PDA

Επιστροφή στο Forum : Όποιος θέλει, ας βοηθήσει να βαφτίσουμε ένα μαγαζί!



Σελίδες : [1] 2 3

opimis
19-08-04, 16:33
Όπως γράφω και στο θέμα, ψάχνουμε εδώ και μερικές μέρες να βρούμε όνομα σε ένα μαγαζί που ανοίγει φίλος μου σε λίγο καιρό.

Το μαγαζί είναι ταβέρνα.

Κάνοντας μια προσπάθεια εγώ, βρήκα τρία ονόματα, τα οποία όμως για διαφόρους λόγους απορρίπτονται :

Συνδαιτυμόνες : μετά από διευκρινίσεις του lazar το απορρίψαμε

Άλλοθι : αλλά μάλλον το είχα δει κάπου και μου είχε μείνει, όποτε επίσης απορρίφθηκε

Και μένει ένα το οποίο δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κολλήσει σε ονομασία ταβέρνας
«Δειπνοσοφισταί» είναι συγγράμματα του Αθήναιου.

“Ο Αθήναιος γέννημα και θρέμμα της ύστερης σοφιστικής, έμεινε στο χώρο της αρχαίας ελληνικής γραμματείας ως ο συγγραφέας των δειπνοσοφιστων. Το έργο χαρακτηριστικέ εγχειρίδιο γαστρονομίας, αλλά μαζί είναι μια πλούσια πηγή σε υλικό δειπνολογιας και τυπικού συμποσίων και, ακόμα περισσότερο, ένας πανδέκτης εγκυκλοπαιδικών και άλλων γνώσεων που καλύπτουν το σύνολο…”

θα ήθελα την γνώμη σας για το «Δειπνοσοφισταί» και εννοείται τις δικές σας ιδέες, που έτσι κι αλλιώς γι’ αυτό άνοιξα το θέμα.

Επίσης να ξέρετε ότι δεν θα αποφασίσω εγώ για το όνομα, αλλά ο φίλος μου.
Ότι ιδέες για το όνομα μου γράψετε, θα τις μεταφέρω σε εκείνων.

snips
19-08-04, 16:40
Συγνώμη για την παρατήρηση αλλά δεν το θεωρώ πολύ "εμπορικό" να ζητάς γνώμη άλλων για ένα τέτοιο θέμα.....

Φαντάσου να μην πάει καλά δηλαδή εξαιτίας του ονόματος.... :wink: :wink: :wink:

zouzouni
19-08-04, 16:44
opimis Tαβέρνα αλλά τι ταβέρνα? Για δώσε περισσότερα στοιχεία για να εμπνευστούμε κι εμείς! :wink:

Το "Δειπνοσοφισταί" ωραίο είναι αν είναι "κουλτουρέ" το μαγαζί......το όνομα θα πρέπει να ταιριάζει με το περιβάλλον.

opimis
19-08-04, 16:50
Συγνώμη για την παρατήρηση αλλά δεν το θεωρώ πολύ "εμπορικό" να ζητάς γνώμη άλλων για ένα τέτοιο θέμα.....

Φαντάσου να μην πάει καλά δηλαδή εξαιτίας του ονόματος.... :wink: :wink: :wink:

Όπως σου είπα, την απόφαση θα την πάρει ο φίλος μου. Δεν νομίζω να είναι κακό να ζητάς γνώμη, ούτε και είπα ότι οπωσδήποτε θα διαλέξει ένα όνομα από αυτά που ίσως γράψετε.

Την ευθύνη λοιπόν την έχει ο φίλος μου 100%

ggeorgan
19-08-04, 16:58
Ωραία,
Το στύλ του καταστήματος θα είναι λίγο κουλτουριάρικο ή θα προσφέρει καλό φαί χωρίς φιλολογικές ανησυχίες ; Επίσης, η γεωγραφία έχει μεγάλη σημασία για τα ονόματα των ταβερνών. Μήπως η περιοχή σας δίνει καμμιά ιδέα ;

lazar
19-08-04, 17:00
Θα κεράσει ο φίλος σου όταν ανοίξει η ταβέρνα ή τζάμπα θα δουλέψουμε; :lol:

opimis
19-08-04, 17:05
Ο χώρος είναι σε νεοκλασικό στυλ, με γήινα χρώματα.
Έντονο το κεραμικό στοιχείο.

opimis
19-08-04, 17:07
Θα κεράσει ο φίλος σου όταν ανοίξει η ταβέρνα ή τζάμπα θα δουλέψουμε; :lol:

Αυτό θα το αναλάβω εγώ, αλλά όχι σαν πληρωμή!!! :)

opimis
19-08-04, 17:09
Ωραία,
Το στύλ του καταστήματος θα είναι λίγο κουλτουριάρικο ή θα προσφέρει καλό φαί χωρίς φιλολογικές ανησυχίες ; Επίσης, η γεωγραφία έχει μεγάλη σημασία για τα ονόματα των ταβερνών. Μήπως η περιοχή σας δίνει καμμιά ιδέα ;

Όχι η περιοχή δεν μπορεί να μας δώσει καμία ονομασία. Τουλάχιστον δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι.

Δεν θα είναι κουλτουριάρικο. Εκεί ήταν ο προβληματισμός ως αναφορά το «Δειπνοσοφισταί»

lazar
19-08-04, 17:11
Μπορεί να το πει "Συνδαιτυμόνες". Δεν καταλαβαίνω γιατί το απορρίψατε, αυτοί θα είναι οι πελάτες της ταβέρνας.

Άποψη μου είναι ότι είναι λίγο τραβηγμένο και ρέπει προς το κιτς, οπότε μπορεί να χάνει κόσμο από αυτό. Ακούγεται λίγο σνομπ, ξέρεις...
Θέλει πολύ προσοχή με τέτοια ονόματα, να ξέρεις πού στοχεύεις, σε τι κόσμο. Μήπως και τα δύο είναι λίγο βαριά για ταβέρνα; Ή θα είναι ταβέρνα με αστακό;

zouzouni
19-08-04, 17:13
Νεοκλασσικό...γήινα χρώματα...φαγητό....τώρα γιατί μου'ρχεται στο μυαλό :oops: ο μύθος της Αμάλθειας που τάιζε τον μικρό Δία, κι που από το σπασμένο της κέρατο έβγαιναν όλα τα καλά του κόσμου για να φάει ο θεός?
Να προτείνω "Αμάλθεια" ? Ελληνικό, συμβολικό, κι θηλυκό! :wink:

opimis
19-08-04, 17:28
Νεοκλασσικό...γήινα χρώματα...φαγητό....τώρα γιατί μου'ρχεται στο μυαλό :oops: ο μύθος της Αμάλθειας που τάιζε τον μικρό Δία, κι που από το σπασμένο της κέρατο έβγαιναν όλα τα καλά του κόσμου για να φάει ο θεός?
Να προτείνω "Αμάλθεια" ? Ελληνικό, συμβολικό, κι θηλυκό! :wink:

Εγώ δεν θα σχολιάσω εδώ τις ιδέες, που θα γράψετε. Εννοείται όμως ότι αν προκύψει όνομα από το φόρουμ, θα φροντίσω να βάλω φωτογραφία από το μαγαζι, που να φαίνεται η ονομασία του! :wink:

opimis
19-08-04, 17:41
Μπορεί να το πει "Συνδαιτυμόνες". Δεν καταλαβαίνω γιατί το απορρίψατε, αυτοί θα είναι οι πελάτες της ταβέρνας.

Άποψη μου είναι ότι είναι λίγο τραβηγμένο και ρέπει προς το κιτς, οπότε μπορεί να χάνει κόσμο από αυτό. Ακούγεται λίγο σνομπ, ξέρεις...
Θέλει πολύ προσοχή με τέτοια ονόματα, να ξέρεις πού στοχεύεις, σε τι κόσμο. Μήπως και τα δύο είναι λίγο βαριά για ταβέρνα; Ή θα είναι ταβέρνα με αστακό;

Κατ’ αρχάς εγώ δεν ήξερα τι σημαίνει η λέξη «συνδαιτυμόνες» γι’ αυτό και ρώτησα σε άλλο νήμα. Απλά υπέθετα από τα συμφραζόμενα ενός κειμένου.

Έκανα το εξής μετά. Ρώτησα όσους περισσότερους μπόρεσα, να μου εξηγήσουν την λέξη. Από τα 7 άτομα μόνο μια φίλη μου ήξερε την σημασία.

Το σκεπτικό μου ήταν ότι θα μπορούσε στον κατάλογο η με κάποιον άλλον τρόπο, έμμεσα να εξηγείς την έννοια, μπερδεύοντας μέσα γεύσεις, χώρο, παρέες.


Άλλο ένα κόλλημα ήταν στην προφορά της λέξης … είπαμε πολλές φορές τις προτάσεις «που θα πάμε;» «πάμε στο συνδαιτυμόνες», δεν μας καθόταν πολύ καλά στο αυτί.

zouzouni
19-08-04, 18:26
Νεοκλασσικό...γήινα χρώματα...φαγητό....τώρα γιατί μου'ρχεται στο μυαλό :oops: ο μύθος της Αμάλθειας που τάιζε τον μικρό Δία, κι που από το σπασμένο της κέρατο έβγαιναν όλα τα καλά του κόσμου για να φάει ο θεός?
Να προτείνω "Αμάλθεια" ? Ελληνικό, συμβολικό, κι θηλυκό! :wink:

Εγώ δεν θα σχολιάσω εδώ τις ιδέες, που θα γράψετε. Εννοείται όμως ότι αν προκύψει όνομα από το φόρουμ, θα φροντίσω να βάλω φωτογραφία από το μαγαζι, που να φαίνεται η ονομασία του! :wink:

Θα περιμένουμε! :wink: :D

Άλλες ιδέες βρε παιδιά?

ALiTiS
19-08-04, 18:54
Άλλες ιδέες βρε παιδιά?

"Η κουτάλα του Αλήτη" 8)

opimis
19-08-04, 19:05
Άλλες ιδέες βρε παιδιά?

"Η κουτάλα του Αλήτη" 8)

Αν μη τι άλλο, μου θύμισες κάτι που ξέχασα να γράψω.
Η ονομασία μπορεί να είναι και πάνω από μια λέξη, 2-3 ίσως. :)

lazar
19-08-04, 19:09
Άλλο ένα κόλλημα ήταν στην προφορά της λέξης … είπαμε πολλές φορές τις προτάσεις «που θα πάμε;» «πάμε στο συνδαιτυμόνες», δεν μας καθόταν πολύ καλά στο αυτί.


Ενώ αν το πεις "μάσα"; "Πάμε στη μάσα" όπως "πάμε για μάσα". Ανοίγει και την όρεξη :lol:

pelasgian
19-08-04, 19:12
Βάλε κάτι να παραπέμπει σε Πόλη. Αφενώς γιατί οι κάτοικοί είναι γνωστοί για το καλό τους γούστο, για το καλό τους φαί και γιατί αν πετύχει ο φίλο σου σωστή πολίτικη κουζίνα (συνειρμός με τη ταινία) θα έχει και πολλούς «από εμάς» τακτικούς εκεί. (Να σου στείλω τη γιαγιά μου που είναι 96 χρονών και είχε ζαχαροπλαστείο εκεί για consultant;)

Δοκίμασε καμιά Πολίτικη γειτονιά, κάνα Πολίτικό όνομα κλπ. Μην το κάνει πολύ κουλτουρέ κλπ, γιατί τρομάζει το κόσμο.

Δοκίμασε Λωξάνδρα, Φαναριώτης, Γαλατά Σαράι, Τοπ Καπί κλπ.

Για κάποιο λόγο, μου κόλησε το όνομα «Κισμέτ» τώρα!

aesir
19-08-04, 19:24
opimis, Σε ποιά περιοχή είναι; Ισως υπάρχει και κάτι που σχετίζεται με την ιστορία της περιοχής...

zouzouni
19-08-04, 19:25
Πολύ καλή η ιδέα του pelasgian.
Σημ : Λωξάνδρα υπάρχει - αλυσίδα σουβλατζίδικων.
Έχει μεγάλη σημασία το κατά πόσο συμβαδίζει η κουζίνα που θα προσφέρει το μαγαζί με την ονομασία του.
opimis Χρειαζόμαστε καλό data input! :wink: :lol:

party-pooper
19-08-04, 19:26
''Τα λεβεντόπαιδα''! :lol:

opimis
19-08-04, 19:28
Είναι στην Νεάπολη της Θεσσαλονίκης.
Είναι συνοικιακό το μαγαζί.

zouzouni
19-08-04, 19:31
Τι κουζίνα, τι εδέσματα θα προσφέρει? Αυτό είναι το κυριότερο όλων.

opimis
19-08-04, 19:42
Λοιπόν θα έχει μεγάλη ποικιλία από μεζέδες- ορεκτικά, από ότι θυμάμαι θα έχει δυο η τρία μαγειρεμένα (πιάτα ημέρας) κι από εκεί και πέρα σούβλες, ψητά σχάρας, ψάρια και θαλασσινά.

Για τα θαλασσινά και τα ψάρια, δεν ξέρω σε τι βαθμό θα υπάρχουν στο μαγαζί

mar_lazor
19-08-04, 19:49
πώς σου φαίνεται για όνομα το 'Άρωμα Πόλης"???

zouzouni
19-08-04, 19:59
Τότε επιμένω στην αρχική πρόταση "Αμάλθεια" μιας κι θα είναι πλούσια τα καλά! (στο μεταξύ ψάχνω να βρω κάτι που ίσως βοηθήσει περισσότερο)

sdikr
19-08-04, 20:00
εμένα μου έρχεται κάτι στο μυαλό, "ανεμοχάδι" αλλά απο όσο γνωρίζω υπήρξε κάποια στιγμή

opimis
19-08-04, 20:06
πώς σου φαίνεται για όνομα το 'Άρωμα Πόλης"???

Κατ’ αρχάς ευχαριστώ για την ιδέα σου.

Είπα και πιο πάνω, ότι επειδή η απόφαση είναι του φίλου μου, δεν θέλω να σχολιάζω τις ιδέες που θα μου γράψετε εδώ.
Όλες, για την ονομασία ιδέες, θα τις μεταφέρω στο φίλο μου.

Αύριο το μεσημέρι, θα έχω ένα καλό data input, που ζήτησε το ζουζούνι.

opimis
19-08-04, 20:09
Τότε επιμένω στην αρχική πρόταση "Αμάλθεια" μιας κι θα είναι πλούσια τα καλά! (στο μεταξύ ψάχνω να βρω κάτι που ίσως βοηθήσει περισσότερο)


Μην νομίζεις ότι δεν επικοινωνώ μαζί του, αλλά εδώ στην Θεσσαλονίκη, μας έχουν «κλέψει» ήδη το όνομα «αμάλθεια» :)

Προσωπικά δεν το ήξερα, μου το είπε ο φίλος μου! :)

zouzouni
19-08-04, 20:14
opimis Κρίμα που ερχόμαστε δεύτεροι! (είδες? :oops: :wink: "ερχόμαστε" :lol: )
Πάω να ψάξω. Ξέρεις τι θα βοηθούσε πολύ? (ειδικά τώρα που ξέρουμε τι περιβάλλον είναι εσωτερικά κι τι κουζίνα θα έχει) να μας πεις κι το εξωτερικό περιβάλλον, αν υπάρχει θέα π.χ., αν βλέπει κάπου ή κάτι, αν υπάρχει κάτι περίεργο στην περιοχή/σημείο που είναι. Στο μεταξύ......ψάχνω.. :wink:

sdikr
19-08-04, 20:17
οι μεζέδες του "ονομα του φίλου σου"¨, πχ κωνσταντίνου (full ονομα)

zouzouni
19-08-04, 20:49
Νέες προτάσεις
"Οι Οψοποιοί" (Οι μάγειρες)
"Οψοποιών Τέχνη" (Η τέχνη των μαγείρων)

Θα επανέλθω :oops:

e-grandpa
19-08-04, 21:40
λοιπόν..και αμάλθεια υπάρχει και μάλιστα από παλιά...και δειπνοσοφιστής αλλά και κισμέτ...και αφού το όνομα το ψάχνετε τόσο και ζητάτε από άλλους να προτείνουν πως θα σας φαίνονταν η ιδέα "μας τό'παν άλλοι..."...άντε και καλές δουλειές...και άν θέλετε λογότυπους και τέτοια εδώ είμαστε....

opimis
19-08-04, 22:32
Μπροστά από το μαγαζί, έχει έναν μεγάλο διάδρομο, ανάμεσα σε παιδική χαρά και καφετερία. Έχει και δέντρα αρκετά μεγάλα.

Αρκετά δεξιά από το μαγαζί έχει ένα μικρό πάρκο με σιντριβάνι.


opimis ...(είδες? :oops: :wink: "ερχόμαστε" :lol: )

Ζουζούνι; Μην το γελάς καλά το είπες! Πελάγωσα ψαχνόταν μόνος μου! Ήθελα εδώ και δυο μέρες να ζητήσω βοήθεια εδώ, αλλά το σκεφτόμουν…

Σήμερα όμως με άγχωσε παρά πολύ, όταν μου είπε ότι περιμένει από μένα ιδέες για το όνομα!!! Έτσι αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας…

Σας ευχαριστώ όλους!

pelasgian
19-08-04, 23:19
Πελάγωσα ψαχνόταν μόνος μου! Ήθελα εδώ και δυο μέρες να ζητήσω βοήθεια εδώ, αλλά το σκεφτόμουν…


Πέλαγος!


πελαργός;

πελασγός! :mrgreen:


Γιατί δεν βρίσκεις κάναν ινδούλη, πακιστανούλη, τουρκαλά να τον ρωτήσεις κάνα οριεντάλ, μπέλι-ντανς όνομα;

Το μαγαζί θα έχει ανατολίτικα φαγητά (κεμπάπια, λαχματζούν, πιλάφια κλπ)

opimis
19-08-04, 23:25
...


Γιατί δεν βρίσκεις κάναν ινδούλη, πακιστανούλη, τουρκαλά να τον ρωτήσεις κάνα οριεντάλ, μπέλι-ντανς όνομα;

...

Προσωπικά θα προτιμούσα ελληνικό όνομα. Αλλά θα μεταφέρω κι αυτήν την ιδέα :wink:

zouzouni
19-08-04, 23:28
Στα προηγούμενα να προσθέσω μια παραλλαγή "Ο Οψοποιός" (Ο Μάγειρας).
Άλλα πιθανά

Γεύσεως Τέχνη

Γεύσεως Χάριν

Γεύματος Τέχνη

Οι Λιχουδιές του (το όνομα του φίλου σου)

Κάτι άλλο απ'αυτό που περιγράφεις για την γύρω περιοχή "Η Συνάντηση" (αν κι θυμίζει τίτλο ταινίας.

Περισσότερα αύριο.

lazar
20-08-04, 00:09
"Η γερή μασέλα" :lol: :lol:

μήπως το παράκανα :oops:

pelasgian
20-08-04, 00:16
Όχι ρε γερή μασέλα, θα νομίζουν ότι σερβίρει σκληρές μπριζόλες!

aesir
20-08-04, 00:21
Ευ ζην? Ευγευστον?

mar_lazor
20-08-04, 00:36
Δεν κάνει τίποτα...Μου ήρθε και άλλη μια ιδέα...Το σπίτι του Λούκουλου
ή Λουκούλιες Γεύσεις.Το αντάμωμα των γεύσεων...

pelasgian
20-08-04, 00:57
Ταβέρνα ο Περίδρομος.

opimis
20-08-04, 04:44
Ταβέρνα ο Περίδρομος.

Είναι ονομασία που έχω συναντήσει σε πολλά μαγαζιά, από ψητοπωλεία μέχρι εστιατόρια-ταβέρνες, ουζερί και βαλε! :wink:

rebetis
20-08-04, 05:23
"Ταμάμ" ή για κάτι ελληνικό "Τεμπελχανείον" :mrgreen: :mrgreen:

panos72
20-08-04, 10:00
Ελλάς που δεν έχει και copyright

aesir
20-08-04, 10:16
Ταβέρνα ο κοιλιόδουλος :guitar

Gothic
20-08-04, 10:26
"Κεντέρης και Θάνου"

Τσάμπα προβολή απο τα κανάλια για το μενού... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

opimis
20-08-04, 11:01
Ταβέρνα ο κοιλιόδουλος :guitar

δεν πιστεύω να φωτογραφίζεις εμένα;;; :twisted: :lol:


"Κεντέρης και Θάνου"

Τσάμπα προβολή απο τα κανάλια για το μενού... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Επίκαιρο θέμα, αλλά θα είναι διαχρονικό;
Άσε που θα νομίζει ο κόσμος ότι τα φαγητά είναι ποτισμένα με απαγορευμένες ουσίες! :P

enwsitis21
20-08-04, 11:16
'Ενα όνομα που μου ήρθε στο μυαλό είναι το " Μάσα Σούρα ".

Ελπίζω να του αρέσει του φίλου σου.

wintech2003
20-08-04, 11:22
"Μασα Σουρα" ήθελα να προτείνω και εγώ καθως υπάρχει το ίδιο όνομα σε ενα μαγαζί στην Ρόδο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.