PDA

Επιστροφή στο Forum : Half loaded σελίδα ρυθμίσεων router σε Windows, σε Ubuntu/Android ανοίγει κανονικά



KreAch3R
26-07-14, 12:58
Καλησπέρα!

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αναζητώντας οποιοδήποτε τρόπο να το λύσω αυτό και δεν τα κατάφερα, γι' αυτό είπα να ρωτήσω και εσάς. Έχω λοιπόν:


Linksys WAG200G με το .14 openwag firmware
Dual Boot σε Desktop PC - Ethernet με:

Windows 8.1 Pro x64
Ubuntu 14.04

Nexus 4, Nexus S


Το router δουλεύει κανονικά, δίνει internet σε όλα τα PC και κινητά, χωρίς πρόβλημα. Πριν και μετά το πρόβλημα δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του router. Το router χρησιμοποιεί την 192.168.1.1, το PC έχει την 192.168.1.2, το DHCP ξεκινά από την 192.168.1.5 και δίνει στα κινητά (και ο,τι άλλο προστεθεί στο δίκτυο).

Το πρόβλημα είναι το εξής. Από τότε που αναβάθμισα το PC σε Windows 8.1, η σελίδα ρυθμίσεων του router (192.168.1.1) δεν ανοίγει, ή αν ανοίξει δεν έχει φορτώσει σωστά, ή έχει φορτώσει μέχρι τη μέση. Αυτό συμβαίνει σε IE, Chrome, Firefox, Opera (τελευταίες εκδόσεις), με enabled ή disabled το Windows Firewall. Χρησιμοποιώντας το Ubuntu ή τα κινητά μου μπορώ να συνδεθώ πάντα και χωρίς πρόβλημα την ίδια στιγμή που τα Windows αρνούνται (δεν είναι θέμα που λύνει το restart του router δηλαδή).
Χρησιμοποιώ επίσης στα Windows (από πρόγραμματα που μπορώ να φανταστώ ότι επηρεάζουν):

Avast Free Antivirus
uTorrent
VMware Workstation
Teamviewer


Έχω δοκιμάσει να απεγκαταστήσω το Avast, να κλείσω τα υπόλοιπα, να απενεργοποίησω τους network adapters του VMware και του Teamviewer, δεν αλλάζει τίποτα. Προτείνετε μου τι άλλο τεστ να κάνω, δεν μπορώ να καταλάβω ποια απ' όλα το επηρεάζει..:mad: Έχω βρει πολλά threads στο internet αλλά δεν ήταν ακριβώς η κατάσταση μου.:help:

Υ.Γ. Ίσως δεν έπρεπε να προστεθεί εδώ αυτό το thread, συγγνώμη, μετακινήστε το όπου θέλετε.

Υ.Γ.2 Να πω επίσης ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο router με ssh (απλά "κρεμάει" χωρίς ανταπόκριση), ενώ από το κινητό κανονικά.

nnn
26-07-14, 13:24
Αν βάλεις και το PC σε DHCP ανοίγει ?

- - - Updated - - -

Μάλλον κάτι σου μπλοκάρει την Javascript, δες τα Internet options, security option κλπ.

KreAch3R
26-07-14, 15:02
Αν βάλεις και το PC σε DHCP ανοίγει ?

- - - Updated - - -

Μάλλον κάτι σου μπλοκάρει την Javascript, δες τα Internet options, security option κλπ.

Θα μπορούσα να δοκίμασω το βάλω το PC σε DHCP, αλλά τότε δεν θα είχε πρόβλημα και το Ubuntu; Θα το δοκιμάσω πάντως.

Για τα Internet options του Internet Explorer, τα είχα ξανά κοιτάξει, και τα κοίταξα και τώρα, τα έβαλα στην χαμηλότερη βαθμίδα προστασίας, και επιβεβαίωσα ότι η Javascript είναι "enabled" και στον Chrome και στον ΙΕ, επίσης στο τέλος δοκίμασα full reset των ρυθμίσεων του ΙΕ, πάλι δεν άλλαξε κάτι. Θέλεις να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο στα Internet Options; Δεν μου το κάνει αυτό σε κανένα άλλο site πάντως.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι με το IPv6 και τα Windows (που απ' ότι καταλαβαίνω δεν υποστηρίζει το wag);

nnn
26-07-14, 17:54
Επειδή έχω το ίδιο σε XP παίζει οκ, αν δεν σου παίζει ούτε με την χαμηλότερη ασφάλεια στα Internet options, τείνω να πιστεύω πως είναι θέμα του modem σε συνδυασμό με τα 8άρια ή κάποια επιλογή ασφαλείας είναι ενεργή και το "κόβει".

sweet dreams
26-07-14, 21:32
Aπο ασφαλή λειτουργία μπαίνεις;;;

KreAch3R
27-07-14, 15:36
Επειδή έχω το ίδιο σε XP παίζει οκ, αν δεν σου παίζει ούτε με την χαμηλότερη ασφάλεια στα Internet options, τείνω να πιστεύω πως είναι θέμα του modem σε συνδυασμό με τα 8άρια ή κάποια επιλογή ασφαλείας είναι ενεργή και το "κόβει".

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ που αλλού μπορώ να την βρω και να την απενεργοποιήσω! Μέχρι και τα 7αρια δεν το είχα αυτό το πρόβλημα.


Aπο ασφαλή λειτουργία μπαίνεις;;;

Αυτό δεν το δοκίμασα, έχεις δίκιο, θα το δοκιμάσω! Εκτός από το να βρούμε πάντως ποιος φταίει, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να "παρακάμψουμε" αυτή την ασφάλεια; Μου κάνει εντύπωση ότι δεν με αφήνει ούτε με ssh να μπω! Έχω δοκιμάσει με το Putty και με ένα άλλο (μου διαφεύγει τώρα). Σε άλλους ssh servers στο σπίτι με το ίδιο PC μπορώ να συνδεθώ κανονικά.

sweet dreams
27-07-14, 15:43
Aν δεν μπαίνεις ούτε από ασφαλή λειτουργία, δεν είναι θέμα ασφάλειας. Δοκίμασε το.

KreAch3R
27-07-14, 17:38
Aν δεν μπαίνεις ούτε από ασφαλή λειτουργία, δεν είναι θέμα ασφάλειας. Δοκίμασε το.

Το δοκίμασα, βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση (πολλές καρτέλες φορτώνουν κανονικά, μερικές φορές δεν έχουν συμπληρωμένα τα πεδία όμως, μία - δύο συγκεκριμένες εμφανίζονται σχεδόν πάντα μισές), αλλά πάλι υπάρχει το πρόβλημα. Συγκεκριμένα η σελίδα MySetup του OpenWag δεν ανοίγει ποτέ, συνεχώς φορτώνει. Όλα αυτά από Chrome γιατί με Internet Explorer δεν ανοίγει ποτέ τίποτα. Δοκίμασα να προσθέσω την 192.168.1.1 στα "trusted sites" στο Internet Options και δεν άλλαξε κάτι.

Τι δοκιμάζω τώρα;

sdikr
27-07-14, 17:41
Δοκίμασε να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου σε 10/half duplex

- - - Updated - - -


Aν δεν μπαίνεις ούτε από ασφαλή λειτουργία, δεν είναι θέμα ασφάλειας. Δοκίμασε το.

οι περιορισμοί που έχει στα windows για την ασφάλεια του ΙΕ ισχύουν και στην ασφαλή λειτουργία

sweet dreams
27-07-14, 18:03
Για τα Internet options του Internet Explorer, τα είχα ξανά κοιτάξει, και τα κοίταξα και τώρα, τα έβαλα στην χαμηλότερη βαθμίδα προστασίας, και επιβεβαίωσα ότι η Javascript είναι "enabled" και στον Chrome και στον ΙΕ,




οι περιορισμοί που έχει στα windows για την ασφάλεια του ΙΕ ισχύουν και στην ασφαλή λειτουργία

Δεν εννοούσα αυτό, το έχει κάνει ήδη.

Δοκίμασε αυτά (http://www.adslgr.com/forum/threads/825228-Πρόβλημα-με-σύνδεση-στο-access-point?p=5438258#post5438258) τα Reset.

KreAch3R
27-07-14, 19:01
Καταρχάς ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Δούλεψε με αυτό!


Δοκίμασε να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου σε 10/half duplex

Όλες οι σελίδες ανοίγουν κανονικά τώρα. Τι κάνω τώρα; Το αφήνω έτσι; Έχει καθόλου επιπτώσεις σε κάτι;

@sweet dreams: Δεν τα έκανα γιατί δούλεψε το απο πάνω. Χρειάζονται τώρα;

sweet dreams
27-07-14, 19:18
Όλες οι σελίδες ανοίγουν κανονικά τώρα. Τι κάνω τώρα; Το αφήνω έτσι; Έχει καθόλου επιπτώσεις σε κάτι;

@sweet dreams: Δεν τα έκανα γιατί δούλεψε το απο πάνω. Χρειάζονται τώρα;

Έχει επίπτωση στην ταχύτητα και την προσαρμογή της σύνδεσης.

Θα πρέπει να το πας πάλι στο Αuto Negotiation.

Δεν χάνεις κάτι αν κάνεις τα Reset, αντίθετα μπορεί να "ξεκολλήσει" κάτι από την επαναφορά.

Δοκίμασε να βάλεις και static IP στον υπολογιστή.

KreAch3R
27-07-14, 20:27
Έχει επίπτωση στην ταχύτητα και την προσαρμογή της σύνδεσης.

Θα πρέπει να το πας πάλι στο Αuto Negotiation.

Δεν χάνεις κάτι αν κάνεις τα Reset, αντίθετα μπορεί να "ξεκολλήσει" κάτι από την επαναφορά.

Δοκίμασε να βάλεις και static IP στον υπολογιστή.

Έπαιξα με όλες τις άλλες επιλογές, καμία δεν δουλεύει. Το ξανά γύρισα στο auto negotiation. Τι δείχνει αυτό τώρα; Μήπως έχει κάποιο θέμα ο ethernet driver (είναι της Microsoft, έκδοση 5/2013);

Έκανα τα reset, στην αρχή δεν με άφηνε να κάνω reset ip λόγω κακών permissions σε ένα registry key (το είχα τρέξει ως admin - βρήκα την λύση στο Google, το έχουν πολλοί στα 8αρια μάλλον), τελικά τις έτρεξα τις εντολές με reboot κάθε φορά αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Σχετικά με static IP: Έγραψα και πιο πάνω ότι το PC παίρνει την 192.168.1.2, αλλά δεν είναι static απ' όσο συνειδητοποιώ τώρα (δηλαδή, δεν την έχω καρφώσει στο PC). Την έχω σαν static DHCP lease στο router, εκτός (!) DHCP range (1.5 - 1.54) (δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό/βγάζει νόημα/προκαλεί προβλήματα). Την είχα βάλει εκεί, όταν έψαχνα να βρω πως θα κάνω το WakeOnWan να λειτουργήσει (και έτσι δουλεύει). Δεν είχα/έχω κανένα άλλο πρόβλημα με επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών μέσα στο δίκτυο.
Αυτή τη στιγμή (και για το καλοκαίρι) είμαι μακριά από το PC, και κάνω τα test μέσω Teamviewer. Αφού στο Ubuntu δουλεύει η σελίδα του router, και το Ubuntu παίρνει και αυτό την 192.168.1.2 (το έλεγξα), μήπως να μην πειράξω τις ρυθμίσεις IP του PC και μείνω απ' έξω; Εκτός αν και μόνο αυτό έμεινε για να δοκιμάσουμε.

sweet dreams
27-07-14, 21:08
Έπαιξα με όλες τις άλλες επιλογές, καμία δεν δουλεύει. Το ξανά γύρισα στο auto negotiation. Τι δείχνει αυτό τώρα; Μήπως έχει κάποιο θέμα ο ethernet driver (είναι της Microsoft, έκδοση 5/2013);

Έκανα τα reset, στην αρχή δεν με άφηνε να κάνω reset ip λόγω κακών permissions σε ένα registry key (το είχα τρέξει ως admin - βρήκα την λύση στο Google, το έχουν πολλοί στα 8αρια μάλλον), τελικά τις έτρεξα τις εντολές με reboot κάθε φορά αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Σχετικά με static IP: Έγραψα και πιο πάνω ότι το PC παίρνει την 192.168.1.2, αλλά δεν είναι static απ' όσο συνειδητοποιώ τώρα (δηλαδή, δεν την έχω καρφώσει στο PC). Την έχω σαν static DHCP lease στο router, εκτός (!) DHCP range (1.5 - 1.54) (δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό/βγάζει νόημα/προκαλεί προβλήματα). Την είχα βάλει εκεί, όταν έψαχνα να βρω πως θα κάνω το WakeOnWan να λειτουργήσει (και έτσι δουλεύει). Δεν είχα/έχω κανένα άλλο πρόβλημα με επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών μέσα στο δίκτυο.
Αυτή τη στιγμή (και για το καλοκαίρι) είμαι μακριά από το PC, και κάνω τα test μέσω Teamviewer. Αφού στο Ubuntu δουλεύει η σελίδα του router, και το Ubuntu παίρνει και αυτό την 192.168.1.2 (το έλεγξα), μήπως να μην πειράξω τις ρυθμίσεις IP του PC και μείνω απ' έξω; Εκτός αν και μόνο αυτό έμεινε για να δοκιμάσουμε.

Kάνε και ένα update, δεν χάνεις κάτι.

Και να μην έχουν βγεί καινούργιοι, κάνε κατάργηση και εγκατέστησε τους από την αρχή, μήπως

κάτι δεν έχει "καθήσει" σωστά.

Αν έχεις κάνει την διαδικασία της Static από το ρούτερ το ίδιο είναι και είναι σωστό που είναι έξω

από το εύρος.

Αν είσαι μακριά, άφησε το όπως είναι, γιατί μπορεί να χάσεις την επικοινωνία.

Κάνε τα μπάνια σου με την ησυχία σου και συνεχίζεις την σπαζοκεφαλιά όταν γυρίσεις. :)

KreAch3R
27-07-14, 21:43
Kάνε και ένα update, δεν χάνεις κάτι.
Και να μην έχουν βγεί καινούργιοι, κάνε κατάργηση και εγκατέστησε τους από την αρχή, μήπως
κάτι δεν έχει "καθήσει" σωστά.
Αν έχεις κάνει την διαδικασία της Static από το ρούτερ το ίδιο είναι και είναι σωστό που είναι έξω
από το εύρος.
Αν είσαι μακριά, άφησε το όπως είναι, γιατί μπορεί να χάσεις την επικοινωνία.
Κάνε τα μπάνια σου με την ησυχία σου και συνεχίζεις την σπαζοκεφαλιά όταν γυρίσεις. :)

Μόλις γύρισα από τα μπάνια δυστυχώς :sorry::p. Απλά τώρα είμαι στο πατρικό και όχι στο φοιτητικό σπίτι. Θα δοκιμάσω και update. Απλά όχι το uninstall-reinstall πριν γυρίσω, όπως επίσης και να παίξω με τις IP. Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ελεύθερα, θα τα δοκιμάσω όλα.
Μιλώντας θεωρητικά, τι μπορεί να μας δείχνει ότι βγάζοντας το auto negotiation δούλεψε; Ότι τα 8αρια άλλαξαν κάτι σ' αυτό το mode σε σχέση με τα 7 και δεν μπορούν να "μιλήσουν" καλά με router 7ετίας;

Βρήκα 2 threads (επιτέλους!) με το σχεδόν ίδιο πρόβλημα με εμένα:
Can't open 168.192.1.1 in Windows 8 (http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1815447/open-168-192-windows.html)
Πρόβλημα ενεργοποίησης wireless σε Linksys WAG200G (Internet Explorer) (http://www.insomnia.gr/topic/483855-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-wireless-%CF%83%CE%B5-linksys-wag200g-internet-explorer/)

Κάτι έγινε με τα 8.1, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

sweet dreams
27-07-14, 21:53
Μόλις γύρισα από τα μπάνια δυστυχώς :sorry::p. Απλά τώρα είμαι στο πατρικό και όχι στο φοιτητικό σπίτι. Θα δοκιμάσω και update. Απλά όχι το uninstall-reinstall πριν γυρίσω, όπως επίσης και να παίξω με τις IP. Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ελεύθερα, θα τα δοκιμάσω όλα.
Μιλώντας θεωρητικά, τι μπορεί να μας δείχνει ότι βγάζοντας το auto negotiation δούλεψε; Ότι τα 8αρια άλλαξαν κάτι σ' αυτό το mode σε σχέση με τα 7 και δεν μπορούν να "μιλήσουν" καλά με router 7ετίας;

Βρήκα 2 threads (επιτέλους!) με το σχεδόν ίδιο πρόβλημα με εμένα:
Can't open 168.192.1.1 in Windows 8 (http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1815447/open-168-192-windows.html)
Πρόβλημα ενεργοποίησης wireless σε Linksys WAG200G (Internet Explorer) (http://www.insomnia.gr/topic/483855-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-wireless-%CF%83%CE%B5-linksys-wag200g-internet-explorer/)

Κάτι έγινε με τα 8.1, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Συμβαίνουν ακόμη μερικά περίεργα με τα 8άρια, που έχουν να κάνουν και με το Hardware κομμάτι του συστήματος

που έχουν εγκατασταθεί.

Γι' αυτό βλέπεις σε άλλους να δουλεύουν σωστά και σε άλλους να παρουσιάζονται προβλήματα.

Θα κάνουμε υπομονή μέχρι να έρθουν τα 9άρια. :)

sdikr
27-07-14, 22:30
Καταρχάς ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Δούλεψε με αυτό!



Όλες οι σελίδες ανοίγουν κανονικά τώρα. Τι κάνω τώρα; Το αφήνω έτσι; Έχει καθόλου επιπτώσεις σε κάτι;

@sweet dreams: Δεν τα έκανα γιατί δούλεψε το απο πάνω. Χρειάζονται τώρα;

Δοκίμασε πρώτα με άλλο καλώδιο, μπορεί να έχει πρόβλημα αυτό που έχεις, αυτό μας δείχνει το ότι σου δουλεύει καλά σε 10/half
Ρίξε μια ματιά αν υπάρχουν ποιο νέοι οδηγοί για την κάρτα δικτύου που έχεις,

KreAch3R
29-07-14, 12:54
Δοκίμασε πρώτα με άλλο καλώδιο, μπορεί να έχει πρόβλημα αυτό που έχεις, αυτό μας δείχνει το ότι σου δουλεύει καλά σε 10/half
Ρίξε μια ματιά αν υπάρχουν ποιο νέοι οδηγοί για την κάρτα δικτύου που έχεις,

Δεν μπορω να βρω νεότερους οδηγούς, μονο πιο παλιούς, στο site της motherboard. Θα δοκιμασω να τους περάσω.

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα να αλλαξω, και δεν είχε αλλάξει κάτι, επίσης τα Ubuntu μου δείχνουν οτι λειτουργουν σε 100/full duplex, οποτε γίνεται να φταίει το καλώδιο; Θα ξανά δοκιμασω όταν επιστρέψω. :)

sdikr
29-07-14, 13:00
Δεν μπορω να βρω νεότερους οδηγούς, μονο πιο παλιούς, στο site της motherboard. Θα δοκιμασω να τους περάσω.

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα να αλλαξω, και δεν είχε αλλάξει κάτι, επίσης τα Ubuntu μου δείχνουν οτι λειτουργουν σε 100/full duplex, οποτε γίνεται να φταίει το καλώδιο; Θα ξανά δοκιμασω όταν επιστρέψω. :)

Ο οδηγός της κάρτας ορίζει και τι ένταση θα βάλει σε "ρεύμα" για το καλώδιο, αν το καλώδιο δεν είναι καλό τότε θα έχεις πρόβλημα

Τι κάρτα είναι;

KreAch3R
30-07-14, 11:07
Α, οκ, καταλαβαίνω. Μόλις γυρίσω λοιπόν θα δοκιμάσω και άλλο καλώδιο.

Για την κάρτα, ψάχνοντας για να σου απαντήσω, βρήκα ότι τα Windows αναγράφονται αυτά:

Realtek PCIe GBE Family Controller

Signer: Microsoft
Date: 10/5/2013
Version: 8.1.510.2013


Driver name: Rt630x64.sys

Provider: Realtek
File Version: 8.001.0510.2013

RTL8168

Αν κοιτάξω όμως στο site της μητρικής μου (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-p55a-ud3_10/specs/), μου βγάζει ότι πρόκειται για RTL8111D (ή 8111E/F (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-p55a-ud3_20/specs/), δεν ξέρω πως μπορώ να επιβεβαίωσω το revision από μακριά). Ψάχνοντας μετά για οδηγούς στην Realtek (αφού δεν βρήκα νεότερους στην gigabyte), βρήκα αυτούς εδώ (http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&PFid=5&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false#1). Και τα 2 μοντέλα καρτών (8168 και 8111) λένε ότι χρησιμοποιούν τον ίδιο, αλλά μήπως αυτό το mis identification προκαλεί τα προβλήματα;
Επίσης, όπως βλέπετε στο τελευταίο site, υπάρχουν νέοι οδηγοί, οπότε να δοκιμάσω να τους περάσω;

sdikr
30-07-14, 11:18
Α, οκ, καταλαβαίνω. Μόλις γυρίσω λοιπόν θα δοκιμάσω και άλλο καλώδιο.

Για την κάρτα, ψάχνοντας για να σου απαντήσω, βρήκα ότι τα Windows αναγράφονται αυτά:


Αν κοιτάξω όμως στο site της μητρικής μου (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-p55a-ud3_10/specs/), μου βγάζει ότι πρόκειται για RTL8111D (ή 8111E/F (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-p55a-ud3_20/specs/), δεν ξέρω πως μπορώ να επιβεβαίωσω το revision από μακριά). Ψάχνοντας μετά για οδηγούς στην Realtek (αφού δεν βρήκα νεότερους στην gigabyte), βρήκα αυτούς εδώ (http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&PFid=5&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false#1). Και τα 2 μοντέλα καρτών (8168 και 8111) λένε ότι χρησιμοποιούν τον ίδιο, αλλά μήπως αυτό το mis identification προκαλεί τα προβλήματα;
Επίσης, όπως βλέπετε στο τελευταίο site, υπάρχουν νέοι οδηγοί, οπότε να δοκιμάσω να τους περάσω;

Ναι να τους περάσεις, απο την σελίδα της realtek

KreAch3R
31-07-14, 22:37
Ναι να τους περάσεις, απο την σελίδα της realtek

Τους πέρασα, και δεν είδα αλλαγή, (μετά από restart και τα reset ξανά) οπότε δοκίμασα να τους βγάλω-βάλω μήπως κόλλησε τίποτα και έμεινα απ' έξω :P (είχα προνοήσει, ο υπολογιστής να κλείσει αυτόματα). Δεν πειράζει λοιπόν, σε 20 μερούλες θα έχω γυρίσει, να δοκιμάσω και άλλο καλώδιο ταυτόχρονα κλπ και ο,τι άλλο σας έρθει. Καλή συνέχεια καλοκαιριού και θα τα ξανά πούμε σε λίγες μέρες! :)

KreAch3R
18-08-14, 19:14
Ναι να τους περάσεις, απο την σελίδα της realtek

Επιστροφή στην Θεσσαλονίκη και πάλι στο θέμα! :) Δοκίμασα λοιπόν νέο καλώδιο, διαφορετική θύρα router, έκανα Uninstall τους drivers σε safe mode και πέρασα τους καινούργιους, το επιβεβαίωσα ότι αλλάζει η έκδοση τους, αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Τι να δοκιμάσω τώρα;

UPDATE: Με ένα Wifi Stick που έχω, η σελίδα εμφανίζεται κανονικά στα Windows.

KreAch3R
23-08-14, 15:53
Κανείς; δεν υπάρχουν άλλες ιδέες; :( Για να ανακεφαλαιώσω, η σελίδα του router μόνο (192.168.1.1) δεν ανοίγει σωστά στα Windows 8 μόνο όταν ο ethernet driver (πιο πρόσφατος, και αυτός του MS update) έχει ενεργοποιημένο το autonegotiation. Δοκιμάστηκε άλλο καλώδιο και άλλη θύρα router. To Wifi Stick μου ανοίγει την σελίδα κανονικά στα Windows 8. Στο Ubuntu λειτουργεί σωστά, με 10/Half λειτουργεί και στα Windows 8 σωστά.

sdikr
23-08-14, 22:10
Κανείς; δεν υπάρχουν άλλες ιδέες; :( Για να ανακεφαλαιώσω, η σελίδα του router μόνο (192.168.1.1) δεν ανοίγει σωστά στα Windows 8 μόνο όταν ο ethernet driver (πιο πρόσφατος, και αυτός του MS update) έχει ενεργοποιημένο το autonegotiation. Δοκιμάστηκε άλλο καλώδιο και άλλη θύρα router. To Wifi Stick μου ανοίγει την σελίδα κανονικά στα Windows 8. Στο Ubuntu λειτουργεί σωστά, με 10/Half λειτουργεί και στα Windows 8 σωστά.

Δεν έχω κάτι άλλο σαν λύση, συνήθως αυτό φτιάχνεται με ποιο νέο οδηγό, αφού το δοκίμασες δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

iakoboss7
23-08-14, 23:51
(πιο πρόσφατος, και αυτός του MS update)

δηλαδη απο το ms update ειναι και ο νεος που περασες? περνα τον κατευθείαν απο την realtek, εαν καταλαβα λαθος και περασες τον τελευταιο της realtek τοτε δεν ξερω να σε βοηθησω! (μηπως ολικο format και μετα τον τελευταιο απο την ιδια την realtek? :P καμια φορα ξεκολλαει ετσι γιατι μενουν παλια αρχεια και μπερδευεται αλλα κομματάκι σπανιο!).

KreAch3R
24-08-14, 20:54
Δεν έχω κάτι άλλο σαν λύση, συνήθως αυτό φτιάχνεται με ποιο νέο οδηγό, αφού το δοκίμασες δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο


δηλαδη απο το ms update ειναι και ο νεος που περασες? περνα τον κατευθείαν απο την realtek, εαν καταλαβα λαθος και περασες τον τελευταιο της realtek τοτε δεν ξερω να σε βοηθησω! (μηπως ολικο format και μετα τον τελευταιο απο την ιδια την realtek? :P καμια φορα ξεκολλαει ετσι γιατι μενουν παλια αρχεια και μπερδευεται αλλα κομματάκι σπανιο!).

Ο τελευταίος του MS update είναι του 2013, ο τελευταίος από το site της Realtek για Windows 8 κιόλας είναι του 2014 (είμαι στο Ubuntu τώρα και δεν μπορώ να δω). Τα δοκίμασα όλα, δεν κατάφερα να το φτιάξω. Συμφωνώ και εγώ ότι μάλλον θέμα οδηγού είναι, αλλά δεν το έχουν λύσει ούτε αυτοί ακόμα; Θα κάνω bug report στην Realtek. :P Το ολικό format μένει μόνο ναι, αλλά θα αργήσει. Όταν το κάνω, αν λυθεί, θα έρθω στο thread να το γράψω. :D

Όποιος άλλος θέλει να προτείνει κάτι άλλο, ελεύθερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.