PDA

Επιστροφή στο Forum : 7140 - Always assign this network device the same IP address



konc
29-07-14, 17:57
Καλησπέρα παιδιά,

γνωρίζει κανείς γιατί σε κάποια devices του δικτύου η επιλογή "Always assign this network device the same IP address" υπάρχει και σε κάποια όχι? Ποιο είναι το κριτήριο? Δεν ψάχνω λύση συγκεκριμένα για τα 2 pc's στα screenshots καθώς σε αυτά έχω απλά καρφώσει τις IP's και κάνω τη δουλειά μου, η ερώτηση είναι γενική.
7140 με τελευταίο official firmware.
Ευχαριστώ!

http://i.imgur.com/HI96Inel.jpg



http://i.imgur.com/inBgClnl.jpg

jkoukos
29-07-14, 21:03
Η επιλογή αυτή είναι γνωστή ως Address Reservation και αυτό που κάνει είναι να δίνουμε μέσω του DHCP, αυτόματα την ίδια ΙΡ στην ίδια συσκευή, σαν να είχε σταθερή διεύθυνση.
Αυτό βολεύει φορητές συσκευές (π.χ. laptop) που συνδέονται σε πολλά δίκτυα με διαφορετικός εύρος διευθύνσεων, αλλά θέλουμε να παίρνουν πάντα την ίδια διεύθυνση ώστε να τρέχει σωστά μια υπηρεσία.

Η επιλογή εμφανίζεται όταν κάποια συσκευή έχει πάρει αυτόματα διεύθυνση μέσω του DHCP ή της έχουμε ορίσει χειροκίνητα σταθερή διεύθυνση, αλλά μέσα στην περιοχή διευθύνσεων που δίνει ο DHCP.
Αν σε μια συσκευή έχουμε ορίσει χειροκίνητα σταθερή διεύθυνση, αλλά έξω από την περιοχή διευθύνσεων που δίνει ο DHCP, τότε η επιλογή δεν εμφανίζεται.

Για διάφορους λόγους, είναι καλή πρακτική να έχουμε ορισμένο εύρος απόδοσης διευθύνσεων από τον DHCP, ώστε να υπάρχουν κάποιες που να τις δίνουμε εμείς χειροκίνητα.
Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζουμε ότι ποτέ δεν θα υπάρχει πρόβλημα διένεξης, με την απόδοση της ίδιας διεύθυνσης σε 2 συσκευές.

konc
29-07-14, 22:23
Ευχαριστώ για την επανάληψη αλλά δεν γράφω διαγώνισμα αύριο :) Σοβαρά τώρα, ευχαριστώ που ασχολήθηκες και δεν ξέρω που βρήκες το παραπάνω κείμενο, δυστυχώς όμως δεν βοηθάει στην περίπτωσή μου.
-Τα 2 pc's για τα οποία πήρα screenshot είναι συνδεδεμένα με καλώδιο και έχουν καρφωμένες ip's, αλλά μόνο το 1 εμφανίζει την επιλογή. Εννοείται πως και τα 2 είναι μέσα στο εύρος του DHCP.
-Άλλες συσκευές (laptops-κινητά) είναι σε DHCP παίρνοντας αυτόματα IP με wi-fi, αλλά μόνο σε 1 από τις 3 εμφανίζεται η επιλογή.
Δεν ξέρω πραγματικά ποιο είναι το ρημάδι το κριτήριο, πάντως σίγουρα δεν είναι το αν είναι σε DHCP ή όχι. Πολύ περίεργο...

jkoukos
29-07-14, 22:45
Έχω 3 Fritz σε λειτουργία και άλλα 4 πέρασαν από τα χέρια μου. Δεν χρειαζόταν να ψάξω κείμενο καθώς έχω ιδία πείρα.
Ποιο είναι το DHCP pool;

konc
29-07-14, 23:39
Έχω 3 Fritz σε λειτουργία και άλλα 4 πέρασαν από τα χέρια μου. Δεν χρειαζόταν να ψάξω κείμενο καθώς έχω ιδία πείρα.
Ποιο είναι το DHCP pool;

Πλάκα έκανα φυσικά, έτσι?
Από .20 - .200

jkoukos
30-07-14, 00:25
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν σταθερή διεύθυνση από .2 - .19 και .201 - .254, δεν θα φαίνεται η επιλογή.
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν σταθερή διεύθυνση από .20 - .200, θα φαίνεται η επιλογή, εκτός κι αν προηγούμενα είχε δοθεί σε άλλη αυτόματα.
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν αυτόματη διεύθυνση από .20 - .200, θα φαίνεται η επιλογή, εκτός κι αν πρόκειται για συσκευές που συνδέονται μέσω VPN.

Αυτές είναι δικές μου χρόνιες παρατηρήσεις.

aster1x
30-07-14, 11:41
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν σταθερή διεύθυνση από .2 - .19 και .201 - .254, δεν θα φαίνεται η επιλογή.
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν σταθερή διεύθυνση από .20 - .200, θα φαίνεται η επιλογή, εκτός κι αν προηγούμενα είχε δοθεί σε άλλη αυτόματα.
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν αυτόματη διεύθυνση από .20 - .200, θα φαίνεται η επιλογή, εκτός κι αν πρόκειται για συσκευές που συνδέονται μέσω VPN.

Αυτές είναι δικές μου χρόνιες παρατηρήσεις.

Στο Fritz 7140 έχω παρατηρήσει επίσης το εξής. Στο menu system-network μερικές φορές εμφανίζει την ίδια IP σε δύο διαφορετικές συσκευές που έχουν φυσικά διαφορετικά mac address τα αοποία τα αναγνωρίζω. Οταν προσπαθήσω να σβήσω την μία απο τις συσκευές που ξέρω οτι δεν είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο μου, μετά απο ενα -δύο refresh ξαναεμφανίζεται. Οταν μετάτρεψα αυτο το 7140 σε 7170 τομ πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε.

Νομίζω οτι κάτι πηγαίνει στραβά με το lease time των διευθύνσεων που αποδίδει ο DHCP του router. Το πρόβλημα αυτό το έχω διαβάσει και σε ξένα forums.Η συμβουλή ήταν να κάνουμε restore το firmware. Αν κάνουμε restore το firmware το μειονέκτημα είναι οτι χάνονται και όλες οι ρυθμίσεις.

Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να σβήσουμε τις IP που έχει αποδόσει ο DHCP απο κάποιο αρχείο που τις φυλάει? (Οι IP διευθύνσεις δεν σβήνονται απο απλό OFF-ON του router).
Ξέρει κάποιος σε ποιό αρχείο αποθηκεύονται αυτές οι διευθύνσεις για να τις σβήσουμε μέσω telenet?

konc
30-07-14, 14:46
Κανονικά σε όσες συσκευές έχουν αυτόματη διεύθυνση από .20 - .200, θα φαίνεται η επιλογή, εκτός κι αν πρόκειται για συσκευές που συνδέονται μέσω VPN.

Δυστυχώς λοιπόν κάτι πάει στραβά σε μένα. Κλειστό router, καθαρή αρχή. Ανοίγω router. Ανοίγω wifi σε ένα laptop και παίρνει αυτόματα μια διεύθυνση, φυσικά στο .20 - .200. Δεν υπάρχει τίποτε άλλο εκείνη τη στιγμή συνδεδεμένο στο router με κανέναν τρόπο. Τίποτα...

Anyway αφού θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή και δεν αγνοώ κάτι προφανές, τι να κάνουμε θα ζήσω με αυτό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.