PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά Γραμμής ADLS2plus. Αλλαγή παρόχου από Forthnet σε ΟΤΕ



alphapowered
23-07-14, 00:20
Χαιρετώ τα μέλη της κοινότητας του ADSL.
Επειδή είμαι καινούργιος γενικότερα στα forum καθώς και στην χρήση αυτών :rofl: θα ήθελα την άποψη σας στα ακόλουθα θέματα. Εδώ και 6 χρόνια ήμουν στο δίκτυο της Forthnet με double play 24Mbps και είχα πολύ καλή αξιοπιοστεία στο internet. Εχω ένα TP-LINK ADSL Router (Model No. TD-W8980) και γενικότερα ήμουν ευχαριστημένος με ταχύτητα 8500 Kbps downstream και 1.024 upstream. Αποφάσισα λοιπόν να φύγω απο την forthnet λόγω υψηλού κόστους, καθώς φυσικά ως πελάτης επίσης της Nova έβλεπα ότι πλέον δεν άξιζε το τόσο υψηλό κόστος (Forthnet & Nova). Aποφάσισα λοιπόν να πάω στον ΟΤΕ. Καταρχήν παρότι είμαι στο ΟΤΕ ήδη από 17/07 χωρίς καμία ειδοποίηση από πλευράς τους (ούτε κάν SMS), παρατηρώ σημαντική διαφορά στο downstream και upstream. Είχα 8500 kbps down & 1024 up στην forthnet και έχω 5900 Kbps down & 804 up. Και αναρωτιέμαι αν είναι λογική τόση μεγάλη διαφορά. Σπίτι δεν άλλαξα. Οι γραμμές είναι ίδιες. Τα καλώδια είναι ίδια. Τα φίλτρα είναι ίδια. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο router του ΟΤΕ (H108NS) μπορεί να κάνει διαφορά, παρότι όταν το σύνδεσα από captures στο router έβλεπα να πιάνει στα 7233Kbps Down και 850 up.
Μόνες διαφορές ; είχα PPPoA πρωτόκολλο στην forthnet και στον ΟΤΕ έχω PPPoE. Επίσης στον όταν έβαλα αρχικά τον Router του OTE (H108NS) την πρώτη φορά το username και password που είχε ο router του OTE ήταν το standard otenet@otenet.gr και password : ...... (δεν το βάζω για ευνόητους λόγους).
Υπάρχει περίπτωση να κάνουν QoS με βάση το username του χρήστη ; διότι όταν το άλλαξα και έβαλα το δικό μου η ταχύτητα πήγε στα 5900Kbps down και 804 up. ηταν τυχαίο ή όχι ;
Επισυνάπτω και τα captures για κάθε ενδιαφερόμενο που έχει άποψη.
Επίσης και η τηλεφωνική γραμμή έχει τα χάλια της (πολύ θόρυβο) και μου λένε συνέχεια για τα φιλτράκια. Εχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Μέχρι που σκέφτομαια να ξαναγυρίσω στην Forthnet142199142200
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν δεν βλέπετε τα attachments προσπάθησα να τα βάλω και ως εικόνες αλλά όταν προσπαθούσα να τα κάνω upload εβγαινε παράθυρο και έλεγε ότι δεν έχω permissions.
Οπως καταλαβαίνεται είμαι newbie !!

konstantinosmis
23-07-14, 09:32
παρε τον ΟΤΕ και με πες του να σου ριξουν το snr στο 6 ή όσο χαμηλοτερα μπορούν κάτω από το 9. θα κερδίσεις σε ταχύτητα. η forthnet έχει σαν default snr 6 ενώ οι άλλοι πάροχοι 9. όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα. βέβαια υπάρχει περίπτωση αν δεν είναι καλή η γραμμή σου να έχεις συχνές αποσυνδέσεις. αν γίνει κάτι τέτοιο τους ξαναπέρνεις τηλέφωνο να στο επαναφέρουν στο κανονικό ή σε κάποιο προφίλ ώστε να έχεις καλή ταχύτητα αλλά χωρίς αποσυνδέσεις.

andresalonika
23-07-14, 09:40
Ειμαι με οτε, εχω και τα δυο ρουτερς και στο ζτε πιανω 9+ mbit ενω με το 8980 περιπου 1.5mbit πιο κατω. Παιζουν ομως αυτα τα νουμερα καθε φορα μιλαω σε γενικες γραμμες. Καθε μοντεμ παιζει διαφορετικα σε καθε γραμμη..

sweet dreams
23-07-14, 11:34
Χαιρετώ τα μέλη της κοινότητας του ADSL.
Επειδή είμαι καινούργιος γενικότερα στα forum καθώς και στην χρήση αυτών :rofl: θα ήθελα την άποψη σας στα ακόλουθα θέματα. Εδώ και 6 χρόνια ήμουν στο δίκτυο της Forthnet με double play 24Mbps και είχα πολύ καλή αξιοπιοστεία στο internet. Εχω ένα TP-LINK ADSL Router (Model No. TD-W8980) και γενικότερα ήμουν ευχαριστημένος με ταχύτητα 8500 Kbps downstream και 1.024 upstream. Αποφάσισα λοιπόν να φύγω απο την forthnet λόγω υψηλού κόστους, καθώς φυσικά ως πελάτης επίσης της Nova έβλεπα ότι πλέον δεν άξιζε το τόσο υψηλό κόστος (Forthnet & Nova). Aποφάσισα λοιπόν να πάω στον ΟΤΕ. Καταρχήν παρότι είμαι στο ΟΤΕ ήδη από 17/07 χωρίς καμία ειδοποίηση από πλευράς τους (ούτε κάν SMS), παρατηρώ σημαντική διαφορά στο downstream και upstream. Είχα 8500 kbps down & 1024 up στην forthnet και έχω 5900 Kbps down & 804 up. Και αναρωτιέμαι αν είναι λογική τόση μεγάλη διαφορά. Σπίτι δεν άλλαξα. Οι γραμμές είναι ίδιες. Τα καλώδια είναι ίδια. Τα φίλτρα είναι ίδια. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο router του ΟΤΕ (H108NS) μπορεί να κάνει διαφορά, παρότι όταν το σύνδεσα από captures στο router έβλεπα να πιάνει στα 7233Kbps Down και 850 up.
Μόνες διαφορές ; είχα PPPoA πρωτόκολλο στην forthnet και στον ΟΤΕ έχω PPPoE. Επίσης στον όταν έβαλα αρχικά τον Router του OTE (H108NS) την πρώτη φορά το username και password που είχε ο router του OTE ήταν το standard otenet@otenet.gr και password : ...... (δεν το βάζω για ευνόητους λόγους).
Υπάρχει περίπτωση να κάνουν QoS με βάση το username του χρήστη ; διότι όταν το άλλαξα και έβαλα το δικό μου η ταχύτητα πήγε στα 5900Kbps down και 804 up. ηταν τυχαίο ή όχι ;
Επισυνάπτω και τα captures για κάθε ενδιαφερόμενο που έχει άποψη.
Επίσης και η τηλεφωνική γραμμή έχει τα χάλια της (πολύ θόρυβο) και μου λένε συνέχεια για τα φιλτράκια. Εχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Μέχρι που σκέφτομαια να ξαναγυρίσω στην Forthnet142199142200
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν δεν βλέπετε τα attachments προσπάθησα να τα βάλω και ως εικόνες αλλά όταν προσπαθούσα να τα κάνω upload εβγαινε παράθυρο και έλεγε ότι δεν έχω permissions.
Οπως καταλαβαίνεται είμαι newbie !!

:welcome:

Από τα στοιχεία που έχεις ανεβάσει προκύπτει, ότι ακόμη και στην Forthnet η ταχύτητα σου ήταν χαμηλή.

Βάσει του Downstream Attenuation (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)που έχεις θα έπρεπε, θεωρητικά πάντα, να είσαι κοντά στα 13.83 mbit/s.

Αν αφαιρέσουμε 2~3 mbit/s λόγω οverhead, απωλειών γραμμής, υπερφόρτωσης γραμμής κ.λ.π. θα

πάμε στο 10.5~11.5 που δεν έχει καμιά σχέση με αυτήν που έχεις τώρα.

Αφού έχεις πάρει ήδη τον ΟΤΕ, γιατί θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί, θα πρέπει να κάνει και ένα

έλεγχο στην εσωτερική (http://www.adslgr.com/forum/threads/816080-Ερωτηση-συγχρονισμου?p=5400190#post5400190) σου εγκατάσταση ώστε να αποκλείσεις την περίπτωση το πρόβλημα να είναι

από σένα.

Το Username και Password δεν έχει καμιά σχέση, τα φίλτρα και τα υπόλοιπα που έχεις πάνω στην γραμμή σου

έχουν, αλλά θα δείς μέσα στον έλεγχο τι να κάνεις ώστε να τα αποκλείσεις.

Κάνε και μια έρευνα στην περιοχή σου, για να τσεκάρεις τι ταχύτητες έχουν και οι άλλοι γύρω από σένα.

Αν και οι άλλοι, από διαφορετικούς παρόχους, είναι στα ίδια περίπου με σένα, υπάρχει περίπτωση να

είναι το πρόβλημα σε όλη την περιοχή λόγω παλαιότητας καλωδίων.

babis3g
23-07-14, 20:51
επειδη εγινε αναφορα για χαμηλωμα του σνρ απο τον οτε, εγω οταν ειχα ρωτησει δεν το κανουν, μου ειπαν οτι ετσι ειναι το προφιλ απο μονο του και δεν εχουν αλλο πιο χαμηλο

Βεβαια μια ερωτηση προς τον οτε δεν χανεται τιποτα

Αν πουνε οχι τοτε μερικα μοντεμ το κανουν χωρις την παρεμβαση οτε αλλα παμε σε αλλα κοπλα

alphapowered
26-07-14, 20:02
Κύριοι,
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που σπαταλήσατε να δείτε το θέμα μου και τον κόπο που σπαταλήσατε να μου απαντήσετε. Προτιμώ να έχω σταθερό Internet και download παρά να έχω αποσυνδέσεις. Μετά από αρκετό κράξιμο στο ΟΤΕ και πολλά τηλέφωνα (βαρέθηκαν να δηλώνουν βλάβη) νομίζω ότι είμαι καλά. Ας είναι και στα 6500 - 7500. Αν δεν έρθει VDSL στην περιοχή που δεν το βλέπω τα επόμενα 10 χρόνια :rofl: δεν θεωρώ και τόσο τρομερή την διαφορά. Φυσικά μιλάω διαφορά μεταξύ 4Mbps με 8Mbps. Φυσικά δεν άλλαξα τα φίλτρα γιατί είναι καινούργια και ως δια μαγείας σήμερα εχω και 8Mbps142344
Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Με εκτίμηση,
Γιάννης

sweet dreams
26-07-14, 20:14
Είχες 5.904 και έχεις 6.140 :scratch

Βέβαια αν εσύ είσαι ευχαριστημένος, εμας μας περισσεύει. :)

Το θέμα είναι ότι οι αποσυνδέσεις αλλά και η τόσο μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα,

δείχνουν πρόβλημα στην γραμμή.

Είσαι σχεδόν στην μισή ταχύτητα.

alphapowered
26-07-14, 20:32
είναι θέμα περιοχής. Παντού εδώ και στο διπλανό δρόμο δεν πιάνουν περισσότερο. Ναι το καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να έχω περισσότερη ταχύτητα. Πριν 2 χρόνια ήμουν σε διπλανό δρόμο σε άλλη πολυκατοικία. Και εκεί τα ίδια. Το έχω αποδεχτεί πλέον ότι δεν πρόκειται να δω κάτι καλύτερο. :). Και έχει θόρυβο και η γραμμή. Αλλά τους παίρνεις και αυτοί που απαντάνε από το 13888 λένε τα ίδια και τα ίδια (copy paste). Εξάλλου όταν είσαι σε ενοίκιο δεν μπορείς να πειράξεις και πολλά πράγματα. Σήμερα είσαι εδώ αύριο κάπου αλλού. Στο δικό σου σπίτι έχεις απαιτήσεις και θέλεις όλα να είναι εντάξει και σε τελική ανάλυση θα χώσεις και λεφτά. Εδώ να χώσω λεφτά ; Θα πάνε χαμένα. Βλέπεις η περιοχή των Αγίων Αναργύρων είναι Γ' κλάσης περιοχή για τον OTE.

sweet dreams
26-07-14, 20:40
είναι θέμα περιοχής. Παντού εδώ και στο διπλανό δρόμο δεν πιάνουν περισσότερο. Ναι το καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να έχω περισσότερη ταχύτητα. Πριν 2 χρόνια ήμουν σε διπλανό δρόμο σε άλλη πολυκατοικία. Και εκεί τα ίδια. Το έχω αποδεχτεί πλέον ότι δεν πρόκειται να δω κάτι καλύτερο. :). Και έχει θόρυβο και η γραμμή. Αλλά τους παίρνεις και αυτοί που απαντάνε από το 13888 λένε τα ίδια και τα ίδια (copy paste). Εξάλλου όταν είσαι σε ενοίκιο δεν μπορείς να πειράξεις και πολλά πράγματα. Σήμερα είσαι εδώ αύριο κάπου αλλού. Στο δικό σου σπίτι έχεις απαιτήσεις και θέλεις όλα να είναι εντάξει και σε τελική ανάλυση θα χώσεις και λεφτά. Εδώ να χώσω λεφτά ; Θα πάνε χαμένα. Βλέπεις η περιοχή των Αγίων Αναργύρων είναι Γ' κλάσης περιοχή για τον OTE.

Αν είναι θέμα περιοχής, Ο.Κ. γιατί δεν το έγραψες ποιο πάνω.

Tony1988
26-07-14, 22:09
Από την ίδια περιοχή είμαι και εγώ αλλά πιάνω 14, δεν ξέρω αν σε βοηθάει να το κοιτάξεις καλύτερα το θέμα με κάποιον τεχνικό του ΟΤΕ, αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου πω μερικά πράγματα για τον ΟΤΕ της περιοχής μας και τι να προσέξεις, ήμουν παθών και εγώ σαν και εσένα αλλά στο τέλος όλα καλά. Φιλικά




είναι θέμα περιοχής. Παντού εδώ και στο διπλανό δρόμο δεν πιάνουν περισσότερο. Ναι το καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να έχω περισσότερη ταχύτητα. Πριν 2 χρόνια ήμουν σε διπλανό δρόμο σε άλλη πολυκατοικία. Και εκεί τα ίδια. Το έχω αποδεχτεί πλέον ότι δεν πρόκειται να δω κάτι καλύτερο. :). Και έχει θόρυβο και η γραμμή. Αλλά τους παίρνεις και αυτοί που απαντάνε από το 13888 λένε τα ίδια και τα ίδια (copy paste). Εξάλλου όταν είσαι σε ενοίκιο δεν μπορείς να πειράξεις και πολλά πράγματα. Σήμερα είσαι εδώ αύριο κάπου αλλού. Στο δικό σου σπίτι έχεις απαιτήσεις και θέλεις όλα να είναι εντάξει και σε τελική ανάλυση θα χώσεις και λεφτά. Εδώ να χώσω λεφτά ; Θα πάνε χαμένα. Βλέπεις η περιοχή των Αγίων Αναργύρων είναι Γ' κλάσης περιοχή για τον OTE.

alphapowered
27-07-14, 15:53
Εχεις δίκιο που δεν το έγραψα νωρίτερο, διότι αυτή είναι η άποψη η δική μου. Πως μπορώ να ξέρω όμως όταν δεν είμαι σχετικός με το άθλημα εάν η άποψη μου έχει σωστή βάση ή λέω χαζομάρες. Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες και τις ακούω. Επίσης μπορώ να σου πω ότι έλεγξα τα φίλτρα (τα έβγαλα), δοκίμασα τον Router στην κεντρική γραμμή που έρχεται από κουτί της πολυκατοικίας και δεν είδα καμία σημαντική διαφορά. Επίσης αναφέρεις ότι φαίνεται ότι έχω θόρυβο. Συμφωνώ αφού κάποιες φορές τον ακούω από το τηλέφωνο. Τους έχουμε καλέσεις από την προηγούμενη εβδομάδα 4 φορές και στους ελέγχους που κάνουνε λένε ότι η γραμμή είναι μια χαρά, και μετά τους ξαναπαίρνω και τους λέω ότι η γραμμή συνεχίζει να έχει θόρυβο. Είναι ο λόγος τους σε αντίθεση με τον λόγο μου. Στο 13888 ορισμένες φορές και οι ίδιοι που μιλάμε ακούνε τον θόρυβο. Τι άλλο μπορώ να κάνω παρά να συνεχίσω να παίρνω τηλέφωνα στον ΟΤΕ στο 13888 για να δηλώνουν βλάβη. Ο λόγος λοιπόν που λέω ότι είναι θέμα περιοχής είναι ότι ειλικρινά από τους ανθρώπους που γνωρίζω στην περιοχή αυτή δεν έχω δει κάποιον που να έχει περισσότερη ταχύτητα εκτός από τον Tony1988 o οποίος λέει ότι πιάνει 14Mbps. Αν κρίνω από το παρακάτω μήνυμα συνδέεται σε άλλο DSLAM στον ΟΤΕ. Εγώ από πληροφορία που πήρα από την Forthnet ο αριθμός βρόγχου στον οποίο είμαι συνδεδεμένος είναι ο : 21B1288340. Σε εμένα δεν λέει και πολλά. Αν υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω εάν συνδέομαι στον DSLAM Πετρούπολης ή στο DSLAM στο ΙΛΙΟΝ και αν αυτό φταίει για την τόσο χαμηλή ταχύτητα και μπορώ να κάνω κάτι τότε είμαι όλος αυτιά. Ακούω συμβουλές. Ολες οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες. Σε κάθε περίπτωση όπως έχω αναφέρει και στο αρχικό μου μήνυμα είμαι καινούργιος σε επικοινωνία μέσω forums οπότε συγχώρεστε με εάν δεν ακολουθώ τους κανόνες σας.
Προσπαθώ να μάθω και να βοηθήσω και εγώ από την πλευρά μου, άλλους με τις γνώσεις που διαθέτω.
Με εκτίμηση,
Γιάννης

sweet dreams
27-07-14, 16:09
Αν είναι θέμα της περιοχής δεν μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς, απλά θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου,

αν και δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις, πέρα από να το επιβεβαιώσεις.

Άλλωστε στο είχα γράψει και στο post #4.

Το που συνδέεσαι μπορείς να το μάθεις από τον πάροχο σου.

Είσαι τώρα στον ΟΤΕ, οπότε πάρε στο τεχνικό τμήμα για να μάθεις που είσαι συνδεδεμένος.

Στείλε και ένα PM στον Tony1988, μήπως ξέρει κάτι παραπάνω για την περιοχή.

alphapowered
27-07-14, 16:21
Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια μέχρι τώρα.

sweet dreams
27-07-14, 16:23
Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια μέχρι τώρα.

Nά'σαι καλά. :oneup:

Tony1988
28-07-14, 02:38
Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια μέχρι τώρα.

Όταν πάω να σου στείλω προσωπικό μήνυμα μου βγάζει την παρακάτω ειδοποίηση, αν μπορείς ενεργοποίησε την λειτουργία προσωπικών μηνυμάτων, υπάρχει μια λύση να τους πεις να σε βάλουν σε interleaved και αν δε φτιάξει να ζητήσεις αλλαγή ζεύγους, περισσότερα στο πμ.

Το μέλος: alphapowered έχει επιλέξει να μη λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα ή δεν του επιτρέπεται να λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα. Για αυτό δε μπορείτε να του αποστείλετε μήνυμα.
Αν προσπαθείτε να στείλετε μήνυμα σε πολλαπλούς αποδέκτες, αφαιρέστε το μέλος alphapowered από την λίστα αποδεκτών και δοκιμάστε ξανά.

Dr_power
29-07-14, 15:16
Στις βλάβες που δηλώθηκαν ηρθε κάποιος τεχνικός για να γινει ελεγχος? Εαν όχι θα προτεινα να ξαναδηλωθει και να επιμεινεις να ερθει συνεργειο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.