PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά απο Forthnet 24 Mbps σε OTE 30 VDSL !!!



johnporto
28-07-14, 03:27
Καλησπέρα. Είμαι στην Forthnet σε πρόγραμμα με 24 Mbps Unlimited και τα λοιπά. Τώρα λήγει το συμβόλαιο μου , και σκέφτομαι μιας που έχω και ΟΤΕ ΤV (και θα συνεχίσω να έχω) να πάω και το τηλέφωνο στον ΟΤΕ να τα έχω όλα μαζί.

Έχω μία ερώτηση :
Στην περιοχή μου ο ΟΤΕ μου βγάζει ότι είναι διαθέσιμο το VDSL μέχρι 30 . Με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου που θα ανεβάσω στην συνημμένη φωτογραφία , μπορώ να βάλω VDSL έστω και το 30αρι που είναι διαθέσιμο ;;;

142377

Y.Γ. : Μην ρωτήσετε αν χρειάζομαι VDSL επειδή πολλές συσκευές ταυτόχρονα συνδεδεμένες και ψιλοσέρνεται και επιδιώκω και καλύτερο και μεγαλύτερο Upload... ;)

babis3g
29-07-14, 12:09
Αν λεει οτι το vdsl ειναι διαθεσιμο τοτε δεν νομιζω να κανουν λαθος, πιστευω (βλεπωντας παρομοια στα φορουμ) οτι με ατενθατορ 13, πρεπει να σου ερθει κοντα η 30αρα και το μεγιστο upload
Βεβαια δεν ειναι σιγουρο γιατι το κεντρο /καμπινα του οτε μπορει να ειναι σε αλλη γεωγραφικη θεση που σημαινει οτι το ατενουετορ μπορει να ειναι παραπανω αρα πιο μακρια το κεντρο τους απα & πιο λιγο και στην ταχυτητα
Με παραξενευει που δινουν μονο 30, φανταζομαι το κεντρο/καμπινα vdsl να ειναι πιο μακρυα
Παρε τους τηλεφωνο γιατι μπορουν να σου πουν (αν βαλεις vdsl) τι ταχυτητα να αναμενενεις και επισης μπορεις να παρεις και καμια προσφορα αν ειναι και το τηλεφωνο μαζι τους

phantom
29-07-14, 12:52
Αν λεει οτι το vdsl ειναι διαθεσιμο τοτε δεν νομιζω να κανουν λαθος, πιστευω (βλεπωντας παρομοια στα φορουμ) οτι με ατενθατορ 13, πρεπει να σου ερθει κοντα η 30αρα και το μεγιστο upload
Βεβαια δεν ειναι σιγουρο γιατι το κεντρο /καμπινα του οτε μπορει να ειναι σε αλλη γεωγραφικη θεση που σημαινει οτι το ατενουετορ μπορει να ειναι παραπανω αρα πιο μακρια το κεντρο τους απα & πιο λιγο και στην ταχυτητα
Με παραξενευει που δινουν μονο 30, φανταζομαι το κεντρο/καμπινα vdsl να ειναι πιο μακρυα
Παρε τους τηλεφωνο γιατι μπορουν να σου πουν (αν βαλεις vdsl) τι ταχυτητα να αναμενενεις και επισης μπορεις να παρεις και καμια προσφορα αν ειναι και το τηλεφωνο μαζι τους
Το πιο βασικό είναι να ξέρει τι ταχύτητα θα αναμένει και σίγουρα πρέπει να δει πόσα λεφτά θα δίνει γιατί θα πληρώνει πολύ περισσότερα από ότι στη forthnet λόγω vdsl

xmperop1
29-07-14, 14:47
Καλησπέρα. Είμαι στην Forthnet σε πρόγραμμα με 24 Mbps Unlimited και τα λοιπά. Τώρα λήγει το συμβόλαιο μου , και σκέφτομαι μιας που έχω και ΟΤΕ ΤV (και θα συνεχίσω να έχω) να πάω και το τηλέφωνο στον ΟΤΕ να τα έχω όλα μαζί.

Έχω μία ερώτηση :
Στην περιοχή μου ο ΟΤΕ μου βγάζει ότι είναι διαθέσιμο το VDSL μέχρι 30 . Με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου που θα ανεβάσω στην συνημμένη φωτογραφία , μπορώ να βάλω VDSL έστω και το 30αρι που είναι διαθέσιμο ;;;

142377

Y.Γ. : Μην ρωτήσετε αν χρειάζομαι VDSL επειδή πολλές συσκευές ταυτόχρονα συνδεδεμένες και ψιλοσέρνεται και επιδιώκω και καλύτερο και μεγαλύτερο Upload... ;)

Προχώρα άφοβα.
Με την ταχύτητα που έχεις τώρα τα 30mbps τα έχεις σίγουρα.

johnporto
29-07-14, 19:31
Αν λεει οτι το vdsl ειναι διαθεσιμο τοτε δεν νομιζω να κανουν λαθος, πιστευω (βλεπωντας παρομοια στα φορουμ) οτι με ατενθατορ 13, πρεπει να σου ερθει κοντα η 30αρα και το μεγιστο upload
Βεβαια δεν ειναι σιγουρο γιατι το κεντρο /καμπινα του οτε μπορει να ειναι σε αλλη γεωγραφικη θεση που σημαινει οτι το ατενουετορ μπορει να ειναι παραπανω αρα πιο μακρια το κεντρο τους απα & πιο λιγο και στην ταχυτητα
Με παραξενευει που δινουν μονο 30, φανταζομαι το κεντρο/καμπινα vdsl να ειναι πιο μακρυα
Παρε τους τηλεφωνο γιατι μπορουν να σου πουν (αν βαλεις vdsl) τι ταχυτητα να αναμενενεις και επισης μπορεις να παρεις και καμια προσφορα αν ειναι και το τηλεφωνο μαζι τους


Άμα έχω τα μέγιστα θα είμαι μια χαρά. Θα πάω από το κατάστημα που έβαλα τον ΟΤΕ TV, να ρωτήσω και να δω τι και πως !

- - - Updated - - -


Το πιο βασικό είναι να ξέρει τι ταχύτητα θα αναμένει και σίγουρα πρέπει να δει πόσα λεφτά θα δίνει γιατί θα πληρώνει πολύ περισσότερα από ότι στη forthnet λόγω vdsl

Θα πάω απο κατάστημα για να δω τι παίζει με τις ταχύτητες. Απο θέμα λεφτών δεν είναι και τεράστια η διαφορά, το έχω τσεκάρει. Και έτσι και αλλιώς προτού βάλω ΟΤΕ TV είχα Νοva και Forthnet μαζί και είχα αποφασίσει να τα πάω και τηλεόραση και τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Πήγα απο κατάστημα με έκαναν προσφορά , όλα καλά μέχρι εκεί. Τον OTE TV πήρα αποκωδικοποιητή κατευθείαν και απλα περίμενα τον τεχνικό που είχαμε κλείσει το ραντεβού μετά απο 2 μέρες. Ε ολα καλα ενεργοποιειται ο OTE TV. Μετά με λένε πως για την γραμμή έπρεπε να έρθει τεχνικός για να κάνει μια αλλαγή για να έρθει ο ΟΤΕ τηλέφωνο σπίτι. 3 φορές μέσα σε 1.5 μήνα τους κλείσαμε ραντεβού και έλεγαν ψέματα ότι δεν ήμασταν εκεί , την άλλη πήγανε σε ίδια οδό απο την άλλη μεριά της πόλης και έτσι άφησα το τηλέφωνο στην Forthnet και έκοψα την Nova και απο τον ΟΤΕ ακύρωσα την αλλαγή νούμερου και πήρα μόνο ΟΤΕ TV. Αλλά τώρα δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος απο την Forthnet για αυτό πήρα την μεγάλη απόφαση για όλα στον ΟΤΕ. Το οικονομικό δέν έχει μεγάλη διαφορά εξάλλου όπως σου προανέφερα. Αλλά να δω για την γραμμή , τι θα μου έρχεται . Α , μήπως ξέρετε και ποιο router θα λάβω ;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.