PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΛΕΙΤΑΙ. ΓΙΑΤΙ; - Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ



Σελίδες : [1] 2

IrmaRules
10-03-07, 12:48
Την εβδομάδα που μας πέρασε συνέβησαν τα ακόλουθα.
Τα σχόλια δικά σας.

Πελάτης μας στην Αθήνα ανοίγει γραφείο στην Θεσσαλονίκη. Αγοράζει από την εταιρεία μας Fax, Υπολογιστές κλπ κλπ.
Το ριμαδο-φαξ όμως δεν λέει να δουλέψει με τίποτα. Δεν στέλνει δεν λαμβάνει.
Μετά από το ταξίδι μου όπου πήγα να δω τι συμβαίνει και δεν έχουν (προσωρινά) Internet με dial-up (ζει ακόμη ανάμεσα μας) μέχρι να μπει το VPN, και γιατί δεν δουλεύει το φαξ γίνανε τα ακόλουθα.
Βλέπω ότι το φαξ δεν δουλεύει όπως και το dial up. Διαβάζω το ομολογουμένως αναλυτικό manual του net-mod της Intracom και βλέπω κάπου να λέει ότι αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα να απενεργοποιήσουμε το Call waiting.
Πάω να το απενεργοποιήσω και βλέπω ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία. Το παλεύω το προσπαθώ βάζω και το netomo manager και βλέπω ότι το netmod έχει πρόβλημα.
Τηλέφωνο αμέσως στον ΟΤΕ και πράγματι, άμεσα έρχονται και το αντικαθιστούν παρ' όλο όπως μου είπανε λειτουργεί άψογα. Παρ' όλα αυτά το φαξ και το internet δεν λειτουργούσαν.
Βάζω λοιπόν το laptop στην γραμμή και βλέπω ότι πάλι δεν λειτουργεί. Εγγυημένα το modem του laptop λειτουργούσε γιατί το πρωί είχε συνδεθεί από άλλη γραμμή.
Ανοίγω το ηχείο και ακούω τον ήχο του modem να δω τι γίνεται. Έστελνε το σήμα και την στιγμή που έπρεπε να ακούσει, ερχόταν με echo πίσω ο ήχος.
Κάνω πάλι τεστ το netmod και παρουσιάζει άλλο σφάλμα. ΣΗΕΜΙΩΣΗ:Ο τεχνικός μόλις έβαλε το καινούργιο netmod έκανε test με τα κεντρικά και μου είπε ότι λειτουργεί άψογα η γραμμή και το netmod και όλα.
Πέρνω και πάλι τους τεχνικούς τηλέφωνο και αρχίζω να τους εξηγώ τι έχω παρατηρήσει και να τους λέω βάση και του τεστ ποια είναι τα πιθανά προβλήματα. Εκεί που εξηγώ με διακόπτει ο τεχνικός και μου λέει εγώ δεν ξέρω από υπολογιστές και δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Αυτό που ξέρω είναι ότι το φαξ σου είναι χαλασμένο και όσον αφορά για τον υπολογιστή να πάρεις τεχνικό.
Ευγενέστατα κλείνω το τηλέφωνο και επειδή και στο παρελθόν είχα παρόμοια προβλήματα, πέρνω τηλέφωνο στο γραφείο του προέδρου (βλ. Βουρλούμης).
Ευγενέστατη η γραμματέας ακούει το πρόβλημα μου και μου λέει:
Πάρτε το ακόλουθο τηλέφωνο και ζητήστε την κυρία τάδε εκ μέρους μου. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα σας παρακαλώ πάρτε αμέσως τηλέφωνο.
Πήρα την κυρία τάδε λοιπόν ευγενέστατη μου λέει θα σας πάρει πολύ σύντομα τηλέφωνο ο τάδε. Με παίρνει λοιπόν ένας εξίσου ευγενέστατος κύριος ο οποίος αφού ακούει τι γίνεται μου λέει, η γραμμή σας ελέγθηκε; Του λέω ότι ο τεχνικός την έλεγξε. Ας την ελέγξω κι εγώ.
Μετά από 5 λεπτά με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι η γραμμή είναι ΟΚ αλλά το netmod όχι.
Πάω στον ΟΤΕ παίρνω νέο netmod πάλι τα ίδια.
Παίρνω τηλέφωνο πάλι την κυρία ταδε, της λέω ότι τίποτα.
Σε 5 με παίρνει ένας άλλος και με ρωτάει αν δουλεύει το φαξ στα σίγουρα. Παίρνω λοιπόν το φαξ και το laptop πάω στον ΟΤΕ όπου 10 ονοματέοι κάθονται στις καρέκλες τους και γελάνε.
Ο ένας από αυτούς είναι αυτός που δεν γνωρίζει από υπολογιστές κλπ. Μου λέει με ύφος ότι το φαξ είναι χαλασμένο και το laptop.
Του λέω να το συνδέσουμε σε μια δική τους γραμμή.
Η απάντηση του:
Θέλετε δηλαδή να ανοίξουμε μια νέα γραμμή για να βάλετε το φαξ;
Του εξηγώ και πάλι ότι το φαξ είναι ένα απλό τηλέφωνο το οποίο θέλει μια απλή τηλεφωνική γραμμή κλπ κλπ κλπ
Με παίρνει και με πηγαίνει σε ένα άλλο γραφείο όπου εκεί ευτυχώς ξέρανε τι είναι το φαξ.
Μου δώσανε αμέσως γραμμή και το δοκιμάσαμε. Κατά έναν περίεργο λόγο το φαξ και ο υπολογιστής δουλεύανε.
Βρέθηκε λοιπόν και τεχνικός που γνώριζε.
Αφού του εξήγησα τι γίνεται με ρώτησε γιατί δεν τα είπα αυτά στον τεχνικό από την αρχή.
Αφού του εξήγησα ότι δεν καταλάβαινε και όταν πήρα και τον υπεύθυνο και αυτός δεν κατάλάβαινε, κούνησε το κεφάλι του και μου λέει την Δευτέρα το πρωί το πρόβλημα σας θα έχει λυθεί και θα σας πάρω εγώ προσωπικά να σας το επιβεβαιώσω.
Πήρα πίσω την κυρία τάδε να την ενημερώσω για το τί έγινε καθώς και την καταγγελία που θα ακολουθήσει στην ΕΕΤΤ.
Μου ζήτησε συγνώμη. Μου είπε ότι δεν σκοπεύει να μου αλλάξει γνώμη για την καταγγελία γιατί καταλαβαίνει το τι τράβηξα και με παρακάλεσε την Δευτέρα να την πάρω τηλέφωνο να την ενημερώσω για το τι έχει γίνει.
Επίσης μου ζήτησε τα ονόματα όλων αυτών που μίλησα και με διαβεβαίωσε ότι πλέον το θέμα θα το διαχειριστεί εσωτερικά για να αποδωθούν ευθύνες.

Πάμε από την αρχή. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;

nikant
10-03-07, 13:25
ωωω.. αγαπητέ.. ωραία εμπειρία μη μου πεις..

μα σε ποια άλλη χώρα θα μπορούσες να ζήσεις μια τέτοια εμπειρία.. μην είσαι αχάριστος.. ο ΟΤΕ φροντίζει για τις καθημερινές μας συγκινήσεις..

όλοι μας με τον ένα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1042498&postcount=5) ή τον άλλο τρόπο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1026662&postcount=12) ζούμε παρόμοιες καταστάσεις.. αυτή δεν είναι χώρα.. Holodeck του ΟΤΕ είναι..

καλή επιτυχία εύχομαι με την ΕΕΤΤ..

pelasgian
10-03-07, 13:42
Ενώ με άλλους εναλλακτικούς, π.χ. vivodi, ξέρεις που πας βρε παιδί μου. Εκεί το FAX ΣΙΓΟΥΡΑ δεν λειτουργεί :twisted:

Στο παρελθόν μου έχουν «ριχτεί» διάφοροι όταν έλεγα για άσχετους κομματικούς εγκαθέτους τοποθετημένους από πολιτικά γραφεία. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι με την πρόωρη σύνταξη, την οποία πλήρωσε το ΙΚΑ, δεν έφυγαν αυτοί. Αυτοί δεν φεύγουν ποτέ!

Είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει πάντως. Μία εταιρεία, με ΤΕΤΟΙΕΣ επενδύσεις, με ΤΟΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ Ελλήνων κατατεθημένους, να πρέπει να πωληθεί και να λειτουργήσει με ιδιωτικά χρηματο-οικονομικά κριτήρια, ώστε να ξεφορτωθούμε τους όποιους ασχέτους, διότι μέχρι τώρα με τις πολιτικές παρεμβάσεις, ξεφορτωθήκαμε τους όποιους σοβαρούς ανθρώπους, οι οποίοι απορροφήθηκαν από ιδιωτικές εταιρείες!

Είναι πραγματικά κρίμα αυτά που γίνονται σε αυτή τη χώρα στο δημόσιο και το ευρύτερο δημόσιο. Κανένας σεβασμός στους κόπους που κάνουν οι Έλληνες φορολογούμενοι για να μαζευτούν τα χρήματα που κρατάν αυτούς τους οργανισμούς και πολύ «χλιαρή» ανταποδωτικότητα, αν υπάρχει.

Να πω και κάτι τελευταίο: λένε ότι η κυβέρνηση (ξε)πουλάει τον ΟΤΕ ή την όποια άλλη ΔΕΚΟ. Κάνουν λάθος· οι πολίτες τιμωρούν αυτούς που όντας σε θέσεις δημοσίου νόμισαν ότι μπήκαν σε πρόγραμμα κοινωνικού τουρισμού με τους φόρους μας. Οι πολίτες έδωσαν την εντολή ώστε να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες που τους οφείλονται και να μην πληρώνουν αστρονομικά ποσά γι'αυτές.

Βέβαια, θα υπάρχει πάντοτε η υποψία ότι αυτοί οι οργανισμοί συστηματικά απαξιώθηκαν από τα όποια πολιτικά γραφεία μέσω «των άσχετων δικών τους», ώστε στη συνέχεια να πωληθούν ως disfunctional σε ιδιωτικά χέρια, σχεδόν χαρισμένοι.

manoulamou
10-03-07, 14:11
Pelasgian μου θυμισες την κλασικη αττακα του Βουτσα
απο το ελληνικο εμπορικο κινηματογραφο:
<<Εγω ηταν να μην τρουπωσω, τωρα που τρουπωσα...>>
Βεβαια αυτος μιλουσε για ιδιωτικη εταιρια, κι εδω μιλαμε για πρωην ΔΕΚΟ
αλλα ολοι στην ιδια χωρα ειμαστε πολιτες και ολοι ακομη και
οι <<μισητοι>> κηφηνες / ΟΤΕτζηδες καποιους για καποιο λογο τους ΠΛΕΙΟ-ψηφισαμε.;)
Ειμαι δε απολυτα σιγουρη οτι κι αυτοι τα ιδια λενε για τους λοιπους ΔΥ των αλλων κλαδων...:whistle:

johnvam
10-03-07, 14:14
Να πουληθεί και να φύγει ΟΛΗ η σαπήλα που υπάρχει εκεί μέσα..... Να πουληθεί τώρα γιατί όλα τα ρεμάλια που είναι εκεί μέσα φοβούνται οτι θα αρχίσουν να δουλεύουν.... Γι'αυτό δεν θέλουν να πουληθεί.....

secjournalist
10-03-07, 14:25
Να πουληθεί και να φύγει ΟΛΗ η σαπήλα που υπάρχει εκεί μέσα..... Να πουληθεί τώρα γιατί όλα τα ρεμάλια που είναι εκεί μέσα φοβούνται οτι θα αρχίσουν να δουλεύουν.... Γι'αυτό δεν θέλουν να πουληθεί.....

Φυσικά.Όλοι μιά χαρά την έχουν βρεί στον ΟΤΕ.Αν πουληθεί ή πρέπει να αρχίσουν να δουλεύουν κανονικά(αναρωτιέμαι αν μπορούν να το κάνουν αυτό) ή να πάρουν πόδι.Να πουληθεί μπας και δούμε άσπρη μέρα.

hellenicsun
10-03-07, 14:30
Πράγματι, μια ιστορία που σίγουρα η ΕΕΤΤ πρέπει να μάθει και να λάβει σοβαρά υπόψιν. IrmaRules θα ήθελα να μας ενημερώσεις-άν γίνεται-σχετικά με την έκβαση της υπόθεσης, αν σε ενημερώσουν και εσένα απο την ΕΕΤΤ ή απο τον ΟΤΕ.
Πάντως, εδώ στην Ηγουμενίτσα που σπουδάζω, δύο η τρείς φορές το εξάμηνο οι υπάλληλοι του ΟΤΕ κάνουν μονοήμερη απεργεία και διοργανώνουν μικρές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας σχετικά με την πώληση του οργανισμού.
Αναρωτιέμαι αν γνωρίζουν το τι προβλήματα υπάρχουν, σχεδόν καθημερινά, εξαιτίας τους.

fadasma
10-03-07, 14:38
Το μόνο ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ το καθυστερούν???

ni_kotou
10-03-07, 14:47
Φίλε μου μεγιά σου......
Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την ταλαιπωρία σου ήταν:ευτυχώς είχες να κάνεις με τον οτε.....
Λοιπόν έχω δουλέψει πριν ένα χρόνο στον οτέ ως τηλεφωνητής και γενικά πώληση και υποστήριξη κοννεξ....χρόνος 8 μήνες....
Βλέποντας τα πράγματα από μέσα έχω σχηματίσει την εξής άποψη...η πληοψηφία των υπαλλήλων είναι αργόσχολοι και άσχετοι....δε νοιάζονται διόλου για τα προβλήματά μας....απλά αγκαρία κάνουν...Επίσης η πολιτική μας ως πωλητές κοννεξ ήταν:πουλήστε και ας πάρει μετά να το καταργήσει(αφού δεσμευτεί 1 χρόνο)...απίστευτο...μόνο ο αριθμός των νέων συνδέσεων τους έννοιαζε και όχι η προσφορα υπηρεσιών....σας λέω λόγο τιμής!!!!!Η υποστίριξη γενικά εμπλέκει πολλά άτομα δίαφορων ειδικοτήτων και κάνει ο καθένας ότι θέλει....έλεος...!!!!!
παράδειγμα τις πολιτικής αυτής είναι μη ανακοίνωση φοιτικού πακέτου...ντροπή και αίσχος...

Και αν μέχρι εδώ έχετε σοκαριστεί ακούστε τώρα τι γίνεται με τους άλλους παρόχους....οχχ
Λοιπόν (μιλώ για την κατάσταση που επικρατούσε πριν ακριβώς 1 χρόνο) για να μιλήσεις με κάποιον στα τηλέφωνα επικοινωνίας περιμένεις 15 λεπτα και αν μιλήσεις...ως αποτέλεσμα τηλεφωνουν στον οτέ αφού πάντα κάποιος θα υπάρχει για να βρίσουν και γενικά να βγάλουν τα σωθικά τους...όμως οι του οτέ τους παραπέμπουν στον πάροχο και όταν και άμα μιλήσουν με τον πάροχο εκείνος λέει πως φτάει ο οτε...άστα να πάνε....αυτό θα πει ταλαιπωρία εβδομάδων...
επίσης όσων αφορα τις adsl συνδέσεις παρόχων μέσω οτε ακούστε τι γίνεται....
ο πάροχος σε 2-3μέρες στέλνει την αίτηση στον οτε και φυσικά οι οτετζιδες επίτηδες καθυστερούν για να δημιουργήσουν πρόβλημα....
Γενικά στον οτέ ότι και πρόβλημα υπάρξει μα έτσι μα αλλίώς θα το λύσεις έστω και με καθυστέρηση...στις άλλες εταιρίες κι η παναγιά μαζί σου...
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πουληθεί ο οτε διότι έιναι μια και μόνο κερδοσκοπικού χαρακτήρα επιχείρηση..
πιστέψτε με αν θέλετε να ακούσετε πως μας ξεζουμίζουν πέστε το απλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να πούμε και άλλα...
Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι τα ιδιόκτητα δίκτυα που ανεξαρτοποιούν τις εταιρίες και πλέον θα είναι ξεκάθαρω ποιος φταίει.....
:hmm:

Alex1001
10-03-07, 15:04
Το θέμα για μένα δεν είναι ιδιωτικό και δημόσιο αλλα που στην ελλάδα δεν υπάρχουν νομοι και κανόνες (στην πράξη).. ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει και δεν υπάρχουν πραγματικές συνέπειες για αυτές τις πολιτικές που εφαρμόζουν οι εταιρίες.

manoulamou
10-03-07, 15:08
Ενα ακομη τοπικ για το εαν και γιατι πρεπει να πουληθει ο ΟΤΕ
και οτι αυτοι οι κακοι ΟΤΕτζηδες φταινε για τα χαλια του.
Πεταξτε τους στο δρομο ολους, να δουμε μια ασπρη μερα επιτελους...:hmm:
Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν πλεον γορδιοι δεσμοι ;) στην εποχη μας.
Μηπως τα εχουμε πολυ απλοποιησει στο μυαλο μας?
Ας δουμε πρωτα τι θα γινει με τους εναλλακτικους επενδυτες
και με ποιους ορους πωλειται ο δεινοσαυρος, γιατι φοβαμαι
οτι θα αντικατασταθει απο κατι πολυ χειροτερο απλα θα ειναι ιδιωτικος...

Artemius
10-03-07, 15:22
έχει χιλιοειπωθεί και στο παρελθόν και κυρίως από τον wan...

"από τα λίγα πράματα που σώζουν τον ΟΤΕ είναι οτι μένεις 1 μήνα+ χωρίς hi-speed,broadband και flat-rate internet.

όταν θα ξεπεραστεί και αυτό το αδικαιολόγητο,άθλιο,αισχρό,ποταπό και μικροπρεπές εμπόδιο από τον ΟΤΕ,τότε bb ΟΤΕ..."

βέβαια και στους εναλλακτικούς έχουν "μπερδέψει τα μπούτια τους" -:p - με τα αιτήματα και της αιτήσεις...

αλλά όταν ο ΟΤΕ θα πάψει να θέτει εμπόδια,τότε..."φτου ξελευθερίας η αρχή!"


υ.γ : αντιλαμβάνεσται οτι είμαι από αυτούς που δεν θα άντεχαν με τίποτα να μείνουν χωρίς 1 μήνα adsl!εδώ περίμενα 1 μήνα πέρσι για πόρτα και κόντεψα να τρελαθώ...που να το έχω και να με διακοπεί κιόλας!!!

άσχετο βέβαια που δεν με απασχολεί και τόσο στην εντέλει να βάλω...το ΑΡΥΣ μου πάει καλά...τώρα κατεβάζω το l2 offi client από fileplanet και είναι στα 200+.
αν όμως έρθει κατα δω μεριά η ON κάποτε...θα το σκεφτώ.(άλλο είναι να κατεβαίνουν τα 2,31gb του client σε 3+κάτι ώρες και άλλο σε 35 λεπτά.ταχύτητα όταν θα την χρειαστείς,καλό πράμα.)

sexrazat
10-03-07, 15:49
Την εβδομάδα που μας πέρασε συνέβησαν τα ακόλουθα.
Τα σχόλια δικά σας.

Πάμε από την αρχή. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;



Μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα. Γιατί όταν έφεραν το νέο netmod δεν δοκιμάσατε επιτόπου το fax; Επίσης γιατί όταν σου έφεραν το νέο στη δοκιμή όλα οκ και μετά πάπαλα. Δεν έκανε σωστά τη δουλειά του ο τεχνικός (το κουβάλησε τόσο δρόμο και δεν έκανε σωστά το τεστ;) ή η προσθήκη fax απαιτεί κάτι παραπάνω που αγνοεί ο τεχνικός και δεν τεστάρει με το κέντρο

Μαζί σου είμαι. Ο άσχετος με τους υπολογιστές τεχνικός είναι απαράδεκτος. Ακόμα κι αν δεν ξέρεις κάτι (αντε να δεχτούμε ότι η ειδικοτητά σου δεν το προυποθέτει) ο συνδρομητής είναι πελάτης σου και η σωστή απάντηση είναι κύριε θα ψάξω και θα σας απαντήσω ή θα σας παραπέμψω σε κάποιον που ξέρει. Δεν είσαι μονοπώλιο πλέον και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο καλύτερα για σένα.

Υπάλληλοι του ΟΤΕ (όχι μόνο τεχνικοί) που δεν μπορούν να προσαρμοσθούν στη νέα πραγματικότητα ή απλά αρνούνται πάντα θα υπάρχουν και θα χαρακτηρίζουν έμμεσα και τους συναδέλφους τους που κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Γιατί εγώ σε αυτή την ιστορία είδα και τεχνικούς του ΟΤΕ που κάναν πολύ καλά τη δουλειά τους
και πριν μπουν τα μεγάλα μέσα και αρχίσουν να τρέχουν.

Και απλώς επιβεβαίωσα ότι δυστυχώς σε κάθε κέντρο του ΟΤΕ 3-4 μόνον έχουν πραγματική γνώση του αντικειμένου (όπως ο τελευταίος τεχνικός που πιθανότατα έχει αντιμετωπίσει ξανά το πρόβλημα, το έχει ψάξει και ξέρει τι φταίει) κι όχι μια γενική άποψη του θέματος.

Να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου. Είσαι στο zisto, στο 2play, στη Vivodi κλπ και αντιμετωπίζεις κάτι ανάλογο. Πιθανότατα 25 Μαρτίου θα τα λέγαμε ακόμα στο forum.

ΥΣ Σε κάθε περίπτωση έχεις δίκιο και λέω κι εγώ να ελεγθούν όσοι δεν κάναν καλά τη δουλειά τους.

sdikr
10-03-07, 16:02
έχει χιλιοειπωθεί και στο παρελθόν και κυρίως από τον wan...

"από τα λίγα πράματα που σώζουν τον ΟΤΕ είναι οτι μένεις 1 μήνα+ χωρίς hi-speed,broadband και flat-rate internet.

όταν θα ξεπεραστεί και αυτό το αδικαιολόγητο,άθλιο,αισχρό,ποταπό και μικροπρεπές εμπόδιο από τον ΟΤΕ,τότε bb ΟΤΕ..."

βέβαια και στους εναλλακτικούς έχουν "μπερδέψει τα μπούτια τους" -:p - με τα αιτήματα και της αιτήσεις...

αλλά όταν ο ΟΤΕ θα πάψει να θέτει εμπόδια,τότε..."φτου ξελευθερίας η αρχή!"


υ.γ : αντιλαμβάνεσται οτι είμαι από αυτούς που δεν θα άντεχαν με τίποτα να μείνουν χωρίς 1 μήνα adsl!εδώ περίμενα 1 μήνα πέρσι για πόρτα και κόντεψα να τρελαθώ...που να το έχω και να με διακοπεί κιόλας!!!

άσχετο βέβαια που δεν με απασχολεί και τόσο στην εντέλει να βάλω...το ΑΡΥΣ μου πάει καλά...τώρα κατεβάζω το l2 offi client από fileplanet και είναι στα 200+.
αν όμως έρθει κατα δω μεριά η ON κάποτε...θα το σκεφτώ.(άλλο είναι να κατεβαίνουν τα 2,31gb του client σε 3+κάτι ώρες και άλλο σε 35 λεπτά.ταχύτητα όταν θα την χρειαστείς,καλό πράμα.)

Μάλλον ξέχασες τα 12μηνά συμβόλαια ;)
Ακόμα ξέχασες να αναφέρεις οτι για να σου διακοπή γραμμή που είναι στο όνομα αλλου παρόχου κάνεις αμάν.

Τον ΟΤΕ δεν τον πείραζει, (μια και μιλάμε για ΑΡΥΣ) αυτός τα λεφτά του θα τα πάρει

sexrazat
10-03-07, 16:16
[QUOTE=ni_kotou;1044239]Φίλε μου μεγιά σου......

Λοιπόν έχω δουλέψει πριν ένα χρόνο στον οτέ ως τηλεφωνητής και γενικά πώληση και υποστήριξη κοννεξ....χρόνος 8 μήνες....

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Να πουληθεί ο ΟΤΕ γιατί είναι μια κερδοσκοπική μόνο επιχείρηση Οι εναλλακτικοί τι είναι; Κοινωφελή ιδρύματα;

Και αφού ευτυχώς που έχεις να κάνεις με τον ΟΤΕ και θα σου λύσει το πρόβλημα ενώ οι εναλλακτικοί όχι, γιατί να πουληθεί.

Δεν ξέρω αν στη Θεσσαλονίκη κοροιδεύατε τον κόσμο αρκεί να πουλήσετε Conn-X. Ούτε μπορώ να φανταστώ κάποιο προιστάμενο να λέει έστω και με μισόλογα πουλήστε και όποιον πάρει ο χάρος.

Ούτε καταλαβαίνω πως ήσουνα ταυτόχρονα και πωλητής με εξερχόμενη επικοινωνία και τεχνική υποστήριξη με εισερχόμενη μιας κι αυτά είναι συνήθως διαφορετικά τμήματα.

Θα σου πρότεινα να δουλέψεις σε call center εναλλακτικών για να καταλάβεις τι σημαίνει κοροιδεύω τον κόσμο και ξεζουμίζω τον υπάλληλό μου.

Για το φοιτητικό γιατί δεν ρωτάς την ΕΕΤΤ γιατί δεν πέρασε η πρόταση του ΟΤΕ με 5 € το μήνα.

Σε κανένα κέντρο του ΟΤΕ δεν υπάρχει εντολή καθυστερήστε τις αιτήσεις των εναλλακτικών και σε 2-3 μέρες οι εναλλακτικοί δεν δεν μπορούν καλά καλά να επεξεργασθούν την αίτηση με την οργάνωση που έχουν όχι να την στείλουν και στον ΟΤΕ.

maik
10-03-07, 16:32
Να πουληθεί και να φύγει ΟΛΗ η σαπήλα που υπάρχει εκεί μέσα..... Να πουληθεί τώρα γιατί όλα τα ρεμάλια που είναι εκεί μέσα φοβούνται οτι θα αρχίσουν να δουλεύουν.... Γι'αυτό δεν θέλουν να πουληθεί.....


Φυσικά.Όλοι μιά χαρά την έχουν βρεί στον ΟΤΕ.Αν πουληθεί ή πρέπει να αρχίσουν να δουλεύουν κανονικά(αναρωτιέμαι αν μπορούν να το κάνουν αυτό) ή να πάρουν πόδι.Να πουληθεί μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Ποσα δευτερολεπτα εχετε αραγε δουλεψει στην ζωη σας;;;

Artemius
10-03-07, 16:36
Μάλλον ξέχασες τα 12μηνά συμβόλαια ;)
Ακόμα ξέχασες να αναφέρεις οτι για να σου διακοπή γραμμή που είναι στο όνομα αλλου παρόχου κάνεις αμάν.

Τον ΟΤΕ δεν τον πείραζει, (μια και μιλάμε για ΑΡΥΣ) αυτός τα λεφτά του θα τα πάρει

σωστός.

απλά...είπα το ίσως πιό "χτυπητό".

ειδικά με το 12μηνο...χτύπησες "ευαίσθητη χορδή"...το πακέτο λήγει τον Οκτώβρη...:sorry:

maik
10-03-07, 16:36
Λοιπόν έχω δουλέψει πριν ένα χρόνο στον οτέ ως τηλεφωνητής και γενικά πώληση και υποστήριξη κοννεξ....χρόνος 8 μήνες....



Μαλιστα ενας αλλος δυσαρεστημενος που το 8μηνο δεν εγινε αοριστο.
Καλα θα κανεις τουλαχιστον να μην λες ψεματα.

ni_kotou
10-03-07, 16:43
Μπορώ να στο αποδείξω.....έχω όλη την καλή διάθεση να σου πω ότι θε....
ααα και μην ξεχνάς πως δούλευα ως φοιτητής με δεδομένο το ότι δεν ανανεώνεται η σύμβαση...
Ξέρεις το πρόγραμμα που σε παίρνουν ανάλογα με το σχολικό απολυτήριο....
Καλά θα κάνεις αυά που λες να τα τεκμηριώνεις.....και δεν λέω ψέμματα....
περιμένω απάντηση maik49

pan05
10-03-07, 16:49
@Maik49
Και εγώ έχω δουλέψει ως φοιτητής στον ΟΤΕ και επιβεβαιώνω ότι δεν υπήρχε προοπτική η 8άμηνη να μετατραπεί σε αορίστου. Τελείωνε το 8άμηνο και τέλος.

@ni_kotou
Φίλε μου τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις. Εμένα γενικά μου άφησε θετικές εντυπώσεις σαν οργανισμός.

ni_kotou
10-03-07, 16:51
Σε πιο τμήμα ήσουν φίλε μου ionos;;;;
Εγώ πέρασα 1,5 μήνα στο 121 (Βλαβοληπτικό....όλα παράπονα δηλαδή) και τους υπόλοιπους στο 134 πωλητής και υποστήριξη.....

maik
10-03-07, 17:13
Μπορώ να στο αποδείξω......και δεν λέω ψέμματα....


Μπορεις να μου αποδειξεις με στοιχεια οτι σαν ελεγαν πουληστε και οτι γινει;;
Μπορεις κυριως να αποδειξεις με στοιχεια οτι καθυστερουν τις συνδεσεις των εναλακτικων;;;

Εγω μπορω να αποδειξω το αντιθετο.

ni_kotou
10-03-07, 17:35
Φίλε μου μεγιά σου......
Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την ταλαιπωρία σου ήταν:ευτυχώς είχες να κάνεις με τον οτε.....

αυτεές ήταν οι πρώτες λέξεις που είπα στον τύπο που έμπλεξε....
Οπότε καταλαβαίνεις πως αν κατά την γνώμη ήταν αλλού θα ΄χε μήνες.....
¨ομως στο θέμα μας.....γνωρίζω πως η όλη διαδικασία της σύνδεσης δεν παιρνει ούτε ώρα για την τεχνική σύνδεση.....όμως πάντα αργεί πάνω από 2 εβδομάδες....
Δεν είμαι ειρωνικός ούτε και το παίζω πολύξερος.....αν γνωρίζεις κατι διαφορετικό πέστο...υπάρχουν πολλοί που θέλουν να μάθουν.....
και όσων αφορά για τις αποδείξεις που μου ζητάς μπορώ να κλείσω ραντεβού με τους τότε συναδέλφους...επίσημα έγγραφα δεν πιστέυω να νομίζεις ότι έχω.....

Alex1001
10-03-07, 17:47
Και εγώ έχω δουλέψει με σύβαση στον οτε και βλάβες και τηλ κέντρο παλιότερα και δεν έχω αρνητική εικόνα από τον οργανισμό.

Αλλα όλοι εσείς που κατηγορείται τον οτε για την κατάσταση που βρίσκετε και δεν σας αρέσει καλύτερα να κατηγορήσετε τους γονείς σας και όλους τους Έλληνες που δημιούργησαν όλη αυτή την αρνητική κατάσταση για την χωρα... λες και άμα πουληθεί ο οτε θα λυθούν τα προβλήματα.. μια και σε όλες τις άλλες ιδιωτικές επικρατεί η λογική..

Και τους πιο πολλους τεχνικούς εκεί που δεν έχουν ιδέα όπως γράφετε.. κάποιος καλός βουλευτής τους βόλεψε εκεί.. κάποιος καλός βολευτείς που οι πιο πολλοί ψηφισαν..! τώρα γιατί γκρινιάζετε?

rdaniel
10-03-07, 17:59
Και εγώ έχω δουλέψει με σύβαση στον οτε και βλάβες και τηλ κέντρο παλιότερα και δεν έχω αρνητική εικόνα από τον οργανισμό.

Αλλα όλοι εσείς που κατηγορείται τον οτε για την κατάσταση που βρίσκετε και δεν σας αρέσει καλύτερα να κατηγορήσετε τους γονείς σας και όλους τους Έλληνες που δημιούργησαν όλη αυτή την αρνητική κατάσταση για την χωρα... λες και άμα πουληθεί ο οτε θα λυθούν τα προβλήματα.. μια και σε όλες τις άλλες ιδιωτικές επικρατεί η λογική..

Και τους πιο πόλους τεχνικούς εκεί που δεν έχουν ιδέα όπως γράφετε.. κάποιος καλός βουλευτής τους βόλεψε εκεί.. κάποιος καλός βολευτείς που οι πιο πολλοί ψηφισαν.. τώρα γιατί γκρινιάζετε?

Δηλαδή, αν κάποιος δεν έχει τις υπηρεσίες που έχει πληρώσει, και αυτός που θα έπρεπε να του τις παρέχει λέγεται ΟΤΕ, τότε δεν πρέπει να δυσανασχετεί. Αν λέγεται HOL, Forthnet, Tellas, Vivodi, On κλπ τότε επιτρέπεται, γιατί αυτοί είναι οι "κακοί εναλλακτικοί", σε αντίθεση με τον "καλό ΟΤΕ".

Προσωπικά, το έχω ξαναπεί, θεωρώ ότι όποιος και αν δεν μου παρέχει υπηρεσία που πληρώνω, και μάλιστα αντίστοιχη με αυτά που πληρώνω, μου δίνει το δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ, πράγμα που προφανώς και θα κάνω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Όσον αφορά τον ΟΤΕ, έχει ΧΡΟΝΙΑ ολόκληρα που περέχει τις υπηρεσίες του και για αυτό έχει και πολύ περισσότερους πελάτες που διαμαρτύρονται. Όσο περνάει ο καιρός, το ίδιο θα γίνεται και με τους υπόλοιπους, αλλά για την ώρα ακόμη και ο χρόνος είναι εναντίον του..

Το άλλο που είναι εναντίον του, είναι το είδος των υπαλλήλων που έχει κατά κόρον περιγραφεί εδώ: βολεμένοι και ωχ-αδερφάκηδες. Δεν είναι όλοι έτσι, σίγουρα, δυστυχώς όμως υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ τέτοιοι στον ΟΤΕ, και η κακή τους συμπεριφορά/απόδοση αντανακλάται (άδικα) και στους υπόλοιπους. Δεν με αφορά το ΠΩΣ βρέθηκαν εκεί, είναι άλλης τάξης θέμα, με αφορά όμως το είδος της υπηρεσίας που μου παρέχουν. Τέτοιοι υπάληλοι δεν θα μπορούσαν να στεριώσουν σε καμμιά ιδιωτική εταιρία, απλά επειδή η εταιρία θα έπαιρνε τον κατήφορο, χωρίς το παραδάκι του Δημοσίου από πίσω να την στηρίζει μονοπωλιακά επί δεκαετίες. Ε, και αν κάποιοι τέτοιοι υπάρχουν σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο, κακό του κεφαλιού του παρόχου, οι πελάτες δεν είναι πρόβατα πλέον... Ή τους συνετίζει ή οι πελάτες θα πάνε αλλού, απλά τα πράγματα.

Και μια και ο πελάτης είναι αυτός που πληρώνει, είτε μου τα παίρνει ο Α είτε ο Β λίγο με ενδιαφέρει προσωπικά. Όποιος μου προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες ας κερδίσει όσα μπορεί. Αν το κάνει ο ΟΤΕ, με γεια του με χαρά του. Το πώς δεν το βλέπω, αλλά αν θέλει να επιβιώσει καλά θα κάνει να κοιτάξει τον πολίτη σαν πελάτη και όχι σαν επαίτη!

agmarios
10-03-07, 18:17
πάλι τα ίδια, πάλι από την αρχή
1. Αν δεν υπήρχαν ικανοί και φιλότιμοι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ δεν θα είχαμε τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.
2. Αν δεν υπήρχαν άρχηστοι, ανίκανοι, βολεμένοι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ θα είχαμε πολύ καλύτερες τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.
3. Αν είχαμε/αξίζαμε σοβαρούς πολιτικούς η Ελλάδα και οι Έλληνες θα ήταν αλλιώς.
4. Η εργασία στα cc είναι προσωρινή λύση τόσο για τους εργαζόμενους όσο και για τις εταιρίες. Έτσι μόνο από φιλότιμο κάποιος δίνει το κάτι παραπάνω και οι επιχειρήσεις δεν επενδύουν στην εκπαίδευση αυτού του προσωπικού.
5. Πάλι κάποιοι γενικεύουν τις προσωπικές τους εμπειρίες.
6. Πoiα στοιχεία βρε maik; Γίνονται επίσημα αυτά τα πράγματα; Αμφιβάλεις ότι το τμήμα πολήσεων βάζει τις πωλήσεις πάνω από όλα; (αυτή είναι η δουλειά του)

ni_kotou
10-03-07, 18:20
πάλι τα ίδια, πάλι από την αρχή
1. Αν δεν υπήρχαν ικανοί και φιλότιμοι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ δεν θα είχαμε τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.
2. Αν δεν υπήρχαν άρχηστοι, ανίκανοι, βολεμένοι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ θα είχαμε πολύ καλύτερες τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα.
3. Αν είχαμε/αξίζαμε σοβαρούς πολιτικούς η Ελλάδα και οι Έλληνες θα ήταν αλλιώς.
4. Η εργασία στα cc είναι προσωρινή λύση τόσο για τους εργαζόμενους όσο και για τις εταιρίες. Έτσι μόνο από φιλότιμο κάποιος δίνει το κάτι παραπάνω και οι επιχειρήσεις δεν επενδύουν στην εκπαίδευση αυτού του προσωπικού.
5. Πάλι κάποιοι γενικεύουν τις προσωπικές τους εμπειρίες.
6. Πoiα στοιχεία βρε maik; Γίνονται επίσημα αυτά τα πράγματα; Αμφιβάλεις ότι το τμήμα πολήσεων βάζει τις πωλήσεις πάνω από όλα; (αυτή είναι η δουλειά του)
Συμφωνώ....σε όλα ......:oneup:
:worthy:

Alex1001
10-03-07, 18:24
Αυτές τις ριμάδες καλύτερες υπηρεσίες έλα που κανένας δεν τις προσφέρει.. και έτσι είμαστε αναγκασμένοι να πευτουμε από τον Άνα στον Καϊάφα και αν είμαστε τυχεροί και πέσουμε σε άδιο dislam και αν δεν είμαστε μακριά από κόμβο και αν και αν...
και όλοι αυτοί κλείνουν τα πακέτα και δεσμεύουν τα χρήματα μας και μεγάλη μερίδα κόσμου φωνάζει και γκρινιάζει για τις χαλια υπηρεσίες και τίποτα δεν γίνετε από κανένα... ούτε οτε ούτε πάροχος ιδρώνει το αυτι του..

pelasgian
10-03-07, 18:33
Pelasgian μου θυμισες την κλασικη αττακα του Βουτσα
απο το ελληνικο εμπορικο κινηματογραφο:
<<Εγω ηταν να μην τρουπωσω, τωρα που τρουπωσα...>>
Βεβαια αυτος μιλουσε για ιδιωτικη εταιρια, κι εδω μιλαμε για πρωην ΔΕΚΟ
αλλα ολοι στην ιδια χωρα ειμαστε πολιτες και ολοι ακομη και
οι <<μισητοι>> κηφηνες / ΟΤΕτζηδες καποιους για καποιο λογο τους ΠΛΕΙΟ-ψηφισαμε.;)
Ειμαι δε απολυτα σιγουρη οτι κι αυτοι τα ιδια λενε για τους λοιπους ΔΥ των αλλων κλαδων...:whistle:

Προσωπικά δεν τραβάω κάποιο ζόρι με τους υπαλλήλους του ΟΤΕ συλλογικά. Ποτέ ΟΛΟΙ σε ένα μέρος δεν είναι κόπανοι. Ακόμα και με την πλέον αυστηρή αξιοκρατία δεν εξασφαλίζεις ότι κάτι θα λειτουργήσει (μεμονωμένα οι άνθρωποι μπορεί να είναι εξαιρετικοί, χαρτάτοι, μορφωμένοι αλλά αν τους βάλεις μαζί να γίνει της εκδιδομένης το σιδηρούν κιγκλίδωμα). Όμως όταν μπαίνουν από το παράθυρο οι γλύφτες, τότε αυξάνει η πιθανότητα να γίνει της αυτής το αυτό, διότι σε οργανισμό με 1000 οργανικές θέσεις, αν η 600 μπουν τουριστική θέση, οι υπόλοιποι όχι μόνο θα τραβήξουν το κουπί που αντιστοιχεί σε αυτούς αλλά θα σηκώσουν και το επιπλέον βάρος, ένα φαινόμενο πολύ συχνό σε δημόσιες υπηρεσίες, όπου βλέπεις του «αβόλευτους» να σκίζονται και να τους την λένε και από πάνω και τους «βολεμένους» να βαράνε μύγες.

Ο ΟΤΕ είναι μία τέτοια εταιρεία, όπου λύωνει τους νέους που δεν έχουν και καμία εξασφάλιση εργασίας με προοπτική, αλλά άφησε τους πεπειραμένους και ευσυνείδητους με εξασφαλισμένη εργασία να φύγουν (γιατί άμα πάρεις σύνταξη πρόωρα, εφάπαξ και έχεις και δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με τα διπλά θα είσαι $&*(&( να μην φύγεις) και του έμειναν τα σαπάκια, τα οποία δεν φεύγουν, γιατί πού αλλού θα βρουν δουλειά με ΤΕΤΟΙΑ ασχετοσύνη που τους δέρνει ΑΝ ΟΝΤΩΣ αυτά που λέχθησαν με το φαξ και το νετμοντ είναι 100% αληθή και έτσι (χωρίς παρεξήγηση, έχω ακούσει πολλά πράγματα που παρουσιάστηκαν μονοδιάστατα ή ήταν παντελώς ανακριβή).

sdikr
10-03-07, 20:27
Δηλαδή, αν κάποιος δεν έχει τις υπηρεσίες που έχει πληρώσει, και αυτός που θα έπρεπε να του τις παρέχει λέγεται ΟΤΕ, τότε δεν πρέπει να δυσανασχετεί. Αν λέγεται HOL, Forthnet, Tellas, Vivodi, On κλπ τότε επιτρέπεται, γιατί αυτοί είναι οι "κακοί εναλλακτικοί", σε αντίθεση με τον "καλό ΟΤΕ".



τουλάχιστον δεν έχω πεί κάτι τέτοιο, φυσικά και θα τα ρίξεις σε όποιον είναι υπεύθυνος,
Στην περίπτωση του ΑΡΥΣ όμως, (γραμμή στο όνομα του παρόχου) θα τα ρίξω στον παρόχο (μπας και ενας πελάτης με 1000000 συνδρομητές μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο)

Αλλά (αν και θα αργήσω να το δώ) δεν θα δικαιολογήσω αυτόν τον εναλλακτικό που πήγα για να ξεφύγω απο τον ΟΤΕ αν μου δίνει τις ίδιες ή χειρότερες υπηρεσίες!

Ακόμα για το "κακοί εναλλακτικοί" που είναι οι εναλλακτικοί ΟΕΟ; εδώ και 3+ χρόνια μια vivodi υπήρχε

Βέβαια το 2007 δίχνει ελπιδοφόρο, ας ελπίζουμε λοίπον!

IrmaRules
10-03-07, 20:28
Για να είμαι ειλικρινείς δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή σε αυτό το Topic.
Όσον αφορά κάποιες παρατηρήσεις και σχόλια, δεν θα απαντήσω ένα ένα αλλά όλα μαζί για να γλιτώνουμε χρόνο.

Όσον αφορά τους εναλλακτικούς έχω και γι' αυτούς πολλά ράματα για την γούνα τους σε πολλά θέματα αλλά και πάλι σε μεγάλο βαθμό φταίει ο ΟΤΕ. Αν είχε φροντίσει να τους ρίξει στα βαθιά από την αρχή τα πράγματα θα ήταν καλύτερα γι' αυτόν. Η British Telecom αυτό έκανε και κατάφερε να πάρει πάλι πίσω τους πελάτες της. Είπε στους εναλλακτικούς, θέλετε γραμμές πάρτε. Θέλετε πόρτες πάρτε. Ότι θέλετε. Κανένας εναλλακτικός δεν είπε εκεί "ααα... το πρόβλημα το έχει η ΒΤ πάρτε εκεί...." Εδώ τους έδωσε αυτό το πλεονέκτημα.

Όσον αφορά για το δικό μου το πρόβλημα. Όταν εξηγούσα στον ΟΤΕ ότι δεν παίζει το φαξ, μου λέγανε δεν ξέρουνε από υπολογιστές και είναι δικό μου πρόβλημα. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν έχει διαφορά το φαξ με το τηλέφωνο. Απλά όταν εμείς μιλάμε με την θεία από το Σικάγο και έχει παράσιτα, επιστρφοή τα καταφέρνουμε. Το φαξ όχι.

sdikr
10-03-07, 20:30
Για να είμαι ειλικρινείς δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή σε αυτό το Topic.
Όσον αφορά κάποιες παρατηρήσεις και σχόλια, δεν θα απαντήσω ένα ένα αλλά όλα μαζί για να γλιτώνουμε χρόνο.

Όσον αφορά τους εναλλακτικούς έχω και γι' αυτούς πολλά ράματα για την γούνα τους σε πολλά θέματα αλλά και πάλι σε μεγάλο βαθμό φταίει ο ΟΤΕ. Αν είχε φροντίσει να τους ρίξει στα βαθιά από την αρχή τα πράγματα θα ήταν καλύτερα γι' αυτόν. Η British Telecom αυτό έκανε και κατάφερε να πάρει πάλι πίσω τους πελάτες της. Είπε στους εναλλακτικούς, θέλετε γραμμές πάρτε. Θέλετε πόρτες πάρτε. Ότι θέλετε. Κανένας εναλλακτικός δεν είπε εκεί "ααα... το πρόβλημα το έχει η ΒΤ πάρτε εκεί...." Εδώ τους έδωσε αυτό το πλεονέκτημα.

Όσον αφορά για το δικό μου το πρόβλημα. Όταν εξηγούσα στον ΟΤΕ ότι δεν παίζει το φαξ, μου λέγανε δεν ξέρουνε από υπολογιστές και είναι δικό μου πρόβλημα. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν έχει διαφορά το φαξ με το τηλέφωνο. Απλά όταν εμείς μιλάμε με την θεία από το Σικάγο και έχει παράσιτα, επιστρφοή τα καταφέρνουμε. Το φαξ όχι.

Μιλήσες στην αρχή για echo, όταν μιλάς κανονικά στο τηλέφωνο έχεις αυτό το πρόβλημα;

sexrazat
10-03-07, 21:59
Όσον αφορά τους εναλλακτικούς έχω και γι' αυτούς πολλά ράματα για την γούνα τους σε πολλά θέματα αλλά και πάλι σε μεγάλο βαθμό φταίει ο ΟΤΕ. Αν είχε φροντίσει να τους ρίξει στα βαθιά από την αρχή τα πράγματα θα ήταν καλύτερα γι' αυτόν. Η British Telecom αυτό έκανε και κατάφερε να πάρει πάλι πίσω τους πελάτες της. Είπε στους εναλλακτικούς, θέλετε γραμμές πάρτε. Θέλετε πόρτες πάρτε. Ότι θέλετε. Κανένας εναλλακτικός δεν είπε εκεί "ααα... το πρόβλημα το έχει η ΒΤ πάρτε εκεί...." Εδώ τους έδωσε αυτό το πλεονέκτημ

Μαγκιά της BT αλλά στο Κυριακάτικο Βήμα διαβάζω για την φούσκα των τηλεπικοινωνιών, τα 87 εκατ € ληξιπρόθεσμα χρέη των εναλλακτικών στον ΟΤΕ (σε σύνολο 103 εκατ. €), το φέσι του 1.000.000 € που άφησε η Sparknet στον ΟΤΕ, τις γελοιότητες της Teledome τόσα χρόνια με τις 19 προσφυγές στα δικαστήρια για διαφυγόντα κέρδη μπας και γλυτώσει το κλείσιμο.

Έτσι κάνω και γω εταιρεία.

Δεν φαντάζομαι να συμβαίνουν τα ίδια στην Αγγλία. Αν αυτό που πραγματικά θέλουμε είναι να κάνουμε τον ΟΤΕ καλύτερο δεν μπορεί να ανεχόμαστε τέτοιες καταστάσεις.


Εκτός αν θέλουμε να τον κάνουμε Ολυμπιακή και να κλαιγόμαστε όλοι μετά για το ποιος έφταιγε.

grandstyle
10-03-07, 22:36
την απαντηση σκευτομαι αυτες τις ημερες να παω να την γραψω με σπρει κατω απο το πανο που εχουν αναρτησει εξω απο τον οτε ..εχουν το θρασος και ρωτανε και γιατι !

IrmaRules
10-03-07, 22:38
Συμφωνώ φίλε sexrazat αλλά αν ο ΟΤΕ είχε φροντίσει να είναι εντάξει προς τους πάροχους τότε και αυτός θα είχε το δικαίωμα να απαιτεί τα πραγματικά κεκτημένα και όχι τα φανταστικά.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Θυμήθηκα μια ατάκα σε εφημερίδα του Πρετεντέρη:
"Στην Ελλάδα δεν είμαστε ότι δηλώνουμε, αλλά ότι φανταζόμαστε"

manoulamou
10-03-07, 23:01
Α μαλιστα ο σοβαρος κυριος Πρετεντερης
κριτης των παντων και εισαγγελατος Νο2:p
Κανα μπουκαλι αναψυκτικου πεταξε τωρα τελευταια στα γηπεδα?

Ας αποφασισει η ΕΕΤΤ να ειναι ακριβοδικαιη με ολους και γρηγορη στις ετυμηγοριες της
{{που ακομα δεν ξερει που παταει και που βρισκεται}}
και να δεις για ποτε μαζευονται ολοι οι @#$!@ μεγαλοι και μικροι αμεσως!!!

rdaniel
11-03-07, 11:51
τουλάχιστον δεν έχω πεί κάτι τέτοιο, φυσικά και θα τα ρίξεις σε όποιον είναι υπεύθυνος,
Στην περίπτωση του ΑΡΥΣ όμως, (γραμμή στο όνομα του παρόχου) θα τα ρίξω στον παρόχο (μπας και ενας πελάτης με 1000000 συνδρομητές μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο)

Αλλά (αν και θα αργήσω να το δώ) δεν θα δικαιολογήσω αυτόν τον εναλλακτικό που πήγα για να ξεφύγω απο τον ΟΤΕ αν μου δίνει τις ίδιες ή χειρότερες υπηρεσίες!

Ακόμα για το "κακοί εναλλακτικοί" που είναι οι εναλλακτικοί ΟΕΟ; εδώ και 3+ χρόνια μια vivodi υπήρχε

Βέβαια το 2007 δίχνει ελπιδοφόρο, ας ελπίζουμε λοίπον!

Μα σε όσα λες δεν διαφωνούμε, τα ίδια συμπεράσματα βγαίνουν από τα λεγόμενα και των δύο μας. Οι παρατηρήσεις μου αφορούν άλλους, που επιμένουν να κρίνουν με βάση το όνομα και όχι με βάση τις υπηρεσίες.

Τηλεφωνία δεν έχει τύχει να πάρω από κάποιον "εναλλακτικό", πρόσβαση στο internet όμως έχω πάρει κατά καιρούς από HOL, OTEnet, Tellas και κάθε φορά που δεν ήμουν ικανοποιημένος, άλλαζα πάροχο. Δεν είμαι οπαδός, πελάτης είμαι! ;)

agrelaphon
11-03-07, 18:29
Παράθεση: Αρχικό μήνυμα από IrmaRules Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι ειλικρινείς δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή σε αυτό το Topic.
Όσον αφορά κάποιες παρατηρήσεις και σχόλια, δεν θα απαντήσω ένα ένα αλλά όλα μαζί για να γλιτώνουμε χρόνο.

Όσον αφορά τους εναλλακτικούς έχω και γι' αυτούς πολλά ράματα για την γούνα τους σε πολλά θέματα αλλά και πάλι σε μεγάλο βαθμό φταίει ο ΟΤΕ. Αν είχε φροντίσει να τους ρίξει στα βαθιά από την αρχή τα πράγματα θα ήταν καλύτερα γι' αυτόν. Η British Telecom αυτό έκανε και κατάφερε να πάρει πάλι πίσω τους πελάτες της. Είπε στους εναλλακτικούς, θέλετε γραμμές πάρτε. Θέλετε πόρτες πάρτε. Ότι θέλετε. Κανένας εναλλακτικός δεν είπε εκεί "ααα... το πρόβλημα το έχει η ΒΤ πάρτε εκεί...." Εδώ τους έδωσε αυτό το πλεονέκτημα.

Όσον αφορά για το δικό μου το πρόβλημα. Όταν εξηγούσα στον ΟΤΕ ότι δεν παίζει το φαξ, μου λέγανε δεν ξέρουνε από υπολογιστές και είναι δικό μου πρόβλημα. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν έχει διαφορά το φαξ με το τηλέφωνο. Απλά όταν εμείς μιλάμε με την θεία από το Σικάγο και έχει παράσιτα, επιστρφοή τα καταφέρνουμε. Το φαξ όχι.

Μιλήσες στην αρχή για echo, όταν μιλάς κανονικά στο τηλέφωνο έχεις αυτό το πρόβλημα;
Γιατί δεν απάντησες αδερφέ? :whistle:

IrmaRules
11-03-07, 18:35
Βρε αδερφέ τόσα πράγματα τέθηκαν, το ξέχασα.... :)
Όχι το τηλέφωνο δεν έβγαζε echo ή τουλάχιστον δεν το παρατήρησα...

Όσον αφορά το σχόλιο του Πρετεντέρη, απλά το ανέφερα για να μην λέω ο γνωστός ενός θείου του ξαδέρφου του κουνιάδου του μπατζανάκη είπε μια φορά.......

Δεν έχει σημασία αν μας αρέσει ο Πρετεντέρης αλλά το σχόλιο του νομίζω ότι είναι σωστό!

katdoc
11-03-07, 20:02
Την εβδομάδα που μας πέρασε συνέβησαν τα ακόλουθα.
Τα σχόλια δικά σας.

Πελάτης μας στην Αθήνα ανοίγει γραφείο στην Θεσσαλονίκη. Αγοράζει από την εταιρεία μας Fax, Υπολογιστές κλπ κλπ.
Το ριμαδο-φαξ όμως δεν λέει να δουλέψει με τίποτα. Δεν στέλνει δεν λαμβάνει.
Μετά από το ταξίδι μου όπου πήγα να δω τι συμβαίνει και δεν έχουν (προσωρινά) Internet με dial-up (ζει ακόμη ανάμεσα μας) μέχρι να μπει το VPN, και γιατί δεν δουλεύει το φαξ γίνανε τα ακόλουθα.
Βλέπω ότι το φαξ δεν δουλεύει όπως και το dial up. Διαβάζω το ομολογουμένως αναλυτικό manual του net-mod της Intracom και βλέπω κάπου να λέει ότι αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα να απενεργοποιήσουμε το Call waiting.
Πάω να το απενεργοποιήσω και βλέπω ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία. Το παλεύω το προσπαθώ βάζω και το netomo manager και βλέπω ότι το netmod έχει πρόβλημα.
Τηλέφωνο αμέσως στον ΟΤΕ και πράγματι, άμεσα έρχονται και το αντικαθιστούν παρ' όλο όπως μου είπανε λειτουργεί άψογα. Παρ' όλα αυτά το φαξ και το internet δεν λειτουργούσαν.
Βάζω λοιπόν το laptop στην γραμμή και βλέπω ότι πάλι δεν λειτουργεί. Εγγυημένα το modem του laptop λειτουργούσε γιατί το πρωί είχε συνδεθεί από άλλη γραμμή.
Ανοίγω το ηχείο και ακούω τον ήχο του modem να δω τι γίνεται. Έστελνε το σήμα και την στιγμή που έπρεπε να ακούσει, ερχόταν με echo πίσω ο ήχος.
Κάνω πάλι τεστ το netmod και παρουσιάζει άλλο σφάλμα. ΣΗΕΜΙΩΣΗ:Ο τεχνικός μόλις έβαλε το καινούργιο netmod έκανε test με τα κεντρικά και μου είπε ότι λειτουργεί άψογα η γραμμή και το netmod και όλα.
Πέρνω και πάλι τους τεχνικούς τηλέφωνο και αρχίζω να τους εξηγώ τι έχω παρατηρήσει και να τους λέω βάση και του τεστ ποια είναι τα πιθανά προβλήματα. Εκεί που εξηγώ με διακόπτει ο τεχνικός και μου λέει εγώ δεν ξέρω από υπολογιστές και δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Αυτό που ξέρω είναι ότι το φαξ σου είναι χαλασμένο και όσον αφορά για τον υπολογιστή να πάρεις τεχνικό.
Ευγενέστατα κλείνω το τηλέφωνο και επειδή και στο παρελθόν είχα παρόμοια προβλήματα, πέρνω τηλέφωνο στο γραφείο του προέδρου (βλ. Βουρλούμης).
Ευγενέστατη η γραμματέας ακούει το πρόβλημα μου και μου λέει:
Πάρτε το ακόλουθο τηλέφωνο και ζητήστε την κυρία τάδε εκ μέρους μου. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα σας παρακαλώ πάρτε αμέσως τηλέφωνο.
Πήρα την κυρία τάδε λοιπόν ευγενέστατη μου λέει θα σας πάρει πολύ σύντομα τηλέφωνο ο τάδε. Με παίρνει λοιπόν ένας εξίσου ευγενέστατος κύριος ο οποίος αφού ακούει τι γίνεται μου λέει, η γραμμή σας ελέγθηκε; Του λέω ότι ο τεχνικός την έλεγξε. Ας την ελέγξω κι εγώ.
Μετά από 5 λεπτά με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι η γραμμή είναι ΟΚ αλλά το netmod όχι.
Πάω στον ΟΤΕ παίρνω νέο netmod πάλι τα ίδια.
Παίρνω τηλέφωνο πάλι την κυρία ταδε, της λέω ότι τίποτα.
Σε 5 με παίρνει ένας άλλος και με ρωτάει αν δουλεύει το φαξ στα σίγουρα. Παίρνω λοιπόν το φαξ και το laptop πάω στον ΟΤΕ όπου 10 ονοματέοι κάθονται στις καρέκλες τους και γελάνε.
Ο ένας από αυτούς είναι αυτός που δεν γνωρίζει από υπολογιστές κλπ. Μου λέει με ύφος ότι το φαξ είναι χαλασμένο και το laptop.
Του λέω να το συνδέσουμε σε μια δική τους γραμμή.
Η απάντηση του:
Θέλετε δηλαδή να ανοίξουμε μια νέα γραμμή για να βάλετε το φαξ;
Του εξηγώ και πάλι ότι το φαξ είναι ένα απλό τηλέφωνο το οποίο θέλει μια απλή τηλεφωνική γραμμή κλπ κλπ κλπ
Με παίρνει και με πηγαίνει σε ένα άλλο γραφείο όπου εκεί ευτυχώς ξέρανε τι είναι το φαξ.
Μου δώσανε αμέσως γραμμή και το δοκιμάσαμε. Κατά έναν περίεργο λόγο το φαξ και ο υπολογιστής δουλεύανε.
Βρέθηκε λοιπόν και τεχνικός που γνώριζε.
Αφού του εξήγησα τι γίνεται με ρώτησε γιατί δεν τα είπα αυτά στον τεχνικό από την αρχή.
Αφού του εξήγησα ότι δεν καταλάβαινε και όταν πήρα και τον υπεύθυνο και αυτός δεν κατάλάβαινε, κούνησε το κεφάλι του και μου λέει την Δευτέρα το πρωί το πρόβλημα σας θα έχει λυθεί και θα σας πάρω εγώ προσωπικά να σας το επιβεβαιώσω.
Πήρα πίσω την κυρία τάδε να την ενημερώσω για το τί έγινε καθώς και την καταγγελία που θα ακολουθήσει στην ΕΕΤΤ.
Μου ζήτησε συγνώμη. Μου είπε ότι δεν σκοπεύει να μου αλλάξει γνώμη για την καταγγελία γιατί καταλαβαίνει το τι τράβηξα και με παρακάλεσε την Δευτέρα να την πάρω τηλέφωνο να την ενημερώσω για το τι έχει γίνει.
Επίσης μου ζήτησε τα ονόματα όλων αυτών που μίλησα και με διαβεβαίωσε ότι πλέον το θέμα θα το διαχειριστεί εσωτερικά για να αποδωθούν ευθύνες.

Πάμε από την αρχή. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;

πωπωπωπω.πολυ ωραια.Να πουληθει και μαλιστα τωρα που μιλαμε αν γινεται.Το λεμε εδω και καιρο αλλα κανεις δεν μας ακουει.
Αλλα πουλιεται τετοια ΔΕΚΟ με τοσα κερδη?

MNP-10
12-03-07, 01:40
Για οσους λενε "να πουληθει - να μη πουληθει" κτλ κτλ, αγνοουν προφανως οτι το 62% των μετοχων του ΟΤΕ ανηκει σε ιδιωτες εδω και αρκετο καιρο.

Η τελευταια μεταβιβαση 10% εγινε αν θυμαμαι καλα οκτωβρη του '05, απ'την οποια βγηκαν ~800 εκ ευρω και οπου η δημοσια συμμετοχη υποχωρησε απ'το 48% => 38%.

Η πλακα ειναι οτι αν οι ιδιες μετοχες (το 10% δλδ 49εκ μετοχες ) πωλουνταν ΣΗΜΕΡΑ (οπως πχ θα γινει συντομα), θα εδιναν στο ελληνικο δημοσιο >1050 εκ ευρω. Δηλαδη η βιασυνη στο ξεπουλημα εχει ηδη κοστισει 200εκ ευρω το ελαχιστο στον ελληνικο λαο.

Αλλα τι συζηταμε? Εδω καποτε σχεδιαζανε να τον δωσουν για 500 εκ $ (σημερα εχει >13 δις $)

rdaniel
12-03-07, 09:18
Για οσους λενε "να πουληθει - να μη πουληθει" κτλ κτλ, αγνοουν προφανως οτι το 62% των μετοχων του ΟΤΕ ανηκει σε ιδιωτες εδω και αρκετο καιρο.

... εγώ έχω την εντύπωση ότι όσοι λένε να πουληθεί εννοούν βασικά να φύγει από μέσα η "κρατικοδίαιτη" διοίκηση και νοοτροπία, μαζί με όσους την κουβαλάνε ...

Στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα, ο κόσμος εναποθέτει τις ελπίδες του στο να "αλλάξουν όλα", προφανώς. Κάπως σαν τις εκλογές του 2004, πόσος κόασμος δεν ψήφισε κατά της τότε κυβέρνησης με την λογική "δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση, να φύγουν κι ας έρθει όποιος να είναι!" ; ;) Σωστό ή λάθος, πάντως έτσι κάπως αισθάνεται πολύς κόσμος σήμερα για τον ΟΤΕ.

MNP-10
12-03-07, 10:49
Μα τα περισσοτερα συγχρονα προβληματα που σχετιζονται με τον ΟΤΕ δεν πηγαζουν απ'τον κρατισμο. Αντιθετα πηγαζουν απ'τα ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια λειτουργιας που συνδιαζονται με τη φαεινη ιδεα να ιδιωτικοποιηθει ενα κατα 90%+ μονοπωλειο.

Πχ οταν εγω δεν μπορω να βρω εμπειρο τεχνικο ή κανει να μπει γραμμη και γω δεν ξερω ποσο καιρο, δε μου φταιει η παρουσια υπαλληλων αλλα η απουσια τετοιων οι οποιοι εφυγαν για να αυξησουν την κερδοφορια μειωνοντας τα εργατικα εξοδα σε βαρος της ποιοτητας. Καθαρα ιδιωτικο-οικονομικα μετρα.

Οταν παλι εγω δεν μπορω να αλλαξω σε LLU γιατι ο ΟΤΕ μπλοκαρει τους αλλους, δεν το κανει γιατι δε μπορει ή εχει προβληματα λειτουργιας, εκσυγχρονισμου ή και γω δεν ξερω τι αλλο. Το κανει γιατι θα χασει κερδη (ιδιωτικο-οικονομικο κριτηριο) και βρισκει διαφορες προφασεις. Ειτε ιδιωτικος, ειτε δημοσιο το ιδιο ακριβως ισχυει - εφοσον δουλευει σαν ΑΕ (στοχος το μεγιστο δυνατο κερδος) και οχι σαν ΔΕΚΟ.

Τελος για την κρατικοδιαιτη διοικηση, η διοικηση του οργανισμου απ'οσο γνωριζω πληρωνεται απ'τον ΟΤΕ ΑΕ ο οποιος, βασικα, μεσα απο φορους και μερισματα πληρωνει το κρατος αντι το κρατος να πληρωνει τον οργανισμο.

Καταλαβαινω την αγανακτηση του κοσμου, αλλα ο τελευταιος δεν μπορει να ελπιζει στην επιλυση των προβληματων του χωρις να εντοπισει την πηγη αυτων. Πχ η πωληση δεν παρεχει καποια μαγικη συνταγη που "ολα θα φτιαξουν". Τι να φτιαξει? Το "στοχος => κερδος" ? Δλδ αυτοι που βαζουν τοσα δις για να αποκτησουν την πλειοψηφια ΟΤΕ, δεν θελουν να αποσβεσουν την επενδυση? Και ποιος θα πληρωσει την επενδυση τους? Εμεις σαν πελατες. Και οποιος νομιζει οτι βαζοντας LLU θα γλυτωσει, ε δε θα γλυτωσει. Γιατι για καθε 30Ε / μηνα, >10Ε πηγαινουν στον ΟΤΕ (llu cost + συνεγκατασταση + κοστος εργασιων κτλ) και αυτο στο μελλον μπορει να ξεπερασει τα 15Ε, αναλογα τους εκβιασμους του ΟΤΕ προς την ΕΕΤΤ και τους εναλλακτικους... σε στυλ "ειναι ζημιογονος η συντηρηση - απαιτω παραπανω λεφτα".. ασχετα αν οχι μονο ειναι ζημιογονος, αλλα βγαζει και χρημα.

Τεσπα, ξεφυγα :)

IrmaRules
12-03-07, 11:56
Μα τα περισσοτερα συγχρονα προβληματα που σχετιζονται με τον ΟΤΕ δεν πηγαζουν απ'τον κρατισμο. Αντιθετα πηγαζουν απ'τα ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια λειτουργιας που συνδιαζονται με τη φαεινη ιδεα να ιδιωτικοποιηθει ενα κατα 90%+ μονοπωλειο.

Πχ οταν εγω δεν μπορω να βρω εμπειρο τεχνικο ή κανει να μπει γραμμη και γω δεν ξερω ποσο καιρο, δε μου φταιει η παρουσια υπαλληλων αλλα η απουσια τετοιων οι οποιοι εφυγαν για να αυξησουν την κερδοφορια μειωνοντας τα εργατικα εξοδα σε βαρος της ποιοτητας. Καθαρα ιδιωτικο-οικονομικα μετρα.

Οταν παλι εγω δεν μπορω να αλλαξω σε LLU γιατι ο ΟΤΕ μπλοκαρει τους αλλους, δεν το κανει γιατι δε μπορει ή εχει προβληματα λειτουργιας, εκσυγχρονισμου ή και γω δεν ξερω τι αλλο. Το κανει γιατι θα χασει κερδη (ιδιωτικο-οικονομικο κριτηριο) και βρισκει διαφορες προφασεις. Ειτε ιδιωτικος, ειτε δημοσιο το ιδιο ακριβως ισχυει - εφοσον δουλευει σαν ΑΕ (στοχος το μεγιστο δυνατο κερδος) και οχι σαν ΔΕΚΟ.

Τελος για την κρατικοδιαιτη διοικηση, η διοικηση του οργανισμου απ'οσο γνωριζω πληρωνεται απ'τον ΟΤΕ ΑΕ ο οποιος, βασικα, μεσα απο φορους και μερισματα πληρωνει το κρατος αντι το κρατος να πληρωνει τον οργανισμο.

Καταλαβαινω την αγανακτηση του κοσμου, αλλα ο τελευταιος δεν μπορει να ελπιζει στην επιλυση των προβληματων του χωρις να εντοπισει την πηγη αυτων. Πχ η πωληση δεν παρεχει καποια μαγικη συνταγη που "ολα θα φτιαξουν". Τι να φτιαξει? Το "στοχος => κερδος" ? Δλδ αυτοι που βαζουν τοσα δις για να αποκτησουν την πλειοψηφια ΟΤΕ, δεν θελουν να αποσβεσουν την επενδυση? Και ποιος θα πληρωσει την επενδυση τους? Εμεις σαν πελατες. Και οποιος νομιζει οτι βαζοντας LLU θα γλυτωσει, ε δε θα γλυτωσει. Γιατι για καθε 30Ε / μηνα, >10Ε πηγαινουν στον ΟΤΕ (llu cost + συνεγκατασταση + κοστος εργασιων κτλ) και αυτο στο μελλον μπορει να ξεπερασει τα 15Ε, αναλογα τους εκβιασμους του ΟΤΕ προς την ΕΕΤΤ και τους εναλλακτικους... σε στυλ "ειναι ζημιογονος η συντηρηση - απαιτω παραπανω λεφτα".. ασχετα αν οχι μονο ειναι ζημιογονος, αλλα βγαζει και χρημα.

Τεσπα, ξεφυγα :)

Αυτό που ελπίζω με την πώληση είναι ότι θα αρχίσει να προσλαμβάνει άτομα για τις θέσεις που πρέπει να καλύψει και όχι τον ανηψιό του βουλευτή και εγώ δεν ξέρω ποιον άλλον.
Όσον αφορά τα κριτήρια με τα οποία δουλεύει είναι καθαρά "βολευτικά". Κάποιοι έχουν βολευτεί και αγχώνονται ότι αν εμφανιστεί ανταγωνισμός θα πρέπει να δουλέψουν. Αυτό τους προκαλεί κρύο ιδρώτα και γι'αυτό φροντίζουν να μπλοκάρουν ότι μπορούν.
Επίσης κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) έχουν μάθει στο "έλα βρε αδερφέ, τι σήμερα τι αύριο. Κάποια στιγμή θα σε εξυπηρετήσουμε"
Το κακό είναι ότι πολλές φορές θυμόμαστε τα 10 χρόνια για να σου βάλουν γραμμή και θεωρούμε τις 2 εβδομάδες που θεωρητικά θέλει τώρα σαν κάτι φοβερό και τρομερό.

sexrazat
12-03-07, 12:33
[QUOTE=MNP-10;1046599]Μα τα περισσοτερα συγχρονα προβληματα που σχετιζονται με τον ΟΤΕ δεν πηγαζουν απ'τον κρατισμο. Αντιθετα πηγαζουν απ'τα ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια λειτουργιας που συνδιαζονται με τη φαεινη ιδεα να ιδιωτικοποιηθει ενα κατα 90%+ μονοπωλειο.

Μ΄αρέσει ο γενικότερος τρόπος που τα βλέπεις έστω κι αν σε μερικά διαφωνώ.

Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις τα 87 εκατ. € ληξιπρόθεσμα χρέη στον ΟΤΕ και συνολικά 103 εκατ. € από τους εναλλακτικούς.

Γιατί η ΕΕΤΤ ανέχεται αυτή την κατάσταση και δίνει τον υπερ πάντων αγώνα να μην πληρωθούν αυτά τα χρέη με συνεχείς παρατάσεις αποπληρωμής τους.

Στη υπόθεση με την καταγγελία της Tellas για τις 25.000 γραμμές LLU ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΣΕ ζημιά της Tellas και πήρε ασφαλιστικά μέτρα. Πιθανόν σωστά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Άλλαξε θέση στον ενάγοντα και στον εναγόμενο και εξηγησέ μου γιατί ποτέ η ΕΕΤΤ δεν "πιθανολογησε" μέχρι σήμερα για την αποπληρωμή των χρεών της Tellepasport, Teledome κλπ.

Εκτός αν όλοι θεωρούμε φυσιολογικό μία εταιρεία να εισπράτει τα χρήματα από τους συνδρομητές της και να μην αποδίδει το μέρος που αντιστοιχεί στον προμηθευτή. Θα μου πεις και τι με νοιάζει. Εγώ κερδίζω πρόβλημα του προμηθευτή.

Μιλάμε για τον ίδιο προμηθευτή που το κράτος (που αυθαίρετα το ταυτίζουμε με τον ευατό μας συνήθως μόνο στις εισπράξεις και όχι στα χρέη) κατέχει το 38% και το last mile (?).

Και μιας και το last mile ανήκει στο κράτος αφού αυτό μας βολεύει (δεν μας βόλευε όταν εισπράταμε τα δις € από την πώληση) πιστεύεις ότι τα 2,08 και 8 € το μήνα που νοικιάζουν
οι εναλλακτικοί το LLU και που πουλαει ο ΟΤΕ, εμείς δηλ. είναι η σωστή τιμή ή κάποια τιμή που επιβλήθηκε από την ΕΕΤΤ και από πιέσεις των οικονομικών παραγόντων που βρίσκονται πίσω από τον ΣΑΠΤΕ (ΔΕΗ, Σαουρίς, Κοντομηνάς, Αθανασούλης, Κόκκαλης, Ευφραίμογλου, Λαναράς, Ιρλανδικά founds, Πηλιούνης κοκ)

Μήπως πρόκειται να πληρώσει η ΕΕΤΤτο 1 εκατ. € που φέσωσε τον ΟΤΕ η Sparknet με το κλείσιμό της;

Καλώς ή κακώς ο ΟΤΕ για τα επόμενα 3 χρόνια έχει προγραμματίσει επενδύσεις 1 δις € περίπου.
Τι επενδύσεις έχουν κάνει όλοι μαζί οι εναλλακτικοί τα 5 τελευταία χρόνια;

Νομίζω ότι θα πρέπει να βλέπουμε λίγο συνολικότερα το θέμα και όχι με το πρίσμα των προσωπικών μας συμφερόντων που συνήθως εαποδεικνύονται βραχυπρόθεσμα (δεν αφορά εσένα προσωπικά γενικά μιλάω)

yiapap
12-03-07, 13:14
Μα τα περισσοτερα συγχρονα προβληματα που σχετιζονται με τον ΟΤΕ δεν πηγαζουν απ'τον κρατισμο. Αντιθετα πηγαζουν απ'τα ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια λειτουργιας που συνδιαζονται με τη φαεινη ιδεα να ιδιωτικοποιηθει ενα κατα 90%+ μονοπωλειο.
Όχι. ΟΛΑ τα προβλήματα του ΟΤΕ οφείλονται στον κακό κρατισμό. Από τις μη αξιοκρατικές προσλήψεις, τις μη αξιοκρατικές προαγωγές (ή τοποθετήσεις σε "ψυγεία"), την αδυναμία απολύσεων ή άλλων μέτρων, την αδυναμία απόδοσης κινήτρων παραγωγικότητας, την αλλαγή διοικήσεων κάθε 2-3-4 χρόνια κτλ.


Γιατί η ΕΕΤΤ ανέχεται αυτή την κατάσταση και δίνει τον υπερ πάντων αγώνα να μην πληρωθούν αυτά τα χρέη με συνεχείς παρατάσεις αποπληρωμής τους.

Στη υπόθεση με την καταγγελία της Tellas για τις 25.000 γραμμές LLU ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΣΕ ζημιά της Tellas και πήρε ασφαλιστικά μέτρα. Πιθανόν σωστά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Άλλαξε θέση στον ενάγοντα και στον εναγόμενο και εξηγησέ μου γιατί ποτέ η ΕΕΤΤ δεν "πιθανολογησε" μέχρι σήμερα για την αποπληρωμή των χρεών της Tellepasport, Teledome κλπ.Η ΕΕΤΤ ασκεί ρυθμιστικό έλεγχο στην αγορά. Ως εκ τούτου χρέος της είναι να αντιμετωπίζει πρωταρχικά την εταιρεια που είναι ΣΙΑ ειδικά όταν αυτή εφαρμοζει αθέμιτες τακτικές κατά παράβαση νόμων του κράτους ή κανονιστικών διατάξεων της ΕΕΤΤ.
Δεν καταλαβαίνω τι ζητάς παραπάνω... Να βάλει πρόστιμα η ΕΕΤΤ σε αυτούς που χρωστάνε; Αυτό δεν το κάνανε οι δικαστικές αποφάσεις; Ή μήπως είναι ακόμη σε εκκρεμότητα η δαιδικασία;

ΠΡΟΣΟΧΗ: Με το παραπάνω δεν δικαιολογώ τους κακοπληρωτές! ΚΑΚΩΣ χρωστάνε.


Και μιας και το last mile ανήκει στο κράτος αφού αυτό μας βολεύει (δεν μας βόλευε όταν εισπράταμε τα δις € από την πώληση) πιστεύεις ότι τα 2,08 και 8 € το μήνα που νοικιάζουν οι εναλλακτικοί το LLU και που πουλαει ο ΟΤΕ, εμείς δηλ. είναι η σωστή τιμή ή κάποια τιμή που επιβλήθηκε από την ΕΕΤΤ και από πιέσεις των οικονομικών παραγόντων που βρίσκονται πίσω από τον ΣΑΠΤΕ (ΔΕΗ, Σαουρίς, Κοντομηνάς, Αθανασούλης, Κόκκαλης, Ευφραίμογλου, Λαναράς, Ιρλανδικά founds, Πηλιούνης κοκ)Αν ο ΟΤΕ έχει άλλη άποψη για το κόστος μπορεί να δώσει μια κοστολογική έκθεση στην ΕΕΤΤ όπου να αποδεικνύει ότι είναι μικρό το αντιτιμο. Μπορεί επίσης να προσφύγει στην ΕΕ αν θεωρεί ότι (τεκμηριωμένα συμφωνα με το παραπάνω) η ΕΕΤΤ θίγει τα συμφέροντα των μετόχων του. Απ' ότι γνωρίζω δεν έχει κάνει τίποτε τέτοιο.
Και μια και τα ξέρεις "εκ των έσω". Δηλαδή τι ποσό εσύ θεωρείς ως πρέπον για κάτι που ειχε εγκτασταθεί με χρήματα του Δημοσίου, πριν γίνει ο ΟΤΕ Α.Ε. Πόσα ζεύγη χαλκού αντικαθιστά ή συντηρεί (με τη σωστή έννοια της λέξης) ο ΟΤΕ σήμερα, δηλαδή ποιά είναι η επιβάρυνση που του δίνει ένα ζεύγος καλωδίων;


Μήπως πρόκειται να πληρώσει η ΕΕΤΤτο 1 εκατ. € που φέσωσε τον ΟΤΕ η Sparknet με το κλείσιμό της;500.000€ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35549)


Καλώς ή κακώς ο ΟΤΕ για τα επόμενα 3 χρόνια έχει προγραμματίσει επενδύσεις 1 δις € περίπου.
Τι επενδύσεις έχουν κάνει όλοι μαζί οι εναλλακτικοί τα 5 τελευταία χρόνια;Τα ίδια και τα ίδια. Ρε sexrazat δεν σας καταλαβαίνω. Έχω εξηγησει πολλές φορές γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν επρόκειτο να κάνει επένδυση σε μια αγορά που είχε 99.7% μονοπώλιο μια ημικρατική εταιρεία με κρατικές προσβάσεις, όπου τα δικαστήρια αποδίδουν δικαισύνη σε 2-15 χρόνια, όπου η νομοθεσία δεν έχει παραθυράκια αλλά τετράφυλλες μπαλκονόπορτες με θέα στον οχετό.
Με το που διορθώθηκε η νομοθεσία πέρισυ και παρά το ότι οι άλλοι παράγοντες παραμένουν πάνω-κάτω ίδιοι, ξεκίνησαν οι εναλλακτικοί. Και τα πλάνα επενδύσεών τους για τα επόμενα 3 χρόνια είναι (αθροιστικά) αντίστοιχα φιλόδοξα με του ΟΤΕ. Για δες π.χ. μόνο για τις άδειες WiMax τι ποσό έχει ήδη επενδυθεί!

yiapap
12-03-07, 13:19
...
Ευγενέστατα κλείνω το τηλέφωνο και επειδή και στο παρελθόν είχα παρόμοια προβλήματα, πέρνω τηλέφωνο στο γραφείο του προέδρου (βλ. Βουρλούμης).
...
Επίσης μου ζήτησε τα ονόματα όλων αυτών που μίλησα και με διαβεβαίωσε ότι πλέον το θέμα θα το διαχειριστεί εσωτερικά για να αποδωθούν ευθύνες.

Πάμε από την αρχή. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ;
Πιστεύεις ότι αν δεν έπαιρνες τηλέφωνο στον Μεγάλο ή αν δεν είχες την τεχνική βεβαιότητα και τον χρονο να ξοδέψεις θα λυνόταν... "άμεσα" (ναι, ειρωνικά το λέω) το πρόβλημά σου;

Άντε και τα πήρε τα ονόματα. Και μετά; Θα τους αερίσει μια μάντρα από τα ευαίσθητα όργανά τους που χρησιμεύουν στην αναπαραγωγή. Δυστυχώς.

Όσο για την ερώτησή σου... Πιστεύεις ότι χωρίς άλλες αλλαγές θα υπάρξει βελτίωση; Άντε και το ποσοστό του Δημοσίου γίνεται 10%. Άντε και αντί για τον κ.Βουρλούμη έχουμε τον κ.Ιδιωτόπουλο.
Θα αλλάξει κάτι;
Όσο καιρό ο ΟΤΕ παραμένει έρμαιο του κακού κρατισμού είτε του παρελθόντος, είτε του παρόντος είτε του μέλλοντος η κατάσταση θα είνει η ίδια.

manoulamou
12-03-07, 14:03
Δυστυχως χωρις να θελω να ειμαι απαισιοδοξη
πολλες μεγαλες (και οχι μονον) ιδιωτικες εταιριες κουβαλανε νοοτροπια
και εφαρμοζουν πρακτικες του ΟΤΕ!
Κατι σαν την ιδιωτικη τηλεοραση σε σχεση με την ΕΡΤ,
που την κατηγορουσαν για ελλειψη προγραμματισμου και σωρεια διαφημισεων....

sexrazat
12-03-07, 22:36
Η ΕΕΤΤ ασκεί ρυθμιστικό έλεγχο στην αγορά. Ως εκ τούτου χρέος της είναι να αντιμετωπίζει πρωταρχικά την εταιρεια που είναι ΣΙΑ ειδικά όταν αυτή εφαρμοζει αθέμιτες τακτικές κατά παράβαση νόμων του κράτους ή κανονιστικών διατάξεων της ΕΕΤΤ.
Δεν καταλαβαίνω τι ζητάς παραπάνω... Να βάλει πρόστιμα η ΕΕΤΤ σε αυτούς που χρωστάνε; Αυτό δεν το κάνανε οι δικαστικές αποφάσεις; Ή μήπως είναι ακόμη σε εκκρεμότητα η δαιδικασία;


Επί Γιακουμάκη η ΕΕΤΤ δεν ασκούσε ρυθμιστικό έλεγχο αλλά είχε πάρει σαφέστατα θέση και στήριξε τους εναλλακτικούς όλο το 2005 μέχρι και το καλοκαίρι του 2006 που έπνεαν τα λοίσθια και η αγορά θύμιζε Αφρικανική χώρα. Τότε έπρεπε να έχουν κλείσει τουλάχιστον 2-3 εταιρείες αλλά επιζήσανε με την τεχνητή αναπνοή της ΕΕΤΤ και την ανοχή της κυβέρνησης. Και με τον τότε κανονισμό προεπιλογής επιδότησε με κάποια εκατομμύρια € τους εναλλακτικούς και τους έδωσε το φιλί της ζωής. Εκεί ήταν το κρίσιμο διάστημα και καλώς ή κακώς ηταν πολιτική απόφαση της κυβέρνησης.
Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά, πιο πολύπλοκα και δεν μπορώ να σου πω με την ίδια βεβαιότητα ότι η ΕΕΤΤ κακώς επεμβαίνει

Αν ο ΟΤΕ έχει άλλη άποψη για το κόστος μπορεί να δώσει μια κοστολογική έκθεση στην ΕΕΤΤ όπου να αποδεικνύει ότι είναι μικρό το αντιτιμο. Μπορεί επίσης να προσφύγει στην ΕΕ αν θεωρεί ότι (τεκμηριωμένα συμφωνα με το παραπάνω) η ΕΕΤΤ θίγει τα συμφέροντα των μετόχων του. Απ' ότι γνωρίζω δεν έχει κάνει τίποτε τέτοιο.
χρη
Γιατί έχει γίνει ποτέ δεκτή κοστολογική έκθεση του ΟΤΕ για μισθωμένα κυκλώματα, LLU κοκ από την ΕΕΤΤ χωρίς γενναίες περικοπές;



δή ποιά είναι η επιβάρυνση Και μια και τα ξέρεις "εκ των έσω". Δηλαδή τι ποσό εσύ θεωρείς ως πρέπον για κάτι που ειχε εγκτασταθεί με χρήματα του Δημοσίου, πριν γίνει ο ΟΤΕ Α.Ε. Πόσα ζεύγη χαλκού αντικαθιστά ή συντηρεί (με τη σωστή έννοια της λέξης) ο ΟΤΕ σήμερα, δηλαπου του δίνει ένα ζεύγος καλωδίων;

Ιδέα δεν έχω και δεν νομίζω κανένας από το forum να έχει στοιχεία να στηρίξει μια λογική τιμή. Όπως εσένα σου φαίνετα λογική τιμή τα 8 € για ενοικίαση και συντήρηση εμένα μου μοιάζει πολύ μικρή. Γιατί το πάγιο των 15 € του ΟΤΕ έχει εγκριθεί αν δεν κάνω λάθος από την ΕΕΤΤ βάσει των στοιχείων κόστους + νόμιμο κέρδος. 50% κάτω η τιμή μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολικό. Και γιατί θα πρέπει κάτι που έχει γίνει με χρήματα του Ελληνικού λαού να υποκοστολογείτε για τα πολιτικά παιχνίδια της κάθε κυβέρνησης.

500.000€ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35549)

Εγώ ξέρω 1.000.000. Αλλά και μισό να είναι αλλάζει κάτι; Τα 103 εκατ. € συσσωρευμένα χρέη θα γίνουν 102.500.000;


Τα ίδια και τα ίδια. Ρε sexrazat δεν σας καταλαβαίνω. Έχω εξηγησει πολλές φορές γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν επρόκειτο να κάνει επένδυση σε μια αγορά που είχε 99.7% μονοπώλιο μια ημικρατική εταιρεία με κρατικές προσβάσεις, όπου τα δικαστήρια αποδίδουν δικαισύνη σε 2-15 χρόνια, όπου η νομοθεσία δεν έχει παραθυράκια αλλά τετράφυλλες μπαλκονόπορτες με θέα στον οχετό.
Με το που διορθώθηκε η νομοθεσία πέρισυ και παρά το ότι οι άλλοι παράγοντες παραμένουν πάνω-κάτω ίδιοι, ξεκίνησαν οι εναλλακτικοί. Και τα πλάνα επενδύσεών τους για τα επόμενα 3 χρόνια είναι (αθροιστικά) αντίστοιχα φιλόδοξα με του ΟΤΕ. Για δες π.χ. μόνο για τις άδειες WiMax τι ποσό έχει ήδη επενδυθεί![/QUOTE]


Άμα ψάχνεις δικαιολογίες γιατί 5 χρόνια έτρωγες από τα έτοιμα και τώρα αποφάσισες να κάνεις επενδύσεις μπορώ να σου βρω κι άλλες. 5 χρόνια τώρα η Vivodi έχει κάνει επενδύσεις 90 εκατ. € και είναι και πρωτοπόρος σε αρκετά θέματα. Εκτός αν εννοούμε τις επενδύσεις του Λαναρά ή τα χρηματιστηριακά παιχνίδια της Forthnet απ' όπου τα οικονόμησε και ο Κόκκαλης και τα Ιρλανδικά founds
Δεν ξέρω τις επενδύσεις στο WiMax. 20 εκατ. € αγόρασε η Cosmoline (;) την άδεια και από ότι ακούγεται για λογαριασμό άλλης εταιρείας. Από τότε είδες καμιά σοβαρή επένδυση πέραν του ΟΤΕ στο Άγιο Όρος;

Τα έχουμε ξαναπεί και κάπου καταντάει και κουραστικό. Δεν ισχυρίζομε ότι είμαι ο μέγας γνώστης του θέματος. Αυτή είναι η σκοπιά που τα βλέπω και προσπαθώ να κάνω λογικές προτάσεις και όχι αφορισμούς και δαιμονοποιήσεις. Εγώ βλέπω μια φούσκα έτοιμη να σκάσει. Μακάρι να κάνω λάθος

sexrazat
12-03-07, 22:38
Συγνώμη για τα χρώματα. Στην εποχή μου μικροί παίζαμε μπάλα και ξύλο και όχι με υπολογιστές. Ακόμα δεν έχω μάθει πως να μαρκάρω σωστά

@ ADSLgr.com All rights reserved.