PDA

Επιστροφή στο Forum : αξιζει να παρω καινουργιο router ac ?



teo888
13-07-14, 14:09
καλημέρα σας! η ανληθεια ειναι οτι στο ξεκινημα της αναζητησης μου δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο περιπλοκο...αλλο το modem, άλλο το router,άλλο το modem+router, άλλα ειναι συμβατα με οτε, αλλα με hol κτλ...βγηκαν κ τα νεα με ac για vdsl γραμμη....τωρα βεβαια δεν εχω, αλλα το σκέφτομαι...διαβασα κai για srn k παραμετροποιησεις που καταλαβα πανω-κατω τι είναι αλλά δεν καταλαβα το πως ,,,εχω μπερδευτεί πλεον... οποτε , οποιος μπορει ας με βοηθησει....θελω σιγουρα να εχει πολύ καλη ταχυτητα κ wifi....εχω κοιταξει το asus n55u γιατι δεχεται μετεπειτα κουμπωμα για vdsl...επισης το netgear r6250 κ αλλα βεβαια, αλλά όπως εχω ηδη αναφερει μπερδευτηκα....η ταχυτητα πως ειδα στο speedtest τωρα με ανοιχτο μονο το pc ειναι 12.90.. τονιζω ότι δεν γνωριζω αρκετα για το θεμα, απλα διαβασα αυτές τις μερες κ προσπαθω καπως να τα κατανοησω. ευχαριστω εκ των προτερων!

- - - Updated - - -

το παραθετω στα hardware γιατι μαλλον εκει ταιριαζει...συγνωμη παιδια

deniSun
15-07-14, 08:43
α) modem είναι η συσκευή με την οποία επικοινωνείς με τον πάροχό σου.
router είναι η συσκευή με την οποία μπορείς να συνδέεις παραπάνω από μία συσκευή στο δίκτυο.
Παλιότερα οι πάροχοι δίναν συσκευές modem με τις οποίες συνδεόταν μόνο ένας χρήστης.
Τώρα όλες οι συσκευές είναι modem/router.
Αν θέλεις μέγιστες δυνατότητες ελέγχου των χρηστών πηγαίνεις σε λύση modem + router.
Αυτό κυρίως το επιλέγουν οι απαιτητικοί χρήστες.
Η λύση αυτή θέλει περισσότερες γνώσεις στο σετάρισμα.
Για το απλό χρήστη που θέλει απλά να έχει σύνδεση στο δίκτυο και να μπορεί να συνδέει και περισσότερες από μία συσκευές εύκολα η λύση είναι μια συσκευή modem/router.
Αυτές τις συσκευές επιλέγουν και οι πάροχοι.

β) Σχετικά με την συμβατότητα με το dslam του παρόχου.
Ότι δίνει ο πάροχος είναι συμβατό με το dslam του.
Τις περισσότερες φορές σου δίνει το μοντέλο εκείνο που κουμπώνει καλύτερα στο dslam.
Ασυμβατότητες δεν υπάρχουν.
Απλά κάποια μοντέλα που δουλεύουν καλύτερα με τα συγκεκριμένα dslam θα σου δώσουν ~1Μ παραπάνω.
Οπότε μην σε απασχολεί το θέμα αυτό.

γ) Την δυνατότητα αλλαγής του snr δεν την έχουν όλα τα modem.
Γενικά είναι πολύ λίγα αυτά που σου δίνουν αυτή την δυνατότητα και ο τρόπος αλλαγής του αρχικά θα σε δυσκολέψει.
Κάθε μοντέλο έχει τις ιδιοτροπίες του.
Ελαττώνοντας το snr μπορείς να συγχρονίσεις σε υψηλότερες ταχύτητες αλλά χάνεις στο θέμα της ευστάθειας της γραμμής.

δ) Τα ac ασύρματα σου δίνουν μεγαλύτερη ταχύτητα κατεβάσματος.
Δεν αυξάνουν την εμβέλεια του σήματος.
Μπορείς με μεγαλύτερη ευκολία να δεις HD-video.

ε) Για το θέμα του vdsl/adsl.
Τα vdsl modem/router είναι συμβατά και με adsl γραμμές.

Ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις υπάρχουν και τα ανάλογα μοντέλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.