PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσαφ, και πάει η οθόνη!



Papous
19-08-04, 22:57
Καθώς έπαιζα το Jedi Academy στο διακοπόσπιτο η οθόνη έκανε μερικά τρεμοπαίγματα μετά ένα τσαφ, και μαύρη μαυρίλα πλάκωσε.
Το φωτάκι παρέμεινε στο On και υπήρχε έντονα η χαρακτηριστική μυρωδιά του καμένου ηλεκτρονικού. :death
Είναι μια Trinitron 17αρα που την έχω 6-7 χρόνια (Την είχα πάρει ένα καρό λεφτά τότε):fez

Η ερώτηση είναι η εξής: Έχει νόημα να τη πάω σε κανένα τεχνητή για πιθανή επιδιόρθωση ή είναι χαμένος κόπος και να τη στείλω για ανακύκλωση?

JohnGR
19-08-04, 23:02
Πήγαινέ την για έλεγχο και ρώτα πόσο θα στοιχίσει μια "πιθανή" επισκευή. Αν πιστεύεις ότι αξίζει να το κάνεις.

Μια καινούρια 17άρα ξεκινάει από τα 120-140 ευρώ...

aesir
19-08-04, 23:02
Πηγαίνε την από περιέργεια, ίσως να είναι κάτι απλό και φτηνό. Από την άλλη ακόμα και οι καλές 17ρες εχουν πέσει σε εξευτελιστικές τιμές... όμως είναι και μια καλή δικαιολογία για TFT... :mrgreen:

ogenikos
19-08-04, 23:05
Αν την ανοίξεις, κάπου απο πίσω βρίσκεται μία ασφάλεια (πρώτα καίγεται αυτή και μετά χαλάει η οθόνη), βγάλτην και τσέκαρέ την αν είναι καμμένη ή πήγαινέ τη στην κάνιγγος που έχει κάτι ηλεκτρονικά μαγαζιά να στην τσεκάρουν και να σου δώσουν μιά καινούρια.
Αν δεν δουλέψει με καινούρια ασφάλεια μετά πηγαινέ την σε τεχνικό...

pelasgian
19-08-04, 23:10
Έχω μία 17άρα και μία 19άρα στο στοκ. Για πες τιμή και ίσως «σε επισκευάσω» εγώ.
(trinitron η μία diamondtron η άλλη.)

Papous
19-08-04, 23:25
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!

Την TFT την πήρα ήδη :mrgreen: (sorry pelasgian) αλλά η σκέψη μου ήταν αν φτιάχνεται ας τη κάνω και κάπου θα φανεί χρήσιμη. Το πολύ πολύ τη χαρίζω σε κανένα παιδάκι που πρήζει το μπαμπά του να του πάρει “κουμπιούτερ”. Ξέρω μερικά σε φιλικές οικογένειες.

Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με τον όγκο και το βάρος της οθόνης που για να τη γυρίσω στη Θεσσαλονίκη και να ψάχνω για τεχνικό θα μου φύγει η μέση. Ο φίλος ogenikos μου έδωσε τη λύση. Θα ψάξω για την ασφάλεια και αν γίνει κάτι έτσι έχει καλώς. Αν όχι … ανακύκλωση.

Και πάλι ευχαριστώ! :P

elias24
19-08-04, 23:29
Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με τον όγκο και το βάρος της οθόνης που για να τη γυρίσω στη Θεσσαλονίκη και να ψάχνω για τεχνικό θα μου φύγει η μέση.

Ε σιγά. 17άρα είναι, δεν είναι 25άρα

Papous
19-08-04, 23:36
Η συγκεκριμένη οθόνη αν και πολύ καλή (όταν δούλευε :mrgreen: ) είναι ιδιαίτερα ογκώδης.
Αρκετά βαρύτερη και με μεγαλύτερο “πισινό” από την iiyama 22’ που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Παλιά τεχνολογία μάλλον.

lazar
19-08-04, 23:42
Μια που τα λέτε οι οθόνη-masters. Δεν είναι επικίνδυνο να ανοίξεις οθόνη όταν δεν ξέρεις; Υπάρχει κάποιο υλικό που δεν είναι καλό να έρχεσαι σε επαφή μαζί του ή κάνω λάθος;

Papous
19-08-04, 23:45
OOPS! :shock:
Τι υλικό?

lazar
19-08-04, 23:47
Την άνοιξες;; :?: :?: :shock: :shock:

Δεν ξερω, γι' αυτό ρωτάω. Ή στην τηλεόραση ή σε κάποιο ram το είχα διαβάσει. Περί ανακύκλωσης το ρεπορτάζ/άρθρο.

Papous
19-08-04, 23:57
Όχι, είναι στο Πήλιο στο διακοπόσπιτο.
Μπλέχτηκα τώρα. Θα ψάξω λίγο στο Google για το θέμα.
Thanks Lazar!

lazar
20-08-04, 00:04
Μήπως ήταν φωσφοροειδές υλικό; Δεν θυμάμαι πια ... γεράματα, ξέρεις εσύ :wink:

pelasgian
20-08-04, 00:23
Η συγκεκριμένη οθόνη αν και πολύ καλή (όταν δούλευε :mrgreen: ) είναι ιδιαίτερα ογκώδης.
Αρκετά βαρύτερη και με μεγαλύτερο “πισινό” από την iiyama 22’ που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Παλιά τεχνολογία μάλλον.

Επ! Ποππούλη την ha202dt έχεις και εσύ; (512 pro)
(η μόνη οθόνη που έχω κάτσει να υπολογίσω με χαρτί και μολύβι synch width, back porch, active video & front proch για να δουλέψει άψογα με το xfree86 mου!)

Όντως είναι μικροκάπουλη. Έχω ένα mag innovision 17" trinitron από το 1994 και θες φορτηγό να το πάς πέρα δώθε. Ακόμα η 19άρα είναι βαρύτερη μεγαλύτερ!

Να ψοφήσουν οι TFT (έχω κάψει δύο Nec σε ένα χρόνο και είναι και "ψεύτικα" τα χρώματά τους) -> θα πάρω σε δύο-τρία χρόνια.

npats
20-08-04, 08:17
Αν όχι … ανακύκλωση


Αλήθεια παιδιά ,τι δυνατότητα υπάρχει για ανακύκλωση παλαιού hardware;
Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να ξεφορτωθείς απο το σπίτι σου , κάρτες οθόνες κτλ που δεν χρησιμοποιούνται πια;

lazar
20-08-04, 09:08
Στην Αθήνα υπάρχει κάπου στο Βοτανικό μια υπηρεσία που τα μαζεύει. Αυτά από παλιό ρεπορτάζ στην tv. Πάνε 1-2 χρόνια.

panos72
20-08-04, 09:46
καλά συγγνώμη τώρα αλλά θα σας μαλώσω....
εδώ δεν μπορούμε να ανακυκλώσουμε γυάλινα μπουκάλια και αλουμινένια τενεκεδάκια, εσείς θέλετε να στείλετε και ηλεκτρονικά εξαρτήματα σε ειδική υπηρεσία :?:

lazar
20-08-04, 09:57
Κι' όμως panos72. Με την εξέλιξη της τεχνολογίας και τις συνεχείς αναβαθμίσεις είναι πολύ μεγάλη η ζημιά που γίνεται.

panos72
20-08-04, 10:02
lazar, αυτό που λες το έχω διαβάσει κι εγώ και συμφωνώ απόλυτα...
μάλλον όμως δεν κατάλαβες το ύφος μου :wink:

lazar
20-08-04, 10:07
:? έτσι φαίνεται.

Gothic
20-08-04, 10:34
Μια που τα λέτε οι οθόνη-masters. Δεν είναι επικίνδυνο να ανοίξεις οθόνη όταν δεν ξέρεις; Υπάρχει κάποιο υλικό που δεν είναι καλό να έρχεσαι σε επαφή μαζί του ή κάνω λάθος;
Αν μείνεις μακρυά απο το μεγάλο καλώδιο που πάει στον πάτο (με το μπαρδόν) της οθόνης (το πίσω μέρος ντε) και τους πυκνωτές, είσαι εντάξει. Ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι γύρω απο τα μέρη που θες να δουλέψεις θα βοηθήσει και στην αποφόρτιση.

Papous
20-08-04, 10:36
pelasgian, ναι, την 512pro έχω. Άψογη.8)
lazar, απ’ ότι διάβασα η ζημιά είναι στο περιβάλλον λόγω της υψηλής ποσότητας μόλυβδου που έχουν οι CRT’s.

pelasgian
20-08-04, 12:36
Αν όχι … ανακύκλωση


Αλήθεια παιδιά ,τι δυνατότητα υπάρχει για ανακύκλωση παλαιού hardware;
Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να ξεφορτωθείς απο το σπίτι σου , κάρτες οθόνες κτλ που δεν χρησιμοποιούνται πια;

Πάρε το 131 και ρώτα το τηλέφωνο του Κέντρου Εξυπηρέτησης Πολιτών. Πάρε εκεί και ρώτα τους για την υπηρεσία αποκομιδής ειδικών απορρυμάτων (εξήγησε ότι είναι ηλεκτρονικά). Θα σου βρούν τη σχετική υπηρεσία. Αν ποτέ βγάλεις ψυγείο, πρέπει οπωσδήποτε να το πάρουν αυτοί, γιατί βγάζουν το φρέον χωρίς να διαρεύσει στην ατμόσφαιρα. Στα μονιτορ θέλει προσοχή λόγω φωσφόρου, μολύβδου, στατικών φορτίων κλπ.

nnn
20-08-04, 22:41
Και σε συνέχεια αυτών που λέει ο Gothic βγάλε την από την πρίζα για 24-48 ώρες πριν την ανοίξεις.

Βοηθάει στην αποφόρτιση των πυκνωτών.

Βέβαια δεν τρέχει τίποτα 20.000 βολτ είναι μόνο :mrgreen: .
Ξέρω περίπτωση φίλου τεχνικού που καθόταν σε καρέκλα με ρόδες όταν τον χτύπησε τηλεόραση.
Εκεί να δείτε μετωπική με τον απέναντι τοίχο που ήταν 5 μέτρα μακριά.
Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα.

ogenikos
20-08-04, 23:27
Μην λέτε μαλακίες ρε παιδιά, δεν παθαίνεις τίποτε αν την ανοίξεις, εγώ τουλάχιστον έχω ανοίξει δυό τρείς, απλά να ακολουθήσεις τους κλασικούς κανόνες ασφαλείας.
Βγάλε πρώτα την πρίζα.
Πριν ακουμπήσεις οτιδήποτε ηλεκτρονικό αφού την ανοίξεις κάνε μια αποφόρτιση του στατικού ηλεκτρισμού απο πάνω σου ακουμπώντας π.χ ένα καλοριφέρ στον τοίχο, και μήν ακουμπάς και πειράζεις πράγματα που δεν ξέρεις τί είναι.
Πάντως η ασφάλεια που έχουν σχεδόν όλες άν όχι όλες οι CRT οθόνες θα βρίσκεται χαμηλά κάπου κοντά στην είσοδο του ρεύματος ή στο κουμπί on/off.
Η ασφάλειες που έχουν μοιάζουν συνήθως σαν αυτές του αυτοκινήτου τις παλιές που είναι σαν σωληνάκια με πάχος σαν καλαμάκι για φραπέ μήκος 2-3 εκατοστά, έχουν τους πόλους στα δύα άκρα και μπαίνουν κουμπωτά.

nnn
21-08-04, 00:17
Τις μ.....ς πες τες στο φίλο μου που έφαγε το ηλεκτοσόκ.
Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.
:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.