PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL TIME Based on Data Transfer



stako
19-08-04, 11:34
Καλημέρα σε όλους!

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το πακέτο της Forthnet? Σύμφωνα με το site της ο χρόνος μετράει μόνο όταν κατεβάζεις κάτι. Είναι αξιόπιστο αυτό? Λειτουργεί όπως λέει?

Παραθέτω από το site:

"Σε αντίθεση με τις συνηθισμένες υπηρεσίες χρονοχρέωσης, στην υπηρεσία ADSL TIME Based on Data Transfer μετράμε το χρόνο διαφορετικά.

Πολύ απλά, διατηρώντας τη μόνιμη σύνδεση που σας παρέχει η υπηρεσία ADSL, μπορείτε να είστε συνεχώς on line, αλλά να χρεώνεστε μόνο για όσο χρονικό διάστημα χρησιμοποιείτε το Internet.

Αν για παράδειγμα βλέπετε μια σελίδα web ή κατεβάζετε ένα αρχείο, μόλις η σελίδα φορτωθεί ή ολοκληρωθεί το downloading του αρχείου, ο χρόνος σταματάει να μετράει και ξεκινάει μόνο όταν ξαναχρησιμοποιήσετε το Internet."

Ευχαριστώ

forthmania
19-08-04, 14:09
Ναι το γνωρίζω και στο συνιστώ! Θα σου λύσει τα χέρια και θα βοηθήσει τη τσέπη σου! Πάρε στις πωλήσεις της forth να σε ενημερώσουν αναλυτικότερα: 801 100 8000

krge
19-08-04, 14:46
Αφού σε χρεώνει μόνο όταν "κατεβάζεις" κάτι ή φορτώνεις μια σελίδα, τότε σε χρεώνει και αν κάποιος σε πλακώσει στα Pings & DDoS.
Οπότε θα πληρώνεις όντως όποτε χρησιμοποιείς την σύνδεση και όταν κάποιος γουστάρει να σε βάζει να πληρώνεις(το ξεχάσαν αυτό μάλλον :twisted: )

psyxakias
19-08-04, 14:53
forthmania, μια που το γνωρίζεις το συγκεκριμένο πακετό..

Φαίνεται δελεαστικό το πακέτο αυτό αλλά έχω μια απορία.. Τι γίνεται αν έχεις ανοιχτό IRC ή MSN, δεν στέλνει συνεχώς πακέτα κρατώντας την γραμμή non-idle και χρεώνοντάς σε;

EDIT: Μήπως χρεώνει τον συνδρομητή μόνο αν υπερβεί συγκεκριμένο αριθμό πακέτων (pps) ή συγκεκριμενής bandwidth (kbps).

Πχ Εφ'όσον το MSN/IRC και άλλα instant messengers/chats, δεν χρησιμοποιούν πολύ bandwidth ίσως να γίνεται κάποιος έλεγχος και η χρέωση να ξεκινά μόλις η γραμμή έχει κίνηση άνω των 24 kbps (3 KB/sec)

stako
19-08-04, 15:44
Καλές οι απορίες του psyxakias. Αν μας τις λύσει κάποιος θα ήταν πολύ χρήσιμο! :)

Πάντως για μένα που πλέον από το σπίτι αντε να δω κανά site για πολύ λίγο και να βλέπω και τα mail, μου αρκεί η σύνδεση. IM έχουμε και στη δουλειά όλη μέρα....:) Και για κατεβάσματα υπάρχει άλλη άκρη οπότε......:)

Μπράβο στη Forthnet! Είμαι σχεδόν ένα χρόνο με Tellas 384 αλλά....... η αλήθεια να λέγεται..... Τρελλά αξιόπιστη η Tellas αλλά από marketing και εξυπηρέτηση μηδέν....... Τους πήρα να τους ρωτήσω αν έχουν αντίστοιχο πακέτο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και μάλιστα δεν είναι εφικτό οπότε πως να το κάνουν........!

chatasos
19-08-04, 16:00
Τους πήρα να τους ρωτήσω αν έχουν αντίστοιχο πακέτο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και μάλιστα δεν είναι εφικτό οπότε πως να το κάνουν........!

everything is possible (http://www.metronet.co.uk/adsl/paygo):twisted: :twisted: :twisted:

Bayern7
19-08-04, 21:53
Αφού σε χρεώνει μόνο όταν "κατεβάζεις" κάτι ή φορτώνεις μια σελίδα, τότε σε χρεώνει και αν κάποιος σε πλακώσει στα Pings & DDoS.
Οπότε θα πληρώνεις όντως όποτε χρησιμοποιείς την σύνδεση και όταν κάποιος γουστάρει να σε βάζει να πληρώνεις(το ξεχάσαν αυτό μάλλον :twisted: )

Eπίτηδες μάλλον... :wink:

chatasos
20-08-04, 03:42
Πάντως υπάρχουν τεχνικές λύσεις που επιτρέπουν να δεις ποιος "ξεκίνησε" την κίνηση. :wink:
Τώρα αν και εσύ απαντάς ξεκινώντας κάτι άλλο... τότε πολύ απλά την πάτησες...

zardoz
20-08-04, 12:07
Ιδού ο συλλογισμός (όλες οι τιμές έχουν ΦΠΑ!)

Η γραμμή ΟΤΕ κοστίζει...

29,5 Euro/μήνα

Tο κοστούμι Forthnet ADSL Time 15 ωρών (384) κοστίζει 8,142 Euro/μήνα.
Αν υποθέσουμε μια μικρή (ελάχιστη) μηνιαία υπέρβαση 5 ωρών πάμε σε...

8,142+4,032 = 12,174 Euro/μήνα

Πληρώνοντας 256 flat rate π.χ στην ACN σε ετήσιο συμβόλαιο, σου κοστίζει...

18.6/μήνα

πάντα συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, δηλαδή διαφορά 2 φραπέδες στην παραλία,
τρία πακέτα τσιγάρα κλπ. Και ενώ θα πίνεις τον φραπέ σου καπνίζοντας στην
παραλία θα κατεβάζει το μουλάρι στο σπίτι σου γ**μιώντας με 25-30K .

Παιδιά, το μόνο που πρέπει να κυνηγήσουμε ως χρήστες είναι η μείωση
του τερατώδους 29,5 στον πΟΤΕ (γιατί πληρώνεις και την PSTN/ISDN) και στις
flat rate. Όλα τα άλλα είναι παπαριές που θυμίζουν προσφορές κινητής
τηλεφωνίας...

Tony_Ts
20-08-04, 12:31
Παιδιά, το μόνο που πρέπει να κυνηγήσουμε ως χρήστες είναι η μείωση
του τερατώδους 29,5 στον πΟΤΕ (γιατί πληρώνεις και την PSTN/ISDN) και στις
flat rate.

Πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα!

Όσο για το πακέτο της Forthnet, κανονικά θα πρέπει να έχουν κάποιο trigger level στο bandwidth γιατί διαφορετικά δεν είναι καθόλου καλό. Έστω κι νν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις DoS έχουμε πολλές χιλιάδες μηχανήματα εκεί έξω μολυσμένα που σκανάρουν να βρουν μηχάνημα να μολύνουν. Κι αυτό κίνηση δικτύου είναι αφού καταλήγει στην ΙΡ μας.

aesir
20-08-04, 12:41
Ή να ενσωματωθεί στην τιμή του ISP όπως στο εξωτερικό, οπότε αν σου λέει πχ 40€ τον μήνα, αυτό να περιλαμβάνει και την συνδρομή και το πάγιο, και ας πληρώνει ο ISP τον ΟΤΕ, που ούτως ή άλλως ήδη τον πληρώνει.

sdikr
20-08-04, 15:22
Ή να ενσωματωθεί στην τιμή του ISP όπως στο εξωτερικό, οπότε αν σου λέει πχ 40€ τον μήνα, αυτό να περιλαμβάνει και την συνδρομή και το πάγιο, και ας πληρώνει ο ISP τον ΟΤΕ, που ούτως ή άλλως ήδη τον πληρώνει.

Εγώ πιστέυω οτι το να το έχουμε ξεχωριστό είναι πιο καλό,
πχ τώρα διαλέγεις όποιον θέλεις για isp γιατί η πρόσβαση adsl είναι "δικιά σου", με το να το πληρώνεις στον isp σημαίνει πως θα πρέπει να γίνει διακοπή της γραμμής και να ξανακάνεις αιτήσεις

BigLion
26-08-04, 08:02
Ή να ενσωματωθεί στην τιμή του ISP όπως στο εξωτερικό, οπότε αν σου λέει πχ 40€ τον μήνα, αυτό να περιλαμβάνει και την συνδρομή και το πάγιο, και ας πληρώνει ο ISP τον ΟΤΕ, που ούτως ή άλλως ήδη τον πληρώνει.


Συμφωνώ μαζί σου. Είναι γελοίο αυτό και γίνεται μόνο στην Ελλάδα. Άσε που είναι και ένα τέχνασμα, που προσφέρεται για διαφημήσεις ώστε να παρουσιάζουν οι ISP's τις "δελεαστικές" τιμές τους, και στο τέλος ο πελάτης πρέπει να πληρώσει ένα εντελώς διαφορετικό ποσό μέχρι να ξεμπλέξει. Επίσης σε περίπτωση βλάβης γίνεσαι μπαλάκι μεταξύ πΟΤΕ και ISP.

Και μιας και λέμε για τους ISP's, δεν πιστέυω ότι είναι "καλύτεροι" απ'τον πΟΤΕ. Έχετε δει καμία έκπτωση τιμών για μεγαλύτερα πακέτα? Αντιθέτως η τιμή ανά Κbit είναι καλύτερη με το 384 πακέτο απ'ότι με το 1024. Άλλο ένα παράδοξο...

Να δούμε πότε θα εναρμονιστούμε επιτέλους με τις άλλες Ευρωπαικές χώρες :( Στην Αγγλία που έχουν διπλάσιους μισθούς το 1Mbit κόστίζει τελική τιμή EUR 58!!

Όσο για την "διαφορετική" ογκοχρέωση της Forthnet πιστεύω ότι είναι άλλο ένα εμπορικό τρικ. Οι άλλοι ISP's δηλαδή τι θα σου χρεώνουν όταν δεν κατεβάζεις κάτι?

chatasos
26-08-04, 17:18
Όσο για την "διαφορετική" ογκοχρέωση της Forthnet πιστεύω ότι είναι άλλο ένα εμπορικό τρικ. Οι άλλοι ISP's δηλαδή τι θα σου χρεώνουν όταν δεν κατεβάζεις κάτι?

Αν δεν κάνω λάθος, είναι "διαφορετική" χρονοχρέωση.

sdikr
26-08-04, 17:33
Να δούμε πότε θα εναρμονιστούμε επιτέλους με τις άλλες Ευρωπαικές χώρες Στην Αγγλία που έχουν διπλάσιους μισθούς το 1Mbit κόστίζει τελική τιμή EUR 58!!


Αν και εμένα μου αρέσει να το συγκρίνω με την Αγγλία μην ξεχνάμε μερικά πραγματάκια,
η BT έδωσε adsl σε μεγάλες πόλεις, μετά έκανε γκάλοπ, σε άλλες πόλεις για να δεί αν υπάρχει ζήτηση ώστε να προχωρήσει σε εγκατάσταση εξοπλισμού (τα γνωστά στους άγγλους exchange trigger levels).
Ο Οτε απο την άλλη έκανε εγκατάσταση σχεδόν σε όλο του το δίκτυο (άσχετο το πόσες πόρτες έβαλε) όποτε έχει να καλύψει ένα μεγαλύτερο πρώτο κόστος.
Καθώς επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτό με τα 58 ευρώ έχει και κάποιο limit του τί θα κατεβάσεις κάθε μήνα και δεν ήταν πάντα τόσο φθηνά.

Που θα πάει θα πέσουν και οι τιμές εδώ, θα βγούν και καινούργια πακέτα στύλ 1mbit αλλα με 10gb down limit με λογικές τιμές.

BigLion
26-08-04, 20:41
Φίλε Chatasos, είναι μόνο χρονοχρέωση ή συνδυασμός χρονοχρέωσης και ογκοχρέωσης? Αν είναι μόνο χρονοχρέωση, έχεις δίκιο. Αν είναι το δεύτερο, τότε ωνομίζω ότι ισχύει αυτό που είπα.

Φίλε sdikr, θα διαφωνήσω μαζί σου για τους παρακάτω λόγους:

- Και OTE σε μεγάλες πόλεις έβαλε αρχικά, και στην συνέχεια αναλόγως ζήτησης και με εμπορικά πάντα κριτήρια αναβαθμίζει το δίκτυο του για κάλυψη ADSL.

- Μην ξεχνάς ΠΟΤΕ έβαλε ADSL η Αγγλία και πότε εμείς. Θα είχε κάθε λόγο να ήταν πιο ακριβή στα αρχικά στάδια η ΒΤ για λόγους απόσβεσης κόστους και όμως δεν ήταν τόσο τραγικά ακριβή, τουλάχιστον μετά από τον 1ο χρόνο εφαρμογής του ADSL. Δέν μπορείς λοιπόν να κάνεις τέτοια σύγκριση, οταν οι ΒΤ πρόσφερε στους Άγγλους ADSL την εποχή που τo πρόσφερε.

- Εμείς κατα-χρηματοδοτηθήκαμε από την ΕΕ για να το κάνουμε και με τα χίλια ζόρια το κάναμε. Βρήκαμε "έτοιμες (και πιο φθηνές τεχνολογίες επίσης, και πα΄'όλα αυτά μασ "γδέρνουν". Και ερχόμαστε σήμερα εν έτει 2004 να χαιρόμαστε με 256Kbps συνδέσεις.

- Από ίδια εμπειρία (ήμουν 4 χρόνια Αγγλία) σου λέω ότι ΝΑΙ μπορείς να κετεβάσεις ό,τι θέλεις χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό. Επίσης, όταν μου λές ότι δεν ήταν πάντα τόσο φθηνά, τι εννοείς? Η σύγκριση τιμών που κάνω έχει κοινή χρονική αναφορά το τώρα.

Ελπίζω να συμφωνείς μαζί μου, βάσει των παραπάνω. Δεν μ'αρέσει να είμαι ισοπεδοτικός, αλλά όπως ξέρει ο κάθε ένας μας αυτά που γίνονται στην Ελλάδα και η έλλειψη σεβασμού προς τον πολίτη ειναι σκάνδαλο. Άρα νομίζω ότι είμαι και αρκετά ήπιος σε όσα λέω, αν αναλογιστείς ότι κάποιοι έυνοούμενοι με φουσκωτές τσέπες μας περνάνε και για ανόητους από πάνω.

chatasos
27-08-04, 13:32
Φίλε Chatasos, είναι μόνο χρονοχρέωση ή συνδυασμός χρονοχρέωσης και ογκοχρέωσης? Αν είναι μόνο χρονοχρέωση, έχεις δίκιο. Αν είναι το δεύτερο, τότε ωνομίζω ότι ισχύει αυτό που είπα.

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails.aspx?c=10004309

:wink: :wink: :wink:

όπως λέει και ο τίτλος του topic.

sdikr
27-08-04, 13:39
- Και OTE σε μεγάλες πόλεις έβαλε αρχικά, και στην συνέχεια αναλόγως ζήτησης και με εμπορικά πάντα κριτήρια αναβαθμίζει το δίκτυο του για κάλυψη ADSL.

Και όμως έβαλε και σε κάποια ασχετά σημεία, δέν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε ΄τα πρώτα pdf με τα adsl enabled κέντρα να το δείς και εσύ.



- Μην ξεχνάς ΠΟΤΕ έβαλε ADSL η Αγγλία και πότε εμείς. Θα είχε κάθε λόγο να ήταν πιο ακριβή στα αρχικά στάδια η ΒΤ για λόγους απόσβεσης κόστους και όμως δεν ήταν τόσο τραγικά ακριβή, τουλάχιστον μετά από τον 1ο χρόνο εφαρμογής του ADSL. Δέν μπορείς λοιπόν να κάνεις τέτοια σύγκριση, οταν οι ΒΤ πρόσφερε στους Άγγλους ADSL την εποχή που τo πρόσφερε.


Δεν το ξεχνάω, ούτε ρίχνω δικαιό στον Οτε που είχε το πιλοτικό 4 χρόνια και τελικά το beta testing το κάναμε εμείς, οπώς είπες και η Bt έκανε απόσβεση, αλλά στην Αγγλία δεν είναι μόνο η bt, (ntl, telewest Κλπ), οπότε υπήρχε ανταγωνισμός τουλάχιστον στις πόλεις.



- Εμείς κατα-χρηματοδοτηθήκαμε από την ΕΕ για να το κάνουμε και με τα χίλια ζόρια το κάναμε. Βρήκαμε "έτοιμες (και πιο φθηνές τεχνολογίες επίσης, και πα΄'όλα αυτά μασ "γδέρνουν". Και ερχόμαστε σήμερα εν έτει 2004 να χαιρόμαστε με 256Kbps συνδέσεις.

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά μην ανησυχείς και η Bt τα πήρε απο την κυβέρνηση για το Broadband britain



- Από ίδια εμπειρία (ήμουν 4 χρόνια Αγγλία) σου λέω ότι ΝΑΙ μπορείς να κετεβάσεις ό,τι θέλεις χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό. Επίσης, όταν μου λές ότι δεν ήταν πάντα τόσο φθηνά, τι εννοείς? Η σύγκριση τιμών που κάνω έχει κοινή χρονική αναφορά το τώρα.


Μιλάω για τώρα, για ρίξε μια ματιά στου τιμοκαταλόγους αγγλίας θα δείς οτι τα φθηνά πακέτα έχουν download limit
Οσο για την Τιμή, δεν μπορούμε να το κάνουμε σύγκριση για τον λόγο οτι η bt έχει κάνει την απόσβεση της, ο οτέ τώρα αρχίζει.



Ελπίζω να συμφωνείς μαζί μου, βάσει των παραπάνω. Δεν μ'αρέσει να είμαι ισοπεδοτικός, αλλά όπως ξέρει ο κάθε ένας μας αυτά που γίνονται στην Ελλάδα και η έλλειψη σεβασμού προς τον πολίτη ειναι σκάνδαλο. Άρα νομίζω ότι είμαι και αρκετά ήπιος σε όσα λέω, αν αναλογιστείς ότι κάποιοι έυνοούμενοι με φουσκωτές τσέπες μας περνάνε και για ανόητους από πάνω.


Συμφωνώ σε μερικά και δυστηχώς στο ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο σεβασμός στον πολίτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.