PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερος τρόπος για να πάω στο Λιβάδι Ελασσόνας.



goku
28-07-14, 14:06
Λοιπόν παιδιά για κάποιους προσωπικούς μου λόγους θέλω να πάω στο Λιβάδι Ελασσόνας. Προφανώς όμως για να μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω, σημαίνει ότι δεν μένω κοντά στην περιοχή και δεν ξέρω ακριβώς πως έχουν τα πράγματα.

Βασικά έχω εύκολη πρόσβαση σε σταθμού τρένου. Μπορώ να πάρω το τρένο και να πάω είτε στην Λάρισα, είτε στην Κατερίνη (ο αμέσως επόμενος σταθμός μετά την Λάρισα). Και οι 2 πόλεις είναι σχετικά κοντά στο Λιβάδι Ελασσόνας (1-1.5 ώρα δρόμος, κατά περίπτωση). Υποθέτω πως κάποια από τις 2 πόλεις μπορεί να έχει λεωφορείο που να περνάει από το Λιβάδι, όταν φτάσω σε κάποια από τις 2 θα πρέπει να πάρω κάποιο λεωφορείο που να κάνει κάποιο συγκεκριμένο δρομολόγιο. Κοίταξα στις επίσημες ιστοσελίδες των ΚΤΕΛ της Λάρισας αλλά και της Κατερίνης και βρήκα τα δρομολόγια και στις 2 περιπτώσεις.

Το θέμα όμως είναι πως και στις 2 περιπτώσεις δεν αναφέρονται αναλυτικά τα δρομολόγια, δηλαδή από πια χωριά περνάνε τα λεωφορεία, παρά μόνο ο αρχικός και ο τελικός προορισμός και οι ώρες, οπότε δεν έχω ιδέα τι λεωφορείο να πάρω. Κάποιος που να είναι από την περιοχή και να γνωρίζει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

XPHSTOS29
28-07-14, 14:20
http://www.elassona.com.gr/m_plirofories/ktelepel.php

Για ελασσονα χωρις ενδιαμεσες στασεις μπορεις να παρεις το κτελ κοζανης που θα σε παει μεσα στην πολη και κοντα στον καινουριο σταθμο των κτελ.

goku
28-07-14, 14:23
http://www.elassona.com.gr/m_plirofories/ktelepel.php

Για ελασσονα χωρις ενδιαμεσες στασεις μπορεις να παρεις το κτελ κοζανης που θα σε παει μεσα στην πολη και κοντα στον καινουριο σταθμο των κτελ.

Το τρένο δεν περνάει από Κοζάνη. Πως θα πάω εκεί; Αν κατάλαβα καλά εννοείς να πάω Κοζάνη, από εκεί να πάρω λεωφορείο για Ελασσόνα και μετά άλλο λεωφορείο για Λιβάδι;

XPHSTOS29
28-07-14, 14:25
Αμα παρεις το πρωινο (7:45) προλαβαινεις το μεσημεριανο (14:00) για λειβαδι

goku
28-07-14, 14:27
Αμα παρεις το πρωινο (7:45) προλαβαινεις το μεσημεριανο (14:00) για λειβαδι

Συγνώμη αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα; Ποιό πρωινό να πάρω; 7:45 από που;

XPHSTOS29
28-07-14, 14:27
οχι θα παρεις το κτελ της κοζανης που περναει μεσα απο ελασσονα.
Και πες του οδηγου να σε αφησει κοντα στα κτελ.
Για την ιστορια τον καιρο που ημουν ελασσονα απαγορευοταν στο κτελ κοζανης να παρει επιβατες απο εκει.
Και ηταν στα δικαστηρια με το κτελ λαρισας.
Τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

goku
28-07-14, 14:28
οχι θα παρεις το κτελ της κοζανης που περναει μεσα απο ελασσονα.
Και πες του οδηγου να σε αφησει κοντα στα κτελ.
Για την ιστορια τον καιρο που ημουν ελασσονα απαγορευοταν στο κτελ κοζανης να παρει επιβατες απο εκει.
Και ηταν στα δικαστηρια με το κτελ λαρισας.
Τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
Και στην Κοζάνη πως να πάω; Δεν περνάει το τρένο από εκεί.

XPHSTOS29
28-07-14, 14:28
Το κτελ κοζανης ειναι στον σταθμο του κηφισου.
αν μπεις απο κηφισο ειναι στην πανω αριστερη γωνια

goku
28-07-14, 14:30
Το κτελ κοζανης ειναι στον σταθμο του κηφισου.
αν μπεις απο κηφισο ειναι στην πανω αριστερη γωνια

Βασικά συνγώμη, δικό μου λάθος γιατί δεν διευκρίνισα. Δεν μένω Αθήνα. Μένω επαρχία σε χωριό. Καμιά σχέση με Αθήνα, δεν είμαι καν στο νομό Αττικής. Όπως ανέφερα στο πρώτο μήνυμα, εύκολη πρόσβαση έχω μόνο σε σταθμό τρένου, οπότε αναγκαστικά μόνο Λάρισα ή Κατερίνη.

XPHSTOS29
28-07-14, 14:31
τωρα ειδα οτι δεν εισαι αθηνα ...
οποτε εχεις δρομο ...
πας λαρισα, ελασσονα και μετα λειβαδι.
στην λαρισα θα κλεισεις εισητηριο για λειβαδι κατευθειαν

goku
28-07-14, 14:32
τωρα ειδα οτι δεν εισαι αθηνα ...
οποτε εχεις δρομο ...
πας λαρισα, ελασσονα και μετα λειβαδι.
στην λαρισα θα κλεισεις εισητηριο για λειβαδι κατευθειαν
Δηλαδή από Λάρισα υπάρχει δρομολόγιο το οποίο περνάει από το Λιβάδι; Γνωρίζεις λεπτομέρειες;

XPHSTOS29
28-07-14, 14:42
στο λινκ που σου εδωσα πριν εχει τα θερινα δρμοολογια απο Ελασσονα ...
Ολα τα δρομολογια εκτελουνται απο το Κτελ Λαρισας.
Εισητηριο θα κοψεις στο κτελ Λαρισας στην Λαρισα.
Μπορει να πηγαινει απ ευθειας στο λιβαδι η μπορει να σε αφησει ελασσονα και απο εκει να κανεις μετεπιβιβαση σε αλλο κτελ για να φτασεις στον προορισμο σου.

- - - Updated - - -

Κρανιά 13:00, 14:00, 16:15
Κρυόβρυση 6:00, 13:45
Λεύκη -
Λιβάδι 7:15, 14:00
Λουτρό 13:00
Λόφος 7:15, 14:00
Λυκούδι 6:15, 14:00
Μαγούλα 14:00

- - - Updated - - -

Πρακτορείο Ελασσόνας, τηλ.: 24930 22 528
Εκει θα σου λυσουν ολες τις αποριες ...

- - - Updated - - -

και η διαδρομη απο το τραινο μεχρι το κτελ με τα ποδια ...
https://goo.gl/maps/rritz

goku
28-07-14, 14:42
στο λινκ που σου εδωσα πριν εχει τα θερινα δρμοολογια απο Ελασσονα ...
Ολα τα δρομολογια εκτελουνται απο το Κτελ Λαρισας.
Εισητηριο θα κοψεις στο κτελ Λαρισας στην Λαρισα.
Μπορει να πηγαινει απ ευθειας στο λιβαδι η μπορει να σε αφησει ελασσονα και απο εκει να κανεις μετεπιβιβαση σε αλλο κτελ για να φτασεις στον προορισμο σου.

- - - Updated - - -

Κρανιά 13:00, 14:00, 16:15
Κρυόβρυση 6:00, 13:45
Λεύκη -
Λιβάδι 7:15, 14:00
Λουτρό 13:00
Λόφος 7:15, 14:00
Λυκούδι 6:15, 14:00
Μαγούλα 14:00

Εκτός από το δρομολόγιο που είναι στις 2 το μεσημέρι, δεν υπάρχουν άλλα; Γιατί εντελώς τυχαία πρέπει να είμαι εκεί πριν τις 3, και από ότι βλέπω Ελασσόνα - Λιβάδι είναι 1 ώρα δρόμος περίπου, δηλαδή θα φτάσω οριακά στις 3 (υποθέτοντας ότι δεν θα καθυστερήσει το λεωφορείο).

Τι ρωτάω και εγώ τώρα ε;

XPHSTOS29
28-07-14, 14:58
7:45 το πρωι
Αν παρεις το νυχτερινο τραινο προλαβαινεις το πρωινο κτελ
Η επομενη επιλογη ειναι το ταξι ...

Μπορεις να παρεις και ενα τηλεφωνο στο κτελ ελασσονας και να επιβεβαιωσεις τις ωρες αναχωρησης και αφιξης.

- - - Updated - - -

Πιάτσα Αγοραίων Λιβάδι τηλ : 24930 41 300

- - - Updated - - -

Σημ. Επειδη ειναι χωρια στον νομο Λαρισας πιθανων να μην επιτρεπεται να εξυπηρετουνται απο αλλο κτελ.

goku
28-07-14, 15:01
7:45 το πρωι
Αν παρεις το νυχτερινο τραινο προλαβαινεις το πρωινο κτελ
Η επομενη επιλογη ειναι το ταξι ...

Μπορεις να παρεις και ενα τηλεφωνο στο κτελ ελασσονας και να επιβεβαιωσεις τις ωρες αναχωρησης και αφιξης.

- - - Updated - - -

Πιάτσα Αγοραίων Λιβάδι τηλ : 24930 41 300

- - - Updated - - -

Σημ. Επειδη ειναι χωρια στον νομο Λαρισας πιθανων να μην επιτρεπεται να εξυπηρετουνται απο αλλο κτελ.

Ναι, δυστυχώς αν πάρω τον 7.45 μετά θα φτάσω πολύ νωρίς. Επιπλέον το τρένο φτάνει στις 4 τα ξημερώματα στην Λάρισα, πριν τις 7.45 δεν έχει κάτι άλλο.

Κάτι άλλο, από Κατερίνη έχει δρομολόγιο που πάει Ελασσόνα (http://www.ktelpierias.gr/el/routes/elassona-routes/152-ellasona-route1.html). Μήπως στο ενδιάμεσ (https://www.google.com/maps/dir/Elassona,+Greece/Livadi,+Greece/Katerini,+Greece/@40.0854089,22.1752955,11z/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x13585b5d5dd9b77f:0x842a924cf509c78d!2m2!1d22.1191757!2d39.8904878!1m5!1m1!1s0x135839 341ecf046d:0x400bd2ce2b99d20!2m2!1d22.1577741!2d40.1269757!1m5!1m1!1s0x1358023a61eb5a67:0xa3339a2f0e85ad20!2m2!1d22.5058 399!2d40.2805592!3e0)ο περνάει από το Λιβάδι; Αν πάρω αυτό που φεύγει στις 1 το μεσημέρι, μπορεί να με βολεύει.

XPHSTOS29
28-07-14, 15:05
Αν παρεις απο Κατερινη για ελασσονα θα πρεπει να κατεβεις στην διασταυρωση για Δολιχη και μετα να παρεις ταξι για Λιβαδι ...
Δεν νομιζω να περναει μεσα απο Λιβαδι το κτελ
Αλλα και παλι ενα τηλεφωνο στο κτελ Ελασσονας θα σου λυσει καθε απορια σχετικα με τα δρομολογια και τις ωρες.

goku
28-07-14, 15:07
Αν παρεις απο Κατερινη για ελασσονα θα πρεπει να κατεβεις στην διασταυρωση για Δολιχη και μετα να παρεις ταξι για Λιβαδι ...
Δεν νομιζω να περναει μεσα απο Λιβαδι το κτελ
Αλλα και παλι ενα τηλεφωνο στο κτελ Ελασσονας θα σου λυσει καθε απορια σχετικα με τα δρομολογια και τις ωρες.

Να τους πλακώσω, ότι νάνε. Τέλος πάντων, μου λύθηκαν κάποιες απορίες, θα δω τι θα κάνω τώρα.

XPHSTOS29
28-07-14, 15:10
Αμα ειχανε και ανα μισαωρο λεοφορειο ολα τα χωρια ...

goku
28-07-14, 15:15
Αμα ειχανε και ανα μισαωρο λεοφορειο ολα τα χωρια ...

Το ξέρω, και εδώ στην περιοχή μου τα ίδια είναι πάνω κάτω. Για κάποια χωριά υπάρχουν μόνο 1 ή 2 δρομολόγια για όλη την ημέρα.

famous-walker
29-07-14, 23:33
Δες εδώ (http://www.elassona.com.gr/m_plirofories/ktelepel.php) για δρομολόγια Ελασσόνας-Λιβαδιού.


Τώρα για το πως θα μεταβείς στην Ελασσόνα είτε από Λάρισα είτε από Κατερίνη αναλόγως από ποια περιοχή θα πας.

goku
29-07-14, 23:56
Δες εδώ (http://www.elassona.com.gr/m_plirofories/ktelepel.php) για δρομολόγια Ελασσόνας-Λιβαδιού.


Τώρα για το πως θα μεταβείς στην Ελασσόνα είτε από Λάρισα είτε από Κατερίνη αναλόγως από ποια περιοχή θα πας.

Το είδα αυτό. Από Κατερίνη δεν συμφέρει να πάω Ελασσόνα και μετά Λιβάδι. Ανέφερα την Κατερίνη μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο απευθείας δρομολόγιο που να περνάει από το Λιβάδι.

famous-walker
30-07-14, 00:00
Α όχι αυτό δεν υπάρχει. Πάρε και ένα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ Λάρισας να σε κατατοπίσουν καλύτερα.

goku
30-07-14, 00:06
Α όχι αυτό δεν υπάρχει. Πάρε και ένα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ Λάρισας να σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Βασικά ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ότι βρήκα από επίσημη ιστοσελίδα πως υπάρχει δρομολόγιο Κατερίνη - Ελασσόνα. Το Λιβάδι είναι στο ενδιάμεσο της διαδρομής, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει στάση;

- - - Updated - - -

Από Λάρισα πάει Λάρισα --> Ελασσόνα --> Λιβάδι. Αυτή η διαδρομή υπάρχει σίγουρα. Από την Κατερίνη υπάρχει διαδρομή Κατερίνη --> Ελασσόνα, και το Λιβάδι βρίσκεται ήδη κάπου στο ενδιάμεσο, για αυτό ρωτάω.

famous-walker
30-07-14, 00:11
Βασικά ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ότι βρήκα από επίσημη ιστοσελίδα πως υπάρχει δρομολόγιο Κατερίνη - Ελασσόνα. Το Λιβάδι είναι στο ενδιάμεσο της διαδρομής, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει στάση;

- - - Updated - - -

Από Λάρισα πάει Λάρισα --> Ελασσόνα --> Λιβάδι. Αυτή η διαδρομή υπάρχει σίγουρα. Από την Κατερίνη υπάρχει διαδρομή Κατερίνη --> Ελασσόνα, και το Λιβάδι βρίσκεται ήδη κάπου στο ενδιάμεσο, για αυτό ρωτάω.

Όχι καμιά σχέση. Δεν περνάει από το Λιβάδι εκτός αν θες να σταματήσεις στην διασταύρωση και να πας με τί μετά;

goku
30-07-14, 00:13
Όχι καμιά σχέση. Δεν περνάει από το Λιβάδι εκτός αν θες να σταματήσεις στην διασταύρωση και να πας με τί μετά;

Οκ, αν δεν γίνεται μάλλον το κόβω να πηγαίνω από Λάρισα.

TheUser
30-07-14, 05:25
Όχι ρε φίλε. Εϊσαι σοβαρός; Αμαξάκι και μόνο. Και σαβούρα να είναι, και κουβάς και ότι να ναι. Απλά να ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Αλλιώς είναι μαρτύριο με τις συγκοινωνίες στο Γκρίσς..

goku
30-07-14, 10:40
Όχι ρε φίλε. Εϊσαι σοβαρός; Αμαξάκι και μόνο. Και σαβούρα να είναι, και κουβάς και ότι να ναι. Απλά να ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Αλλιώς είναι μαρτύριο με τις συγκοινωνίες στο Γκρίσς..

Δίπλωμα οδήγησης έχω, όχημα δεν έχω. Επίσης επειδής θα πάω σε κάτι βαφτίσια, σίγουρα θα έχει πάρτι μετά και δεν ξέρω πόσες ώρες θα είμαι ξύπνιος (μπορεί να κλείσω άνετα 24ωρο), και μπορεί να μην μπορώ να οδηγήσω (μην κοιμηθούμε και στο τιμόνι και γίνει κάνα ατύχημα). Η μόνη λύση αν έβρισκα αυτοκίνητο είναι να έκλεινα δωμάτιο σε ξενοδοχείο έστω για ένα βράδυ για να κοιμόμουν λίγο πριν φύγω, αλλά αυτοκίνητο + ξενοδοχείο ανεβάζουν το κόστος.

nyannaco
30-07-14, 11:02
Προφανώς δεν θα είσαι ο μόνος καλεσμένος που θα πάει από αλλού, όλο και κάποιος θα πηγαίνει με αυτοκίνητο. Οργανώσου και εξυπηρετήσου, μπορείς άλλωστε να προσφερθείς να πληρώσεις και κάτι για τη βενζίνη. Πολύ πιο άνετα, και πιθανότατα πιο φτηνά.

XPHSTOS29
30-07-14, 14:03
Αφου θα ειναι βαφτιση μπορεις να συνενοηθεις να σε παρει καποιος απο την διασταυρωση μιας και ειναι μικρη η αποσταση απο το χωριο ...
Γυρω στα 12 χιλιομετρα δειχνει ο χαρτης.
Οπως και να σε κατεβασει μετα καποιος στην διασταυρωση ωστε να ακολουθησεις την αντιστροφη πορεια.

famous-walker
30-07-14, 15:41
Όχι ρε φίλε. Εϊσαι σοβαρός; Αμαξάκι και μόνο. Και σαβούρα να είναι, και κουβάς και ότι να ναι. Απλά να ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Αλλιώς είναι μαρτύριο με τις συγκοινωνίες στο Γκρίσς..

Σιγά το μαρτύριο. Μην λέμε και ότι θέλουμε. Μια χαρά είναι οι συγκοινωνίες με μόνο μειονέκτημα το αν θα πρέπει να περιμένει κάποιος λόγω ανταπόκρισης.

Επίσης εκεί που έχουν φτάσει βενζίνη και διόδια ένα άτομο να ταξιδεύει με αυτοκίνητο απλά δεν συμφέρει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.