PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 εβδομάδες και δεν έχει ενεργοποιηθεί το internet



zirobabis
11-07-14, 17:43
Γεια σας,

Περιμένω ήδη 20 μέρες και δεν μου έχουν ενεργοποιήσει το internet από τον ΟΤΕ.

Λόγω αλλαγής σε PSTN μου είπαν αρχικά πως μπορεί να πάρει μέχρι 12 εργάσιμες.
Μετά προέκυψε κάποιο πρόβλημα στο σύστημα τους και ακόμη περιμένω.
Έχω κάνει αλλεπάλληλα τηλέφωνα και έχω βαρεθεί να ακούω συγγνώμη και ότι έχω δίκιο.
Τι άλλο μπορώ να κάνω;

sakisastra
11-07-14, 23:20
1.τιποτα και περιμενεις
2.ακυρωση της αιτησης

Nikiforos
12-07-14, 09:20
Να ζητήσεις να σου δώσουν τα τηλεφωνα των τεχνικών στο κέντρο που είσαι να μιλήσεις μαζί τους και οχι με το 13888 που δεν ξερουν απολυτως τιποτα. Οταν ειχα ΟΤΕ ειχα ολα τα τηλεφωνα και επαιρνα απευθειες στις βλαβες του κεντρου μου, ή τους τεχνικους που τους εβρισκα μονο νωρις το πρωι. Αμα περιμενεις απο το 13888 να βγαλεις ακρη σωθηκες....ειδα ειπες λογω αλλαγης σε PSTN, δλδ πριν ειχες ISDΝ? αν ναι αυτο καθυστερει παρα πολυ την διαδικασια, εχω κανει 2 φορες μετατροπη.

babis3g
12-07-14, 09:40
Δεν εισαι μονος, οταν ζητησα και ιντερνετ (εκτος απο το τηλεφωνο που ηδη υπηρχε) περιμενα 1 μηνα, και ειχαν πει γυρω στις 3-12 μερες γιατι ειχαν δει απο Αθηνα υπηρχαν θυρες ... οποτε τηλεφωνημα καθε τοσο μην σε ξεχασουν και υπομονη

zirobabis
12-07-14, 11:05
Ρώτησα για κατάργηση του internet στην γραμμή μου, αλλά για να γίνει ατελώς πρέπει να πουν οι τεχνικοί το Ok.
Δεσμεύτηκα για12 μήνες με internet έως 24 και δωρεάν χρόνο ομιλίας. Μέχρι τώρα δεν υπάρχει internet.
Αυτή η λύση είναι για να πάω σε άλλον πάροχο,αλλά δεν βλέπω μα συμβαίνει γρήγορα.

Μου έχουν πει από το 13888 ότι υπάρχουν κενές θύρες στην περιοχή μου και ότι το λάθος είναι του συστήματος και θα το διορθώσει το IT.

Είχα ISDN πριν με internet και ήθελα καιρό να καταργησω την δεύτερη γραμμή αφού δεν χρησίμευε σε κάτι.
Μιάς και χάλασε το modem της intracom μετά, είπα να αλλάξω σε PSTN.

babis3g
12-07-14, 11:15
Γνωμη μου κανε υπομονη, επισης απο δικη μου εμπειρια θα αρχισουν να σε χρεωνουν απο οταν γινει η συνδεση και οχι απο οταν εκανες αιτηση, οταν ξαναπαρεις τηλεφωνο σιγουρεψου

Nikiforos
12-07-14, 11:24
για να πας σε αλλον παροχο πρεπει ΠΡΩΤΑ να σε γυρισουν σε PSTN αρα παλι θα εχεις καθυστερησεις! απλα κανε υπομονη και συνεχεια τηλεφωνα!

zirobabis
12-07-14, 15:29
Η αλλαγή σε PSTN έγινε άμεσα. Ήρθε ο τεχνικός κατόπιν συνεννόησης και σε λίγα λεπτά έγινε η αλλαγή.
Από τοτε περιμένω (και θα περιμένω και άλλο από ότι φαίνεται ) για να ενεργοποιηθεί και το internet λόγω κάποιου συστημικού προβλήματος .

alexironaek
15-07-14, 01:00
Να ζητήσεις να σου δώσουν τα τηλεφωνα των τεχνικών στο κέντρο που είσαι να μιλήσεις μαζί τους και οχι με το 13888 που δεν ξερουν απολυτως τιποτα. Οταν ειχα ΟΤΕ ειχα ολα τα τηλεφωνα και επαιρνα απευθειες στις βλαβες του κεντρου μου, ή τους τεχνικους που τους εβρισκα μονο νωρις το πρωι. Αμα περιμενεις απο το 13888 να βγαλεις ακρη σωθηκες....



ειναι λάθος αυτό που λες διότι από το 13888 στους τεχνικούς των κέντρων προωθούν όσες βλάβες δεν μπορούν να λύσου οι ίδιοι.γίνεται προσπάθεια επίλυσης τις βλάβης κατευθείαν από το 13888 αν είναι κάτι απλό η κάποια ρύθμιση και αν όχι περνάει στους τεχνικούς τον κέντρων και από το 13888 δεν μπορούν να κάνουνε τίποτα. γνωστός μου δουλεύει εκεί για αυτό στο λέω. οποτε οι τεχνικοί των κέντρων που τόσο εξιμνυεις είναι και οι ίδιοι που αδιαφορούν η βάζουν σε "λίστα" την βλάβη σου...από το 13888 απλά τα ακούνε έχοντας κάνει τα χίλια μύρια να κανουν τους τεχνικους να επικοινωνήσουν με τον πελατη...τεσπα. όσον αφορά το πρόβλημα του zirobabis προτεινω να πας σε ένα κατάστημα οτε να κανεις έγγραφο παράπονο μήπως έτσι γίνει κάτι.με το να παιρνεις συνεχεια τηλ. δεν θα αλλαξει κατι.

babis3g
15-07-14, 01:32
........με το να παιρνεις συνεχεια τηλ. δεν θα αλλαξει κατι.
Εγω επερνα συνεχεια τηλεφωνο και τελικα μετα απο μηνα οταν ειδαν οτι αληθεια παρατραβηξε, ειπαν οτι θα στειλουν συρμα στους τεχνικους της περιοχης για προτεραιοτητα, πραγματι μετα απο 1-2 μερες τελικα με συνδεσαν

zirobabis
16-07-14, 01:26
Πλέον μου λένε ότι περιμένουμε και δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο από το 13888 .
Δεν είναι θέμα τεχνικών αλλά συστήματος. IT δηλαδή.


Θα πάω και από ένα κατάστημα.

21706
16-07-14, 08:44
Έχω υπόψη μου δύο περιπτώσεις «συστημικών προβλημάτων»
σε διαφορετικές περιοχές που καταλήξανε σε δραματική μείωση
της ταχύτητας. Μακάρι να μη συμβεί το ίδιο και στη δική σου
περίπτωση.

alexironaek
16-07-14, 19:07
Εγω επερνα συνεχεια τηλεφωνο και τελικα μετα απο μηνα οταν ειδαν οτι αληθεια παρατραβηξε, ειπαν οτι θα στειλουν συρμα στους τεχνικους της περιοχης για προτεραιοτητα, πραγματι μετα απο 1-2 μερες τελικα με συνδεσαν

κάνοντας λίγο το συνήγορο του διαβόλου και χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο σε καμια ΜΑ ΚΑΜΙΑ περίπτωση να ξέρεις ότι πιθανόν να είχαν φύγει τουλάχιστον 4 5 αιτήματα για προτεραιότητα (χωρις να σου το πουν ακριβως επειδη πολλες φορες δεν υπαρχει ανταποκριση) . βασικά φεύγει το πρώτο αίτημα όταν περάσουν 5 μέρες και δεν έχει λυθεί η βλάβη. οποτε εφόσον μου λες έναν μηνα....φαντάσου ποσα είχαν πάει :):)

babis3g
16-07-14, 19:32
κάνοντας λίγο το συνήγορο του διαβόλου και χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο σε καμια ΜΑ ΚΑΜΙΑ περίπτωση να ξέρεις ότι πιθανόν να είχαν φύγει τουλάχιστον 4 5 αιτήματα για προτεραιότητα (χωρις να σου το πουν ακριβως επειδη πολλες φορες δεν υπαρχει ανταποκριση) . βασικά φεύγει το πρώτο αίτημα όταν περάσουν 5 μέρες και δεν έχει λυθεί η βλάβη. οποτε εφόσον μου λες έναν μηνα....φαντάσου ποσα είχαν πάει :):)ναι μπορει να ειναι ετσι και καλα κανεις και το αναφερεις να περνουμε και καμια ιδεα τι παιζεται :) ... παντως για εμενα τελος καλο ολα καλα

schumacher_
19-07-14, 20:09
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το φίλο παραπάνω ότι με τα συνεχή (καθημερινά) τηλέφωνα δεν θα κερδίσεις κάτι ιδιαίτερο...
Στείλε αν θες με πμ το τηλ σου αν δε σε έχουν ενεργοποιήσει ακόμα

Φιλικά

NetM
20-07-14, 06:43
Το πιθανότερο είναι να έχει κολλήσει το αίτημα σε κάποιο υπολογιστικό σύστημα. Όσο αναφορά για την μετατροπή που έκανες σε PSTN, η διαδικασία μπορεί να γίνεται σε σένα γρήγορα αλλά στα συστήματα δεν είναι έτσι. Χρειάζεται ένας Α χρόνος , ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή. Η απόφαση να πας σε άλλον πάροχο είναι μέγα λάθος αφού δεν πρόκριτε να έχεις internet για άλλο τόσο καιρό. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί η διαδικασία σου στον OTE και μετά να βγει φορητότητα σε πάροχο. Και μην ανησυχείς για την χρέωση, εάν δεν κλείσει η εντολή από αυτούς δεν σε χρεώνουν.

zirobabis
22-07-14, 08:49
Ακόμα τίποτα. Σχεδον ένας μήνας.
Για να γίνει η φορητότητα πρέπει να καταργηθεί το internet ή το αίτημα για την ακρίβεια και αυτό είναι δύσκολο.
Κάποιος από το 13888 μου είπε ότι αν ακυρωθεί η σύνδεση του internet, μπορεί να χαθεί για πάντα.
Γενικώς έπεσα σε ''ομηρία''.

Papados
22-07-14, 09:19
Τελικά στον ΟΤΕ τώρα τελευταία τα "συστημικά" λάθη, οι "ομηρίες" και "μπορεί μόνο να το λύσει ο ΙΤ" αυξάνονται με γοργούς ρυθμούς.

Γιατί άραγε?

21706
22-07-14, 10:51
Και να σκεφτείς ότι δεν είναι «ΟΤΕ» αλλά το ολοκλήρωμα OTEdt!

babis3g
22-07-14, 13:33
Αν ειναι ετσι μαλλον κοβω να νεκρωνει η γραμμη, να περιμενεις και αλλο χρονο μεχρι να σου δωσουν καινουρια και απο οτι κοβω μαλλον θα χασεις και το νουμερο του τηλεφωνου εκτος αν δεν πειραζει
Αλλα μπορει να κανω λαθος

zirobabis
26-07-14, 20:58
Ακόμη τίποτα με την σύνδεση.
Πλέον η γραμμή μου δείχνει μιά απλή PSTN χωρίς internet και χωρίς κάποια εκκρεμότητα.

Όταν φυσικά πάω να κάνω νέο αίτημα για σύνδεση παρουσιάζετε στην οθόνη του ανθρώπου που μιλάω πρόβλημα στο σύστημα και αφου βλέπει το ιστορικό μου λέει να περιμένω.

Αρχίζω και στέλνω mail σε άλλους παρόχους με την περίπτωση μου και περιμένω απάντηση γραπτή ότι το πολύ σε 12 εργάσιμες θα έχει γίνει φορητότητα με internet.
Από το τηλέφωνο μου λένε από hol ότι δεν υπάρχει πρόβλημα .

zarlord
02-08-14, 21:10
Ακόμη τίποτα με την σύνδεση.
Πλέον η γραμμή μου δείχνει μιά απλή PSTN χωρίς internet και χωρίς κάποια εκκρεμότητα.

Όταν φυσικά πάω να κάνω νέο αίτημα για σύνδεση παρουσιάζετε στην οθόνη του ανθρώπου που μιλάω πρόβλημα στο σύστημα και αφου βλέπει το ιστορικό μου λέει να περιμένω.

Αρχίζω και στέλνω mail σε άλλους παρόχους με την περίπτωση μου και περιμένω απάντηση γραπτή ότι το πολύ σε 12 εργάσιμες θα έχει γίνει φορητότητα με internet.
Από το τηλέφωνο μου λένε από hol ότι δεν υπάρχει πρόβλημα .

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έκανα αίτηση για αλλαγή πάροχου από Cyta σε OTE στις 21/06 παρακαλώ. Τους έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα και μου λένε έχω δίκιο αλλά έχουν πρόβλημα στο σύστημα και τους λέω "1 μισή μήνα ακόμα να φτιάξετε το πρόβλημα;" και μου λένε "δεν είμαι ο αρμόδιος" και τους λέω "ε δώσε μου τον αρμόδιο" και μου απαντάνε "δεν γίνεται αυτό". Πραγματικά σκέφτομαι να τα ακυρώσω και να πάω στη forthnet. Παιδιά όσοι ξέρετε παρακαλώ βοηθήστε μας.

zirobabis
03-08-14, 18:22
Τώρα δηλαδή είσαι στον ΟΤΕ χωρίς internet σαν και εμένα ή είσαι ακόμη cyta?

Αν είσαι ακόμη cyta εικάζω ότι μπορείς να το ακυρώσεις και να πας όπου θες.

Αν ή γραμμή σου είναι στον ΟΤΕ πλέον, ίσως να συνεχιστεί το πρόβλημα όπου και να πας μέχρι να σε αποδεσμεύσουν. Κάτι τέτοιο έιχε ξεφύγει από κάποιον τηλεφωνητή στην περίπτωση μου.

Για το θέμα μου τώρα, την περασμένη εβδομάδα με πήγαιναν από αύριο σε αύριο μέχρι που ήρθε σαββατοκύριακο.
Πλέον μου είπαν ότι είναι θέμα τεχνικού να με συνδέσει.

zarlord
03-08-14, 20:23
Τώρα δηλαδή είσαι στον ΟΤΕ χωρίς internet σαν και εμένα ή είσαι ακόμη cyta?

Αν είσαι ακόμη cyta εικάζω ότι μπορείς να το ακυρώσεις και να πας όπου θες.

Αν ή γραμμή σου είναι στον ΟΤΕ πλέον, ίσως να συνεχιστεί το πρόβλημα όπου και να πας μέχρι να σε αποδεσμεύσουν. Κάτι τέτοιο έιχε ξεφύγει από κάποιον τηλεφωνητή στην περίπτωση μου.

Για το θέμα μου τώρα, την περασμένη εβδομάδα με πήγαιναν από αύριο σε αύριο μέχρι που ήρθε σαββατοκύριακο.
Πλέον μου είπαν ότι είναι θέμα τεχνικού να με συνδέσει.

Τώρα πρέπει να είμαι ακόμα Cyta αφού έχω internet από cyta.
Όμως το συμβόλαιο που υπέγραψα λέει μέσα ότι έχει διάρκεια 12 μήνες.
Επιπλέον δεν ξέρω αν είναι καλύτερα στη forthnet, γιατί έχω πάρει ειδική τιμή για φοιτητές στον ΟΤΕ την οποία δεν την προσφέρει η forthnet.

Από την άλλη αφού σε εσένα το προχώρησαν τότε, αν όντως είχαν πρόβλημα συστήματος, θα πρέπει να προχωρήσουν και το δικό μου, σωστά;

Πάντως είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος με την πρώτη μου επαφή με τον ΟΤΕ... ελπίζω να μην συνεχίσουμε έτσι, αν θα συνεχίσουμε.

Τώρα στο δικό σου θέμα, μου φαίνεται ότι έχει λυθεί.

babis3g
03-08-14, 23:31
Τώρα δηλαδή είσαι στον ΟΤΕ χωρίς internet σαν και εμένα ή είσαι ακόμη cyta?

Αν είσαι ακόμη cyta εικάζω ότι μπορείς να το ακυρώσεις και να πας όπου θες.

Αν ή γραμμή σου είναι στον ΟΤΕ πλέον, ίσως να συνεχιστεί το πρόβλημα όπου και να πας μέχρι να σε αποδεσμεύσουν. Κάτι τέτοιο έιχε ξεφύγει από κάποιον τηλεφωνητή στην περίπτωση μου.

Για το θέμα μου τώρα, την περασμένη εβδομάδα με πήγαιναν από αύριο σε αύριο μέχρι που ήρθε σαββατοκύριακο.
Πλέον μου είπαν ότι είναι θέμα τεχνικού να με συνδέσει.

μαλλον η επομενη εξορμηση των τεχνικων στο τοπικο σου dslam και συνδεθηκες εκτος απροοπτου
παντως εισαι πολυ κοντα, αν αληθευει αυτο που ειπαν

zirobabis
04-08-14, 20:40
Αναμένω να δω αν όντως ισχύει αυτό που μου είπαν. Το συστημικό πρόβλημα λύθηκε υποτίθεται αλλά ενημέρωση για το πότε θα περάσει τεχνικός δεν υπάρχει.
Σήμερα κάλεσα αρκετές φορές το 13888 και το άφηνα σε ανοιχτή ακρόαση μέχρι που έπεφτε η γραμμή.

Αυτό που είδα στο myote είναι οτι μπήκε μιά παραγγελία από 31/7 ''telephony PSTN -delete, ote double play 24 απεριόριστα ' ενώ στις 18/6 που έκανα αίτηση για αλλαγή σε PSTN, έγραφε 'DP 24M 4+8 2011 delete, ote double play 24 απεριόριστα ''

zarlord
04-08-14, 21:55
Από την άλλη εγώ τους πήρα τηλέφωνο (χθες) και μου είπαν ότι το πρόβλημα στο σύστημα δεν έχει φτιαχτεί ακόμα... Οπότε ή ένα από τους δύο μας δουλεύουν ή το σύστημα έχει φτιαχτεί και υπάρχει σειρά προτεραιότητας.

Άμα όντως ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση σου γράψε για να το ξέρουμε.

Μια συμβουλή: μην παίρνεις τηλ. εσύ, είναι πιο εύκολο και γρήγορο από το σίτε (ote.gr) να γράψεις το τηλ. σου και να σε πάρουν αυτοί. Εμένα μέσα σε 5 - 10 λεπτά με έχουν πάρει.

zirobabis
05-08-14, 00:59
Δοκίμασα και το call back σήμερα. Δεν με πήρανε ποτέ.
Το συστημικό πρόβλημα στην περίπτωση μας, εικάζω οτι πρέπει να διορθωθεί κάθε λάθος εντολή ξεχωριστά.

zirobabis
07-08-14, 13:37
7 Αυγούστου έχω επιτελούς Internet από τον ΟΤΕ,απο 23 Ιουνίου παρακαλώ που περίμενα.

babis3g
07-08-14, 14:36
7 Αυγούστου έχω επιτελούς Internet από τον ΟΤΕ,απο 23 Ιουνίου παρακαλώ που περίμενα.

καλα σερφαρισματα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.