PDA

Επιστροφή στο Forum : Modem CYTA με Πάροχο Wind



Steliossi
29-07-14, 23:50
Ρε παιδιά έχω ένα modem της CYTA αλλά ο πάροχος internet μου είναι Wind , άμα το εγκαταστήσω θα λειτουργήσει ή δεν έχει νόημα ;;;;;

nyannaco
30-07-14, 10:05
Μια χαρά θα λειτουργήσει. Ούτε κωδικούς δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις, το πολύ-πολύ να χρειαστεί να αλλάξεις δυο-τρεις βασικές ρυθμίσεις (πιθανόν όμως και τίποτα).

manila
30-07-14, 10:14
Είσαι οκ, θα παίζει μια χαρά... αν θες ρυθμίσεις τίποτα περίεργο κάνε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση θα σε εξυπηρετήσουν κανονικά!

[javaneze]
19-08-14, 14:34
Καλησπερα.
Εχω CYTA, και αυριο βαση ενημερωσης με sms, θα ενεργοποιηθει η wind στο υπαρχον ρουτερ.
Προκειμενου να κανω login στο router και να δω στατιστικα, παω στην διευθυνση http://192.168.1.1./ με τα στοιχεια της cyta.

Μετα την ενεργοποιηση ισχυει η ιδια IP για το ρουτερ;
Και επειδη υποθετω δεν θα ισχυουν πια τα login name/password της cyta, στην wind τι βαζουμε;
Τελος αν παει κατι στραβα και μεινω χωρις τηλεφωνο που θα πρεπει να καλεσω;

Ευχαριστω.

nyannaco
19-08-14, 15:22
Η IP του interface του modem δεν αλλάζει (καθορίζεται από τη συσκευή, όχι από τον πάροχο).

User name και password επίσης δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις, η Wind σε αναγνωρίζει βάσει του βρόχου και τα αγνοεί. Με το που θα ενεργοποιηθεί η γραμμή σου στη Wind, εκτός απροόπτου θα παίξει αμέσως.

Το τηλέφωνό σου όμως θα πρέπει να το αποσυνδέσεις από το router και να το συνδέσεις στη γραμμή του τηλεφώνου (ώστε να μην περνάει μέσα από το router) μέσω ενός φίλτρου ή splitter. Αυτό γιατί η Cyta έχει VoIP τηλεφωνία, εξ όσων γνωρίζω, ενώ η Wind PSTN.

[javaneze]
19-08-14, 20:53
Eyxαριστω για το το tip φιλε μου, γιατι αν δεν το ελεγες θα ψαχνομουν γιατι δεν δουλευει.
Βεβαια, σωστο θα ηταν καποιος απο την wind να ειχε ενημερωσει σχετικα. Αιντε να δουμε τι θα δουμε και με αυτη.

Koala_
20-08-14, 11:35
User name και password επίσης δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις, η Wind σε αναγνωρίζει βάσει του βρόχου και τα αγνοεί.

Αυτό δεν ισχύει παντού. 2 συνδέσεις Wind σε επαρχία σε γονείς και αδερφό αντίστοιχα χωρίς σωστά username/ password δεν παίζει!

nyannaco
20-08-14, 12:24
Ναι, στην επαρχία σε κάποιες περιπτώσεις έχουν μείνει λίγο πίσω... στην Αθήνα όμως που ειναι ο φίλος, ισχύει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.