεις τα νεα δεδομένα στελνοντας πολύ απλά pm σε κάποιον admin και ζητώντας να προσθέσει τις έξτρα πληροφορίες στο τοπικ που ήδη είχες ανοίξει.

Επίσης είναι προφανές ότι η πρόθεσή σου δεν είναι μόνο να προσθέσεις "γνώση" αλλά και να "την πεις" για κάτι που δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία (κλείδωμα τοπικ) καθώς όπως είπα μπορείς να προσθέσεις περιεχόμενο σε ένα κλειδωμένο τοπικ απλά όχι άμεσα….

Τέλος και μόνο το γεγονός ότι ανταποκρίθηκαν τόσοι υπάλληλοι της forthnet στο αίτημά σου για υποστήριξη (το οποίο είναι και άκρως εξειδικευμένο) θα έπρεπε να σε κάνει να σκεφτείς διπλά πριν ειρωνευτείς (οτι ξέραν να σε παρουν τηλέφωνο)….Χαίρομαι που απ' την μια κατέληξες να βρεις την πληροφορία που έψαχνες, χαίρομαι που ο ΟΤΕ έχει ενδεχομένως καλύτερη πολιτική από την Forthnet στο συγκεκριμένο τομέα αν και πολύ αμφιβάλω για την ορθότητα της πληροφορίας αυτής για τον εξής λόγο.

Αφου στην Forthnet είναι τα ports δεσμευμένα σε επιπεδο firmware στο modem (μιας και είναι ανοιχτά αν χρησιμοποιήσεις δικό σου modem) θεωρώ πως κάπως αντίστοιχα θα είναι σεταρισμένα και τα modem του OTE (αυτά που παίρνουν τις ρυθμίσεις αυτόματα). Επομένως και στις δύο περιπτώσεις τα ports δεσμέυονται σε επίπεδο firmware. O OTE τα port που ο ΟΤΕ δεσμεύει για την ασφάλεια του χρήστη και αποδεσμεύει με την αίτησή του δεν είναι τα ίδια στα οποία αναφέρεσαι εσύ, κάτι που ενδεχομένως να έπρεπε να γνωρίζεις μετά από 2 έτη εμπειρίας στην ΤΥ υπηρεσία…..

Το καλό είναι ότι σε κάθε περίπτωση ένα ψήγμα πληροφορίας αποκομίσαμε από το πόστ σου….

@ ADSLgr.com All rights reserved.