PDA

Επιστροφή στο Forum : επιθυμία συσκευής 3G για τέλειο σήμα από τη wind



georgedimgd
24-07-14, 15:25
Γεια σας. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο forum και ούτε έχει ασχοληθεί κανένας από τη wind. Υπογράψαμε προχτές συμβόλαιο για φορητότητα το τηλέφωνο του χωριού + ένα κινητό cosmote σε W + ένα κινητό vodafone σε free2go 120' λεπτά. Οι εταιρείες cosmote και vodafone έχουν τις συσκευές τέλειο σήμα και full σήμα αντίστοιχα ώστε να πιάνει το κινητό σε δυσπρόσιτες περιοχές, που δεν υπάρχει σήμα, μέσω μιας ειδικής συσκευής που συνδέεται με το router της ADSL γραμμής σου και δίνει σήμα στο κινητό μέσω 3G. Απλά η wind δεν έχει κάτι αντίστοιχο και έχει μείνει πίσω. Δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένουν για να κάνουν αυτή την κίνηση όμως θα υπάρχουν περιπτώσεις και στο δίκτυο της wind που χρειάζεται μια τέτοια συσκευή. Ενώ αυτή τη στιγμή έχουμε στο χωριό τη συσκευή της vodafone και ενώ οι κεραίες μοιράζονται μεταξύ wind-vodafone, η ίδια συσκευή δεν μπορεί να δουλέψει με το δίκτυο της wind.
Από χρόνια στο "χωριό" Γύθειο στο κτήμα που έχουμε σπίτι η συμπεριφορά των κινητών είναι ίδια. Δηλαδή η cosmote ίσα που πιάνει και η vodafone-wind απλά δε δουλεύουν εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Περιμένω κάποια κίνηση από τη wind όπως και τις απόψεις ανθρώπων, χρηστών που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα. Ευχαριστώ! Και για να μην κατηγορούμε τη wind σημειωτέον ότι στο Γύθειο ο μόνος εναλλακτικός πάροχος που δίνει internet είναι η wind ενώ το πακέτο 24 Mbps+απεριόριστα σταθερά+300 λεπτά κινητά + ένα κινητό με W + ένα κινητό με 2 ώρες προς όλους και 300MB mobile internet(με 3 λεπτά ελάχιστη χρέωση) στα 56 ευρώ δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτά που έδινε ο ΟΤΕ δηλαδή κατ' εξοχήν στα 25 ευρώ με internet 2 Μbps χωρίς καθόλου κλήσεις και λειτουργία μόνο καλοκαίρι, Χριστούγεννα, Πάσχα και Σαββατοκύριακα.

jap
24-07-14, 15:41
Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο ποστάρησες. Θες κάποια συμβουλή; Υπέγραψες λες ήδη να μεταφερθούν όλα στη Wind ενώ ξέρεις πως δεν έχει σήμα για τα κινητά και δεν δίνει λύση για χρήση εντός του σπιτιού τουλάχιστον. Η δική μου παραίνεση είναι υπαναχώρηση αμέσως και πριν αρχίσουν ενέργειες σύνδεσης, γιατί όλα μαζί είναι ένας σκασμός λεφτά το μήνα και από υπηρεσίες θα έχεις μόνο σταθερό.

georgedimgd
24-07-14, 15:45
Όχι δε μένουμε στο Γύθειο. Πηγαίνουμε εκεί κυρίως για διακοπές. Απλά θα ήθελα να δει το post και κάποιος ίσως υπεύθυνος από τη wind για να βγει μια αντίστοιχη συσκευή. Επίσης και η cosmote δεν πιάνει, αλλά ίσως καταφέρεις να μιλήσεις με πολύ περισσότερες πιθανότητες από τις άλλες.

jap
24-07-14, 16:06
ΟΚ, σε κατάλαβα, κι εγώ μαζί σου. Να βάλουν και πακέτο με homezone που έχουν οι άλλες 2 εταιρείες.

georgedimgd
24-07-14, 16:10
Τα πακέτα που είχαμε ως τώρα στα κινητά είναι: (το ένα πρόσωπο)vodafone με 2 ώρες το μήνα προς όλους στα 25 ευρώ, (και το άλλο πρόσωπο)ένα vodafone με 25 ώρες προς vodafone και σταθερά + 3,5 ώρες προς τρίτους + 150 μηνύματα περίπου + 300 MB ή 500 και ένα what's up, οπότε με αυτό το πακέτο έχουμε και πλήρες σταθερό, καλύπτουμε το 2ωρο vodafone με το 2ωρο free2go (που παρότι έχει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά αντί για 1 που είχε η σύνδεση βάζεις μια 5ευρη κάρτα και έχεις 320 λεπτά σύνολο) και καταργείται η σύνδεση vodafone η μεγάλη που ερχόταν κάθε μήνα γύρω στα 45 ευρώ και κρατάμε το what'up που το ξέρουν περισσότεροι σε W που παρέχει ουσιαστικά τα πάντα αν δεν είσαι επαγγελματίας.

- - - Updated - - -


ΟΚ, σε κατάλαβα, κι εγώ μαζί σου. Να βάλουν και πακέτο με homezone που έχουν οι άλλες 2 εταιρείες.

Τι είναι το homezone?!

jap
24-07-14, 16:19
Τι είναι το homezone?!

Είναι υπηρεσία που δίνουν η VF και Cosmote με ένα μικρό πάγιο να έχεις το κινητό ως σταθερό. Χρεώσεις σταθερού για κλήσεις προς σταθερό και αρκετά δωρεάν λεπτά με το πάγιο. Είναι σήμερα η πιο οικονομική λύση για όποιον δεν θέλει internet. Δες εδώ (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1060) και εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/Cosmote_AtHome)

georgedimgd
24-07-14, 16:24
Και δεν κατάλαβα, δηλαδή θέλεις ειδική συσκευή;

jap
24-07-14, 17:27
Κινητό, SIM δίνουν. Υπάρχουν και ειδικές συσκευές, τα λεγόμενα FCT, που παίρνουν την SIM και συνδέεις συμβατικό τηλέφωνο, αλλά δεν είναι απαραίτητες για τη λειτουργία της υπηρεσίας. Η cosmote δεν δίνει πλέον FCT, η vodafone νομίζω δίνει ακόμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.