PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND - ΙΛΙΟΝ



Moody_AL
23-07-14, 20:47
]Καλήσπερα. Εδώ και δύο μέρες ενώ έχω Internet το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Ούτε παλμός, ούτε τίποτα. Και όποιος παίρνει του βγάζει πως η γραμμή έχει βλάβη.
Στη WIND μου λένε πως αυτό συμβαίνει λόγω εργασιών του ΟΤΕ στην περιοχή(η αλήθεια είναι, οτετζήδες τριγυρνάνε στα καφαο τελευταία) και πως υπάρχουν παράπονα και από άλλους συνδρομητές της.
Anyway, υπάρχει κανένας άλλος εδώ που να μένει στο Ίλιον και να έχει παρόμοιο θέμα? Ευχαριστώ.

nyannaco
24-07-14, 08:49
Στο internet η ταχύτητα της σύνδεσης είναι κανονική, όσο ήταν και πριν;

Moody_AL
24-07-14, 23:10
H ταχύτητα είναι μειωμένη στο 1/3.

theopan
24-07-14, 23:46
"Μονόπολο" το λένε νομίζω αυτό -κάπου διακόπτεται το κύκλωμα στο ένα εκ των 2 καλωδίων του ζευγαριού σου- ή έχει πάρει υγρασία το καλώδιό σου. Τέλος πάντων είναι βλάβη που χρήζει αντιμετώπισης. Δηλαδή Moody_AL σου είπαν "πως υπάρχουν παράπονα και από άλλους συνδρομητές" το δέχτηκες και κλείσατε το τηλέφωνο εκεί;; Δεν είναι δικαιολογία αυτό! Και από 10.000 συνδρομητές να υπάρχουν "παράπονα" η διαδικασία προβλέπει καταχώρηση ξεχωριστής βλάβης για τον καθένα τους έναν προς έναν ώστε να ξεκινήσει η προθεσμία αποκατάστασης της βλάβης για τον καθένα! Και είχαν περάσει και 48 ώρες στις οποίες έπρεπε να έχει διορθωθεί η βλάβη και άλλες 24 από τότε που έγραψες το 1ο post... Αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε στην περιοχή μου (υγρασία σε κεντρικά διερχόμενο καλώδιο του ΟΤΕ) το Μάιο. Αποκαταστάθηκε η βλάβη λίγο πριν την πάροδο 48 ωρών. Προχθές είχα πάλι διακοπή για καμιά ώρα μόλις γιατί όπως εκ των υστέρων έμαθα άλλαξαν και το τελευταίο κομμάτι καλωδίου που είχε μείνει από εκείνη τη βλάβη του Μαΐου. Και τις 2 φορές εξυπακούεται ότι δήλωσα τη βλάβη κανονικά στη Wind. Πάρε τηλέφωνο άμεσα και δήλωσε τη βλάβη σου. Εσένα δεν πρέπει να σε αφορά τίποτα άλλο πέρα από το ότι το τηλέφωνό σου το οποίο πληρώνεις στη Wind, δεν λειτουργεί. Ούτε τι κάνει ο ΟΤΕ και αν ψάχνει τα καφάο, ούτε αν, πόσοι και ποιοί άλλοι γείτονες έχουν βλάβη καθώς μπορεί να φταίει και οτιδήποτε άλλο.

Moody_AL
25-07-14, 00:28
Φίλε theopan ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εσύ καλά τα λες, αλλά άντε να βγάλουμε άκρη τώρα. Σήμερα έκλεισα τρίτη μέρα χωρίς σταθερό. Και το πρωι μου είχαν πει πως ο ΟΤΕ είχε δώσει ημέρα αποκατάστασης την σημερινή(24/7). Τίποτα όμως. Δηλαδή πως την έχουν δει οι εταιρίες πια? Θέλουν τον τραμπουκισμό τους για να σε εξυπηρετήσουν? Με τα προβλεπόμενα δεν γίνεται δουλεία? Είχα 5 χρόνια ΟΝ πριν πάω στην WIND. Τότε δεν έσκαβε ο ΟΤΕ? Γιατί ποτέ δεν έιχα θέμα. Τους έστειλα μόλις ένα mail, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ μπας και νιώσουν.

nyannaco
25-07-14, 09:09
Είχα 5 χρόνια ΟΝ πριν πάω στην WIND.Εγώ έκανα την αντίστροφη κίνηση πριν μερικά χρόνια... τώρα ξέρεις γιατί!
Eπί του θέματος, όπως τα είπε ο theopan. Αυτό υποψιαζόμουν και σε ρώτησα για την ταχύτητα.
Παντως για να είμαστε και δίκαιοι με τη Wind, αν είναι καλωδιακό το πρόβλημα και πρέπει να επέμβει ο ΟΤΕ, η Wind σίγουρα δεν μπορεί να κάνει και πολλά αν ο ΟΤΕ καθυστερεί. Σε αυτές τις περιπωσεις απλά εύχεσαι να είναι χοντρό το πρόβλημα και να επηρρεάζει και συνδρομητές ΟΤΕ, για να κινηθούν πιο γρήγορα.

Moody_AL
26-07-14, 20:32
Ναι οκ, φταιει ο ΟΤΕ, αλλά απο την Τετάρτη μέχρι σήμερα μου έλεγαν θα αποκατασταθεί εντός της ημέρας. Τελοσπάντων αν μέχρι Τρίτη δεν έχει γίνει κάτι το σκέφτομαι για καταγγελία της σύμβασης.

SnakeMJK
27-07-14, 14:04
moody_al παρόμοιο πρόβλημα έχει κ φίλος από Ίλιον με wind... Νομίζω θα πρέπει να πιέσεις την wind, ώστε να πιέσει τον οτε, να φτιάξει την βλάβη. αν είναι πρόβλημα του ΟΤΕ, τότε και καταγγελία σύμβασης να κάνεις για να πας ελεύθερα σε άλλο πάροχο, τα ίδια προβλήματα θα έχεις φαντάζομαι....

theopan
27-07-14, 17:15
αν είναι πρόβλημα του ΟΤΕ, τότε και καταγγελία σύμβασης να κάνεις για να πας ελεύθερα σε άλλο πάροχο, τα ίδια προβλήματα θα έχεις φαντάζομαι....

Δεν πρόκειται καν να καταφέρει να πάει σε άλλον πάροχο. Με ανοιχτή βλάβη απορρίπτονται οι φορητότητες αυτόματα.

Moody_AL
06-09-14, 20:17
Καλησπέρα. Πάει 1,5 μήνας από τότε που έκανα αυτό το post και ακόμα τίποτα... Σήμερα μάλιστα αποσυνδέεται και το internet. Παιδιά ειλικρινά χρειάζομαι κάποια βοήθεια. Ειμαι σε απόγνωση. Στην wind το θράσος τους είναι απίστευτο. ''Σας κατανοούμε αλλά είναι στα χέρια του ΟΤΕ. Ούτε εμάς μας συμφέρει αυτό που γίνεται κλπ.'' και άλλα τέτοια παραμύθια. Μέχρι που έφτασαν να μου πουν οτί τους είπε ο ΟΤΕ πως περιμένει άδεια από τον δήμο για να παει να σκάψει να φτιάξει τη βλάβη. Ειλικρινά είμαι στα όρια μου. Έχω δείξει απίστευτη υπομονή. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιες δράσεις? Έχει βιώσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο? Έστω και από άλλη εταιρία?? Τι να κάνω?? Δεν μπορείται να φανταστείτε πόσο παγιδευμένος αισθάνομαι.

nyannaco
07-09-14, 10:09
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ δοκίμασες; When everything else fails...

anthip09
08-09-14, 20:15
Εννοείται ότι θα ζητήσεις και εγγράφως από τη wind να μην υπάρξει χρέωση για όλο το διάστημα που δεν θα έχεις υπηρεσίες μέχρι και την αποκατάσταση της βλάβης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.