PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για επιλογή λειτουργικού συστήματος



compresor
30-07-14, 01:51
Γεια χαρά, θέλω τη γνώμη σας και τις γνώσεις/εμπειρίες σας: διαθέτω έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:
-------------
AMD Athlon(tm) 64 Processor
3500+
2.20 GHz 2.00 GB RAM
-------------

(είναι 32 ή 64 bit;;)

Μέχρι τώρα "έτρεχε" με XP Pro, καθώς θέλω να προβώ σε format τι μου προτείνετε να επιλέξω; τα 7 τα 8 (τα Vista τα ξεχνάμε καθώς τα είχα δουλέψει σε "ξένο" υπολογιστή και ήταν τραγικά κατά τη γνώμη μου).

Καταρχάς ποια windows αρμόζουν στο σύστημά μου; επίσης να πω ότι η χρήση θα είναι (παράλληλα) word, photoshop (παλιά δωρεάν έκδοση μικρών απαιτήσεων -έτρεχε φανταστείτε σε P3 με 524 μνήμη!!!-) και internet (1 με 3 tab ανοιχτά). (Θέλω extra συμβουλή για το τι πρόγραμμα να περάσω πριν το format για να μου βρει τους drivers είτε για XP είτε για άλλο λειτουργικό καθώς δεν τους έχω). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

biggeo65
30-07-14, 02:15
A) Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι. Τρέξε το Upgrade advisor Win 7 (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=20), και το upgrade advisor win 8 (Βοηθό αναβάθμισης σε Windows 8),
και θα σου πουν αν το συστημα σου μπορεί να τρέξει Windows 7 ή Windows 8 .

B) Πάνε Έναρξη -> Εκτέλεση και στο παράθυρο γράψε MSInfo32.
Θα βρεις πληροφορίες για ποια κάρτα γραφικών έχεις και ποιά μητρική.

Μετά μπορείς να δεις στο site της μητρικής αν έχει drivers για 7 ή 8.
Αλλοιώς γράψε τις πληροφορίες εδώ να ψάξουμε.

Άλλο πρόγραμμα που μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για το Hardware που έχεις,
είναι το Speccy (https://www.piriform.com/speccy) ή το Belarc Advisor (http://www.belarc.com/free_download.html)

Ο επεξεργαστής είναι 64-bit, αλλά λόγω μνήμης (2 GB) καλύτερα
να εγκαταστήσεις έκδοση 32-bit ,όποιο λειτουργικό και να βάλεις.

onewarmslime
30-07-14, 15:13
εγω παντως θα σου προτεινα να βαλεις XP για να μη σερνεται. Πολυ πιθανο να πιανει τα miniimum requirement των Vista/7/8 (τα vista ειναι σαν τα 7 γενικα) αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα ειναι καλη εμπειρια.

tsavman
30-07-14, 15:45
Με Win 7 Home/Pro 32bit θα είναι εντάξει το μηχανηματάκι.

Αργότερα μπαίνει και ένας SSD για το λειτουργικό + 2 GB RAM και είναι κομπλέ.

biggeo65
30-07-14, 16:56
εγω παντως θα σου προτεινα να βαλεις XP για να μη σερνεται. Πολυ πιθανο να πιανει τα miniimum requirement των Vista/7/8 (τα vista ειναι σαν τα 7 γενικα) αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα ειναι καλη εμπειρια.

Τα VISTA δεν είναι σαν τα 7. Τα VISTA είχαν άθλια διαχείριση μνήμης.
Τα 7 έχουν πολύ καλή διαχείριση μνήμης. Με 2GB RAM τα 7 32-bit είναι μια χαρά.

deniSun
30-07-14, 17:07
Μια χαρά θα είσαι με 7άρια.
Βέβαια ιδανική λύση θα ήταν μια linux διανομή εφόσον σε καλύπτει σε αυτά που θέλεις να κάνεις.

dorians
07-08-14, 17:37
Γεια χαρά, θέλω τη γνώμη σας και τις γνώσεις/εμπειρίες σας: διαθέτω έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:
-------------
AMD Athlon(tm) 64 Processor
3500+
2.20 GHz 2.00 GB RAM
-------------

(είναι 32 ή 64 bit;;)

Μέχρι τώρα "έτρεχε" με XP Pro, καθώς θέλω να προβώ σε format τι μου προτείνετε να επιλέξω; τα 7 τα 8 (τα Vista τα ξεχνάμε καθώς τα είχα δουλέψει σε "ξένο" υπολογιστή και ήταν τραγικά κατά τη γνώμη μου).

Καταρχάς ποια windows αρμόζουν στο σύστημά μου; επίσης να πω ότι η χρήση θα είναι (παράλληλα) word, photoshop (παλιά δωρεάν έκδοση μικρών απαιτήσεων -έτρεχε φανταστείτε σε P3 με 524 μνήμη!!!-) και internet (1 με 3 tab ανοιχτά). (Θέλω extra συμβουλή για το τι πρόγραμμα να περάσω πριν το format για να μου βρει τους drivers είτε για XP είτε για άλλο λειτουργικό καθώς δεν τους έχω). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Με windows 7 πιστεύω θα είσαι ικανοποιημένος. Τους drivers τους περισσότερους αν όχι όλους θα στους βρει αυτόματα. Και εγώ σε παλιό υπολογιστή με xp που είχα έβαλα 7 και δεν έχω κανένα παράπονο.

compresor
11-08-14, 16:25
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές και τις προτάσεις!!!

fantasma_tis_nixtas
11-08-14, 18:07
Τελικά τι έβαλες?

compresor
11-08-14, 23:14
fantasma_tis_nixtas προς το παρών δεν ασχολήθηκα με το φορμάτ. Αρχικά, αυτές τις μέρες που έχω λίγο περισσότερο χρόνο, σκοπεύω να εξασφαλίσω τους Drivers για xp σίγουρα για να είμαι καλυμμένος και μετά μάλλον θα δοκιμάσω τα 7ρια. Μελλοντικά αν δω μεγάλη διαφορά ίσως να προσθέσω και μια μνήμη επιπλέον για να σώσω την κατάσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.