PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα/στατιστικά



Slackulator
15-07-14, 13:54
Καλησπέρα, μετά από αναμονή 1 εβδομάδας λόγο βλάβης ενεργοποιήθηκε η VDSL μου. Το θέμα είναι πως download φτάνω μέχρι τα 25mbps ενώ το router συγχρονίζει στα 50mbps.
Μετά από τηλεφώνημα στην Wind μου είπαν να δοκιμάσω να συνδέσω μόνο του το router στην κεντρική πρίζα κτλ, αλλά εκεί είδα ακόμη χειρότερα στατιστικά. Το upload παραμένει ψηλά πάντως όσο θα έπρεπε.

Επίσης μου είπαν πως δεν σημαίνει πως επειδή συγχρονίζει στα 50 τόσο θα είναι και το download αλλά δεσμεύονται για streaming κτλ. Αυτό ισχύει ή μου το είπαν έτσι γιατί δεν έχουν την διάθεση να βελτιώσουν την γραμμή;
Μήπως να απαιτήσω τεχνικό να έρθει για έλεγχο;

141957

jkoukos
15-07-14, 14:05
Πως διαπίστωσες ότι κατεβάζεις με 25Mbps.
Κατέβασε από εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) ένα μεγάλο αρχείο και δες την ταχύτητα.
Κάνε το ίδιο με ταυτόχρονο κατέβασμα 2 ή παραπάνω μεγάλων αρχείων.

Slackulator
15-07-14, 14:12
Από το site της nvidia είδα την ταχύτητα αλλά σε ένα αρχείο. Από το link που έδωσες μόνο του το 10gb file πιάνω όσο είπα ~2.2 mb/s ενώ και τα δύο μαζί πάλι το ίδιο δηλαδή δεν "δεσμεύονται" όπως μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη...

141959

jkoukos
15-07-14, 14:20
Ενσύρματα ή ασύρματα;

Slackulator
15-07-14, 14:33
Μόλις δοκίμασα με ethernet και πήγε στα 5mb/s. Αν δεν κάνω λάθος τα 50mbps είναι 6.2mb/s οπότε με βάση τα noise/attenuation φαντάζομαι είναι εντάξει;

jkoukos
15-07-14, 14:43
Φυσιολογικά θα έπρεπε να κατεβάζεις με ~6MBps. Αυτό όμως παίζει από τον server, τις ρυθμίσεις του παρόχου, το contention ratio, το overhead κλπ.
Βάλε 2 ταυτόχρονα αρχεία για κατέβασμα και δες το αποτέλεσμα.

Slackulator
15-07-14, 14:51
Το δοκίμασα, μέχρι 5-5.2 φτάνει. Ζήτησα να γυρίσουν την σύνδεση και σε fastpath οπότε θα ξανα ενημερώσω αν αλλάξει κάτι.

nyannaco
15-07-14, 15:10
Το fastpath σου δίνει καλύτερο ping, όχι καλύτερο κατέβασμα. Στο κατέβασμα μάλλον μικρή μείωση θα δεις, αν δεις κάποια διαφορά.

Slackulator
15-07-14, 15:53
Άρα τι πρέπει να κοιτάξω για να "τερματίζει" η γραμμή; Είναι θέμα θορύβου/attenuation π.χ; Το θέμα είναι πως στην κεντρική πρίζα που μου δίνει 6dB θόρυβο(down) είχα μικρότερη ταχύτητα από αυτήν που μου έδινε 11dB.
Μπορώ να δοκιμάσω εγώ κάτι άλλο για να δω αν θα βελτιωθεί; π.χ άλλο φίλτρο κτλ.

nyannaco
15-07-14, 16:08
Το θέμα είναι πως στην κεντρική πρίζα που μου δίνει 6dB θόρυβο(down) είχα μικρότερη ταχύτητα από αυτήν που μου έδινε 11dB.Αυτό δεν είναι απόλυτο. Για να καταλάβεις, την ώρα που κάνει negotiation στη γραμμή το modem όταν ανοίγει, κλειδώνει στην ταχύτητα συγχρονισμού που αντιστοιχεί στο target SNR (9dB στη Wind, αν δεν κάνω λάθος). Στην πορεία, και καθώς ο θόρυβος της γραμμής μεταβάλλεται, η ταχύτητα συγχρονισμού παραμένει σταθερή στην αρχική, και βλέπεις να μεταβάλλεται το SNR (του οποίου το μέτρο μεταβάλλεται δυναμικά ανάλογα με τη στιγμιαία στάθμη θορύβου), και ενδεχομένως και η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος (αύξηση θορύβου -> περισσότερα χαμένα πακέτα -> μείωση ωφέλιμης ταχύτητας). Τα 6dB κατά πάσα πιθανότητα σημαίνουν ότι τη στιγμή που έγινε το negotiation έτυχε να είναι χαμηλός ο θόρυβος, συγχρόνισε σε μία ταχύτητα με βάση το target SNR, και στη συνέχεια ο θόρυβος ανέβηκε και είδες μειωμένο SNR. Η εσωτερική σου εγκατάσταση (από την κεντρική πρίζα στην επόμενη εσωτερική) φυσιολογικά θα μπορούσε να δικαιολογεί μία πολύ μικρή αύξηση του attenuation, όχι όμως διαφορά στο SNR (εκτός αν κάτι είναι πάαααρα πολύ στραβό). Αν θέλεις να την ελέγξεις, δες εδώ (http://www.adslgr.com/content/250-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) (αν και πιστεύω ότι μάλλον δεν έχεις πρόβλημα).

billybiros
15-07-14, 16:13
49994 Kbps ταχύτητα συγχρονισμού δίνουν maximum 5,316 MB/sec. Υπάρχουν γύρω στα 6540 Kbps Overheads. Για ftp είναι λίγο διαφορετικά τα νούμερα αλλά οι μέγιστες ταχύτητες είναι κάπου εκεί.

jkoukos
15-07-14, 16:26
Στο VDSL η συνδεσμολογία που συνδέονται όλες οι συσκευές διαφέρει από την αντίστοιχη που συνήθως χρησιμοποιούμε μέχρι τώρα στο ADSL.
Καθώς χρησιμοποιεί περισσότερες συχνότητες, είναι επιρρεπή στον θόρυβο και απαιτεί συγκεκριμένη τοπολογία της εγκατάστασης.

Από τα χαρακτηριστικά που δείχνεις, εκτιμώ ότι είσαι σχετικά μακρυά από την υπαίθρια καμπίνα (~700 μέτρα) ή έχεις προβληματική καλωδίωση.
Βέλτιστο αποτέλεσμα έχουμε όταν το καλώδιο του παρόχου τερματίζει στην 1η πρίζα του σπιτιού.
Εκεί τοποθετούμε ένα splitter, από το οποίο μία έξοδος συνδέεται στο modem/router και η άλλη ενώνεται με τα τηλεφωνικά καλώδια προς το υπόλοιπο σπίτι.

Αυτό όμως έχει να κάνει αποκλειστικά με την ταχύτητα συγχρονισμού.
Με ποια ταχύτητα θα κατεβάζουμε (εκτός της περίπτωσης προβλημάτων υλικού), εξαρτάται από άλλους παράγοντες (που έγραψα παραπάνω) και για τους οποίους δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.