PDA

Επιστροφή στο Forum : Mια ερώτηση σχετικά με τηλεφωνικες ανανεωσεις.



zeralf111
31-07-14, 13:49
Καλησπέρα λογικά εσείς θα ξέρετε κάτι παραπανω από εμένα.
Επειδή ήθελα να φυγω απο την εταιρεία μου, χρόνια πελατης και η ανανέωση του συμβολαιου εγινε τηλεφωνικα και επειδή ρώτησα καποιους και μου ανέφεραν τον εξης νόμο ΝΟΜΟΣ 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄/ 16 Νοεμβρίου 1994), άρθρο 3δ όπου αναφέρει μεταξύ άλλων (WALL OF TEXT ) :

" 6. Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προμηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή συγκατάθεσή του.
Οι επιβεβαιώσεις αυτές πρέπει να κοινοποιούνται πάνω σε σταθερό μέσο.

7. Ο προμηθευτής παρέχει στον καταναλωτή την επιβεβαίωση της συναφθείσας σύμβασης, σε σταθερό μέσο σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά τη σύναψη της εξ αποστάσεως σύμβασης και το αργότερο κατά τη στιγμή της παράδοσης των αγαθών ή προτού αρχίσει η εκτέλεση της υπηρεσίας. Η εν λόγω επιβεβαίωση περιλαμβάνει:

α) το σύνολο των πληροφοριών που αναφέρονται στο άρθρο 3β παράγραφος 1, εκτός εάν ο προμηθευτής έχει ήδη παράσχει τις πληροφορίες στον καταναλωτή πριν από τη σύναψη της εξ αποστάσεως σύμβασης σε σταθερό μέσο, και

β) κατά περίπτωση, την επιβεβαίωση της προηγούμενης ρητής συγκατάθεσης και αναγνώρισης του καταναλωτή σύμφωνα με το άρθρο 3ιβ περίπτωση ιγ).

8. Εφόσον ο καταναλωτής επιθυμεί η παροχή υπηρεσιών ή η παροχή νερού, φυσικού αερίου ή ηλεκτρικής ενέργειας, εάν δεν διατίθενται προς πώληση σε περιορισμένο όγκο ή σε καθορισμένη ποσότητα, ή η παροχή τηλεθέρμανσης να άρχεται στη διάρκεια της περιόδου υπαναχώρησης που προβλέπεται στο άρθρο 3ε παράγραφος 2, ο προμηθευτής απαιτεί από τον καταναλωτή να καταθέσει ρητή αίτηση.

9. Το παρόν άρθρο εφαρμόζεται με την επιφύλαξη των διατάξεων σχετικά με τη σύναψη ηλεκτρονικών συμβάσεων και την αποστολή ηλεκτρονικών παραγγελιών, όπως καθορίζονται στα άρθρα 8 και 10 του Προεδρικού Διατάγματος 131/2003.

10. Εάν ο προμηθευτής δεν τηρήσει τις τυπικές απαιτήσεις που προβλέπονται στο παρόν άρθρο η σύμβαση εξ αποστάσεως είναι άκυρη υπέρ του καταναλωτή. "

Δεν υπέγραψα τιποτα εγώ ούτε ήρθε χαρτί σπιτι. Θα μπορώ να φυγω δηλαδη χωρις κάποιο τέλος-πρόστιμο? Θεωρείται άκυρη η σύμβαση? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Forthnet.Nova.Rep1
31-07-14, 15:00
Καλησπέρα zeralf111,

Εάν τα παραπάνω αφορούν σχετική υπόθεση με υπηρεσία στην Εταιρεία μας, στείλε μας τα στοιχεία σου σε προσωπικό μήνυμα ώστε να επικοινωνήσει αρμόδιος συνάδελφος και να σε ενημερώσει αναλυτικά.

Δημήτρης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.