PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέση οθόνης tft και κάρτας???



Σελίδες : [1] 2

angel_n
19-08-04, 22:46
Πήρα επιτέλους χτες μια tft, την Lg τη 1730s, αλλά μέχρι τώρα δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ελαφρύ (έστω πολύ ελαφρύ) τρεμόπαιγμα στην προετινόμενη ανάλυση (1280χ1024 στα 60 Hz), που φτιάχνει αν ανέβω στα 75, και πρόβλημα στο scrolling (θαμπώνουν τα γράμματα πάρα πολύ), που δεν φτιάχνει ό,τι και να κάνω. Ένας φίλος πιο σχετικός από μένα μου είπε ότι φταίει η κάρτα και να την αλλάξω. Δεν παίζω παιχνίδια και έχω μείνει με μια gf2 mx400, 32 ΜΒ. Έχει πραγματικά τόσο σημασία η κάρτα στις tft και πιστεύετε ότι θα λυθούν τα προβλήματα;

JohnGR
19-08-04, 22:50
Λίγο παράξενο το default 60Hz. Σίγουρα δεν είναι το 75;

Αν η κάρτα σου μπορεί να σηκώσει τέτοιες αναλύσεις και refresh rates δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα;

Τι σύνδεση έχεις; Κλασική D-Sub, ή DVI-I/D;

ΥΓ: Το επιτέλους δεν "μου άρεσε"! Δεν έχω βρει καμία LCD που μπορεί να αναμετρηθεί "στα ίσα" με μια καλή CRT!

Πάντα φιλικά,
Γιάννης

aesir
19-08-04, 22:59
H κάρτα γραφικών παίζει ρόλο αλλά οχι τόσο ακραία ώστε να στα θαμπώνει κλπ. Υποθέτω οτι τα ρυθμιστικά "auto select" κλπ τα έχεις σετάρει σωστά...

angel_n
19-08-04, 23:03
Ναι, 60 είναι το default. Και όχι μόνο σε αυτή που πήρα, σε όλα τα μοντέλα που κοιτούσα (σχετικά φτηνά, το ομολογώ) έτσι ήταν η προτεινόμενη: 1280χ1024 στα 60.

Σύνδεση έχω d-sub, δεν έχει dvi η οθόνη (αλλά ούτε και η κάρτα :)

Όσο για το επιτέλους, δουλεύω πολύ στο Pc σε κείμενο - δεν με απασχολούν τα παιχνίδια, ούτε τα γραφιστικά. Και με είχαν φάει γενικώς ότι με την tft θα δουλεύω πιο ξεκούραστα. Για την ώρα βέβαια δεν το βλέπω.... :?

Όσο για την κάρτα, αυτό που μου έχουν πει (αλλά δεν μπορώ να κρίνω, γιατί δεν ξέρω) είναι ότι οι tft θέλουν κάρτα με μνήμη >64 για να δουλέψουν σωστά, κι εμένα έχει 32.

angel_n
19-08-04, 23:06
H κάρτα γραφικών παίζει ρόλο αλλά οχι τόσο ακραία ώστε να στα θαμπώνει κλπ. Υποθέτω οτι τα ρυθμιστικά "auto select" κλπ τα έχεις σετάρει σωστά...

τι να σου πω τώρα..... έπαιξα με τις ρυθμίσεις, αλλά απογοητεύτηκα και τα παράτησα. Και αυτή τη στιγμή την έχω σε κάτι preset mode (ένα night text, όπως το ονομάζει).

Αυτό που δεν έχω πειράξει καθόλου είναι τις ρυθμίσεις από την κάρτα.

pontifikas
19-08-04, 23:11
Εγώ είχα μια ATI(ακόμα την έχω αλλα παροπλισμένη :) ) 9100 με DVI.Το default ήταν 60Hz και δεν είχα προβλήματα.Τώρα με την 5900ΧΤ το default είναι πάλι 60 αλλά αν την βάλω στα 60 κάποια στιγμή την ώρα που παίζω μου βγάζει μήνυμα(input signal out of range) και πρέπει να την ανεβάσω στα 75.

Επίσης εχει σημασία η κάρτα από πλευράς σήματος.Από ότι κατάλαβα η δική σου δεν έχει DVI.Είναι λογικό λοιπόν στα 1280x1024(πέρα του ότι ζορίζεται πιο πολύ),να γίνεται scaling.Αυτό ίσως παίζει τον ρόλο του.Πάντως το αναλογικό σήμα σε tft είναι τραγικά τρισάθλιο.Πάρε μια με DVI.Μια φτηνή βρε παιδί μου.


ΥΓ: Το επιτέλους δεν "μου άρεσε"! Δεν έχω βρει καμία LCD που μπορεί να αναμετρηθεί "στα ίσα" με μια καλή CRT!
True!Αλλά μόνο σε μεγάλες ταχύτητες εναλλαγής(quake 3 με 8 άτομα).
Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα.
Σίγουρα πάντως την απόλαυση μιας καλής TFT=ΕΙΖΟ δεν την πιάνει μια καλή CRT=ΕΙΖΟ :mrgreen: (Ούτε την τιμή :oops: :evil:

aesir
19-08-04, 23:17
To "auto select" το έχεις πατήσει;

angel_n
19-08-04, 23:19
To "auto select" το έχεις πατήσει;

ναι, ναι, αρκετές φορές!!! :)

chatasos
20-08-04, 03:57
Πάντως το αναλογικό σήμα σε tft είναι τραγικά τρισάθλιο.Πάρε μια με DVI.Μια φτηνή βρε παιδί μου.


Πάντως στα παρακάτω setups

9600Pro/9800Pro (Και οι 2 με DVI/DSub)
LG 17"/Sony 19"

οι διαφορές αναλογικού/ψηφιακού είναι πολύ μικρές (εώς αόρατες) κατά την άποψή μου...
Οι αναλογικοί/ψηφιακοί μετατροπείς πρέπει να έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια.

angel_n
20-08-04, 08:57
Ωραία, ας πούμε ότι αποφάσισα να αλλάξω κάρτα - έτσι, για να σιγουρευτώ και να μου φύγει το αίσθημα ανικανοποίητου ότι έδωσα 480 ευρώ για οθόνη χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ο μόνος λόγος αγοράς είναι αυτό το πρόβλημα με την οθόνη, δεν με νοιάζουν καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) τα games και θέλω να τη βγάλω όσο το δυνατόν πιο οικονομικά. Έχετε να προτείνετε κάτι; Από τα λίγα που είδα, στάμπαρα αυτές τις τρεις: ΑSUS ATI RADEON 9600 SE/TD 128MB, GIGABYTE RADEON 9200 128MB R92128DH και GIGABYTE RADEON 9200SE 128MB R92S128T.

Αλήθεια, αυτές όλες είναι 8Χ AGP, αλλά στο e-shop λέει ότι μπαίνουν και σε μητρική με 4XAGP, όπως η δικιά μου δηλαδή. Ισχύει όντως;

ZoltriX
20-08-04, 09:21
καταρχην σε 1280χ1024 η 1730 ΔΕΝ κανει scaling, γιατι πολυ απλα ειναι η default αναλυση της :)

γνωμη μου ειναι οτι οντως η καρτα σου ειναι πολυυυυ παλια, μια καρτα τελευταιας γενιας θα ειναι καλυτερη. θα ελεγα παρε την πιο φτηνη που θα βρεις απο geforcefx ή radeon, κοντα στα 50ε και θα εισαι μια χαρα αφου δε παιζεις παιχνιδια.

και για το agp λογικα εχεις δικιο, δεν εχω ακουσει κατι περι μη backward compatibility των νεων καρτων. αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος, παντως το site της MSI λεει για την 9800προ agp 8x/4x/2x compatible

καλα ξεμπερδεματα και ενημερωσε μας για τις εξελιξεις :)

NeK
20-08-04, 09:36
Θέλωντας να σε βοηθήσω και έχωντας κάνει πολύ έρευνα πάνω στις TFT/CRT της αγοράς θα σου δώσω τις παρακάτω συμβουλές:

1) Θα πας να πάρεις μία DVI καρτούλα να βρεις την υγειά σου.
2) Τα HZ στις οθόνες TFT δεν "πρέπει" να ανεβαίνουν πάνω από 60 για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει τρεμόπαιγμα (δεν γίνεται σάρωση όπως στις CRT). Ακόμα και 1Hz να την έχεις δεν υπάρχει τρεμόπαιγμά. (άλλη τεχνολογία) Τα 75Hz, 85Hz κλπ είναι non-standard και πάντα σου αλοιώνουν την ευκρίνεια. Τίς ρυθμίζεις πάντα στα 60Hz λοιπόν.
3) Η θολούρα στην κίνηση συμβαίνει γιατί η ανταπόκριση των TFT είναι γύρω στα 16-25ms. Μην δίνεις του σημασία είναι από κατασκευής τους.
4) Η ευκρίνεια όμως των TFT είναι αξεπέραστη (γιαυτό και προτείνοντε για κείμενο). Αν όντως εντοπίζεις θολούρα στο κείμενο τότε είναι η κάρτα γραφικών ή/και το καλώδιο (αναλογικό) VGA. Γιαυτό με την DVI λύση θα δεις τρομαχτική διαφορά.

Αυτά τα βασικά.

angel_n
20-08-04, 09:38
καταρχην σε 1280χ1024 η 1730 ΔΕΝ κανει scaling, γιατι πολυ απλα ειναι η default αναλυση της :)



Κι όμως, πανάθεμά την, κάνει! Ξέρω ότι είναι η default ανάλυσή της και για αυτό έχω αρχίσει να απογοητεύομαι. Εδώ στο φόρουμ, τώρα, αυτή τη στιγμή, κάνει.

Θα παραγγείλω μία κάρτα από βδομάδα και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση.

υγ. Μήπως να την πήγαινα για αλλαγή;;;; Έχει και ένα καμένο πίξελ, το οποίο πάντως δεν φαίνεται και δεν με ενοχλεί καθόλου.

angel_n
20-08-04, 09:45
Θέλωντας να σε βοηθήσω και έχωντας κάνει πολύ έρευνα πάνω στις TFT/CRT της αγοράς θα σου δώσω τις παρακάτω συμβουλές:

1) Θα πας να πάρεις μία DVI καρτούλα να βρεις την υγειά σου.
2) Τα HZ στις οθόνες TFT δεν "πρέπει" να ανεβαίνουν πάνω από 60 για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει τρεμόπαιγμα (δεν γίνεται σάρωση όπως στις CRT). Ακόμα και 1Hz να την έχεις δεν υπάρχει τρεμόπαιγμά. (άλλη τεχνολογία) Τα 75Hz, 85Hz κλπ είναι non-standard και πάντα σου αλοιώνουν την ευκρίνεια. Τίς ρυθμίζεις πάντα στα 60Hz λοιπόν.
3) Η θολούρα στην κίνηση συμβαίνει γιατί η ανταπόκριση των TFT είναι γύρω στα 16-25ms. Μην δίνεις του σημασία είναι από κατασκευής τους.
4) Η ευκρίνεια όμως των TFT είναι αξεπέραστη (γιαυτό και προτείνοντε για κείμενο). Αν όντως εντοπίζεις θολούρα στο κείμενο τότε είναι η κάρτα γραφικών ή/και το καλώδιο (αναλογικό) VGA. Γιαυτό με την DVI λύση θα δεις τρομαχτική διαφορά.

Αυτά τα βασικά.

Νεκτάριε, καταρχήν θενκς για τις συμβουλές.

α) Το κακό είναι ότι η 1730 δεν έχει έξοδο DVI. Οπότε μένω αναγκαστικά στο αναλογικό.

β) Ναι, το έχω καταλάβει αυτό. Αλλά δυστυχώς εμένα μου κάνει τρεμόπαιγμα. Πολύ ελαφρύ βέβαια αλλά κάνει.

γ) Υποτίθεται πάντως ότι αυτή η 1730 έχει 12ms, και γι' αυτό την προτίμησα από τη 1715, που έχει 16.

δ) Η ευκρίνεια είναι όντως αξεπέραστη, τόσο σε κείμενο όσο και σε φωτό (ειδικά στις φωτό έπαθα πλάκα). Όμως με τη βασική διαφορά: ΜΟΝΟ σε στατικό κείμενο. Όταν scrollάρω, θολώνει.

Εντάξει, δεν μπορώ να κάνω πολλά αυτή τη στιγμή. Θα πάρω μία κάρτα (ας πούμε ότι ήταν και ευκαιρία για να αναβαθμιστώ) και βλέπουμε. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, μπορεί να σκεφτώ την αντικατάσταση.

NeK
20-08-04, 09:53
Νεκτάριε, καταρχήν θενκς για τις συμβουλές.


Τίποτα βρε, χαρά μου! :)



α) Το κακό είναι ότι η 1730 δεν έχει έξοδο DVI. Οπότε μένω αναγκαστικά στο αναλογικό.

β) Ναι, το έχω καταλάβει αυτό. Αλλά δυστυχώς εμένα μου κάνει τρεμόπαιγμα. Πολύ ελαφρύ βέβαια αλλά κάνει.

γ) Υποτίθεται πάντως ότι αυτή η 1730 έχει 12ms, και γι' αυτό την προτίμησα από τη 1715, που έχει 16.

δ) Η ευκρίνεια είναι όντως αξεπέραστη, τόσο σε κείμενο όσο και σε φωτό (ειδικά στις φωτό έπαθα πλάκα). Όμως με τη βασική διαφορά: ΜΟΝΟ σε στατικό κείμενο. Όταν scrollάρω, θολώνει.

Εντάξει, δεν μπορώ να κάνω πολλά αυτή τη στιγμή. Θα πάρω μία κάρτα (ας πούμε ότι ήταν και ευκαιρία για να αναβαθμιστώ) και βλέπουμε. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, μπορεί να σκεφτώ την αντικατάσταση.

Χμμμ... Αν σου κάνει τρεμόπαιγμα (και είσαι ΣΊΓΟΥΡΟΣ ότι δεν είναι η ιδέα σου, λόγω ότι δεν τις έχεις συνηθήσει εξάλλου) τότε ίσως να είναι ελλατωματική...

Από εκεί και πέρα, θολούρα θα βλέπεις μία μικρή στο scrolling και είναι απολύτως φυσιολογικό, για να μην βλέπεις θέλεις <16ms ανταπόκριση σε όλα τα χρώματα. (τα 12ms που αναφέρουν είναι το ΕΛΑΧΙΣΤΟ, κανονικά παίζει ανάλογα το χρώμα που έχει το κάθε pixel από 12 έως 40ms)

Αν βλέπεις θολούρα (χωρίς κίνηση) τότε μάλλον είναι η κάρτα/καλώδιο.

angel_n
20-08-04, 10:22
Καλά κάνεις και το γράφεις με κεφαλαίο το «σίγουρος» :) Δεν έχω εμπειρία καθόλου από tft - και δεν ξέρω μήπως περίμενα περισσότερα. Επειδή μου μπήκε πάντως η ιδέα, θα αλλάξω κάρτα και, αν δεν δω βελτίωση, τότε θα ρισκάρω την αλλαγή.

euri
20-08-04, 10:49
Στη δική μου οθόνη (Viewsonic VP171s, TFT 17") η αλλαγή από αναλογικό σε DVI έκανε τεράστια διαφορά. Με την αναλογική σύνδεση και καλό καλώδιο εμφανίζονταν είδωλα στην εικόνα (1280x1024 @ 60Hz, GeForce 4 MX440 128MB). Ό,τι ρύθμιση κι αν έκανα δεν έφτιαχνε. Πήρα καλώδιο DVI και η εικόνα είναι απλά θεσπέσια.

antonis_wrx
20-08-04, 10:53
και μένα πάντως στην tft μου το default είναι 60Hz... Κάνει μεγάλη διαφορά αναλογική-dvi... Είχε μέσα και από τα 2 καλώδια και είπα να πειραματιστώ... Η μέρα με την νύχτα...

pontifikas
20-08-04, 11:31
καταρχην σε 1280χ1024 η 1730 ΔΕΝ κανει scaling, γιατι πολυ απλα ειναι η default αναλυση της :)

1280x1024 είναι η ανάλυση όλων των 17' TFT.....
Αλλά δεν έχει σημασία τι υποστηρίζει η οθόνη αλλά τι σήμα δίνει η κάρτα.Από την στιγμή που δίνει αναλογικό είναι καταδικασμένη να κάνει scaling.Γιατί δεν είναι ακριβές το σήμα.Αν ήταν έτσι το DVI θα ήταν άχρηστο.

angel_n
Μα πώς σου δώσαν TFT χωρίς DVI? :evil: Και άντε εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις.Αυτοί γιατί δεν σου είπαν ότι υπάρχουν και οθόνες με DVI και τι είναι αυτό, ώστε να κάνεις την επιλογή σου? :evil: Είπαμε δεν χρειάζεται πτυχείο για να ασχοληθείς με τους υπολογιστές, αλλά πλέον ο κάθε αγράμμτος ανοίγει μαγαζί για PC :evil: .

Φίλε δεν νομίζω να υπάρχει λύση.Αφού η οθόνη δεν έχει DVI, και κάρτα να αγοράσεις δεν νομίζω να σε οφελήσει.Και δεν ξέρω αν αυτό που λές με την μνήμη ισχύει.Αν είναι καινούρια γύρνα την πίσω και πάρε μια με DVI αν μπορείς.Ιδίως αφού την θές για σοβαρή δουλειά και όχι για παιχνίδια.

ThReSh
20-08-04, 11:48
έχεις επιλέξει το Clear Type στις γραμματοσειρές έτσι?
πάντως εγώ ακόμα να βρω DVI καλώδιο για την Samsung μου...παρόλα αυτά σπέρνει και με analog :P (Samsung SyncMaster 191T) :D

angel_n
20-08-04, 12:52
Clear Type???? Σόρι για την ασχετοσύνη μου, αλλά από πού το επιλέγω αυτό;

angel_n
20-08-04, 12:57
οκ, το βρήκα το clear type και το άλλαξα. Είναι πολύ πιο καθαρά τα γράμματα τώρα (δεν φαίνονται κουκίδες), αλλά το θόλωμα στο scrolling παραμένει θόλωμα! :cry:

blend
20-08-04, 13:09
Εχω την LG 1715S και η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολη στο σεταπ.
Καλο ειναι να ακολουθησει κανεις ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες εγκαταστασης, διαφορετικα θα υπαρξουν προβληματακια. Προσοχη και ακριβεια χρειαζεται η χρηση του προγραμματος
Colorific για το calibration. Την εχω δοκιμασει με Radeon 9800 pro, Fx 5200 και αυτη την στιγμη δουλευω με FX 5900. Αναλυση 1024x768 στα 75 και κανενα απολυτως προβλημα. Συνδεση αναλογικη και ολα ειναι τελεια.

chatasos
20-08-04, 13:23
2) Τα HZ στις οθόνες TFT δεν "πρέπει" να ανεβαίνουν πάνω από 60 για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει τρεμόπαιγμα (δεν γίνεται σάρωση όπως στις CRT). Ακόμα και 1Hz να την έχεις δεν υπάρχει τρεμόπαιγμά. (άλλη τεχνολογία) Τα 75Hz, 85Hz κλπ είναι non-standard και πάντα σου αλοιώνουν την ευκρίνεια. Τίς ρυθμίζεις πάντα στα 60Hz λοιπόν.


Από ότι ξέρω (και έχω προσωπικά δοκιμάσει) αυτό ισχύει μόνο για σύνδεση DVI. Σε αναλογική σύνδεση την λειτουργώ στα 75 και είναι σαφώς καλύτερη/καθαρότερη από την αναλογική στα 60 (εφόσον βέβαια το υποστηρίζει και το monitor).
Για ψηφιακή σύνδεση, πράγματι δεν υπάρχει λόγος να πας πάνω από τα 60.

Πάντως η διαφορά στην "καθαρότητα" ανάμεσα στις 2 συνδέσεις σίγουρα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα της hw κατασκευής της κάθε σύνδεσης. Και λογικά όταν μια κατασκευάστρια εταιρία δίνει μόνο αναλογική σύνδεση στο tft monitor της, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτή η αναλογική σύνδεση να παρέχει καλύτερη ποιότητα από την αναλογική σύνδεση ενός άλλου monitor που παρέχει αναλογική και ψηφιακή σύνδεση.

angel_n
20-08-04, 13:44
Άλλο αυτό με το colorific. Το κάνω όσο πιο πιστά μπορώ, όμως όταν φτάνω στο τέλος μου έχει με κόκκινα γράμματα ότι το confuguration μου άλλαξε και θα πρέπει να το ξαναρυθμίσω. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός: Και μετά, όταν πηγαίνω στο colorific properties, πάλι μου έχει αυτά τα σιχαμένα κόκκινα γράμματα :evil: ότι άλλαξε το configuration. Δεν βλέπω δηλαδή την οθόνη όπου πρέπει να επιλέξω adjust screen for my use or Match screen to my printer.

Ποπό... μπερδεύτηκα κι εγώ με αυτά που λέω... Ελπίζω ο φίλος ο Blend να καταλάβει το πρόβλημα...

pelasgian
20-08-04, 15:36
Παίδες τις TFT μετά από χρόνια! Τώρα που οι CRT έχουν φύγει από «τη μόδα», βρίσκεις 22άρες με 700ευρώ! Δεν το συζητάμε ότι η ποιότητά τους είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερη από αυτή των πιο «ψαγμένων» TFT.

chatasos
20-08-04, 15:40
Παίδες τις TFT μετά από χρόνια! Τώρα που οι CRT έχουν φύγει από «τη μόδα», βρίσκεις 22άρες με 700ευρώ! Δεν το συζητάμε ότι η ποιότητά τους είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερη από αυτή των πιο «ψαγμένων» TFT.

Δυστυχώς/ευτυχώς το οικονομικό δεν είναι πάντα το μοναδικό κριτήριο.

Χώρος
Σκοπός
Κατανάλωση
κ.ο.κ.

ThReSh
20-08-04, 15:45
για CRT μόνο Sony F520 και FW900 :P
αποψή μου πως μόνο αυτές αξίζουν, αλλά είναι και πανάκριβες :P

spartacus
20-08-04, 15:52
Μιας και μιλάτε για οθόνες, αυτές τις μέρες θα πάρω την SAMSUG TFT 17΄SM172X, έχει κάποιος την ίδια οθόνη; προτίμησα να έχω Κόκκο στα : 0,294 mm αντί στα 0,264 γιατί θα έχω χρόνο απόκρισης 12 ms αντί για 16 ή 20 που έχουν άλλες οθόνες της ίδιας κατηγορίας, όσο πιο μικρός είναι ο χρόνος απόκρισης τόσο μεγαλύτερη απόδοση θα έχουν τα παιχνίδια, μιας και οι TFT οθόνες δεν είναι κατάλληλες για παιχνίδια δράσης, γνωρίζει κανείς από οθόνες και αν αξίζει να προτιμήσω κόκκο στα 0,294 αντί για 0,264 χάρην της άπόδοσης σε γρήγορα παιχνίδια;

ThReSh
20-08-04, 16:43
Άτσα Νέο Πεντελιώτης :P (εδώ Παλιά :P )

η συγκεκριμένη TFT αξίζει :D

sandman
20-08-04, 16:48
angel_n, πιστεύω πως αν απενεργοποιήσεις το smooth scrolling των windows ή και του firefox (αν το έχεις επιλεγμένο) θα βελτιωθεί η κατάσταση αισθητά.

Πάντως μην περιμένεις να φτιάξει αυτό με αλλαγή κάρτας. Όπως και οι μικρές γωνίες θέασης το θόλωμα στην κίνηση είναι εμφυτος περιορισμός της τεχνολογίας των TFT. Με την αλλαγή κάρτας μπορείς να πετύχεις καλύτερη ευκρίνεια σε σταθερό κείμενο αλλά όχι σε κινούμενο. Btw, αν θες ποιότητα σε κείμενο με αναλογική έξοδο μακριά από Nvidia.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα εγώ με την TFT μου είναι η απουσία του πραγματικού μαύρου. Την πρώτη μέρα μου κακοφάνεικε, αλλά τώρα το συνήθισα και μάλλον έτσι θα συνηθίσεις και εσύ το θόλωμα στην κίνηση.

angel_n
20-08-04, 17:27
sandman, «smooth scrolling των windows» εννοείς του ίντερνετ εξπλόρερ, έτσι;;; Το έκανα και όντως η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Θενκς!

Όσο για το μαύρο, ναι, προφανώς ούτε εγώ έχω, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με ένοιαξε. Το συνήθισα από την πρώτη στιγμή.

runnerma
20-08-04, 18:08
Πω-πω... πως μπορεί να είναι η ζωή χωρίς μάυρο ρε παιδιά???

angel_n
20-08-04, 18:14
Πω-πω... πως μπορεί να είναι η ζωή χωρίς μάυρο ρε παιδιά???

Θολή :lol:

blend
20-08-04, 21:46
Άλλο αυτό με το colorific. Το κάνω όσο πιο πιστά μπορώ, όμως όταν φτάνω στο τέλος μου έχει με κόκκινα γράμματα ότι το confuguration μου άλλαξε και θα πρέπει να το ξαναρυθμίσω. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός: Και μετά, όταν πηγαίνω στο colorific properties, πάλι μου έχει αυτά τα σιχαμένα κόκκινα γράμματα :evil: ότι άλλαξε το configuration. Δεν βλέπω δηλαδή την οθόνη όπου πρέπει να επιλέξω adjust screen for my use or Match screen to my printer.

Ποπό... μπερδεύτηκα κι εγώ με αυτά που λέω... Ελπίζω ο φίλος ο Blend να καταλάβει το πρόβλημα...

Χεχε.. Αυτο εννοουσα... :mrgreen:

Λοιπον, αφου κανεις τις ρυθμισεις οπως πρεπει, ΣΩΣΕ αυτες τις ρυθμισεις με ενα δικο σου ονομα, π.χ. "my screen". Στο επομενο ριμπουτ( :!: ) θα δεις οτι θα τις φορτωσει. ΜΗΝ επιτρεψεις στο προγραμμα να κανει συνδεση στο site της colorific γιατι θα επαναφερει τα defaults. ΜΗΝ αφησεις το προγραμμα να "φτιαξει" το printer. Αν για καποιο λογο "χασεις" τις ρυθμισεις σου, με δεξι κλικ στο εικονιδιο του systray, τις βρισκεις και τις ενεργοποιεις παλι. Ολα αυτα ειναι μεγαλη μανουρα, αλλα οταν τα σταθεροποιησεις, θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.

Αγνοησε τα "κοκκινα σιχαμενα γραμματα" οταν εχεις ΗΔΗ σωσει τις αλλαγες σου.

nnn
20-08-04, 22:32
Και άλλαξε οπωσδήποτε το καλώδιο σου.
Και εγώ είχα tft με geforce 2,mx,4,5600 και δεν είχαν πρόβλημα να την υποστηρίξουν.

Σε κάποια φάση άρχισαν τα κόλπα,θόλωμα γραμμάτων,είδωλο και με λίγο ψάξιμο είδα ό,τι φταίει το καλώδιο,πήρα ένα καλό θωρακισμένο και όλα καλά.

AC9800PBA
21-08-04, 00:45
Κάτι παρόμοιο είχα με την Sony SDM-X82 πάνω σε 9800pro&DVI D-sub αλλά κατέβασα ένα tool from sony's site έπαιξαν κάτι settings και είναι οκ τώρα...Για κοίτα μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο.

angel_n
21-08-04, 18:07
Λοιπόν, καλά πάνε τα πράγματα... φτου φτου... Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι εξιαρετικά δύσκολη (η συγκεριμένη ή όλες οι tft;) στις ρυθμίσεις και ότι χρειάζεται χρόνος για να τη συνηθίσει ένα μάτι σαν το δικό μου, που ζήτημα να έχει κάτσει δέκα ώρες συνολικά μπροστά σε tft.

Τα σημεία κλειδιά ήταν το clear type και το smooth scrolling, που μου είπαν τα παιδιά από πάνω. Τα έκανα και η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Οπότε, ηρέμησα και κάθισα να ξανακάνω ρυθμίσεις - το κλειδί σε αυτές ήταν να τις πειράξω μέσα από την κάρτα.

Μην τα πολυλογώ, σαν να έχω άλλη οθόνη μπροστά μου, κι ακόμη δεν έχω τολμήσει να πάω στο colorific (το πήρα με φόβο :D

Θα αλλάξω βέβαια και κάρτα από βδομάδα, αφού μου μπήκε στο μυαλό, αλλά την οθόνη την κρατάω.

Θενκς σε όλους για τη βοήθεια!

ThReSh
21-08-04, 18:29
τπτ! :mrgreen:

angel_n
22-08-04, 14:14
blend,

δεν ξέρω αν θα φανεί πολύ γελοία ερώτηση, αλλά πού κάνω save με ένα δικό μου όνομα; Δεν βλέπω, βρε φίλε, πουθενά επιλογή save.

υγ. σου είπα ότι μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτό το colorific??? :evil:

blend
22-08-04, 17:01
blend,

δεν ξέρω αν θα φανεί πολύ γελοία ερώτηση, αλλά πού κάνω save με ένα δικό μου όνομα; Δεν βλέπω, βρε φίλε, πουθενά επιλογή save.

υγ. σου είπα ότι μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτό το colorific??? :evil:

δεξι κλικ, properties, καρτελλα colorific, κουμπακι custom, επιλογη: save as

ψυχραιμαααααα.... 8)

angel_n
22-08-04, 19:12
blend,

δεν ξέρω αν θα φανεί πολύ γελοία ερώτηση, αλλά πού κάνω save με ένα δικό μου όνομα; Δεν βλέπω, βρε φίλε, πουθενά επιλογή save.

υγ. σου είπα ότι μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτό το colorific??? :evil:

δεξι κλικ, properties, καρτελλα colorific, κουμπακι custom, επιλογη: save as

ψυχραιμαααααα.... 8)

κοίτα λίγο :shock: μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο colorific μου :twisted:

blend
23-08-04, 03:09
blend,

δεν ξέρω αν θα φανεί πολύ γελοία ερώτηση, αλλά πού κάνω save με ένα δικό μου όνομα; Δεν βλέπω, βρε φίλε, πουθενά επιλογή save.

υγ. σου είπα ότι μου έχει κάτσει στο λαιμό αυτό το colorific??? :evil:

δεξι κλικ, properties, καρτελλα colorific, κουμπακι custom, επιλογη: save as

ψυχραιμαααααα.... 8)

κοίτα λίγο :shock: μάλλον κάτι δεν πάει καλά στο colorific μου :twisted:

χμμμμ.. ριξε μια ματια στο device manager μηπως εχει κρατησει και την παλια σου οθονη. Πιθανον η καρτα σου να φορτωνει την παλια και το colorific τα παιζει. Αν δεν συμβαινει αυτο, κανε επανεγκατασταση του colorific και πες μου.

(η σειρα των εικονων ειναι: colorific1, colorific2 και custom)

angel_n
23-08-04, 09:52
Του έχω κάνει ήδη δύο uninstall και δεν αλλάζει κάτι. Και μόνο ο driver της καινούριας οθόνης υπάρχει (τον έκανα και αυτόν uninstall)

Δεν ξέρω αν είμαι αυτή η περίπτωση που διάβασα στο help του.

On some systems, the Colorific for Windows Control Panel allows you to optimize the look of your monitor for video, desktop publishing, or other tasks by adjusting the white point and gamma of your display. If these options are not available on your control panel, try changing to 16-bit or higher color mode. If they are still not available, you may not have a video card that supports these features or you may need to contact your video card maker for updated Windows drivers.

32bit έχω το χρώμα, οπότε μήπως είναι η κάρτα μου; Έχω πάντως τους τελευταίους drivers.

Δεν ξέρω κι αν έχει σχέση κι αυτό, αλλά μου σώζει profiles του colorific (τα βλέπω από το color management).

angel_n
23-08-04, 10:15
Και κάτι ακόμη, βρε Blend... Είδα πιο πάνω ότι την έχεις 1024Χ768 στα 75 τη δικιά σου. Προσωπική προτίμηση, ή θεωρείς ότι ζορίζεται στα 1280Χ1024 στα 75; (Το 75 το κατάλαβα - είναι μονόδρομος)

blend
23-08-04, 13:22
Και κάτι ακόμη, βρε Blend... Είδα πιο πάνω ότι την έχεις 1024Χ768 στα 75 τη δικιά σου. Προσωπική προτίμηση, ή θεωρείς ότι ζορίζεται στα 1280Χ1024 στα 75; (Το 75 το κατάλαβα - είναι μονόδρομος)

Προτιμηση μου ειναι, δεν ζοριζεται η οθονη στα 1280, αλλα τα ματια μου..(ειμαι και γέρος ανθρωπος :mrgreen: )

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι τελικα το προβλημα σου.. και δεν θυμαμαι τι καρτα εχεις. Ισως τελικα να φταιει αυτη. Αλλα αν θυμαμαι ειχες πει οτι θα την αλλαξεις. Περιμενε λιγο μεχρι την αλλαγη, να δουμε τι θα παιξει και ξαναπροσπαθουμε. Ααα.... οταν κανεις απεγκατασταση του κολοριφικίου, διαγραφεις τα φολντερς που μενουν, οπως και τις εγγραφες registry?

angel_n
23-08-04, 14:02
ναι, στην απεγκατάσταση κάνω τα πάντα - όχι χειρωνακτικά βέβαια τη registry.

όσο για την κάρτα, GF2 MX400 και όντως θα την αλλάξω. Απλά περιμένω να γυρίσει από διακοπές ένας φίλος, γιατί εγώ, και να την πάρω, δεν θα ξέρω να τη βάλω (μη βαράς, μπορεί να είναι εύκολο, αλλά το πα από την αρχή, είμαι άσχετος - μόνο μνήμες έχω μάθει να αλλάζω :oops: )

και μια που είπαμε για κάρτες, όπως σου είπα δεν με νοιάζουν τα παιχνίδια και πάω να τη βγάλω οικονομικά. Ποια θα διάλεγες εσύ, την 9200 την κανονική (έχει μικρή διαφορά από την SE) ή αξίζουν τα 20 ευρά παρπάνω για την 9600SE? Εγώ είχα πειστεί για την 9200, αλλά κάπου διάβασα ότι το DX9 το υποστηρίζουν οι από 9600 και πάνω.

ξανά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

blend
23-08-04, 14:35
ναι, στην απεγκατάσταση κάνω τα πάντα - όχι χειρωνακτικά βέβαια τη registry.

όσο για την κάρτα, GF2 MX400 και όντως θα την αλλάξω. Απλά περιμένω να γυρίσει από διακοπές ένας φίλος, γιατί εγώ, και να την πάρω, δεν θα ξέρω να τη βάλω (μη βαράς, μπορεί να είναι εύκολο, αλλά το πα από την αρχή, είμαι άσχετος - μόνο μνήμες έχω μάθει να αλλάζω :oops: )

και μια που είπαμε για κάρτες, όπως σου είπα δεν με νοιάζουν τα παιχνίδια και πάω να τη βγάλω οικονομικά. Ποια θα διάλεγες εσύ, την 9200 την κανονική (έχει μικρή διαφορά από την SE) ή αξίζουν τα 20 ευρά παρπάνω για την 9600SE? Εγώ είχα πειστεί για την 9200, αλλά κάπου διάβασα ότι το DX9 το υποστηρίζουν οι από 9600 και πάνω.

ξανά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

Εχω δουλεψει την LG με την 9800 pro χωρις προβλημα. Επισης με την FX 5200 και τωρα ειμαι με FX 5900.
Δεν εχουν προβλημα με directX 9c που δουλεψαν. Για μικροτερα μοντελα δεν εχω σχετικη εμπειρια. Σιγουρεψου για την συμβατοτητα της καρτας που θα βαλεις, γιατι καποιες radeon εχουν αντιπαθεια σε ορισμενα chipsets της VIA

angel_n
25-08-04, 11:11
Btw, αν θες ποιότητα σε κείμενο με αναλογική έξοδο μακριά από Nvidia.


Γιατί το λες αυτό;

blend
25-08-04, 14:40
Btw, αν θες ποιότητα σε κείμενο με αναλογική έξοδο μακριά από Nvidia.


Γιατί το λες αυτό;

Κι εγω πρωτη φορα το ακουω... Αν γινει αναλυτικοτερος θα μαθουμε. Πως μπορουμε να ειμαστε αφοριστικοι και απολυτοι χωρις να αιτιολογουμε; Εδω εχω δουλεψει με διαφορες καρτες (τωρα FX 5900), δεν ειδα ποτε προβλημα ποιοτητας στα κειμενα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.