PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασια μεταφορας λογαριασμου e-maιl απο την HOL.



altkon
15-07-14, 18:30
Πολυ καλησπερα σας.

Ενω ελαβα την παρακατω επιβεβαιωση δεν μπορεσα ποτε να κατεβασω την αλληλογραφια μου με την hol.gr.
Εχω υποβαλει αιτημα και διαμαρτηρια αλλα ανθρακες ο θησαυρος.
Εχω το προγραμμα της Windows Live Mail με λογαριασμους μου hotmail & hol.
Δοκιμασα και με Tunderbird
outgoing smtp.dmail.hol.gr port 25
incoming pop3.dmail.hol.gr port 110
χωρις επυτηχια.
Αν εχει προκυψει κατι το παρομοιο σας πακαλω εμημερωσετε με.
Ευχαριστω.


Η διαδικασία μεταφοράς του email λογαριασμού σας (aaltinalmazis@hotmail.com) ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Μπορείτε πλέον να διαχειρίζεστε το email σας αποκλειστικά από τη νέα, σύγχρονη και τεχνολογικά προηγμένη υποδομή της hellas online, Με την είσοδο σας στη νέα υποδομή θα εμφανιστεί ο οδηγός αντιγραφής της αλληλογραφίας σας από το περιβάλλον της Microsoft σε αυτό της hellas online.

Παρακαλούμε δοκιμάστε να μπείτε στο email σας σε 20 λεπτά καθώς χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να ενημερωθούν οι ρυθμίσεις.


Είσοδος στο hol email Unable to send or receive messages for the Hol (altkon) account. Your server has unexpectedly terminated the connection. Possible causes for this include server problems, network problems, or a long period of inactivity.

Server: 'pop3.dmail.hol.gr'
Windows Live Mail Error ID: 0x800CCC0F
Protocol: POP3
Port: 110
Secure(SSL): Yes

sdikr
15-07-14, 18:44
Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure ssl στις ρυθμίσεις του λογαριασμού
Ποιο πάνω αναφέρεις λογαριασμό Hotmail και όχι Hol, μήπως έκανες κάτι λάθος;

jkoukos
15-07-14, 18:59
Όπως έγραψε ο @sdikr, δεν θέλει SSL. Δες εδώ (https://www.hol.gr/support-article/51182/rythmiseis-mozilla-thunderbird) πληροφορίες για το Thunderbird. Υπάρχουν (https://www.hol.gr/support-category/rythmiseis-hol-email) αντίστοιχες για διάφορα προγράμματα.

@sdikr, μέχρι τώρα το email της HOL έπαιζε στην πλατφόρμα του Windows Live Mail.
Προφανώς ο φίλος είχε και Hotmail (εκτός της HOL) λογαριασμό, όπως κι εγώ.

sdikr
15-07-14, 19:01
Όπως έγραψε ο @sdikr, δεν θέλει SSL. Δες εδώ (https://www.hol.gr/support-article/51182/rythmiseis-mozilla-thunderbird) πληροφορίες για το Thunderbird. Υπάρχουν (https://www.hol.gr/support-category/rythmiseis-hol-email) αντίστοιχες για διάφορα προγράμματα.

@sdikr, μέχρι τώρα το email της HOL έπαιζε στην πλατφόρμα του Windows Live Mail.
Προφανώς ο φίλος είχε και Hotmail (εκτός της HOL) λογαριασμό, όπως κι εγώ.

Ναι το γνωρίζω, απλά αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να κάνεις μεταφορά λογαριασμού Hotmail στην πλατφόρμα της hol

jkoukos
15-07-14, 19:14
Όχι βέβαια του Hotmail. Μόνο της HOL.
Απλά όταν παλαιότερα είχαμε μεταφερθεί από την HOL στο Windows Live Mail, είχες τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το παλιό @hol ή να το γυρίσεις σε alias @hotmail.

altkon
15-07-14, 19:32
Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure ssl στις ρυθμίσεις του λογαριασμού
Ποιο πάνω αναφέρεις λογαριασμό Hotmail και όχι Hol, μήπως έκανες κάτι λάθος;
Οχι δεν εκανα λαθος ειχα και εχω και τους 2.
Απενεργοποιησα το ssl και τωρα μου ζητα κωδικο. Αυτος που εχω δεν λειτουργησε τι πρε
πει να κανω ????
Unable to send or receive messages for the Hol (altkon) account. An incorrect password was entered. The next time you send or receive messages, you'll be asked to enter your user name and password for this account.

Server Error: 0x800CCC90
Server Response: -ERR failed: Re-Authentication Failure
Server: 'pop3.dmail.hol.gr'
Windows Live Mail Error ID: 0x800CCC92
Protocol: POP3
Port: 110
Secure(SSL): No

jkoukos
15-07-14, 20:46
Όταν έκανες πρόσφατα τη διαδικασία μετάβασης από Windows Live Mail σε HOL, υποχρεωτικά έπρεπε να αλλάξεις κωδικό.
Μήπως χρησιμοποιείς ακόμη τον παλιό;

altkon
15-07-14, 21:28
Όταν έκανες πρόσφατα τη διαδικασία μετάβασης από Windows Live Mail σε HOL, υποχρεωτικά έπρεπε να αλλάξεις κωδικό.
Μήπως χρησιμοποιείς ακόμη τον παλιό;
OXI... Τον αλαξα και χρησιμοποιω τον καινουργιο..ομως ακολουθησα ξανα την διαδικασια μεταφορας e-mail λογαριασμου αλλα ο νεος κωδικος προσβασης που δοκημασα και η επιβεβαιωση δεν ειναι αποδεκτοι και βγαζει σφαλμα με παραπεμπει να τηλεφονησω στο 13844. Θα προσπαθησω αυριο. Παραδοξως στο my hol αποδεχετε τον κωδικο προσβασης που ειχα ηδη αλλαξει...

jkoukos
15-07-14, 21:39
Δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά εγώ έκανα μεταφορά πρώτα των email και μετά ρύθμισα το Thunderbird να δουλεύει με τη νέα πλατφόρμα.

- - - Updated - - -

Δοκίμασε να μπεις στο webmail (https://www.hol.gr/holemail) της HOL και αν δεν δουλεύει ο κωδικός τον αλλάζεις από εκεί.

altkon
16-07-14, 22:56
Δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά εγώ έκανα μεταφορά πρώτα των email και μετά ρύθμισα το Thunderbird να δουλεύει με τη νέα πλατφόρμα.

- - - Updated - - -

Δοκίμασε να μπεις στο webmail (https://www.hol.gr/holemail) της HOL και αν δεν δουλεύει ο κωδικός τον αλλάζεις από εκεί.


Μετα απο πολλες συνομιλιες που ειχα με την ΤΕ της HOL μου ειπαν οτι θα επρεπε να κανω εξοδο του λογαριασμου μου hotmail απο το outlook com και μετα μου εστειλαν εναν προσωρινο κωδικο για να ενεργοποιηθει το hol email., οπως και εγινε και ξεκλιδωσε το συστημα
αλλα τωρα μπορω και λειτουργω μονο απο την hellas online δοριφορικα και οχι απο την πλατφορμα Windows Live Mail.
Δεν ξερω αν αυτο ειναι οριστικο, γιατι αναγραφετε οτι η λειτουργεια Windows live Mail θα ειναι μονο για ενα χρονο και για μονο
τα υπαρχοντα μυνηματα που υπηρχαν στο συστημα .
https://www.hol.gr/holemail
H είσοδος στο Windows Live mail θα διατηρηθεί για ένα έτος προκειμένου να έχεις πρόσβαση στα παλιά σου email. Για να στείλεις ή να λάβεις νέα email θα πρέπει να μεταφέρεις τον email λογαριασμό σου στη νέα υποδομή πατώντας εδώ.
Ενω εγω εχω τωρα και τους 2 λογαριασμους μου στην πλατφορμα Windows Live Mail αλλα δεν λειτουργουν.
Μυπως υπαρχει καποια λυση. ???

jkoukos
16-07-14, 23:05
Σωστά σου λένε. Στο Windows Live mail υπάρχουν τα παλιά μηνύματα και θα παραμείνουν για 1 χρόνο. Μετά χάνεται ο λογαριασμός.
Θα πρέπει λοιπόν να κάνεις μεταφορά (https://www.hol.gr/support-article/48901/ti-vimata-prepei-na-akoloythiso-gia-na-metafero-e-mail-moy) των μηνυμάτων στην νέα πλατφόρμα.
Βασικά στο email είχαν στείλει αναλυτικές οδηγίες που έπρεπε να κάνουμε.

Για ποιους 2 λογαριασμούς αναφέρεσαι; Ένα δεν είχες στη HOL; Αυτός μόνο πρέπει να μεταφερθεί.
Εκτός κι αν είχες και άλλον παλαιότερα στο Hotmail, που δεν επηρεάζεται με την διαδικασία που αναφερόμαστε.

altkon
16-07-14, 23:41
Ειχα 2 λογαριασμους εναν της HOL και εναν της Hotmail οι οποιοι επαυσαν να λειτουργουν πλεον.
Μηπως κατα τον ιδιο τροπο θα μπορουσα να εχω 2 λογαριασμους και με τον Thunderbird??

jkoukos
17-07-14, 10:03
Δεν σταμάτησε κανένας λογαριασμός μου. Δουλεύουν κανονικά και οι δύο.

Είχα 2 λογαριασμούς στο Windows Live mail, έναν από παλιά Hotmail και άλλον ένα της HOL.
Τώρα ο λογαριασμός της HOL μεταφέρθηκε πίσω στην πλατφόρμα της HOL, όπου ήταν και παλαιότερα.
Ο άλλος λογαριασμός του Hotmail, δεν πειράχτηκε και εξακολουθεί να δουλεύει σωστά.

Με την διαδικασία που μας ενημέρωσαν (και ακολούθησα), απλά μετέφερα όλα τα μηνύματα της HOL και έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο Thunderbird.
Έτσι τώρα μπορώ να λαμβάνω τα μηνύματά μου και από τους 2 λογαριασμούς στον υπολογιστή μου.
Αν θέλω να τα δω από άλλον υπολογιστή, απλά μπαίνω στην αντίστοιχη on-line πλατφόρμα, δηλαδή στο Windows Live mail για το Hotmail και στο HOL email για τον λογαριασμό του παρόχου.

altkon
17-07-14, 10:27
Ευχαριστω για την εκτενη ενημερωση. Και πλητοφορω οτι μετα απο ενα restart που εκανα στον ΗΥ μου wxp η πλατφορμα WLMail επανηλθε και με τους 2 λογαρασμοπυς μου δηλ. Hotmail & HOL τωρα τελος καλο ολα καλα μπορω να βλεπω τα παντα και να
κανω λυψη και αποστολη σε μια πλατφορμα, γι' αυτο δεν εχω αναγκη απο δευτερη πλατφορμα τουλαχιστον οταν ειμαι στο σπιτι οταν
ομως ειναι απο tablet η i-phone τοτε μεσα απο outlook.com.

jkoukos
17-07-14, 10:46
Υπόψη όσον αφορά την αλληλογραφία του HOL λογαριασμού, ότι στο Windows Live mail πλέον μπορείς μόνο να βλέπεις τα παλιά μηνύματα και αυτό για ένα χρόνο.
Παραλαβή νέων και αποστολή γίνεται μόνο από την πλατφόρμα (https://mail.hol.gr/cdomino1/inr.nsf) της HOL.

john84
17-07-14, 13:16
Υπόψη όσον αφορά την αλληλογραφία του HOL λογαριασμού, ότι στο Windows Live mail πλέον μπορείς μόνο να βλέπεις τα παλιά μηνύματα και αυτό για ένα χρόνο.
Παραλαβή νέων και αποστολή γίνεται μόνο από την πλατφόρμα (https://mail.hol.gr/cdomino1/inr.nsf) της HOL.

Πανω σε αυτο, τι γινεται με τον λογαριασμο που έχουμε στο συστημα της Microsoft , μπορουμε να το κανουμε @ hotmail.com κλπ για να μην χαθεί?

jkoukos
17-07-14, 13:23
Στους λογαριασμούς αλληλογραφίας των παρόχων δεν μπορεί να γίνει φορητότητα.
Ο λογαριασμός μπορεί (και πρέπει) να μεταφερθεί στην πλατφόρμα της HOL για να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά.
Αν παραμείνει στη πλατφόρμα της Microsoft, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βλέπεις την παλιά αλληλογραφία και αυτό για ένα ακόμη χρόνο.

john84
17-07-14, 13:34
καταλαβα και θα ηθελα να κρατησω το παλιο user και γι αυτο ειπα για αλλαγη απο @ hol.gr σε @ hotmail ή outlook.com... κριμα.

altkon
17-07-14, 14:30
Και ομως για την ωρα μπορω και εκτελω ολες τις εντολες...απο/προς hotmail & hol.( ΔΗΛ. παραλαβη νεων και αποστολη προωθηση)
απο την πλατφορμα WLMail μου που εχω εγκατασημενη στον Η/Υ οπως και πριν απο την μεταφορα στην πλατφορμα της HOL.
Π.Χ.
Fw: Φτιάξε εφαρμογές και κέρδισε προνόμια: Γράψου τώρα δωρεάν στο DVLUP! Inbox
Andre<aaltinalmazis@hotmail.com> Thu, Jul 17, 2014 at 2:33 PM
To: andre <altkon1@gmail.com>
Reply | Reply to all | Forward | Print | Delete | Show original

jkoukos
17-07-14, 15:07
Το έγραψα αρκετές φορές.
Από την 1-7-2014 δεν δουλεύει αποστολή και λήψη νέων email στον λογαριασμό της HOL (@hol) στην πλατφόρμα της Microsoft.
Όσους άλλους λογαριασμούς έχεις σε αυτήν (π.χ. @hotmail) εξακολουθούν και δουλεύουν κανονικά.

Για να λάβεις και στείλεις νέα μηνύματα από λογαριασμό της Hol, είτε ρυθμίζεις κατάλληλα κάποια εφαρμογή (π.χ. Thunderbird) είτε από την on-line (https://mail.hol.gr/cdomino1/inr.nsf) πλατφόρμα της HOL.

Αυτό που δείχνεις είναι αποστολή μηνύματος από λογαριασμό Ηotmail σε λογαριασμό Gmail.
Για δοκίμασε να στείλεις από λογαριασμό Hol σε άλλον (Gmail ή Hotmail).

altkon
17-07-14, 15:42
From: Charles Goyette at Money and Markets
Sent: Thursday, July 17, 2014 13:08
To: altkon@hol.gr












































































Fw: Join me on The Laura Ingraham Show TODAY AT 9 AM! Inbox
Andre<altkon@hol.gr> Thu, Jul 17, 2014 at 3:22 PM
To: andre <altkon1@gmail.com

jkoukos
17-07-14, 15:51
Ωραία, το δοκίμασα και στέλνεις.
Το παράξενο είναι ότι δεν φαίνεται πουθενά (σε καμία πλατφόρμα) ως απεσταλμένο. Μόνο στον λογαριασμό που το έλαβε.
Το πιθανότερο είναι να το έχουν αφήσει έτσι για κάποιο διάστημα.
Σου έχω στείλει δοκιμαστικό μήνυμα στη HOL. Να δούμε αν και από πού θα το λάβεις.

altkon
17-07-14, 16:33
Ναι το ελαβα και σου απαντησα, το μπερδεμα γινετε κατα την αποστολη που εκτελειτε με τον λογαριασμο μου της hotmail ενω η παραλαβη
εχει γινει με τον λογαριασμο μου της hol.
Τωρα εγινε κατανοειτο, καμια αμφιβολια.
Ευχαριστω γοα την συνεργασια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.